Huldiging Feyenoord wil snel besluit Suurbier Inter Football staat opnieuw ter discussie 1 1 I I I I I I J .’IB SPORT 19 7 5 NOVEMBER lA N D A G 3 Raspoetin Psychiater Emotioneel Magnifiek Belachelijk Opvallend Impasse Vriéndelijk 13 t w S'3 - - dB (Van onze sportredactie) SPORTIEF (Van onze sportredactie) KBBnHHHHNM GEELS: ALLEEN EERSTE ssen GOAL WAS WAT LASTIG (Van onze sportredactie) kopbal losgelaten, die Feyenoord op een 3-0 achterstand zal zetten. Met een grimmige trek op het gezicht heeft Ruud Geels een I John Metgod van grote klasse OPSTELLINGEN: d Steekspel rond de reglementen Jansen er aan komt, en Martin Vreijsen kon niet eens op tegen Ajax' zwakste verdediger Pim van Dord. Cambuur thuis was gisteren wèl niks. En dat terwijl Bouma’s elftal toch veel belovend begon. Mede dankzij nogal wat defensieve missers van Haarlem was de Leeuwardense ploeg in de eerste twintig minuten de gevaarlijkste. Het doelpunt dat De Groot na een kwartier scoorde (Fransz werd door hem op uiterst sim pele wijze op het verkeerde been gezet) was dan ook een logisch gevolg van de spelontwikkeling. te krijgen. Bij die andere doelpunten kreeg ik alle vrijheid”. e n jn in arme t. et- sie liets ip. De blue. 6 Van den Berg scoorde maar liefst vier maal. De gelijkmaker kopte hij na een voorzet van Kleton in een schitterende duikvlucht achter doelman Tukker, bij Haarlemse tweede goal was hij ter plek ke toen Tukker een ver schot van Geor ge losliet, zijn derde doelpunt scoorde hij na goed voorbereidend werk van Metgod en Van den Berg’s vierde en Haarlems zesde treffer werd tien minu ten voor tijd geproduceerd, na een actie van Kleton en Metgod. Intussen hadden Cor Pot en Gerry Kleton voor de derde en vijfde goal gezorgd. Karei Jansen doet de aanval van Coster af met: „Ik kan wel een proces tegen Coster aanspannen ik ben tenslotte in mijn eer aangetast maar ik doe het niet. Ik geloof dat die man naar een psychiater moet. ROTTERDAM Het bestuur van Feyenoord zal vandaag bezien of de bur- j gerreehter Nico Jansen aan de Rotterdamse eredivisieclub kan binden. Hoewel bet contract tussen Feyenoord en FC Amsterdam over de transfer van Jansen reeds was getekend, zorgde het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB a*terdagmiddag voor een ongekende opschudding in het Nederlandse voetbal wereldse. De overgang van voetballer Nico Jansen werd niet erkend omdat hij of commerciële basis door Cor Coster (Inter Football) geadviseerd of begeleid W>u zijn. De voetbalbond duldt geen voetbalmakelaars die veel geld aan hun transacties overhouden. Net als vorige week tegen Vitesse vertolkte spits Piet van den Berg een opvallende rol in Haarlems voorhoede. vangers had en het doelpuntentotaal op maar liefst 28 bracht. Vooral voor Gerrit Peys zal het moei lijk worden om terug te komen in Haarlems eerste. Want Hughes’ midden veld draaide tegen Cambuur uitstekend. Gerry Kleton werkte voor zijn doen uiterlst hard, Douglas George stichtte met zijn solo’s veel verwarring en met de naam van John Metgod wordt tege lijk die van Haarlems grootste talent genoemd. Metgod, amper zeventien, speelde tot gisteren wat aarzelend mee en dat is niet meer dan logisch, gezien zijn leeftijd en ervaring. Tegen Cam buur groeide Metgod uit tot de beste man van het veld. Omdat Haarlem vooral na rust vreselijk gemakkelijk kon scoren en steeds meer afstand nam van het hulpeloze Cambuur, durfde hij meer risico te nemen en dat kwam zijn spel ten goede. Hughes ging m zijn na iedere overwinning gebruikelijk enthousiasme (te) ver in zijn lofzang over Metgod. „Johnnie is grote klasse”, aldus Hughes, „werkelijk grote klasse. Die jongen heeft macht, kracht en techniek. Alles. Ik vind dat hij meer in huis heeft dan Neeskens op zijn leeftijd”. Metgod zelf liet de plotselinge belang stelling ietwat gelaten over zich heen gaan: „Het ging wel lekker. Ik geloof dat de meeste jongens hier blij zouden zijn geweest met een ountje. Cambuur thuis, dat is niet niks”. Fransz, Huyg, Metgod, Pot, Van Scheidsrechter Boosten. Tevredenheid alom