Te ver gaande democratisering werkt verlammend op bestuur t Het lot CPN keert zich tegen iedere prijsverhoging Velser raad nogal kritisch, maar zonder afwijzend standpunt B W op de vingers Visie gevraagd van college op Velser personeelsbeleid „Progressief Velsen” tikt ■i drukkerij schmitz nv een deskundig drukwerk- advies? PvdA wil méér weten van B. en W. Meer doen aan collegeprogram, anders AZNAVOUR IN Ds. H. Luikinga in Schade door Broederschapsraad baldadigheid w „FILMHUIS VELSEN boekdruk foliedruk offset klein offset 5 r- I NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1975 NOVEMBER 4 „MAIDEN SPEECH” VAN DS’70-ER R. WAGENAAR: (Van een onzer verslaggevers) Veeg uit de pan )INSD AG - Niet hoger' dan 10 procent Kritische houding MILJOENENDANS IS INGEZET R. WAGEN AAR(DS’7O) (ADVERTENTIE) daardoor snel D. KUIJPER (Progr. Velsen) J. MEIJER (PvdA) (Van een onzer verslaggever^) T. KRUISMAN (CPN) BEVERWIJK Ds. H. Luikinga (Van een onzer verslaggeefsters) het weekend BEVERWIJK. In cteur di mtvoert alitie di een hui it perso- even vai m in di van he 60 valst hulp vai. aan s wee de zand i platen ker naai :t zo Jan; og enig is. He n Coylt jeplaagd kunnei vend tl enka-di percent Het inzamelen van glas hoeft voor de CPN niet meer voortgezet te worden. De en de gemeente er bovendien nog zo’n 25.000 gulden bij moet leggen. De teruggang van de economie wijt de CPN vooral aan Duitsland en de EEG. Hoesch haalt volgens Kruisman de buit bij de staalproductie binnen te koste van telefoon 02510-2 32 07 wijkerstraatweg 160 velsen-noord •1» die verder nog inging op de werkloos heid, waardoor meer en meer jeugdigen besluiten maar dooi’ te gaan met Ieren. Hij noemde dat uitstel van executie en vroeg of de gemeente nog mogelijkheden kan bieden, desnoods door tijdelijke ar beidsplaatsen te scheppen. In het begin van zijn beschouwingen kwam de heer Meijer nog terug op de opvatting van CDA-wethouder Witte ten aanzien van de PvdA en vroeg hij zich af of in dit licht bezien de oude opvattingen over het zogenoemde colle giale beleid welke toch al discutabel waren nog wel zo duidelijk onder schreven kunnen worden. Echter de PvdA'-fractie is niet van plan te tornen aan de bijzonder goede verhoudingen in de raad tot nu toe. i „toen”, daarvan uit een waar! h bevist voor het jaar 1976 is van start gegaan. Alle politieke partijen hebben hun visie op het uitge stippelde beleid kunnen geven en daarbij heeft geen enkele partij zich echt fel tegen het College gekeerd. Alleen de CPN wilde niets van prijsverhogingen we ten. De PvdA kondigde aan een motie in te dienen om alle ver hogingen van belastingen en re tributies, die de tien procent te boven gaan, ongedaan te maken. Maar de CDA-vraag om welke belastingen het dan ging, kon niet zo een-twee-drie worden beant woord. De heer Wagenaar wees in zijn be schouwing op de ernstige naoorlogse cri sis, die we nu meemaken. Volgens hem is het niet enkel een economische crisis, maar heeft de burger voor het eerst ontdekt, dat de groei van de materiële welstand zijn grenzen heeft. Hij heeft ontdekt, dat de uitbreiding van de socia le zekerheid zijn grenzen heeft, dat de overheid niet alles kan subsidiëren, dat de humanisering van het strafrecht zijn grenzen heeft en dat een te vergaande democratisering verlammend werkt op de bestuursvorming. BEVERWIJK Ds. H. Luikinga is benoemd tot lid van de landelijke Broe derschapsraad, het hoogste bestuurscol- Hoofdpunten uit het betoog van de PvdA waren het personeelsbeleid, dat zich .aan het oog van de raad onttrekt en waarin die partij wel degelijk inzicht wil hebben; Telstar, dat blijk baar voor de PvdA erg zwaar telt en waarvooi de PvdA lagere toegangs prijzen wil zien, bijvoorbeeld door reductie op de prijs voor inwoners van Velsen; het plan Zeebad, dat volgens de PvdA veel soberder zou kunnen en laag overvliegende vliegtuigen, die op Hoogovens kunnen neerstorten en dan een calamiteit veroorzaken. Het CDA richtte zich vooral op de zich wijzigende omstandigheden en daardoor noodzakelijke aanpassingen van het beleid. Bijzondere aandacht kregen openheid en inspraak, terwijl de fractie zonder