André Gevers meldde zich nog niet Derde plaats voor Anton Ebben PYRAH WINNAAR VAN JUMPING AMSTERDAM Mistral Nora SPORTfWW won simpel „BAANTRAINING HAD BETER GEKUND 1 ^chuiten® 1 NEDERLANDER WON „PARIJS” Antiekbeurs Treslong Hillegom 15 SPORT 19 7 5 NOVEMBER [A AND AG door Theo Klein Suggesties Weinig kans Vergissing 19-n 22- 1 12-Uf Snelheid Z W 3 I Roy Schuiten erkende fout (Van onze sportredactie) al André Gevers: weinig tijd meer. 5- 4- 3 Roy Schuiten na zijn niet geslaagde aanval op het werelduurrecord van Eddy Merckx. Ashe boog voor sublieme Okker (Van onze sportredactie) in Er L toch 77" Tom Okker: opvallend Sterk. (ADVERTENTIE) en Berg op MVV— agles- unster- - Den zente- .es 1-j Amj ht 0-1 rc—Dr Wil de Brabander dinsdag nog fiet sen, dan zal hij snel moeten zijn met zijn afspraken, anders is in ieder geval de gespecialiseerde tijdwaarne mer naar Zwitserland vertrokken. Zonder hem wordt het bijna onmoge lijk een kloppende organisatie op MEXICO. Eddie Merckx kan ge rust zijn. Zijn uurrecord is ongetwijfeld nog een lang leven beschoren. Roy Schuiten, in theorie de aangewezen man om de 49.431 meter van de Belg te overtreffen, ging gisteren voor de derde maal in successie af. Lukte het Ole Ritter vorig jaar nog om in Mexico in de buurt van Merckx te komen, de Nederlander slaagde er zelfs niet in om een uur vol te maken. Gisteren deed hij zijn derde poging, nu met hetzelfde verzet (52-14) dat Merckx drie jaar gele den rondploegde. Hij hield het welgeteld geweest voor de uitschakeling van de als eerste geplaatste Guillermo Vilas, slechts luttele games toe: 6-3, 6-0, 6-3. Ashe daarentegen had alle moeite om uitein delijk in 225 minuten te zegevieren over Ilie Nastase: 2-6, 6-7, 6-3, 6-4. In de eindstrijd koos Arthur Ashe, die over twee maanden naar alle waar schijnlijkheid tot speler van het jaar zal worden uitgeroepen, voor dezelfde tak- tiek, waarmee hij Nastase uiteindelijk op de knieën kreeg: netspel en pressie PARIJS (AFP). Tom Okker, feller fitter en vooral zelfbewuster dan maan den het geval is geweest, heeft gisteren het Grand Prix-toernooi van Parijs op zijn naam gebracht. In de finale zege vierde de 31-jarige Nederlandse professi onal met 6-3, 2-6, 6-3, 3-6, 6-4 over Wimbiedon-kampioen Arthur Ashe. De rust, die Okker gedwongen was te ne men na zijn mislukte Davis Cup-avon- tuur eind september in Brussel, heeft alle scherpte in zijn spel teruggebracht. lachertje van maken”. En Schuiten: „Er is nog geen man overboord. Ik heb steeds gezegd dat ik hier niets te verlie zen had. Ik ben jong genoeg om nog een keer terug te komen. Misschien volgend jaar, of het jaar daarop”. Het debacle van Mexico zal ongetwij feld van grote invloed zijn op de toe- koipst van Schuiten. Niet alleen ver speelde hij het uitzicht op een forse verhoging van zijn inkomsten, maar te- 27-1! 23-14 27-1! 15- 11 16- 1’ 14-1’ 14- 21 ll-llf 15- K 15-15 19-3 14-11 17- 3 5-13r 14-23 amateurs dinsdag in Mexico het 5 10- 5 4 4 4 4 3 V, Hel- enveenl irsfoorj dingen’ Haar- 1 2-3,. touw te zetten. Gevers heeft tot nu Volen- toe in Guadelagara geen kans gezien ifoort— recht— VV 1-1, Zwol-- 1-2. 28-13' 15- 20- 1L 18- K 22-161 21- 26 17-11 12- 1® 13- 1“ 11-2’ 9-1 10-1 i 11-1 8-1 16- 2 14- 10- rsfoort 1 opge Na de derde mislukte poging w: r geen sprake meer van eer Peter Post: „Nee, we g-an Horn was daarna gedwongen ook op snelheid te rijden wilde hij in aanmer king konten voor de eerste prijs van 5000. Tot de voorlaatste hindernis, een witte dubbele oxer ging het goed. Toen zette hij met Codex echter iets te vroe" aan en dat kostte hem vier straf punten. Horn werd tenslotte vierde. David Broome vergooide vervolgens zijn kans door met Philco een te ruime draa’ ie maken na de vijfde hindernis, waardoor 0,6 seconden op Pyrah achterbleef -en tweede werd. Als laatste ruiter van Jumping Amsterdam wist Anton Ebben met de jonge Jumbo Design (6 jaar) foutloos rond te komen in 47,8 seconden. De Hilversummer, die met steeds meer zelfvertrouwen gaat rijden, mocht als derde 2000 toucheren. 