Tweede staatsgreep binnen drie maanden BENGAALSE LEGERLEIDING AAN DE MACHT IN BANGLADESJ Commissie voor selectie bij studentenstops DANSE MACABRE Felle beschuldigingen in Palestinadebat VN Weer aanslag in Londen Advocaat overleefde bomontploffing Elf percent gaat anders stemmen „Smokkelbende smolt munten via Amsterdams bedrijf Produktschap tegen hogere alcoholaccijns V) A T HOLLANDS DIEP Verklaring van Zweedse politie: GESPREK Dienstplichtige artsen vragen om opheldering door nico scheepmaker 2 DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND INDIA Beiitjuleif at an i I es uil ild ter NIEUW DELHI (Reuter, UPI) De Bengaalse legerleiding heeft gis teren de macht over het land over genomen van de lagere officieren die president Khondokar Moesjta- que Achmed in de staatsgreep van 15 augustus van dit jaar aan de lei ding brachten, zo is van diplomatie ke zijde in Nieuw Delhi meegedeeld. De president zelf zou echter onge moeid zijn gelaten. NEW YORK (DPA) De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties haar aanspraken op een Palestijnse staat vernieuwd. Het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, Fa rouk Kaddoumi deed voorts een fel le aanval op de „zionistische en ra cistische politiek” van Israel. Hij deed dit bij het begin van het Pa- lestina-debat in de VN-assemblee dat een week zal duren. Int iij- ;he im Ud BANGLA-DESJ Hbno T L1 (Akhoyra. &DACCA ral S' L Norqjqngapdzj| ^gComïUaf gEakshomS Tsjalnaa \jBor'SQ? «KB Rojsjohi rthuodongo 'Fartdpoen Jessorei 4 Jsjittagong Calcutta (Van onze redactie buitenland) ‘si "-Ü „Deze (Van onze redactie buitenland) irt wiens verwondingen LONDEN. Een Londense advocaat heeft gisteren op wonderbaarlijke wijze een bomaanslag overleefd toen zijn auto bij het starten in de lucht vloog. Er was een bom onder de wagen geplaatst die explodeerde toen de advocaat, Richard Charnley, wilde wegrijden. De diplomatieke woordvoerders meld den voorts dat volgens onbevestigde be richten brigadier Khalid Moesjaraf de nieuwe Bengaalse „sterke man” is. De brigadier is chef-staf van de strijdkrach ten en een sleutelfiguur bij de onder- handelingen met de majoors. een door Reve: „Die zullen voor verschillende mensen uiteenlopen. Je hebt mensen die op het caféterras schrijven, te midden van de heibel. Ik geloof dat Greshof bij voorkeur aan een cafétafeltje schreef, hè DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen heeft de commissie bijeen die hem gaat adviseren over de normen om stu denten te selecteren in het kader van de wetgeving voor de numerus fixus. Voor zitter van de commissie is prof. dr. E. Warries van de technische Hogeschool Twente. ger, dat hij ongeloofwaardig is. Zijn stap-voor-stap-politiek is tot mislukken gedoemd. Lovend liet hij zich daarente gen uit over de wijziging van de Euro pese politiek jegens de Palestijnen. tie zich gedraagt op een wijze die met haar waardigheid overeenstemt, assemblee zal in schande leven.” eer ise 1U- ste als de ot- dl- jer ar- eft ird ik- de ier 'en ►n- •U- ran re in be- ran ira ®e- ijn iet de lil- dj- ran zal Ier ei- ?e- iar ►en ►en De >or iet ie- mt bij ie- iat di eft ?ht jta is- iar ►en et- ïkt aar >er iet de dt- ?rp ten ra- rie fe- 72 >en an ui en er- iar a”, m- ►n- ai- in .ia ten er- :au eer ra de ter gs- •en ief bij ith ran het de de de m- id- sen 25 rdt Carmiggelt: „Heb ik ook veel gedaan.” Reve: „Ik kan niet schrijven als ik heibel om me heen heb. Ik moet echt afsluiting hebben en rust en vooral con tinuïteit, zodat ik weet dat ik dagenlang niemand zal zien. Geen heisa aan ja kop.” nogal meevallen (kneuzingen, schram men en een gebroken been) en wiens toestand gisteren bevredigend werd ge noemd, het er levend afbracht, schrijft de politie toe aan het feit dat de advocaat net zijn veiligheidsgordel had