Mijnstad Lens is voetbalgek CRISIS IN TAFELTENNISDISTRICT DEN HAAG WACHT LASTIGE OPGAVE Onderscheiding Van der Winden Kennemerland-bestuur kreeg enorme kritiek NOOIT MEEGEMAAKT Fender a la carte: SÉ4. Welles-nietes Biljartbestuur wil andere naam SKI-LERARENCURSUS Tielrooij: spelers namen ’t te licht BUITENSPEL af bj Berbers va.f595,-. 1 de Bonneterie Pander Telstars tweede trainer over blessurelijst: „DAMMEN IN EREKLASSE IS TOPSPORT” WOENSDAG Hard vonnis 59 f 1.095,- Verjonging l .Jhx; SPORT 5 (Van onze speciale verslaggever) mene Theo Tielrooij: „Als je t.v. kunt kijken, kun je ook met dammen bezig zijn”. (ADVERTENTIE) Primeurtje in de nationale ski-sport: er komt een leraarcursus, opgezet door de NWS oftewel de Nederlandse Vereniging van Skileraren. ook nog twee keepers bij. Nou, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Alleen twee jaar geleden, toen er zo’n griep epidemie heerste, zijn er ook elftal len geweest die niet konden spelen. Maar louter en alleen maar, omdat er zoveel spelers geblesseerd zijn, nee, dat heb ik nog nooit meegetnaakt”. „Wij willen”, aldus de NWS, „een officiële leraarkwalificatie, die is aange past aan de Nederlandse situatie. De groeiende belangstelling voor de skisport moet verantwoord en uniform opgevangen kunnen worden”. De start van de cursus is overigens afhankelijk van het aantal aanmeldingen. Mocht er vol doende belangstelling zijn, dan begint de opleiding in het voorjaar van 1976. Er wordt 20 uur theorie gegeven en 40 uur praktijk. Men moet tenminste het ABO-diploma bezitten om toegelaten te worden tot deze cursus en de mini mumleeftijd is 17 jaar. De opleiding kost inclusief examengeld f 1200. (Aan meldingen bij de heer F. Luiten, Logger 4 in Huizen.) Zo’n vijftien jaar lang (precies zo lang als de vereniging de naamswijzi ging via de club „St. Bavo” doorvoer de), knokte de Dam Club Heemstede voor een plaats in de hoogste divisie - de ere klasse - maar toen die eenmaal bereikt was (vorig seizoen) duurde de lol kort. Om precies te zijn: tot afgelopen zondag, toen de wedstrijd tegen het Rotterdamse „Het Oosten” verloren ging en degradatie vast stond. Redactie: ROB HOOGLAND Tel. red.: (02550) - 15389 De wedstrijd van afgelopen zater dag tegen SVV ging dan ook niet door. Ellens: „Gelukkig verleende SVV zijn medewerking. Misschien dat die ploeg wel met hetzelfde probleem zat, maar in ieder geval was het een mazzel voor ons dat SVV met ons verzoek om uitstel akkoord ging”. Henk Ellens: „Misschien keeper als veld- speler”. Ellens (36) was afgelopen zaterdag, toen hij met zijn elftal moest aantre den tegen SVV, niet eens in staat elf spelers bijeen te scharrelen. „Ga maar rekenen”, aldus Ellens, „Telstar heeft in totaal 31 spelers, waarvan er nu acht niet mee kunnen doen. Min stens veertien man moeten met het A-team mee. Blijven er dus negen voor het c-elftal over. En daar zitten voorzitter bedanken, omdat veel van de kritiek hem onrechtvaardig leek. De vo rige secretaris A. Kelder, die momenteel zolang het secretariaat waarneemt voor de met vakantie in Joegoslavië verblij vende mevrouw Paic, sprong voor de praeses in de bres. Hij vond dat men de kritiek teveel op de voorzitter richtte en schoof de schuld op de andere bestuurs leden af. „Als Davidson en Henk Sloot jes er niet waren geweest, had de club allang niet meer bestaan”, meende Kel der. Ook Tine Dekkers nam het voor de praeses op en stelde dat de wielerclub zonder Davidson als voorzitter niet meer denkbaar is. De eerste man van de roodblauwen kwam daarna op zijn be sluit terug. Aan het begin van de vergadering was met algemene