Uitbreiding veiling Beverwijk LEVEN IN DE BEVER Eerste paal voor nieuwe groentehal i'S1 0 i wggi HISTORISCH GENOOTSCHAP LICHTTE MONUMENTENLIJST DOOR a Vanmorgen opende eerste winkel in centrum nieuwe Uitgifte van bejaardenpas Overlijdens berichten Mn 7\TT T r (Van een onzer verslaggeefsters) t i T Sneller zeventien worden geopend. I 1 I r, >t >t N U v t Ivl B E R 1 9 5 BEVERWIJK De gemeente Beverwijk springt ronduit slordig met haar verleden om. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Histo risch Genootschap Midden-Kenne- merland op verzoek van de Cultu rele Raad Noord-Holland heeft in gesteld naar de staat, waarin zich het gemeentelijk monumentenbezit momenteel bevindt. Aandacht Aanbevelingen BEVERWIJK Het winkelcentrum „De Bever” komt tot leven. Na - Gruyter rnaakte ^onlangs bekend het fi- een lange strijd van vijf jaren heeft het Rotterdamse Pakhoed-concern in het hartje van de stad een zilverglgnzend winkelcentrum laten bouwen, waarin vanmorgen tegen elf uur een speelgoedzaak uit Haarlem als een der eerste middenstanders een vestiging opende. In het overdekte winkel centrum komen 34 winkels, waarvan er woensdag 19 november maar liefst ■SB mEUwTuTT De linie vw, "Wf HRb'Jh 4 B gr* W wwi ft rij I n .t - I Ja ii L 1 £1JC1 om Daarbij tekent het Genootschap aan, L l t (Van een onzer verslaggeefsters) winkelcentrum De Bever. ik Ie :r Voor plaatsing op de Monumentenlijst komt naar de mening van het Historisch Genootschap dit verwaarloosde .pandje aan de Beverwijkse Koningstraat 164 in aanmerking. Het Genootschap gelooft, dat dit pand al op de rond 1650 door Daniel van Breen vervaardigde platte grond van Beverwijk staat aangegeven. staan van de RK-pastorie aan de Bree- straat en het historische pandje aan de Kerkstraat 21. Tevens verzoekt men het college, de ijzeren „groeisels” uit park Schejjbeeck te verwijderen. it 3 Bij en aanvoer van 30.000 kisten per dag deze zomer geen uitzondering zal de nieuwe hal nog maar ternauwer nood groot genoeg zijn en eigenlijk dus alweer te klein. De veiling in Beverwijk heeft voorlopig echter nog volop ruimte voor uitbreiding. Men kan dus even de In een aan B. en W. gestuurd verslag van zjjn bevindingen schrijft het Ge nootschap, de stellige overtuiging te heb ben dat „de gemeente veel aan charme en betekenis heeft ingeboet doordat in het verre en nabije verleden architecto nische en stedebouwkundige beslissingen zijn genomen, die onvoldiende werden gedragen door een helder historisch be sef”. Om verder onheil te voorkomen, heeft het Genootschap de doorlichting van het huidige monumentenbezit verge zeld doen gaan van een rijtje eventueel óók voor plaatsing op de Monumenten- kijst in aanmerking komende bouwwer ken. In zijn brief aan het college ver zoekt het Genootschap tevens om een gesprek, waarin kan worden nagegaan welke maatregelen genomen dienen te worden om het behoud van de Bever wijkse monumenten te verzekeren. mende tekeningen van Daniël van Breen voorkomen en (volgens informaties) op de nominatie staan om te worden ge sloopt. Als „grensgevallen” beschouwt men de panden Breéstraat 126 (Jugendstilbouw), Breestraat 37 (politiebureau), Wester- houtweg 22 (tuinderswoning met trapge vel t'je), Hendrik Mandeweg 5 (ambachte lijk gebouwde woning uit het begin van deze eeuw), Romerkerkweg 91-93 (ka rakteristieke tuinderswoning) en Von- dellaan 78, eveneens een tuinderwoning. BEVERWIJK. Vanmiddag wordt