Dam Chips Hoofddorp bezet Overleg centraal akkoord vastgelopen Lantaarnpaal ontpopt zich als geiser HANS DE BOER Werkloosheid VOORZITTER ARP bouw kleiner Man gijzelde rechercheur S3 M/tZD/t FRANK to«ntme«le tfftartendorp vaIrIJPMA Strijd om macht in Bangladesj lijkt beslecht DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Winkelcentrum Schalkwijk Wandkasten ioneindig aan ngMaaninnaM elkaar te bouwen LlJLlLzuLL!121*la en variabel van indeling Centrale kloof Het woord is aan Wolken waterdamp in Heemskerk GRUIJTERS: HIJ: 1 Bont-Mode KOOIJMAN SANITAIR B.V. W(C2M-BOBOIS Rustig herfstweer k (Van onze redactie economie) Mi Bij de tijd AGENDA pagina 7 tl L ■I Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s [Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 66e jaargang nummer 3 KS- camera not a Waarom Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. KENNEMERLAAN Stad en Muziek Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Snickers 4 7 13 11 11 15 14 19, 21 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, regio 5, 6, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. DEN HAAG De kloof tussen werkgevers en vakbeweging inzake het loonbeleid voor volgend jaar lijkt onoverbrugbaar, nu beide par tijen gisteren tijdens hun eerste ge sprek binnen de Stichting van de Arbeid er absoluut niet in zijn ge slaagd een onderling akkoord te be reiken. Verwacht wordt dat de re gering de werkgevers- en werkne mersorganisaties apart bij zich zal roepen als voorbereiding voor een volgende onderhandelingsronde. D IJmuider Courant H. Donkersloot: I Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. (Van een onzer verslaggevers) Actieleider P. Brands Brandweer en deskundigen onderzoeken het gat. (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 15) De werkgevers presenteerden boven- (Zie verder pagina 7) (Van onze parlementsredactie) (Van een onzer verslaggevers) Gruyters 2 Vlak bij de Grote Markt 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN Barteljorisstraat 5, Haarlem, Telefoon 320425 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL. 31 02 20 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 -319245 vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd.^f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,40 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Ook voor de eerste helft van 1976 zijn de werkloosheidsperspectieven voor de bouw niet ongunstig. De vraag is echter wat er in de tweede helft van 1976 moet gebeuren. Er ligt een stimuleringspro gramma gereed, maar als er nog een financiële react injectie nodig is, zouden er wel eens moeilijkheden kunnen ont staan, aldus Gruijters. Minister Van der Stee zou een onder- handelingsdelegatie van Dam Chips vori ge week donderdag de toezegging hebben gedaan mee te willen werken aan een oplossing. Van de zijde van het ministerie van landbouw en economische zaken is gesteld dat de fabriek economisch levens vatbaar is. Het personeel was dan ook woedend toen gisteren bekend werd dat de minis ter in antwoord op kamervragen had gesteld verdere steunverlening „onver antwoord” te vinden, „wegens het ge brek aan een reëel perspectief voor het van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij HEEMSKERK Een niet-brandende lantaarnpaal op het kruispunt Ruys- daelstraat/Carel van Manderstraat op het weggedeelte dat het water daar overspant, heeft gisteravond in Heemskerk een zeer mysterieus gat opgeleverd waaruit op een tot nu toe onverklaarbre wjjze wolken waterdamp blijven sto men, zonder dat iemand van de ijlings gewaarschuwde experts van brandweer, politie, openbjare nutsbedrijven voor gas, water en elektriciteit, grondspecialis- ten en TNO de oorzaak of de oorsprong hebben kunnen vaststellen. 