dus, in de Haar- lem-gelederen. Toch werden er in het duel tegen Cambuur ook onnodige fou ten gemaakt. Maar liefst drie keer werd er verkeerd op Rob Boersma terugge speeld, waarvan Cambuur slechts één keer profiteerde, nadat Kleton veel te nonchalant te werk was gegaan. Thomas Haan (ex-Heerenveen) kon Boersma, bij de stai^d 1-4, toen gemakkelijk passeren. ROB HOOGLAND Cor Coster zelf: „De KNVB heeft een daad willen stellen. Wehebben ons al met zo’n twintig contracten beziggehouden. Dat liep allemaal goed af. Met Jansen is niets anders ge beurd. Ik blijf adviesbureau. Ik heb hem niet in contact gebracht met de clubs. Ik heb niet bemiddeld”. De grote boosdoener voor Cor Coster is Karei Jansen, de secretaris van de WCS. „De Raspoetin van Den Haag”, riep een geëmotioneerde Coster zon dagmiddag uit. „De KNVB heeft zich laten beïnvloeden door de WCS. Ik begrijp niet dat een vakbondsman als Karei Jansen een werknemer die er beter op kan worden, belemmert bij het verkrijgen van een positieverbe tering”. Tenslotte lopen er nog geroutineerde en kwalitatief voortreffelijke voetballers genoeg rond bij de Rotterdammers. wordt de relatie tussen Coster en Jansen door de KNVB als samenwer king gezien. Nu worden wij als WCS aan de degen geregen en voor rotte vis uit gemaakt. Ik heb er steeds op aange drongen dat Nico Jansen niet de dupe mocht worden van de zaak. Coster, Feyenoord en FC Amsterdam waren in overtreding. Er dient nu eindelijk duidelijkheid te komen over begrip pen als begeleiden, bemiddelen en adviseren”. Bij Feyenoord hoopt men nu op de komst van Nico Jansen. Aangezien hij het type spits is dat bij Feyenoord past, zou hij wel eens de Rotterdamse club uit een ernstige impasse kunnen halen- Bouma maakte zich min of meer bela- ïhelijk met zijn opmerking. Want zelfs de meest opportunistische Cambuur-supporter moet hebben gezien Jat de Leeuwardense formatie, afgezien ran de eerste twintig minuten, kansloos was. Cambuur werd weggespeeld door sen sterk Haarlem, dat weliswaar nog steeds Gerrit Peys (geschorst) en Jerzy Sadek geblesseerd) moest missen, maar in George en De Kip waardevolle ver- Of Feyenoord zich tot de burger rechter zal wenden lijkt vooralsnog de vraag. De reglementen van de KNVB laten de mogelijkheid open dat Feyenoord een tweede aanvraag tot overschrijving van Jansen bij de voetbalbond kan indienen. Wanneer alle betrokken partijen zich (voor de buitenwereld) tegen Coster zullen af zetten, moet de KNVB wederom „vonnis” wijzen. Blijft de KNVB in die „nieuwe” situatie dwarsliggen, dan kan Feyenoord toch nog de bur gerrechter inschakelen. Inmiddels maakt FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop de verwarring nog groter door mee te delen dat hij Jansen zondag ,jn de wedstrijd FC Amsterdam tegen Excelsior weer wil opstellen. Een probleem zou kunnen zijn dat Nico Jansen een arbeidsovereenkomst met Feyenoord heeft en derhalve zou zijn nieuwe werkgever dwars kunnen lig gen. „Ik zit met de zenuwen en ik wil zo snel mogelijk zekerheid heb ben over mijn toekomst”, zegt Nico Jansen. Van Hanegem: „Daarom wacht ik nog maar een weekje met mijn „tips” aan het bestuur. Ik verwacht dat Nico Jan sen zondag tegen Sparta wel mee zal spelen. Want hoe kan de KNVB zo’n jongen nou tegenhouden? Ik verwacht wel een verbetering met Jansen er bij. Want dat is de spits die we volgens mij kunnen gébruiken. En je hebt zelf kun nen ziien wat het betekent als we geen spits hebben in wedstrijden tegen een betere competitietegenstander als Ajax. Dan deugt er geen donder meer van het elftal. Achter niet, op het middenveld niet en ook in de spits was er geen enkele organisatie bij ons”. MARC SERNÉ (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Van Cambuur- rainer Atte Bouma is het bekend dat lij het voetbalspel op nogal alternatieve vijre benadert. Tot gisteren had hij met lie benadering, waarin hij onder andere le astrologie gebruikt, redelijk succes, [etuige de vijfde plaats die Cambuur net twaalf punten uit elf wedstrijden nnam. Of Bouma’s optreden van