Nederland stemde tegen resolutie PERON DRUK OP PRESIDENTE OM AF TE TREDEN Vrijdag besluit over berechting Patricia Hearst België Ravage op E3 Twijfelachtig wie macht zal overnemen I ■si I H IèjB «2» in I i i MOGELIJK AL IN 1978 door nico WIZWAM BOMAANSLAG OP TELEFOONCENTRALE IN ROME SANDER Ongeluk in Britse staalfabriek: zes AFFICHES doden, 12 gewonden HELDEN EEG-PASPOORTEN scheepmaker 3 BINNEN» EN BUITENLAND 1975 5 NOVEMBER WOENSDAG rs ki Is n n d Posities N Vrijwilligers NEW YORK (Reuter) De spe ciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft opgeroepen tot een olie-embargo tegen Zuid- Afrika. De oproep was vervat in een resolutie tegen de apartheid die met 83 stemmen werd aangenomen. id (Door onze speciale verslaggever Karl Breyer) JOHANNESBURG Kórt voordat het door een bloedige burgeroorlog verscheurde Angola onafhankelijk wordt, is het twijfelachtig wie de macht zal overnemen. Weliswaar staat Portugal zonder twijfel aan de kant van de communistische georiënteerde MPLA van dr. Agostinho Neto, die ook door de meeste Oostbloklanden en Cuba wordt gesteund, maar datzelfde Portugal probeert als een dief in de nacht te verdwijnen en het land aan de chaos over te leveren. Portugals hoge commissaris in Loeanda, admi raal Leonel Cardoso, zal op de avond van de 10e november de Portugese vlag neerhalen en praktisch als laatste officier aan boord van een fregat gaan, dat hem naar Lissabon zal brengen. Kaft Opheffing ii s Vijftien landen stemden tegen en dertien onthielden zich. Tot de te genstemmers behoorden de meeste Westeuropese landen, waaronder Nederland. in al van Argentijnse ir te er et ie ie ïj Ook de weinige Portugese soldaten van het eens zo trotse en hard vechten de koloniale leger die nog zijn overge- BUENOS AIRES (Reuter)- Een van Argentinië’s oud-ministers uit het kabi net van president Maria Estela Peron is gisteren gearresteerd. Het is Rodolfo Ro- Ook is duidelijk dat Moboetoe steeds meer belang heeft bij een FNLA-rege- ring in Loeanda en de laatste tijd talrij ke gesprekken heeft gevoerd op hoog niveau met diplomaten uit Zuid-Afrika. onthield, herhaalde zijn krachtige ver oordeling van de apartheid maar maakte bezwaar tegen een aantal specifieke be palingen van de resolutie. Iran, dat zich van stemming onthield, is een van de belangrijkste olie-leveran- ciers van Zuid-Afrika. it le ij (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) ie )e e- es m at >n ie is in m )e in ie y_ ie n. Is ?h es is er 1- in al ;n :h et iit in in af ïn m d, ie ie ?n is S ie ti- :h ig g, ie n k :r ■n >e de haven van Loeanda aanwezige sche pen gaan. Na een koloniaal bewind van af 1578 leveren zij Angola aan drie rivaliserende bevrijdingsorganisaties over en daarmee aan een van de bloedigste burgeroorlogen van het moderne Afrika. Angola dreigt aan chaos overgeleverd te worden gola gebracht. Zij waren bestemd voor de FNLA van Holden Roberto. Via de haven Point Noir van de Volksrepubliek Congo (het vroegere Congo-Brazzaville) hebben de communistische mogendheden eveneens enorme hoeveelheden krijgstuig het land kunnen binnen brengen. ballos die van 21 juli tot 11 augustus de portefeuille van sociale zaken beheerde. De arrestatie vloeit voort uit een onder zoek naar corruptie dat directe gevolgen kan hebben voor de president, zo zeggen gerechtelijke kringen in Buenos Aires. Tegen de resolutie stemden: Oosten rijk, België, Engeland, Canada, Dene marken, Frankrijk, West-Duitsland, Ier land, Israel, Italië, Japan, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en de Verenigde Staten. Onthoudingen: Australië, Barba dos, Columbia, Finland, Griekenland, Ijsland, Iran, Lesotho, Nieuw-Zeeland, Portugal, Spanje, Swaziland