Porck-Tabbers Veilige en snelle sluiting 2, voor helm HVB HIELD JAARVERGADERING Aandrijving trek steeds meer in KREISCHER NAAR EDO Voorde I vuist weg 1 Bezwaren tegen meer belasting Start zaalhandbalcompetitie Neus verstopt? jaar twee Oudendijk was beste pitcher Vanavond liepen hun achterstand in dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Bato krijgt komend coaches Neem uzelf niet bij de neus. voor, TVS in actie 33 Jt V Minder druk weg op 1 "i? 35 F(21.15- AVRONed. II) ■M al. T r t r> wc "A f M iiilliiB V R IJ D A G 3 1 OKTOBER 1975 SPORT ral. Nieuws in 't kort 4 Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. 1 - WW de GOUDSMIT ERELID VAN VOETBALBOND (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze handbalmedewerker) be- (Van onze softbalmedewerker) uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Per 1 november gaan de prijzen van de Mitsubishi-modellen omhoog. De verhoging blijft beperkt, aldus de im porteur, tot rond de drie percent. De goedkoopste Mitsubishi, de tweedeurs standaard Lancer, gaat dan 9.998, incl. BTW kosten. In West-Duitsland overweegt men om per 1 januari 1976 een maximum snelheid van 100 km/uur in te stellen op de buitenwegen. Deze beperking geldt niet voor autosnelwegen en an dere wegen, waarvan de rijbanen zijn gescheiden door vangrails of midden berm. :e dag n 8 tot telling, ïxeros n. ERDE ijn an- I 023- die met AMC-Niloc 2, AVA, HSV, JOS en UD de tweede klasse E vormen. Bij Bato nemen Dik Bos en Fons van Kor- delaar het cachen van Dick Hoff over, die ermee stopt. Ans Kroon zal het doelverdedigen overlaten aan Wil Kriege en gaat zelf in de ploeg spelen (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Het missen van de pro motie naar de hoofdklasse heeft Aktie’68- Kinheim op de valreep van de over- schrijvingstermijn toch nog een onver wacht verlies opgeleverd. Marit Krei- scher, de Haagse catcher die het vorig seizoen naar de Kinheimploeg kwam, „verhuist” nu naar de hoofdklasse EDO. In de heren tweede klasse E hebben de Blinkert en IJmond als tegenstanders Aalsmeer 2, Aohilles, AHC’31 2, BDC, BHC, RHC. Bij IJmond is coach Kees de Vries van de dames naar de heren overgeplaatst. Hij vervangt Karei Kles- ser die nu competitieleider is geworden. Een nieuw gezicht is Paul Hoos die uit Arnhem komt. De Blinkert secretaris Gerard Ligtenberg verwacht een kampi oenschap als de eerste drie duels worden gewonnen. Het zijn dan ook de sterkste tegenstanders. Ed Baas en Jaap Heuper- man hebben weer een plaats in het eerste gekregen. Jan Hulsbergen en Gem Bakker zullen deze'ploeg gaan coachen. Derde klasse E: dames: de Blinkert, Concordia, Foresters, Full Speed, Kol- ping, BIDO, VZV, IJmond 2. Derde klas se E, heren: AVA, Concordia, Desiree- Odin, DWV, KIC, Multiplan-Zebra’s, Vo lendam, ZVM. Een firma in Rijswijk heeft een motor- en bromfietshelm in de handel ge bracht, die is voorzien van een veiligheidssluitang. Deze sluiting is gebaseerd op de sluiting van de autogordel. Helmen moeten niet alleen goedgekeurd zijn, maar ook precies passen rond het hoofd en goed zijn bevestigd. Met de veilig- heidssluiting wordt vooral dit laatste aldus de firma mogelijk. Men hoeft de kinband maar één keer af te stellen, om voortaan zonder problemen de kinband van de helm snel te kunnen vastmaken of loskoppelen. Otrivin Op de provinciale weg in Noord- Holland is het vorig jaar minder druk geweest. Uit verkeerstellingen over 