0 Een Amerikaanse astronoom heeft toevallig een melkweg ont dekt die dichter bij de Aarde licht dan welke andere ook. De naam van deze melkweg is Snic kers. Onmiddellijk rees de vraag waarom deze melkweg Snickers is genoemd. Collega’s van de ontdekker grapten dat de nieuwe melkweg in vergelijking met de oude slechts de grootte van een pinda heeft. Snickers is de naam van een reep met pinda’s erin. Tijdens de vergadering van de partij raad van de AR, op 27 september, was bezwaar gemaakt tegen een koppeling van de functie van voorzitter aan het kamerlidmaatschap. Men vond de com binatie van deze beide functies een te zware belasting. Daarom stelde men vanuit de partijraad een kandidaat die niet tot de Tweede Kamerfractie be hoort. Dat werd de heer Sj. Jonker uit het Belgische Jezus-eik. In tegenstelling tot De Boer is Jonker een felle voor stander van het CDA. Hij kreeg 26,7 percent van de stemmen. De eveneens door het partijbestuur voorgedragen me vrouw J. G- Kraaijeveld-Wouters be haalde 17,7 percent van de uitgebrachte stemmen. Van de nu gekozen partijvoorzitter is bekend dat hij slechts een gematigd voorstander is van het CDA. JVIet name de „open partij opvatting”, welke de KVP-er Andriessen huldigt, staat De Boer geenszins aan. Het verlaten van de Christelijke beginselen, van waaruit de confessionele partijen naar zijn mening politiek bedrijven, louter om aan stem menwinst te komen, acht hij voor een Christelijke partij een onaanvaardbare zaak. De WD’er Van Aardenne merkte op dat het loonoverleg zo is gelopen als zijn partij enkele maanden geleden had voorspeld. Hij zal de minister van Fi nanciën morgen interpelleren over de huidige economische situatie. Dit spoed debat had hij overigens al aangevraagd voordat het loonoverlwg was begonnen. Als wij geen tekortkomingen hadden, zouden wij ons levens doel missen. Het breekpunt is de prijscompensatie. De werkgevers willen volgend jaar geen prijscompensatie, terwijl de vakcentrales volledige prijscompensatie eisen. De werkgevers menen dat daarmee de doel stelling van de regering om de loonsom stijging beneden de tien percent te hou den door de vakbeweging wordt over schreden. VELSEN. Het Tweede KAmerlid Hans de Boer uit Velsen is gekozen tot voorzitter van de Anti Revolutionaire Partij. Uit drie kandidaten kreeg De Boer verreweg de meeste stemmen, na melijk 55,6 percent. De nieuwe AR- voorzitter is 38 jaar. Sinds februari 1974 is hij lid van de Tweede Kamerfractie van zijn partij. Formeel volgt Hans de Boer partijvoorzitter dr. A. Veerman op, die zich om gezondheidsredenen regel matig moest laten vervangen. De Boer bekleedt naast zijn kamerlid maatschap ook het raadslidmaatschap in de gemeente Velsen, waar hij fractie voorzitter is van het CDA. Hij heeft tal van bestuursfuncties in ,de partij ver vuld, was enige tijd voorzitter van de jongeren van de Anti Revolutionairen, de Arjos en daarnaast ook secretaris van de Christelijke Kruideniersbond. De Boer zal zijn partijvoorzitterschap com bineren met zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. HOOFDDORP. Het personeel van Dam Chips in Hoofddorp heeft gistera vond de fabriek bezet. De werkers gin gen daartoe over omdat pogingen om de fabriek te redden dreigden te mislukken. Volgens actie-leider P. Brands zijn er serieuze gegadigden. Als gevolg van een bureaucratische strijd in Den Haag dreigt de oplossing echter op de lange baan te worden geschoven, aldus dc actie-leider. Zoals bekend ging de patat- fabriek enkele maanden geleden failliet. bedrijf bij voortzetting daarvan in de huidige vorm”. In overleg met de cura toren worden de mogelijkheden onder zocht met voortzetting van het bedrijf in een andere vorm. In een onmiddellijk bijeengeroepen vergadering werd, besloten tot de be drijfsbezetting, waaraan met ongeveer honderd mannen en vrouwen werd deel genomen. Later op de avond bleef een kleine groep van hen in de kantine van de fabriek achter om daar de nacht door te brengen De bezetting zal voorlopig drie dagen worden volgehouden. Hans de Boer zal op 13 december aanstaande in Hoogeveen tijdens de AR- partijraad als voorzitter worden geïn stalleerd. KVP-fractieleider Andriessen zei in een eerste reactie op het vastgelopen loonoverleg dat nu de tijd is aangebro ken voor de regering om te regeren. Het uitgangspunt zou daarbij moeten zijn dat de loonkostenstijging volgend jaar beduidend beneden de tien percent zal liggen. