ski-gedrag Tips voor het Kleintjes winterkamp FLEURETTE MAAKTE VEYSONNAZ op ’n rijtje Regels voor naar de kinder-sneeuwtuin #1 BS w MAANDAG 3 NOVEMBER 1975 TOERISME 10 M A A Toeristische notities Intei door tido J. Buys 4 nt mas ren mee, zonnig Zwitsers oord en ander allerlei. Weer meer mensen naar de sneeuw dingen op deugdelijkheid! GEDRAG BUITEN DE EN TENSLOTTE BIJ DE SKILIFTEN: met de wagen vast - t V jdBK Op deze pagina wat tips over het hoe en wat op de skipistes, over kamperen in de sneeuw, de kinde- i zodat het niet vervelend wordt steeds naar boven te klimmen. kans op schuiven vallen vergroot. Mooi weer biedt geen enkele zeker heid tegen lawinegevaar! Lawines ont staan vaak ook na perioden van koud en helder weer. Jonesind cirja HET MERENDEEL VAN DE winter- sportgangers maakt gebruik van eigen vervoer; een derde van hen gaat met het Da: lijke r veelzi eisenc actie, gevra advisi troosl Spi nuari 1 I ALS HET IN HEEL EUROPA RE GENT, schijnt bij ons de zon, zeggen ze in Veysonnaz. Het typisch Waliis- ser dorpje geniet de gehele winter door van een waarlijk natuurlijke hoogtezon. Veysonnaz in Zwitserland, 1300 meter boven het Rhonedal, komt niet met valse voorlichting. Slechte winters kent men niet. Een ideaal oord voor de sportievelingen en min der geslaagd voor diegenen die het gaat om het „apres-skiën”. Veysonnaz heeft niets van die typische winter- sportdrukte; er zijn twee barretjes en daar houdt het mee op. VEYSONNAZ OP enkele kilome ters van Sion is een van de jongste sneeuwvakantiedorpjes in het kanton Wallis dat ook buiten Zwitserland zo bekend staat om zijn witte wijn (Fendant) en reclette (een kaasspecia- liteit). Burgemeester Praz David ver telt dat zijn dorp nu ongeveer 500 rijk de juiste plaats uit te zoeken. Niet te groot, niet te mondain en niet te druk. Mogelijk een plaats met weinig verkeer zodat de kinderen on gestoord kunnen spelen. Voor ieder gezin is de ideale plek te vinden. De buitenlandse verkeersbureaus in ons land zijn zeker bereid u bij uw keuze een handje te helpen. noodzakelijke houding aanneemt en ook de juiste lichaamsbeweging maakt. Het kind kan de piste verken nen. Het skiliftje brengt de kinderen zonder „eigen energie” naar boven, Vertrouw de kleintjes met een gerust hart toe aan de ervaren leraren en lera ressen van de kinder-ski-school. Skiën buiten de gemarkeerde pistes is in feite uitsluitend voorbehouden aan skiërs met zeer veel ervaring. In ieder geval moet vóór elke afdaling worden geïnformeerd naar waarschuwingen voor plaatselijk lawinegevaar. Niet alleen voor eigen belang, maar vooral ook voor dat van anderen. MOCHT U DE KLEINTJES meene men naar de sneeuw vertrouw ze dan bij voorkeur aan een skischool toe, waar ze op een speelse wijze met de ski’s kunnen kennis maken. In de meeste wintersportcentra wordt spe ciale aandacht aan de kleine kinderen besteed en zijn leraren en leraressen beschikbaar die al jaren met peuters werken en precies weten tot hoever ze kunnen gaan. Voorts is bewezen dat de kinderen in de skiklas veel sneller tot gunstige resultaten komen dan wanneer men zelf maar wat met zoon of dochter „aanrommelt”. De kleintjes inspireren elkaar. VOOR ALLE LEEFTIJDSGROE- PEN zijn er skiklassen. Het is aan te inwoners telt en eigenlijk pas een jaar of tien met „de wintersport bezig is”. „Maar wij willen een vriendelijk, gezellig vakantieplaatsje blijven en niet tot een groot toeristenoord uit groeien”. De ontwikkeling van Vey sonnaz kreeg een enorme impuls door Nederlanders, zo geeft hij toe. Fleu- rette Wagemakers, dochter van een Tilburgse kweker, was de grote ani mator. Zij ging in 1969 in het dorp werken en moest Veysonnaz - dat op vele landkaarten niet eens voorkwam - onder de aandacht van het publiek gaan brengen. Er