NVV-voorzitter Kok na mislukt overleg met werkgevers: Meer wijnbouw in Limburg 1 KRITIEK OP PRIJSINDEX Werkgelegenheid en Grote ongerustheid in Kamer over werkgelegenheid hulp aan Indonesië mogelijk combineren Concentratie in boekdistributie Rijkspostspaarbank uw nationale spaarinstelting 99 99 1 Minister Duisenberg (Financiën) Vraag uitvoerige informatie O w 14 15 1975 ECONOMIE NOVEMBER WOENSDAG 5 1 -- 9 H EIGEN HUIS Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/4% Looptijd 6 jaar, vaste rente 872% Looptijd 5 jaar, vaste rente 874% Naam o/ /o Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito’s. 8 Woonplaats tfr-, ;&- k Straat - Is^ Geen reden om kabinet hulp te vragen een CAO S Extra impuls nodig in bouw 6 (ADVERTENTIE) osito met 8%% rente o D V jen 1,70 Schrijnend noemde de KVP’er Corne lissen het karakter van de woningnood, nog benadrukt door de grote werkloos heid in de bouw. „Onze indruk is dat ondanks de aanvullende programma’s de geplande eigen woningen er 50.000 te maken. Dit zou mogelijk zijn door voor iedere woning tot een bepaalde datum in 1976 een subsidie van 10.000 gulden be schikbaar te stellen. Hij vroeg de rege ring de fiscale aftrekbaarheid van het onderhoud van de eigen woning nog eens in overweging te nemen. 2,58 5,31 6,49 100,75 33,75 6,25 2,50 59,00 98,75 58,75 46,25 42,25 14,38 4,17 6,90 67,00 12,50 2,68 5,61 6,79 103,75 37,25 8,25 2,60 62,00 101,75 61,75 49,25 45,25 14,68 4,47 8,15 70,00 15,00 50 00 00 •,50 50 00 )0 ),00 10 00e 60 20 00 f,50 10 50 ,00 50 10 10 90 50 .20 ,00 X 8,00 ,80 9,00 30 t,50 00 50 ,20 ),50 70 00 50 50 00 .00 L00 tie en n. in en ar De heer Kok herinnerde er aan dat de drie vakcentrales de opdracht hebben van de leden van de bonden uiterlijk half november vast te stellen, of er een basis is voor een centrale overeenkomst voor 1976. Als die basis er niet is. zullen de bonden die voor onderhandelingen staan over vernieuwing van collectieve arbeidsovereenkomsten voor bedrijfstak ken of ondernemingen, op basis van de uitgangspunten van de vakcentrales, de onderhandelingen beginnen. Een oplossing voor deze problematiek kan gevonden worden door gebruik te maken van consumentenpanels, die in continuïteit vaststellen wat, waar en hoeveel gekocht wordt tegen welke prijs. MAASTRICHT. (ANP) Rondom Maastricht zal binnen afzienbare tijd op grotere schaal dan nu het geval is, wijn worden verbouwd. Er is een project in voorbereiding dat vooral de amateur-wijnbouwers in Zuid-Lim- burg de gelegenheid wil bieden op serieuze wijze aan wijnbouw te doen. 3» 70 ,80 20 ,70e 0b 1,00 i,&0 1,4» i.0» )O )0 De Indonesische regering wil de kre dietwaardigheid van haar land op lange re termijn waarborgen, zei minister Dui senberg. Hij heeft dat, op langere ter mijn gezien, als vertrouwenwekkend er varen. Ter bevordering van de werkgelegen heid en verruiming van het eigen wo- ningbezit stelde de heer Scholten (ARP) voor in 1976 een extra conjuncturele sprong te maken. Probeer van de 37.000 De drie punten waar de vakcentrales in dit opzicht veel belang aan hechten zijn: de inkomenstontwikkeling van an deren, de vermogensaanwasdeling (VAD) en hoe krijgen overheid en vakbeweging meer zekerheid bij het bepalen van mogelijkheden voor meer werkgelegen heid waar die nodig is. De inkomensont wikkeling van anderen dan die, betrok ken bij een overeenstemming op cen traal niveau, heeft betrekking cp twee groepen, aldus de heer Kok: de beoefe naren van vrije beroepen en de catego rie van het hogere personeel die niet onder de werkingsfeer van valt. Wat de mogelijkheden voor grotere invloed bij het schéppen van werkgele genheid aangaat, merkte hij op dat de overheid daarbij het kader van een alge meen investeringsbeleid kan scheppen. De vakbeweging heeft gisteravond aan de werkgevers gevraagd hoe zij dachten over die drie voor de vakcentrales