1974 bleek, dat er sprake is van een teruggang met 3.9 percent ten opzich te van 1973. De energiecrisis en de openstelling van rijksweg 6 hebben belangrijk aan deze vermindering bijgedragen. Of dit verminderd gebruik van de provinci ale wegen zich zal doorzetten, wordt dooi de provinciale waterstaat, die de verkeerstellingen heeft gehouden, be twijfeld. HAARLEM. Christian Oudendijk - de dit jaar als een komeet naar voren geschoten werpster van landskampioen Terrasvogels, is onbedreigd als de beste pitcher uit het voorbije seizoen te voor schijn gekomen. Dankzij ondermeer twaalf no-run overwinningen bleef zij haar oud-clubgenote Annelies Tesselaar - nu uitkomend voor Bloemendaal - ruim voor. HAARLEM-IJMOND. Zondag gint ook de landelijke competitie zaal handbal. De hoogst spelende teams uit Haarlem en de IJmond zijn pas te vinden in de tweede klasse. Dat zijn bij de dames Bato, Desiree-Odin en IJmond, Tegenover het verlies stond voor coach Matty Möllmann overigens een be langrijke winst in de vorm van de komst van Patricia Bannenberg (Schut Copex DSS), die aan de bepaald niet zwakke Haarlemse werpsterstaf nog meer inhoud kan geven. Bovendien zal Möllman in de nieuwe competitie weer kunnen beschikken over buitenveldster Immy Bruinier. De behandeling van het jaarverslag van de KNVB bracht problemen met zich mee omdat de exemplaren van dit jaarverslag pas op de vergadering wer den uitgereikt. Op voorstel van de heer Pleij werd dit verslag buiten de verga dering gehouden. Er volgde een uitge breide behandeling van het financieel overzicht van de KNVB afdeling Haar lem, dat op verschillende punten werd aangevallen door de heer Pleij. Secreta- ris-administrateur Roosen deelde mee Ook in de categorie „meest waardevol le speelster” eiste een Terrasvogels- speelster de eerste plaats op. Voorname lijk door haar aanvallende prestaties - een tweede plaats bij de individuele slagprestaties en niet minder dan veertig binnengeslagen runs - bleef kortestop Mia Spaargaren de EDO-werpster Mari an van Ginhoven net iets voor. Mia Spaargaren, die met Betty Veenstra (Tempo Team HHC) de tweede plaats op de lijst van de slagprestaties deelde, moest de eer van de beste slagvrouwe aan de derde honkvrouwe van Schut Copex DSS - Erna van Ewijk - laten. Naast een oorkonde ontving het schei dende bestuurslid een grote doos sigaren van het bestuur. De heer Berrevoets zei verder te hopen dat het bestuur altijd kon rekenen op advies van mr. Goud- smit. In zijn speech die hierop volgde sprak de heer Goudsmit de wens uit dat zijn opvolger, de heer Splinter, met net zo veel plezier in het bestuur zou wer ken als hij had gedaan. „Ik ben ver heugd dat ik als lid van de sportraad van Noord-Holland, waar ik als afge vaardigde van Provinciale Staten zitting in heb, nog geregeld contact blijf behou den met mijn vrienden van het bestuur van de afdeling Haarlem”, aldus mr. Goudsmit. In zijn laatste uren in het bestuur moest mr. Goudsmit overigens invallen voor voorzitter Duinker, die op doktersadvies verstek moest laten gaan. In zijn openingswoord was mr. Gouds mit verontrust over het toenemende aantal strafzaken in de afdeling. Als vervolg hierop deelde penningmeester Berrevoets mee dat de administratiekos ten voor strafzaken wegens de vele werkzaamheden verhoogd zullen wor- SANTPOORT. De leden van de Turnvereniging Santpoort (TVS) zullen 15 november in de Vespohal in Nieuw Vennep aantreden samen