Van mooie huid tot fraaie j as Üi Canon-galerie Gastarbeiders beeld Open huis voor s geluid en 1 lil Hoe in rr- npifel I, IG Is I- 3! foto f ▼ARIA. ander aan te pas voordat u zo’n zekere dag de droom van uw le- kostelijk omhulsel in handen ven, een bijzonder fijne en soe- hebt. Nu zal ik u echt niet gaan vermoeien met de volledige om schrijving van het ingewikkelde mij heel goed voorstellen dat u procédé van huid tot jas, maar daar weleens een paar aardige details wil ik u eerst nog een nachtje over wilt slapen. Afge- bepaald niet onthouden. zien van de vele dure guldens ■I t Dit woord: LOVEN ƒ- ■BfeH pele leren jas om uw welgevorm de schouders laat glijden, kan ik loon lipt 3 die voor zo’n aankoop uitgetrok ken moeten worden, komt er an derzijds ook nog wel het een en ai ij! 4 - SINDS EEN JAAR is er in Haarlem een groep van enthou siaste en actieve hobbyisten die samen de Haarlemse Vereniging voor Beeld en Geluid vormen. Om u kennis te laten maken met hun liefhebberij: werken met ge luid, zoals bandmontages en hoorspelen, het verzorgen van geluid bij diaseries en films, or ganiseren zij in samenwerking met de Filmgroep Haarlem op 8 en 9 november een open huis in de Titus Brandsmaschool, Krom- houtlaan 2 in Haarlem-Parkwijk. VOORDAT U ZICH OP een Dit woord: BIJLEG HmmK - Dit woord: ONGEREED BöHB Si te als momenteel V Een filmhobbyist in de weer met geluid. aats zijn Onder redactie van J.P. Bos onder redactie van Bé ter Maat CV 5 ver Bruin leren jasje met vierkante hals- inzet (Vico-collectie). vrij j tot i de :irca i tot leid, tus- >aan te els- Na twee jaar uitgezonden te zijn als afgevaardigde van het Rode Kruis in uitlopende Zeer uitstekende HET BEHOEFT UITERAARD geen betoog, dat voor een werkelijk fraai VOOR HET, MANNEVOLK HEEFT Vico echter ook het nodige in huis. ante en 317, lem 0431 li Lange grijze pigskin mantel eveneens uit de voorjaars- en zomercollectie van Vico (links) TEGELIJK MET DE opening van een fototentoonstelling over gastar beiders van Jean Mohr in de Canon- galerie (Reestraat 19, Amsterdam) is bij Uitgeverij Van Gennep in Am sterdam het boek „Een zevende man” verschenen, eveneens met foto’s van Jean Mohr en tekst van John Berger. Dat varieert dan van jacks tot korte en lange jassen en evenzeer in de meest fraaie leersoorten. Met de win ter weliswaar nog volop voor de boeg 'is het toch wel leuk om alvast uit te kunnen kijken naar het gezellige voorjaars- en zomers kleurige leer. OPVALLEND IN DE VlCO-collec- tie zijn de kleuren. Dat sprong duide lijk in het oog bij een turquoise velours mantel met leren knoopjes en biesjes ton sur ton. Nu even de lange mantel vergeten, want daar komen we straks wel op terug- We bepalen ons weer tot de korte jasjes en die zijn er in grote verscheidenheid. Zo zag ik onder andere voor u een snoezig okerkleurig suède wikkel jasje waar vanuit een schouderpasje voor Zijn vaak aangrijpende, soms ont luisterende beelden zijn veel meer dan een illustratie: in al hun rauwheid en cynische humor spreken ze voor zich zelf: het afscheid in Istanboel, de medische keuring, het kale Griekse landschap, de herenclub in Sevilla, de Zwitserse barakken en de gladgescho ren, netgedaste emigratieambtenaar die vanaf de zoveelste verdieping een menigte gastarbeiders toespreekt. WAAROM DEZE ENIGSZINS uit voerige, inleiding? Wel, dezer dagen werd mij door VICO - het puur Nederlandse en in Rotterdam geves tigde bedrijf dat waarlijk voortreffe lijke leren en suède kleding vervaar digt - de voorjaars- en zomercollec tie 