Inbraken in NAJAARSCOLLECTE VAN 50-JARIGE VERENIGING Medische hulp direkt aan tropenlanden Grootse bloemenshow in DEM bouwde nieuwe Aalsmeers VBA-complex kleedaccommodatie Proces-verbaal occasionshow woningen en koffiebar stand Rijnreis van Heliomare wordt succes EAU Met auto tegen lichtmast DEZE WEEK WEER VAKTENTOONSTELLING Wethouder Hoogeboom opende gebouw Hayser Orkater Verkeersongevallen in Heemskerk Vrouw op fiets aangereden ÏN Aangehouden met gestolen auto Twee inbraken in Heemskerk vrijdagavond in Assumburgtheater Eerste plaats voor tamboer en hoornblazers Matige prijzen voor schorseneren Kleuterinstuif Hoogoven Harmonie NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 5 NOVEMBER MAANDAG 3 Soberheid >ed) n innisim Camt Zendingsartsen ju HAARLEM Aan de Spruitenboschstraat staat op nummer 6 een on opvallend herenhuis. De helft ervan is woonhuis, het andere deel herbergt „Simavi”, een stichting die geld inzamelt om daarmee direkte medische hulp te kunnen verlenen in tropenlanden. Simavi bestaat nu precies vijftig jaar en volgende week wordt de Kennemerlandcollecte gehouden. „Vorig jaar was Kennemerland goed voor 50.000. Wordt het dit keer weer zo’n opbrengst, dan halen we dit jaar de drie miljoen”, vertelt directeur K. C. van der Giessen. HEEMSKERK BEVERWIJK Campagne Alle uithoeken (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) er van 8.30 vooraf gewaar- 154 »-mo» 13** MMMMM larlem, >n (10 mogelij ld, drai even. ;nd nu Inl. tel zijn. „Prima, maar we kunnen ze hier helaas niet opslaan”, laat directeur Van der Giessen dankbaar weten. eniging”. vertelt hij blijmoedig. Hij mag tevreden zijn: het gaat met Simavi elk jaar beter. In 1964 lag de jaaropbrengst nog zo rond het half miljoen, in tien jaar tijds is daar 2'/s miljoen bij gekomen „Maar wij hebben dan ook niet de poli cy van de eendagsvlieg, we willen niet (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Bij een routinecon trole hield de surveillerende Heemskerk se politie in de nacht van zondag op maandag op de Hoogdorperweg een auto aan, bestuurd door drie Amsterdammers, die niet over de vereiste papieren be schikten. Bij nader onderzoek bleek de auto te zijn gestolen in Driebergen. Tij dens het verhoor bekenden de Amster dammers dat zij geld hadden gestolen uit een aantal telefooncellen. De laatste telefooncel die zij „bewerkt” hadden was die aan de Beneluxlaan. BEVERWIJK. De actie om kinde ren uit Heliomare een vakantiereis op de Rijn te schenken verloopt tot nu toe uitstekend. De commissie heeft nu al een bedrag van 8300 bjj elkaar en dit betekent dat 20 van de 60 kinderen de reis kunnen maken. jaar lin ca. liet uit met fot zoekt, □t 55 jt Br. mud n oetestr n en o iliëntel d en !1. 023- dhedet ndig a Jarcon -delen i Probee Hendrik ■ing vat merken Oude G Haarle ite”, Ja Jón-stop enz. w 'langere nz.) ku nette latsen. Alvorens hij de sleutels aangeboden kreeg om de plechtigheid te verrichten dankte de heer W. Rumping, de voorzit ter van DEM, eerst degene die in zo’n korte tijd hun medewerking hebben ver leend om deze kleedgebouwen overeind te krijgen. De nieuwe accommodatie staat op de plaats waar drie maanden geleden nog de voormalige kleedhokken van Beverwijk stonden. Alles is toen met de grond' gelijk gemaakt en letter- Vanaf donderdag tot en met zondag zullen zij dan voor een belangstellend publiek, komend van ver over onze landsgrenzen, bezichtigd kunnen worden. De Vaktentoonstelling heeft zulk een grote bekendheid gekregen dat het nau welijks noodzakelijk is om een opsom ming te geven van al