stemmen al een voorstel van het bestuur aangenomen om de scheidende tweede voorzitter Jan v. d. Winden toen zelf nog niet aanwezig te benoemen tot lid van verdienste. Tijdens de bestuursverkiezing werd dit onder klaterend applaus aan Van der Winden bekend gemaakt. De speld en oorkonde worden op een later tijdstip aan hem uitgereikt. In de vakature van Van der Winden kon op deze jaarverga dering nog niet voorzien worden. De atredende bestuursleden Henk Slootjes en Cees van Borre werden allebei her kozen. De aftredende penningmeesteres- se; mevrouw Van Amersfoort, had zich niet herkiesbaar gesteld en in haar plaats werd mevrouw Van Ham-Boots gekozen. Laatste moeilijkheid voor de oefen meester van Lens is het maken van een keuze voor de linkerspitsplaats tussen Kaiser en Zuraszek. „Het wordt zwaar”, voorspelt Sowinski. „Toch hebben we kansen.” En verdediger Marie vertolkt de instelling van heel Lens woensdag avond: „Als onze benen ons niet meer kunnen dragen, zullen de aanmoedigin gen van het publiek ons toch op de been houden. We zullen tot het uiterste gaan waardoor we niet eens aan vermoeidheid kunnen denken.” Toelichting van de biljartleiders: „Het districtsbestuur acht het onjuist, mede door gewijzigde omstandighe den, dat de tot het district behorende gemeenten Beverwijk, Bloemendaal, Heemstede, Velsen (incluis IJmuiden) en Zandvoort niet in de naam van het district zijn opgenomen. Ter be vordering van de weg steeds groeien de biljartactiviteit in deze gemeenten en van de onderlinge verbondenheid met elkaar, acht zij deze naamswijzi ging noodzakelijk.” Telstar-c, dat bij winst op SVV de tweede plaats achter het onaantastba re c-team van AZ’67 zou hebben gepakt, komt zeer waarschijnlijk te gen de jeugd van Amersfoort wél in het veld. Ellens: „Ik heb goeie hoop, dat Klok en Hesta voor zaterdag zijn hersteld. Dan heb ik precies elf man. Misschien dat ik nog iemand van de A-selectie erbij kan krijgen, dan kan ik tenminste een van mijn keepers (Kok of Leeuwenkamp, red.) op de bank houden. Als reserve-veldspeler- keeper. Maar inderdaad zit het er ook dik in dat bijvoorbeeld Leeuwenkamp als speler zal moeten opdraven. En dan heb ik helemaal geen wissels tot mijn beschikking Nadat de notulen van de vorige verga dering en het jaarverslag waren goedge keurd, moest voorzitter Davidson tot zijn spijt bekennen dat door ziekte van me vrouw Van Amersfoort als penning- meesteresse het financiële jaaroverzicht nog niet klaar was. Er zal daarom over tien dagen een nieuwe ledenvergadering worden belegd. Het punt bestuursbeleid had heel wat voeten in de aarde. Er was veel kritiek vanuit de vergadering op onder meer te geringe activiteiten, sa menstelling van de ploegen en toezeg gingen die niet na waren gekomen. Het water steeg voorzitter Davidson al zo’n achttien jaar aan het bewind naar de lippen en hij wilde dan ook als LENS. Bijna 25.000 Fransen zullen met hun aanmoedigingen het gemis bij Lens van de zojuist aangetrokken Poolse ster Marx (nog niet speelgerechtigd) goed moeten maken. Lens is voetbalgek, schrijven de Franse kranten. De mijn stad Lens telt rond 50.000 inwoners maar „slechts” de helft heeft een kaartje kunnen krijgen voor de revanchewed- strijd woensdagavond tegen FC Den Haag in de tweede ronde van het Euro- pa-cup H-toernooi. Met de bijna 2000 Haagse supporters zit het knusse stadi- onnetje propvol. Vele Fransen klopten dinsdagmiddag tevergeefs aan de loket ten. Er bestaat een kans dat in het c- team van Telstar, dat zaterdagmiddag op het sportpark Schoonenberg uit komt tegen de jeugd van SC Amers foort, doelman Leeuwenkamp