was nog niets, geen skiliften en bijna geen slaapaccom- modatie. Alleen de mooiste skipiste had ze tot haar beschikking en een van die droompistes, de piste 1’ ours (berenpiste), wordt door de echte skiërs, de skikannonnen, tot de mooi ste van Europa gerekend. De Zwitser se Olympische skiploeg sloeg in Vey sonnaz trainingskampen op. FLEURETTE sonnaz is een .Andere extra treinen rijden tussen Innsbruck en Seefeld, Wörgl-Zell am See en de Brenner. De aankomst- en vertrektijden van alle treinen zijn zo gekozen, aat alle belangrijke gebeurte nissen tijdens de Winterspelen kunnen worden meegemaakt. Meer dan vijftig autobussen zullen de verbindingen ver zorgen naar de verschillende wedstrijd- plaatsen. DAN HET PISTES: Aanhoudende sneeuwbuien vergro ten de kans op lawinegevaar op hellin gen naar alle windrichtingen. Dat gevaar wordt groter bij een fikse wind en grote schommelingen in de temperatuur (re gen, föhn e.d.). 1. Neem de skistokken in de ene hand en gebruik de andere hand voor het vasthouden van de sleepbeugel. vliegtuig, trein of bus. Oostenrijk en Zwitserland zullen als vanouds het gros van het legioen bergen, maar ook andere landen krijgen meer en meer belangstel ling. Verschillende Oostbloklanden als Roemenië en dit jaar ook Polen, waar bijvoorbeeld Neckermann een stek in het Tatra-gebergte vond. Een niet alle daagse bestemming, waar, zo verzekerde de reisorganisator me, de mensen bij tientallen op af komen. Datzelfde bu reau boorde een totaal nieuwe bestem ming aan in Noord Italië, waar Marille- va (waar ook de foto werd genomen) geprikt werd. Meer geoefende skiers vin den er hun bedje gespreid in een berg- hotel op 2200 meter hoogte. Er zijn wel IN OOSTENRIJK ZIT de „vader van alle skikinderen” Karl Koller. Zijn skileermethode wordt momen teel in vele landen nagevolgd. Hij is ervan uitgegaan dat kinderen, die nog maar nauwelijks de taal machtig zijn, geen notie hebben van officiële ski- termen. Hij „vertaalde” skibegrippen en kwam tot de conclusie dat drie principes de basis moesten vormen voor zijn methode: de speelwei, de skituin en de skibabylift. Op basis van deze principes werkte Koller verder aan zijn uitgangspunt otn kin deren al spelend en door bewegings- opdrachten het skiën te leren. De speelwei met sprookjesfiguren is er om de kleintjes te animeren er te blijven. De skituin bestaat uit allerlei soorten skiterrein, zoals bobbanen, heuvels, glooiingen en bochten, zodat het kind intuïtief de voor het skiën „Begin maar eens met een ski- ^chool”, werd Fleurette opgedragen. De eerste leerlingen en leraren ver schenen. Haar Veysonnaz g^toeide, maar het oude dorp met zijn schil derachtige huizen werd niet aange tast. Op enkele honderden meters die men vanaf de dorpskern via een smal weggetje naar boven moet klimmen begon een wintersportstraatje te ont staan. Vanaf het vliegveld Sion (vliegtijd vanuit Amsterdam bijna 1,5 uur) is men binnen een half uur in zijn hotel of appartement. De Nederlandse Reis Vereniging organiseert vlieg- en treinreizen, terwijl men ook op eigen gelegenheid kan gaan. De prijzen zijn gunstig en een skiabonnement is voor 175 te koop. 5. Verwijder u onmiddellijk. 6. Bij stoeltjesliften moet de veilig- heidssluiting beslist goed worden ver grendeld, omdat de gladde skikleding de i 1I en dus uit de lift EEN GROTE ZWITSERSE finan cier geloofde wel in haar opmerkelij ke activiteiten- Er kwam een gondel lift en sleepliften en op 2000 meter hoogte verrees een bergrestaurant. Vlak bij de gondellift werden appar tementen gebouwd en er groeide langzaam een Hollandse kolonie, want ook Fleurette’s broer Frank en zijn vrouw trokken naar Veysonnaz om hun horecakennis in praktijk te brengen. Zij gingen de scepter zwaai- 3. Blijf tijdens het slepen op beide