meer kritisch was ten opzichte van de taak van de raad, die bestuurlijk en niet controlerend moet zijn. Verder besteedde het CDA extra aandacht aan openbaar vervoer, woningbouw en werkloosheid. De VVD zag het allemaal econo misch gezien erg somber in; stijgende kosten, dalende conjunctuur, werk loosheid. Ook voor de democratie zag de VVD het allemaal niet zo zitten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In zijn algemene be schouwing voor DS’70 distancieerde het nieuwe raadslid R. Wagenaar zich van uitspraken van wie dan ook, dat DS’70 in Velsen zoiets als een partij voor gemeentebelangen is. „Onze politieke fi losofie en onze politieke activiteiten hebben een verdergaand doel”, aldus de heer Wagenaar. DS’70 had zich voornamelijk be paald tot een prachtige speech over haar politieke opstelling landelijk, waarbij aangekondigd werd, dat die plaatselijk ook uitgangspunt zou zijn. DS’70 zette zich duidelijk af tegen het socialisme van de moderne PvdA en lag in haar opvattingen wat dat betreft dichter bij de VVD, al stelde ze zich duidelijk „sociaal” op. Maar zelfs aan een sociale opstelling blij ken grenzen te zijn. En socialisme ligt voor DS’70 voorbij die grens. neel en verliest. In zijn algemene beschouwing ging de heer Wagenaar ook in op de politieke kleur van DS’70, waarin het klassieke socialisme wordt afgewezen en waarin de partij kiest voor een probleemgeo- riënteerde aanpak: nuchter, rationeel en zakelijk. Ongeloof in politici, informatievervui- ling en slaafs volgen van een achter ban noemde de VVD als dreigende gevaren. Progressief Velsen ging nog op het randje mee met het college, maar kondigde alvast aa'n, dat als de poli tieke lijn zo doorgetrokken wordt, ze binnenkort gaat afhaken. Gefrus treerd in haar idealen noemde de par tij het zelf, al kwam niet zo duidelijk naar voren, waar die frustratie nu zat. PvdA-woordvoerder J. Meijer had ei’ op gegokt, dat hij eerder aan het woord zou zijn dan het nieuwe DS’70 raadslid R. Wagenaar. Hij had willen zeggen: „Wij hopen dat de heer Wa genaar spoedig zijn draai in deze raad kan vinden wij zijn tevens benieuwd hoe straks zijn opstelling zal zijn. Hopelijk toch wel wat socialistisch”. Echter het lot wees de heer Wage- naai’ aan vóór de heer Meijer en de DS'70-man gaf zoals men elders in ons blad kan lezen onomwonden een mening weer, welke niet geheel die „der PvdA” is. Daarmee was welis waar de nieuwsgierigheid van de PvdA-fractievoorzitter bevredigd, maar deze moest toen een andere draai geven aan de woorden welke hij moest spreken. Hij zei nu: „Wij hebben de heer Wagenaar gehoord en we weten nu ook wat socialisme inhoudt. Toch hoop ik dat hij zich socialistisch zal gaan opstellen”. Opvallend was, dat het collegestuk over de openbaarheid van de com missievergadering alle partijen aan leiding had gegeven te reageren. De VVD noemde de proef met deze VELSEN. De behandeling s van Velsens gemeentebegroting VELSEN. Dat de loting over de volgorde van de sprekers bij de be handeling van de gemeentebegroting en de algemene beschouwingen voor de onderscheidene fracties gevolgen kan hebben, ondervonden maandag avond op de eerste avond van de begrotingsbehandeling de fractievoor zitters van de Partij van de Arbeid en DS’70. VELSEN. Progressief Velsen ver klaarde maandagavond tijdens de alge mene beschouwingen rond de gemeente begroting, bij monde van D. Kuijper, dat deze partij aanvankelijk beeft meege werkt aan de totstandkoming van het huidige college van B. en W. Dit op grond van het collegeprogram. Maar naar het oordeel van deze partij is er niet veel terechtgekomen van het realiseren van het program. Wanneer er niet méér gehandeld wordt in de lijn van dat program zal PV zich in de toekomst distantiëren van haar stem van Tot dusver heeft men zich i weerhouden door de signalen deel van de PvdA-fractie. te laten zorgen, als de sympathisanten er tenminste zoveel geld voor over hebben en dan natuurlijk zonder reclame. Ook in het gebruik van de Staatscourant vooi’ dat doel ziet hij spottend wel iets. Ten aanzien van het probleem van de woningzoekenden, stelde de heer Meijer vast, dat