VATICAAN TEVREDEN: COD IS HELEMAAL NIET DOOD as Jacobus trekt van leer tegen mode van het loze woord I J Katholiek uitgangspunt in politiek: maak niets absoluut N door Hans Rombouts Communisten K Intern Achter schermen Het geloof zonder de werken is dood mi a 21 z A I L R b A G IANI Gezond evenwicht leest iveral. Schapen en bokken door Th. J. Koeckhoven yé». Geen woorden maar daden Over grote mannen doen hardnekkige praatjes de ronde. Pythagoras en Pascal hebben samen de driehoek uitgevonden. Archimedes is de uitvinder van de badkuip, Hugo de Groot van de boekenkist en Willem Beukelszoon van Biervliet van het haringkaken. Van Martin Luther wordt beweerd dat hij de hervormingsrijpe menigte heeft voorgehouden: Zondig maar raak, maar geloof des te meer. Dat betekent vrij vertaald, dat een gelovige on gelooflijk slechte streken kan uithalen, als hij maar gelooft. Ik geloof niet dat we deze opvatting zo zwart-wit aan Luther mogen toeschrijven. Daar voor was hij een te groot kenner van de Schrift, waarin met name Jacobus fel van leer trekt tegen deze stelling. mlaan 351. O'; Wanneer je in Rome met kerkelijke autoriteiten wil praten over zaken als de oecumene dan kan dat na enige moeite en aarzeling maar dan gebeurt dat wel volkomen officieus. Namen mogen niet genoemd worden en officiële uitspraken worden niet gedaan. Dat is geheel in de trant van: Je moet actuele of lopende zaken niet absoluut maken. Je moet er geen (bindende) uitspraak over doen. In november is de grote vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nairobi. De roomskatholieke kerk is geen lid van die Wereldraad, maar heeft er wel allerlei banden mee. In oecumenische commissies praat men gezamenlijk. Rome zal in Nairobi wel ver tegenwoordigd zijn, maar heeft er uiteraard geen stemrecht. De katholieke afvaardiging, waarvan de Nederlandse oud-minister Marga Klompé deel uitmaakt, zal wel deelnemen aan de discussies, ook in de secties. 20 T jen. /an Rome, Nairobi en gaan met een dialoog? de oecumene dieet- :ijn Aals van \CKS ven st üden T m niet 918 aan Luther, groot kenner van de Schrift. Woord en daad behoren wezenlijk bij X Hoever kunnen christenen en marxisten j groeperingen in de onderlaag ook schou der aan schouder, nen wij ng van hoorders: dan zoudt ge uzelf misleiden.” „Wat baat het broeders, of iemand al beweert geloof te hebben, als hij geen de het aan- loren en terwijl Den Haag en Paramari bo praten, loopt Suriname leeg. n en ver en. Erva ar is nie ar. sollicita afdelini fc Drees Tel. 023 De vandaag minder populaire Jacobus - staat gelukkig niet alleen in de Schrift. Daar vinden we dat we de boom kennen aan zijn vruchten. Iedere boom die geen goede vruchten draagt is nergens goed voor dan voor de bijl en daarna voor het vuur. Aan de vruchten kent men de De rechtlijnige woorden van Jacobus werden mij onlangs in herinnering ge bracht door mevrouw J. Woudstra-Gor- ter, die Jacobus liet opdraven op de voorpagina van een der laatste nummers van het Algemeen Doopsgezind Week blad. Mevrouw Woudstra haalt drie ken merkende zinnen van Jacobus aan: „Weest daders des woords en niet alleen Het is een taak van onze generatie te zoeken naar een gezond evenwicht tus sen woord en daad, tussen bezinning en actie, tussen de biddende zusters achter de tralies en de werkers van het veld- Tussen mooie verhalen over medezeg genschap op de werkvloer en daadwer kelijke betrokkenheid van alle mede werkers van een onderneming. Tussen -rechtzinnigheid in de leer en rechtvaar dig handelen. Ik geloof dat de betekenis van het woord het zuiverst wordt aangegeven in de Schrifttekens die direct verband leg gen tussen het woord en het feitelijk handelen van God met de mensen en de hele schepping. God laat het niet bij woorden, maar zijn woord is vlees ge worden en woont onder ons. „In het begin was het Woord” zegt Johannes. Dat is het scheppende woord naar wiens beeld en gelijkenis de mensen geschapen zijn. Meer durf ik niet te zeggen, want ik realiseer mij dat deze geschreven woorden mij verplichtingen opleggen. Rome werkt meer achter de schermen dan de Wereldraad, laat men weten. Achter de (politieke) schermen wordt druk uitgeoefend. Men bedient zich daar liever van de diplomatieke kanalen. Ro me werkt langzaam, manoeuvreert voor