SP0RTW1® 4 Zondagmorgen derde poging Carrière Lubbers SCHUITEN lijkt nu voorbij Tom Okker in halve finales Kohl en Kelley over naar Nicols SPORTEF MERCKX TE HARD VOOR MIJ” „MISSCHIEN RIJDT „NOS moet wel betalen voor reportages” Post: „Nog vertrouwen” „Jansen mag niet lijden onder de overtredingen- van anderen r g I MERCKX OVER POGING SCHUITEN: FEYENOORD EXIT? VVCS: CLUBS HIELDEN ZICH NIET AAN AFSPRAKEN <iurreco< r IF ■IS»' 1975 ZATERDAG L door Theo Klein 4 Knauw direct na de twee races door de meeste aanwezigen onderstreept werd. De kansen van Schuiten om nog tijdens deze expeditie het record van Merckx (49.431,957 meter) te breken, lijken na gisteren minimaal. (Van onze sportredactie) TURIJN De rol van Rudi Lub bers op het voorste plan van de in ternationale bokswereld lijkt voor bij. De droom van de Amsterdam mer om via een sprekend resultaat tegen de Italiaan Dominico Adinolfi geschiedenis te schrijven spatte gis teravond in Turijn al na twee ron den uiteen. Een stoot in de maag betekende het einde van de aspira ties van Lubbers en een gemiste kans op het veroveren van de Euro pese titel in het halfzwaargewicht. Lubbers kronkelde na de fatale stoot van zijn Italiaanse tegenstan der vertwijfeld over de grond, als om aan te geven dat de titelverde diger hem onder de gordel had ge raakt. Wat hem vorig jaar in Rot terdam tegen de Argentijn Peralta wel lukte, ging nu evenwel niet op. Adinolfi werd niet gediskwalifi ceerd, maar kon zich door zijn uit gelaten fans laten bejubelen. sëÉii Twijfelachtig 1' NOVEMBER 1975 Aversie Bfi i 4 be- MEXICO Roy Schuiten typeerde de situatie na zijn twee mislukte Peter Post: „Roy is ook maar een mens”. be- wat tent het erg tste >as- tur. In totaal legde Schuiten gisteren in twee ritten 35 kilometer en 666 meter nisatoren eisten echter een snelle beslis sing. „We willen het nu weten, anders breken we de boel op”, deelden ze Post laconiek mee. Misschien dat de zij het zeer late aanpassing van Schuiten aan de wensen van Post inzake het te rijden verzet een eerste aanwijzing is dat er weer opti maal samengewerkt kan worden. Een absolute verplichting in een zaak die Raleigh 100.000 gulden kost en die Roy Schuiten op 25 mille (het missen van zijn premie bij een definitieve misluk king) en een ernstige deuk in zijn repu tatie kan komen te staan. or- er irg, der ns; de en- eite ,rin- ;aat pas lats 10e- aid. spe- gen 'ker :rtf- ien. ed- llen hal. nde uien n. Toch had de onzuiver maar hard sto tende Adinolfi in de beginfase nauwe lijks enig voordeel weten te behalen. De eerste ronde bokste zowel Lubbers als de Italiaan erg afwachtend. Maar nau welijks waren de eerste drie minuten voorbij, of het vuurwerk brak los. Lub- Overigens is het zeer twijfelachtig of Lubbers meteen in zijn eerstvolgende gevecht weer tegenover Adinolfi zal ko ken te staan. Nu Lubbers opnieuw als uitdager heeft gefaald en zelfs te zwak blijkt om als tegenstander voor een halfzwaargewicht te fungeren, heeft het prestige van Lubbers een geweldige knauw gekregen. En dat terwijl Adinolfi nauwelijks een groot bokser kan worden genoemd. PARIJS (AFP). Tom Okker heeft zich geplaatst voor de halve finales van het internationale indoor-kampioenschap van Frankrijk. Hij versloeg de Chileen Jaime Fillol in twee sets: 6-1, 6-4. De andere halve finalisten zijn Arthur Ashe, die de Nieuwzeelander Parun ver sloeg (6-4,6-0), Ray Moore, die met 9-7, 6-4 won van Tanner en Nastase, die Dibbs uitschakelde (6-3, 3-6, 6-3). De VVCS zegt dat door de algeme ne vergadering van de sectie betaaid voetbal op 10 mei door alle clubs unaniem is besloten dat geen gebruik