F I. Liefdesbrieven en etensresten van jaren terug opnieuw in Afgeschreven militaire goederen de bevoorradingslijn At vB J||| O IjSB C ZATERDAG 19 7 5 NOVEMBER 1 door Jacques Timmermans Visitekaartje Werkp'^Jügenheid Geen excuus Formidabel bedrag gfe - f OW wé- W5 4/.-'- y F J-ï' jH«tiiiiiiHauiiu OPERATIE PLUNJEZAK et tz« egis- lat er en •et, De volkomen verkeerde inhoud van een PSU-plunjezak. an dat de stig in. gJtar: F Hier worden (Je zakken leeggeschud, de inhoud gecontroleerd, gesorteerd en bewerkt. Wat nog bruikbaar is, wordt gewassen en eventueel hersteld en verdwijnt daarna weer in de bevoorradingslijn. Wat niet meer bruikbaar is, wordt via de dienst Domeinen aan opkopers verkocht of gaat de verbrandingsoven in. Ondergoed wordt versneden tot poetslappen, ongeacht de kwaliteit ervan. Dat is voorschrift, hoezeer het de commandant ook soms aan het hart gaat. „Ik durf het mijn zoon zo aan te geven”, zegt hij. Wat niet wegneemt dat hij het uit hygiënisch oogpunt volledig eens is met deze richtlijn van hogerhand. Operatie Plunjezak, de commandant van 632, majoor I. Üijttenboogaard, vertelt er graag over. Hij licht toe dat Rucphen de central» plaats is waar elke afgezwaaide militair na verloop van tijd zijn psu-göederen (persoonlijke uitrusting) moet inleveren. Het transport wordt geregeld door Van Geld en Loos, die jaarlijks zo’n 20.000 plunjezakken uit alle delen van oris land verzamelt en in Rucphen aflevert. Majoor Üijttenboogaard, ook wet „ons vader” genoemd. algemeen krijgen we een Keurig antwoord terug.” Majoor Üijttenboogaard: „Uiteraard is het er ons om begonnen zoveel mogelijk goederen weer in de bevoorradingslijn te brengen. Dat spaart het rijk veel uit. Maar we zorgen er wel voor dat we in ons streven niet te ver gaan. Niemand in het leger zal met oude, afgedragen bullen hoeven te lopen. Er gaan dan ook Onlangs, nog is de commandant naar Den Haag geweest om hier zijn belangen te verdedigen. „Ik ging er met lood in mijn schoenen naar toe, maar ben toch tamelijk opgewekt teruggekomen. Het besluit om Operatie Plunjezak over te plaatsen heb ik wel niet ongedaan kunnen maken, maar wat veel belangrijker is ik heb de zekerheid gekregen dat de werkgelegenheid voor het burgerpersoneel gehandhaafd blijft. Majoor Üijttenboogaard zal zelf die nieuwe periode niet meer meemaken, w' 'leze maand met pensioen. Het .ziet er niet naaf uit dat het recordjaar nog geëvenaard of overtroffen kan worden. In het kader van een verdere rationalisering van de intendance-eenheden zal Operatie Plunjezak eind volgend jaar naar Woerden worden overgeplaatst. de >e- i de eren. ■n g I De kapitein verlaat het schip, dat ondank^ zijn degelijkheid nog slechts een jaar te varen heeft. Hij moet zich erbij heerleggen, maar het was hem liever geweest als hij het roer nog voor vele jaren aan zijn opvolger had kunnen overgeven. Een stuk van je leven geef je tenslotte niet graag prijs. En daj was eigenlijk mijn voornaamste zorg. Na Knd volgend jaar krijgen we van Operatie Plunjezak nog enkele deeltaken te vervullen. We blijven onder meer de zorg houden over de afgekeurde goederen en verder krijgen we nog het een en ander te sorteren.” ■fej4,,- dat zijn uitrusting na 12 jaar zozeer is aangetast, dat de restwaarde nihil is. Dat is natuurlijk geen geldig excuus. Iemand die het leger verlaat, weet dat hij verantwoordelijk blijft voor zijn dienstspullen. Als hij thuis de zak in de vöchtige kelder gooit en er verder niet meer naar omkijkt, is het risico wel voor hem. Deze brief sturen we door naar het Centraal Mobilisatie Bureau in Amersfoort. Hier