die soorten welke zullen worden tentoongesteld. Alle be kende soorten snijbloemen en potplan ten, maar ook de noviteiten zullen wor den geëtaleerd, op zodanige wijze, dat alles zeer overzichtelijk zal zijn en men Hij zit nu zelf sinds 1964 in dit werk: „Ik sprong er zó in. Ik heb zelf nooit geweten dat er nog zoveel werkzaamhe den zaten achter een charitatieve ver- >nge m iensten, 3-312250 lenen X ƒ74.; 4000 5000 is is 24 x x 235, x 269, 303, X 336. x 505, x 870, te Hai riingen, De naam verouderde, en werd veran derd. Een tijdlang dacht men een goede oplossing gevonden te hebben door voor „inlanders” het woord „inheemsen” te zetten, maar ook daarvan stapte men ten slotte af. Simavi kreeg toen zijn huidige betekenis, voor het gemak maar in het Latijn: „Succurrens in Mundo Afflictis Viribus lunctis”. Letterlijk vertaald: de door ziekte getroffenen overal ter wereld met vereende krachten te hulp snellend. „We helpen mee, de medische infra structuur van de ontwikkelingslanden te verbeteren”, zet de heer Van der Giessen uiteen. „En dan kiezen we niet voor de prestige-objetcen en dure sophisticated instrumenten. We wilden de miljoenen mensen die weinig of geen geld hebben helpen. Met medicamenten, instrumenten, apparatuur, vervoermiddelen”. Als Simavi een aanvraag op die voor waarden getoetst heeft en in orde bevindt gaan de goederen naar de aanvrager. Ge middeld wordt zo’n twintigduizend gul den per aanvraag uitgegeven, soms ook wat grotere bedragen per keer. Dezelfde zorgvuldigheid wordt betracht met het besteden van het geld. De aan vragen komen op het Haarlemse adres binnen, uit alle uithoeken van de aarde. Lang is het geleden, dat Simavi zich nog uitsluitend op het voormalig Nederlands Oost-Indië oriënteerde, toen nog onder de naam „Steun in Medische Aangelegenhe den voor Inlanders”. •k. Zee .ationali :e gast uw zak vat u lem. Tel d vanaf nd. gesl (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Een 16-jarige fiet ser uit Beverwijk reed zaterdagmiddag met op de bagagedrager een 15-jarige jongen uit Beverwjjk over de Benelux laan- De broekspijp van de Heemskerker raakte tussen de ketting en daarna raakte de fietser aan het slingeren. BEVERWIJK. De wethouder van maatschappelijke zaken A- Hoogeboom heeft vrijdagavond op het DEM-complex aan de Hoflanderweg de nieuwe kleed accommodatie officieel geopend. HEEMSKERK. In het Assumburg theater komt vrijdagavond 7 november de groep Hauser Orkater. Hauser Orkater is een groep, die zich bezig houdt met theater en muziek. Het uiteindelijke resultaat van deze tweele dige belangstelling was, wat betreft het eerste programma „Op avontuur”, een showachtig geheel, waarin de op pop gestoelde muziekgedeelten werden afge wisseld en aangevuld door variété, persi flage, parodieën, zang, dans, mime, enz. Met dit programma trad de groep in april 1974 in Assumburgtheater op .Twee leden van de groep hebben inmiddels Hauser Orkater verlaten. In de afgelo pen maanden heeft Orkater hard ge werkt aan een nieuw programma, waar in het thema „Hoe kom ik over” cen traal staat. De voorstelling in het As sumburgtheater begint om half negen. Kaartverkoop bij de Nutsspaarbank in de Deutzstraat en reisbureau Oosterom in de Zeestraat te Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER-IJMUIDEN. Het jaar- lijkse enorme bloemen- en plantenfesti- val, de „vaktentoonstelling Aalsmeer” staat weer pal voor de deur. Voor de eerste maal in haar geschiedenis wordt deze expositie niet gehouden in het cen trum van Aalsmeer, maar in het indruk wekkende VBA-omplex