Vliegende Zwitserland Overgangsfase voor Voedsel is vaak misselijkmakend Uit de wereld van de Bonneterie: IK Bijzondere bijouterieën. waaghal n Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uw kinderen Portugees Macao verloopt rustig „Ozon schadelijk voor planten” EL 9 f i bij de Keurslager I a>* \‘LSaarijesi '/Keukenla fi1ilB1 0 Xeukenlaboekje^ PHILIPS Conclusie na vele hapjes in Londen.: Bouwens Autoverhuur IL fc BONNETERIE Pander wees kieskeurig- kies de Keurslager Het Beste J KOOKBOEK yr gCgf Ik MM 5 8 WOENSDAG 5 19 7 5 NOVEMBER VARIA AUTOWEG DOOR HET OERWOUD DE i - - wees kieskeurig- L kies de Keurslager i EEN TRANSIT HUREN? - -BI G 'SRW van ouds wees kieskeurig- kies de Keurslager „DE UILENBOOM” f de Keurslager F wordt gekeurd 1 (ADVERTENTIE) 'ATLANTISCHE OCEAAN COLOMBIA. tool fruzeiro.** BRAZILIË .Brasilia PERU RiodeJaneiro- BOLIVIA PARAG1 •STILLE OCEAAN- Onkworpen weg (deels in uib- (ADVERTENTIE) i (Advertentie) i Cj 7 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) K3 I::::::::: Aanleg Trans-Amazoneroute verloopt niet zonder moeite Werner Tscherne uit het Zwitserse plaatsje Rorschach, heeft een gevaarlijke hobby. In zijn vrije tijd vliegt deze vliegtuig- mecanicien met zijn zelfgebouwde toestel vanaf de bergen naar beneden. Op de foto de waaghals tijdens zijn laatste vlucht vanaf de Saentis. Voor de 2500 meter die hij daalde had hij een kwartier nodig. hebben gevonden dan dat ze nu eige naars zijn van grond waarmee zij niets kunnen aanvangen. f 35,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 Sanharefn Curieus collier met kloeke schakels. „Ópgetrok ken" uit doré en nikkel. Mod^.ne materialen die verdacht veel lijken op goud en zilver. De 70 cm lange ketting zit in een grappig lederen buideltje. Prijs: f59,-. Bijpassendeoorclips (ook al in leder verpakt)f 39,-. Voor deze ideale decemberkado’s dienen alle Sinterklazen en Kerstmannen van Nederland zich te melden in de Amsterdamse Kalverstraat. Bij de Bonneterie èn Pander, ’n Wereld in mode en meubelen Hieruit blijkt dat het aantrekken van de noordoostelijke „flageliados”, die in 1970 door een hongersnood werden ge teisterd, slechts een nevendoel van de weg is. Bovenal moet de Trans-Amazo neroute een eerste concrete stap beteke nen op weg naar de ontginning der bodemschatten. Centraal punt in de kri tiek is echter dat dit evengoed via de rivier zou kunnen gebeuren. Wel aangetoond zijn, vaak moeilijk toegankelijke, voorraden ijzererts, man gaan, bouxiet en tin om nog maar te zwijgen van de aardolie en uranium welke op zich reeds het via de Trans- Amazone-route ontsluiten van dit gebied rechtvaardigen. Dit in weerwil van de banvloeken die Moskou geregeld op'Peking atvuurt, om dat de volksrepubliek van Mao in de derde wereld het anti-kolonialisme pre dikt en tegelijk op eigen grondgebied twee „imperialistische gezwellen” duldt. Kortgeleden circuleerden er in enkele westerse kranten berichten volgens wel ke men in Lissabon op zijn minst graag zou zien dat Macao aan China werd teruggegeven, als er al niet feitelijk met Peking zou worden onderhandeld over een bestuursoverdracht. Zelfs op de warmste dagen waren de dranken niet gekoeld en waren sandwiches in hun plastic-hulsel ge- MACAO (Re«,ter). Terwijl Angola aan de vooravond van zijn onafhanke lijkheid door een broederkrijg wordt verscheurd en ‘het dekolonisatieproces op Oost-Timor al evenzeer in het teken van geweld staat., maakt Portugees Macao, de eeuwenoude enclave op de Chinese kust, een ruis/.ige overgangsfase door. 