Wethouder M. Roessingh Bij Sociale Zaken vindt men kritiek wil beter model inzicht PvdA getuigen van weinig buurthuiswerk Wethouder Ockeloen trok van leer tegen D. Knijper (P.V.) College wil doorgaan met huidige openbaarheid van de commissies t Vrouw stal ex-boot van ex-echtgenoot „Ik denk toch maar gewoon door te gaan” t ter; 11 k .j/ H Wellicht van Oud-IJmuiden naar Duinwijk WETHOUDER TH. WITTE ZETTE DE ZAKEN RECHT Antwoord burgemeester op vele vragen Op inbrekerspad Voorwaardeljke boete van f100 Clubavond voor scheidsrechters Fietser gewond NIEUWS UIT STAD EN STREEK WOENSDAG NOVEMBER 1975 Geen elite Niet onvoldoende VELSEN In het antwoord op de vragen aan zijn adres begon wet houder Th. Witte met de opmerkin gen van de heer Meijer als fractie voorzitter van de PvdA, over het CDA. Hij was het er helemaal niet mee eens, dat de gesignaleerde lan delijke moeilijkheden gevolgen moeten hebben voor het plaatselijke CDA. „Bij ons zijn geen moeilijk heden, het gaat voortreffelijk en naar mijn gevoel is de samenwer king ook binnen het college uitste kend”. MILJOENENDANS VOORTGEZET (Van een onzer verslaggevers) drie k (Van een onzer verslaggevers) reageerde Duidelijk Wethouder M. Roessingh Wethouder Th. C. Witte Wethouder C. Ockeloen commissies zelf overlaten. (Van onze correspondent) Burgemeester J. Reehorst (Van een medewerker) tussen binnen- erg open en de en buiten leiding sti- i in i de de De heer Kuijper van Progressief Vel- sen werd gerustgesteld, dat de contacten met Shri-Lanka niet elitair zullen zijn. Er zal een werkgroep worden gefor meerd vanuit de basis, die zich ook bezig zal houden met andere internationale contacten. de nu Goud vries overleg is gepleegd met de ministeries van economische en sociale zaken en van landbouw en visserij. Een sluiting was echter niet te vermijden. der- orts ani- ran- 5ge- ido- >or- wil m- de ?ze len De en nen •stel is ;rpe ido- igs- niet van ■ne- irta ise ld. ok ti- it- ie- en if- it- la- [a- o- ia- en ii- !X- in to- :b- m- eid >u- dat de een :en- het Op de economische situatie, die CDA en VVD aan de orde hadden gesteld, ging de burgemeester wat dieper in. Dat deze niet zo rooskleurig is, is volgens de burgemeester ook in Velsen duidelijk aan het worden. Eind oktober vorig jaar Inzicht in aantal en leeftijd van jeug dige werklozen, waarom het CDA vroeg, had de wethouder nog niet, al hoopte hij de gegevens nog tijdens de begrotingsbe handeling binnen te krijgen. Wel kon hij meedelen, dat het aantal aanvragen voor een werkloosheidsuitkering nogal was opgelopen: in de eerste drie kwartalen Een complete „veeg uit de pan’’ kreeg de PvdA-fractievoorzitter ten aanzien van zijn opmerkingen over de sociale dienst. Niet alleen stelde de wethouder zich erg verwijtend op, hij kon ook nog een brief van het personeel van de dienst voorlezen, waarin die zich pijnlijk getroffen toonde over de opmerkingen van de heer Meijer. Wethouder Witte begon met op te merken, dat de mede delingen van de heer Meijer nogal merk waardig waren geweest en ook niet hard te maken waren, waardoor het erg moeilijk is om te reageren. Niet duide lijk was het de wethouder over wat voor moeilijkheden bij de dienst, de PvdA gesproken heeft. Wat betreft de medezeggenschapscom missie merkte wethouder Witte op, dat er maar één man van de sociale dienst Ten aanzien van het overloopbeleid stelde hij, dat er regelmatig besprekin gen zijn, samen met de IJmondgemeen- ten met verschillende instanties over de overloop. De contacten zijn volgens hem goed. Voor het huidige aanbod overloop- woningen zijn gegadigden genoeg en ge gadigden zijn mensen, die in de IJmond een huis vrijmaken en mensen, die met een terecht kunnen. De wethouder vond het aanbod van overloopwoningen in Alkmaar echter bij lange na niet toerei kend. Te duur vond hij het aanbod niet, omdat ook Velsen in deze tijd voor dergelijke hoge prijzen zou moeten bou wen. waren er 224 werklozen, nu 403, terwijl de aanvragen om personeel vorig jaar nog 1130 bedroegen tegen nu 413. Hij zei echter, dat de gemeente hier zo