als veldspeler staat opgesteld. Telstar’s tweede trainer Henk Ellens, die het c-elftal onder zijn hoede heeft, is daar wellicht toe gedwongen, eenvou dig omdat hij niet over meer spelers de beschikking heeft (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Voorde jaarverga dering van de BRC Kennemerland in het eigen clubhuis op het sportpark Adrichem bestond tamelijk veel belang stelling. Zo’n zestig leden —ruim twee derde waren opgekomen en die had den nogal wat kritiek op het beleid van het bestuur. Het werd voorzitter Jacques Davidson tenslotte wat al te bar en hij dreigde dan ook op te stappen, maar daarvan wist men hem te weerhouden- Tjjdens deze bewogen jaarvergadering werd de aftredende en niet meer her kiesbaar zijnde tweede voorzitter Jan v. d. Winden tot lid van verdienste be noemd. Hij is als zodanig de eerste in het meer dan veertigjarig bestaan van Kennemerland. Er zijn wel twee erele den: Piet Kiumper en Arie Vooren. Daarmee zijn de problemen na tuurlijk niet opgelost, hetgeen moge blijken uit een bestuursstandpunt dat de bekercompetitie geschrapt moet worden wanneer de gevraagde mede werkers zich niet vóór 5 december gemeld hebben. Lottgering Schoten heeft de afgelo pen weken nogal wat onrust veroor zaakt. Dat schreven we verleden week al in een artikel over de activi teiten van de honkbalclub in verband met het aantrekken van spelers. Schoten-sponsor Raats deed in dat verband uitlatingen die mede-hoofd- klasser Orwo HCAW hard hebben getroffen. Voorzitter Boin liet onder meer weten dat het bij zijn club is uitgesloten dat aan spelers van ande re verenigingen geld of goed wordt geboden. De heer Raats beweerde dat Orwo het wel had gedaan (aan Frank Bailey). En zo lijkt het erop dat honkbaltransfers even ondoorzichtig zijn geworden als de affaires rond de betaling van amateurvoetballers. pons, besloten werd door het bestuur om de afdelingskampioenschappen van de agenda te halen. Uit het clubblad de Stick Tip van de hockeyvereniging Scheybeek uit Beverwijk: Wie beslist? In alle gevallen de scheidsrechter. Dus Da mes II, niet meer zeuren. 8-0 is 8-0 en niet 9-0”. Op de komende jaarvergadering (maandag 17 november) van het bïl- jartdistrict Haarlem, zal het bestuur voorstellen de naam „Haarlem” te wijzigen in „Kennemerland”. zaken werden te licht opgevat. Die hele ereklasse is door het merendeel onderschat. Men dacht het als goede hoofdklasser wel te kunnen redden op ervaring, maar vergeten werd dat dammen in de ereklasse echte top sport is. Daar moet je ontzettend veel voor doen. En dat hebben ze bij Heemstede niet allemaal begrepen”. Oersterke kleden uit noordelijk Afrika. Verbluffend handwerk: maarliefst22.500knopen per vierkante meter. Natuurlijk gemaakt van pure schapewol. Kleur: naturel - mêlé. In vier afmetingen 170 x 240 cm, 200 x 300 cm, 225 x 325 cm en 250 x 350 cm. Respectievelijke prijzenf 595,-, f 895,-, I en f 1.295,-. Alle zijn voorzien van het internationale wolmerk. U kunt ze komen bewonderen en keuren in de Amsterdamse Kalverstraat/Rokin. Bij de Bonneterie en Pander, 'n Wereld in mode en meubelen. Uit het clubblad de Stick Tip van de hockeyvereniging Scheybeek uit Beverwijk: „Heren I, de voorraad- pot is bijna leeg en schreeuwt om aanvulling. Gelieve zondag voor zover een ieders financiële situatie dit toe laat het bekende bedrag mede te nemen. Ondertekend: Kratje”. Uit het clubblad De Stormvogel van Stormvogels uit IJmuiden: „In Stormvogels 11 staat opgesteld ene J. H. Booij, maar in Stormvogels 10 en 5 respectievelijk F. Booy en W. Booy, notabene zonder puntjes op de ij. Wei ijsen genoegdoening, anders