aan de Leg- meerdijk, waar een imposante ruimte is gecreëerd voor Flora’s kinderen, die na maanden van voorbereiding de komende dagen door de Aalsmeerse kwekers naar de Legmeerdijk worden overgebracht en daar woensdag hun plaatsen gaan inne men- n die jedaan, winte: de va teg. V Nass; 135. met schreeuwerige campagnes de winst in één slag binnen hebben. Ons gaat het erom vertrouwen te winnen, een duur zaam systeem op te bouwen. Daarom ook willen we doorsohouwelijk zijn en laten zien wat we zijn en doen: de cijfers en andere gegevens liggen hier voor ieder een ter inzage. „Simavi begon met 5.000 in het jaar 1925” haalt Van der Giessen uit het ver leden op. „De vereniging kwam oorspron kelijk uit de hervormde hoek, als onder steuning van de zendingsartsen. Allerlei comités en corporaties hadden aan het eind van de vorige eeuw een aanzet ge maakt, en hadden de artsen uitgestuurd: maar voldoende geld voor medicijnen en dergelijke ontbrak”. Dokter Bervoets, op verlof in Nederland, gaf de stoot tot de oprichting van Simavi met als mede-op- richter dr. Joh. van der Spek. De kerkelijke binding is inmiddels omgezet in een nationale doelstelling: Simavi staat nu bekend als een algeme ne vereniging, die zich richt tot alle Nederlanders die haar werk doet zonder aanzien des persoons: „of ze nu zwart, wit of grijs zijn”, formuleert Van der Giessen. Simavi heeft goodwill in de derde we reld, en staat bekend als te goeder trouw, vertelt hij. Volgens de voorschriften mag niet meer dan 20 percent van het ingeza melde geld uitgegeven worden aan de kosten van het werk, tachtig percent moet overblijven voor het goede doel. „Dat wordt wel een steeds groter op gaaf”, aldus de directeur; „de prijzen stij gen immers ook voor ons. En bovendien moet het niet zo zijn, dat de salarissen van onze medewerkers de sluitpost vor men. We leven niet meer in de dertiger jaren”. BEVERWIJK. Op de rijksweg 9 bij de afslag naar Beverwijk is in de nacht van zondag op maandag omstreeks 1 uur een 29-jarige automobilist uit Alkmaar met zijn wagen tegen een lichtmast gereden. Er werd geen alcoholgebruik geconstateerd. De totaal vernielde auto belandde in de sloot. Een passerende automobilist bracht de bestuurder naar het Rode Kruis Ziekenhuis, maar hij behoefe niet te worden opgenomen. Het gebruik van alcohol speelde wel de 36-jarige Beverwijker parten die in dezelfde nacht als bestuurder van een personenauto werd aangehouden. Een bloedproef bewees het vermoeden van de politie. Toch kenmerkt het kantoor zich door soberheid, zeker ook wat de aankleding betreft. Het piepkleine kamertje van de directeur zou best wel weer eens behan gen en geschilderd mogen worden, valt ons op bij ons bezoek. Maar het zijn niet deze zorgen, die Van der Giessen bezig houden. Hij denkt aan zijn vereniging, aan de collecte, en aan de donateurs. „Ongeveer de helft van het geld komt binnen met de'collectes, ruim anderhalf miljoen dit jaar. In november schrijven we onze contribuanten en donateurs aan. En dan is er de categorie van de gift- gevers, die zo nu en dan een bijdrage schenken. Dit hebben we in september aangeschreven. Ook komt er nog geld binnen via legaten en dan zijn er tenslot te de gaven in natura”. Als om dat te illustreren, rinkelt de te lefoon in het kantoortje. Een bestuurslid uit Eindhoven, arts in een ziekenhuis, komt melden dat er 25 kinderbedjes over BEVERWIJK. Traditioneel werd bij de veiling Beverwijk donderdag de eerste veiling van schorseneren gehou den. De kopers zijn niet voor niets gekomen, want er was een aanbod van 