weinig aan kan doen. Tot slot richtte hij zich tot de heer Koch (VVD), die de avond tevoren een financieel betoog had gehouden. „Ik heb vaak met statistieken zien goochelen. Maar wat u doet, dat slaat nergens op”, concludeerde de wethouder kort en krachtig. Hij voegde daar aan toe, dat in de gemeente Velsen dan wel een vrij hoog aantal mensen mag wonen met een hoog inkomen, maar dat maakt het voor de anderen des te moeilijker om zich daartussen te bevinden. En daarmee was wethouder Ockeloen aan het slot van deze ronde gekomen. VELSEN. Op de hem eigen weer galoze wijze heeft de wethouder van Openbare Werken. C. Ockeloen, dinsdag avond het Progressief Velsen raadslid D. Kuijper onder vuur genomen. Dit raadslid had verkondigd dat zijn inziens het college het niet zo best had gedaan en dat hij overwoog, indien de zaken niet veranderen het college zijn steun, althans die van zijn fractie te ontzeggen. De wethouder had nogal moeite gehad met dat betoog dat tot hem om het maar zo vriendelijk mogelijk te zeggen „nogal hoog” was overgekomen. In tweede instantie zou de heer C. Hoek (Progressief Velsen) het woord voeren en dat zou wel wat rustiger zijn, veron derstelde de heer Ockeloen. VELSEN. Wethouder M. Roessingh heeft het in eerste instantie niet moei lijk gehad bij het beantwoorden van de algemene beschouwingen. In hoofdzaak sprak hij dinsdagavond over het buurt huiswerk en verklaarde te zullen pogen te komen tot een model om het buurt huiswerk zo optimaal mogeljjk te kun nen laten functioneren. In dit verband merkte hij op, dat het wellicht de weg is, het buurthuiswerk Met de opmerking van H. de Boer tijdens diens algemene beschouwing, dat er maar zo weinig top-ambtenaren be langstelling toonden voor de begrotings behandeling zei de burgemeester een beetje „te zitten”. Hij voerde als veront schuldiging aan, dat er ook een aantal op de publieke tribune in plaats van op de plaatsen voor de hoofden van dienst zaten en dat met name nogal wat jonge ambtenaren belangstelling toonden. Hij gaf fractievoorzitter De Boer echter wel een beetje gelijk in zijn kritiek en hoopte, dat er wat meer topambtenaren belangstelling zullen gaan tonen. inzit, omdat zich niet meer ABVA-leden hadden beschikbaar gesteld. Van de 70 personeelsleden zijn er overigens 50 geen lid van de ABVA. Om toch tot een betere vorm van medezeggenschap te komen wordt er nu met de gedachte gespeeld om een „beleidsadviesgroep” te formeren, waarin ook niet-ABVA-leden kunnen meespelen. Wat de werkgelegenheid betreft zei de wethouder, dat rond de sluiting van Met betrekking tot Plan Zeebad zei de wethouder aan het adres van zijn eigen partij, dat dit wel degelijk een praatplan is. Het is niet alleen een zaak van de raad, maar Plan Zeebad moet op veel breder vlak worden besproken. Verder is niet gedacht aan het bezoek van Duit sers, 'maar aan de mensen in de grote steden en in Velsen, die hun vrije tijd goed willen besteden. De multi-functio- nele vrije tijd- en sportbestemming vraagt meer en meer de aandacht. In Engeland bepaald niet het rijkste land van het continent is het heel gewoon. De wethouder ontkende dat het Noorderstrand voor een spotprijs ver huurd is. Uit goed nabuurschap is het aan een Beverwijker verhuurd op Be- verwijkse voorwaarden, omdat Bever wijk maar een smal stukje strand heeft. Wat de lagere tarieven voor Velse- naars die naar Telstar willen gaan, be treft, merkte de wethouder op, dat lage re tarieven niet altijd meei’ bezoek bete kenen. Heel voorzichtig wees hij naar het bezoek aan het badhuis sinds de prijs op een kwartje is gesteld. Boven dien heeft Telstar de afgelopen periode meer bezoek gehad dan in dezelfde peri ode een jaar terug. De kwestie van de laag overvliegende vliegtuigen is een zaak waarmee Haar lem zich volgens afspraak jaren gele den zal bezighouden. Het lijkt de wethouder beter dat dit zo blijft. Ook de overloop noemde hij een moeilijke zaak. In het grote geheel moet ook rekening worden gehouden met ’t Gooi, de IJsselmeerpolder, de provincie etcetera.” Om daar een cocktail