Tot een discussie is het nooit gekomen, dus er is nooit een echte keus gemaakt GS vinden dat regio Zuid-Kennemerland vuil moet verbranden Officier vraagt straffen tot 41 jaar tegen inbrekersbende 1) 2) deRUIJTER C J de Vilder DUBBEL FEEST OP ONZE SIMCA AUTOBEDRIJVEN ZENTVELD&VAN BREEMENB.V. dit is nu die beroemde Grundig Super Color8062 „SERPENTINE-SHOW” I -Wiet en mode I DIK SCHERMER LAAKT HET ONTBREKEN VAN EEN FILOSOFISCHE ACHTERGROND BINNEN DE ROBD f2495.- 249.- 1 9 V R U D A G 3 1 19 7 5 OKTOBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK door Loes De Fauwe Corduroy mantels 139.- 169.- 198. Opening van ons nieuwe bedrijf op 7 november Introductie nieuwe Simca's 1307 en 1308 Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118. DEZE WEEK I R I I 't Verbouwen en moderniseren is dan klaar. Net op tijd om meteen het autonieuws van het jaar te introduceren: Op dit nieuws komen wij nog uitvoeriger terug. Maar er is zóveel over te vertellen, dat wij u nu al adviseren. Kom naar onze show, die jarige Beverwijkse en IJmuidense kinderen met veel serpentine- en confetti- feestelijkheid zullen openen. Wij blijven de mode op de voet volgen en daar hebben we het gezellig druk door. Met draadloze afstand bediening. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Criminaliteit van de harde soort. Een „bende”, iets anders is het niet. Een van de bijzonder ernstige en zware zaken.” Deze en vergelijkbare kwalificaties had officier van justitie mr. Van Rossum gisteren over voor drie ver dachten: twee jongens van 19 en een man van 32 jaar, allen uit Haar lem. VELSERDUINWEG 173 - IJMUIDEN telefoon 02550- 12346. R R R 9 >n. e- n- ge sn ar w- an de en de u i’n in. en sn. Duitse pistolen wel iets duurder... maar dat mag dan ook wel! Vooral practisch VELSEN. In september nam Dik Schermer (hoofd mivo-school Velsen) ontslag uit zijn functie van dagelijks bestuurder van de Stichting Regionale Onderwijs Begeleidingsdienst Midden-Kenne- merland. Het ontslag werd aangekondigd in een brief naar de andere bestuursleden, met het verzoek het ontslag „met ingang van heden te verlenen”. Dit plotseling verzoek aan het dagelijks bestuur was het resultaat van drie jaar emoties, frustraties, vechten tegen de bierkaai en vruchteloze pogingen om iets van zijn eigen inzichten duidelijk te maken aan de collegae-bestuurders. Moe van zijn pogingen om te voorkomen dat de ROBD een nieuw instituut wordt, zoals hij zegt, een superschool, wa^r je dezelfde problemen krijgt als op de basis scholen nu. Dik Schermer verzette zich in het begin tegen de oprichting van een dienst die als stichting voor onderwijsbegeleiding in de IJmond moest gaan zorgen. Meegaand met het later democratisch genomen besluit (dat stemde vóór dg oprichting van'zo’n instituut) werd hij afgevaardigd door de schoólraad voor het algemeen bestuur en trad hij later op verzoek van wethouder Roessingh toe tot het dagelijks bestuur. Daar heeft hij zich nu uit teruggetrokken. Voornaamste reden voor deze stap is zijn bezwaar tegen ontbreken van een duide lijke lijn volgens welke de dienst en de medewerkers straks aan de gang gaan. Hij vindt dat de inhoudelijke kant van de dienst te wetinig filosofisch is gefundeerd, omdat het al die jaren niet mogelijk is ge weest een discussie op gang te krijgen over wat men nu eigenlijk wil met die onderwijsbegeleiding. Motiveren Revolutionair Planetenweg 26-28 Telef.:11888 IJmuiden. Kluis met 18.500 (ADVERTENTIE) ik er niet op uit (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Uitspraak over veertien dagen. (ADVERTENTIE) 1 waarbij