35.000 kilo, voor het overgrote deel uit de Noord-Oostpolder afkomstig. Hoewel de prijzen iets tegenvielen kwam men toch voor de A kwaliteit bij 74 tot 110 cent per kilo. De B kwaliteit ging weg voor 46 tot 73 cent per kilo, terwijl voor de C van 15 tot 34 cent werd betaald. De eerstvolgende schorsenerenveiling wordt gehouden op donderdag 13 no vember. Om de andere 40 kinderen ook mee te laten gaan worden er nog vele activitei ten ontwikkeld. De klaverjaswedstrijd die op 6 november in Meeresteijn ge houden zou worden is verschoven naar 15 januari. De eerste klaverjasavond i» op 21 november in De Lely aan de Hendrik Mandeweg. Zondag 30 novem ber is er een grote klaverjas- en kien middag in Café Sport en op 15 januari volgt dan de klaverj asavond in de Vre- devorstkerk. Simavi vraagt Kennemerland f 50.000 dra. i c ontspj sjes. dn; óen> IS oor Geboren: Remco Welp; Bonny Wiel- ders; Freek Verouden; Marieke Verou- den: Martijn Maarten Balje: Jan Andre Wronkowski; Ben Koops; Ben Ernst Igor Niek Ton Erwin Menno Aad Ralf Bein- tema. Gehuwd: Cornelis Timmermans en Hanna Lydia -Smit; Jacobus Joppe en Anna Kamstra; Gerardus Maria Leocre- tius van Ruth en Marion Harms; Fran- ciscus Wilhelmus Maria Hagendoorn en Theodora Cornelia Maria Pauelsen; Ali Ekber Bozkurt en Kamza Bolek. Ondertrouw: Minne G. Jansen en Car la Bakker; Martin van Hal en Carla G. Ellermeijer; Johannes R. M. Hazawinkel en Agnes J. Tode. Overleden: Jacob Oud, 83 jaar. BEVERWIJK. Op verzoek van de ouders uit Meerestein wordt de kleute rinstuif in Het Tolhuis op woensdagmid dag met een half uur verlengd. D* tijden zijn nu van 14 tot 15.30 uur. HEEMSKERK. Via een bovenlicht is men in de nacht van vrijdag op zaterdag een woning aan de Pieter Breughelstraat binnengedrongen. Uit een portemonnaie werden enige honderden guldens gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag is geluidsapparatuur gestolen uit „De Blin- kert” aan de oude Jan van Kuikweg. Vermoedelijk verschafte men zich toe gang met valse sleutels. Alom was er vrijdagavond waardering voor de nieuwe kleedgebouwen van voet balvereniging DEM. BEVERWIJK. Op het kruispunt Laan der Nederlanden/Luxemburglaan is zaterdagmiddag een 32-jarige huisvrouw uit Beverwijk op haar fiets aangereden door een 22-jarige motorrijder uit Heemskerk die haar geen voorrang zou hebben verleend- De fiets is vernield en de Beverwijkse werd met een pijnlijke schouder naar het RKZ gebracht, maar mocht daarna naar huis. BEVERWIJK. Vrijdagavond is door de Beverwijkse politie een alge meen proces-verbaal opgemaakt tegen de Beverwijkse autodealers, die geza menlijk een occasionshow hielden in de Beverwijkse veilinghal, in strijd met de winkelsluitingswet. De aangevraagde vergunning was ge weigerd omdat de minister van binnen landse zaken de gemeentebesturen niet toestaat in dergelijke gevallen onthef fing te verlenen. De dealers waren schuwd. Achter hen reed een 17-jarige brom fietser uit Heemskerk met op de duo zijn veertienjarige broer en deze kon de fiets niet ontwijken. De bromfietser en de jongen die achter op de fiets zat kwamen te vallen en zij liepen daarbij allebei een hersenschudding op. Zij zijn naar het Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd. Een andere bromfietser op een Zündapp moet getuige zijn geweest van dit ongeval en de politie verzoekt deze getuige zich'even te melden. Zaterdagavond tegen zeven uur stak een 67-jarige Heemskerker onoplettend het kruispunt Maerten van Heemskerck- straat-Deutzstraat-Kerkweg over. Hij werd geschept door een auto, bestuurd