g Marco Bakker in Beverwijk Oostenrijks concert CDA vindt begroting goed aansluiten in Vredevorstkerk bij collegeprogram Doorgereden na aanrijding Haven PRESENTIEGELD' GEVRAAGD VOOR VIETNAM Hans Soeters in buurthuis Nog meer De Mei inbraken in Velsen Volgende week najaarsbazaar Tesselschade Vijf bestuurders met drank VVD op de bres voor goed functionerende democratie Sll f PLEIDOOI VOOR OPENHEID EN ACTIEGROEPEN Voorlichting onroerend VERTROUWEN EN EERLIJKHEID EERSTE VEREISTEN goedbelasting Geen spreekuur lil I H; 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 5 NOVEMBER 4 DINSDAG Tips voor 1977 Programma <~7 VELSEN. Uit de algemene beschouwing van de CDA blijkt een zekere tevredenheid met de gemeentelijke gang van zaken en met de plannen voor 1976. De begroting past volgens fractievoorzitter H. de Boer goed in het collegeprogram wat betreft voorzieningenpakket, slui tende begroting en tarief aanpassingen. Volgens het CDA is er ook een goede samenhang tussen begroting en Meerjarenplan. Maar met nadruk wijst het CDA erop, dat niet alle in het meerjarenplan genoemde voorzie ningen automatisch de instemming van het CDA zullen krijgen. 5 MILJOENENDANS IS INGEZET (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) een vrijdagmiddag, H. DE BOER (CDA) Pallas, (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) naar G. A. SCHOONKIND (VVD) Bepaald kritiek heeft het CDA op het college wat betreft de manier, waarop de bestuurstaak van de raad steeds meer wordt verschoven naar een controleren de taak. Ook het college moet volgens fractievoorzitter De Boer zijn best doen de bestuurstaak van de raad overeind te houden en dat dit niet altijd gebeurt liet hij met een aantal voorbeelden zien. Met name het niet laten verschijnen van een nota over de badhuizen, waarom de raad gevraagd had, vindt het CDA kwalijk en ze vraagt er daarom opnieuw om. BEVERWIJK. Wethouder A. Hoog- enboom is woensdag verhinderd spreek uur te houden. brie! itorite; latuur zou d ■ovinci ig stél angrijl de aa junt d snde.” Grote nadruk legde de heer De Boer op de openbaarheid en inspraak. Het CDA ziet geen steekhoudende argumen ten om terug te komen op de proef met de openbaarheid van commissievergade ringen. „Wat ins betreft, is de proef geslaagd”, aldus De Boer. Hij vond eer der, dat de beslotenheid van een aantal commissies die nog niet openbaar zijn, door het college ter discussie gesteld moet worden. Geen goede ontwikkeling vindt het CDA het, dat in de commissie steeds minder standpunt wordt bepaald. Dit jaar wordt de bazar gehouden op dinsdag 11 november ten huize van me vrouw J. J. Mees-Groeneveld in de Ake- rendamlaan 1, Beverwijk en op woensdag 12 november ten huize van mevrouw E. M. Barones van Tuyll van Serooskerken- van Limburg Stirum, huize Waterland aan de Rijksweg in Velsen-Zuid. De bazar is op beide dagen geopend van ’s morgens 10 uur tot ’s middags vier uur. oet di ut eei :n niit leente 'ij he latuur Het CDA heeft als kritische kantteke ning bij de begroting, dat men op geen enkele wijze iets terugvindt van de eco nomische teruggang in ons land. Daarom vraagt de fractie zich af of er geen bijstelling van de cijfers nodig zal zijn met name wat betreft de financiële ruimte voor nieuwe taken. Ook in ver band met de afnemende bevolking vindt het CDA, dat Velsen zich moet blijven bezinnen op haar taken. van de overheid mee te