zichtig. Dat is bepaald niets nieuws. Wat dat betreft heeft de Sint Pieter altijd dienst gedaan als e^n enorm sleepanker, waardoor de vaart uit activiteiten wordt gehaald en de vooruitgang nooit in haar hoogste versnelling kan voortgaan. Een De verhouding Wereldraad van Ker ken Rome is een breekbare. Rome is van oordeel dat de Wereldraad een an dere structuur zou moeten hebben, zou het nog eens ooit lid willen worden. Daar wordt trouwens al vele jaren over gestudeerd. Men gaat vriendschappelijk met elkaar om, maar Rome wil geen vaste band. Men zegt er: de rooms katholieke kerk is anders, wijder. Het is een wereldwijde kerk. In de Wereldraad zijn plaatselijke, regionale kerken vere nigd. De Wereldraad kan gemakkelijker mondiale uitspraken doen; voor Rome is dat moeilijker, omdat de rk-kerk overal zit, in alle geledingen. De Wereldraad spreekt nogal eens fors van zich af, zeker bij sociale en politieke problemen (Zuid-Afrika om maar een voorbeeld te noemen)). In Rome reageert men niet zo snel, zeker niet als instituut. Men vindt het daar wel belangrijk, dat belangrijke groeperingen uit de kerk hun mening geven. Men beschouwt daar politieke omstandigheden als golvende bewegingen. Men vindt wel, dat pries ters, bisschoppen, gelovigen, hun eigen verantwoordelijkheid op dit punt heb ben. Als voorbeeld geeft men de situatie in Rhodesië, waar de rk-kerk meer ge daan heeft dan de plaatselijke kerk en de protestantse raad van kerken. 0 uur. oor de Bidt. De Schrift laat op dit punt aan duide lijkheid niets te wensen over. Denken we aan het beslissende moment van het eindoordeel, wanneer de schapen van de bokken worden gescheiden. Wat is dan het uiteindelijke criterium ofwel het toegangsbewijs voor de hemel? Niet een Intussen mogen we niet achteloos voorbijgaan aan de behoefte van mensen zich uit te spreken. Alleen al het feit dat zij iemand bereid vinden tot luiste ren is een belangrijk gegeven. Mits de luisteraar na het gesprek niet glimla chend vertrekt met de woorden „kop op” en verder zijns weegs gaat alsof er niets gebeurd was. Ook de luisteraar heeft zijn verplichtingen. Ook de foe- hoorders van een preek (deze bijvoor beeld) die mompelend de kerk verlaten en vinden, dat de predikant het weer mooi heeft gezegd. Hun hart gelijkt op de rotsachtige bodem waarin het zaad van het woord geen wortel kan schieten. Woord en daad kunnen we ook verta len in theorie en praktijk (praxis), con templatie en actie, Maria en Martha, bezinning en handelen, ideaal en werke lijkheid. beginselverklaring en uitwer king.. We mogen best zeggen dat Maria, gezeten aan de voeten van de Meester, het beste deel heeft verkoren en dat Martha goed genoeg was voor het een voudige dienstwerk. Dat is waar, maar onder voorbehoud. Een theorie waaraan geen praktijk kan beantwoorden is waardeloos. Contemplatie is nuttig en bezinning is noodzakelijk, maar contem platie moet leiden tot actie en bezinning moet handelen. Een ideaal mag geen eigen leven gaan leiden op een rose wolkje ergens aan de ideeënhemel, maar de wolken moeten een vruchtbaar ma kende regen loslaten boven de akkers van onze goede bedoelingen. Beelden uit het- theologisch college van Buwalasi in Oeganda, dat gesteund wordt door het Theological Education Fund van de Wereldraad van Kerken. Zoals in de meeste kerken heeft ook de rk-kerk het op het ogenblik druk met interne problemen. De verdeling naar buiten tussen de kerken is minder groot, lijkt het, dan de onderlinge ver deeldheid. Men behoeft maar eens even om zich heen te kijken. Zie de toestand in Nederland, waar iedereen beide partijen kun je gerust zeggen in spanning wacht op de benoeming van Alfrinks opvolging. In Duitsland, Zwit serland (Küng) zijn spanningen. Politie ke moeilijkheden vindt men voor het opscheppen in Spanje, Portugal, Zuid- Amerika, de Philippijnen, om maar .even iets op papier te zetten. Ten aanzien van de samenwerking tussen Rome en de andere kerken, de Wereldraad (over de „concurrerende” ICCC, een andere gemeenschap van pro testantse kerken, die o.a. niets van Rome moet weten praten we niet) zijn de grootste knelpunten: de eucharistie, de authenticiteit van de kerk (welke name lijk gaf Christus aan zijn kerk?), de opos- tolische opvolging en het ambt. Ook het kerkvolk, zoals men in Rome zegt, pries ters en bisschoppen moeten het met el kaar eens zijn. Je moet intern goed samenwerken om dat ook naar buiten met anderen te kunnen doen. Het is de kern van de moeilijkheden in de oecumene van ditmoment. Daarover heeft men al eerder in onze krant (Theo Koeckhoven in de bespreking van „Uit daging en bemoediging” van dr. E. Flesseman-Van Leer) kunnen lezen. Dje crisis gaat de rk-kerk zeker niet voorbij. Dan komt in je achterhoofd toch weer de slogan: wisdom is in slow ness. Rome is wel in gesprek, in contact, met wat het vroeger „andersdenkenden” zou hebben genoemd. Met de Lutherse werken heeft?”