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 - 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. 1 De temperatuur van grond en wa ter die dinsdagavond opliep tot ze ventig graden was vanmorgen in het gat af gekoeld tot ongeveer vijfender tig graden, maar de deskundigen ver onderstelden dat bij verder graven de temperatuur weer sterk zal oplopen. De graafwerkzaamheden zijn van morgen voortgezet- De monteur die dinsdagmiddag laat de lantaarnpaal kwam herstellen merkte dat de leidingen warm waren en ook de voet van de paal. Toen er stoom uit de grond kwam waar schuwde hij tegen zeven uur 's avonds brandweer en politie, die de naaste omgeving afzetten van het kruispunt, waar zich inmiddels veel band op Duitsland, waar het wel moge lijk was het automatisme van de prijs compensatie te doorbreken. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Overwegend droog met in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist: Later van het westen uit ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind, eerst zuidelijk, later uit westelijke richtingen. Minimumtemperaturen ongeveer 4 graden. Maxima circa 9 graden. nieuwsgierigen en deskundigen ver drongen. Experts van de gemeentelijke dien sten en de openbare nutsbedrijven stelden vast, dat het geen gevaarlijke dampen betrof maar waterdamp. Er werd verder gegraven onder de weg door. Grondonderzoek leverde tot nu toe geen aanwijzingen op. Er liggen geen belangrijke leidingen in de naaste omgeving van het gat. Om kwart ovpr elf gisteravond doofden de lichten van de schijnwerpers en werden de' werkzaamheden gestaakt. De politie hield vannacht de wacht bij het gat. Explosiegevaar werd niet verondersteld. dien een nota, waarin een meerjarenbe- leid tot en met 1979 wordt voorgesteld. Zij Willen af van het automatisme in de prijscompensatie, het minimumloon en de sociale verzekeringen. Vanaf 1977 zou de stijging van de lonen 2,5 percent onder de stijging van produktiviteit moeten blijven. NVV-voorzitter Wim Kok reageerde zeer afwijzend op dit meerjarenperspec tief- De werkgevers hebben zich op een geweldige manier bloot gegeven, zo zei hij, maar zij hebben hun ideeën niet waar kunnen maken. De heer Van Veen (VNO-voorzitter) maakte duidelijk dat de werkgevers een beleidsombuiging voor ogen staat. „Dit jaar was dat alleen mogelijk via de prijscompensatie. Wij hebben berekend dat de loonsom de afgelopen drie jaar tien percent boven de produktiviteitsstij- ging is uitgegaan. Hij wees in dit ver- Wat iedereen verwacht had is uitgeko men: werkgevers en werknemers zijn er niet in geslaagd de kloof te dichten die hen scheidt van een centraal loonak- koord 1976. Het is nu aa nde regering, noodzakelijk geachte besluiten te ne men opdat de bedrijfstakken hun cao’s kunnen vernieuwen. Dit kabinet staat dichter bij de eisen van de werknemers dan bij de plannen van de werkgevers om die eisen te ontzenuwen. Toch is het allerminst zeker dat de regering het standpunt van het bedrijfsleven volko men zal negeren. De werkgevers komen met overtuigende illustraties van hun argumenten, doordat zij het over de kop slaan van bedrijven en het wegzakken van bedrijfsrendementen als reële feiten kunnen aanvoeren. Wat minder overtui gend klinkt, is hun redenering dat het wegnemen van de automatische prijs compensatie inderdaad tot prijsstabili- saties of prijsverlagingen zou leiden. Als daar geen waterdichte zekerheid