1976 getoond en toen kwamen al dat soort wetenswaardigheden weel’ eens boven drijven. Vandaar! Onder het etiket New Dimension liet men mij de meest aparte modellen zien, zowel in gladleren als in suède kwa liteiten. Wat denkt u bijvoorbeeld van een vlot brique-kleurig jackje met epauletten of v-an een mooi grijs pigskin jasje met sierstiksels? Leuk voor op de rok, maar voor hetzelfde geld te dragen op de niet weg te denken pantalon. OOK IN DE LANGE MODELLEN liet Vico geen verstek gaan. Het zo merse korenblauw werd gegeven aan een fraaie afkledende pigskin mantel met enigzins uitlopende mouwen (trompetmodel). Zeer verfijnde trenchcoats en uitstekende pakjes met banenrokken completeerden deze kostelijke collectie, althans voor de dames. Okerkleurig suède wikkeljasje met platte plooien uit een schouderpas voor en achter, uit de voorjaars- en zomercollectie van Vico. het Midden-Oosten volgde hij een jaar schilderen in- Parijs en maakte in 1955 zijn debuut als fotograaf. Hij werkte voor veel tijdschriften- en or ganisaties en illustreerde een aantal Over gastarbeiders, een vreemd- vertrouwd beeld in onze straten en fabrieken, is nog maar weinig in boekvorm gepubliceerd. In West-Eu- ropa zijn er 11 miljoen geregistreerde en waarschijnlijk 2 miljoen illegale gastarbeiders werkzaam, bijna net zo veel als de hele Nederlandse bevol king. Een volk van mensen met een achtergrond en een geschiedenis die ver van ons weg ligt, die een taal spreken die wij niet verstaan, die Hier het vuile werk komen doen omdat er ginds geen werk is, die hier worden uitgespeeld tegen hun collega’s, al te vaak zonder rechten, voor een lager loon en zonder promotiekansen. Met zeer wisselende literaire middelen (impressies, beschrijvingen, statistisch materiaal, politiek-economische be schouwingen) bouwt Berger het beeld op van achtergrond en werkomstan digheden van deze 13 miljoen. Mohrs foto’s werken daarnaast op geheel eigen wijze. boeken. Hij werkt free-lance fotograaf. De openingstijden van Canon zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 18 uur. suède of leren kledingstuk ook de allermooiste huiden dienen te worden gebruikt en dat er bovendien zeer vakkundige looiers en ververs inge schakeld moeten worden om die hui den te vervolmaken. Dat juist het symbool van ons lekkere zachte wol len truitje, het overvloedig in het wol verpakte schaap, verstoken is van de daarvoor geschikte huid zal wellicht nooit bij u zijn opgekomen. Met an dere woorden, schapen die de slecht ste wol leveren hebben voor ons jasje de beste huid Behalve de huiden van schapen, wordt het kledingleer eveneens gefabriceerd van runderen, paarden, geiten en van in het wild levende dieren, zoals rendieren, kan goeroes, buffels, slangen, krokodillen of van andere' beesten waarvan de huid op een gegevn ogenblik in het modebeeld gewild is. en achter platte plooien komen. En wat te zeggen van een sportief leren jasje met een vierkant verwerkte halspas en mouwen o-p een strakke manchet; enig toch zeker? Een laven delblauw exemplaar met sierstiksels kreeg nog een extra fantasietje door de omgevouwen hoekjes aan de opge stikte zakken. Jean Mohr werd in 1923 in Genève geboren. Hij studeerde af in sociale en economische wetenschappen aan de universiteit in zijn geboortestad. Alle lokalen van de school zijn dat weekeinde in gebruik voor de volgen de doorlopende demonstraties: Geluidsmontages: knippen en plak ken van banden, het hoe en waarom. Men kan het, eventueel met hulp, Zelf proberen. Hi-Filellety: men