. En tenslotte: „Indien het geloof niet met werken gepaard gaat, 'is het op zichzelf genomen dood”. De kerk wordt natuurlijk wel meer en. meer ook geconfronteerd met sociale problemen. De Wereldraad gaat daar als instituut niet voor opzij. Dat heeft zelfs intern weer moeilijkheden en vragen opgeworpen. De roomskatholieke kerk kan daar ook niet omheen natuurlijk. Met name in Zuid-Amerika speelt dat duidelijk. Daar komt onmiddellijk de vraag opduiken: kan er door katholie ken samengewerkt worden met commu nisten? Rome is daar natuurlijk erg voorzichtig mee. Ook met een dialoog over marxisme. Hoe ver kun je daarmee gaan? Er kan een zekere samenwerking zijn belangrijk is de stelling: alle mensen zijn van goede wil maar er kan uiteraard geen sprake zijn van ac ceptatie door Rome van de communisti sche filosofie en andersom. Op het prac- tische vlak kom je wel tot samenwer king. In Sri Lanka bijvoorbeeld zitten christenen en communisten samen in de regering. In Zuid-Amerika staan beide beweging in de Verenigde Staten, met de Anglikanen, met de hervormde kerk, met de pinkstergemeente, de charismati sche beweging, de methodisten. Die ge sprekken hebben alle hun eigen knel punten. Zoals het gebed en de vorm daarvan bij de pinkstergemeente, de wijze van. missionering van de methodis ten. de benadering van de H. Schrift bij de hervormden. Anglikanen en róomskatholieken zijn serieus in gesprek. De dialoog en discus sies zijn in volle gang. Daar wordt waarschijnlijk even mee gestopt, zodat men bij de achterban kan bespreken wat het beste is: in eenheid of in separatie verder te gaan met het geloof. Want dat is d,e laatst? tijd wel duidelijk: men vindt het belangrijken zijn geloof goed te (leren) ‘kennen en te beleven dan een eenheid van kerken. Liever goed gelovend christelijk samenwerken, gelovend in één en dezelfde god, dan in één kerk te zitten zonder echte geloofs overtuiging. H jrgwal) el 330 Overigens is dit punt: een dialoog tussen christenen en communisten voor de al eerder genoemde ICCC een volsla gen onverteerbare zaak. Die ICCC leeft dan ook op voet van oorlog met de Wereldraad van Kerken. Diezelfde ICCC trouwens neemt het de Wereldraad zeer kwalijk, dat ze in Nairobi vergadert. De ICCC confereerde er ook, maar haar voorzitter werd tijdens het congres het land uitgezet. Jacobus spreekt duidelijke taal- Alleen al aan deze drie zinnen kunnen we zien, dat hij trouw is aan de oer-joodse opvatting dat een woord nooit ledig naar de basis mag terugkeren. Een woord is leeg als het niets uithaalt. De medaille van het woord heeft twee keerzijden, de kant van de spreker en de kant van de toehoorder. Het w ?rd schept verplich tingen naar beide zijden. De spreker moet zijn woorden waarmaken en toehoorder moet handelen naar woord, mits hij het eenmaal heeft vaard. van de wapenspreuken van Rome zou kunnen luiden: wisdom is in slowness, het is wijs en verstandig om alle zaken kalm, zeer kalm te benaderen en te behandelen. Rome neemt de tijd. Men zegt er: elk /aar verandert weer de mening van allerlei groepen. Raak nooit in paniek. Neem de beweging van enige jaren geleden: God is dood. Wat blijkt, roept men in het Vaticaan tevreden uit: Gos is helemaal niet dood. Het beleid van Rome, in oecumenische zaken, maar ook en vooral in politieke en sociale strupbbelingenis: maak niets absoluut. Leg je nooit vast. Groepen en individuen uit de kerk kunnen actie voeren. Rome is Voorzichtig. Het basis probleem is: hoe doe je het? Neem revoluties. Je weet nooit, is de behou dende mening, hoe een revolutie uitpakt. Je weet nooit of het na een revolutie beter of slechter wordt. Maar wat is beter