neemt men dan contact op met de afdeling comptabiliteit van defensie, waarna de man in kwestie de rekening krijgt gepresenteerd”. Hij haalt nog enkele andere brieven te voorschijn. De tweede afzender geeft op, dat hij de psu-zak bij verhuizingen is kwijtgeraakt, de derde meldt dat de zak met inhoud bij een brand verloren is gegaan en de vierde laat weten dat hij Majoor Üijttenboogaard toont zich weinig gelukkig met dit besluit. „We zijn al zoveël jaren met. Operatie Plunjezak belast geweest, dat niemand van ons er graag afstand van zal doen. Bovendien hebben we bewezen volledig berekend te zijn voor deze taak. Het rendement is bekend. We hebben nipt meer dan een m.w.i 1 n )d;g om dé hele cyclus van Operatie Plunjezak af te werken. Dat is een belangrijk gegeven. Ook voor de mm de r.ks aan het front zit en ervan op aan moet kunnen dat de ig n’et stagneert. We moeten ervoor oppcssen dat het systeem niet zoz verwrongen wordt dat er twijfels rijzen. Als ik alles in aanmerking neem, is het voor mij de Vraag of het wel verstandig is Operatie Plunjezak te verplaatsen”. „De laatste jaren valt het wel mee, maar daarvóór hebbe we dikwijls moeten lachen. Er zat van alles tussen. Van etensresten tot uitvoerige liefdesbrieven”. De heer J. van Dorst zegt het alsof hij vele geheimen in zich bewaart. Hij verontschuldigt zich voor de rommel in zijn magazijn. Waarom eigenlijk? Het geheel maakt immers een keurige en overzichtelijke indruk. Behalve dan bij de ingang. Daar staan wat slordig neergezette kartonnen dozen en juten zakken. De magazijnchef moet de inhoud ervan nog sorteren. Uit een geopende doos haalt hij een verfomfaaide damesschoen. „Kijk”, zegt hij, „ook zulke attributen treffen we aan”. Van Dorst is een van de circa 80 burgers die bij de 632 Gemengde Depotcompagnie in Rucphen hun boterham verdienen. Het militair kamp ligt min of meer verscholen in de bossen aan de Zundertseweg, maar beslaat niettemin een oppervlakte van 43 ha. De rust op het terrein doet weldadig aan. Je waant je eerder in een recreatieoord dan op een legerplaats. In deze wat uitzonderlijke omgeving voltrekt zich Operatie Plunjezak. Onopvallend, als betrof het een geheime militaire oefening. Maar in werkelijkheid is Operatie Plunjezak een aanduiding van een van de afdelingen van het kamp Rucphen, dat de zorg draagt voor de bevoorrading van alle legereenheden in Zeeland, Brabant en Limburg. Majoor Üijttenboogaard praat over Operatie Plunjezak als een kunstenaar over zijn werk. Sinds hij in 1966 van Den Haag naar Ruaphen kwam, heeft hij er zich volledig voor ingezet, is hij ermee vergroeid geraakt. Het schenkt J hem zichtbaar voldoening aan de vooravbnd van zijn pensionering te I kunnen vaststellen dat Operatie Plunjezak het visitekaartje van het kamp Rucphen is. Het is er hem kennelijk veel aan gelegen dat zo te houden. Hij grijpt spontaan naar zijn zakdoek als hij ziet dat onze fotograaf j een foto wil maken van een besmeurd bord waarop de letters Operatie I Plunjezak prijken. Het is een soort reflex, maar wel veelbetekenend. Operatie Plunjezak bestaat sinds het - begin van de jaren zestig. De foeriers die voordien per legereenheid de zorg hadden over de kledij en verzorging van manschappen en materieel, zullen er I weinig gelukkig mee zijn geweest. De I reorganisatie, zeg maar centralisatie, was I een regelrechte aanslag op hun autonomie. Maar achteraf zullen ook zij I moeten toegeven, dat het nieuwe I systeem zijn nut heeft bewezen. Vooral I in financieel opzicht. Jaarlijks kan voor I vele miljoenen guldens aan kledij. I worden uitgespaard, doordat