van te brouwen. Nou dat vergt veel schudden”, zuchtte hij. Er zal wel een periode komen dat de overloop nog niet functio neert en wij de Velserbroek nog niet hebben. Op het verhaal van de heer Kruisman over Hoogovens wilde de burgemeester niet te diep ingaan. Hij geloofde er kortgezegd niets van. Als Hoogovens uit gebuit werd ten bate van Hoesch, dan hadden Ondernemingsraad, Hoogovens- vertegenwoordigers in Estel en vakbon den allang scherp geprotesteerd, aldus de burgemeester. Een sociaal jaarverslag wat personeel betreft, zoals ook bedrijven dat geven, kon hij de PvdA niet beloven. De burge meester wees erop, dat nogal wat rege lingen betreffende het personeel van de hogere overheid komen, zodat een eigen beleid nauwelijks mogelijk is. Bovendien wees hij erop, dat de werkwijze van een gemeente heel anders en veel opener is dan die van bedrijven. De heer Reehorst had - de stellige indruk, dat het perso neelsbeleid niet zo onvoldoende was als uit de woorden van de heer Meijer afgeleid zou kunnen'worden. AMSTERDAM. „Mevrouw, ik ben geen dief”. Die patetische woorden sprak dinsdagmorgen een 51-jarige huis vrouw uit Beverwijk tot mevrouw G' G. van Erp, politierechter in Amsterdam. De huisvrouw stond terecht wegens diefstal van een speedboat met buiten boordmotor van een Amsterdammer. De vrouw had zich in juni naar Edam BEVERWIJK. Op de kruising Zee- straat-Creutzberglaan raakte dinsdag middag 'n 47-jarige Heemskerker gewond. De man, die met zijn fiets over de Zeestraat reed, kreeg geen voorrang van een automobilist, die vanaf de Creutz- berglaan de Zeestraat wilde inrijden. De fietser werd met een hersenschudding in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. van 1974: 150 en in de eerste kwartalen van dit jaar: 211. Wat betreft het subsidie aan de Pere- grinusstichting betreurde hij de houding van Beverwijk, die niet meegaat met de voorgestelde verdeelsleutel, maar hij voegde eraan toe, dat het voor de overi ge gemeenten geen financiële gevolgen heeft. De situatie rond de Ongevallen dienst wordt binnen het college bestu deerd, waarbij ook de tariefstelling wordt betrokken, aldus de wethouder op een CDA-vraag. begeven, waar de boot van haar ex- echtgenoot lag. Persoonlijk knipte zij de ketting los en het vaartuig werd op een vrachtauto geladen. De eigenaar van de boot was echter niet meer verdachtes ex-man, die het ding al in ’72 had verkocht aan een ander. De nieuwe eigenaar kon nog juist verhinderen, dat zijn eigendom uit zijn gezichtsveld verdween. Hij reed de vrachtwagen met de boot op de weg Alkmaar-Haarlem klem en dwong de chauffeur naar het politiebureau te rij den. De eigenaar verklaarde tegenover de politie, dat een jaar geleden ook al de bij de boot behorende trailer op dezelfde wijze was verdwenen. Achtergrond van de zaak was de af wikkeling van een echtscheidingsproce dure, waarmee de verdachte geen vrede had. De zitting van de politierechter CDA-fractiévoorzitter De Boer stelde hij gerust, dat het college niet de inten tie heeft om de raad tot een controleli- chaam te maken, maar wel degelijk het bestuur wilde laten bij de raad. Een van de manieren om de raad meer bij het bestuur te betrekken is het beleggen van informele raadsvergaderingen. Hij kon het niet met PvdA-er Meijer eens zijn, dat het fractiebeleid boven het college- beleid staat. Hij zag het accent liever verschoven naar „samen doen”. VELSEN-NOORD. De technische commissie van de scheidsrechtersvereni- ging „IJmond” houdt de eerste club avond op maandag 10 november in de KIC-kantine te Velsen-Noord. Om het geheugen van de heren scheidsrechters weer op te frissen begint men met de gebruikelijke spelregelvragen en hierna is er gelegenheid om te klaverjassen etc. De avond begint om 20.00 uur en wordt besloten met een spelletje vlotbruggen. Ook de brief, die door 45 personeelsle den zonder de direktie was opgesteld, sprak duidelijke taal. Men ervoer de PvdA-kritiek als ongenuanceerd en ge tuigend van weinig inzicht. Men vond de verhouding dienst juist mulerend. geëmotioneerd wethouder