GRURDIG IC e e verkri/gbaar in wit en noten met of zonder matchromen voet plegen van de feiten strafrechtelijk nog juist minderjarig was, werd achter ge sloten deuren behandeld. de was De heer Raasveld had ook gevraagd of GS mogelijkheden zien in de benutting van huisvuil als ondergrond voor het in aanleg zijnde Spaarnwouderbos. Volgens GS verdient het stellig geen aanbeveling huis- en straatvuil te gebruiken voor dat doel. Alleen inert, niet meer verbrand- baar vuil mag hiertoe worden aange wend. Plannen om hiermee heuvels op te richten in het Spaarnwouderbos ver keren in een vergevorderd stadium. op dat het nu aan de regio’s IJmond en Zuid-Kennemerland staat een definitieve oplossing te kiezen. is of f De man had ook meegeholpen Duitse pistolen over de grens te smokkelen voor de stiefvader van één van de jon- „Maar toen was er al weinig tijd, zo was de sfeer. Geen tijd eigenlijk voor een onderzoek en zeker geen tijd voor een goede discussie. Het veld moest zien dat we aan het werk waren en daar liep het eigenlijk op stuk. In feite interesseerde het bestuur zich niet zo voor de uitkomst van het on derzoek Prins. Men wilde praktische resultaten zien. Velsen en Heemskerk moesten koest gehouden worden. En De jongen, wiens zaak wel openbaar behandeld werd, had de rechtbank ver teld dat het idee voor de inbraak aan de Leidsevaart juist afkomstig zou zijn ge weest van de oudere verdacthe. „Hij had het over een hoop rooie ruggen, die hij had zien liggen. Hij zou meegaan om op de uitkijk te staan”. De schoten zouden niet door hem gelost zijn, maar door de andere jongen: zijn eigen revolver had nog alle zes patronen. Alle goederen die bij de diefstallen werden buitgemaakt werden door zijn stiefvader doorverkocht, vertelde de ver dachte. Inmiddels is zijn besluit 'gerijpt, om met deze wijze Van bestaan te bre ken, zo kwam de reclasserihgsambtenaar toelichten. De jongen wil revisiemonteur of barkeeper worden. De heer Raasveld had gevraagd of het niet nuttig zou zijn de voorbereidingen in IJmond en Zuid-Kennemerland voor verbrandingsovens nader op zijn noodza kelijkheid te bezien in verband met de overcapaciteit van de ovens van Alk maar en Zaanstad en de ontwikkelingen op het gebied van recycling. HAARLEM. In antwoord op staten vragen van de heer H. K. A. Raasveld (PPR) laten gedeputeerde staten weten dat ze de voorkeur geven aan het stich ten van een verbrandingsinstallatie voor L5 zelfs toen uit hel onderzoek bleek, dat binnen de scholen ook vraag bestond naar een doelstellingenonderzoek, de vraag: wat zijn de uitgangspunten, zelfs toen was een discussie niet mo- geljjk. Men riep maar: die kindertjes moeten geholpen worden, of: ja, dat is wel interessant, maar eerst rappor ten afwachten, eerst sollicitaties af werken. Uit dat alles ontstonden uiter aard enorme spanningen. Ze bleven maar roepen: dat komt later wel en het is er nooit van gekomen, dus er is nooit een echte keus gemaakt” hebben dat goed onderwijs geeft heb je eerder agogische begeleiding nodig dan pedagogische. Hetzelfde geldt bij de ouderparticipatie”. „Dat zou bijvoorbeeld ook een taak van de ROBD kunnen zijn, om daar in te voorzien. Dat zou toch minstens eens moeten worden besproken. Toen het oprichtingsbesluit in 1972 in de raad werd genomen, ben ik met een afvaardiging in het bestuur akkoord gegaan om alsnog in de buurt te blij ven en eventueel nog invloed uit te oefenen bij „het invullen” van de dienst”. „Heel optimistisch speculeer ik erop dat Postema en zjjn medewerkers maling krjjgen aan het bevoegd gezag en dat die vrijblijvendheid van nu