OVERLEG HAALDE NIETS UIT Stuntwerk van Real tegen Derby County Persoonlijke triomf Van der Kuylen BOSKOV: „IK BEN ERG TROTS OP ZO’N PLOEG” „MET DIT TEAM ZAL IK DE KOMENDE WEKEN ZEKER DOORGAAN” Ifc- IB fs T A it H B N i F 11 OPNIEUW VERLIES RWDM 6 NOVEMBER 1975 SPORT DONDERDAG Niet overtuigend B, Verschil Onderbezet Counters Zenuwen L- jpc?" ^««4 iff! iv W p. 1’1 'I OMMB Feyenoord naar rechter (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Nico Jansen: „Ik. wil voetballen”. I RIJVERS (Van onze sportredactie) Haags zelfvertrouwen gegrond (Van onze sportredactie) C FC Den Haag ging met de krappe 3-2- Lens-aanvaller Notheaux probeert tevergeefs de bal langs Ton Thie te krijgen. re rijs Met het uitwisselen van René van de Kerkhof voor Frangods en met dreiging van de zich aan de zijlijn warmlopende Pleiun Strik hij zou halverwege de tweede helft toch invallen voor Ed- De argumentatie van de sectie betaald voetbal werd onder meer staande gehou den door mr. J. Hogewoning, voorzitter van deze sectie en mr. Tripels. Al snel bleek dat de sectie betaald voetbal geen duimbreed wenste te wijken: de Am sterdamse spits Nico Jansen krijgt zijn verklaring van speelgerechtigheid niet, wordt gezien als betaald bemiddelaar tussen FC Amsterdam en Feyenoord. Manager Guus Brox, die zelf niet bij het overleg aanwezig was, toonde zich uitermate teleurgesteld over de onver zettelijke houding van het sectiebestuur. >,We gaan donderdagmiddag verder pra ten met onze juridische medewerker mr. Terwijl de Polen kozen voor het sim pele linea recta-voetbal, hanteerde PSV inbegrijpelijk - plotseling toch weer Natuurlijk speelde de Boskov-equipe geen voetbal van Europese topklasse, dat had ook niemand verwacht, maar we derom toonde FC Den Haag aan dat een tomeloze inzet zeer veel goed maakt. De laatste acht in het toernooi der beker- Van Velzen. Er zal zeker niets anders op zitten dan nu snel in een gerechtelijke procedure het besluit van de sectie be taald voetbal aan te vechten”. Derby werd met de cijfers 5-1 alsnog uit het toernooi geknikkerd. Geen meter ruimte kregen de Polen van de met een totale inzet strijdende PSV-ers. Ook in de eerste lijn werd er onophoudelijk vakkundig gestoord. Zelfs Willy van der Kuylen schuwde dergelijk werk bepaald niet. (Van der Kuylen later: „Het liep vanavond eindelijk weer eens naar wens. Dat voel je automatisch en dan ga je meer risico’s nemen”). Veel eerder dan in het eerste EC-duel verloor de Ruch-defensie dan ook volledig het hoofd. De rood-gele petjes gingen af. Zelfs het gelijkspel dat erin zat, was bekeken. Nothecx, Elie en de grote uitblinker Bousdira hadden de pech dat hun talrij ke schoten op miraculeuze wijze buiten het doel bleven. Nadat al in de tiende minuut René van de Kerkhof het eerste doelpunt mocht laten aantekenen omdat Czaja een afstandsschot van broer Willy uit de verblufte handpalmen had laten glippen, zorgde Van der Kuylen zelf met een schitterend doelpunt voor een 3-0-voor- sprong. EINDHOVEN. Feyenoord zal een gerechtelijke procedure op gang brengen tegen de sectie betaald voetbal van de KNVB in de affaire-Nico Jansen. Er rest de Rotterdamse club niets anders, want het overleg dat in Eindhoven gehouden werd met de sectie betaald voetbal heeft gistermiddag totaal niets opgeleverd. Het overleg tussen vertegenwoordigers van Feyenoord en het bemiddelingsbu reau Inter Football enerzijds en de sec tie betaald voetbal anderzijds, liep uit op een schermutseling tussen juristen. Voor Feyenoord werd het woord gevoerd door mr. A. F. A. van Velzen en voor Inter Football door