be langrijke punten, aldus de heer Kok. De werkgevers hebben echter geantwoord dat zij nog niet in staat waren geweest zich daarover een oordeel te vormen. De heer Kok merkte op dat een mogelijke opstelling van werkgevers vandaag in de ïrtj- Drie „grote mannen”, gekiekt vóór het begin van het overleg in de Stichting van de Arbeid. Kijken de heren Van Veen (VNO) en Lanser (CNV) al wat somber, de heer Kok (NVV) kan nog lachen. In zijn hand heeft hij het programma van de Russische vakbeweging. De heer Kok merkte verder op dat drie punten in de besluitvorming van de drie vakcentrales een heel belangrijke plaats innemen. Als het beleid voor het ko mende jaar zal zijn gericht op het maken van een pas op de plaats, zoals ook de vakcentrales van oordeel zijn, dan moet dat maatschappelijk aanvaard baar zijn voor de werknemers. AMSTERDAM (ANP). - (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: DEN HAAG (ANP) - De inflatie en de snelle ontwikkeling van het distributie stelsel maken, dat de huidige methode van vaststelling van het prijsindexcijfer te statisch en ongeschikt voor de doel einden, waarvoor de index is ontwor pen, is geworden. Deze kritiek is gisteren op de marktondefzoekdag, die de Neder landse Vereniging van Marktonderzoe kers (NVM) in het Haagse Congresge bouw heeft belegd, geuit door de statis ticus drs. C. C. J. de Koning, directeur van „Attwood Statistics”. Drs. J. D- Lock van het Centraal Bureau voor de Statistiek, merkte op dat onlangs een nieuw budgetonderzoek is gehouden voor de samenstelling van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie. Dit zal gegevens leveren voor een nieuw actueel wegingsschema. ,oo 1,50 30 50 50 .01 10 .5» 50 ,00 ,50 .50 00 )0 De advieskoersen voor buitenlands Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) De invloed, die het prijsindexcijfer uitoefent, op economische beslissingen is van dien aard, dat gevraagd mag worden die technieken toe te passen, die een zo nauwkeurig mogelijke registratie van prijsfluctuaties mogelijk maken. De hui dige berekening van het prijsindexcijfer wordt in belangrijke mate beïnvloed door traditionele produkten, traditionele afzetkanalen en een traditioneel con- sumptiepakket. Het huidige prijsindex cijfer is daarom onvoldoende in staat om de dynamiek in de gezinsconsumptie te volgen. Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. Tuinenburg (DS’70) zag het falende bouwbeleid mede veroorzaakt door het scheppen van onzekerheid in de totale bouwwereld. Verlaging van het BTW- tarief voor de woningbouw naar 4 per cent zou wat meer zekerheid kunnen bieden. In veel groeikernen is de grote werk loosheid een zorgelijke zaak, meende GPV-woordvoerder Jongeling. Hij stelde voor om die kernen, waar het werkloos heidspercentage boven het landelijk ge middelde ligt, te brengen onder de in vesteringsregelingen voor én industriële bedrijven én stuwende dienstverlenende bedrijven. Ook stond de nota huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuishoudens ter discussie. De Beer gaf te kennen dat het programma van 4.000 te bouwen een heden in 1976 verdubbeld kan worden. Hij verzette zich tegen de individuele huursubsidies voor ongehuwden, jonger da» 30 jaar. De VVD bepaalt zich liever tot objectsubsidie. De regering zou vandaag antwoorden. De ervaringen, opgedaan sinds de aanplant van wijnstokken in 1967 op de hellingen van de linker Maasoever in Maastricht, hebben de wijnkenners ervan overtuigd dat het dal van Maas en Jeker met het voor wijnbouw zo ideale microklimaat uitermate ge schikt is voor wijnbouw. De heer Van Veen stelde nog dat men, als men niet samen tot oplossing van de problematiek komt, met elkaar de sloot ingaat. Voorkomen moet worden dat er nog meer bedrijven de hoek omgaan. Prijscompensatie is geen soort levens verzekering voor werknemers