in de Sporthal Beverwijk de volleybalderby Smit BeheerPhoenix gespeeld. Het treffen tussen de twee derde divisiecjubs begint om 17 uur. (er zijn bezwaarschriften ingediend) dan kan Pakhoed met de eigenaars over aankoop van de panden gaan onderhan delen. l/In de tweede fase van het winkelcen trum plande Pakhoed het warenhuis van 646 m2 en 3702 m2 winkels. De vier pan den staan wel de directe bouw van het warenhuis in de weg. Van de winkel- vloeroppervlakte kan ongeveer 600 m2 niet bebouwd worden. Het Rotterdamse concern zoekt nog steeds ijverig naar een kandidaat huurder yoor het warenhuis. Men benaderde en kele buitenlandse en binnenlandse be drijven, maar erg veel concreets is er uit die contacten niet gekomen. Inmiddels heeft Pakhoed 'wel een huurder voor de supermarkt in het winkelcentrum: De De nieuwe accommodatie in Beverwijk biedt niet alleen meer ruimte voor de verwerking van de groenten, maar ook betere mogelijkheden voor modern pal- letstransport. De oude groentehal was ’n soort overdekt perron waarop de aange voerde kisten werden geschoven. Tegen woordig maken de kwekers, die soms 500 of 600 kisten per dag aanvoeren, veel meer gebruik van de pallets, die het mo gelijk (naken een groot aantal kisten tegelijk te verplaatsen. Zo’n verhoogd perron is dan een belemmering De nieu we ruimte heeft dus ook het voordeel van een snellere verwerking van de aan- en afvoer. De oude hal zal nu waar schijnlijk ter beschikking komen van de grossiers. Duidelijkheid zou het Genootschap graag willen hebben over het voortbe- De Beverwijkse Monumentenlijst om vat momenteel de panden Breestraat 96, 100 ën 101; Kerkstraat 21, 27 en de Wijkertoren; Koningstraat 117, 119 en 121; Nieuwstraat 4; Velserweg 2, 14-16 en 20; de N.H.-kerk te Wijk, aan Zee; de resten van het kasteel Foreest; Huis Duynwijk; het theehuisje van /Jetje Wolff en Aagje Deken en de zogenoem de Linie van Beverwijk met de aan de Creutzberglaan gelegen obelisk. Vooral de wijze waarop met de Linie van Beverwijk is omgesprongen acht het Genootschap bedroevend. Deze uit circa 1800 daterende verdedigingslinie, uniek in Nederland, omvatte vroeger veertien lunetten tussen het Wijkermeef en de voet der duinen en elf in het duinter- .„.u x.- r - -.Ufjjjgr- Beverwijk springt slordig met gemeentelijk monumentenbezit Gerestaureerd ook moet de achttiende eeuwse Lutherse kerk in de Koning straat worden. Lekkages hebben aan het kerkinterieur en het orgel al veel scha de aangericht. Zonder gemeentelijke steun kan door de Evangelisch-Lutherse gemeente niet met het herstel worden begonnen. Daar door een tijdige aanpak wellicht nog omvangrijker restauratie kosten voorkomen kunnen worden, lijkt het Genootschap advisering door Open bare Werken gewenst. Aandacht vraagt het Genootschap tenslotte voor enkele Jugendstilpanden uit begin negentienhonderd.' Het belang rijkste voorbeeld van deze bouwstijl, het pand Prins Bernhardlaan 2, is inmiddels gesloopt. Daarmee zou tevens het eerste in het villapark gebouwde woonhuis zijn verdwenen. Hoewel het Genootschap de sloop betreurt, ligt het er niet van wak ker. In de panden Dr. Schuitstraat 44, Breestraat 2, 2a en 52 en Zeestraat 126 kent Beverwijk nog meer Jugendstil- bouwwerken, waarvan de woning aan de Dr. Schuitstraat architectonisch gezien de voorkeur verdient. Met deze soms discutabele aan bevelingen hoopt het Genootschap, zo schrijft het college, aanleiding te heb