plaats maakt voor een gerichte ook maatschappelijke doelstelling”. „Maar al vanaf het begin werd bin nen het bestuur vooral praktisch ge richt gepraat. Nu is het organisatori sche deel niet onbelangrijk, maar ik vind dat je niet moet gaan organiseren voordat je precies weet wat je wilt. Het enige gesprek dat over de inhoud van de dienst is gevoerd,, was over de keus: moeten we de lijn van Heems kerk volgen (meer wetenschappelijk gefundeerd) of de lijn van Velsen, waar meer waarde werd gehecht aan de praktische ervaring van de mede werkers. Maar deze discussie resul teerde ook niet in een bepaalde richt lijn”. Dan suggereert Dik Schermer drs. P. J. Prins in te schakelen. Prins deed voor de ROBD als ondermeer organi satiedeskundige en ortho-pedagoog ’n onderzoek naar de behoeften van de scholen in de regio. Een van de conclusies van dit onder zoek is, dat één verbrandingsinstallatie voor IJmond en Zuid-Kennemerland sa men uit financieel oogpunt niet aantrek kelijk is, zodat laatstgenoemde regio verstandig doet haar eigen koers te be palen ter oplossing van haar urgente afvalproblematiek. Een andere conclusie is, dat de onderbezetting van de vuilver brandingsinstallaties in Alkmaar en Zaanstad kan worden opgeheven met afvalstoffen uit de IJmond, waarbij een gere verdachten. Rond deze, die gezien werd als sleutelfiguur, had zich een crimineel gezelschap verzameld: „er wa ren duidelijk veel contacten met de onderwereld, die van wapens werd voor zien”, aldus de officier. Hij meende dat de verdachte de schuld slechts wilde afschuiven en vroeg 4Va jaar. Raadsman mr. Borsjé meende, dat geen bewijs geleverd was dat zijn cliënt inderdaad op die bewuste julinacht op de uitkijk had gestaan. De tijdsbereke ningen! van de officier vocht hij aan. Wel erkende mr. Borsjé de strafbaarheid van de vuurwapentransporten. De ROBD zal zich voorlopig bezig houden met de begeleiding van scho len in leermethoden en dergelijke (systeembegeleiding) en met de indivi duele begeleiding van kinderen met moeilijkheden. Zuiver het onderwijs kundig aspect dus. Waarbij dan door Dik Schermer, en door hem niet al leen, wordt opgemerkt dat het ge beuren in school niet is los te koppe len van dat wat er bij de kinderen thuis gebeurt, van wat er in de maat schappij gebeurt. In het begin van de zeventiger jaren is in Beverwijk een werkgroep bezig met een ontwerpplan voor een regio nale onderwijsbegeleidingsdienst. Ook aan Velsen wordt medewerking ge vraagd, waaraan door wethouder Roessingh met enthousiasme gehoor wordt gegeven. Dik Schermer: „In die tijd was de onderwijsbegeleiding landelijk ook nog in discussie. In Velsen werd door de ABOP geageerd tegen de voorge stelde stichtoingsvorm. Het tempo waarin alles opeens moest worden ge regeld, een raadsbesluit moest worden genomen was te hoog. Er zijn toen geen contacten geweest met scholen, laat staan met ouders. Alleen de schoolraden waren benaderd en zo ^wam de onderwijsbegeleiding via die schoolraden „naar beneden”. Lan delijk was men er-wel al achter, le rend van ervaring in Zweden, dat mo tivatie op scholen en van ouders het meest belangrijk was, dat je zonder die motivatie niet aan vernieuwing hoeft te beginnen. Maar hier werd de onderwijsbegeleiding van bovenaf op gelegd. „Zelf zat ik met ’t probleem dat de meest fundamentele kritiek was je kritiek tegen het hele onderwijssys teem. Je kunt je de vraag stellen: moeten die scholen functioneren zoals dat nu gebeurt, moeten die ouders niet de mogelijkheid hebben om uit duide lijk verschillende systemen te kunnen kiezen? Zo’n keuzemogelijkheid