L f De dierenriem van Johfra I 4i Marijke Hoving vindt dat er niet zo erg veel veranderd is PUF w Tingei Tange! maatschappelijk gericht /j I l* i Steehouwer en de symboliek Ir. t 7/1 x 4 Tv J ZATERDAG 1 NOVEMBER 1975 ZA1 door Fransje Dorssaers Gelijkheid man-vrouw is nooit punt geweest doo ik Vis NIET ZO LANG geleden leg de de in Frankrijk verblijven de, maar van origine Neder landse schilder Johfra de laat ste hand aan een serie van 12 werken die ieder een van de tekens van de dierenriem voor stellen. Zoals met het meeste werk van Johfra het geval is, moeten ook deze schilderijen als het ware „gelezen” worden, wil men naast de pure esthetiek van de inhoud kunnen genie ten. Johfra is namelijk, gevoed door eén grote kennis van filo sofie, astrologie en psychologie, sterk literair gericht. Bijna al les wat; hij tot onderwerp kiest, heeft een symbolische bete kenis. Meta-reaiisten De kinderen Tauber. ■F* Beeldig nummer. Tavotkaart r 1 J w «4 - I r Tl I ■MWM CEES STRAUS Weegschaal van Johfra Ook de rest van de flat is allesbehalve conventioneel ingericht. Kobaltblauwe muren met aluminium randen afge zet. Een wand is aubergine-kleurig met een Venetiaanse spiegel. Een ander muurvlak is in zwart reliëfwerk uitge voerd. Een levensgroot portret van Sito, geschilderd door Herman Gordijn, decoreert deze zijde van de kamer. Leren banken, lage kuipstoelen met hoge rechte ronde leuning, boerenstoelen bij de eettafel staan gerangschikt op de Perzische tapijten. Op een console een groot boeket kunstbloemen, de enorme bos rose rozen zijn echt. Aan de deuren zitten kristalgeslepen deurknoppen. I "Sito kent mij eigenlijk heel goed”, zegt Marijke met een van de Birmanen op schoot. „Hij zal dus niet gauw iets schrijven, wat mij totaal niet ligt. Ik heb soms ook wel ideeën. Ik heb meer inbreng dan een herscheppend wezen. Er is een behoorlijke samenwerking. Vroeger wilde ik al direct meer in het komische, in het blijspel. Toen ik op de toneelschool zat had Cor Ruys zijn zomercabaret nog. Hij had waarschijnlijk onze klas gezien en vroeg of ik bij hem wilde komen. Als je op de toneel school zat, mocht je echter niet buiten de school om een engagement aannemen". Als kunstrecensent verbonden aan onze bladen en met een journalistieke Marijke Hoving is geboren in Oud-Karspel. In een gezin waar De hoofdstukken „Sterren: góden en symbolen” en „Kabbala en astrologie” tonen Steehouwer op zijn best. Hij is dan wat hij waarschijnlijk het liefste zou willen zijn: een docent die de een voudigste lezer weet mee te slepen door in vervoerende stijl een luikje open te trekken dat uitzicht biedt op een rijk geestelijk perspectief. Zo krijgt het uiteengaan van astrolo gie en astronomie een duidelijke uitleg, terwijl dit toch juist voor vele weten- Misschien is het zo dat vrouwen be scheidener zijn en dat mannen gauwer denken dat ze het kunnen. Een jongen is door zijn opvoeding geconditioneerd onhandig. Dat een jongen niet 1 kan koken, is het meest ongelukkige dat er is. Dat een mens niet voor zichzelf kan zorgen betekent dus dat hij van huis uit niet geleerd heeft om aan een ander te denken.... Je ziet het overal om je heen. Mannen hebben geen praktisch inzicht. Hier is een complex huizen gebouwd vlakbij een snelweg. Dat hele project is bijna mislukt, doordat niemand er wilde wonen”. „We hebben ook bewust geen kinderen willen hebben. Dat kan niet in dit vak. Ze zouden ernstig te kort gekomen zijn. Maar Sito zou ook te kort gekomen zijn. Hier inhot bewe gewa t verd1 bevoi brui! .Dom gaat word onge: voor; ook mijn Wat hygii deze „Bij mij thuis vonden ze ook dat dat niet hoorde. Dat was vreselijk jammer. Cor Ruys was een fantastische man op blijspel- en cabaretgebied. Mijn vader