'n Philips Hoogtezon zorgt voor weerstand. Voor vitamine O en energie. Philips Hoogtezon, voor een zomerse kleur in de winter. Raadpleeg voorat uw arts. Oud-minister van Vervoer Mario An- dreazza, onder wiens verantwoordelijk heid met de bouw van de Trans-Amazo- ne-route werd begonnen, is overigens van mening dat de technische moeilijk heden die men ondervindt niet abnor maal zijn en zeker zullen kunnen wor den overwonnen. „De Irans-Amazoneroute is een trieste mislukking,” concludeerde het grote dagblad Estado de Sao Paulo. Maar de meest diepgaande en felle kritiek op het project als zodanig, komt van twee Amerikanen, Howard Irwin en Robert Goodland, in hun onlangs verschenen boek „Van groene hel naar rode woes tijn”- Leandro verklaart het uitblijven van spanningen, in de ontmanteling van het Portugees-koloniale imperium de laatste maanden vrijwel uniek te noemen, uit een grote mate van eenstemmigheid aangaande de toekomst van Macao. ^/[Venezuela! 4 ARGENTINIË Voltooide weg voering} Volgens Andreazza zal zich ditzelfde proces rond de Frans-Amazoneroute vol trekken: de weg zal segment na segment worden geasfalteerd, al naar gelang een bepaald stuk drukker wordt bereden. Waar nodig zullen meer banen worden aangelegd, en net als bij de weg Brasi- lia-Belem, zo filosofeert Andreazza, zal het uiteindelijke traject nauwelijks lij ken op het primitieve begin van de pioniers- Vooral in de cafetaria's van de To wer, de Nationale Gallery en het Museum voor Wetenschappen was de algehele toestand „afgrijselijk”. De man die dit zegt is de vermaar de schrijver over culinaire zaken, Egon Ronay, wiens gids voor Britse eethuizen en hotels aanstaande maan dag uitkomt. Macaos militaire gouverneur trekt zich van dit soort geruchten niet veel aan Hij heeft zich het afgelopen jaar bepaald tot een bestuurlijke reorganisa tie en het scheppen van nauwere con- ontsluiting via de rivier mogelijk zijn. Ook wat de migratieproblematiek aangaat uit hij zich optimistisch. Naar zijn me ning kunnen deze processen zich door hun complexe karakter slechts geleide lijk voltrekken en moeten moeilijkheden op korte termijn worden ingecalculeerd. Andreazza illustreert zijn visie met een frappant voorbeeld: ook de thans 10 jaar oude, 2000 kilometer lange verbin dingsweg tussen Brasilia en Belem werd ten tijde van de aanleg fel bekritiseerd. Ook dit was een streep rode aarde, die ten koste van enorm veel inspanningen en frequent gehinderd door overstromin gen, op de groene natuur moest worden veroverd, terwijl kolonisering van de randgebieden in het begin praktisch af wezig was. Toch is de weg thans in zijn geheel geasfalteerd vrachtwagens kunnen er 120 kilometer per uur rij den terwijl er in de nieuwe nederzet tingen aan weerszijden al twee miljoen mensen wonen. met ouderwets-lekkere gerechten uit Oma’s tijd, o.a. Hete Bliksem, Boerehachee.Blote Billetjes in het groene gras etc. Prijs 50 ct„ doch gratis voor u bij aankoop van 300 gr. worst of vleeswaren. Dr. Peter Moore, een botanicus van de universiteit in Londen, schrijft in het weten schappelijke tijdschrift Nature dat tijdens de recente hittegolf hoge concentraties ozon ten westen van Londen zijn gemeten. Het kwam op 15 dagen in juli en augustus op sommige plaatsen wel tot acht delen per honderd miljoen, de limiet die het Amerikaanse bureau voor milieubescherming heeft vastgesteld. Uit proeven is gebleken dat bij 15 delen phm de groei wordt belemmerd en schade wordt aangericht aan sommige soorten planten. In Los Angeles is eens 99 delen per honderdmiljoen gemeten, een peil dat de ogen prikkelt. Wat hem betreft is er ecologisch ge- sproke geen vuiltje aan de lucht. Hij ziet de weg als een dunne asfaltstreep door een immens groen landschap en bestrijdt het standpunt als zou volledige óók om z’n echte SLAGERSROOKWORST. er zijn 700 Keurslagers in Nederland 9 Bij de Keurslager Boekhandelprijs f. 69.95 Voor u slechts f. 39.95 als u voor 100 gulden kassabonnen hebt gespaard. ook om z'n echte d k SLAGERSROOKWORST. 