Adventsbrief van de r.k. bisschoppen over liturgie Krelpfeo I' J r Drie bondige vragen aan Mercedes-Benz kopers: Dealer goed, al goed. O PEN en PvdA Uurrecord Met twee maten Marine f I 4 WMrtMMEMMF' 23 VARIA V R IJ D A G 3 1 OKTOBER 1975 f (Van een medewerker) De Schrift Kerkbezoek 2ff p4 pr 1ST 51 6 str BV. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. h 1 55 Romeinse liturgie zo'n handelaar z’n bewering niet kan waar maken. 3. En wat krijgt u voor service? Alleen echte Mercedes-Benz dealers hebben door fabriek en importeur opgeleid personeel. En door de fabriek vereiste apparatuur. En een komplete onderdelen- voorraad Dus alleen echte Mercedes- Benz dealers geven goede, snelle service en hebben steun van fabriek en importeur. Een nieuwe Mercedes kunt u altijd ongezien kopen, dat zit wel goed Mits u 'm op de goede plaats koopt, bij de officiële Mercedes-Benz dealer. De eredienst poort naar de toe komst, Zo hebben de r.k. bisschop pen van Nederland hun herderlijk schrijven voor de advent van 1975 genoemd. De brief is geheel gewijd aan de eredienst, ook wel liturgie geheten. In de brief wordt heel dui delijk dat wij de eredienst niet los mogen zien van de dienst aan God en van de dienst aan de mens. In de eredienst ontmoeten God en mens elkaar en de eredienst nodigt tevens uit tot dienst aan de mede mens in nood. Dat is de belangrijk ste gedachte uit de brief van de bis schoppen. 1 Weet u Keker dat uw nieuwe Mercedes écht nieuw is als u ’m koopt? Als u uw nieuwe Mercedes bij een offi ciële Mercedes-Benz dealer bestelt, is er geen reden tot twijfel. Maar als u 'm ergens anders koopt, heeft uw wagen een onzekere her komst. Neemt u risico. Is verhaal vrijwe1 onmogelijk. 2. Krijgt u een vol jaar fabrieksgarantie? Voor, door officiële dealers geleverde, nieuwe Mercedessen, geldt sinds 1 juli een vol jaar fabrieksgarantie. Ongeacht de kilometers. Als u uw wagen niet bij een officiële dealer koopt en u wordt toch die garantie beloofd, dan rammelt er iets. Want u bent de eerste eigenaar niet en importeur en fabriek staan daar dan niet achter. Zodat A Hoogtepunt Jeruzalem o MM» LW er. in uw hun schrijven van (ADVERTENTIE) ,V/M' 7 Puzzel w wrt Puzzel nummer 14 Oplossing Puzzel 43: 2 3 4 5 7 6 9 6 13 I4 [Ï2 10 11 15 18 17 19 20 16 71 23 124 [27 VT 12 33 35 [3 6T 64 65 FT 76 PT HARRY BORGHOUTS, Heemstede 3 15- Verticaal: 1 vrijgevig; 2 godin; 3 meis jesnaam; 4 windrichting <afk.); 5 mil. opl. school (afk.); 6 jaargetijde; 7 per maand (afk.); 8 horizon; 9 bijb. naam; 10 beroep; 11 ieder; 16 slot; 17 de jongere (afk.); 18 wapen; 20 kenspreuk; 23 stuk grond; 25 betrekking; 26 spoedig; 27 deel v.d. bijbel (afk.); 29 boom; 31 soort onderwijs (afk.); 33 leger; 35 verlangen-; 38 te zijner tijd (afk.); 39 woonschuit; 42 familielid; 45 kleur; 46 boom; 47 vr. munt 49 altijd; 51 IJle stof; 53 Ver.Naties; 54 raad 56 niet hetzelfde; 57 onmeetbaar ge tal; 58 insekt; 60 jongensnaam; 63 keur troep; 65 gewas; 67 afstandsmaat (afk.); 68 bevel; 70 vorm van eten; 72 telwoord; 74 water in Utrecht; 75 voorzetsel; 77 be vel; 79 ambtshalve (lat. afk.). De bisschoppen roepen in hun brief op voor respect voor het rijke liturgische verleden, en zij uiten hun waardering voor nieuwe vormen van liturgie, maar het belangrijkste is een nieuwe gezind heid, een nieuwe mentaliteit in het da gelijks leven van de mens. Dat is nog belangrijken dan een nieuwe liturgie in de volkstaal. De bisschoppen spreken