mr. Jonker. I Borussia Mönchengladbach heeft een einde gemaakt aan de traditie dat con frontaties tussen Westduitse en Italiaan se club teams altijd in het voordeel van de Zuideuropeanen uitvallen. Borussia liet de 2-0 zege van veertien dagen geleden in Düsseldorf op Juventus in Turijn volgen door een 2-2 gelijkspel. De Westduitse titelhouder heeft voor dat resultaat wel erg hard moeten vechten, want het opvallend aanvallend spelende Juvenus nam door doelpunten van Gori in de eerste en door Bettega in de tweede helft een 2-0 voorsprong en toen leek Borussia een bijzonder hete slotfase tegemoet te gaan. Juventus bleek even wel uitgeblust, waardoor Danner en Si monson Borussia weer naast de Italia nen brachten. EINDHOVEN Landskampioen PSV is wat overigens in het ver wachtingspatroon lag opgesloten na de 31 zege van twee weken geleden in Polen doorgedrongen tot de kwartfinales van het Europa-Cup-1- toernooi via een even royale als doeltreffende 40 overwinning op de Poolse titelhouder Ruch Chorzow. En dat ondanks het feit dat de Polen 054 een vrijwel unieke gelegenheid werd geboden (er behoefde zondag geen x competitiewedstrijd gespeeld te worden) zich optimaal op het treffen in Eindhoven voor te bereiden, dit in tegenstelling tot de Nederlandse kam pioen die de laatste weken onmiskenbaar krampachtig trachtte een abso luut dieptepunt te overwinnen. De ruim 25.000 fans van de Racing Club Lens (vrijwel de gehele mannelijke bevolking van het 50.000 inwoners tel lende mijnstadje was aanwezig) hadden zich al schor geschreeuwd toen Lex Schoenmaker in de allerlaatste minuut van de wedstrijd het heerlijk avondje-uit van de Fransen definitief verknalde door uit een van de zeer schaarse uitvallen FC Den Haag op 3-1 te zetten. stram wilde Rijvers niet alleen twee van. zijn vedetten sparen voor de komen de competitieduels, maar bovendien PSV nieuwe inspiratie laten opdoen. Het luk te. Vooral een man als Lubse was bereid op slag nog meer looparbeid te verrich ten, wat in de 68ste minuut resulteerde in een vierde Eindhovense treffer, die opnieuw tot stand kwam met de steun van Czaja, de Poolse doelman. Boskov was blij, dat wel, maar ziet zelf in dat zijn ploeg met name op de vleugels nog steeds onderbezet is. Bres en Jol kunnen te weinig gevaar stichten. In maart volgend jaar wordt de kwart finale in het EC-II toernooi afgewerkt en voor die tijd hoopt Boskov op ver sterking. „Ik zal er donderdavond met het bestuur over praten.” De Haagse oefenmeester geeft toe dat hij belang stelling heeft voor de Joegoslaaf Janko- vic van Lens. Die Jankovic was in Den Haag dan ook de grondlegger van twee Franse treffers, maar op eigen bodem werd hij woensdagavond volkomen weg gespeeld door Joop Korevaar. Boskov: „In Den Haag won Jankovic en in Lens Joop. Je kunt niet altijd winnen.” Waar mee hij Jankovic niet direct afschreef. De ontmoeting Ujpest Dosza-Benfica (3-1) verliep nogal onvriendelijk. De Hongaren namen een 3-0 voorsprong, die toereikend zou zijn geweest na de 5-2 nederlaag in Lissabon. Ujpest wilde ech ter meer en dat bood Nene de gedegen heid bij een counter toe te slaan. In de bikkelharde slotfase werden de Hongaar Zambo en de Portugees Martins uit het veld gestuurd- Bekerhouder Bayern München werkte zich zonder te overtuigen langs het Zweedse Malmö FF (2-0), waarbij de ironie van het noodlot voor de Scandi- naviërs wilde dat de winnende treffer voor de Zuidduitsers werd gescoord door de Zweed Conny Torstenson. Eerder had Dürnberger uit een strafschop voor het eerste Bayern-doelpunt gezorgd. Dat diezelfde Lubse in