1 i WASSENAAR. Op de voorlaatste meeting op Duindigt heeft Mistral Nora zaterdag verrassend gemakkelijk de Prijs voor vierjarige stayers gewonnen. Het was de derde keer dat Jan Wage- naar ais gastrijder optrad van Mistral Nora; het leverde even zoveel overwin ningen op. op de voorgrond te treden. In de tweede etappe verloor hij niet minder dan 27 minuten op de winnaar. Het is Peter Post al die dagen al een doorn in het oog geweest, dat Schuiten zijn advies om meer op de piste te rijden in de wind sloeg. Hij vertelde na afloop: „Als het aan mij had gelegen, dan had Roy hier inderdaad meer op de baan getraind. Maar wat moet je met een renner die niet wil. Ik kan Schuiten daar niet toe dwingen. Ik moest hem wel vrij laten. Tenslotte is hij prof. Als hij denkt dat iets anders beter voor hem ig, mag hij dat van mij doen, maar dan draagt hij daar wel zelf de verantwoor ding voor”. In Stockholm werd Betty Stöve in de kwartfinales damesenkelspel uitge schakeld door Francoise Durr (6-2, 6-4) met wie zij in de finale damesdubbelspel zegevierde over de Brits-Australische combinatie Virginia Wade-Evonne Gool- agong: 6-3, 6-4. Omdat ook de Duitse Thurau blijft, zal er voor Schuiten weinig kans op een uitzonderingspositie zijn- Post: „We gaan daar later in Nederland pas over praten. Ik wil vóór 15 november alles rond hebben. Schuiten moet eerst een paar dagen bijkomen van de spanningen. Het is een enorme zenuwentoestand geweest. En dat zal het voor de renners die het nu nog gaan proberen nog erger worden. Let op, op dat record van Merckx gaan er nog meer kapot”. vens werd zijn onderhandelingspositie over een herziening van zijn overeen komst voor volgend jaar aanmerkelijk verzwakt. Peter Post onderhandelt mo menteel nog met Hennie Kuiper, Gerrie Kneteimann (met wie hij al een princi- pe-akkoord heeft) en Gerben Karstens. De vraag waarom een renner die nog geen maand geleden de Grand Prix des Nations, een tijdrit op de weg van 90 kilometer, met groot machtsvertoon en een gemiddelde van 44,976 km kon win nen er in Mexico zelfs niet slaagt om op een ideale baanfiets onder perfecte om standigheden een uur vol te maken, zal wel nooit met absolute zekerheid beant woord kunnen worden. Suggesties waren er echter genoeg. Er werd de afgelopen dagen mateloos gedebatteerd over het mysterie-Schuiten, zonder dat iemand ook maar een sluitende verklaring kon vinden. Ferdinand Bracke, de ex-werelduurre- cordhouder, die zich tot gisteren in het belang van Schuiten op de vlakte had gehouden, nam het voor zijn ploegmaat op. „Ik heb het van tevoren tegen Peter Post gezegd”, vertelde hij. „Speciale trai ning met de zuurstof van hier is noodza kelijk, ik wist het, want mijn aanvallen zijn daarop stukgelopen. In Rome kon ik het wel, maar hier niet, omdat mijn adem gewoon werd afgesneden. Ik ben het er niet mee eens dat Schuiten door gebrek aan moraal mislukt is. Het lag aan de voorbereiding in Europa”- MEXICO. Het is twijfelachtig of André Gevers, wereldkampioen bij de t we- 12-21 relduurrecord van Rodriquez (47.553) 5'21 zal aanvallen. Zondag was er op de piste van Mexico nog niets bekend over afspraken voor