financieren. Raadslid D. Kuiper van Progressief Vel sen vroeg in zijn algemene beschouwing alle raadsleden hun presentiegeld van deze eerste avond voor de aktie beschik baar te stellen. Mensen, die de aktie ook willen steunen, kunnen hun bijdrage stort enop postgiro 3442600 ten name van de Nationale Vietnam Aktie. HEEMSKERK. De commissie mid- denstandsoverleg belegt vanavond, dins dag 4 november, een bijeenkomst waar voor onder meer de HOC-winkeliers zijn uitgenodigd. Besproken wordt de invoe ring van de onroerend goed belasting. In verband met de grote belangstelling die er voor deze vergadering bestaat wijkt men uit naar de grote zaal in „De Vrijburcht”. De invoering van de onroe- rend-goedbelasting heeft vooral voor de middenstand belangrijke consequenties. Voor het eerst worden in het komende jaar namelijk ook de huurders van pan den aangeslagen. Tot nu toe drukten de verschillende belastingen die nu worden afgeschaft op de eigenaren. Voortaan worden zowel de huurders als de eige- eigenaren-ge- feite dubbel Bij vele middenstanders leven vragen ovei’ deze nieuwe belasting. Zij kunnen daarover meer aan de weet komen tij dens de bijeenkomst, die vanavond om acht uur in „De Vrijburcht” begint. Het CDA hield verder een pleidooi voor het serieus nemen van actiegroe pen. Ook al zijn ze lastig, ze zijn nuttig, omdat ze alle tijd aan een deelprobleem kunnen besteden, waardoor onvermoede kanten zichtbaar worden. Het CDA vindt, dat actiegroepen recht hebben op informatie en overleg. Wat betreft de inspraak over plan Sluiswijk wil het CDA niet enkel het wijkcomité, maar ook onderwijs, buurthuiswerk en kerken hun visie laten geven voor er een schetspian wordt opgesteld. wat minder, moet de aandacht voor de brandweer nog sterker gericht worden op regionalisatie en kan de glasaktie ter discussie gesteld worden. Ook vindt de partij, dat er bij voorzieningen gekeken moet gaan worden naar het rendement, niet zozeer financieel als wel sociaal, bijvoorbeeld bij buurthuizen. plichtige 11.830 was. In Velsen bedroe gen deze bedragen toen respectievelijk 5570 en 12.998. In 1975 waren deze cijfers voor de gemiddelde Nederlander 10.534 en 24.240. Ervan uitgaande dat in Velsen de verhouding sinds 1969 niet veranderd was met ons land, bedroegen dat jaar in deze gemeente het gemiddel de inkomen 11.418 en van de belasting plichtige 26.646. Het minimumloon is boven 15.000 gestegen. Ten aanzien van de pensioenfondsen, die ook in onroerend goed beleggen merkte hij op, dat mogelijk in Velsen een groter contingent verhuurhuizen in eigendom van pensioenfondsen is dan van particuliere eigenaars. In verband met de draagkracht worden de gerech tigden viermaal zo zwaar belast als de gebruikers van de huizen; en die laatst genoemden hebben het profijt van de woningen. „Is dat nu belasten draagkracht?” vroeg hij zich af. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De Algemene Nederlandse Vrouwenvereniging „Tesselschade- Ar beid Adelt”, afdeling Velsen-Beverwjjk, heeft weer de traditionele Najaarsbazar georganiseerd. Bijzondere aandacht vroeg het CDA voor het openbaar vervoer, bijvoorbeeld door met de NZH te gaan praten over mogelijkheden voor kleine busjes, voor de woningbouw wat betreft bouwgrond en kwaliteit van de woningen en voor de werkgelegenheid, waarbij men de suggestie deed om met vakbeweging, ge meente en andere instellingen iets te doen bij