wil len wei bei elkaar in één elftal. Wei hopen dat het bei één vergissing bleift bei de EI. V.V. Stormvogels. De gebroeders Fred, Johan en Wout BOOIJ.” Telstar’s ziekenboeg is propvol. De spelers André, Kamphues, Hendrikse, Fens, Blomvliet, Klok en Hesta zijn geblesseerd en daar komt nog bij dat Spil, evenals de laatstgenoemde drie voetballers deel uitmakend van de c- selectie, door de strafcommissie van de KNVB voor twee duels is ge schorst, waarvan hij nu één wedstrijd heeft uitgezeten. Veel lezen. Ik heb meer dan vijf kranten voor hun damrubriek, ik koop buitenlandse lectuur met name Russische, ik bestudeer Sij brands en Wiersma, ik zorg dat ik bijblijf met moderne openingen, enzovoorts. En: trainen, trainen trainen. Zoveel mo gelijk. D’r zijn er die zeggen: daar heb ik geen tijd voor. Flauwekul. Als je t.v. kunt kijken, kun je ook met dammen bezig zijn. Ik verdiep me er zeer intensief in. De voorbereiding op het spelen in de ereklasse was bij Heemstede bovendien onvoldoende. We trainden onderling wat, maar daar ben je er niet mee”. Heeft Theo Tielrooij, die tenslotte meer ervaring had, zijn teamgenoten dan niet de weg gewezen? „O ja, heus wel. Maar wat doe je eraan als het niet lukt? Als captain vond ik dat we te bang speelden. Te passief. Ik zette ze aan tot meer actie, tot wat agressiever spel maar toen bleek dat de spelers puur techniek tekort kwamen”. Bin nenkort hoopt Theo Tielrooij met het bestuur van Heemstede rond de tafel te kunnen gaan zitten voor het ont werpen van een degelijk jeugdplan. „Daar moeten we het zoeken: bij de jeugd”, aldus Tielrooij die als jeugd trainer twee opvallende spelers voor het eerste tiental bracht: Jeroen Ste- rel en Paul Boerrigter. Tielrooij: „Ik heb heel duidelijke plannen, maar ja of die allemaal gerealiseerd kunnen worden.Je hebt nogal wat mensen nodig voor een goede jeugdopleiding. Ik zou bij voorbeeld een flinke actie op scholen willen. In elk geval moet Heemstede sterk aan verjonging denken. Dat is ook een les uit die ere klasse. Onze meeste tegenstanders hadden een jon ger team. Die ervaring moeten we goed ter harte nemen”. De oorzaak van het conflict ligt in een mislukte oproep van het bestuur aan de clubs, om1 steun te geven bij het afdelingswerk. Een eerste poging om mensen te krijgen voor de ver- Uit het clubblad Kophoog van DEM uit Beverwijk: „Het banenbe leid bij DEM loopt nog niet op rolle tjes. Er raken nog steeds veel ballen zoek, met name van de wal in de sloot”. Wie de staat van Theo Tielrooij kent weet dat hij er met gezag over mag praten: hij werd een keei’ of vijf kampioen van Kennemerland, bereik te twee keer de halve finale en een keer de finale van het Nederlands kampioenschap en werd in 1961 met Dam Club IJmuiden (de vereniging waar hij vier seizoenen geleden ver trok „om persoonlijke redenen” na een lidmaatschap van 17 jaar) natio naal kampioen. Met DCIJ damde Theo Tielrooij naar eigen schatting acht competities in de ereklasse, zodat zijn ervaring DC Heemstede goed van pas kon komen. „Maar”, zegt Tiel rooij, „de spelers moeten zich op dat hoge niveau natuurlijk zelf trainen. Bijvoorbeeld door wekelijks een berg literatuur door te worstelen. Lens kreeg zijn beker alsnog ten aan schouwen van 20.000 waanzinnig schreeuwende supporters. Nu nog van FC Den Haag winnen wenst iedereen zich. FC Den Haag kan op een heksen ketel rekenen. FC Den Haag zal op volle sterkte aan kunnen treden. Lens heeft enkele problemen, zo stelt trainer So winski. Maar zijn collega Boskov van FC Den Haag denkt eerder aan een staaltje van koude oorlogvoering. Het meespelen van