kan meedoen in het programma met de „grote oren”. Geluidsquiz: raad de geluiden die op de band zijn gezet en win een leuke prijs. Zelfbouw: het zelf en onder leiding bouwen van een mengpaneel. Geluidsopnamen: in een speciale ruimte kan men een gesproken brief laten opnemen- Ook kan men een muziekinstrument meebrengen en dit pp de band laten zetten. Cassettes en banden tegen kostprijs. Diaserie met geluid: in enkel- en dubbelprojectie. Films mej geluid: samen met de Filmgroep Haarlem worden films van verscheidene amateurs vertoond. Va kantie-, speel- en animatiefilms, als mede documentaires in 8 en 16 mm, alle voorzien van geluid volgens ver schillende synchronisatiesystemen. Display: de vakbekwame handel laat zien wat er alzo op dit terrein te koop is. Informatiestand: voorlichting onder andere met diaseries over de ver schillende betrokken hobby’s. De openingstijden van het open huis zijn: zaterdag van 14 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Toegang vrij. Als extra wordt op zondagmorgen om 10 uur een geluidspuzzeltocht ge houden. Cassette- of bandrecorder meenemen. Inschrijvingen vanaf 10 uur aan de school a 2,50 per per soon. Iedereen kan er aan meedoen: te voet, per fiets, desnoods per auto, handkar of bakfiets. Leuke prijzen voor de winnaars. MS B si»*' Gastarbeider in de fabriek. wordt voornamelijk in religieuze zin gebruikt. Het betekent dan: verheer lijken. Men zegt: God zij geloofd en de psalmist looft Gods werken. Maar loven betekent ook: een artikel voor een bepaalde prijs te koop aanbieden. Er is een aardige zegswijze: dat is, (of wordt) een schip van bijleg, waarvan de betekenis is: dat is een onderneming die altijd verlies zal op leveren en waar dus altijd geld bijge legd zal moeten worden. Het woord bijleg wordt hier in zijn eigenlijke betekenis gebruikt, want bijleggen is natuurlijk: iets bij iets anders voegen. Dat de uitdrukking spreekt over een schip van bijleg is begrijpelijk. Bijlig gen en bijleggen zijn scheepstermen die betekenen: het schip bij storm weer met klein zeil met de kop in de wind houden. Van geschillen gezegd betekent bijleggen: in der minne schikken, zo regelen dat beide par tijen tevreden zijn, wat men ook wel noemt: beslechten, waarin slecht de oude betekenis: glad, effen heeft. H Wie on-gereed is, is niet gereed, niet klaar, niet in staat om snel handelend op te treden. Maar van personen wordt ongereed in het he dendaagse Nederlands nooit meer ge zegd. In de vorige eeuw kon men nog wel van zaken zeggen dat ze onge reed, dus: niet onmiddellijk ter be schikking waren en Bilderdijk zegt van een krijgsmansarm dat hij „nim mer ongereed”, dus: altijd in de weer was. Maar ook dit gebruik is verou derd. Het woord ongereed leeft alleen nog voort in de uitdrukking: in het ongerede raken voor: weg raken, zoek raken, zodat men er niet over kan beschikken Men gebruikt het woord eigenlijk alleen van brieven en andere papieren. Deze betekenis vloeit logisch voort uit die van: prijzen. Wie iets verko pen wil prijst zijn waar om daardoor een hogere prijs te bedingen. Vandaar de uitdrukking: na veel loven en bieden werd de koop gesloten. De verkoper looft, de koper biedt. Het zelfstandige naamwoord luidt lof: wat men tot iemands eer zegt. Eras mus schreef: De lof der zotheid. Be paalde examens kan men met lof (Latijn: cum laude) afleggen, d.w.z. op bijzonder goede wijze. En heel bekend is: eigen lof stinkt voor: het is onbehoorlijk zichzelf te loven. .X

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17