I afgeschreven psu-goederen snel en goedkoop opnieuw in de bevoorradingslijn kunnen worden I gebracht. Zeker in deze tijd waarin ook I en vooral defensie de broekriem moet aanhalen, spreekt dat tot de verbeelding. Majoor Üijttenboogaard: „Ik heb alle reden om erg tevreden.te zijn; Operatie Plunjezak loopt prima. En toch werken er niet meer dan 40 man aan; 12 militairen en 28 burgers. Maar het mag best gezegd zijn, ze doen hun werk voortreffelijk”. De waardering is wederzijds. Het personeel heeft graag diet de majoor van doen, getuige het feit dat men hem de bijnaam „ons vader” heeft gegeven. Die bijnaam heeft hij vooral aan zijn beginperiode te danken, toen hij zich met hart en ziel heeft ingezet voor verbetering van de werkomstandigheden. „Dat was niet meer dan bittere noodzaak,” vertelt hij. „Toen ik hier kwam, werkten de mensen in koude, vochtige loodsen met slechte verlichting en zonder de noodzakelijke sanitaire voorzieningen. In de winter moesten ze hun handschoenen aanhouden. En dan zwijg ik maar over de ratten die er vrijelijk rondliepen. Werkelijk, een onhoudbare toestand. Er is sindsdien gelukkig heel wat veranderd. We hebben nu douches en toiletten en zelfs een kantine. Dat zijn elementaire voorzieningen die je niet kunt missen. Ik vind dat als je wilt hebben dat je personeel goed werkt, je verplicht bent daarvoor ook de mogelijkheden te scheppen”. De verbetering van het werk- en leefklimaat was overigens niet de enige zorg van de majoor. Ook Operatie Plunjezak eiste veel van zijn aandacht. De organisatie liep minder geolied dan wel wenselijk was. Er werden hierover zelfs vragen gesteld in de Tweede Kamer. De commandant vertelt, dat het herhaaldelijk voorkwam dat mensen werden gesommeerd hun psu-spullen in te leveren, terwijl zij dat al lang gedaan hadden of om een of andere reden ervan ontheven waren. Majoor Üijttenboogaard: „Je moet niet vergeten dat in die tijd de hele administratieve verwerking met mensenhand moest geschieden. Allicht dat er dan fouten worden gemaakt. Tegenwoordig maken we gebruik van een computer. Ik geloof dat ik rustig kan stellen dat het systeem nu waterdicht is.” Niet iedereen is daar overigens even gelukkig mee. De commandant krijgt soms de grofste verwijten te slikken van mensen die voor de tweede keer zijn verzocht hun psu-goederen in te leveren. „Ik word dan uitgemaakt voor vuile kapitalist, fascist, oplichter en ik weet allemaal niet wat. Ik neem het vrij gemakkelijk op. Je kunt je zoiets niet persoonlijk aantrekken. Je moet erboven staan”. De majoor onderbreekt hier even het gesprek om de laatste correspondentie uit de administratie te lichten. Terwijl hij met een stapeltje papieren binnenkomt, zegt hij: „Ik kan me niet herinneren dat ik de laatste tijd nog aantijgende brieven heb gekregen. Dat kwam meer voor toer we nog werkten met de oude rappelformulleren die meer in belastingtermen waren gesteld, zo in de geest van: u moet dit en u moet dat. Maar we hebben wel geleerd dat je de mensen beter op een wat vriendelijkere toon kunt benaderen. Dat wekt veel minder gauw wrevel op. Behalve een rappel versturen we nu ook een vragenlijst waarop de betrokkene kan invullen waarom hij aan het verzoek- nog geen gevolg heeft gegeven, Over het Terwijl hij het busselt je brieven doorneemt, vervolgt hij: „We weten maar al te goed dat we een aantal mensen erg in verlegenheid brengen als we ze een rappel sturen. Hoe lang zal het bij de meesten niet geleden zijn dat ze zoor het laatst in dienst zijn geweest. In de tussentijd kan er van alles zijn gebeurd. De man is in die periode