Mevr. Aaronson: Ik wist nergens van AMERIKANEN KOZEN BURGEMEESTERS s 1€ Kans op rechtstreekse verkiezing Europees GEEN VERHOGING AANTAL parlement gestegen TANDARTS-STUDENTEN STRIPPERS KDFFIE HAE is de echte Nibb-it voor u is... Mod. Wiendat 4 Alsu beseft dat coffeïnevrije koffie beter n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor een zomerse kleur in de winter flibb il I Ik ben al duiblM nd hele uwrtimeni'Ipide/d keer afgeMbeld fbu Mbw weer wal nïeM Simba jassen ideaal in het dragen en uitzonderlijk in kwaliteit NIEUW-ENGELAND hebbend M ik het floy nwii q&jfetew. naibou/dyk Tlaan öpMiïw dan, wmü vw- Mjct wed, hm w&nd. Gl aSO POTTERS, UNIA menthol Irarianmëubüeh! I I I I I I I I I ’PARIAN MEUBELEN! Restaurant PHILIPS U DENKT AAN EEN BONTMANTEL? „De Bokkedoorns” „Zou huidige nood niet oplossen” Sommige. charmante dingen vanvro nog steeds. PRAGENTA solide en vertrouwd RDEFCTDAAT 4/1C DC\/Cr^A/l IIZ TEl lVerpleger uit De Wilp terechtgesteld in Irak f 17 VARIA NOVEMBER 197 5 DONDERDAG 6 (Van onze correspondent) L i Nationaliteit Koerden I Tafelreservering Gewenst! 1 Rotterdam Korte Hoogstraat Tel. 137370 Vrijdag 7 november Speciaal Wild-Diner bij kaarslicht en passende Muziek Apéritief om 19.00 uur Weth. van Gelukpark Zeeweg 53 Over veen tel.: 023-263600 Eindhoven Rechtestraat Tel. 443208 „DE STOETERIJ VAN DE UILENBOOM” DRACHTEN „Ik heb het nieuws over de terechtstelling van de radio-nieüwsdienst moeten ho ren. Ik vind het een groot schan daal”. Verder wil mevrouw Elisa- beth Aaronson-van Dieijen tegen- K over de buitenwacht niet gaan in haar uitlatingen over de executie ||a van haar man Leendert in Irak. De 9 schok is hevig aangekomen in het Friese De Wilp, waar mevrouw Aaronson een crèche heeft voor peuters uit de buurt van het dorp M waar zij zelf in een boerderijtje woont. Nieuwe wintercollectie Kleding en service gesigneerd Amsterdam Koningsplein Tel. 245721 .4i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) méér dan waar voor je geld (ADVERTENTIE) Als de democraten Mississippi binnen- (ADVERTENTIE} (Van onze redactie buitenland) ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) pe- A rvie- jish. - en Kijk vóór u koopt bij PRAGENTA!!! Enorme kollektie. Ook platte bontsoorten, slankmakers! VAN f 775,-, 975,- 1175,- enz. Grote sortering in korte, 7/8 en lange Nerts-delen mantels 10-15-20% korting De Aaronsons kwamen in 1968 naar De Wilp, met hun nu tienjarige zoon Alwin. Leendert is nu in Irak terechtge steld na een doodvonnis, dat al Op 11 oktober door een militair tribunaal over voorheen Esso Motor Hotel. i van 10.17.00 uur. donderdag koopavond tot 21.00 uur naar Gabon bezoeken. In dat rapport zal ook de noodsituatie op het gebied van het tandheelkundige personeel aan de orde komen. De staats secretaris stelt dat een verdere uitbrei ding van het aantal studenten in de tandheelkunde (momenteel 450 per jaar) niet mogelijk is. Bovendien zou dit geen oplossing voor de problemen betekenen, omdat de eerste tandartsen die als ge volg van die maatregel zouden kunnen afstuderen, pas omstreeks 1985 beschik baar zouden zijn. In Kentucky versloeg de zittende de mocratische 'gouverneur, Julian Carroll, zijn republikeinse tegenkandidaat robert Gable met groot gemak. Voordat de raad over dit onderwerp sprak kréég hij eerst een delegatie van het Europese parlement op bezoek, die een sterk pleidooi hield voor het vast stellen van één datum waarop de ver kiezingen in geheel de Europese gemeen schap gehouden zullen worden. Die dele gatie stond onder leiding van de voorzit ter van het parlement, de Franse socia list Spenakt. Ook de Nederlandse socia- halen scoren ze in 1975 drie uit drie, omdat de democratiche gouverneur van Louisiana, Edwin Edwards, het afgelo pen weekeinde reeds werd herkozen. Aangenomen dat Finch wint, houden de democraten hun 36 