giste- •en, na afloop van het duel van zijn »loeg tegen Haarlem, eveneens als alter- laèief kan worden gekwalificeerd, valt e betwijfelen. Want wat beweerde Atte louma na de vernederende 6-2 neder- aag van zijn elftal? „Ik vind dat wij leter hebben gespeeld dan Haarlem”, iprak hij, „alleen Haarlem maakte de foals AMSTERDAM. De beleidsgroep be taald voetbal van Feyenoord heeft binnen enkele weken een nogal dure rekening voor een falend bestuursbeleid gepresen teerd gekregen. Konden de sluimerende problemen na een 2-0nederlaag tegen FC Twente nog enigszins verdoezeld worden, na de opzienbarende 6-0 afgang tegen Ajax wisten de Feyenoord-spelers niet langer hun mond te houden. Brox, Blankemeijer en Kerkum waren als be- stuurstrio verantwoordelijk voor de ver kopen van Peter Ressel en Lex Schoen maker aan het einde van het afgelopen seizoen. Zij plaatsten zich daarmee rechtstreeks tegenover de spelersgroep, die aankopen van Martin Vreijsen en de Zuidafrikaanse geboeders Wegerle be slist niet voldoende achtte om het ont stane kwaliteitsverlies weg te werken. Het leek wel of Cambuur, dat dit seizoen thuis nog niet was verslagen, schrok van de voorsprong. Het team ging slordiger spelen en liet grote gaten vallen op het middenveld. Iets waar Haarlem van profiteerde. Hughes: „Cambuur heeft het na die 1-0 voor sprong fout gedaan. De spelers begonnen op elkaar te schelden, de rust en het overleg waren helemaal weg. Ik heb in de rust (toen Haarlem al op 2-1 stond, red.) tegen de jongens gezegd: dit is jullie kans. Ze zijn doodsbang. En dat is goed uitgepakt”. Cambuur: Tukker, Klaus Roosenburg, An dré Roosenburg, Van der Vlag, Van der Land, Haan, Riechelman, Lepez, De Blauw, Brinks (Zwaan), De Groot. Haarlem: Boersma. Wentlnk, Derksen, George, Kleton, L_ de Berg, De Kip. SchciJ-. 5000 toeschouwers. Karei Jansen: „Coster moet naar de psychiater.” Bovendien zag diezelfde selectie wei nig brood in een trainer als Anftoni Brzeczanzyk, een vriendelijke en erg aardige man, met wie de spelers een soort gewapende vrede hebben gesloten omdat zij hem misschin niet als trainer, maar wel als mens zien zitten. Maar dat er bij Feyenoord de afgelopen maanden maar wat raak gerotzooid is bewees een uitspraak van Jörgen Kristensen, die na de 6-0 bedacht: „In voorgaande seizoe nen leefde zo’n wedstrijd tegen Ajax op de training al. Daar leefde je de hele week naar toe. Deze week had ik het gevoel dat we tegen Excelsior zouden spelen in plaats van tegen Ajax. Het interesseerde niemand eigenlijk iets”. In dit klimaat was het duidelijk dat Ajax al snel kans zag om de basis voor de meest opzienbarende triomf sinds ja- ren te leggen. Zeker toen Ruud Geels, die met vijf doelpunten de voetbalavond van zijn leven beleefde, al na tien minu ten de bal uit een voorzet van Notten achter Treijtel deponeerde, kon Ajax zich evenals vorige week tegen FC Am sterdam al snel tot gevaarlijke uitvallen beperken. Dat Ajax in eerste instantie helemaal niet zo briljant speelde en dat het Feyen- oord-potentieel natuurlijk veel meer voorstelt dan je na een 6-0 nederlaag zou kunnen concluderen, bewees echter het wedstrijdverloop tot een kwartier na rust. Gedurende grote perioden werd Ajax op eigen helft teruggedrukt, waar bij de Amsterdammers nauwelijks aan de bal kwamen. Het „breiwerk” van Feyenoord liep echter Steeds maat weer vast op een hecht georganiseerde Ajax- defensie, omdat niemand bij de Rotter dammers, wat had Feyenoord zaterdaga vond een Nico Jansen al goed kunnen gebruiken, in staat was om de verlossen de openingstreffer tot stand te brengen. Kristensen treft in Suurbier al vele jaren een tegenstander tegen wie hij moeilijk speelt, Kreuz (kansloos tegen Dusbaba) toonde zich niet bepaald de spits die voor zijn laatste kans vocht nu Treytel was vier keer machteloos toen Geels, enkele keren na magnifiek aange ven van Mühren en uitblinker René Notten, toesloeg. Michels nuchter: „Het is natuurlijk een uniek gebeuren 6-0 tegen Feyenoord. Ook niet slecht voor het zelfvertrouwen. Verdere conclusies wil ik er op dit