mag worden gemaakt van bemidde- De wereldkampioen was allesbehalve kapot toen hij tegenover de eretribune van zijn fiets stapte. „Over een uur probeer ik het weer”, deelde hij dan ook direct mee. „Op deze manier was het niet te doen. Al na tien ronden voelde ik dat het niet goed zat. Ik heb nog gepro beerd door te gaap, maar ik verloor te veel.” Anderhalf uur later wist men beter. Ook met een kleiner achterwiel lukte het niet. De VVCS vindt dat uit de hande lingen van de betrokkenen en uit een aantal openbare verklaringen duide lijk is gebleken dat de FC Amster dam en Feyenoord zich bij de trans fer van Nico Jansen niet hebben gehouden aan reglementen en afspra ken- GRENOBLE (AFP) Eddy Merckx'sinds ruim drie jaar houder van het wereld uurrecord, heeft gistermiddag de Zesdaagse van Grenoble onderbroken om op de televisie te kjjken naar de recordpoging van Schuiten. Merckx, die gevallen was in de zesdaagse en daarbij tamelijk hard op zijn rechterknie was terechtgekomen, meen de dat Schuiten zich niet voldoende had aangepast aan de omstandigheden van Mexico. Nicols, dat Ron Vader aan Aktie ’68 verloor, zag nog een achtervanger over komen: Huub Kohl van Feyenoord. De Rotterdamse ploeg die samen met Storks uit de hoofdklasse degradeerde, raakte een hele rij spelers kwijt. De belangrijk ste transfer is die van pitcher Ronald Janse naar Olga ADO. Alleen Marcel de Bruyn en Paul Koster bleven hun club trouw. Maandagavond vergadert het bestuur voor Feyenoord over stoppen of door gaan- Vice-voorzitter Gerard Koster: „Voor het hele Nederlandse honkbal en voor Feyenoord zie ik de zaak somber in”. (Van onze sportredactie) HAARLEM-ROTTERDAM. Honk- balkampioen Haarlem Nicols is op het laatste nippertje nog een Amerikaanse achtervanger rijker geworden. Werper Douglas Morton, afgelopen seizoen al aan de Haarlemse vereniging verbonden, haalde vriend Bill Kelley naar Neder land juist voor de sluitingsdatum (1 november) waarop buitenlandse werpers en achtervangers hier ingeschreven moe ten staan. Kelley speelde twee jaar met Morton in de Wichita Coors in Kansas. De hele materie dient tussen de KNVB en de NOS langs privaatrechte lijke contractuele weg te worden gere- geld. De' onenighe'.d tussen de KNVB en de NOS betreft de televisie- en radio- uitzendingen in het algemeen en de uitzending van zogenaamde flitsen in het bijzonder van competitie- en bekerwed strijden. De commissie is onder meer uitgegaan van de volgende punten: Volgens twee artikelen van- de overeenkomst van 10 augustus 1974 heeft de NOS voor zich zelf en de andere zendorganisaties het recht van de KNVB verworven om flit sen van voetbalwedstrijden uit te zen den. Naast andere beperkingen is over eengekomen dat deze flitsen niet langer mogen duren dan drie minuten (televi sie) en negentig seconden (radio). De NOS behoeft hiervoor geen financiële tegenprestatie te leveren. De NOS (die van deze tijdslimieten afwijkt) 'vindt dat zij niet behoeft te betalen op basis van „het recht van vrije nieuwsgaring”. De KNVB heeft dit beroep bestreden en als ondeugdelijk en ongemotiveerd van de hand gewezen. De Vereniging Van Contractspelers verwacht daarom dat het bestuur van de sectie betaald voetbal een onder zoek zal instellen en indien er sprake is van overtredingen sancties zal tref fen. Dit uit het oogmerk van preven tie, alsmede, in het belangvan alle belanghebbenden opdat duidelijk wordt gemaakt wat het verbod in zee te gaan met voetbalmakelaars feite lijk inhoudt. recordpogingen waarschijnlijk het beste, toen hij zei: „Misschien is het tempo van Eddy Merckx gewoon te hoog voor mij”. Een