hun waardering uit voor de manier waarop velen zich de laatste tijd hebben inge spannen om het Nederlandse karakter van de eredienst concrete vorm te ge ven. Zij willen echter niet nalaten erop te wijzen, dat ook de Nederlandse vorm geving dient te passen in de ruimte die daarvoor in de officiële liturgie wordt gegeven. „Degenen die concrete vormen van eredienst ontwerpen, zullen aan de Romeinse liturgie een voorbeeld nemen en voorrang geven, ook al zal dit in bepaalde gevallen met zich meebrengen dat men zi<?h beperkingen moet opleg gen”. Horizontaal: 1 gewas; 5 deel van een klok; 10 biljartstok; 12 tot nader order (afk.); 13 pers.- vnw.; 14 meisjesnaam; 15 eenzaam; 17 meisjesnaam; 19 vorm van nemen; 21 eenh. van kracht (afk.); 22 Europeaan; 24 deel v.h. gebit; 25 reptiel; 27 snavel; 28 vorm van eten; 30 draag- vat; 32 modegek; 34 rangtelwoord; 36 jongensnaam; 37 eng. voorzetsel; 39 oos terse jongensnaam; 40 rivier in Italië; 41 meisjesnaam; 43 jaargetijde; 44 natuur kunde term (afk.); 46 anno (afk.); 48 kern; 50 gewicht (afk.); 52 meisjesnaam; 55 vruchtje; 57 hoofddeksel; 59 vogel; 61 lidwoord; 62 maand; 64 holte onder de arm; 66 tweestrijd; 67 omroepvereniging; 68 zangnoot; 69 watering; 71 lang dun stuk leer; 73 meisjesnaam; 76 bar; 78 voorzetsel; 79 herkauwer; 80 lokspijs; 81 Russisch heerser (meerv.); 82 ruzie. Horizontaal: 1 opa; 3 lever; 5 verge ven; 7 appelbol; 8 sterappel; 9 slaap bank; 10 saprijk; 12 mergel; 14 verdeeld 16 dermate; 18 Nederland; 20 rendabel; 22 matig; 23 lende. Verticaal: 1 overste; 2 page; 3 lepel; 4 verbolgen; 6 vensterbank; 7 appelsap; 9 slaapkamer; 11 rijkbedeeld; 13 Gelder land; 14 verteren; 15 cinema; 17 babel- de; 19 dertig; 21 dalen. 157 Oplossingen uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS BV, POSTBUS 18, IJMUI- DEN. In het slot van hun brief schrijven de bisschoppen: „onze eredienst vraagt ruimhartigheid en medeleven. Daarbin nen blijven we trouw aan onze taak: de dienst aan God en aan de gemeenschap. Alleen zo is God met ons. Wanneer ons geloven zich momenteel voordoet in ve lerlei gestalten, dan blijven toch eenheid en eengezindheid het grootste goed. En ook de variatie in geloofsexpressie bin nen de eredienst staat in dienst van het ene en gemeenschappelijke geloof”. In het begin van het schrijven wordt De Nachtwacht opgevoerd als vergelij kingsmateriaal. Natuurlijk wordt het onlangs toegetakelde schilderij niet op één lijn gesteld met de liturgie. Maar overeenkomsten zijn er wel: de grote, door iedereen erkende waarde, de be wondering voor dit erfstuk van onze voorvaderen, de eigen centrale plaats die het in de gemeenschap heeft en het feit dat een mens er steeds meer in gaat zien, naarmate hij er langer bij vertoeft. Anderzijds zien de bisschoppen één groot verschil: De Nachtwacht verbindt ons heden met ons verleden, in de liturgie raken verleden en toekomst elkaar steeds opnieuw in het heden. De brief vormt een drieluik. Begonnen wordt met de dienstbaarheid van de mensen aan elkaar, dan komt de dienst die God de mensen heeft willen bewij zen in Jezus Christus en tenslotte is daar de dienst van de mens aan God. Met begrip voor de situatie van vandaag, vragen de bisschoppen zich af, welke betekenis de liturgie heeft voor onze menselijke nood, voor onze verlangens en voor de werkelijkheid van ons men selijk bestaan. Zij antoorden zelf, dat de liturgie moet voortkomen uit het dienst betoon in de wereld van