waarvoor de werkgevers de premie moeten beta len. Het is van de werkgevers geen onwil om geen prijscompensatie meer te aanvaarden, maar een „non possumus”, wij kunnen niet. De heer Kok merkte nog op dat de vakcentrales het stelsel van de prijscom pensatie niet prijsgeven. Daarover is niet te praten met de vakbeweging. De vak beweging is bereid, als daarvoor van de kant van het kabinet behoefte aan blijkt te bestaan, haar standpunten nader mondeling toe te lichten. Sociaal-Economïsche Raad (waar dan een sterk verdeeld ontwerp-advies over de vermogensaanwasdeling aan de orde zal komen) een zekere rol zou hebben kunnen vervullen. De heer Van Veen (VNO) zie te hopen dat het kabinet nu een wijs besluit zal nemen en niet zal zeggen: „Goed, jullie zoeken het zelf maar verder uit.” Niet alleen de PvdA’ers maakten zich zorgen over de werkgelegenheidssituatie in de bouw. De VVD’er De Beer sprak van „de grauwe werkelijkheid voor de werkloze bouwvakkers”. De doelstelling van dit kabinet om de werkloosheid niet te laten /plopen maar te handhaven op het peil van 34.000 is niet waargemaakt. De tuimeling omlaag in de bouwproduk- tie is veel te plotseling gegaan, vond hij. Bracht de oogst in 1969 60 flessen wijn op, dit jaar zal de oogst naar schatting zeker enkele duizenden flessen witte wijn opleveren. Het is een wijn met een alcoholgehalte van 9 percent die volgens de wijncommis sie van de EEG goed van kwaliteit is. Over het nieuwe wijnbouwprojeet wordt nog onderhandeld met ge meente en provincie wier medewer king is ingeroepen Medewerkers van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen hebben zich bereid verklaard de wijnbouw in Maastricht en omgeving met adviezen over bodemgesteldheid en veredelingsprocessen bij te staan. DEN HAAG (ANP) De PvdA- fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat het woningbouwpro- gramma voor 1976 de werkgelegen heid in de bouw zal moeten hand haven op het niveau van 1974 of daar niet ver uit de buurt mogen ko men. Tijdens het debat over de bouwbegroting deed PvdA-bouw- specialist Kombrink gisteren een beroep op de regering een extra grote impuls voor de bouwnijver heid zeer sterk in overweging te nemen. werkgelegenheid in de bouw verder is weggezakt tot beneden het niveau van 1974.” Met Kombrink drong Cornelissen aan op ruime aandacht voor om- en bijscho ling van werkloze bouwvakkers, al zal daartoe inzicht nodig zijn in de behoef ten op wat langere termijn. Kombrink drukte de regering op het hart bij eventuele financiële bezuini gingsoperaties aan de volkshuisvesting voorrang te blijven geven. Als er meer woningwetwoningen kunnen worden ge bouwd zal daarvoor alsnog de ruimte op de begroting moeten worden opgenomen. Hij vroeg of het wel verstandig was binnen het bouwprogramma het aandeel van de woningwetwoningen te verlagen van 44.000 naar 40.400. Minister Gruij- ters kon de PvdA-woordvoerder meede len dat de prognose over het hele jaar voor deze categorie uitkomt op 41.250. Minister Gruijters ontving van Kom brink de uitnodiging wat meer te vertel len over de plannen met de doorstro- mingsheffing en hoe het staat met de afschaffing van de huurharmonisatie. Bij de toetsing van de nieuwe huurprij zenwet zullen wij aan dit laatste punt zwaar tillen, kondigde hij aan. Kreeg de bouwbegroting van de rege ringsgezinde partijen over het algemeen wel een voldoende, de oppositie liet er geen spaan van over. Hij verklaarde met leden van de In donesische ministerraad ook te hebben gesproken over DAF-Trucks. De minis ter betwijfelt of de aandacht van de Indonesische regering vooral op het wegtransport zal zijn gericht, gezien het opnieuw afwegen van prioriteiten in dat land. Die prioriteiten zijn scherp herzien na de problemen rond de Indonesische oliemaatschappij Pertamina, die een aanslag op de Indonesische reserves heb ben