meestal getrouwd en minstens één of meer keren verhuisd. Maar hij kan ook in de gevangenis zitten of zijn geëmigreerd. En soms maken we mee dat hij is overleden. Kijk, hier heb ik een antwoord van iemand die schrijft zijn uitrusting heeft meegegeven met twee militairen die in Amsterdam gelegerd waren. „We gaan, voor zover dat mogelijk is, alles na. Eventueel schakelen we de marechaussee in voor een nader onderzoek”, zegt de majoor. Het startpunt van Operatie Plunjezak ligt bij het Centraal Mobilisatie Bureau. Van hieruit worden de eerste verzoeken tot inlevering van de psu-goederen verstuurd. Tegelijk worden de gegevens doorgespeeld naar Rucphen. waar men pas in actie komt als de betrokkene na drie maanden nog niets van zich heeft laten horen. Hij krijgt dan een rappel met vragenlijst toegezonden. De administrateur heeft het er druk mee..( Jaarlijks gaan er bij hem ruim 10.000 sommaties de deur uit. En vele vragenlijsten komen weer ingevuld terug. Degenen die niet reageren en weigeren hun spullen in te leveren, krijgen na verloop van tijd de rekening in de bus; het gaat dan om een bedrag dat varieert van 175 tot f 350. „Wé hebben daar verder geen bemoeienis mee. Dat wordt allemaal geregeld door het Centraal ^Mobilisatie Bureau dat van ons de gegevens door krijgt”, verduidelijkt de commandant. De volgende fase van Operatie Plunjezak speelt zich af in de loods waar de binnengekomen psu-zakken worden leeggeschud. Het karwei wordt uitgevoerd door dienstplichtige mjlitairen, die dikwijls niet te benijden zijn. Ze worden met de meest onsmakelijke toestanden geconfronteerd. Soms is de inhoud van de zakken helemaal vergaan. Ook gebeurt het dat ze tussen de uitrusting een handdoek met etensresten aantreffen die na de laatste herhalingsoefening vele jaren hebben liggen rotten, zonder dat de zak nog ooit open is geweest. „Dat komt inderdaad wel .eens voor, maar gelukkig behoort het tot de uitzonderingen. Ik schat het op minder dan 1 procent van het totaal,” aldus de commandant. Om ons verder tot de procesgang van de psu-goederen te bepalen; van deze afdeling gaan de verschillende artikelen gesorteerd naar de afdeling retour, waar wordt uitgezocht wat nog bruikbaar en niet meer bruikbaar is. De nog bruikbare spullen gaan naar een particuliere wasserij in Vlissingën of worden voor herstel opgestuurd naar Woerden. Afgekeurde goederen worden afgevoerd naar de BD (Buiten Dienst)- loods, naar de heer Van Dorst. Hij sorteert ze voor de dienst Domeinen die ze voor een tiende van de prijs verkoopt aan opkopers. In weer een andere loods worden de gewassen en herstelde goederen opnieuw geclassificeerd of gemeten. Van alle artikelen moet hier weer nauwkeurig de maat worden vastgesteld voor ze het magazijn ingaan. De cyclus is rond en kan weer opnieuw beginnen. De grootste omzet werd gehaald in 1973, toen Rucphen niet minder dan 45.000 psu-zakken te verwerken kreeg. Daarna is de omzet weer teruggelopen als gevolg van een i wdurige storing in de computer die voor het Centraal Mob” reau de gegevens moet aandragen van de mensen die hun psu- goederen moeten inleveren. heel wat goederen naar de BD-loods. Ik schat dat er voor 3, 5 miljoen gulden op .dit mcrnenl in de loods ligt.” De commandant heeft nauwkeurig nagegaan wat Operatie Plunjezak de ,;en jaren voor hét rijk indirect hoef; ver” end Dal is een formidabel bod-rug, hh. Bij het opstellen van de defensiebegroting wordt er dan ook ter dege rekening mee gehouden. 1 i ïiSïd.s- Ki - c L .,.4t w tam, iérumtuu^n.lu., F - V' r>s A j L 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17