alle dag en dat zij zich hierop ook moet richten. Wij staan, aldus de bisschoppen, in onze tijd voor de opgave in de eredienst met steun van God dienstbaar te zijn in vele menselijke en vooral mensonwaardige situaties. Aan de andere kant mogen die situaties ons in de eredienst ook weer niet zó in beslag nemen dat het mysterie vervaagt en dat God weinig kans krijgt die steun te bieden. „In dat mysterie nadert God immers tot de gelovige mens, die zijn relatie met zijn God in verschillende tekenen wil uitdrukken en beleven”. In uw artikel over het werelduurre cord wielrennen schrijft u: „Frans Slaats werd de eerste en tot nu toe enige Nederlander, die het werelduur record in zijn bezit had”. Dit is niet juist. Hij behaalde het record op 29 september 1937 (45.558). Maar daarvoor verbeterde Jan van Hout (geb. 17-10-1908 in Val kenburg) op 25 augustus 1933 het record. Hij bracht de afstand, die sedert 1914 op naam stond van de Zwitser Oscar Egg (44.247 m.), p 44.588 m. H. H. RIGTER, Heemstede. DEN HAAG (ANP). Hier volgt een overzicht van de werkzaamheden en an dere omstandigheden op de Nederlandse wegen waarmee het verkeer de komende week rekening moet houden. Diemen-Amstelveen: de bailybrug over de Amstel in Ouderkerk aan de Am stel is afgesloten voor alle verkeer. Men dient gebruik te maken van de ernaast gelegen gewone brug, Alkmaar-Den Helder: bij Stolpen en vliegkamp De Kooy wordt het verkeer bij toerbeurt over één rijstrook geleid- Amsterdam-Hoorn-Den Oever: tussen Wierirtgerweg en Den Oever wordt het verkeer over één rijbaan geleid. Stag natie op het wegvak Oosthuizen- Edam-Broek in Waterland. Doorgaand verkeer richting Amsterdam kan beter van Oosthuizen via Purmerend rilden. Amsterdam-Den Haag; tussen Schiphol en Burgerveen wegverlegging snel heidsbeperking (70 km) en een inhaal- verbod voor vrachtwagens. Ütrecht-Amsterdam: wegverlegging bij Vinkeveen; mogelijk vertraging tij dens spitsuren. dan zijn woorden in de mond nemen en zijn gebaren herhalen. Zo wordt een christelijke gemeente gebouwd. De bisschoppen beklemtonen dat de eredienst in oorsprong niet iets aparts is geweest, iets dat buiten de normale aan gelegenheden van het menselijk leven zou staan. Ook vandaag mag de ere dienst niet wereldvreemd zijn, ofschoon een zekere afstand van het dagelijks leven moet worden genomen. De gewone beslommeringen schuiven even naar de achtergrond en de gelovige concentreert zich op een speciaal aspect van zijn bestaan. De bisschoppen noemen het een vanzelfsprekend vereiste dat dit een apart soort woorden, handelingen, kle ding en ruimten met zich meebrengt. Zij schrijven verder dat de christelijke eredienst het geloven van de gemeen schap tot uitdrukking wil brengen en verlevendigen en wel zo, dat de eenheid in de Heer wordt bevestigd en versterkt. De eredienst wil het bestaan van de mens invoegen in het bestaan van de Heer, inspiratie en oorsprongvan elke christelijke eredienst. Als deze gedachte vervaagt, heeft het samenzijn van de mensen geen fundament en bron meer, aldus de bisschoppen. Dan wordt het voor hen steeds moeilijker het met el kaar eens te zijn en vervallen ze de een na de ander tot eenzaamheid. De bisschoppen zeggen dat geen ere dienst van gelovigen mogelijk is, zonder dat daarin woorden van dank worden gesproken tot de Vader van Jezus Chris tus. „En ook niet zonder dat die gelovi gen Hem vragen dat zij zichzelf, elkaar en de wereld naar een goede