ski’s staan en verdeel uw lichaamsge wicht over beide ski’s. Blijf in het sleep- spoor en stap er niet voortijdig uit. 4. Maak na een val het liftspoor meteen vrij en pas er bij „aankomst” voor op dat geën kleding blijft vastzit ten. ü'iiaisÜSliHOi IN VEEL WINTERSPORTLANDEN zijn campings speciaal op een winter- sportverblijf ingericht. Het aantal men sen dat met een caravan de sneeuw in trekt, neemt ieder jaar fors toe. De campings maken het ook steeds aantrek kelijker. Op de moderne nieuwe cam pings in de Alpenlanden bevinden zich wasgelegenheden met koud en warm water, douches, droogruimten, kook ruimte, kantines, etc. .De Nederlandse Skivereniging die J zetelt in het ANWB-gebouw in Den 1 Haag heeft een langspeelplaat vol skigymnastiek op de markt gebracht. Leo Lochtenbergh, leraar lichamelijke oe- fening en skileraar heeft hem volgespro- ken. „Plezierig thuis oefenen verlengt uw wintersportvakantie en geeft u bo vendien een goede conditie en meer I gezondheid”, beveelt hij aan en zegt het 1 jammer te vinden dat voor menigeen de vakantie door ongelukken wordt bedor ven die aan slechte conditie en onwe tendheid te wijten zijn. .Tijdens de Olympische Winterspelen in het Oostenrijkse Innsbruck (4 tot 15 februari ’76) zullen dagelijks extra trei nen door het Inndal rijden. Daardoor is het eenvoudig Innsbruck vanuit München en het hele Inndal te berei ken. De extra trein vertrekt dagelijks om 07.07 uur vanuit München en komt om 09.05 uur in Innsbruck aan. De terugreis is om 18.15 uur, zodat men om 20.14 uur weer in München is. twee stoeljesliften en een sleeplift voor nodig om er te komen. FINLAND EN NOORWEGEN duiken ook weer in de gidsen op, maar de prijzen lopen zeer uiteen, zodat het raadzaam is meerdere brochures door te vlooien voordat een beslissing wordt ge nomen. Sterreizen heeft ook dit jaar weer het dwergstaatje Andorra in het programma opgenomen, voor wie in de Pyreneeën aan het werk wil gaan. Frankrijk tenslotte kan ook dit jaar rekenen op een weer groter aandeel in de wintersportkoek; de Alpen blijken een grote aantrekkingskracht te bezitten. Jean Gallot, de directeur van het Franse Verkeersbureau in Amsterdam, toonde zich onlangs tegenover me nog zeer optimistisch, en rekent op enkele tien duizenden skiërs. en in Auberge Magrappé, inmiddels tot „eethuis nummei 1” uitgegroeid. En met Nederlandse meisjes runt ze de VVV. Voor elke skipiste is de moeilijk heidsgraad met borden aangegeven. Blauwe borden betekenen dat de afda ling gemakkelijk is, rode borden beteke nen dat sprake is van een middelzware afdaling en zwarte borden duiden op op ,je moeilijke afdalingen. Algemene tip vóór elk vertrek: controleer de veiligheidsbin- bVgon MET nadruk: „Vey- uniek paradijs voor skigekken, diegenen die het overgrote deel van hun vakantie op de snelle ski’s willen staan, maar echt minder geschikt voor de wandelaar en de langlaufliefhebber”. Veysonnaz is (nog) een alpineskidorp met sneeuw tot eind april. 2. Laait u voortslepen, maar ga niet op de sleepbeugel zitten. EEN STEEKPROEF BIJ een aantal buitenlandse verkeersbureaus en vaderlandse reisorganisatoren leerde, dat er nog steeds een forse groei zit in het nationale win- tersportlegioen en dat de komende maanden weer enkele honderdduizenden Neder landers de koffers pakken voor een sportieve winlervakantie. De belangstelling om een of twee weken in het wit te gaan is duidelijk en beduidend groter dan verleden jaar. Oostenrijk bijvoorbeeld, met Zwitserland hèt conventionele wintersportland, toont zich bijzonder optimistisch. Verleden jaar heetten de Oostenrjjkers 174.750 win- tergasten welkom, die samen goed waren voor anderhalf miljoen overnachtingen. Dat betekende een stijging van een kleine 30 percent ten opzichte van het voor