tijdelijke werkloosheid en in het bijzonder voor jeugdige werklozen. Met betrekking tot de overheid als dienstverlenend bedrijf adviseerde ir. Schoonkind het college te onderzoeken in hoeverre vraag en aanbod bij deze dienstverleningen op elkaar aansluiten. Maandag vertrokken: Elbrus, naar Tu apse; U.24, Noordzee; H.M. Drenthe, Noordzee; Pluto, Lerwick; Prinses Mar griet, Southampton; H.K.S. de Hoop, Noordzee, IJmuiden; Andrea, Rotterdam; Victress, Shoreham; Valiant, Kingslynn, IJmuiden; Torsten, Southampton, Wor- merveer; Castor, Dordrecht; Dart, Lon den; Sandvet, Rotterdam; Marie Christi ne, Delfzijl; Bab T, Delfzijl, Zaandam; Codtruck, Cont Plat, IJmuiden; Hagen, Bremen; Sig, Rotterdam; Cadence, Queensborough; Hebrig, Rosshaven; Gulf Fleet 7, Cont. Plat; Eva Sun, Noordzee; Anna V, Rouan; Devon, Thameshaven, IJmuiden; Pierre Vieljeux, Duinkerken. VELSEN. De algemene beschou wing van de VVD-fractie was van dien aard, dat de woordvoerder ir. G. A. Schoonkind stelde: „U mag dit een pes simistisch verhaal noemen, maar wij liberalen hebben nu eenmaal een meer pessimistische, of zo u wilt minder opti mistische kijk op de mensheid, dan het socialisme die heeft. Wellicht omdat wij voelen dat onze beginselen van persoon lijke vrijheid, persoonlijke verantwoor delijkheid, verdraagzaamheid en sociale rechtvaardigheid wel een zwaar beroep doen op de individuele mens, die zich soms in zijn beste ogenblikken naar deze beginselen gedraagt maar overigens mens blijft: met al zijn fouten en gebre ken.” Het Orkest geeft op woensdag 12 november weer een concert in de Vredevorstkerk in de landencyclus. Oostenrijk staat ditmaal centraal. Solist is de oud-Beverwijker Marco Bakker, die op zeer jeugdige leeftijd al begon te studeren en later een zangopleiding volgde aan het Am sterdams Conservatorium, waar hij deel uitmaakte van de operaklas. Het CDA noemt alvast een aantal dingen, waar het college bij de voorbe reiding van de begroting voor 1977 reke ning mee kan houden. Zo kan volgens de partij de grote aandacht voor par keerplaatsen en wegvernieuwing wel naren aangesproken en bruikers worden dus in belast. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vannacht is bij een ver keerscontrole aan vijf autobestuurders een rijverbod opgelegd wegens het ge bruik van alcoholhoudende dranken. In één geval werd proces-verbaal opge maakt en werd een bloedproef afgeno men. het CPN-raadslid Th. Kruisman de op roep in ontvangst. De Nationale Vietnam Aktie heeft deze week plaats en is bedoeld om geld in te zamelen voor vier projecten voor wederopbouw van Viet nam: een school in Hanoi, een lyceum in Thai Binh, een oogheelkundige kliniek in Binh Vien Halan en een middelbare school in Than Hoa. Minister Pronk heeft de toezegging gedaan van de zijde Ten aanzien van de openbaarheid van de commissievergaderingen wenste hij eerlijk te erkennen dat dit tot nu toe een sof is geweest. De VVD heeft ook geen behoefte aan de uitbreiding van die openbaarheid. Wel vraagt zij zich af of het nu wel zo n lig is om uitvoerige discussies in de commissies nog eens te herhalen in de raadsvergaderingen en vaak zelfs bij de schriftelijke vragen in de begrotingsbehandeling. De VVD ont gaat althans de diepere zin zo die er mocht zijn van deze handelwijze. BEVERWIJK/HEEMSKERK. Noordhollands Philharmonisch Ir. Schoonkind vond het moeilijk een algemene beschouwing te houden over