ongebreidelde inspraak leidt tot tijdverlies van één tot drie jaar, hetgeen niet in het belang is van de woningzoe kende. De PvdA heeft respect voor de mensen van het Bureau Woonruimtever deling, die dagelijks met die problemen worden geconfronteerd. Er zal bij voort during via alle kanalen (ook politieke) aangedrongen moeten worden op de wo ningbouw in de Velserbroekpolder. Een ander punt gold de laag overvlie gende vliegtuigen, die dan ook nog over het Hoogoventerrein komen. Hij vroeg zich af of het wel verantwoord is een vliegroute te hanteren, welke een cala miteit kan veroorzaken. „Is hier iets aan te doen?” informeerde de heer Meijer, De CPN stelde zich wat de hoofd punten betreft bijzonder duidelijk op; geen verhoging van belastingen, Uni lever is de schuld van de visquotering en is dus mede schuld aan de sluiting van Goudvries. Hoogovens wordt uit gebuit om in de Duitse staalindustrie nieuwe investeringen mogelijk te ma ken. duidelij lie Scot 'ergevlo voldoet ra’s, di schent kidnap nen nie te vol In zijn algemene beschouwing geeft de heer Kruisman de verschillende andere partijen een flinke veeg uit de pan. Eerst krijgt KVP-voorzitter Ninaber om zijn rechtse opstelling lik op stuk, ver volgens de partij, die ieder'jaar de vraag stelt: „Bestaat er al enig uitzicht, dat het door ons voorgestane draagkrachtbegin sel toepassing zal vinden.” Op de vraag van Progressief Velsen om tegenwicht te bieden aan de „grote pers” gaat de heer Kruisman in het bijzonder in. Tegen de miljoenensteun van het bedrijfsleven via reclame aan de grote pers kan Progres- De Partij van de Arbeid zal zonder veel geestdrift haar fiat gevan aan het complex van gevraagde verhogingen, echter onder het voorbehoud dat zal worden tegengestemd tegen elke verho ging die een percentage van 10 te boven gaat. Dit verkondigde de financieel ex pert van de Partij van de Arbeid de heer I. Drukker. Eerder had de heer Drukker te kennen gegeven dat zijn fractie de financiële positie van Velsen positief benadert. Spreker informeerde ook of Velsen aanspraak heeft doen gelden op een deel van de 125.- mil joen welke de provincie heeft gekregen voor aanvullende werken in het kader van de werkeloosheidsbestrijding. Hij meende, dat het niet zo moeilijk zou vallen hiervoor één of meer objec ten aan te wijzen. Tevens informeerde hij naar de financiële gevolgen voor de gemeente met betrekking tot de ver deelsleutel voor de subsidie aan de Pere- grinusstichting, dit ofndat Beverwijk te dien aanzien „scheef” ligt. Ook infor meerde hij of de verschillende begrotin gen niet op losse schroeven komen te staan, nu naar alle waarschijnlijkheid de aanpassing van lonen en salarissen zich op een ander niveau zal bewegen. VELSEN. Het witte doek van „Filmhuis Velsen” wordt nu woensdag avond gereserveerd voor Francois Truf fauts „Tirez sur le pianiste”, welke film door deze Franse regisseur werd ver vaardigd tussen „Les 400 coups” en „Jules et Jim”. Deze films maakten hem wereldberoemd. Wat dat laatste punt betreft neemt DS’70 ’n zeer kritische houding in tegen over acties en demonstraties, die de gang van zaken blokkeren. De partij vraagt het college daarom of de besluit vorming, die onder dwang van actie- comité’s in Sluiswijk heeft geleid tot een enorme vertraging in de herbouw, een besluitvorming is geweest, die aan alle partijen recht heeft gedaan; of de 2000 gezinnen, die mede door deze vertraging geen of geen geschikte huisvesting heb ben, gehoord zijn en of het onderwijs is gehoord, dat mede door de ontstane vertraging in vergelijking met andere woongebieden onvoldoende huisvesting kan bieden aan het onderwijzend perso- VELSEN. Het CPN-raadslid Th. Kruisman kondigde in zijn algemene beschouwing aan tegen iedere prijsver hoging te stemmen, uitgezonderd het tarief voor het water. De heer Kruisman heeft zich in het verleden al verzet tegen gemeentelijke heffingen en belas tingen, die onevenredig op de bevolking drukken en dit bij prijsverhogingen steeds meer gaan doen, nu is bij hem de maat vol. De CPN vindt, dat er geza menlijk in Den Haag opgetreden moet worden om de bijdrage uit het gemeen tefonds zo