Gevers, die tot en met vandaag deelneemt aan een vierdaagse ronde in de buurt van het :chap— Mexicaanse Guadelagara. Het zelfstandige optreden van Schui ten is een gevolg van strubbelingen die zich eerder dit seizoen tussen de Zand- voorter en zijn ploegleider voordeden. Na het mislukte voor e’zoen had Schui ten weinig vertrouwen in h- p”'- gramma dat Post voor hem opstelde. Hij ging zijn eigen weg, een rct’e dc i el bepaald tot een verbeterde verstandou- ding tussen het tweetal leidde. Schuiten kreeg zijn revanche in de Grand Prix des Nations en in de Grote Prijs van Lugano. Die overwinningen gaven hem moed om op de Ingeslagen weg voort te gaan. A m zaterdag 8 november 14-22 uur 11 I zondag 9 november 1T.G8 uur K5V Treslong-Halleh.HilIëgórri De veertig punten, die Okker met deze zege verdiende, helpen hem niet veel hoger op de ranglijst van de Grand Prix. Daarvoor heeft hij dit jaar aan te wei nig GP-toernooien deelgenomen. Hij speelde er slechts vier, waarvan hij er twee heeft gewonnen. De twee uur en tien minuten durende enkelspelfinale hadden teveel van Okker geëist om nog maals te kunnen vlammen in de daarna volgende eindstrijd van het dubbelspel. De Pool Wojtek Fibak en de Westduitser Karl Meiler wonnen daarin met 6-4, 7-6 van Okker en Nastase. Schuiten’s programma zal voor vol gend jaar in ieder geval worden aange past, nu zijn poging mislukt is. De Zandvoorter ziet zelf nog wel mogelijk heden voor nog een jaar onder Peter Post, die volgend seizoen met een ploeg in de Tour de France zal verschijnen. „We zullen een keer om de tafel moe ten gaan zitten. Ik ben me ervan bewust dat ik dit jaar fouten heb gemaakt, maar Post net zo goed. Maar wat wil je? Het was mijn eerste volledige seizoen als proï”, aldus een vrij montere Schuiten, die pertinent ontkende al toezeggingen te hebben gedaan aan Franse of Itali aanse teams. Zaterdag stond Okker de Zuidafrikaan Ray Moore, die verantwoordelijk was Eddy Merckx gaf in Grenoble een soortgelijk commentaar. Hij voegde er aan toe dat Schuiten volgens hem ook te weinig op de piste had getraind. Een argument dat bij het Nederlandse gezel schap in Mexico veel weerklank vond. 13 kilometer vol- Toen was het ai lang duidelijk dat de Zandvoorter te veel van zichzelf vroeg. de strijd duidelijk in het laatstgenoemden uitviel, Zijn vloeiende stijl was al na vijf kilometer (die hij nog precies op zijn eigen schema aflegde: 6.07.2) verdwenen en had plaats gemaakt voor een moei zaam gestamp, waarmee Schuiten zich zelf steeds dieper in de problemen werk te. Net als vrijdag viel hij erg snel terug. Zijn tien kilometer (in 12 min. 20,55 sec.) waren zelfs de slechtste van alle drie de pogingen. Schuiten: „Na die eerste vijf kilometer moest ik volgens mijn schema harder gaan fietsen, en dat lukte niet. Die eerste kilometers lever den geen problemen op, pas daarna was het weer moeilijk”. Roy Schuiten in Mexico City van start voor een recordpoging die zou mislukken. In het midden een Mexicaanse official, rechts mecanicien Jan Legrand. In de derde ronde van het tennis- wintercircuit in Enschede won Loek- Sanders het herenenkelspel. Bij de da mes toonde Nora Lauteslager zich de sterkste. Mistral Nora dankte de eenvoudige zege aan het feit dat alle overige cracks het lieten afweten. Direct na de start maakte Monty en Manza Buitenzorg een fatale fout en op het laatste rechte stuk verviel Maestro Cavaljos in hetzelfde euvel. Saoneprljs 2040 m.: 1. Magnlfique (A. Nieu wenhuizen), 2. La Chance, 3. Lukas Kandia. Winn. 1.30, pl. 1.30, 3.30, 2.50, koppel 60.40, trio 199.70. Donauprijs 2040 m.: 1. Nant