uitspraak die Manager Henk Rühling vond hem zelfs een „rommelaar” en Ruuds broer Jan verkondigde: „Als hij Europees kampioen is, ben ik wereldkampioen”. Desondanks blijft de nederlaag van Lubbers een afgang voor de Nederlandse bokssport met (waarschijnlijk) verstrek kende gevolgen. Na zijn tweede race, waarin hij 67 ronden in 27 minuten en 53,3 seconden aflegde, had Schuiten eigenlijk een mid dagje rust willen nemen om te overden ken of hij zich nog aan een derde poging zou wagen. De Mexicaanse orga- Afgezien van de vraag of de weersom standigheden zondag opnieuw zo ideaal zullen zijn als gisteren, blijft het zeer twijfelachtig of Schuiten in staat is het record van Merckx omver te kegelen. Om het werkelijke krachtsverschil met de Belg te kunnen beoordelen, kan men het beste van Sehuitens eerste recordpo ging uitgaan. Zijn schema was gebaseerd op eer. vrij „langzame” start. Hij mocht in de eerste vijf kilometer al 11,6 secon den op Merckx verliezen. Na tien kilo meter mocht het verschil zelfs al 18,5 seconden zijn. Pas na 100 ronden hoefde de wereldkampioen bij de achtervolgers de tijd van zijn illustere voorganger te evenaren, om er vervolgens overheen te gaan. De Zandvoorter startte goed. De eerste vijftien ronden bleef hij zelfs 3,35 secon den voor op zijn eigen schema, maar daarna was het snel gedaan. Na tien kilometer» lag hij al 4,4 seconden achter op zijn eigen plan en niet minder dan 22,9 op de tijd van Merckx. De aanmoe digingen van de honderden Nederlan ders, van wie sommigen met de nationa le driekleur, ten spijt, verloor Schuiten steeds meer. Toen hij in de 41ste ronde afstapte, had hij al ongeveer een hele baan ach terstand op Eddy Merckx. „Het is mijn achterwiel”, waren de eerste woorden van de Zandvoorter nadat hij had opge geven „Het is iets te groot. Daardoor was mijn zit niet ideaal. Ik moest force ren en daardoor kieeg ik pijn in mijn maag.” Merckx vertelde onmiddellijk nadat de eerste poging van Schuiten was mislukt: „Van hier is het natuurlijk onmogelijk een waterdichte Verklaring te geven. Ik ben tenslotte niet op de hoogte van alle omstandigheden. Het is echter niet onmogelijk dat Schuiten zich onvoldoende heeft aangepast. Het kan ook zijn dat hij zijn aanval op het record te kort na zijn aankomst in die veel hoger liggende stad heeft gedaan. Ik hèb altijd beweerd dat het dwaasheid is de problemen van het hoogteverschil tussen Nederland en Mexico te veronachtzamen. De Olympische Sepelén van 1968 hebben duidelijk gemaakt dat er een aantaL moeilijkheden op dat punt bestaat, waarvan wielrenners, die in Mexico recordpogingen ondernemen, zich onvoldoende rekenschap gevén”. Nadat Merckx had vernomen dat Schuiten na ongeveer een uur rust nog eens een poging wilde ondernemen, zei hij: „Ik kan niet geloven dat hij meer kans op succes heeft. Hij heeft al zijn krachten moeten geven voor'die eerste dertien kilometer. Het is te zwaar het na zo’n korte onderbreking nog eens te proberen. Ik herinner mij nog heel goed in welk gedeelte van het uur de grootste moeilijkheden voor mij kwa men. Dat was tussen de veertigste en de vijftigste minuut. In het begin van mijn poging echter leek het wel of alles vanzelf ging. Ik veronderstel dat Schuiten nog niet voldoende is ingesteld op het continu rijden met zulke grote verzetten. Ik geloof trouwens dat niet Schuiten, maar de Duitser Thurau de beste kans heeft mijn record te verbeteren, al zal dat voor Thurau niet in de naaste toekomst zijn”. ZEIST (ANP). Een commissie, die in november 1974 door de KNVB werd aangezocht een advies te geven omtrent een verschil van mening tussen de