impli ceert ai dat die ouders gemotiveerder, bewuster 1 voor een bepaalde school kiezen dan nu en dat ze ook meer be trokken kunnen worden. Daarbij moeten ook de onderwijzers meer wor den gemotiveerd en daarin ook geleid worden. De taak van een schoolhoofd is zc veranderd. Om al een goed team leider te zijn en dat moet je zijn als je een goed functionerend team wilt strekken zich over een bijzonder lange periode uit. Het is een bedenkelijke zaak”. Hij had, oog voor het milieu, waarin de jongen beland'was: „maar hij had moeten proberen eruit te komen, had moeten zeggen ik doe het niet”. De raadsman mr. Constandse ver klaarde „geweldig geschrokken” te zijn van de hoogte van de eis, 3*/i jaar. Geschoten heeft deze verdachte niet, zo betoogde hij. Hij schreef alle ellende toe aan de slechte invloed die de stiefvader op de jongen gehad zou hebben: „het pad der misdaad was vrijwel onontkoombaar. Maar hij heeft nog nooit eerder de douw gehad, die hem op het rechte pad had kunnen brengen. Een dermate zware straf is helemaal niet nodig”. Hij vroeg een nader psychiatrisch rapport en drong aan op een dééls voorwaardelijke, kortere straf. GS laten weten dat ze in verband daarmee ambtelijk en bestuurlijk over leg plegen met de régio’s IJmond, Zuid- Kennemerland en Zaanstad. Van de zij de van de provincie is een notitie ingé bracht betreffende het zo effectief mo gelijk benutten van vuilverbrandingsca- paciteit. Dik Schermer: ..Zoals in Amerika experimenten zijn gedaan met taal kundigen die in de buurt waar een school stond, eerst taalanalyses maak ten. voordat men met de kinderen ging werken. Om te ontdekken hoe die kinderen het best konden worden benaderd. Op scholen waar kinderen zijn die zoals dat heet taalarm zijn, die een kleinere woordenschat hebben, dient een onderwijzer zich daar aan aan te passen. Niet voor niets wordt op Friese scholen in het Fries les gegeven, ook dat is om voor die kinderen beter begrijpelijk te zijn. Dus Daarentegen bestreed hij dat zijn cliënt echt medeplichtig geweest zou zijn. „Ik twijfel, en concludeer daarom tot vrijspraak. En voor wat de hoogte van de eis betreft: het is alweer bijna Sinterklaas en de officier dacht zeker: kom, nog eens een verrassing uit de doos halen. Ik zie ’t werkelijk niet, ik acht hooguit een jaar op zijn plaats”- De straffen die de officier vroeg, weerspiegelden zijn verontwaardiging: hij kwam tot respectievelijk 2*/>, 31/» en 4‘/s jaar gevangenisstraf. En de man achter de schermen, de „auctor intellec tualis”, moet nog terechtstaan. De drie waren met nog anderen be trokken bij meer dan zestig misdrijven, variërend van autodiefstallen tot in braak, die in totaal het lieve sommetje van 100.000 hadden opgeleverd. In één geval, uitgerekend de keer dat ze tegen de lamp zouden lopen, werd van vuur wapens gebruik gemaakt. Dat was in juli van dit jaar, toen de twee jongste verdachten een poging tot inbraak ondernamen bij een bedrijf aan de Amsterdamsevaart. Maar, hoewel de oudere man op de uitkijk zou staan, ze werden betrapt door een chauffeur van het bedrijf die licht z- branden. Er vielen twëe schoten, te: i de jongens zich uit de voeten maakten. En er werd gedreigd: „Ga weg, of ik schiet je dood!” Ze noemden de naam van de chauf feur daarbij; maar de schauffeur her kende hen ook: „Jullie beurt komt nog wel”, voorspelde hij. Een voorspelling die uitkwam, constateerde president mr. Vink donderdag droogjes. Voor hem en zijn mederechters werden de drie ver dachten achtereenvolgens voorgeleid: de zaak tegen de jongste, die tijdens het In deze zaak viel de lichtste