de nu voorliggende begroting. Aan de ene kant geeft zij het beeld dat er geen vuiltje aan <Je lucht is in Velsen; maar de achtergrond vertoont een diepe reces sie waarvan het einde nog niet in zicht is en een toenemende werkloosheid. Dit laatste nog niet in Velsen, maar in elk geval kent men hier al duidelijk de werktijdverkorting. En dan zijn er nog de middelgrote en kleine bedrijven en de middenstand met al hun problemen. „Hoe lang kan dat nog worden volge houden?” zo vroeg hij zich af. Hij noem de de huidige situatie een breekpunt in de ontwikkeling waarin steeds maar meer moet kunnen en loon- en prijsstij ging haasje>-over springen. Hij noemde meer vertrouwen in elkander, zo breed mogelijke, eerlijke voorlichting, de op stelling van de politicus als de tussen persoon tussen het publiek en de des kundigen op verschillend terrein es sentieel voor een goed functionerende democratie. Als men elkaar niet gelooft, valt een pijler weg onder onze democra tie zo stelde hij. Een tweede pijler de voorlichting valt weg door de informatievervuiling, welke nog gevaar lijker is dan welke milieuvervuiling dan ook. En als de politicus de slaaf wordt van zijn achterban,valt ook de derde pijler weg zo vreest de VVD. Fractieleider De Boer vroeg het colle ge of oude plannen wel voldoende wor den aangepast aan de zich wijzigende omstandigheden. Met name noemde hij de recreatie in de Velserbroekpolder in relatie tot een afnemend bevolkingscijfer en het al of niet noodzakelijk zijn van een verkeersonderzoek in verband met een tweede tunnel onder het kanaal, te rughoudendheid bij wegenaanleg en het tegengaan van autogebruik in stedelijke gebieden. De financieel deskundige van de VVD mr. A. P. J. Koch had becijferd dat in 1969 het inkomen van de gemiddelde Nederlander 5139 en van de belasting- Dinsdag gearriveerd: Hai, Bremen; Hopewell, Santos; Borkum, Kopenhagen; Mercur, Rotterdam; Dinstlaken, Rotter dam, IJmuiden; Telles, Oulu, Zaandam; Teutonia, Rotterdam; Vista Fjord, La Coruna; Pamir, Portsmouth. IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Eloquence, van Gainborough; Parkesga- te, Rochester, IJmuiden; Suurlaid, Stocks, Zaandam; Nassauborg, Karlstad; Codtruck, Cont. Plat, IJmuiden; Hiroshi ma Maru, Nantes; Juist, Emden, IJmui den; Corchester, Tilbury, Baldur, Lulea, IJmuiden; Mariana, Newport, IJmuiden; Merweborg, Hamina; Helga S, Vae- nersbörg; Dargle, Rotterdam; Rotterdam. ook werd aangereden, was doorgereden, maar houden. Hetzelfde gebeurde toen een Velsense automobilist een lan taarnpaal ramde en ook doorreed. De man is later op het Hoogoventererein aangehouden en heeft een preoces-ver- baal gekregen. Voor de aanvang van de begrotingsver- gadering van de gemeente Velsen heb ben enkele leden van de partij Progres sief Velsen in de hal van het stadhuis vlugschriften uitgedeeld met een oproep tot steun aan de Nationale Vietnam Aktie. De stencils werden zowel aan het publiek als aan de binnenkomende raadsleden uitgedeeld en op de foto nemen burgemeester drs. J. Reehorst en In 1971 zong Marco Bakker met over weldigend succes de partij van Zurga in de opvoeringen van Bizet’s Les Pêcheurs de Perles tijdens het Festival van Wax- ford ip Ierland. In 1973 maakte hij een concerttoernee door de Verenigde Staten. Marco Bakker won prijzen tijdens zang- concoursen in Den Bosch (1966), München (1967) en Rio de Janeiro (1968). In 1969 