en Zweden; 31 delegaties waren afwezig- Met zekerheid valt aan te nemen dat nu al 1500 soldaten uit Cuba als vrijwil ligers de kant van de MPLA hebben bleven zullen dan aan boord van de in gekozen. Vanuit Kinsjassa is inmiddels een kolonne van FNLA-soldaten, onder leiding van blanke huurlingen, Angola binnengerukt. Hoewel vroegere Congo- huurlingen, die nu' in Zuid-Afrika wo nen, zeggen dat zij geen stap kunnen doen zonder controle van de Zuidafri- kaanse regering en voortdurend bewaakt worden beweert de MPLA bij herha ling, dat deze huurlingen in feite uitslui tend uit Zuid-Afrika worden gerecru- teerd- Vast staat wel dat generaal Mo boetoe van Zaire duldt dat deze huurlin gen vanaf zijn gebied opereren en dat hij sinds jaren goede contacten met hen onderhoudt. Een commissie van deskundigen heeft zich in de afgelopen maanden over het Europese paspoort gebogen en over de vraag of de controle daarop voortaan aan de buitengren zen van de gemeenschap zou kunnen gebeuren. Met andere woorden: of de grenzen binnen de EEG min of meer konden worden afgeschaft. Pogingen van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, onder voorzitterschap van veldmaarschalk Idi Amin in Kam pala, om toch nog de vrede te redden, maken nauwelijks kans op succes. Het wordt daarentegen steeds duidelijker dat Angola een tweede Vietnam op het Afri kaans continent dreigt te worden. Niet alleen omdat de grote mogendheden, als de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, China en Frankrijk, steeds meer wapen tuig invoeren, maar ook omdat „vrijwil ligers” van alle nationaliteiten hetzij uit idealisme, hetzij gedwongen of tegen hard geld aan de bloedige uitzettingen in de vroegere Portugese kolonie deelne men. SCUNTHORPE. (Reuter) Doordat er water uit een koelsysteem in een lorrie met gesmolten ijzer vloeide, zijn gisteren in een staalfabriek in Scunthor pe, Engeland, zes arbeiders om het leven gekomen. Vier waren dadelijk 'dood, twee stierven in het ziekenhuis. Een grote hoeveelheid vloeibaar metaal spoot uit de lorrie en sloeg door het dak van de fabriek en door een muur. Er zijn twaalf gewonden, van wie drie zeer ernstig. De Amerikaanse kinderen en hun ou ders denken er blijkbaar ook zo over, want daar worden tussen de 2 en 3 miljoen exemplaren per jaar van zulke invulboekjes verkocht. In Engeland zijn de verkoopcijfers na zes weken 500 tot 700 stuks per week, en ook Italië is er al mee bezig. Uitgeverij Tijl denkt in april of mei van het volgend jaar te starten met „Ik en het monster met de gele ogen”, waarin u uw kind als privé- detective kunt laten optreden .De prijs zal waarschijnlijk ƒ14,95 bedragen, op een haar na 15 als u het mij vraagt. Het is eigenlijk nog een wonder, dat het zo lang geduurd heeft voordat men dit idee op kinderboeken ging toepassen. Het wordt immers al heel lang toegepast op de affiches van stierengevechten, waarop dan te lezen valt dat El Cordo bés, Manolito en Herman de Boer dan en dan zes stieren zullen bestrijden. In hetzelfde genre ligt de mogelijkheid om tegenwoordig v an je eigen foto of de foto van je geliefde een grote filmposter te laten maken, en op weer een iets ander vlak schijnt Reader’s Digest het in zijn „mailing” naar abonnees-in-spé toe te passen, die verrast worden met een zo te zien gedrukt schrijven waarin niet alleen de aanhef op de geadresseerde persoonlijk is gericht (geachte heer De Boer) maar ook halverwege de brief zijn naam terloops nog ijdellijk genoemd wordt, als ware het werkelijk een per soonlijk schrijven en niet een met be hulp van de computer en de data-bank vervaardigde zinsbegoocheling. De paspoorten blijven overigens