9 De Portugese autoriteiten in Macao voeren in Jioog tempo ingrijpende be stuurlijke <>n economische veranderingen door, wel'j.e in de ogen van Peking duidelijk genade kunnen vinden of op zijn minst niet tot negatief commentaar van de v a Iksrepubliek hebben geleid. Zo op het oog blijft alles in Macao, dat 14 l«m2 groot is en een overwegend Chinese bevolking heeft, bij het oude. In de and f.-rhalf jaar die sinds de Portugese om wet deling zijn verstreken hebben in Maca'-i geen machinegeweren gerateld, maar 'wel, zo als voorheen, de roulette- ballel’jes in de voor goklustigen „klokje rond’* geopende casino’s. N’pets in deze pittoreske kolonie op de Zui dchinese kust duidt op een verande- rin g in de reeds vier eeuwen bestaande sta tus quo. vreedzame coëxistentie met degigantische, nu communistische, na buur. „Ik weet niets van een eventueel plan (|.n Macao aan China terug te geven,” zegt Gouverneur José Garcia Leandro. Hij geeft echter toe dat speculatie in die richting op zich gerechtvaardigd is, wan neer men. zo zegt hij zelf, bedenkt dat Macao „Chinees gebied is” en dat 98 percent van de 300.000 inwoners Chine- De aanleg van deze 5000 kilometer lange weg, welke voor ruwweg de helft dwars door de „groene hel” voert, is in meer dan een opzicht een titanenstrijd van de mens tegen de natuur. Wolk breuken en aardverschuivingen hebben behalve reeds gereedgekomen segmenten ook tientallen, zo niet honderden houten bruggen weggespoeld, die voor de aan voer van constructiemateriaal onont beerlijk zijn. Men zag zich op talloze plaatsen gedwongen het wegtracé te wijzigen, omdat er letterlijk geen door komen aan was. En wat de migratie van nieuwe „kolonisten” naar de door deze weg ontsloten gebieden betreft, deze heeft de streefcijfers op geen stukken na gehaald. Wat de migratie betreft baseert de overheid zich in hoofdzaak op schattin gen, omdat een deel van de influx spontaan, zonder toezicht of planning verloopt. Men houdt het erop dat er zich langs de Trans-Amazoneroute thans reeds meer dan 100.000 mensen hebben geves tigd. Ook al keren veler hunner na verloop van tijd teleurgesteld terug, nog armer dan ze al waren, steeds nieuwe mensen zullen de gok blijven wagen. Nederzet tingen als Maraba. Itaiptuba en Altami- ra, die vroeger in een vrijwel strikt isolement een marginaal bestaan leidden, zijn thans groeikernen van nieuwe acti viteit. Ze tellen momenteel respectievelijk 32.000, 16.000 en 19.000 inwoners wat neerkomt op een bevolkingsaanwas van* 28 percent in minder dan vier jaar, alles dank zij de Trans-Amazone-route. Het nieuwe leven dat de weg brerigt wordt echter uit veel zweet, tegensta;jan en ook mislukkingen geboren in een omgeving waarin de natuur en het kli maat tegen de mens lijken samerx te spannen. Maar geen enkele vorm van kritiek, geen regen en geen aarefver- schuivingen kunnen de Brazili/anse overheid afhouden van de trek rjoord- waarts omdat alles erop wijst dii'at de revenuen de inspanningen ruimschoots waard zullen blijken. worden tot „zwetende verpieterende massa’s”. Vaak waren de vloeren van de eetgelegenheden „smerig en vol afval”. In het