was ziek in die tijd en ging dood. Dan durf je niet zo’n brutale stap te zetten. Zeker niet als meisje. Daarna ben ik bij Wim Kan gekomen. Dat mocht wel. Ik was daar samen met Mimi Kok, Maya Bouma, Lia Dorel, Jopie Fischer, Jaap Maarleveldt en Marian Berk. In de Gijs- brecht deed de hele klas mee als vluchtelingen. Dan kwam je toch in het theater om de sfeer te proeven. Ik heb ook wel eens zo tussendoor bij Theater gespeeld voor een klein rolletje. toneel hangt dat helemaal van prestatie af. Man en vrouw zijn dan geen vergelijkbare grootheden. Hei vroüwencabaret van Natasha Emmanuels? Nou, zij heeft een groepje vrouwtjes om zich heen. Dat is natuurlijk een leuke vorm. Maar het materiaal dat zij gebruiken, gebruiken wij ook". „Een ander voorbeeld is het aparte aanslagbiljet voor de gehuwde vrouw. Maar aftrekposten worden bij de man afgetrokken, als dat binnen het be stek van de werkzaamheden van beiden valt. Maar daarom een Jaar van de Vrouw? Ik wil gewoon geen gezeur. Dat aanslagbiljet is een koddig voorbeeld. Voor de rest ondervinden wij wat de ondergeschikte p'psitie van de vrouw in de maatsschappij zoui~ In wezen ligt het aan de vrouw z< heleboel vrouy/en willen het zo. Bij mijn vader was vader de baas. Mijn moeder was een zeer intelligente vrouw, die liet zich toch gewoon alles zeggen. Dat vond ik bespottelijk toen. Al heel jong dacht ik, dat zou ik nooit doen. Dat je iets niet accepteert, komt uit jezelf voort,,. Op, van verte Rucp afgez zijn uitru word die j; alle Rucp illustreren. Self. Een heen gingen, werd er in groepsverband gemusiceerd. „Ik heb erover gedacht om naar het conservatorium te gaan. Maar thuis vonden ze dat je een uitgesproken talent moest hebben om dat te doen. Twee broers van mij hebben een conservatorium oplei ding. Eén is violist bij Goldberg en de andere leraar-fluitist.” De „neiging” voor het toneel ontstond bij mij door het declameren van gedichten. Voordragen deed ik altijd graag. De familie vond het maar vreemd. Als het nu nog sehilderen was geweest. Dat zat ook in de familie. De schilderes Antoinette Vogelenzang was een tante. Met toneel hadden ze thuis geen relatie. In de familie heerst wel een sterke trek naar dingen die met voorstellingsvermogen te maken hebben. Mijn grootvader was gespecialiseerd in het bouwen en teke nen van molens. .Hij beheerde een groot waterschap. Mijn va der was bouw- en waterbouwkundige. Wat ik nu doe is toch ook op basis van voorstellingsvermogen. Als het zou moeten, zou ik ook heel makkelijk huizen kunnen bouwen ep te kenen.” iedereen viool speelde, omdat dat nu eenmaal erbij hoorde. Haar meisjesnaam is Tauber en de familierelatie met Richard Tauber is niet verzonnen. Er was één tante die piano speelde en als de kinderen Tauber daar „Wij hebben het stempel een politiek cabaret te zijn, maar dat is niet waar. Het is veel breder van opzet. Het is maatschappelijk gericht wat wij doen. Maar bij het publiek komt het veel „Natuurlijk als je iets wilt, kan het een steun zijn als het van buiten af gestimuleerd wordt. Maar ik zou het als idee niet in het groot willen uitdragen. Als iedereen dat in z’n eigen omgeving doet, ben je toch ook klaar! Hier heb ik er nooit iets over hoeven zeggen. Als je samenwerkt, dan doe je het ook allemaal samen. Ik heb jaren gekookt. Dat was in de periode dat Sito in Rotterdam aan het toneel was. Ik had geen repetities en hij wel, dus ik had tijd genoeg om de maaltijden klaar te maken. Nu hebben we een eigen zaak en doe ik een gedeelte van de administratie. Het is vaak zo geweest, dat als ik aan de administratie bezig was, Sito ging koken”. „Emmy Arbus, een van de eersten, was een enorme vakvrouw die door Sonneveld schitterend gebruikt is. Die