Witte op de woorden van de heer Kruisman van de CPN als zou iemand acht jaar op woonruimte hebben moeten wachten. „Dat is niet het geval,” zo zei hij. „Hooguit kan iemand bij het uitgaan van een verkering van de lijst zijn afgevoerd en bij een nieuwe verke ring weer zijn opgevoerd. Wij stellen ons dan erg soepel op en tellen de oude wachttijd bij de nieuwe op. Welke ande re gemeente doet dat,” aldus de wethou der. kreeg daardoor een geladen sfeer. Steeds weer betoogde verdachte dat zij alleen haar kinderen hun recht had willen geven. „Zij heeft op een onjuiste manier geprobeerd, haar kinderen te helpen”, vond officier van justitie mr. De Beau fort”, ze had kunnen weten, dat de boot niet meer aan haar en haar man toebe hoorde”. Overigens vond de officier, dat de zaak zich bewoog op de scheidslijn tussen strafrecht en civiel recht. „We moeten vaststellen, dat mevrouw fout is geweest en daarop reageren met een formele boete”, aldus de officier, die aan 50 dacht. Verdachtes raadsvrouwe was van me ning, dat haar cliënt moest worden vrij gesproken, omdat zij niet de bedoeling had gehad andermans goed weg te ne men. Integendeel, zij verkeerde in de overtuiging, dat zij nog mede-eigenares van het vaartuig was. Dat ging de politierechter wat te ver. „Ik wil best uw goede bedoelingen in aanmerking nemen, maar wat u gedaan hebt kan niet. U kunt niet uw moeilijk heden afwentelen op derden”- Mevrouw van Erp achtte een waarschuwing vol doende en veroordeelde de Beverwijkse tot een voorwaardelijke boete van 100. De boot is inmiddels weer bij zijn eige naar terug. vanuit Oud-IJmuiden te verplaatsen naar Duinwijk. Maar dat hangt dan wel af van de samenstelling van de toekom stige bewoners van Oud-IJmuiden en van de functie van het PEN-jeugdcen trum, waarover in de nabije toekomst een belangrijk gesprek zal worden ge houden. Het Progressief Velsen-raadslid D. Kuijper had wel gezegd, dat hij teleur gesteld is in het collegeprogram, maar in de sector van wethouder Roessingh is toch wel zo het een en ander aan de orde geweest zoals de aanzet tot een creativiteitsmedewerker; de OBD in aan bouw; de betaalde secretaris voor de schoolraad, vergaderingen met onderwij zend personeel en is de nota peuter speelzalen in het college besproken, om maar enkele te noemen. Wat betreft de opmerkingen over de werkloosheid, het schijnt mogelijk te worden vanuit het CTM via de buurt huizen dit probleem te benaderen. De wethouder zegde toe een en ander te zullen onderzoeken. Met de heer Meijer (PvdA) is hij het eens, dat verder stude ren voor de jeugd uitstel van executie is. Men vraagt niet zo veel meer naar mavo en havo diploma’s. Op kleuterschoolgebied is er niet veel meer te bouwen - zo vernam de raad. Misschien wel enkele verbouwingen. Wel wordt de integratie kleuterschool-lagere school sterk in de gaten gehouden. Ten aanzien van het muziekonderwijs constateerde de wethouder, dat dit in Velsen ondragelijk duur wordt. BEVERWIJK. In samenwerking met de Nachtveiligheidsdienst hield' de politie dinsdagavond op het industrieter rein een 24-jarige Haarlemmer aan. De jongen had inbrekersmaterialen bij zich en vluchtte, toen de politie en de man van de nachtveiligheidsdienst hem na derden. De vluchteling kwam niet ver, want na een korte achtervolging kon de politie hem overmeesteren. De jongen is ingesloten. VELSEN Burgemeester drs. J. Reehorst antwoordde op de vele Vragen over openbaarheid, dat het moeilijk is om in een proef uit te maken of de commissies nu wei of niet openbaar horen te zjjn. „Je kunt op uiterlijkheden afgaan, zoals de VVD of op de sfeer, die er heerst, zoals Progressief Velsen, maar voor- en nadelen zijn moeilijk te meten De burgemeester stelde daarom, dat ‘hel college voorlopig op de ingeslagen weg door wil gaan: een deel van de commissies openbaar wil houden en de commissievergaderingen met veel vertrouwelijke gegevens: besloten. Ten aanzien van de suggesties van Progressief Velsen zei hij, dat er niets op tegen is als het publiek na afloop van de commissie met de leden