gouverneurszetels tegen de 13 van de republikeinen. kunt Gr. 610. I bahk-stellen, salontafels etc. I in diverse kleuren tegen kei- I voor krKJbbdkonnon A (ADVERTENTIE) t Leon Aaronson spreekt tegen, dat zijn zoon de Israëlische nationaliteit gehad zou hebben. „Hij heeft de Nederlandse en niet de Israëlische nationaliteit”. Leendert Aaronson staat bij de burger lijke stand in de gemeente Opsterland onder een dubbele nationaliteit inge schreven: de Nederlandse en de Israëli sche. Een wat onduidelijke foto van de heer Aaronson, overgenomen uit de Israëlische krant Yediot Aharonot. Dominee Schaaf weet wel dat de va der van Aaronson enige tijd geleden contact heeft gehad met de Iraakse am bassadeur. „Ik maak mij sterk, dat hij toen al in Bagdad in de gevangenis zat- Twee dingen: óf die ambassadeur loog DEN HAAG. Medio volgend jaar zal de Centrale Raad voor de volksge zondheid een rapport uitbrengen over de gewenste toekomstige structuur van de tandheelkundige gezondheidszorg in Ne derland. Dat antwoordt staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid op vra gen uit de Tweede Kamer. Hij wilde naar Koerdistan. „Ik heb nog tegen hem gezegd: een zoon van het oude volk naar Koerdistan? Dan moet je wel uitkijken”. Aaronson had toen gere ageerd met: „Het valt wel mee. Ik ga alleen maar medische hulp organiseren”. Ook het ministerie was geschokt door het bericht dat Aaronson in Irak wegens „spionage voor de zionistische vijand” (Israel) was opgehangen. Minister Van der Stoel ontbood onmiddellijk de Iraakse ambassadeur om van hem op heldering te eisen. Mevrouw Aaronson verwijst voor commentaar over de affai re naar naar schoonouders Leon en Sarah Aaronson in Amsterdam, waar Leendert veertig jaar geleden ook werd geboren. Dominee Schaaf: „Op een gegeven moment klapte de boel in Koerdistan echter in elkaar. Zijn vrouw en vader hebben mij toen gevraagd te helpen via mijn relaties. Die héb ik wel, maar dan in de kerkelijke sfeer en die hebben ze daar niet”. WASHINGTON (Reuter). Gisteren hebben de Amerikaanse kiezers in enke le grote en tientallen kleinere steden, verspreid over tal van staten, hun bur gemeesters gekozen of herkozen. In twee zuidelijke staten, Kentucky en Mississip pi, moest het electoraat zich tevens uit spreken over een nieuwe gouverneur. Volgens de prognoses waren de demo cratische en zittende kandidaten huizen hoog favoriet en voor zover de uitslagen vaststonden zijn die voorspellingen be waarheid. Hoewel bij deze zogenoemde „off- year” verkiezingen plaatselijke en regio nale problemen centraal staan, vormen ze traditioneel toch een soort graadmeter voor de presidentsverkiezingen. Hanteert men deze graadmeter, die echter niet meer dan een oppervlakkige indicator is, dan blijkt dat de republikeinen het in 1976, met Gerald Ford of een andere kandidaat, moeilijk zal vallen hun aan wezigheid in het Witte Huis te continue ren. hem was uitgesproken. Alle pogingen van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken om er achter te komen wat er met de man aan de hand was, waren tevergeefs geweest. (ADVERTENTIE) voor vitamine D en weerstand in de winter. 'n Philips Hoogtezon is goed voor u en uw kinderen. Philips Hoogtezon, voor 'n zomerse kleur in de winter. Raadpleeg vooraf ---uw arts. Bij de telefonische hulpdienst werkte Aaronson als plaatsvervangend project leider. Dominee Schaaf: „Hij deed dat Voortreffelijk. Hij had een groot organi- satietalent en werkte.met grote toewij ding”. Dominee Schaaf was niet ver baasd dat Aaronson op een gegeven moment tegne hem zei dat hij er spoedig mee op zou houden. Leendert Aaronson, meestal Leo ge noemd, zat als kind tijdens dé laatste wereldoorlog in de concentratiekampen Westerbork (Drente) en Bergen-Belsen (Duitsland). Hij overleefde hét, al liep hij tuberculose op- Daarom kuurde hij enige jaren in Zwiterland. In