nationale paspoorten, ook al komt op de kaft de aanduiding .Europese Ge meenschap” in even grote gouden let ters te staan als de naam van het land. De eerste binnenpagina krijgt een tekst in alle talen van de ge meenschap. Verder zal de indeling afwijken van wat wij als Nederlan ders nu gewend zijn, omdat daarbij rekening wordt gehouden met de na tionale noodzaak van de andere lid staten. Zodoende behalve een zwart wit foto van de drager ook ruimte voor foto’s van vrouw en eventuele kinderen. Dat lijkt mij een erg leuk idee, en blijkbaar ben ik de enige niet, want Personal Books schijnt het idee weer gejat te hebben van Me Books, waarmee uitgeverij Tijl in Zwolle in onderhande- ling is om ook in Nederland een viertal van zulke „invulkinderboekjes” uit te geven. Volgens hetzelfde systeem. De moeder van Sander de Boer (om dit willekeurig gekozen voorbeeld nu maar even aan te houden) meldt behalve voor- en achternaam ook de naam van zijn broertje (Waldemar) en van zijn hond (Asta), van zijn lievelingsgerecht (chocolademelk), eventueel de naam van zijn beste vriendje, zijn geboortedatum en adres, en wat voor opdracht er na mens de schenker voor in het boek moet worden afgedrukt. Als dat niet leuk is, om een dergelijk boek te krijgen als je Sander de Boer bent, dan weet ik het niet meer! In de resolutie wordt de veiligheids raad verzocht dringend de situatie in Zuid-Afrika te bezien met het oog op het treffen van maatregelen op grond van de sancties die zijn vervat in het handvest van de Verenigde Naties. Ver der wordt een veroordeling uitgesproken over de acties van staten die blijven samenwerken met het „racistische re- „Wat zou uw kind ervan vinden om de held te zijn in dit boek?”, vraagt een advertentie in de Engelse zondagsbladen. „Wizwam komt altijd op een moment dat niemand hem verwacht. Op een nacht lag Sander de Boer in een diepe slaap. Hij hoorde niets van het vreemde Wizwam-geluid buiten. Aan de andere kant van het raam klemde Wizwam zich vast aan de regenpijp, zonder precies te weten waai hij zich bevond. Hij wist dat hij in Rijs in Friesland was, want daar woonde Sander, en hij wist ook dat hij op de Mientwei 16 was, want daar stond Sanders huis, maar hij wist niet precies welk raam van Sanders slaapka mer was”. Aldus, in het Nederlands vertaald, het begin van het verhaal „Wizwam en ik in Afrika”, een geïllustreerd kinderboek, dat je voor 2.75 pond (een gulden of zeventien dus) kunt bestellen bij Perso nal Books Ltd.; dept. 4. P.O. Box 890, London, W128EQ. Geen dik boek, 28 pagina’s, maar het aardige ervan is, zoals u wel begrepen hebt, dat u de naam en andere gegevens van uw zoontje of dochtertje als een der hoofdpersonen daarin kunt laten afdrukken. BRUSSEL. Misschien al in 1978, doch uiterlijk in 1980 krijgen de in woners van de negen EEG-Janden dezelfde paspoorten: bordeaux-rood (zoals de Fransen willen) of purper met gouden opdruk (naar Nederlands voorstel). SAN FRANCISCO. (Reuter) Een Amerikaanse federale rechter zal vrijdag beslissen of de miljonairsdochter Patri cia Hearst mentaal in staat is terecht te staan op beschuldiging van bankroof. In de Abraham Kuyperstraat in Den Haag staat met grote letters op een muur gekalkt: SACHAROV SOLZJE- NITSYN AMALRIK WARE HEL DEN! Zoiets doet een mens goed. Het is bij mijn weten de eerste keer dat, na alle gekalkte oproepen ten behoeve van Indonesische, Chileense, Spaanse en an dere slachtoffers van rechtse terreur, er een dergelijke officieuze advertentie werd geplaatst voor een drietal slachtof fers van de Russische onderdrukking. Die overigens alle drie, besef ik opeens, in tegenstelling tot duizenden van hun Russische collega’s, nog