over bestaat, zouden er slachtoffers vallen onder de lagere inkomens, die met het huidige prijspeil voor noodzakelijke ge bruiksgoederen niet meer draagkrachtig kunnen worden genoemd. Die hoge prij zen hebben zij al bijna een jaar lang betaald uit hun niet of nauwelijks ver hoogd loon. Er is zonder twijfel een groe pinkomers die een bepaalde prijs compensatie over het afgelopen jaar niet kan ontberen. De werkgevers gaan met hun plannen niet zozeer uit van de vraag of er zo’n groep is, maar uitslui tend van de overweging dat iedereen maar moet afzien van een compensatie. De vakbonden hebben tactischerwijs geen genuanceerde tegenvoorstellen ge daan in het belang van de lagere inko mens, in de verwachting dat de regering waarschijnlijk deze middenkoers wél zal willen varen, waarbij het een onvermij delijke zaak lijkt dat zij dan tegelijk de prijzenwet strakker zal aanhalen. Het theoretische gevolg is mooi: lagere prijzen en gelijkblijvende lonen. Maar in de 'praktijk blijkt dat de in nood verke rende bedrijven tóch proberen door ri goureuze prijsverhogingen aan hun trek ken te komen. Als dat niet op een of andere manier wordt tegengegaan, blijft de inflatie doorwoekeren en worden de verhoudingen tussen partijen in het be drijf stakgewijze overleg nog slechter dan ze in veel gevallen al zijn. Meningsverschil over lonen onoverbrugbaar DEN HAAG. De regering is er in geslaagd de werkloosheid in de bouw terug te brengen tot het peil van 1974. „Nu zijn een kleine 29.000 bouwvakkers werkloos, evenveel als in 1974”, aldus minister Grutfters (Volkshuisvesting) vandaag bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. De bewindsman wees erop dat 22 percent van de totale werkloosheid nu in het bouwvak zit. Vorig jaar was dat 35 a 40 percent. „Hand met klok” heet dit origine le kunstwerk, dat voor een school in West-Berlijn staat. Het kunst werk, voorzien van een digitaal- klok, werd in opdracht van de gemeente Berlijn vervaardigd voor f 30.000. NEW DELHI. (AP) De geweldloze stryd om de macht in Bangladesj is afgerond met een aantal kabinetswijzi- ginen en 'het ontslag van de chef-staf van het leger. Radio-Bangladesj heeft meegedeeld dat de president het ontslag van de den en dat twee anderen in hechtenis zijn genomen op beschuldiging van cor ruptie en machtsmisbruik. De arrestan ten zijn staatssecretaris van Voorlich ting, Cultuur en Sportzaken Tahoroeddin Thakoer en staatssecretaris voor Lucht vaart, Toerisme en Landhervorming Sjahmoazzem Anhoesein. In de radio-uitzending werd gezegd dat de prespfent het ontslag van de andere onderministers heeft geaccep teerd. De naam van het staatshoofd werd hierbij niet genoemd. Verder werd meegedeeld dat „bepaalde groepen” van plan waren óm vandaag een algemene staking af te kondigen om te protesteren tegen recente moord op vier prominente personen, die in de gevangenis van Dac ca zaten. De namen van de vermoorde promi nenten werden niet bekendgemaakt. Via de radio is meegedeeld dat demonstraties en stakingen krachtens de staat van beleg verboden zijn. voor het lekkerste, brood en fijn banket AMSTERDAM (ANP). Gisteren heeft een volgens de politie aan drugs verslaafde man enige tijd een recher cheur op het Amsterdamse hoofdbureau van politie gegijzeld. Hieraan kwam een einde na een gevecht waarbij de man door een politiekogel werd getroffen. De commissaris, G. Toorenaar, liep een schampschot aan de arm op. De man, die als tipgever bij de politie bekend stond, kwam binnen met de mededeling dat hij een belangrijke tip had over een partij heroïne. Eenmaal in de verhoorkamer trok hij een pistool en eiste een vliegtuig waarmee hij naar Ierland kon vliegen om de daar gegijzel de dr. Herrema te bevrijden. Buiten, waar een auto stond die hem naar het vliegveld zou brengen, kon de politie hem overmeesteren.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1