met zusterver enigingen aangesloten bij de Kennemer Turnkring, de Zaanse Turnkring en Noordhollands Zuiderkwartier. Op de lange mat, paard, brug, evenwichtsbaik met vrjje oefeningen en jazzgymnastiek zal ieder hier proberen met persoonlijke prestaties zo veel mogelijk punten te verzamelen. den. Zilveren bondsspelden werden voor grote verdiensten uitgereikt aan de he ren Castien (TZB), Daalder (WRA) en Jacobs van het zomeravondvoetbal. Verleden jaar had 36 percent van het totaal aantal verkochte auto’s voor- wielaandrjjving. Dat is veel. Zeker als men nagaat dat in 1956 slerfits vijf percent van de in ons land verkochte auto’s over aandrijving op de voorwielen beschikte. Na 1956 werd de voorwielaandrijving echter steeds meer gewaar deerd en ook andere merken dan Austin, Citroen en Audi dé traditionele voorbeelden van voorwielaandrijving besloten de aandrijving naar voren te halen. De voorwielaandrijving werd voor het eerst toegepast toen men auto’s met aandrijving op alle wielen ging vervaardigen. Dat waren voornamelijk wagens die ook in het terrein gebruikt werden. Toen men besloot om ook per sonenwagens voor de „gewone” weg voorwielaandrijving te geven, moest er een geheel andere constructie wor den ontworpen. Personenwagens met aandrijving vóór hebben altijd een on afhankelijke voorwielophanging. Maar dat niet alleen. Bij voorwiel aandrijving moet de gehele construc tie van aandrijf organen en motor op deze voorwielaandrijving zijn afge stemd. Zit de motor voorin en de aan drijving achter (het klassieke concept) dan is er een aandrijfsas nodig om de krachten over te brengen. Bij voor wielaandrijving ontbreekt deze as. De assen die uit het differentieel komen, dat vaak in de versnellingsbak is op genomen, drijven de wielen direct aan. Er schuilt dan wel een technisch ad dertje onder het gras: de voorwielen moeten én de mogelijkheid houden om te veren, én in staat blijven om te kunnen bewegen om de auto bestuur baar te maken. Daarvoor werd een speciale kruiskoppeling ontworpen, de zogenaamde homoïnetische koppeling. We zullen u niet vermoeien met de constructie van een dergelijke koppe ling. Wat zijn de voordelen van voorwiel aandrijving? Omdat er geen aandrijf as is. kan de auto laag worden ge construeerd. Het zwaartepunt komt daarbij natuurlijk ook lager te liggen, met als gevolg verbetering van rij- comfort. Het rijgedrag in de bochten is be ter, omdat de wagen er als het ware doorheen wordt getrokken. Dit rijdt veiliger en gemakkelijker. Bij gas-wegnemen in een snel gereden bocht, kan een „overstuur-reactie” ontstaan: de wagen gaat de bocht dan scherper nemen dan de bedoeling is. Dit verschijnsel wordt overigens ge ringer, naarmate de wielbasis in ver houding tot de totale lengte groter is. Wagens met voorwielaandrijving moeten bij een bocht als volgt worden bereden: voor de bocht gas weg, in de bocht gas geven. Hoewel het ook goed is voor wagens met achterwielaandrij- ving. om in de bocht gas te geven, is de invloed hiervan minder groot dan bij auto’s met de aandrijving vóór. Er zijn ook nadelen. Misschien de grootste is de kwetsbaarheid van het gehele motor- en aandrijfblok voorin. Bij een kop-staart botsing kan ernsti ge schade optreden. De reparatie kost dan een lieve duit. Een ander nadeel is, dat het gewicht op de aangedreven voorwielen vaak te klein is. Deze voorwielen worden niet zo vast op de weg gedrukt, als aangedreven achter wielen. Bij