De Wilp waren geregeld ontheemde of ouderloze kinderen, veelal uit Frank rijk, over de vloer, liefderijk opgenomen in ,,It Skuttershiem”, het boerderijtje waar Leo en zijn vrouw zeven jaar geleden introkken. Aaronson.: „Mijn zoon heeft ,in de kampen zijn kindsheid verloren. Hij wilde dat overgeven aan de kinderen die hij verzorgde”. Leendert Aaronson had als laatste be roep verpleger, maar hij was ook „me disch missionaris” en reisleider. In 1973 werkte hij nog voor „Release”, afdeling kinderbescherming in Groningen. „Ik heb wat nodig om tegen te vechten”, zei hij eens tegen een van onze verslagge vers. Hij doelde daarmee op de moeiza me, ambtelijke gang van zaken bij het opnemen van pleegkinderen. Leen Aaronson heeft een maand of tien gewerkt voor de telefonische hulp dienst SOS in Leeuwarden. Daarover vertelt de voorzitter van de dienst, do minee Ype Schaaf. Aaronson had in een krant gelezen dat er bij de dienst om vrijwilligers werd gevraagd. Hij meldde zich aan en kwam in contact met domi nee Schaaf. Het bleek dat beide mannen elkaar al kenden. Toen dominee Schaaf in Kameroen werkte had hij Aaronson in een gevangenis in dat land opgezocht. Aaronson was zonder visum Kameroen binnengekomen, toen hij op weg was tegen de vader, óf die ambassadeur was dloor zijn eigen regering niet van de tbestand op de hoogte gesteld”. De Jeruzalem Post liet woensdag Ab raham Bert, die een stiefbroer Van Leen werd genoemd, aan het woord. Hij meldde dat Leendert 22 jaar geleden een bezoek aan Israel had gebracht maar nooit in het Israëlische leger had ge diend. „De beschuldiging dat hij voor Israel zou spioneren was belachelijk”. Abraham vertelde van een Britse arts te hebben gehoord dat Aaronson in een medisch team bij de Koerdische opstan delingen had gewerkt en geweigerd had te vertrekken toen het team werd geëva cueerd. Hij viel in handen van Iraakse strijdkrachten en werd gevangen gezet op de beschuldiging dat hij geheim agent van het Israëlische leger en advi seur voor de Koerden was. BRUSSEL (ANP). Er bestaat een goede kans dat in 1978 de leden van het Europees parlement rechtstreeks geko zen zullen worden, maar het is nog de vraag of het besluit daartoe op de ko mende Europese topconferentie (begin december in Rome) kan vallen. De kan sen voor deze rechtstreekse verkiezingen zijn beter komen te liggen nu de Deense regering (dat bleek gisteren in Brussel in de Europese ministerraad) haar bezwa ren ertegen heeft laten vallen. Maar er bestaat nog veel twijfel over de Britse houding. De Brtise minister van buitenlandse zaken, Callaghan, maakte gisteren in Burssel geen al te grote bezwaren, maar hij verklaarde wel dat het Verenigd Koninkrijk nog onvoldoende tijd heeft gehad zijn standpunt te bepalen. Callag han sprak over politieke en technische moeilijkheden die er in verband met deze verkiezingen nog zijn op te lossen en waarnemers bij de raad leiden daar uit af dat de Brtitten de kwestie wel licht niet eens op de topconferentie in Rome willen bespreken. Maar in Mississippi, van oudsher een democratisch bolwerk, deed c.e kandi daat van de „grand old party” (republi keinen) het verrassend goed tegenover Cliff Finch. Finch is een democratische „rebel”, die de kandidaat van het partij bestuur deze zomer bij de voorverkiezin- gen wipte. Hoewel de republikein Gil Carmichael bij de eerste tellingen een voorsprong opbouwde, leek Finch nadat 80 percent van de stemmen was geteld, toch op het gouverneurschap van Missis sippi af te stevenen. ff Hoogstraat 238, Santpoort (Unieke gelegenheid voor recepties, diners, koude buffetten, fondue- en barbecue-parties. 