Buitenzorg (A. de Regt), 2. Maestro Voorne, 3. Miraldo K. Winn. 2.30, pl. 1.60, 1.40, 1.50, koppel 830. Fokkerijprijs 1900 m. ren, le afd.: 1. Feuer- glut (J. Smit), 2. Stormklee, 2. Bearly. Winn. 4.40, pl. 1.40, 1.60, 2.30, koppel 16.00, trio 155.60. Seiheprijs 2120 m.1. Kiry van Ursem (C. Imming), 2. Kabbes du Bols, 3 .Leila Signal. Winn. 3.70, pl. 1.30, 2.10, 2.30, koppel 12.20. Scheldeprijs 2600 m.: 1. La Kolo (M. v.d. Togt), 2. Looper T, 3. Louis d'Auverge. Winn. 7.50, pl. 2.70, 2.70, 2.10, koppel 67.30, trio 317.10. Troostprijs 1800 m. ren: 1. Londotown (F. Vandeuren,) 2. Roa’s Power, 3. Poisson. Winn. 2.20, pl. 1.70, 7.70, 5.00, koppel 99.10. Rijnprijs 2120 m.: 1. Ka Anjo (W. P. v.d. Pijl), 2. Morschy G, 3. Nathan Olivier. Winn. 13.80, pl. 2.70, 4.00 2.70, koppel 108.40, trio 624.70. Prijs der 4-jarlgen stayers 2600 m.: 1. Mi stral Nora (J. Wagenaar), 2. Maestro Cavaljos, 3. Manza Buitenzorg. Winn. 3.60, pl. 3.00, 4.20, koppel 13.00. Fokkerijprijs 1900 d. ren, 2e afd.: 1. Wun- derbar (H. v. d. Kraats), 2. Vitesse, 3. Arequi- pa. Winn. stal 3.20, pl. 2.00, 1.50, 1.70, koppel 15.60, trio 148.50. Rhoneprijs 2040 m: 1. Monsieur Joep (B. Dapper), 2. Neelijan, 3. Laserstraal. Winn. 4.70. pl 1.70, 1.90, koppel 6.00. Totalisator-omzet. Supertrio (prijs van ’t Gooi te Hilversum): no. 2. Jacques (J. Hoejenbos), no. 8. Karloff B (L. Schoonhoven), no. 4. KAMO Quick (J. Wagenaar). Uitbetaling: 789,80, inzet 27.381. ten koste van alles. Okker stelde daar snelvoetigheid en prachtige passeerslagen tegenover. Vooral zijn backhand was onbespeelbaar. iÉ AMSTERDAM. De Nederlandse ruiters besloten Jumping Amsterdam op sterke wijze. Rob Eras, Hans Horn en Anton Ebben plaatsten zich voor de barrage van het hoogst gedoteerde on derdeel, het springconcours om de Grote Prijs van de stad Amsterdam door de beide manches foutloos te rijden. De drie Nederlanders stonden in de beslis sende rit tegenover evenveel Engelsen: Harvey Smith, David Broome en Malcol- me Pyrah. Hoewel voordeel van weerden de nationale ruiters zich toch geducht. Nadat Harvey Smith zich met Olympic Star volledig had verkeken op de driesprong was de beurt aan Eras. De 21-jarige meubelimporteur uit Helvoirt rijdt sinds een drietal weken met Iwan F uit de stal Visser in Uddel. Eras heeft al enige tijd niet meer de beschikking over de kreupele Sleeping Partner. Hij zal binnenkort ook met Antrieb (waar Heins enkele seizoenen terug zoveel suc cessen mee boekte) op concoursen star ten. Lange tijd leek het alsof de Bra bander op een foutloze ronde afstevende, maar op de voorlaatste hindernis moest hij toch een fout incasseren (4-56,4). Dan deed Malcolm Pyrah het beter. Hoewel hij op de driesprong bijna mistastte, leidde hij Severn Valley toch zonder mankeren naar de finish in 46,3 Secon den. Het Franse koppel Van Lancker-Cluzaud heeft In de wielerzesdaagse van Grenoble de leiding overgenomen van Thevenet-Haritz (Fra-W-Dl.). Maertens (Bel.)-Pljnen (Ned.) staan op de tweede plaats. Het Aljechin-herdenklngstoernooi in Mos kou is in een overwinning voor de Russische schaakgrootmeester Geiler geëindigd. De eni ge Nederlandse deelnemer Hans Böhm eindig de als laatste. Dinamo Kiev behield de Russische voet- baltitel. De enige ploeg die Kiev nog kon bedreigen, Dinamo Moskou, speelde in Mos- n°’ a ”k°u met f-l gelijk tegen Dinamo Tiflis en .zo£®jJSwerd hierdoor kansloos. 