de moderne auto probeert men dit te verbeteren door de motor zover mogelijk naar voren te schui ven. Hoe het ook zij; uit de cijfers blijkt dat steeds meer automobilisten deze nadelen niet vinden opwegen tegen de voordelen. De Bovag en de Rai hebben nog eens de bezwaren tegen een verhoging van de motorrijtuigenbelasting op een rij gezet. Zoals men weet, wil de over heid vooral voor zwaardere auto’s de motorrijtuigenbelasting gaan verho gen. Men gaat er daarbij van uit, dat vooral de hogere inkomensklasse, die immers in grotere wagens rijdt, deze verhoging zou gaan betalen. De Bovag en de Rai menen, dat de overheid hier een onjuist inzicht toont. Zij zeggen, dat het verband tussen inkomen en gewichtsklasse van de auto minder sprekend is, dan het verband tussen gewichtsklasse en gebruiksdoeleinde. Met andere woorden: het hoeft niet zo te zijn, dat alleen mensen met een groot inkomen in grote wagens rij den. Het is eerder zo, dat mensen die minder verdienen maar zeer veel te transporteren hebben, noodgedwongen grote wagens aanschaffen. Bovendien is het zo, dat juist de mensen met een „kleine” portemonnee gemakkelijk aan een grote tweedehands wagen kunnen komen. Deze auto’s zijn im mers goedkoper, dan de meeste occa- sion-middenklasse- of zelfs kleine modellen. Het progressieve tarief zou dan toch terecht komen bij de in financieel opzicht onderliggende groep. Daarbij menen Bovag en Rai, dat het voorstel ingaat tegen het streven naar een verhoging van de verkeers veiligheid. Als voor grote wagens meer belasting moet worden opge bracht, zullen de fabrikanten deze wagens lichter maken, dat wil zeggen: minder solide. In elk geval zullen zij grote wagens blijven''produceren, zo lang er nog vraag naar is. En die vraag zal nog wel even blijven aan houden, al wordt zij minder. Kortom: er zullen grotere, maar minder solide wagens op de weg verschijnen en dit betekent een aantasting van de veilig heid. En als er al aldus de beide or ganisaties meer kleinere auto’s op de markt komen, dan zullen deze kleinere auto’s met hun verfijnd af gestelde motoren, alleen al door hun groter aantal, aanzienlijk meer brand stof verbruiken. Desiree-Odin die naar de tweede klas se promoveerde heeft een goede voorbe reiding achter de rug, waarbij een drie daags trainingskamp in Arnhem. Trai- ner-coach Henk Deen heeft in Elly Ot ten, Yvonne Edel, Ingrid Waalboer en Tineke Keet een goede ruggegraat in de ploeg. Bij IJmond dames is coach John Gaartman teruggekeerd. Ex doelverde- digster Elly Jonker van ODIN heeft zich bij IJmond als lid aangemeld. Voor Gaartman een moeilijke keuze wie hij op doel moet zetten, Corrie Jansen of Elly Jonker. Erelid mr. Goudsmit (rechts) deelt zilveren bondsspelden uit aan (v.l.n.r.) de heren Castien, Daalder en Jacobs, tijdens de alge mene jaarvergadering van de KNVB afdeling Haarlem. dat de samenwerking met de KNVB anders geregeld diende te worden. „Pro blemen over de KNVB moeten in regio- vergaderingen behandeld worden, met ongeveer tien leden van de verschillende clubs”, zo sprak hij. Nadat de heer Roosen bekend maakte dat op zaterdag 22 november in verband met de inter land Italië-Nederland de laatste wed strijden om twaalf uur gespeeld worden, dankte de heer Voogd (Bloemendaal) namens de verenigingen het bestuur voor het werk dat door hen wordt verzet. HAARLEM. Gisteravond heeft de KNVB afdeling Haarlem haar algemene jaarvergadering gehouden. Op deze