vrij of min of meer vrij rondlopen, overigens mede dank zij het feit dat ze inderdaad tot de ware helden mogen worden gerekend. ROME. (UPI, AFP en DPA) Drie als politieagenten verklede mannen heb ben gisteren een centrale in het com merciële hoofdkantoor van de Italiaanse telefoondienst opgeblazen, zo deelde de politie in Rome mee. Drie andere bom men, ook geplaatst in de getroffen cen trale, konden tijdig door experts onscha delijk worden gemaakt. De politie vertelde dat het trio, ge kleed in politie-uniform, zich bij het gebouw van de telefoondienst vervoegde met de mededeling „er is hier een bom verborgen, wijs ons de centrale”. Zij werden toegelaten tot de centrale waar men commerciële diensten voor de abonnees verricht zoals aan- en afslui tingen. Eenmaal in de centrale plaatsen zij vier bommen en voegden het ver blufte personeel toe: „Ontruim het ge bouw want het zal waarschijnlijk in de lucht vliegen. Wij gaan de mijnoprui mingsdienst bellen”. Kort nadat de onge veer 20 aanwezige employees in allerijl naar buiten waren gegaan, ontplofte een van de vier bommen. Dit alles vloeide voort uit een voorstel van de Duitse bondskanselier Schmidt. De uiteindelijke beslissing moet in de eerste dagen van decem ber worden genomen op de EEG-top in Rome. Welnu, dat paspoort zal er wel komen, maar van opheffing van de binnengrenzen kan nog geen spra ke zijn Er zou dan bijvoorbeeld een gezamenlijk opsporingsregister moe ten worden samengesteld en dit kan liet, aangezien sommige mensen in sommige landen wel als misdadiger te boek kunnen staan zonder in an dere EEG-landen tot de verdachten te behoren. Bovendien hebben de lan den geen toelatingsbeleid voor bui tenlanders op een gemeenschappelijke grondslag Algerijnen bijvoorbeeld kunnen in Frankrijk zonder visum terecht, maar in Nederland niet. Het paspoort, al is het dan voorlo pig nog van voornamelijk propagan distische be.ekenis, zal de goedkeu ring van de regeringsleiders wel krij gen nadat zich vandaag eerst de mi nisters van buitenlandse zaken nog eens aan de studie hadden gezet. Het krijgt 32 pagina’s in een slappe kaft, met een geperforeerd nummer, ruimte voor het erbij inschrijven van vrouw en kinderen als dat binnen de natio nale voorschriften past en speciaal met het oog op de Denen een blanco pagina waarop het stamboeknummer van de Deense burger moet worden ingevuld. R; Militair gezien heeft de MPLA nog steeds de meeste belangrijke posities in handen. Ze beheerst vrijwel de gehele kust van Angola met alle belangrijke havens. Bovendien heeft de MPLA een brede strook bezet, die leidt tot de grote diamantmijnen bij Henrique de Carval ho en tot de grens van Zaire. De anti communistische guerrilla-organisaties van Holden Roberto en dr. Jonas Savim- bi beheersen het gehele noorden van Angola, met de havens Ambriz en Am- brizete, alsook de inmiddels veroverde haven Mossamedes en verder het cen trum van het land met de belangrijke steden Nova Lisboa en Silva Porto. Hol den Roberto’s troepen staan onder bevel van overste Santos e Castro, een man die onder het regime-Caetano de be ruchte flecha’s (commandotroepen van het Portugese leger) leidde. Inmiddels proberen deze FNLA-troe- pen, waartoe ook huurlingen en blanke Portugezen behoren, Loeanda te omsin gelen en de waterreservoirs van de hoofdstad in het noorden in handen te krijgen. Dit zou betekenen dat overste Santos e Castro in staat zou zijn Loean da zonder grote verliezen op de knieën te dwingen. Maar ook de MPLA doet alle pogingen om Loeanda niet te verlie zen. Rondom de stad zijn samen met een uit zwarte arbeiders gevormde volksmi litie meer dan 40.000 bewapende mannen geconcentreerd. Het