de slotminuten nog tot twee maal toe reële kansen onbenut liet om een nog hogere score te bewerkstelligen, deerde bijna niemand meer. Belangrijker dan de 4-0-overwin- ning was ongetwijfeld, dat PSV eindelijk weer eens, voornamelijk dan in de eer ste helft, zichzelf heeft bewezen dat er nog altijd op aanvaardbaar niveau ge voetbald kan worden. Boskov had de juiste oplossing voor het continueren van de Europa-Cupreis gekozen. „Ik wilde geen oorlog. Geen rode kaarten.” Toch vielen met name de Fransen op door hun veel te harde strijdwijze. Perazic werd daarvan het slachtoffer. Met een diepe vleeswond aan het linkerdij been moest hi j het veld verlaten. Nico Jansen voelt zich door het blokke ren van zijn contract met Feyenoord gedupeerd in de uitoefening van zijn vak. „ïk kan mijn positie erg ver beteren en de KNVB kan me dat niet beletten”, aldus Nico Jansen. De Belgische kampioen RWD Molen beek verdween tamelijk ontluisterd van het Europese bekertoneel. De 4-0 neder laag van twee weken geleden tegen Hajduk in Split kon niet worden recht gezet op eigen Brusselse bodem. Integen deel, de Joegoslaven wonnen opnieuw, 3- 2. Teugels gaf Molenbeek wel de leiding, maar ver in de tweede helft zetten Sur jak en Zungai RWDM op een achter stand. Nielsen bracht de partijen uit een strafschop wel weer op gelijke voet, maar vijf minuten voor het einde had Govanic een derde Joegoslavische treffer in petto. Het overweldigende beginoffensief van Lens had geen resultaat opgeleverd. „En toen zij er geen een inkregen voelde ik dat wij niet hoefden te verliezen. De verdediging van Lens was makkelijk té pakken,” zegt Van Leeuwen, die na twee missers in dezelfde minuut dat Schoen maker scoorde, de mogelijk veel te opti mistisch gestarte Fransen al de genade klap uitdeelde: 0-2. Even voor rust ging Jankovic, voor het eerst op snelheid, met een correct lijkende sliding van Kore vaar onderuit. Reynolds besliste echter dat het een penalty was en Mujica bracht Lens op 1-2. was woensdagavond nog niet speelge rechtigd. Opstellingen PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krljgh, Van Kraay en Deljkers; Quaars, Willy van de Kerkhof en Lubse; René van de Kerkhof(- Francols), Edström (Strik) en Van der Kuy len. Rijvers: „Voorlopig is ons belangrijk ste doel bereikt; plaatsing voor de kwartfinale van het EC-toemooi. Zaak is het nu volledig orde op zaken te stellen binnen de groep die ertoe moet leiden om de rust terug te brengen. We zullen er voor moeten waken dat we in de competitie niet verder achterop raken dan nu het geval is. Naast dit gegeven is onze volgende stap een duidelijke revan che te nemen in de KNVB-bekerwed- strijd tegen FC Den Haag, begin decem ber”. Lens greep naar hardheid en Jankovic was de eerste die geel zag van scheids rechter Reynolds uit Wales. Leclerq en Zurazec zouden volgen, terwijl de Hage naars Ouwehand en Korevaar tegen het eind van de wedstrijd voor langzaam- aan-acties met een gele kaart werden bestraft. Boskov ten slotte: „We hebben Lens in Den Haag gezien en we hebben ons toen op hen verkeken. Dat hebben we nu duidelijk niet gedaan. Het was wel vaak chaotisch, maar nogmaals: de zenuwen. Ik ben trots ploeg.” Boskov hoopt in de kw op het Schotse Celtic te stuiten. Na enkele weken presenteerde PSV zich weer eens als een zelfverzekerd team, dat pressievoetbal als belangrijkste wapen hanteerde en daarmee de Polen duidelijk imponeerde. In dat elftal groeide de verguisde Willy van der Kuy len opnieuw naar een grote hoogte. De zwarte Helmonder bleek ineens weer te beschikken over zijn geweldig