maakte hij zijn Berlijns debuut met een verklanking van de Christus-partij in Bach’s Matthaus-Pas- sion. Woensdagavond 12 november zal men hem kunnen beluisteren in zijn geboor teplaats. Het orkest begint onder leiding van André Vandernoot met een uitvoering van de symfonie no. 5 van Franz Schu bert. Uit de opera’s „Die Zauberflöte” en ,,Le Nozze di Figaro” zingt Marco Bak ker achtereenvolgens de aria’s „Der Vo- gelfanger bin ich ja” en „Aprite un, po’ queq’li occhi”. Het orkest speelt dan het menuet uit Divertimento no. 17 van Mozart. Uit „Le Nozze di Figaro” zingt Bakker dan voor de pauze nog de aria van de graaf „Hai gia vinto la causa”. Na de pauze speelt het orkest de ouverture „Dichter und Bauer” van Franz von Suppé, de Ballszene naar een etude van Mayseden van Hellmesberger en de Kaiserwalzer van Johann Strauss. Marco Bakker zingt dan met orkestbege leiding „Das Werberlied” en „Ja, das Schreiben und das Lesen” uit „Der Zi- geunerbaron” van Strauss en uit de operette Gasparone van Millöcker „Dun- kelrote Rosen”. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Tijdens het afgelopen weekend zijn meer inbraken gepleegd dan maandag door de politie kon worden gemeld. Inmiddels is aangifte gedaan van een inbraak in een kantoor aan de Wijkermeerweg. Er werd een ruit vernield, maar er wordt niets ver mist. Bij een ander kantoor aan dezelfde weg werden vier ruiten vernield, rriaar is men niet binnen geweest. Ook na de inbraak dit weekend in de sociale werkplaats in Velsen-Noord werd niets vermist. Door de politie is bekendgemaakt dat uit de mivo-school na inbraak toch een bandrecorder is gestolen. In eerste in stantie was gemeld dat er niets was vermist. Dinsdag vertrokken: Bothniaborg, Delfzijl, Zaandam; Parkesgate, Kinglynn, IJmuiden; Westondyke, Londen; Tama Maru, Le Havre; Eloquence, Londen; Sorel, Colchester. In 1965 maakte de bariton Marco Bakker zijn operadebuut tijdens het Holland Festival met de hoofdrol in de speciaal voor hem geschreven opera „De Droom” van Ton de Leeuw. Hij heeft zich inmiddels een grote populariteit verworven met radio- en televisie-uitzendingen en zijn laatste in Wenen gesitueerde TV-optreden is op een langspeler vastgelegd, waarvoor op het ogenblik veel reclame wordt ge maakt, zeker in Beverwijk en omgeving. Bij de Nederlandse Opera zong hij een groot aantal hoofdrollen, waaronder de titelpartijen in Orfeo van Monteverdi, Giulio Cesare van Handel, Figaro in Le Nozze di Figaro van Mozart en verder werkte hij mee aan een zeer uiteenlo pend repertoire. VELSEN-NOORD. Een Velsense automobilist heeft zaterdag proces-ver baal gekregen nadat hij was doorgere den na een aanrijding. Op de Corvers- laan in Velsen-Noord had de man met zijn wagen een stilstaande auto geraakt, waardoor een tweede stilstaande auto De bestuurder is later aange- VELSEN-NOORD. De zanger Hans Soeters, eens behorend tot de bekende formatie Mayfair, zal vrijdagavond 7 november te beluisteren zijn in de jon- gerensoos van het buurthuis De Mei. Hans Soeters is 22 jaar, studeert vier jaar Nederlands in Groningen en houdt zich intensief bezig met zijn grootste liefhebberij: Engelse volksmuziek. Soe ters legt de nadruk in zijn muzikale optreden op vocale aspecten. De liedjes zanger begeleidt zichzelf daarbij op de gitaar. Het optreden begint om half negen ’s avonds. r >7 7 o u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7