omgedaan en dat zijn auto van stevige makelij was. verklaren wij dat wij elke resolutie die de onvervreemdbare rechten van ons volk negeert, verwerpen. Dientengevolge verklaren wij dat wij weigeren deel te nemen aan een conferentie die gebaseerd is op zulk een onaanvaardbare resolu tie.” De Israëlische afgevaardigde verklaar de dat de assemblee niet de moed had op te staan en te eisen dat de organisa- Een gemaskerde jalangistische schutter speelt piano in een bar van het Holiday Inn Hotel in de Libanese hoofdstad Beiroet terwijl zijn automatische geweer binnen handbereikt ligt. Het Holiday Inn hotel wordt momenteel bezet door de falangisten die dagelijks gevechten leveren met de moslim-groeperingen. Voor de aanslag van gisteren was niet tevoren gewaarschuwd. Twee voorbij gangers raakten gewond bij de ontplof fing. In Libanon is een gehele christenge meenschap van een miljoen mensen in gevaar en voltrekt zich een verschrikke lijke menselijke tragedie. Toch zal het in de historie vermeld worden dat, ter wijl dit gebeurde, deze wereldassemblee geen tijd voor dit drama had. Zij had het te druk met het kastijden en belas teren van een vrij en sociaal modern land in het Midden-Oosten.” —i Spoorweg Belangrijke weg 0 km 100 De ontploffing was zo krachtig dat het voertuig in de lucht een halve slag draaide en op zijn dak neerviel- Van de grijze Mercedes werden het voorstuk en de wielen afgerukt. De motor lag rokend op enige afstand van het wrak. De aanslag werd gepleegd in Con naught Square, bij Hyde Park in het westelijk deel van Londen. Dat Charnley. Als u ook tot de types behoort die de Haagse Post van achteren beginnen te lezen bij de „onbelangrijke” dingen (cul tuur, columns en dergelijke) en die bij het lezen van Vrij Nederland eerst een bodempje leggen door te beginnen bij Piet Grijs, Tamar en Het Wereldje, dan komt er woensdag een blad uit dat u rustig van voren naar achteren kunt lezen. „Hollands Diep”, een 14-daags tijdschrift, wat de Angelsaksen een „bi weekly” noemen, hoewel dat zowel een blad kan betekenen dat eens in d< twee weken uitkomt, als een dat twtemaal per week uitkomt, want Engels is een arme taal, zoals u weet, met weinig verschillende woordjes. Reve: weer een Zij willen eerst opheldering over de vraag waarom luitenant-kolonel Van Besouwen vrijdag 24 oktober weigerde de dienstplichtige artsen te beëdigen. De artsen wijzen er met klem op, dat zij altijd bereid zijn geweest en dat nog steeds zijn om de officierseed af te leggen. Zoals bekend deelde VVDM-voorzitter Jan Willem Wesseldijk vorige week mee ervan overtuigd te zijn, dat de eed niet is afgenomen omdat de artsen weigerden naar een voorlichtingsbijeenkomst te gaan van een farmaceutische industrie. Kaddoumi maakte duidelijk dat de PLO alle deel-onderhandelingen en deel oplossingen scherp afwijst. Hij deed in dit verband een scherpe aanval op de VS en verweet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin- STOCKHOLM. Een internationale smokkelbende met het hoofdkw'artier in Londen zou in samenwerking met onder meer een edeimetaalbedrijf in Nederland honderdduizenden munten van 1 Zweed se krone (pl.m. 60 cent) in Zweden hebben opgekocht en daarna gesmolten. Dit omdat deze munten, geslagen tussen De bewindsman verwacht van de commissie voor 1 maart aanstaande ad vies over de selectiecriteria voor de studiejaren 1977-’78 en „78-79. Ze mogen niet te zeer afwijken van de huidige. Wel moet worden bekeken hoe er meer zekerheid kan komen voor toelating tot een studie, waarvoor een studentenstop geldt, nu men vaker kan uitloten, en hoe de mogelijkheid kan worden verbe terd om de uitslag van de selectie per soonlijk te beïnvloeden. De actie van gisteren leek de diploma ten een zet van de legerleiding om de macht te herwinnen en tegelijk de