Nederlandse deel van het consorti um is het Rjjn-Schelde-Verolme-con- cern, dat de reactorvaten zou leveren. In politieke kringen in Nederland is tegen deze mogelijkheid verzet gerezen. Met name de PSP zou graag zien dat de Nederlandse regering aan het RSV-con- cern geen goedkeuring zou verlenen voor een dergelijke transactie. bevrijdingsbewegingen de authentieke vertegenwoordigers zijn van de overgro te meerderheid van het Zuidafrikaanse volk”. De paragraaf over een embargo op het leveren van „strategische grondstoffen” bevat een oproep aan de veiligheidsraad er bij regeringen op aan te dringen de levering aan Zuid-Afrika te verbieden van uitrustingsstukken, splijtbaar mate riaal of technologie waarmee het land in staat zou worden gesteld een kernwa- pen-potentieel te verkrijgen. Zoals bekend krijgt een Amerikaans- Nederlands-Zwitsers consortium moge lijk een order toegewezen voor de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika. Grote hoeveelheden oorlogsmaterikaal van westelijke oorsprong zijn de laatste weken via Kinsjassa en nu ook via de veroverde haven Mossamedes naar An- VN-commissie wil olie-embargo tegen Zuid-Afrika Rechter Oliver Carter hoorde de argu menten van advocaten van de op 4 februari 1974 door het radicale „Symbio tische Bevrijdingsleger” (SLA) ontvoerde Patricia Hearst en van openbare aankla gers die aandringen op een spoedig pro ces. De rechter deelde mee dat hij zijn oordeel zal geven in een schriftelijke verklaring die hij vrijdag verwacht te kunnen indienen. Openbare aanklager James Browning zei dat uit geen van de rapporten van drie door de rechtbank aangewezen psy chiaters en een psycholoog blijkt dat Patricia niet terecht kan staan. Er is ruimschoots bewijs dat zij er wel toe in staat is. De 21-jarige Patricia betrad de rechts zaal voordat de vragen gesteld werden. Zij keek niet naar haar ouders en twee zusjes die in de zaal aanwezig waren. Haar advocaten stellen dat zij niet kan deelnemen aan de voorbereiding van de verdediging en dat zij vóór een proces psychiatrisch behandeld moet worden; De verwijzing naar een olie-embargo was vervat in een paragraaf met de oproep aan „alle betrokken staten de noodzakelijke maatregelen te treffen ter oplegging van een effektief embargo op de levering van olie, olie-produkten en strategische grondstoffen aan Zuid-Afri ka. Een aantal landen dat tegen de resolu tie stemde of zich van de stemming ViVVI I H^W Als gevolg van mist hebben zich gisteren op de E-3, tussen Lokeren en Waasmunster, een drietal kettingbotsingen voorgedaan waarbij in totaal zestig auto’s betrokken waren. Tien mensen werden gewond, van wie drie ernstig. Twee kettingbotsingen deden zich voor op het wegvak van Gent naar Antwerpen. De andere botsing vond plaats op het wegvak Antwerpen-Gent. Rijkswachtsbrigades uit Hamme, Zele, Loke ren en Dendermonde hebben uren nodig gehad om het verkeer uit de knoop te halen en de schade vast te stellen. Die schade loopt in de miljoenen Belgische franken. De gewonden, onder wie de 20-jarige Nederlander Jacob van de Akker uit Maassluis, werden overgebracht naar ziekenhuizen in St. Niklaas, Lokeren en Hamme. Het ver keer in de richting Antwerpen is een tijdlang omgelegd moeten worden. Op de foto: een sleepwagen van de Belgische verkeerspolitie rijdt op de E-3 tussen Antwerpen en Gent langs een rij vernielde auto’s. Andere bepalingen van de resolutie bevatten een veroordeling van de „ver sterking van betrekkingen en samenwer king” tussen Zuid-Afrika en Israel op politiek, militair, economische en andere gebieden. Verder bevestigt ze de „legitie me strijd van het onderdrukte volk van Zuid-Afrika met alle mogelijke middelen