ver gadering werd afscheid genomen van mr. Goudsmit, die 19 jaar zijn beste krachten aan het bestuur van de afdeling Haarlem heeft gewijd. In het afscheids woord van de heer Berrevoets kwam duidelijk naar voren dat de overige bestuursleden altijd bijzonder prettig met mr. Goudsmit hebben samenge werkt. Namens de verenigingen maakte de heer Berrevoets bekend dat aan mr. Goudsmit het erelidmaatschap is ver leend. BLOEMENDAAL-IJMOND. Toen vijfde zitting van de parencompetitie district Kennemeriand van de Neder landse Bridge Bond, die in „De Rust hoek” in Bloemendaal werd gehouden, van start ging leidde in de hoofdklasse Bouwman-Zijlstra met een voorsprong van slechts punten op Porck-Tabbers. Nadat in die ronde alle punten geteld waren bleek het leidende paar resoluut van zijn toppositie te zijn gestoten en kwam Porck-Tabbers daarvoor in de plaats (1160 punten) met een niet gerin ge voorsprong (49) op het onttroonde koppel (1111). Als in de slotziting, die op 7 november plaatsvindt, de nieuwe lei ders het hoofd koel weten te houden, dan kan het districtskampioenschap hun nauwelijks meer ontgaan. Bouwman en Zijlstra hebben in die enerverende vijfde ronde ver beneden hun normale vorm gespeeld. Een oogst van slechts 187 bij een gemiddelde van 216 betekende een zware tegenvaller. Porck-Tabbers (243) speelde opnieuw zeer constant en zag dat beloond met een prachtige positie aan de top van de ranglijst. Van den Berg-Wonink en het echtpaar Zwager (beiden 1107) hadden er eveneens veel zin in en brachten een voortreffelijke score van 253 op de tafel. Zij staan nu respectievelijk drie en vier met een geringe achterstand op Bouw man-Zijlstra. Zeer goed kwam ook het echtpaar De Vries (253) voor de dag. In het begin van de competitie zwak ge start is het nadien steeds beter gaan draaien en staat nu vijfde (1087). In de eerste klasse werd Van Berkel- Kruyff (2041) de nieuwe leider en speelt té sterk om in de slotzitting nog te falen. Groen-Wittebrood (2036) ging van een naar twee. Johnny Groen: „Ik geef me nog lang niet gewonnen; Van Ber- kel-Kruyff zal tot op de bodem moeten gaan om de eindzege te behalen”. Heu- gens-Nieuwenhuizen is derde (1993) maar zal erg tevreden zijn indien het kans ziet deze positie te handhaven. Het echtpaar Mostert bleef in de tweede klasse zonder veel moeite op de eerste plaats (1248). Bronkhorst-Schwerdt be haalde de hoogste dagscore (275) e n werd runner-up (1221). Stand hoofdklasse: Porck-Tabbers 1160, Bouwman-Zijlstra 1111, Van den Berg-Wonink 1107, echtp. Zwager 1107, echtp. De Vries 1087, echtp. Westerveld 1058, Van Frank-Goudsmit 1055, Reijn- ders-Schrama 1052, echtp. Bink 1039, Hellingman-Schaap 1033, Kaspers-Swier 1026, Koch-Van der Werff 1014, De By- Jongbloed 995, Bakkum-Van Kesteren 994, Beentjes-Hulscher 989, Kool-Roos 967, Kamp-Wehnes 909, echtp. Ten Have 867. Eerste klasse (eerste tien): Van Ber- kel-Kruyff 2041, Groen-Wittebrood 2036, Heugens-Nieuwenhuizen 1993, Kaptein- Van der Zee 1988, Ramakers-Tieman 1970, Keppels-Postma 1958, Kemp-Van der Linden 1948, Beers-Plezier 1941, echtp. Groot 1918, Sanders-Strengers 1879. Tweede klasse: echtp. Mostert 1248, Bronkhorst-Schwerdt 1221, De Wit-Wit- ters 1220, Kuhlmann-Spee 1217, Fictoor- Leerveld 1211, De Leeuw-Warmenhoven 1207, Kuil-Luyendijk 1181, Draayer- Koomen 1152, Hafkenscheidt-Kramer 1148, Oei-Went 1140, echtp. Otten 1140.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 35