376.57b - 150 630; Het Westduitse handbalteam verloor in il-801 'Dortmund een wedstrijd tegen ,,De rest van r‘gemeldde wereld” met 21-25 (12-12). Het was een ontmoeting ter gelegenheid van het 50-jarige 44 zijn: bestaan van de Dortmundse Westfalenhallen. Het open wereldkampioenschap karate in j no. 44 Tokio eindigde in een overwinning voor de gden van Japanner Sato. Hij versloeg in de eindstrijd s 1.7 17.602 zijn landgenoot Royama. De Nederlanders Kambell en Lobman werden respectievelijk in 171.760; de tweede en vierde ronde uitgeschakeld door ƒ343.520: Rajko (Pol.) en Azuma (Jap.). Westduitse Nederlandse dames-basketbalteam won in Brugge twee interlandwedstrijden te gen België. Het eerste duel eindigde in een 65-44 zege en de tweede wedstrijd werd met 59-58 gewonnen. De Nederlandse junioren-turnploeg won in Voerde met ruim verschil van Rijnland en -Nedersaksen. Lars Carlsson en Bob de Jong zijn rally- kampioen van Nederland geworden. 1 Na winst op de Engelsman Hartston bezet Jan Timman na tien ronden met vijf punten en een afgebroken partij een gedeelde vijfde 14; 2. plaats in het zone-schaaktoernooi in Reykja- Vanvik* De Hongaar Ribli heeft de leiding met A z-o T 71/2 Punt. V7. j De Vestingloop in Edam werd gewonnen van er door Theo Verbeek (Trias, Heiloo). Hij legde Hazel- de 7500 meter af in 23.14,6. In de zevende ronde van het zone-schaak- toernooi in Sofia leed Hans Ree een neder- laag tegen de Oostduitser Vogt. Hij staat nu op een gedeelde zevende plaats met 3y2 punt. - G-aby Minneboo is na felle strijd met 3gen bu Martin Venix in Rotterdam Nederlands kam- e eerste pioen achter dernies geworden. On een De Russische schaakster Gaprindasjvili T. don won de zesde wedstrijd in de tweekamp om neer aan het wereldkampioenschap tegen haar landge- Pelt (SC note en uitdaagster Alexandria Zij heeft nu ambuur) de leid1ns met 4y2-H4. De afgelopen dagen bleek echter dat die route doodloopt. Schuiten neigde naar erkenning toen hij gisteren zei: „Ik ging ervan uit dat het zonder al te veel baantraining het beste zou gaan, omdat ik tenslotte ook mijn twee wereldtitels heb veroverd zonder daar speciaal op de baan voor te trainen. Ik was bang dat er anders te veel souplesse uit mijn benen zou verdwijnen. Misschien was het ook wel een psychische kwestie- Achteraf moet ik zeggen dat het misschien beter geweest zou zijn wanneer ik bijvoor beeld minstens een keer een uur achter een derny op de piste gereden zot: heb ben in het tempo van mijn schema. Dan had ik het ritme goed kunnen aanvoe len”. Ook gisteren was Sche.'L e b - zonder vermoeid toen hij afstapte. Niet temin lijkt de Mexicaanse parten te hebben gespeeld, nauwelijks een andere verklarln- het feit dat een coureur als Schuiten, in perfecte conditie, in Mexico :-’e h.-' verzet kan draaien dat hij in Europa op de weg vaak gebruikt. Schu'tcn: ..En toch zal ik dat zware verzat moeten draaien, anders kom j? few boven de 49 kilometer. Het is een er' zware opgave. Wanneer ik zou kunnen kiezen, dan reed ik liever twee uur in dc Grote Prijs der Naties, dan een record poging van een uur. Wanneer je op de weg even minder rijdt, kan je ren1; e tandje meer pakken, maar hier moet je door, ook al doen je poten zeer”. Ashe serveerde sterk, maar kwam toch herhaaldelijk op zijn eigen opslag in moeilijkheden. De Nederlander leek vermoeid, toen Ashe de vierde set won, maar in de vijfde was hij er weer helemaal. Ashe, moest al in de derde game drie breekpunten afweren en ver loor zijn daarna volgende service-beurt, toen hij een lage passeerslag in het net duwde. Okker kwam daarmee op 4-2 en stootte als op vleugels door naar de over winning en de 9000 dollar van de eerste prijs. Hij won zijn laatste service-game op love. 'f ’’J'aI .1' j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15