spelin zicht en de loepzuivere diepte- en breed- tepasses. Willy van der Kuylen - gehol pen door de onzekere Ruch-doelman’ Czaja - mocht het dan ook als een persoonlijke triomf ervaren dat PSV binnen een half uur al op een comforta bele 3-0-voorsprong kwam. LENS. FC Den Haag in de kwartfi nale van het Europa-Cup II-toernooi. Henk van Leeuwen: „Alleen het idee al, het klinkt gek, het is net een sprookje. Maar waarom ook niet. Als we zo spe len, met zo’n inzet, kunnen we toch iedereen aan.” Van Leeuwen sprak in een vreugderoes na afloop van de vaak veel te harde strijd (vijf gele kaarten) in het Noordfranse Lens. FC Den Haag, dat thuis al met 3-2 had gewonnen van Lens, stapte woensdagavond met een 3-1 winst van het veld. - 01 het meer ingenieuze aanvalsspel, dat echter op dit moment nog altijd niet onberispelijk door de Eindhovenaren uitgevoerd kan worden. Daarvoor is de absolute vorm nog niet teruggekeerd. weest. „We hadden gemoeten, maar de parten.” meer ingenieuze aanvalsspel, op dit moment nog altijd door de F’- Opmerkelijk was dat Boskov Aad Kila niet in zijn basisopstelling had gezet. Kila, voor vijf wedstrijden in de vader landse competitie geschorst, werd door de Noor Albertsen vervangen, die als taak kreeg de gevaarlijke Bousdira te bewaken. De Noor slaagde maar gedeel telijk, maar een eenvoudige voetbewe ging was na een half uur spelen wei voldoende om Lens op een verrassende achterstand te zetten. Het stadion bleek een moment uitgestorven: Schoenmaker prikte de bal van Albertsen achter Lan- noy (0-1). Heel lang heeft het er naar uitgezien dat Derby County ruimschoots voldoen de zou hebben aan de kloof die het op eigen terrein had gegraven. Bij de rust had Real slechts een 1-0 voorsprong door een doelpunt van Martinez in dé derde minuut. Toen Nish onmiddellijk na de hervatting zijn eigen doelman passeerde en Santillana weinige minuten later voor 3-0 zorgde. George scoorde daarna tegen en pas zeven minuten voor tijd kwamen de Spanjaarden door een strafschop van Pirri op gelijke hoogte. In de negende minuut van de verlenging besliste Santillana het duel ten gunste van Real. Er is trouwens toch een enorm groot verschil te constateren in de wedstrijden die PSV speelt voor de nationale compe titie en die voor de Europa-Cup. In( de duels met hun vaderlandse opponenten willen de Eindhovenaren koste wat kost hun landstitel waarmaken, waardoor men meer bangelijk (ook in de thuis wedstrijden en dat wil voor PSV toch wel iets zeggendan zelfverzekerd voetbal speelt, vooral innerlijk angstig om toch maar niet in de ogen van hun „westelijke” concurrenten af te gaan. In het Europa-Cup toernooi geldt dat alles kennelijk voor de Eindhovenaren niet, althans tot nu toe werd het in vier EC-wedstrijden nooit bewezen. Mis schien mag men daarbij een uitzonde ring maken voor het eerste duel in Belfast, tegen FC Linfield, maar die mager uitgevallen 2-1-zege was meer een gevolg van de eigen ongeïnteres seerdheid (die door Rijvers met nietszeg gende excuses bewust verborgen gehou den moest worden) dan aan het briljante tegenspel van de Noordieren. Met het terughalen van Bertus Quaars in de basisopstelling is mogelijk door Rijvers toch no gop tijd de juiste for matie hervonden (Rijvers: ,.Met dit team zal ik de komende weken beslist doorgaan”). Het elftal dat gisteravond in het eigen stadion tegen de kam pioen van Polen bij vlagen inder daad aantrekkelijk voetbalde, was het zelfde team (uitgezonderd dan de nood gedwongen wissel Poortvliet-Nordqvist) dat eind vorig seizoen een reeks bijzon der goede wedstrijden speelde