gepleegd en de problemen van afzet van Indonesische olieprodukten. De Beer kwam tot dezelfde constate ring als vorig jaar: het bouwbeleid is één grota puinhoop. Weliswaar met een iets vriendelijker aanblik dan vorig jaar, omdat de regeringspartijen de mantel der liefde hebben gehanteerd. Wat de bouwpolitiek betreft zitten we in een periode van windstilte. Zelfs in de ver nieuwbouw is het niet allemaal botertje aan de boom, met 10.000 ingrijpend te verbeteren woningen minder. CH-woordvoerder Tolman had de in druk dat de regering berust in de misè re. De heer Van het Schip (CPN) verweet de minister dat er door het ontbreken van een bouwprogram ook geen sprake is van éen duidelijke taakstelling. Steeds meer wordt de schuld voor het falende beleid bij corporaties en gemeenten ge legd. Van het Schip vroeg de minister een inzicht te verstrekken in de bouw plannen die moesten worden afgekeurd. „Ik heb de indruk dat de woningbouw- produktie beduidend hoger zou kunnen zijn dan 100.000 a 110.000.” Volgens de directeur ir. R. H. Smede- ma van Centraal Boekhuis behoeven van deze samenwerking geen nadelige gevol gen voor de werkgelegenheid te worden verwacht. ,,De werkgelegenheid kan wor den gehandhaafd al zal op langere ter mijn voor sommige werknemers aan verhuizing niet te ontkomen zijn”. De principe-overeenkomsten tussen Nederland en Indonesië zouden vóór 31 december van dit jaar rond moeten zijn. Die eis heeft minister Duisenberg aan de Indonesische bewindslieden gesteld. De contracten zouden enkele maanden later getekend moeten worden. „Het moet snel gaan, want in 1976 moet het effect van de maatregelen voor de Nederlandse werkgelegenheid merkbaar zijn”, aldus de minister. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG NVV-voorzitter Wim Kok zei gisteravond na het mis lukte overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid dat de werknemers geen reden zien voor het te hulp roepen van het kabinet. Het leek de werknemers niet meer dan elegant om, nadat een kabinetsdelegatie op 14 oktober met het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gesproken, nu aan het kabinet mee te delen dat de stichting er niet is uitgekomen. Het initiatief ligt nu bij het kabinet of het aanleiding ziet voor andere mondelinge informatieve gesprekken met één der part ners of met beide. Afhankelijk van die eventuele reactie zullen de drie vakcentrales dan hun standpunt nader kunnen bepalen. SCHIPHOL (ANP). Minister Dui senberg van Financiën is hoopvol ge stemd dat de steun van de Nederlandse regering aan het bedrijfsleven in ons land kan worden gecombineerd met ont wikkelingshulp aan Indonesië. Hij zei dat op Schiphol na terugkomst van een tiendaagse reis naar dat land, op uitno diging van zijn Indonesische ambtgenoot. Eind november zal worden vastgesteld hoe de prioriteiten van Indonesië over eenkomen met de bestrijding van de werkloosheid in Nederland. Dat zal op ambtelijk niveau gebeuren. Indonesië kampt met onvoldoende verbindingen- Wanneer de besprekingen van beide bewindslieden zal leiden tot contracten, zullen die voornamelijk be trekking hebben op de scheepsbouw, de ha ven ontwikkeling en haveninrichtingen. Minister Duisenberg wilde, gezien het voorlopig karakter van zijn besprekin gen, geen bedragen noeOïen, die mogelijk met de hulp zullen zijn gemoeid. CULEMBORG-HOOFDDORP (ANP). Centraal Boekhuis BV in Culemborg (220 werknemers) en Distri BV in Hoofddorp (circa 70 personeelsleden) hebben voorlopige overeenstemming be reikt over een fusie van beide bedrijven. Wanneer overeenstemming wordt be reikt betekent dit een concentratie in de boekdistributie. Voor de effectuering van de fusie wordt onmiddellijk contact op genomen met de vakbonden, SER en de ondernemingsraden, zo deelt Centraal Boekhuis mee.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15