eis: 21/! jaar, een jaar minder dan de andere 19- jarige vèrdachte zou horen eisen. Deze gaf volmondig de ten laste gelegde fei ten toe. Hij was ook betrokken bij inbraken in Cruquius 3800 de ene avond, bandrecorders, rekenmachines en een camera met flitser de avond erna), Vogelenzang (sieraden en 250), Noord- wijkerhout (auto-accessoires) en Haar lem. De kluis die daar werd buitgemaakt bevatte 18.500 en belandde tenslotte in de Leidsevaart, leeg. De 32-jarige verdachte werd mede plichtigheid verweten aan inbraken in Santpoort (sieraden, camera’s, een horlo ge) en Bloemendaal (de eerste keer tin, zilver en sieraden en bij een tweede gelegenheid een geldkist, beeldjes, tin en zilver)- Hij vertelde de rechtbank, dat zijn aandeel in' de misdrijven niet over schat moest worden: hij zou slechts voor vervoer en de uitkijk gezorgd heb ben, en dan nog slechts met steeds groeiende tegenzin. Bij de inbraak waarbij geschoten werd was hij wel meegegaan, maar direct daarna was hij weggelopen. „Laf”, vond mr. De Haseth Möller; „onmense lijk”, oordeelde mr Vink. „Onmenselijk, omdat de jongens op vertrouwden en u ze aan hun lot overliet”. De officier hechtte overigens geen geloof aan deze lezing, omdat de man bijna twee uur later nog op de terugweg naar huis werd aangetroffen en geen onomstotelijk alibi had voor de tussenliggende periode. surplus zal ontstaan, dat voorlopig op een stortplaats in Beverwijk kan worden verwerkt, tot aanvullende verwerkings capaciteit is gevonden in Alkmaar, Zaanstad of Haarlem. Die oplossing heeft een in de eerste plaats voor IJ mond, maar ook voor Alkmaar en Zaan stad aantal financieel-economische aan- Zuid-Kennemerland, boven een andere trekkelijkheden, aldus GS. Ze merken mogelijkheid van afvalverwerking, bij voorbeeld door middel van de VAM. Die voorkeur wordt, aldus GS, gedeeld door de Stichting Natuur en Milieu. Ook het ministerie van volksgezondheid en mi- lieu-hygiëne is van mening dat het sterk aanbeveling verdient om in Zuid-Kenne merland huisvuilverwijdering door mid del van verbranding te realiseren. De officier zei het merkwaardig te vinden, dat deze verdachte nu pas, voor de eerste keer, in aanraking met de jusstitie komt. „De genoemde feiten zo’n taalkundige zou heel nuttig kun nen zijn, net zo goed als er andere des kundigen dan pedagogen en didactici zijn, die al of niet direct aan het on derwijs kunnen werken. Maar als je zulke dingen aangeeft, of als je weer eens de nadruk legt op het belang van motivatie bij ouders en onderwijzend personeel, dan wordt gedaan alsof je de grootste revolutionair bent, terwijl deze dingen in Engeland. Zweden en Amerika al als zeer normale zaken gelden’’. „Bij dit alles moet ik zeggen, dat ben Roessingh of Postema (directeur ROBD. red.) een trap na te geven. Maar ik ben afge knapt op de bestuurdersmentaiiteit binnen dat bestuur, een mentaliteit waarbinnen een filosofische discussie blijkbaar niet past. Ik denk dat de ROBD in elk geval de functie heeft, dat het onderwijs in discussie blijft en ik denk ook, dat ze kunnen bereiken dat er fijnere scholen komen, dat het onderwijzend personeel wordt gemo tiveerd. Maar die fijnere school blijft wel staan in diezelfde maatschappij, met dezelfde fouten die gevolgen kunnen hebben in die scholen”. „Verder hoop ik niet dat de vijf on derwijswethouders van de betrokken gemeenten nu het onderwijsbeleid ter plaatse aan de ROBD overlatejj en hoop ik dat de ROBD stimulerend zal werken ten aanzien van die bestuur ders, dat de ROBD hen op taken zal wijzen”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9