te verhogen, dat die plaatse lijke heffingen en belastingen achterwe ge kunnen blijven. In „Tirez sur le pianiste” speelt Char les Aznavour de rol van Charley Koller, een schuwe pianist in een derde rangs kroég, die op zekere dag moet ontdekken dat zijn echtgenote een verhouding met een impressario is begonnen. Op deze manier hoopt zij haar man aan een goede carrière te helpen. Wanneer deze liaison door hem wordt ontdekt pleegt zij zelfmoord. Charley blijft dan achter als een stille man, die alleen maar hoopt in zijn verder leven van alle sores verstoken te blijven. Dit lukt hem aardig, tot zijn jongere broer zijn hulp inroept, omdat hij door gangsters wordt bedreigd. Hier door raakt de pianist onder meer in gevecht met een barkeeper, die bij onge luk door hem wordt gedood. Dit is de inleiding tot andere conflicten en de film eindigt dan met een Charley, die triester dan ooit zijn plaats achter de piano weer moet innemen. Alg grote bewonderaar van Hitchcock heeft Truffaut als het ware met losse hand een groot aantal aspecten aan het genre van de gangsterfilm toegevoegd. Daarin plaatste hij Aznavour als een melancholieke pianist, met het café als een prachtige lokatie. De voorstelling wordt gegeven in de filmzaal van „Het witte tejater” in het De CPN meent verder, dat de gemeen te niet moet berusten in sluiting van Goudvries. Als de indruk van het college is dat aan sluiting niet meer is te ontkomen, omdat de gemeente er niets meer aan kan veranderen, dan moet het college naar de minister van Economi sche Zaken stappen, want die kan er wel iets aan doen, meent de CPN. openbaarheid ronduit een „sof” en stond daarbij het dichtst bij het standpunt van het college. CDA, PvdA, Progressief Velsen en CPN bleken erg eensgezind in hun mening, dat deze openbaarheid goed was en zelfs voor uitbreiding vatbaar. Pro gressief Velsen wilde zelfs meer mo gelijkheden voor de burger om zich te laten horen, evenals de CPN. Het CDA hield een pleidooi over het nut van actiegroepen, terwijl DS’70 zich juist zeer kritisch opstelde en met name erg voor vertragingen vreesde. Twee partijen besteedden zeer duidelijk aandacht aan de gren zen van de groei. DS’70 trok die grenzen zelfs door naar grenzen aan democratie, sociale zorg, terwijl Pro gressief Velsen juist bij „grenzen aan economische groei”, mogelijkheden zag om meer aandacht te besteden aan welzijn. Twee partijen gingen in op het plan Zeebad, dat overigens niet in de stukken van het college aan de orde komt. Zowel Progressief Velsen als de PvdA toonden zich niet erg gelukkig met het plan en vonden het te weinig „sociaal”, te weinig ingesteld op de gewone IJmuidense burger. Belangrijker dan veel belangstelling in commissievergaderingen vindt de heer Kruisman het, dat het college overleg pleegt met de burger’j. De CPN heeft echter de indruk naar aanleiding van brieven van het comité Oud-IJmuiden, dat het overleg meer dan onbevredigend is. Inspraak geven is voor de CPN meer dan luisteren alleen. VELSEN. Partij van de Arbeid- Tactievoorzitter J. Meijer heeft tal ifgelopePn aspecten belicht in zijn alge- ieze b&neng beschouwing. Daartoe be let enig: 1 50 valsftoorde ook zeer sterk het perso- it” ertus ilgens daeelsbeleid van de gemeente en het ziektfUnctioneren van de medezeggen- ma'chapcommissies, in casu het Geor- eldse pojaniseerd Overleg. Hij stelde daar- gen zou- ifkomstipij de vraag waar ten aanzien van ïlen.^jlit beleid de controlemogelijkheid ^daFhlg^ van de gemeenteraacI- beschul ingetrok „Hoe kunnen de leden van de raad vaststellen bij de diensten en bedrijven >f een en ander optimaal functioneert sn wat verstaat men hieronder? zo vroeg de heer Meijer zich af. Hij merkte lp, dat het gros van de ambtenaren er wel voor waakt om zich met zijn pro blemen tot een raadslid te wenden, om lat al dan niet terecht, dat negatieve gevolgen kan hebben voor zijn positie. Hij noemde dat een onjuiste situatie. De litspraak dat ondergeschikte ambtena ren toch wel vertrouwen dienen te heb- len in datgene wat hun directeuren, iiensthoofden en chefs adviseren klinkt de heer Meijer wat schril in de bren en hij kan dat niet