door een 41-jarige Heemskerker. Met rugklachten is hij naar het St. Jozefzie- kenhuis gebracht. n „Han leden, j >t. Tel. ondanks het grote aantal inzendingen ruimschoots de gelegenheid krijgt om elke inzending afzonderlijk te bezichti gen en tegelijkertijd de zee van kleuren van deze bloemenpracht kan overzien. Ook dit jaar zullen de orchideeën, naast de rozen, Euphorbia Fulgens en Anthur- rittms om er maar enkele te noemen de volle aandacht vragen, samen met de Strelitzia Reginae en de Bromeliacee- en, de anjers en de seringen. Donderdag is de tentoonstelling geo pend van 12.30 tot 22 uur; vrijdag en zaterdag van 9 tot 22 uur en zondag van 11 tot 18 uur. Verder is er met name donderdagmid dag, vrijdag en zaterdagmorgen een technische show verbonden aan deze vaktentoonstelling. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De drumband van de Hoogoven Harmonie nam zaterdag deel aan het muziekfestival van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigin gen te Alblasserdam. Van de deelnemen de korpsen wisten de tamboer en de hoornblazers van de harmonie de meeste punten te verzamelen en daarmee de eerste plaats te bezetten. Tamboermaïtre J. Tool kreeg bovendien de meeste pun ten en behaalde daarmee de extra tam- boer-maïtreprij s. Het B-orkest ging naar Leiden, waar het na j aarsmuziekfeest van de Unie werd gehouden. Het opleidingsorkest wist 289% punt te behalen, goed voor een eerste prijs en promotie naar de hogere afdeling. Het A-orkest is zater dag in Leiden om in de hoogste afdeling van het naj aarsmuziekfeest van de Unie uit te komen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in de koffiebar aan de Koningstraat. Er wordt 50 vermist. Zondagavond omstreeks kwart voor tien ontdekte een bewoner van de Serin genhof bij thuiskomst dat er ongewenst bezoek was geweest. De tuindeuren wa ren opengebroken. Vermist worden een stereotuner, een bandrecorder, een hor loge, een trouwring en een gouden ket ting met een gouden tientje eraan. Eveneens zondagavond is er een po ging tot inbraak gedaan in een woning aan de Kastanjelaan. Daar yras een keu kenraampje open gebroken, maar wordt niets vermist. Geboren: Arnaud J. W. zv. A. W. Cap- tijn en I. O. Snijders; Dennis H. zv. H. J. Steenvoorden en K. J. M. Verdonk; Ado- sindo zv. E. Nieto Feijoo en M. Cid Con de; Jacky L. H. zv. M. F. Bruijns en A. Douwstra; Eric zv. P. J. Huijbrechts en M. H. de Visser; Dennis E. M. zv. A. Or tiz Aroca en D. Hijlkema; Brenda M. dv. H. J. J. Brasser en M. T. Middelkoop; Rachel J. C. dv. C. I. Raes en A. M. E. Bras; Thérèse C. dv. E. Dunnebier en C. J. G. van Mosselveld. Ondertrouwd: P. H. J. Duin en G. A. Timmer; J. E. T. M. Koelman en M. G. C. Smit; A. J. M. van der Geest en C. Y. G. M. Duits; L. E. Tromp en U. M. van Altenborg; W. Lieverst en H. Lorjé. Gehuwd: H. W. L van den Bogaard en E. M. C. van Roon; A. H. M. Snijders en W. G. J. C. Liefting; J. G. H. M. Huisdier en M. M. van Leeuwen; E. van der Pol en B. C. L. M. Wijnands; J. G. W. Berk hout en A. A. M. Tervoort; J. D. Naaste- pad en U M. Peelen; T. P. A. Peeper- koorn en N. M. Wëssels. Overleden: K. J. Lammers, 75 jaar, geh. gew. met F. A. Coppens; O. G. Zalm, 54 jaar; W. C. Timmer, 79 jaar, geh. gew. met C. H. C. Lommen; A. S. H. Akker man, 73 jaar; D. Peeters, 80 jaar, geh. met M. Kort; M. J. Molenaars, 81 jaar; J. van der Wel, 79 jaar. lijk op de puinhopen is iets moois verre zen. De gemeente Beverwijk heeft de gelden beschikbaar gesteld en de DEM- leden hebben door zelfwerkzaamheid dit alles tot stand gebracht. De heer