voor de volledige uitroeiing van de apartheid en de uitoefening van het onvervreemdbaar recht op zelfbeschik king”. Tenslotte bekrachtigt de tekst nog dat het „racistisch regiem van Zuid- Afrika onwettig is” en geen recht heeft het volk van dat land te vertegenwoor digen. Verklaard wordt dat de „nationale ga die het ministerie van sociale zaken leidde van mei 1973 tot juli van dit jaar, kort voordat hij Argentinië verliet en zich in Spanje vestigde. Rodolfo Robal- los was hoofd van het departement van sociale zaken tijdens het bewind van Lopez Rega. Rega was de rechtse „sterke man” van de regering die door mevrouw Peron was gevormd na het overlijden, vorig jaar, van haar man, generaal Juan Peron. Hij wordt beschouwd als een sleutelfiguur in het huidige corruptie schandaal. Onder leiding van Ricardo Balbin oe fenen de radicalen druk uit om te ko men tot een specifiek onderzoek naar het omspringen met openbare fondsen door mevrouw Peron en Lopez Rega, toen deze nog officieel haar naaste advi seur was. Zoals bekend verliet Rega zijn land nadat hij onder toenemende kritiek was komen staan van de militairen, de vakbonden en vooraanstaande peronisti- sche politici. Volgens zegslieden in de kliniek waar Isabel Peron wordt behan deld, voerde zij maandagavond een tele foongesprek van zeven minuten met Madrid. Uit Argentijnse regeringskringen wordt vernomen dat er initiatieven wor den ondernomen door aanhangers van mevrouw Peron haar aan de macht te houden. Deze initiatieven worden geleid door haar privé-secretaris Julio Gonza les, die de presidente ertoe poogt te brengen de bevelhebbers van de strijd krachten te vervangen en de samen stelling van haarkabinet te wijzigen. giem van Zuid-Afrika” en worden de voornaamste handelspartners van de re publiek krachtig opgeroepen deze sa menwerkingsactiviteit te staken. In de resolutie, die nu ter goedkeuring naar de algemene vergadering gaat, worden in dit verband speciaal Engeland, Amerika Frankrijk, West-Duitsland, Japan en Ita lië genoemd. De 44-jarige weduwe, die in een zie kenhuis herstellende is van wat officieel wordt omschreven als een acute ontste king aan de galblaas staat onder toene mende druk haar funktie neer te leggen. Volgens genoemde kringen is Rodolfo Roballos gearresteerd in opdracht van een rechter die een onderzoek instelt naar beschuldigingen over corruptie op het ministerie van sociale zaken. Er zou misbruik zijn gemaakt van openbare fondsen. Leiders van de Argentijnse oppositie zeggen dat het schandaal zelfs kan lei den tot het in staat van beschuldiging stellen van mevrouw Peron. Twee lei ders van de radicale partij, de voor naamste oppositiepartij, riepen maandag reeds in het openbaar om haar ontslag. Uit welingelichte kringen verluidt dat gelijkluidende eisen van vakbondsleiders de president een zenuwinstorting hebben bezorgd waardoor zij maandag in het ziekenhuis moest worden opgenomén. Zelfs leden van haar kabinet zouden ermee hebben ingestemd dat Isabel Pe ron zou moeten aftreden om de moge lijkheid te vermijden dat een steeds groter wordende regeringscrisis een mili taire staatsgreep zou kunnen uitlokken. Ricardo Balbin, de leider van de radicale partij, sprak van een „ernstige crisis over andere kwesties als de verslechte rende economie en de toegenomen linkse guerrilla-acties en zei: „Als de president de problemen niet begrijpt, het land niet begrijpt, kan ze niet blijven regeren”. In het kader van het onderzoek naar corruptie is volgens gerechtelijke krin gen een arrestatiebevel uitgevaardigd te gen Demetrio Horacio Vasquez, de vroe gere privé-secretaris van José Lopez Re-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3