'Sk ■X I Dralon bankstel zeer fraai uitgevoerd in diverse I kleuren van f 1.300,— voor ƒ695,- I Hoekbankstellen g (1-2-3 zits) v.a. ƒ695,-. Massief eiken bank- stellen v.a. 1095,- 7 showrooms in Nederland I met een gróótse sortering tie deel uit. Patijn bleek na afloop van het gesprek met de raad optimistisch. Hij zei zelfs „niet te geloven dat Dene marken in de gelegenheid zal zijn” de verkiezingen, zoals ze het parlement voor ogen staan, tegen te houden. De parlementsvoorzitter, Spenale, wees er in Brussel op dat een rechtstreeks gekozen parlement nog niet automatisch meer bevoegdheden heeft verworven. Een eventuele uitbreiding van de be voegdheden moet nader uitgewerkt wor den in het rapport over de Europese Unie, dat de Belgische premier, Leo Tindemans, voorbereidt. Maar als er rechtstreekse verkiezingen komen zal er, aldus Spenale, toch een vicieuze cirkel doorbroken zijn. adres (sinds 1929) AOCdn ooa-zc Volgens de bewindsman is overigens ook al is het aantal tandartsen ge middeld nog onvoldoende veeleer sprake van acute, lokale noodsituaties. De Ziekenfondsraad heeft al eerder ge vraagd over die noodsituaties zo snel mogelijk geïnformeerd té kunnen wor den. Staatssecretaris Hendriks wil in af wachting van het rapport van de CRV geen antwoord geven op de vraag of het inschakelen van hulpkrachten een bijdrage zou kunnen zijn in het oplossen van het tekort aan tandartsen. Tenslotte stelt de staatssecretaris dat de doelma tigheid van de tandheelkundige verzor ging bevorderd kan worden door een beter systeem voor de verzameling van tandheelkundige gegevens. Er zijn in middels al initiatieven genomen om te komen tot een meer geautomatiseerd systeem voor de verwerking van die gegevens. harde prijzen. 5 jaar garantie lop constructie en binnen- werk Service-dienst door geheel Nederland I AMSTERDAM, Bgelelaan 12 2 min. vanaf de nieuwe RAI, tegen- over de ingang van het Crest-Hotel, voorheen Esso Motor Hotel. I geopend van 10.17.00 uur. donderdag koopavond tot 21.00 uur maandag gesloten BADHOEVEDORP Nieuwe Meerdijk 17. geopend van I 10-17.00 uur. vrijdag koopavond tot I 21.00 uur. maandag gesloten Volgens dominee Schaaf was hij lif- tend door Afrika gegaan. Dit soort men sen ligt mij wel, zei dominee Schaaf. Vandaar- dat hij zijn hulp aanbood. Aa ronson kwam bij dokter Schweitzer- Hij kwam ook terecht in Nigeria, ten tijde van de opstand van de Biafranen en werkte toen bij de hulporganisatie Terre des Hommes en bij het Rode Kruis. Leen Aaronson volgde veelal zijn rus teloze natuur. Hij wilde helpen waar hulp nodig was. Zijn vader ontkent evenwel geëmotioneerd het gerucht dat zijn zoon tijdens de Zesdaagse Oorlog soldaat in Israel is geweest. „Hij was hiér. Hiér, hiér!”, aldus Leon Aaronson. Aaronson jr„ die zijn opleiding tot verpleger kreeg in een ziekenhuis in Londen, was maar weinig in De Wilp. Als hij van huis was tijdens zijn lang durige reizen, hield hij zijp vrouw regel matig op de hoogte van zijn verblijf plaats. Het verbaasde haar daarom, dat ze nu sinds begin maart niets van hem hij weet altijd wel een gaatje te vinden hij weet altijd we een gaatje te vinden om een brief weg te krijgen”, zei ze onlangs tegen mensen uit haar dorp. Hij was toen sinds ongeveer een jaar niet in De Wilp gesignaleerd. Een inwoner van De Wilp weet pertinent dat Aaronson eens een tijdje „geschaduwd” is in zijn woonplaats. Over het hoe en waarom kan hij niets vertellen. V N' IL uw EN GE L A N OJ om dokter Schweitzer te Koerdistan trok Aaronson aan, omdat hij op de televisie een uitzending met een Koerdische minister had gezien. Na afloop van die uitzending had Aaronson die minister opgebeld in zijn hotel en gezegd: „Ik kom”. En hij kwam. Na verloop van enige tijd kreeg dominee Schaaf een brief van hem met het verzoek via de diaconie een bedrag van 20.000 gulden over te maken voor het oprichten van verschillende verband- plaatsen. Ondertussen was dat verzoek ook al in breder verband bekend en uit kerkelijke bron kreeg Aaronson zijn 20.000 gulden *T

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17