toekomst mogen brengen, naar de vervulling van de belofte. De eredienst zou genoemd kunnen worden: de poort naar de toe komst”. re tekenen van brood en wijn. Zij noe men de eucharistie het altijd herhaalde gebaar „waarin Pasen op de eenvoudig ste en mooiste wijze binnen ons, bereik komt. Hier wordt de poort naar de toekomst, die de eredienset is, wagenwijd voor ons open gezet”. De brief ademt bezorgdheid over een zekere terughoudendheid, zo niet onver schilligheid voor de heilstekenen. De bis schoppen betogen dat de eredienst spon taan opgenomen zou moeten zijn in het leven. De eredienst staat niet tegenover het gewone leven. Hij richt het leven op voltooiing. „Vanuit de eredienst draagt de mens Gods heil uit in de wereld, daartoe onderwezen door het Woord, daartoe opgewekt in het gezamenlijk gebed en daartoe toegerust door de heil zame tekenen. Gods Geest drijft de mens door zijn leven. Daar zal deze een speciale gevoeligheid hebben voor het menselijk welzijn. Hij zal oog hebben voor heil en voor nog bestaand onheil en hij zal zich in de menselijke samen leving zoveel mogelijk inspannen om toestanden van onheil, leed, ellende en ongeluk om te zetten in heil voor allen, God-met-onse”. t\y.ge .berichten, aan: 1) op pagina 6 ..Doïfijnenechtpaar komt om in visnet*’;; foto plus commentaar in trieste stem ming; 2.) op pagina 2 „Snoekbaars ver loor strijd”, foto plus commentaar in jagersstijl. Beide gebeurtenissen zijn erg naar, de tweede echter nog meer dan de eerste. Opzet tegenover toeval. De krant heeft geen recht bedroefd te zijn over het einde van de dolfijnen, als hij dat niet is over de marteling van de vis. J. J. M. KLEIN, Haarlem. Prijswinnaars Puzzel 43 25,- L. Nijdam, Prof. v.d. Scheerstraat 23, Haarlem; 25,- M. Cramer, Velser- duinweg 117, IJmuiden; 15,- H. Ch. Harms, Brederodestraat 67, Zandvoort; 15,- P. v.d. Velde, Zeewijkplein 284, IJmuiden; 10,- S. Spijkerman, De Ze- venhoeven 67, Beverwijk f 10,- M. C. Goedvolk-Zeeman, Kinderhuissingel 44, Haarlem. De mens is de andere kant van de medaille. Want liturgie betekent ook: werken ten dienste van de gemeenschap. Mensen spannen zich in voor het welzijn en het heil van anderen. De bisschoppen beperken zich in hun brief tot het heil dat de mensen door God wordt geboden in Christus. De eredienst is de plaats waar God en mens elkaar ontmoeten nepersoneel is gebruikt bij zijn demon stratieve vergadering en zegt dat deze weerstand wekt „bij degenen die probe ren die realiteit in het oog te houden en de emoties buitenspel te zetten.” Ik mo ge U er op wijzen dat demonstraties zelden uitblinken door het gebruik van genuanceerde uitspraken of slagzinnen. Het zal U niet onbekend zijn, dat wil men aandacht krijgen in dit roerige Nederlandse leven men jammer of niet hard en nogal eenzijdig moet schreeuwen. Zie bijvoorbeeld „Behoud de Evenredige Vrachtverdeling”, waarbij het om heel wat méér ging dan die kreet suggereerde. Een tweede aanmer king Uwerzijds betrof het feit, dat niet werd gedemonstreerd voor hogere sala rissen of betere werkomstandigheden, maar tegen het regeringsbeleid. Wat het laatste betreft. Ik meen me te herinne ren dat er in de afgelopen jaren wel meer is gedemonstreerd tegen het rege ringsbeleid (boeren en tuinders, vracht wagenchauffeurs, benzinepomphouders bijv.). Niets nieuws derhalve. Wat het eerste betreft: is een demonstratie voor hoger salaris of betere werkomstandig heden eerbaarder of acceptabeler