ben gegeven tot een nadere bezinning op hetgeen nog uit Beverwijks verleden rest. Voor suggesties, opmerkingen en kanttekeningen houdt het zich van harte aanbevolen. Donderdag 6 november houdt het His torisch Genootschap Midden-Kennemer- land zjjn algemene ledenvergadering in de Lutherse Kerk aan de Koningstraat. De vergadering vangt om 20 uur aan. Na afloop zullen films over Nederlands mo numenten worden vertoond. Binnen en buiten het winkelcentrum is het nog een en al activiteit. Bouw maatschappij Nedam legt de laatste hand aan de eerste fase van het centrum, dat ruw door Nedam wordt opgeleverd en door de winkeliers via onderaannemers moet wordèn' afgewerkt en ingericht. Die eerste fase omvat 34 winkeleenheden en een supermarkt en de aanleg van eén groot parkeerterrein, achter het centrum, direct gelegen aan de Graaf Janstraat. Een van de brede asfalt inritten kan niet worden doorgetrokkef? naar de Bree straat, omdat daar nog steeds vier pan den staan: van slagerij Van der Geest, café Meerestein, radio Born en Pragenta Pelterijen. Pakhoed wacht in deze rustig het einde van de onteigeningsprocedure af. Wordt de onteigening goedgekeurd rein. Daarvan zijn er nu nog zeven over, die in een van treurig tot erbarmelijk variërende toestand verkeren. Beverwijk zou naar de, mening van het Genoot schap het initiatief moeten nemen, om samen met de gemeente- Heemskerk en de andere betrokkenen acties te onderne men om de zeven resterende lunetten te redden door ze in een hieuw gezamen lijk bestemmingplan op te nemen. Daar naast vraagt de obelisk op de direct ten westen van de Creutzberglaan liggende lunet dringend om restauratie. Voor plaatsing op de Monumentenlijst komen naar de mening van het Genoot schap in aanmerking de RK-kerk aan de Arendsweg, de RK-kerk aan de Bree straat, het oude raadhuis aan het Wester- houtplein, het dr. Schuitfontein op het Moensplein, het voormalige oudelieden- huis aan de Wijk aan Zeeër Gasthuis straat en het pand Koningstraat 164. Dit laatste pand zou al op uit 1650 stam- ontwikkelingen rustig aanzien, ook met betrekking tot het resultaat van de fusie- besprekingen van de veilingen in Noord- Holland. De Beverwijkse veilingen maken nu per jaar een omzet van ruim dertig mil joen gulden. BEVERWIJK. Sinds begin oktober worden de landelijke bejaardenpassen „Pas 65” in Beverwijk straatsgewijze uitgereikt. Van 3 tot en met 7 november zijn de bejaarden aan de beurt die wonen in straten waarvan de namen beginnen met de letters P <hi R. Overleden: Nicolaas Jacobus Zuurbier, 73 jaar, weduwnaar van Elisabeth Ceci lia van de Meij, Oostertuinen 16, Bever wijk. Gelegenheid ot afscheid nemen, thuis op zondag 2 november van 7 tot 8 uur ’s avonds. Eucharistieviering op maandag 3 november om 2 uur in de kapel van het St. Jozef Rustoord aan de Peperstraat. Daarna begrafenis op Duin- rust. Arnoldus Floris Nieuwenhuys, Dom- melsingel 38, Beverwijk. Condoleancebe- zoek zondag‘van drie tot vier uur. Cre matie op. 3 november om 16 uur in het crematorium te Velsen. BEVERWIJK. De voorzitter van de veilingvereniging in Beverwijk, de heer G. Tabak, ’heeft vrijdagmiddag, eerder dan was verwacht, de eerste paal gesla gen voor de nieuwe groentehal, die met een oppervlakte van 1500 m2 achter op het veilingterrein aan de Parallelweg wordt gebouwd. Daarbij wordt een overdekte verbin ding gemaakt met de bestaande grote emballagehal er naast, hetgeen nog eens 