meepraat. Hij wilde dal aan de Deze opmerking veroorzaakte al direct een discussie, want de heer Hoek inte- rumpeerde met de woorden: „Het hoeft toch niet in alle fracties harmonisch toe te gaan.” „Dat weet ik”, aldus de wethouder. „Er zijn zelfs fracties, die er geen prjjs op stellen dat het in hun fracties har monisch toegaat.” Maar terugkomend op raadslid Kuij per, achtte de wethouder het een onbe grijpelijke zaak, dat deze maar minder wegen wil laten aanleggen en wat meer wil laten doen aan het onderwijs. De nieuwe Rijksweg is het beste bewijs van de voordelen van een goede wegenplan ning; minder verkeer door Haarlem en een aanzienlijke besparing van benzine. „Wat wil je nog meer. Ik zeg dit niet tegen Kuijper omdat ik boos op hem zou zijn, maar juist omdat ik de mensen in die fractie zulke aardi ge mensen vind. En u weet het, wie zijn kinderen liefheeft, die kastijdt ze.” Kuij per had zich ook tegen Plan Zeebad verklaard; maar zo merkte de wet houder op dit is nu juist een discus- sieplan. En als je nu bij voorbaat je wilt onttrekken aan de beraadslagingen er over, dan doe je de zaak geen goed. Kuijper heeft ook gezegd dat wij er in het college niet veel van maken. Maar voorbeelden geeft hij niet. Ook heeft hij verklaard dat maar enkele leden van het college van B. en W. hem aanspre ken. Hij bedenke echter, dat hij deel uitmaakt van een kleine heterogene groep. Daar mijn partij zo groot is, zitten er ook twee wethouders van PvdA in de raad. Verder heb ik destijds zoveel stemmen gekregen, dat zij voldoende waren voor drie raadszetels. Nu kan Kuijper wel zeggen dat hij nog niet zeker is of hij het college wel verder wil steunen. Maar toch denk ik maar gewoon door te gaan met mijn werk.” En daarmee was dit punt voor de wet houder afgedaan. Komende tot hetgeen de andere woordvoerders de avond tevoren naar voren hadden gebracht, erkende hij dat het Wijkcomité Oud-IJmuiden ontevre den is geweest. „Eerlijk gezegd ben ik dat ook geweest, maar omdat in het persoonlijke vlak de verhoudingen goed lagen, zijn wij doorgegaan met het werk. Ik heb grote waardering voor het wijkcomité van Oud-IJmuiden”, ver klaarde hij. Er is ook verklaard dat het zo lang duurt. B. en W. hebben zich de procedure in Oud-IJmuiden zó gedacht: Eerst in overleg met het wijkcomité een ruwe schets maken geen plan en dan met de anderen bepraten. Dat het zo lang duurt, lijkt maar zo, want in overleg met het wijkcomité heeft het college een besluit genomen dat wellicht in de volgende vergadering aan de orde zal komen. Dat betreft voor een deel van het bestemmingsplan Sluiswijk van de raad een voorbereidingsbesluit te vra gen en voor een deel daarvan een reha- bilitatiebesluit. Dat houdt zowel verband met de bouw in die wijk als met de renovatie van woningen daar. Verder heeft dit de intentie geen gebouwen te slopen, die in de nieuwe wijk functio neel kunnen zijn. En dat zou voor her Doopsgezinde kerkje in Oud-IJmuiden betekenen, dat het behouden blijft. Over de woningnood sprekende, zei de heer Ockeloen dat deze een troosteloos iets is. Hij moest erkennen dat „onze regering” weinig begrip toont voor de situatie zoals die in Velsen is. Het grote probleem hier betreft de aanwijzing van bouwgrond. Daaraan moet de minister eens denken. Ten aanzien van de kritiek van de PvdA op de leiding, heeft de wethouder geen argumenten gehoord. De heer Witte was kortom erg teleurgesteld over de houding van de PvdA-fractievoorzitter. Tussen de binnen- en buitendienst be staan volgens de wethouder geen ver schillen van inzicht. Beide bespreken kritisch eikaars werk en beide ervaren dat als erg positief inplaats van negatief, zoals de heer Meijer suggereerde. Het functioneren ten opzichte van de cliënt is in de raad niet te bespreken over de hoofden van de cliënten heen. Wel wordt er zo nu en dan een fout ge maakt, aldus de heer Witte, maar hij nodigde iedereen uit, die met een ont sporing van de dienst in aanraking komt, dit ook te zeggen. Dat is mogelijk bij de dienst.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5