schande van het bloedbad in augustus uit te wissen. De afgelopen tweeëneen- halve maand had een wankele wapen stilstand bestaan tussen de majoors en de legerleiding, terwijl onderhandelingen plaatsvonden om te proberen de toe stand te regulariseren. De lagere officie ren hadden aanzienlijk aan invloed ge wonnen sinds de staatsgreep, daar zij zitting hadden verkregen in de militaire raad, het belangrijkste uitvoerende li chaam van Bangladesj, samen met de legergeneraals en de chefs van de ande re strijdkrachten. UTRECHT (ANP). De vier dienst plichtige artsen uit de legerplaats Amersfoort, die onlangs de officierseed niet mochten afleggen, willen eerst weten waarom dat werd geweigerd voordat zij bereid zijn alsnog beëdigd te worden tot luitenant. Gisteren kregen de artsen de mededeling dat zulks vandaag in Den Haag zou gebeuren. Daarop vroe gen de vier artsen om uitstel van de plechtigheid. ij- at, en ige >et Lus en. :gd bij Carmiggelt: „Ik kan wel in café’s schrijven, maar dat luistert heel nauw. Je moet niet in een te klein café zitten, omdat jé dan te duidelijk hoort wat de mensen om je heen zeggen. Dat leidt af omdat je daarvoor, ik tenminste, eeu ziekelijke belangstelling hebt. Maar als je in een groter café zit, waar een onbestemd gedruis is, dan kan ik daar heel goed werken.” „Wat jij bedoelt is eigenlijk soort stilte, gewoon achter- grondgeroes. Je gaat op in de anonimi teit, waarin je ook zou opgaan wanneer je op een zolderkamer zou zitten.” Carmiggelt: „Ja, dat is vergelijkbaar, maar ik hoef geen absolute stilte. Maar God, dat verandert steeds, vroeger kon ik in de trein schrijven.” Reve: „Het veiligste voel ik ms in een stille, goed afgesloten ruimte. Een soort vesting, een enkel raam. Ik ben een ochtendwerker. Misschien kan ik onder bepaalde dwang wel een namiddag- schrijver worden, maar een nachtschrij- verdat zie ik niet.” Carmiggelt: „Toen mij» kinderen nog in huis én klein waren, kon ik eigenlijk pas aan het werk wanneer ze in bed lagen. Toen werkte ik veel 's avonds en ’s nachts, maar later heb ik dat uur verlegd.” Reve: „Zag jij ’s nachts de dingen beter? Leuker? Carmiggelt: „Nou, ik weet het niet Soms las ik de dingen over in de ochtendoprechtheid de ochtend is een zeer oprecht moment en dan haalda ik er altijd nog wat uit waarvan ik dacht: dat heb ik zeker onder invloed van de maan mooi gevonden, ’s Nachts heb je misschien meer de neiging tot gemakkelijke pathetiek.” Reve: „Nee, nee, ik vind de wereld ’s nachts veel angstaanjagender, veel overweldigender.” Carmiggelt: „In ieder geval anders, dat ben je met me eens; anders dan gewoon ’s ochtends om negen uur, wan neer je dat stukkie papier in je handen neemt en zegt: wat staat hier nu eigen lijk precies? Ik geloof niet in een groot verschil tussen de ochtend en de middag, maar wél tussen de ochtend en de nacht.” Niet ver van Connaught Square ont plofte op 23 oktober de auto van het conservatieve parlementslid Hugh Fra ser, kort voordat deze zou wegrijden om Caroline Kennedy de dochter van de vermoorde Amerikaanse president John Kennedy die bij hem logeerde naar haar werk bij de kunstveiling van So theby’s te brengen. De oogvanger van het eerste nummer (u merkt het wel, de Nederlandse taal is heel wat rijker, ik betwijfel of het Engels wel een equivalent heeft voor oogvanger) is een weergave van een gesprek van ruim vier uur tussen Simon Carmiggelt en Gerard Reve. Uit dit gesprek komt Gerard Reve te voorschijn als een zwarte reactionair, die af en toe sussend moet worden afgeremd door zijn oudere en wijzere vriend. Met toe- en instemming van de redactie (Max van Rooy, K. Schippers, Hans Sleutelaar en Gerard Brands) laat ik hier als Westeu- ropese primeur een deel van het gesprek tussen Reve en Carmiggelt volgen. Do keus hebbend tussen