350 m2 aan extra ruimte oplevert. De emballagehal heeft een oppervlakte van 1700 m2. dat plaatsing op de Monumentenlijst op zichzelf nog geen garantie biedt voor het behoud. Wanneer argumenten van hoger orde voorhanden zijn kan een op de Monumentenlijst geplaatst pand toch worden gesloopt. „Zelfs wanneer echter bij koninklijke goedkeuring van een be stemmingsplan een monument mag wor den gesloopt, betekent dit nog niet dat het gesloopt moet worden. Zo is het ook denkbaar dat een pand, zonder dat dit op de Monumentenlijst staat, op grond van beleidsoverwegingen wordt behou den”, aldus het Genootschap. Men dient de „Pas 65” persoonlijk af te halen en een goed gelijkende pasfoto, alsmede 6,50 mee te nemen. De afde ling bevolking in het Stadskantoor is dagelijks geopend van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 2.30 uur. Is men verhinderd, dan kan men de pas na 24 november op de afdeling bevolking halen. De zogenoemde Beverwijkse Linie om vatte. rond 1800 vijfentwintig lunetten: elf in het duinterrein en de veertien tussen het Wijkermeer en de voet der duinen. Momenteel zijn er nog zeven over. Op één ervan staat een herden kingsteken. Deze obelisk verkeert in ver vallen staat en is zichtbaar vanaf de Creutzberglaan. Door deze verruiming in de groente- sector komt er ook weer eén aanzienlijke ruimte vrij in de bloemenhal, die in to taal een oppervlakte heeft van 4500 m2. Ongeveer een derde van deze bloemenhal moest evenwel op basis van een afspraak voor zover nodig gereserveerd blijven voor de groenten, vanwege het ruimtetekort waar deze sector mee kampte. In het nu vrij komende gedeelte van de bloemen hal kan nu ruimte-vrij worden gemaakt voor de handelaren. Bij top-aanvoeren in hei. zomerseizoen is er om de hallen heen voldoende ruim te om bij goed weer de emballage buiten op te slaan en dan kunnen in de over dekte groentenhallen aanvoeren van ze ker dertigduizend kisten per dag worden verwerkt. De fundering voor de nieuwe hal. die ml. wordt gebouwd, kan snel worden ge realiseerd. De opbouw zal ook betrekke lijk'weinig tijd kosten, want het is een gedemonteerde hal uit Honselersdijk, die hier nu wordt herbouwd met gebruik making van het stalen materiaal. De ge metselde onderbouw zal hier opnieuw moeten worden gemaakt. De vrij nieuwe hal moest in Honselers dijk plaats maken voor de bouw van een nieuwe koperstribune. Pakhoed hoopt, dat de onteigenings procedure snel in een eindstadium komt. Want men wil de gaten, die het gezicht van Beverwijk zo lang teisteren, spoedig dichten. Belangrijk natuurlijk, want én Pakhoed én de winkeliers van het cen trum zien liever een goed geordend stadscentrum dan het hart van een stad, dat eruit ziet als een slecht onderhou den gebit. liaal aan de Plahtage te willen afstoten en een nieuwe vestiging te openen in De Bever. De 34 winkeliers hebben zich inmid dels verenigd in winkeliersvereniging „De Bever” i.o. Tot voorzitter bombar deerde men de heer A. Moné uit de Breestraat. „Woensdag 19 november willen zeventien winkeliers openen. Misschien dat er zo’n vier middenstan ders besluiten vóór die datum hun win kels voor het publiek open te stellen, maar dat zien we dan wel. We werken plannen uit om die gezamenlijke ope ning op 19 november een feestelijk ka rakter te geven”, aldus de heer Moné. de achterzijde van het 7 I s e g n it Een blik op n 1 -l

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7