plaatsen onder netgeen men vandaag de dag verstaat bnder inspraak en medezeggenschap. Hij verwacht daarom een beleidsvisie van tiet college en noemt het onderhavige zeker een kwestie van herijken van taken. In dit verband doorpratend, mist spreker in het hoofdstuk personeel en organisatie een visie op onderwerpen als loopbaanbegeleiding, promotieplanning, scholing, werving en werkoverleg om er maar enkele te noemen, terwijl gegevens over ziektecijfers, personeelsbestand, leeftijdsopbouw en dergelijke, totaal ontbreken. Ook daarover dus graag meer informatie. Commissievergaderingen moeten vol gens de PvdA alle openbaar zijn, kan dat niet, dan moet met de agenda daar mee rekening worden gehouden. Ook wil deze partij mogelijk eens per 14 da gen een bekendmaking van alle be slissingen van het college met uit zondering van beslissingen over personen en die welke door het openbaar maken schade aanbrengen aan de gemeente of derden. Met Plan Zeebad is de PvdA niet gelukkig. Althans niet met hetgeen het plan inhoudt. Bij die partij gaan de gedachten uit naar een plan met sober der inhoud, meer gericht op de dagre- fcreatie en betaalbaar voor de gewone man. Van de wethouder was een sugge stie afkomstig om de prijzen voor de voorzieningen in Zeebad, voor de inwo ners van Velsen te reduceren tot vijftig percent. Eenzelfde gedachte zou spreker willen lanceren met betrekking tot het bezoek van Velsenaren aan Telstar. „Im mers, zeker de helft van het publiek komt uit de nabuurgemeenten en die betalen nog steeds geen sou” merkte hij op. aan kwaliteit Ook is deze partij tegen de plannen met betrekking tot Plan Zeebad. Het zou geen sociaal plan zijn; er is geen be hoefte aan een stroom Duitsers, maar wel aan iets waar elke IJmuidenaai’ wat aan heeft. Volgens Gedeputeerde Staten zou gebouwd kunnen worden op een terrein ten noorden van de Heerenduin- weg en ten westen van Zeewijk, zo geisoleerd dat het in natuuropzicht ten dode is opgeschreven. Daar zouden hon derden woningwetwoningen kunnen worden gerealiseerd. Wellicht aldus Kuijper zou hier veel eerder met bouwen begonnen kunnen worden. Hij vroeg ook meer aandacht voor de commissievergaderingen: Tijdige publi caties, met een lijst van onderwerpen; verder meer openheid; meer mogelijkhe den voor de bevolking om zich te laten horen „want de persvrijheid van nu bestaat voor mensen met geld”. Hij zou geld van de gemeente willen zien voor de actiegroepen en medewerking voor een maandelijkse informatiekrant of een pagina te kopen in een weekblad. „Of is het college soms bang dat een stuk van het beleid aan de kaak wordt gesteld?” Verder wil Progressief Velsen dat een in de toekomst vrijkomend groot arbeids- potentioneel ingezet wordt in de welzijns sector. Dat zal niet zonder wrijvingen gaan, maar er zijn in twee richtingen maatschappelijke voordelen: de materië le groei stopt en de aandacht voor de niet-materiële bestaansmogelijkheden groeit. Voor de gemeentebegroting zou dat „in concrete” betekenen: minder aandacht voor wegenbouw bij Openbare Werken, meer aandacht voor onderwijs, i bijvoorbeeld de permanente educatie, voor immateriële hulp van Sociale Za ken. Daarbij moet zeer zorgvuldig wor den overwogen of Hoogovens wel moet groeien van 8 naar 12 miljoen ton staal; anderzijds meer aandacht schenken aan de renovatie en verouderde buurten. De heer Kuijper begon zijn beschou wing met het aanhalen van de Club van Rome; onderkende voorts het serieuze werk aan het onder controle brengen van de milieuvervuiling, maar wenste dat het nog intensiever gaat gebeuren, stond vervolgens stil bij de Derde We reld en hield een zeer algemene be schouwing over de werkgelegenheid in ons land. doet de suggestie om de drie partijen PPR, D ’66 en PSP voor zo’n tegenwicht Predikant Luikinga vertegenwoordigt de Noordhollandse Doopsgezinde Sociëteit. bij drukkerij Aspa-De Goede aan de Zweedselaan, in totaal voor z’n 400. lijk voor de vangstbeperking bij de vis serij. fabrikant aan goedkope grondstoffen komt, de straten met meer glas komen Kanaalstraat in IJmuiden. Aanvang 20 uur. -"J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5