restaurant van de Tower of Londen vond Ronay de ossestaart- soep „ontzettend” en de kip „walge lijk”. De vulling van de „meat pies” in de cafetaria van de National Gal lery bestond uit een „zure misselijk makende massa”, de koffie „was zo slap dat je die aan zuigelingen kon geven” en de thee was „warmerig beige water”. In het Museum van Wetenschappen was Ronay ondersteboven geweest „van het slechtste dat men je in het hele land kan vr irzetten”. Alles was er bovendien bijzonder smerig, de appeltaart was „oneetbaar” en de corned beef op de sandwiches was „slijmerig en walgelijk”. In de cafetaria van het Victoria- Station was de fijnproever gecon fronteerd met saucijzenbroodjes „die zo onsmakelijk waren dat je ze wel moest uitspugen”. LONDEN. (AP) In de meeste zogeheten Londense „toeristen-restau- rants” is het voedsel „misselijkma kend” ,zijn die gelegenheden „smerig” en loopt personeel rond dat vaak geen Engels verstaat en het geheel moet als „schandalig” worden be schouwd. LONDEN (Reuter). Landbouwkundigen zjjn bang dat ozon, een gas dat ontstaat door inwerking van het zonlicht op uitlaatgassen, in hoogzomer schade toebrengt aan planten en oogstgewassen. oud holland.se en vlaamse streek- K gerechten 9 BRASILIA (AFP) ’s Werelds meest ambitieuze wegenbouwproject, de Brazi liaanse Trans-Amazoneroute, heeft de afgelopen maanden flinke klappen moeten incasseren niet alleen van de regen die pas aangelegde stukken weg weer van de kaart wegvaagde, maar ook van binnen- en buitenlandse critici die het nut van de weg in twjjfel trekken. Voor deze mensen, aldus Irwin en Goodland, is de Trans-Amazoneroute slechts een geasfalteerd koppelteken tus sen een droge en een natte woestijn. Daarenboven beschouwen ze de weg als een dreigende ramp voor de ecologie, voor de autochtone indianen en voor de planten- en dierenwereld van. dit unieke natuurgebied. Deskundigen van het project „Radar da Amazonia” (RADAM), die zich via elektronische sondering vanuit de lucht een indruk vormen van de minerale rijk dommen in het gebied, hebben de over heid reeds drie maanden geleden verzekerd dat het volkomen ongeschikt is voor landbouw van enige omvang. Slechts 200.000 van de in totaal 4,2 miljoen km2 bodemoppervlak zijn ge schikt om in cultuur te worden ge bracht. Iedereen wenst de politieke en be stuurlijke banden met Portugal te hand haven, zegt de 35-jarige gouverneur, ko lonel van de landmacht, in een vraagge sprek. Naar zijn zeggen is de kans ook klein dat Macao ooit een twistappel wordt in de mondiale politiek, immers Peking heeft zich ten aanzien van Ma cao en Hong Kong, de 64 kilometer oostwaarts gelegen Britse kroonkolonie, altijd op het standpunt gesteld dat deze kwestie zich te gelegener tijd vanzelf zal oplossen. Ter voorbereiding van zijn boek had Ronay 22 Londense musea, par ken, tentoonstellingsgebouwen en spoorwegstations bezocht en wat hij daar had aangetroffen was in 14 gevallen „schandelijk” geweest. Volgens dit auteurskoppel moet de weg, die pas in 1973 in zijn geheel werd geprojecteerd, worden omgedoopt tot „trans-misère”, omdat de migranten, aangelokt uit het onvruchtbare en dood arme noordoosten, in hun nieuwe woon gebieden geen enkele andere verandering - (ADVERTENTIE) vrijdag, zaterdag en zondag (ADVERTENTIE) L ook om z’n echte i k SLAGERSROOKWORST. J Santpoort - Telefoon 023-376741 FONDUE-SPECIALITEITEN Uw gastheer Jan G. Westerhoven door een jury o.l.v. het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO te Zeist. ‘W AUBERGE

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9