vrouwen kwamen van de revue of operette. Maar die kunstvorm is veel te duur geworden. Dat waren artiesten waar je alle kanten mee uit kon. Ruys met zijn zomercabaret was een van de laatsten. De talenten vinden nu een andere weg. Het is nog een wonder dat André van Duin nog kan doen wat hij nu doet met zijn revue". „DePne-Womanshow van Jasperina de Jong betekent volgens Marij ke geen doorbraak van "de vrouw in het cabaret”. „Bij Speenhoff had je vroeger al Caesarine", zegt zij. „Zoiets als emancipatie is bij het toneel ook helemaal niet mogelijk. Het probleem .van de maatschappij; de vrouw die op de tweede plaats komt en een ondergeschikt positie heeft, bestaat op het toneel helemaal niet. Als je een kastelein hebt die samen met zijn vrouw in de zaak werkt, is het belastingtechnisch een toer om te bewijzen dat een vrouw even hard werkt als een man. Op het „Vorig jaar had ik een beeldig nummer over Man, Vrouw en Maatschappij. Een Jaar van de Vrouw is onzin natuurlijk. Dat slaat nergens op. Waarom een Jaar van de Vrouw? Dat begrijp ik helemaal niet. Het is natuurlijk wel zo dat er altijd belachelijke dingen ten opzicnte van vrouwen hebben plaats gevonden. Dat z» verbrand werden als heks. Maar de ongelijkheid tussen mannen en vrouwen is voor mij geen punt. In ons milieu is dat nooit een punt geweest. Er zijn toch ook genoeg vrouwelijke regis seurs: een Bets Ranucci en een Elise Homan”. „Nee, ik vind het niet moeilijk, na al die jaren, om met Sito samen te werken”, zegt Marijke Hoving. De groene ogen staan op afweer. Ze is op haar hoede. Berispend spreekt ze de katten toe, die op de glazen tafel springen om van de melk te kunnen lebberen. Het zijn twee „heilige Birmanen" met helderblauwe ogen. „Ze gaan vaak mee in een mand naar de voorstelling”, zegt Marijke. Speciaal voor de bees ten is het balkon van de ruime flat in een van de torens aan de Sloterplas voorzien van een rolhor. De groene planten die er onder het gaas staan, geven nu het platje het uiterlijk van een kas. Omdat het zeer de moeite loont met de keuze der symbolen opent Johfra voor de aandachtige beschouwer zijn eigen psyche deze 12 werken te ana lyseren en op hun juiste waarde te schatten, is het nodig enige kennis te verwerven omtrent de astrologische symboliek. Ter begeleiding van de wer ken, die binnenkort nogmaals geëxpo seerd worden bij Galerie Kamp die van de Amstel verhuist naar het Rokin in Amsterdam, is recentelijk bij uitgeverij Ankh-Hermes in Deventer een boek uitgekomen onder de titel „Johfra en de Zodiak”, geschreven door Hein Stee houwer. schappers een veronachtzaamd onder werp vormt. Wellicht komt dat voort uit een vaak in officiële kringen bespeurde negatie van de astrologie, die na boven genoemd 'breekpunt een eigen leven gaat leiden en waarvoor bij zovelen toch een grote belangstelling bestaat. Na deze semi-wetenschappelijke be schouwing kan de nadere karakterise ring van de zodiaktekens aan de hand van Johfra’s schilderijen tot een lichte teleurstelling leiden. Hoewel dp meeste vaak raak getypeerd worden, kan een wat al te populaire, c.q. oppervlakkige benadering van enkele andere tekens wellicht worden toegeschreven aan een gebrek aan affectie daarvoor. Wat ui teraard voor de hand kan liggen, want ook als auteur kan men in de psycholo gische astrologie niet onbevooroor deeld blijven. Steehouwer zelf een Ram heeft er mijns inziens juist aan gedaan de symboliek van de dierenriemtekens naast die van de afbeeldingen van de Tarotkaarten te leggen. Beide, de „wes terse" astrologie die haar oorsprong vindt in de Griekse en de Egyptische mythologie en de Oosterse symboliek worden immers bij Johfra samenge bracht in een geraffineerde synthese van esthetische schoonheid