KNVB en de NOS is in een rapport tot de opvatting gekomen dat de NOS in principe voor iedere soort van reportage moet betalen. Post had Schuiten aanvankelijk aan geraden met een zwaarder verzet 52-14 (in plaats van 54-15 die hij fiu gebruik te) te fietsen, maar na de eerste training in Mexico beviel dat de Zandvoorter niet en oefende hij verder met het verzet dat hij zelf had uitgekozen. Post liet hem begaan, maar gisteren werd glashelder aangetoond dat het record van Merckx niet verbroken kan worden do >r een lichter verzet te draaien dan de Belg drie jaar geleden deed. Na een korte training met het zware verzet zwichtte Schuiten, die zich nor maal weinig van Posts raad aan pleegt te trekken, toch voor de raad van zijn ploegleider en accepteerde de enige mo gelijkheid: een derde recordpoging op zondagmorgen met het zwaardere verzet. Peter Post: „De mislukkingen van vandaag zijn voor ons natuurlijk een grote teleurstelling. Desondanks heb ik het vertrouwen in Schuiten niet verlo ren Ik blijf zeggen dat hij de capacitei ten heeft om het te doen. Het is mis schien mogelijk'met een zwaarder ver zet. Maar Schuiten is en blijft een mens en geen machine. Daar moeten we reke ning mee houden.” Wellicht heeft deze tweevoudige mis lukking het voordeel dat renner en ploegleider elkaar onder deze benarde omstandigheden weer zullen vinden. Door een aversie van het tweetal jegens elkaar kon er in de dagen die aan de reeordraces vooraf gingen niet optimaal gewerkt worden. Post en Schuiten leken meer tegen, dan met elkaar te werken, hetgeen wellicht tot het falen van Schuiten heeft bijgedragen. „Aanpassing nog DEN HAAG (ANP). De Vereni ging van Contractspelers, de VVCS, stelt zich op het standpunt dat voet baller Nico Jansen niet de dupe mag worden van overtredingen die door de clubs FC Amsterdam en Feye noord zijn gemaakt. De VVCS stelde zich, zoals nadrukkelijk bleek uit een persbericht van gisteren, op het standpunt dat bij de t ransferonder- handelingen tussen de verenigingen over Nico Jansen overtredingen zijn gemaakt van zowel de voorschriften van de voetbalbond als van de Ne derlandse wetgeving op het gebied van arbeidsbemiddeling. af. De eerste maal gaf hij na 40 ronden op en de tweede editie, een uur later, eindigde na 67 ronden. Lang voor hij die tweede keer afstapte, was het echter al duidelijk dat hij het ook toen niet zou halen. Ploegleider Peter Post liep na veertig ronden al mistroostig langs de baan. De tijden spraken boekdelen. Had de Neder lander in zijn eerste poging na veertig omlopen nog 16.24,89 af laten drukken, in tweede instantie zat hij na dezelfde afstand al op 16.30,72. Post: „Het had geen zin om nog veel langer door te gaan. Merckx’ tijd: 15.58,3. De achter stand werd weer te groot. Was hij nou' nog een keer een beetje teruggekomen, maar hij bleef verliezen, elke ronde een paar meter meer.” Het ontbrak Schuiten aan de nodige vechtlust. „Roy Schuiten is ongetwijfeld een uit stekend pistier”, zei de Italiaan Attila Lambertini, eens een van de groten van de weg samen met Bartali en tegen woordig woonachtig in Mexico, waar hij alle recordpogingen meemaakte. „Merckx is vergeleken bij hem een stier. Ik was bij hem na zijn recordpoging. Hij had zijn zitvlak volledig in de vernieling gereden. Merckx kon een week na zijn race nog niet goed zitten. Ook hij leed pijn, maar hij liet het niet merken. Dat is het verschil met Schuiten: Merckx vecht door, wat er ook gèbeurt, en Schuiten niet”, aldus Lambertini. Hoewel Schuiten na zijn eerste poging klaagde over een te groot achterwiel en er na zijn tweede rit meer heil in zag wanneer