moment niet aan verbinden. Misschien werkt deze 6-0 woensdag door tegen Hertha”. En Antoni Brzeczanzyk: ,>Voor rust heb ik een goed spelend Feyenoord gezien. Na die 2-0 zijn we ingestort. Wat moet ik er verder aan toevoegen”. Tegen deze achtergrond was Ajax al snel veel gevaarlijker. Iedere speler, die zich realiseert dat een slechte dag de volgende week een plaats op de reserve bank bij Michels kan betekenen, was bereid om voor iedere meter te vechten en met snelle mensen als Geels, Steffen- hagen en de razendsnel opkomende Not ten en Suurbier voorin, was Ajax in zijn uitvallen levensgevaarlijk. Notten: „Ik wist dat Feyenoord het zou opgeven op een gegeven moment. Na die eerste goal al ontstond er bij Feyenoord een stem ming van: Wat kan ons het eigenlijk allemaal schelen”. Toch bleef Feyenoord in eerste instan tie aardig op de been. Met dé gebruike lijke hardheid, grove overtredingen van E verse, Rijsbergen en Van Hanegem (door Van der Kroft met een gele kaart betraft, toen hij Krol torpedeerde), trachtte Feyenoord Ajax te intimideren. Maar toen Steffenhagen een doorkopbal van Brokamp een kwartier na rust af rondde en het 2-0 werd was de strijd beslist. Rinus Michels: „Voor die tijd was er een Feyenoord aan de gang dat bereid was om er tegenaan te gaan. Na die 2-0 was de wedstrijd in feite afgelo pen”. Feyenoord accentueerde dat ook door verder hersenloos door te spelen. De verdediging werd volkomen veronacht zaamd en het was een beetje triest om te zien hoe Treijtel vertwijfelende po gingen in het werk stelde om Ajax van een hogere score af te houden als Aja- cieden -Is Steffenhagen, Brokamp, maar vooral Ruud Geels voor hem versche nen. Geels: „Ik ben natuurlijk dolgeluk kig met mijn vijf goals. Dat is nog nooit gebeurd in een competitiewedstrijd. Ik ben ook blij voor het elftal. Je ziet maar weer eens hoe ver je kunt komen als de mentaliteit van het elftal goed is. Maar zo’n vrijheid als vanavond heb ik nog nooit gehad. Daarom zie ik alleen maar die eerste goal van mij als een echte verdienste. Toen moest ik er nog wat moeite voor doen om de bal in het doel AMSTERDAM. Wim Suurbier werd na afloop van AjaxFeyenoord gehuldigd vanwege het feit dat hij zaterdagavond zijn 500e wedstrijd voor de Amsterdamse formatie speel de. Suurbier, die van voorzitter Van Praag de bekende envelop met in houd kreeg, startte zijn carrière als Ajacied op 13 september 1964 met een wedstrijd tegen MVV. Sindsdien heeft Suurbier 333 competitiewedstrij den voor de Amsterdammers ge speeld, aan 38 KNVB-bekerwedstrij- den meegedaan, 57 Europa-cupwed- strijden en 73 vriendschappelijke duels gespeeld. Er kunnen twee voorname redenen worden aangevoerd waardoor de af faire voor Nico Jansen tot nog tod zo emotioneel verliep. In KNVB-kringen hoort men dat met name 'Cor Coster zijn eigen glazen heeft ingegooid. In dien hij de laatste dagen niet zo opvallend veel bekendheid had gege ven aan de zaak-Jansen, zou de transfer geruisloos door de KNVB zijn goedgekeurd. „Nu konden we niet anders. Nu moesten we ingrijpen. De overtredingen, de bewijzen in de vorm van kranteartikelen en radio - en televisiebandjes zijn zo duidelijk, dat de transfer van Jansen een halt moest worden toegeroepen”, aldus een KNVB-medewerker. Feyenoord- manager Brox: „De KNVB is waar schijnlijk afgegaan op die publikaties. Wij zijn echter niet gehoord”. De positie van Dé Stoop is een zeer merkwaardige. Ook hij ging in mei akkoord met het in de ban doen van het bureau Inter Football. Als prae- ses van FC Amsterdam echter zou Stoop zich volgens velen, onder wie Karei Jansen van de Vereniging van Constract’spelers (WCS), als be stuurslid aan die regel hebben ont trokken. Hoewel de wetten van de voetbalbond niet waterdicht blijken te zijn, is het overduidelijk dat Cor Coster aan Nico Jansen heeft ver diend en dat daarmee de reglementen zijn overtreden. En howel Coster be- 1 weert dat Nico Jansen geen contract met Inter Football heeft afgesloten, ■4 ..r jpf.iit 'i?: JL

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13