en cerebra- liteit. Omdat de symbolen en figuren van de Tarot op het eerste gezicht een teruggetrokken rol innemen, is het hier op attenderen zeker van belang. Hein Steehouwer schrijft in een soe pele en overal bevattelijke stijl. Mede door de uitstekend gereproduceerde af beeldingen is het een aantrekkelijk werk geworden dat op de boekenplank van hen die in astrologie maar ook in de schilderkunst in het algemeen zijn geïn teresseerd. niet zal misstaan. „Bij het Rotterdams Toneel wilden ze ook wel dat ik kwam. Maar dat wilde ik zelf niet, omdat ik nog op school zat. Na de toneelschool heb ik logopedie gedaan. In die tijd speelde Sito in Rotterdam. Toen we drie jaar later terugkwamen in Am sterdam ben ik naar Wim Kan gegaan. Nu achttien jaar geleden zijn we voor ons zelf begonnen samen met Henk van Ulsen, Donald Jones en Maya Bouma. Dat was puur toéval. Het Leidsepleintheater had in die jaren geen bepaalde bestemming. In 1955-1956 brachten Jelle de Vries en Walter Kous Spaanse Pepers. Wij deden op.verzoek ook cabaretprogramma, naast ons televisiewerk. In dat najaar brachten we meteen een nieuwe programma in de Chevalier d’Or. Daarna was het Tingel Tangel cabaret geboren.” ervaring van vele jaren weet Steehou wer waar hij over schrijft. Hij is boven dien geen vreemde in de wereld van de symbolische kunst: als ideoloog van de meta-realisten schreef hij vorig jaar een eveneens bij Ankh-Hermes ver schenen boek over deze kunstenaars- „bent”, waartoe ook Johfra behoort. „Johfra en de Zodiak” wordt door de schrijver een wegwijzer en gids ge noemd ter ontraadseling van de beel denschat die eigen is aan de dieren riem. Zelf stelt Steehouwer al bij voor baat vast dat veel in zijn boek onbe sproken zal blijven. Het terrein waarop hij zich heeft begeven is immers bijna onoverzichtelijk groot en wie zich in deelgebieden wil begeven, kan daartoe het best naar de gespecialiseerde boek handel gaan. Toch worden een aantal onderwer pen uitvoerig besproken. Het „Johfra Bosschart: de mens en de kunstenaar” bijvoorbeeld werpt een verhelderend licht op het hoe en waarom van deze in 1919 in Rotterdam geboren schilder, die zijn opleiding kreeg in de beste Haagse tradities aan de aldaar gevestigde aca demie. Daar en door intensieve zelfstu die heeft Johfra zich de knap beheerste techniek eigen gemaakt die elke be schouwer zal treffen wanneer hij die vergelijkt met de reguliere hanteerwij- ze van kwast en burijn (graveer-guts) die menige galerie en kunstzaal van daag de dag ontsiert. Marijke vindt niet dat er nu zo’n enorme evolutie heeft plaats gehad in de jaren dat Sito en zij nu op de planken staan. „Misschiërigebruik je andere woorden Of de woorden anders. Tenslotte maak je een gebruik van levende t&al. Wij hebben altijd vrij gewoon gedaan en ik geloof niet dat het gewone van toen en dat van nu zo heel veel anders is. Je kunt een taboe op tafel leggen, dat nu nog een taboe is én zo behandelen dat het vanzelf geaccepteerd wordt. Cabaret is in Nederland altijd een zeer gewaardeerde vorm van toneelkunst geweest. Het grappige is ook, dat er hier zoveel mensen zijn, die het goed doen. Als je dat met Engeland vergelijkt is het gewoon tvonderbaarlijk. Er zijn vrij veel vrouwen in het cabaret. Het vreemde bij - cabaret is dat de levensvatbaarheid af hangt van de cent rale figuur. Het is de persoonlijkheid die bepalend is". Majc Oper over Den hij e erme hem voor: kunr Plun kam kent houc zakd I een bord Plun refle Opel begii voor hadc man weir reor; I een auto moe' I systi I in fi I vele wor< afge goec bevc gebr en t aan! M rede Plur er n mili best vooi WA benepener over. Dat was toen ook al zo”. y Eri t j 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 16