de zon zou schijnen was het overduidelijk dat de Nederlander nau welijks betere omstandigheden had kun nen wensen. Hij was dan ook dichter bij de waarheid toen ’iiij later zei: „Aan de baan heeft het niet gelegen. De tweede keer ook niet aan de fiets. Ik kan niemand een verwijt maken. Het lukte me gewoon niet. Jk ben niet uitgeput, ik heb geen last van het hoogteverschil. Ik kan hier gewoon niet hard genoeg rij den.” Roy Schuiten, aangemoedigd door mecanicien Jan Legrand, tijdens tfijn tweede mislukte poging om het werelduurrecord te verbeteren. niet voldoende” In de achtste ronde van het zone-schaak- toernooi in 'Reykjavik heeft Jan Timman verloren van de Fin Poutiainen. De Nederlan der staat met vier punten op een gedeelde zesde plaats. Elly Appel bereikte de derde ronde dames- enkelspel van het internationale tennistoer nooi in Stockholm door winst op de West- duitse Iris Riedl: 2-6, 6-4, 6-4. Het grootmeester-toernooi bridge in Den Haag is gewonnen door de Denen Möller- Werdelin. De Nederlandse combinatie Bisht- Van Oppen eindigde als tweede. Vijf uitslagen van wedstrijden die gister avond zijn gespeeld voor de Westduitse Bun desliga: Borussia MG-Werder Bremen 3-0, RW Essen-Eintracht Frankfurt 4-3, Schalke ’04- Fortuna Düsseldorf 2-0, FC Köln-Vfl Bochum 1-0, MSV Duisburg-Bayern München 1-1. Alwin Schockemöhle won tijdens Jumping Amsterdam een internationaal springconcours voor zijn landgenoot Ligges en de Brit Broome. Betty Stöve won in de eerste ronde van het internationale indoor-kampioenschap met 6r4, 6-4 van de Amerikaanse Pam Teeguarden. Hans Vultink (winst op Van Nijnatten) en Van der Smissen, die Sundquest versloeg, hebben na de derde ronde van het Neder lands kampioenschap ankerkader 47-2 de lei ding met zes punten. Rob Janssen, trainer-coach van het Henge lose Olympia, is aangesteld als co-assistent van bondscoach Heinz Henneberg. bers kwam twee keer snel uit zijn verdediging en raakte Adinolfi op zijn gezicht. De Italiaanse kampioen, die in eigen land ongeslagen is, raakte hier kennelijk door geprikkeld. Met enkele woeste uitvallen kreeg hij Lubbers in de hoek. Hij draaide zich snel om en plant te zijn vuist net boven de gordel van Lubbers, in diens maag. Terwijl de Amsterdammer op de grond lag, begon Adinolfi al aan een vreugdedans. Na de tiende te' bestorm den zijn supporters de ring en namen hun held onder indianengehuil op de schou ders. „Zo gemakkelijk heb :k nog nooit een titel verdedigd”, verkondigde Adi nolfi terwijl hij in de kleedkamer op een stoel stond. Over de klap waarmee hij Lubbers had uitgeschakeld, zei hij: „Het was een correcte stoot. Ik trof hem in zijn maag en niet onder de gordel”. Of hij een revanche tegen Lubbers wil boksen? „Natuurlijk, maar dan moet het wel veel geld opleveren.” ling, of begeleiding van spelers, door niet-erkende personen of instellingen. Bedoeld werd bemiddeling of begelei ding door mensen die zich beroeps matig bezighouden met transfers en zakelijke begeleiding. De sectie betaald voetbal heeft, op grond van de mede-verantwoordelijk- heid van de VVCS voor het betaalde voetbal en het volgens de sectie aan wezige gevaar van bemiddeling door het bureau Inter Football, op de spe- lersorganisatie een dringend beroep gedaan zich achter de standpunten van de bond en de FBO, de werkge versorganisatie, te stellen. De VVCS heeft zich daartoe bereid verklaard, mits de bond nauwlettend zou toezien op naleving van de afspraken en indien zou worden opgetreden tegen clubs die afspraken en voorschriften zouden overtreden. ük r c- J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13