gaande jaar. Dit jaar verwacht men daar nog wat aan toe te voegen. DE ANWB ADVISEERT vooral op de werking van de kachel in de caravan te letten. Denk ook aan de juiste isolatie en aan voldoende ventilatie. Enkele ANWB-tips: Een vierpersoonscaravan is tijdens de wintersport precies goed voor twee personen (dikkere kleding). Sommige campings hebben slaapzaaltjes voor kin- deren. Elektrische apparaten droog houden en alleen met droge handen aanraken. Neem een paar plankjes, een oud kleedje en een zakje zand met schep mee (voor als u komt te zitten). Maak bij strenge vorst geen gebruik van de parkeerrem van auto of caravan. Wil de motor door felle koude niet starten, wacht dan tot de zon wat hoger staat en probeer het dan nog eens. Pas op voor vastvriezen van portier- rubbers, vooral na dooi. Rijd nimmer met skischoenen aan de voeten. Gaat u met de kerst of met Nieuw jaar op vakantie, informeer dan tijdig of er nog plaats is. Het is verstandig reeds thuis, aan de hand van de gebruiksaanwijzing, de montage van sneeuwkettingen te oefe nen. Afgesloten gebieden (bijv, wegens lawinegevaar) mogen in geen geval wor den betreden. Maak géén gebruik van (sleepliften, stoeltjesliften en nen) als zulks wordt ontraden. AMST! heeft de: stemming Vooral F voorgron met nog ƒ53. Tijc hoogste Dr. Walter Muller, directeur van het=e'! r’™en Oostenrijks Toeristenverkeersbureau jnKuoplust Amsterdam (Singel 464, telefoon 020- d£ 255933), zette speciaal voor onze lezersc t nog eens de algemene regels voor het ge- üe.n’.Ve drag op en buiten de skipistes op een£e\?f J rijtje. Eerst op de pistes zelf: an--. Elke skiër moet beseffen niet meer^ 105,20 te willen presteren dan hij of zij kan en beurshar dient zich aan te passen aan de omstan- Philips, heden van de piste en de sneeuwcondi-lvas ®es tiè. Bij de keuze van een afdalingsroute^ el moet men zich bewust zijn van eigen ee kunnen. met nalr do o eei De snelheid van afdaling moet zoda- Wnstduit nig zijn, dat daarmee rekening kan wor- ven bij den gehouden met onvoorziene omstan- Europest digheden. Vooral dient te worden gelet verdeeld op andere skiërs, die bezig zijn met een bet sterl afdaling. Als regel geldt dat de voorgan- kunnen ger die langzamer is in de afdaling Q°S voorrang heeft. van de opkcmer 9 Wie een skiër passeert moet een handel i veilige afstand in acht nemen. 1000 aar 9 Het is gevaarlijk en daarom verbo- met een den stil te staan op onoverzichtelijke en J-- smalle delen van de piste. cirja 3/< was ond 9 Bij de afdaling goed letten op aan- pnme-r: wijzingen omtrent moeilijkheidsgraad, 7 3/4 tot versperringen e.d. ken daal winst vi pistes mngspri kabelba- een kw; de koer ondergil 40 cent notering hjger o licht v< eerdere VI lager o[ -i 1 tot ƒ11 nieuw HVA hi VOOR EEN WINTERVAKANTIE week betaalt men rond zestig gulden, inclusief de maaltijd tussen de mid dag Skicrèches in Duitsland vindt men onder meer in Garmisch-Parten- kirchen, Ramsau-Berchtesgaden, Oberstdorf en Oberstaufen. bevelen de kleintjes niet de eerste de beste dag de skiklas in te sturen. De ouders zullen zich die eerste dagen voor hun kinderen moeten opofferen. Kleed ze ook goed aan. Probeer ze aan de ski’s te laten wennen. Mis schien willen ze ook wel leren schaatsen. Ieder kind glijdt graag met zijn slee de sneeuwheuveltjes af. Door die afwisseling vragen ze vanzelf wel weer om de ski’s. Ideaal is het wan neer uw kinderen met een leeftijdge nootje, dat dezelfde taal spreekt, naar de skiles kan. Tussen al die buiten landers voelen ze zich dan sneller thuis en ook dat bevordert de ahimo verder te skiën. In alle alpinelanden worden de kleintjes goed opgevangen. In Duits land bijvoorbeeld staan de kindercrè- K!:i.i: I'* 3 Au/”

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10