dan een demonstratie voor een ideaal? Het marinepersoneel heeft het gevoel dat de veiligheid van het bestaan op het spel staat. Direkt hun bestaan en daardoor indirekt ons bestaan. Men kan het met hen ééns zijn of niet en ik ben het uitdrukkelijk oneens met hen maar een demonstratie met als doel die me ning uit te dragen is toch niet verwerpe lijker of minder gerechtvaardigd dan een die ten doel heeft meer centen te krijgen? Als derde punt tegen de de monstratie noemt U op dat de demon stratie alleen is gericht tegen een bezui niging bij de marine, met voorbijgaan aan de belangen van de beide andere krijgsmachtdelen. De konstaterinig is juist, maar kan niet pleiten tegen de demonstratie. Indien de werkers in het club- en buurthuiswerk een demonstra tie houden tegen al dan niet ver meende bezuinigingen in hun sektor in de begroting van CRM, verwerpt U dan ook deze demonstratie omdat die mensen het gehele beleid van CRM niet kunnen overzien? Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat U bovenge noemde bezwaren tegen de demonstratie aanvoert, omdat zij door een krijgs machtdeel is gevoerd voor een doel dat U onsympathiek is, althans dat U niet steunt. Nadat de bisschoppen hun bezorgdheid hebben uitgesproken over het afnemend kerkbezoek, willen zij eredienst een plicht noemen, „in de geest van de verplichting 'die een mens persoonlijk voelt in de hedendaagse eredienst, „om- met zijn ouders, zijn familie, zijn gezin”. De bisschoppen hebben de indruk dat een groep gelovigen zich teleurgesteld voelt in de hedendaagse eredienest, „om dat zij er naar hun zeggen te weinig het kernmomenrim w rirrmw "kram varf 28 oktober trof ik heid van dé Heef’ Apdereij,. rassen ..er de gemeenschapsband van -.weleer." Maar velen vinden wat zij zoeken in de basis groepen, „gemeenschappen waarin nieu we bindingen en relaties kunnen ont staan die het individu uit anonimiteit en isolement bevrijden. Langs dergelijke wegen slagen we er hopelijk in de hedendaagse mens naar een thuis te brengen waar hij met anderen in eens gezindheid kan leven”. De bisschoppen stellen vast dat de eredienst in de r.-k. kerk centraal staat. „Hij vormt het hoogtepunt waarnaar de kerk in al haar handelen streeft, en tevens de bron waaruit al haar kracht voortvloeit”. De eredienst vinden de bis schoppen daarom zo belangrijk, omdat de mensen elkaar daarin als gelovigen ontmoeten in de wetenschap dat juist de Heer in hun midden is. De brief gaat dan in op het stuk menselijke expressie en communicatie dat de eredienst toch ook is. Woorden en handelingen van de eredienst hebben echter een bijzondere geladenheid, want in de eredienst wordt het actuele heils- handelen van de Heer vertolkt en in de eredienst herkennen en verdiepen de deelnemers hun gemeenschappelijk gelo ven. „Maar ook onze gemeenschappelijke onmacht en ontoerekendheid, die ons samen-bestaan als mens voortdurend be dreigen. zouden de eredienst wezenlijk aantasten, ware het niet dat God zelf, juist in de eredienst, ons zijn kracht geeft daar bovenuit te groeien, naar Hem toe”. De eredienst wil eenheid en harmonie scheppen tussen God en mens, tussen belofte en werkelijkheid. Hier wordt ge probeerd het geheim van de menswor ding in het bestaan van de mens te laten gebeuren. Hier komt tevens tot zijn recht dat eredienst ook dienst aan God is. In de manier waarop wij mensen met elkaar omgaan, zien de bisschoppen de basis voor onze omgang met