Rum ping moest een lange lijst met namen afwerken om alle medewerkers persoon lijk te bedanken. Na de officiële in gebruikname maak te men een rondgang door het gebouw, dat vier kleedkamers met douches en toiletten en een opbergruimte bevat. Wethouder Hoogeboom zag in de toekomst nog meer uitbreidingen en ver nieuwingen in het verschiet liggen. De Kennemers, Wijk aan Zee en Eechtrop zijn nu aan de beurt. Namens de medewerkers sprak de heer C. Tol die erop wees dat wederom bewezen is dat DEM leefbaar genoeg is om gezamenlijk iets op te bouwen. De heer P. Tegel was van mening dat de voetbalverenigingen in Beverwijk er -vel degelijk iets van kunnen maken. „Men heeft het altijd over die goeie oude tijd, maar kijk eens wat er hier verricht is en dit is zeker nog niet het laatste wat DEM heeft gepresteerd”. Samen met zeven anderen vormt h(] de hele staf van Simavi. Dit kleine groepje mensen werkt het hele jaar door om aanvragen om medische hulp te kunnen «fwikkelen en om de geldstroom naar Simavi op gang te houden. Twee „promo toren” reizen het land af om op scholen en in verenigingen de mensen warm te maken voor Simavi: de hele organisatie draait op vrijwilligerscomités en op het enthousiasme van de collectanten. De vereniging heeft tussen de acht- en negenhonderd comités, die telkens weer voor het karwei gesteld worden de grote landelijke collecte plaatselijk op poten te zetten. Simavi staat voor april op het collecterooster. Alleen in Kennemerland wordt van oudsher in het najaar gecol lecteerd, met het nadeel dat déze actie niet ondersteund kan worden met tv- spots en radio-uitzendingen. Bovendien leek het er deze keer ernstig op, dat niet meer voldoende collectanten gevonden zouden kunnen wonden. Het wordt een steeds groter probleem om voldoende collectanten te vinden, vertelt Van der Giessen en is ook de er varing van promotor mevrouw Van Dijk. Het is een probleem waarmee alle chari tatieve instellingen worstelen, ook Sima vi. „En toch kunnen we niet zonder ze, want het is onze ervaring, dat je het geld moet komen halen: alleen een girootje is niet genoeg, dat verdwijnt in de prullen bak”, vertelt mevrouw Van Dijk. Zij heeft dan ook in een intensieve campagne de scholen in Haarlem en om geving „bewerkt” met informatielessen over het werk van Simavi. Hoewel het er aanvankelijk weinig hoopgevend uitzag en de elfhonderd collectanten die nodig waren, lang niet gehaald leken te wor- un, D er tenslotte toch een gelukkige 'inlb ommekeer gekomen. Duizëndtachtig men sen zwermen komende week uit yoor het ihzamelen van de giftzakjes. Er wordt niet met de bus gerammeld, maar de inzamelaars trekken huis aan huis door de straten. De PTT heeft eerder al de enveloppen thuis bezorgd, het is nu alleen nog maar zaak ze op te halen. Makkelijker voor de gevers, en plezieri ger werk voor de collectanten. „Met deze .manier van ophalen krijgen we twee- tot driemaal meer binnen dan met de bussen”, vertelt Van der Giessen, „jammer dat er gemeentebesturen zijn die de collectebus bindend voorschrij ven’*. Zjjn envelopjes dan niet verleide lijk voor kwaadwillende collectanten, vragen wij. „Het risico dat er iets in de verkeerde zak terecht komt, is er altijd. Bij de bussen net zo goed als bij de en velopjes. Maar we hebben wel zoveel mo gelijk voorzorg genomen: onze collec tanten worden uitgerust met een speciale giftzakken-bus. ze krijgen een legitima tiebewijs en er worden lijsten aangelegd. Een bus kan zo nooit zoek raken”. '"■“«"f ‘"iciir’"' l" 'u.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7