en slechter? Het is moeilijk een goed antwoord te vinden op dit soort vragen. In de kerk zijn veel verschillen de mensen. De groeiende tendens in de kerk is, dat men als lidmaat deel uit maakt van een instituut, maar tegelijk individueel gelovige is. In de commissie Justitia et Pax leeft men fel en bewust mee met het wereldgebeuren. De geschiedenis geeft talloze voorbeel den van woordmisbruik. Ik noem er slechts twee. Terwijl de Romeinse se naat beraadslaagde, ging Saguntum ver boom- Misschien staat een dergelijk op schrift wel gegrift in Je gouden hemel poort, waar niemand binnengaat op grond van zijn vroqm geroep, Heer, Heer, maar wel degenen die de wil doen van de hemelse Vader. Hoe dan ook: Rome gaat naar Nairobi om het oor te luisteren te leggen. De kerken zijn volop in beweging. Met name de Afrikaanse. Dat is eigenlijk een hoofdstuk apart. Afrika heeft miljoenen christenen, onder wie dan weer voor het grootste percentage roomskatholiek. Er zal in Nairobi natuurlijk ook over theo logie worden gediscussieerd. Een onder werp zal zeker zijn: kan een werelddeel als Afrika een frisse inbreng hebben in de theologie. In Rome moét men erken nen: er is een sterke Afrikaanse stem in de kerk (de Afrikaanse bisschoppen hebben in oktober met elkaar in Rome over de kracht en modulatie van die stem gesproken). De stem van Afrika zet bijvoorbeeld nogal wat vraagtekens bij de Romeinse opvattingen over het huwelijk en het celibaat. Maar de basis voor alle katholieken is dezelfde. Het gaat slechts om de eigen prestatie van het christelijke gezicht. En in Afrika zal dat Afrikaans zijn, ondanks de pogingen tet uitroeïng van de eigen Afrikaanse cul tuur door de missionering. Dat is een proces, dat steeds voortgaat, ook in Indi- a, ook in China. Het is nuttig., voor ons westerse mensen te horen wat de Afri kanen op dit punt nu zelf aan ons te zeggen hebben. Die Afrikanen hebben het trouwens ook (in sociaal en politiek opzicht) moeilijk, omdat ze moeten op tornen tegen corruptie of dictatuur, nu van de nieuwe machtshebbers. Hoe moet dan de houding van de christelijke kerken daar zijn? Het zal ongetwijfeld in Nairobi aan de orde komen. overvloed van mooie woorden, maar een christendom metterdaad, dat de onge- lukkigen heeft getroost, de naakten heeft gekleed, dé hongerigen heeft ge spijzigd en de dorstigen heeft gelaafd. Dat is het en de rest is geleuter. Om de schijn te vermijden dat ik mij bezondig aan zwart-wit-uitspraken wil ik terug komen bij de innige eenheid die tussen woord en daad moet bestaan. elkaar. Het woord, losgemaakt van de daad, levert niet meer op dan een reeks ijdele klanken. De daad afgesneden van het vruchtbare woord, leidt tot een slag in de lucht of tot een gevecht tegen windmolens. Deze woorden van Jacobus zijn harde woorden in een tijd die bol staat van loze woorden, al dan niet verpakt in fraple beginselverklaringen, beleids- en discussienota’s, gespreks- en discussietechnieken, georganiseerd over leg, werkoverleg, vormingsweekeinden, bezinningsdagen en sensitivitytrainingen. Dit alles levert een oogst op van miljar den woorden, waarvan de meeste' ledig terugkeren en in het gunstigste geval leiden tot „uitgangspunten die in de praktijk hard moeten worden gemaakt”. Van een dergelijke vruchtbare bezin ning mogen we zeggen dat zij in feite het hoogste handelen is. Het behoedt de mens voor heilloze daden die niet of nauwelijks zijn doordacht. Louter da dendrang is even funest als ijdele woordspelletjes die nergens toe leiden. Dat is de les van Jacobus en ik ben mevrouw Woudstra heel dankbaar dat zij mij op dit spoor heeft gezet. Met alle respect voor Jacobus,, zou ik deze Schrift-acteur graag eens loslaten op een bijeenkomst volgens de beproefde methode van het loze woord. Jacobus zou er nog minder van begrijpen dan ik. Woord en daad zijn één, zou hij zeggen en vervolgens zwijgend in een hoekje gaan zitten. Als hij boft wordt de rust in zijn hoekje even niet verstoord door de liefhebbers van de non-verbale ex- pressiemethodieken. Geen woorden, maar daden schijnt hier het devies, ter wijl gevoelige versgetrainde handen de omtrekken van hun buren pogen te ontdekken. Zoiets kan Jacobus nooit hebben bedoeld. i Tp.f ”2

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21