God. Als de mens trouw en solidair is in het dage lijks leven, dan zal dit ook spreken in zijn omgang met God. „Zijn we daartoe niet in staat, hebben we aan elkaar geen boodschap, dan hebben we aan elkaar ook geen Blijde Boodschap”. De eredienst is dus de plaats waar God en mens elkaar ontmoeten. God- met-ons is eerst tenvolle waar geworden in de mens Jezus van Nazareth. Reeds de eerste christengemeente van Jeruza lem zag het als haar taak uit te dragen en te verkondigen wat Jezus voor de mensen heeft betekend. In dit geloof is de eredienst ontstaan, in een sfeer van christelijk samenleven. Wie echt in de Heer gelooft en in zijn Geest wil leven, zeggen de bisschoppen, kan niet anders Op 9 oktober verscheen krant een berichtje waarbij de drie ge deputeerden van de PvdA in de Staten van Noord-Holland zich distantieerden van een uitspraak over net PEN, die ondergetekende in een openbare verga dering in Velsen van de PvdA zou hebben gedaan. Die distantie zou juist geweest zijn, als de opmerking inder daad gedaan was, zoals in uw krant vermeld, nl.: „De fractie van de PvdA in de provinciale staten is bereid zich sterk te maken voor de keuze van het PEN- personeel voor Heerhugowaard, desnoods tegen het standpunt van de eigen gede puteerde in.” Dit is evenwel onjuist. Er is door mij letterlijk gezegd, dat de kans bestond, dat de fraktieleden van de PvdA in de commissie zich sterk zouden maken voor de keuze enz.: Het ging dus niet om de fractie, maar om de fractie leden in de commissie. Met de commissie werd bedoeld: de commissie Personeels zaken, waar de zaak aan de orde is geweest en waarin drie leden van de PvdA zitting hebben. Ik doelde derhalve niet op de andere statencommissie, de Raad van Toezicht op de bedrijven, waarin men er ook over gesproken heeft, maar waar ondergetekende niet in zit. Het ging in het geheel niet over de totale PvdA-fractie, waar inderdaad de ze kwestie nooit inhoudelijk besproken is. Ondergetekende heeft dit aan het einde van de avond nog eens bevestigd, toen een van de wethouders van Veisen de vraag stelde, wat ondergetekende nu precies namens de fractie en wat na mens zichzelf had gezegd. Het antwoord toen is geweest’ „De opmerking over het serieus nemen van de inspraak in het algemeen (op de vraag van twee raads leden) geldt voor de totale fractie; de rest is voor eigen rekening.” M. NICOLAI, Haarlem Uw redaktioneel kommentaar van donderdag, 23 oktober 1975, betreffende de demonstratieve bijeenkomst van ma rinemannen en -vrouwen, geeft mij aan leiding tot de volgende opmerkingen. U valt over het motto dat door het mari- In het vervolg wijzen de bisschoppen op de centrale plaats die de Schrift in de eredienst moet innemen. Luisteren naar het Woord onthult ook de diepere en actuele betekenis van Jezus’ handelen zoals het genezen van doven en blinden en het helpen van allen die hulp nodig hebben. In de eredienst zijn we, aldus de bisschoppen, niet op onszelf en allen bezig met onze bijdrage aan Gods heils- handelen met de mensen. „Wij geloven dat God, in de door ons gesproken woorden en verrichte daden, daar zelf actief en heiligend werkzaam en aanwe zig is. Dit onberedeneerbaar samenspel geschiedt in heilige tekenen, sacramen ten noemen wij ze”. Dit is- de brug waarop God en mensen elkaar ontmoeten. Nader sprekend over de eucharistie ver wijzen de bisschoppen naar de bijzonde- Et? <o tr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23