Reve’s onverbidde lijke mening over W. F. Hermans CJk vind het zo typerend dat hij 20 jaar in Groningen zat en nou hij er weg is er pas over durft te schrijven. Het is toch ongelooflijke lafaard, hè”) en de Carmiggelt bestreden geneugten van een autoritaire staat (Spanje) verge leken met een totalitaire staat (Sovjet unie), koos ik dus voor een hier en daar ingekorte opmerking over de Schrijfom- standigheden. Kaddoumi die als „minister van Bui tenlandse Zaken” van de PLO geldt, zei dat de Palestijnen zich niet uit Libanon zouden laten verdrijven. „De vijanden van onze revolutie hebben de illusie dat zij onze aanwezigheid in Libanon kun nen ondermijnen.” Hij riep de wereldorganisatie op sanc ties tegen Israel te ondernemen en de kwestie van het lidmaatschap van Israel in de VN opnieuw te onderzoeken. Hij eiste bovendien de instelling van een commissie die actief het zionisme moet bestrijden. „De wereld heeft eindelijk het gezicht van Israel herkend. Zijn misdadige en agressieve politiek jegens de Palestijnen en de Arabische landen, zijn voortdurende schending van de be ginselen van het VN-handvest en zijn bedreiging van de vrede en veiligheid zijn aan het daglicht gebracht.” Kaddoumi, wiens organisatie officieel de status van waarnemer bij de VN heeft, beschuldigde de VS ervan kern wapens in het Midden-Oosten te hebben geïntroduceerd. Geen internationale con ferentie zou het Palestijnse vraagstuk los van de PLO of in afwezigheid van de PLO mogen bespreken. „Eveneens 1942 en 1968, in werkelijkheid door het hoge zilvergehalte ruim 25 cent meer waard waren. In Zweden kocht deze internationale organisatie, die systema tisch land na land afstroopt, zo veel mogelijk munten van 1 krone uit deze periode. Een woordvoerder van de politie in Stockholm verklaarde dat het bedrijf in Nederland rond 2000 kilo van deze mun ten had gesmolten. Het gaat hierbij om H. Drijfhout Zoon’s Edelmetaalbedrij- ven BV in Amsterdam. Ais bewijs toonde de Zweedse politie onder meer een rekening van dit bedrijf, waaruit blijkt dat voor 971.750 kilo zo genoemde zilver „scraps” 140.903,75 werd betaald. De rekening met boekhou- dingsnummer 234 werd met een paar andere in samenwerking met de Neder landse politie in beslag genomen in Am sterdam. De directeur van Drijfhout en Zoon’s Edelmetaalbedrqf, de heer D. Chapus, reageert stomverbaasd op het bericht. „Ik weet nergens van. Het is grandioos, maar we hebben helemaal niet met Zweedse munten te maken gehad. We zijn overigens wel de aangewezen men sen voor zoiets, omdat wij over smelt ovens beschikken”, aldus de heer Chapus. De voorlichtingsfunctionaris van de Amsterdamse politie, inspecteur Horn- stra, zegt niets te hebben gehoord over het versmelten van Zweedse munten door het bedrijf in de Nes. Een paar jaar geleden lag de interna tionale zilverprijs wat de 1 krone-mun- ten betreft nog onder het internationale niveau. Toen daarentegen de prijs sterk begon te stijgen kocht deze internationa le smokkelbende eerst zo vee’ mogelijk meer dan 40 percent zilverhoudende munten op in Engeland. Toen deze zoge noemde „Operatie-Engeland” over was, had men voor meet dan drie miljoen gulden aan munten uit dit land gesmok keld. Daarna begon men met de „Ope- ratie-Zweden”. Een nachtclub en een hotel in de Zuidzweedse havenstad Gothenburg wa ren het centrum voor de verzamelende activiteiten van de bende. Betaald werd doorgaans 1,20 Krone voor de munten, die in werkelijkheid 1,60 Krone waard waren. Gesmokkeld werd in jutezakken die meestal onder de motorkappen van auto’s werden verborgen. Een half jaar Volgens de diplomaten zijn de leiders van de staatsgreep van augustus, zeven majoors en een kolonel, die destijds de eerste president van Bangladesj, sjeik Moedjiboer Rachman, en twintig van zijn familieleden en