verdediger Cieselski is een groot vraagteken. Hij kwam tijdens de training dinsdagmorgen in botsing met een clubgenoot en de blessure is zo ernstig dat hij vrijwel zeker vervangen moet worden door Winkler. Hoewel het voor Boskov vaststaat dat de grote man van Lens, Jankovic, zal spelen, zegt Sowinski dat hij hem woensdagmorgen nog zal testen alvorens een beslissing te nemen. De herrie heeft er voorlopig al toe geleid dat de jaarlijkse afdelingskam pioenschappen van Kennemerland niet doorgaan en na die bekendma king is het bestuur thans gekomen met de dreiging van het annuleren van de bekercompetitie. Het ultima tum noopt af op 5 december, waar mee surprise-avond voor de tafelten- nisers in deze regio extra betekenis krijgt. schillende commissieposten werd op 22 augustus gedaan, maar die actie faalde totaal. Het wijzen op de „mo rele plicht” om de stoelen van het afdelingsbestuur te bezetten, had wei nig uitgehaald zo bleek op de alge- ledenvergadering van medio- september. Het verzoek van het be stuur om per vereniging één persoon te zoeken voor een taak in het lei- derscorps bleef nagenoeg onbeant woord. Met als inzet de organisatie van de afdelingskampioenschappen gaf het bestuur de clubs 14 dagen bedenktijd, een termijn die men ver lengde tot 4 weken waarna bij her nieuwd gebrek aan voldoende res- Uit het clubblad De Vlotter van ADO’20 uit Heemskerk: „Te koop: Een complete ADO-uitrusting, met voetbalschoenen maat 45. Leeftijd 17 jaar”. Voetbal is alles voor de mensen in Lens. En het enthousiasme voor hun club is door het bestuur van Lens op een psychologisch bijzonder goed mo ment tot een hoogtepunt opgevoerd. Di rect na de zeer vèrdienstelijke 3-2 ne derlaag in Den Haag werd bekend dat Marx was aangekocht. De Pool mocht afgelopen weekend al in de Franse com petitie meespelen en scoorde gelijk drie keer tegen nota bene de nummer twee op de ranglijst, Lyon. Direct na die wedstrijd kreeg Lens symbolisch een kopie van de Franse voetbalbeker. St. Etiënne werd bekerkampioen van Frankrijk en omdat de club ook al kampioen was geworden, kon Lens zich voor EC II laten inschrijven. In het clubblad De Spil van de v.v. IJmuiden eindigt ene Zwammer een verhaaltje van zijn hand met de vol gende verzuchting: „Gelukkig dat er nog andere manieren zijn om een blad te vullen”. BINNEN DE AFDELING Kenne merland van de tafeltennisbond is zich een opzienbarende, unieke, maar voor de betrokkenen droeve, (Crisis aan het voltrekken. Om de chaos compleet te maken gaan er bij een aantal verenigingen stemmen op om de organisatie van kampioenschappen zelf maar ter hand te nemen De DC Heemstede is weer hoofd klasser. De ereklasse bleek te zwaar. Om met captain en eerste bordspeler (plus jeugdtrainer) Theo Tielrooij te spreken: Heemstede werd hard met de neus op de feiten gedrukt. Tiel rooij (niet alleen vanwege zijn ruim 120 kilo en lengte van 1.97 meter de meest opvallende dammer van het district Kennemerland) is er de man niet naar om over zoiets lang te treuren en evenmin om aardig klin kende verklaringen te zoeken als de waarheid naar zijn mening anders is. Hem liggen meer de onomwonden conclusies, zoals in dit geval: „We zullen bij Heemstede flink moeten verjongen” en :„het is onze eigen schuld, dat we degradeerden. De meesten van onze spelers deden er gewoon te weinig voor”. Een nogal hard vonnis van de alom bekende dam-autoriteit (41 jaar oud, aanne mer van beroep) uit Driehuis die dan ook beseft: „Ze zullen het bij de club wel niet leuk vinden als ze dit lezen, maar het feit ligt niet anders; de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21