politieke vrienden om het leven brachten, gearresteerd. Ook de chef-staf van het leger, luite- nant-generaal Ziaoer Rachman, die deze functie na de machtsovername kreeg, zou onder arrest zijn. lang werd gependeld tussen Stockholm, Gothenburg en Amsterdam. Zweden werd zo goed als geleegd wat deze munten betrof. De smokkelaars zijn nu gegrepen en de Kronen die nu in de handel zijn bevatten geen gram zilver meer. DEN HAAG (ANP) Van de 945 door het NIPO ondervraagde stemge rechtigde Nederlanders zegt 54 pet bij de volgende verkiezingen op dezelfde partij als voorheen te stemmen. 28 pet zei het niet te weten of de laatste keer of keren niet te hebben gestemd en zeven pet zei de volgende keer niet te gaan stemmen, De resterende elf pet gaat bij de volgen de verkiezingen aan een andere partij de voorkeur geven. Het percentage mensen dat andere partij gaat stemmen, jarigen (15 pet) „Terwijl een land doodbloedt, terwijl een lid van de organisatie gewurgd wordt door een moorddadige oorlog, leent deze assemblee zich opnieuw er voor een instrument te worden van politieke oorlogvoering tegen Israel.” „De manier waarop de assemblee het vraagstuk-Midden-Oosten behandelt, is een tragedie van belangrijke internatio nale verhoudingen. De gevolgen daarvan zijn verschrikkelijk en boosaardig. Wij van onze kant zullen voortgaan op onze weg naar vrede, ongeacht het resultaat van de stemming in deze assemblee”, aldus Chaim Herzog. TïKliulna W Er is geen melding gemaakt van enig bloedvergieten. De Bengaalse hoofdstad, Dacca, was rustig. Troepen bewaken de presidentiële residentie en andere belang rijke punten in de stad. Bangladesj is het armste land van de wereld en heeft acute economische pro blemen. De economische situatie droeg in belangrijke mate bij tot de val van Moedjib in augustus. De opvolger van Moedjib, president Khondokar Moesjta- que, begon direct na de machtsovername met het herstel van de orde, arresteerde ministers en functionarissen die hij cor rupt achtte en lichtte het volk in over de benarde economische positie van Bangladesj. Hij liet meer dan duizend politieke ge vangenen vrij en kondigde aan dat in fe bruari 1977 algemene verkiezingen zou den worden gehouden. Moedjib had Bangladesj in de laatste maanden van zijn bewind tot een één-partij staat ge maakt. Moesjtaques politiek viel in goede aar de bij de meeste politieke partijen en de pers. Het leven in Bangladesj scheen de laatste tijd weer tot een min of meer normale toestand te zijn teruggekeerd. op een is het grootst in de groep 25 tot en met 34- en laag bij de 65- plussers (zes pet.). Bij de gereformeerden is het zeer laag (5 pet) en bij de katholieken en hervormden hoger dan het gemiddelde (twaalf pet). Het percentage „zwevende kiezers” is bij de mannen hoger dan bij vrouwen: resp. 14 en acht pet. DEN HAAG. (ANP) Het Produkt schap voor Gedistilleerde Dranken heeft in een adres aan de Tweede Kamer het voornemen van het kabinet afgewezen om de alcoholaccijns met ingang van 1 januari aanstaande met 32 percent te verhogen. Het verwacht van zo’n verhoging ge volgen voor de gehele bedrijfstak, in het bijzonder voor de werkgelegenheid. Het produktschap meent dat het klandestien stoken nog lucratiever zal worden, als de verhoging doorgang vindt. De Israëlische vertegenwoordiger bij de VN, Chaim Herzog, antwoordde op de aanval met het voorstel dat men de naam van de wereldorganisatie zou wij zigen in „Verenigde Naties voor het kastijden en belasteren van Israel.” In plaats van over de ondergang van Libanon te spreken Herzog verweet de PLO dat zij rechtstreeks in de ge vechten betrokken was herhaalt de wereldorganisatie de aanvallen op Israel. Soidpoerl Rangpoer! V .Hitill 'Jamalpoer Silhet, ^‘^torobad K *.T:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3