en uitein delijk dat slopende seizoen bekroonde met eenlandskampioenschap. Rijvers mag zich Ier dan wel achter verschuilen dat zijn elftal vorig jaar te onregelmatig presteerde, feit is echter wel dat het in zijn ogen onregelmatig spelende elftal van vorig jaar toen constanter heeft gespeeld dan het elftal dat nu een hernieuwde poging doet de landstitel te bemachtigen. MADRID. Voor de grootste verras sing in de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen zorgde gisteravond zonder enige twijfel Real Madrid. Niemand gaf de Spaanse kampioensploeg nog een kans op een plaats in de kwartfinales na het nogal ontluisterende verlies (4-1) van twee we ken geleden tegen Derby County. Voor een met 11.000 toeschouwers gevuld Ber- nabeustadion zorgde Real evenwel voor een spektakelstuk dat de oude fans aan de gouden tjjden uit het eind van de jaren vijftig moet hebben herinnerd. „ZEGE OP RUCH NOG Na het snelgescoorde doelpunt van René van de Kerkhof - hij tekende veertien dagen geleden ook al voor de belangrijke derde treffer in Chorzow - geloofden de Poolse kampioenen nauwe lijks nog serieus een kansje te maken: op dat moment moesten immers niet minder dan vier doelpunten worden ge scoord tegen een PSV, dat weliswaar geen wereldpartij speelde, maar door zijn inzet toch duidelijk superieur was. Kees Rijvers oordeelde: „Nee, een to tale ommekeer zou ik deze wedstrijd nog niet willen noemen. Toch heb ik een duidelijke vooruitgang geconstateerd in vergelijking met de laatste weken. Bo- Niet alleen Feyenoord maar ook Inter Football en Nico Jansen zullen een ge rechtelijke procedure - vrijwel zeker een kort geding - aanhangig maken. Inter Football wil juridisch vastgelegd zien dat het adviseren van betaalde voetballers een toelaatbaar beroep is. winnaars was bereikt. Alleen PSV deed als Nederlandse club hetzelfde, maar Den Haag trof het Deense Vejle en Lens. De zwakke tegenstanders liggen er nu echt uit. NIET DE TOTALE OMMEKEE R” Zoekend en tastend, beslist niet het gevolg van de toenemende mist, maar veeleer aangewend ter consolidering van de riante voorsprong, tikte PSV vervol gens zijn Poolse tegenstander gedeelte lijk uit de wedstrijd. Inderdaad gedeel telijk, want Ruch bleef met counters loeren op een meer aanvaardbare neder laag. De Polen moesten het daarbij ech ter wel stellen zonder dirigent-aanvoer- der Maszcick, die al vrij snel geblesseerd raakte en vervangen moest worden door Wyra. René van de Kerkhof is tijdig ter plaatse nadat Ruch-doelman Czaja een hard schot van Willy van de Kerkhof niet ónder con trole heeft kunnen krijgen. Via de binnenkant van de paal zet hij PSV op een 10 voorsprong. Lens speelde met een enthousiasme als weinig andere clubs ter wereld. Techni sche hoogstandjes wisten de Fransen ook op de grasmat neer te leggen, maar men vergat vaak te voetballen en van een tactisch concept was geen sprake. En ook al kreeg FC Den Haag met name in de tweede helft geen voet aan de grond, toch kon het waanzinnig schreeuwende publiek, dat de Hagenaars al twee uur voor de aan vang van de wedstrijd in hun hotelkamers gehoord moeten heb ben, Lens niet helpen. Een schrale troost: Lens-trainer Sowinski riep na afloop uit: „Met Marx hadden we ge wonnen.” Zoals bekend trok Lens de Poolse international Marx aan, maar bij vendien moet er uiteraard wel van uit gegaan worden dat deze wedstrijd voor de Polen duidelijk moeilijker was dan Ruch: Czaja, Bajger, Ostafinski, Wyrobek en Drzewicki; Maszcyk (Wira), Bula en Bon; Chojnacki, Beniger en Kopicera. Scheidsrechter Davidson (Schotland). 18.000 toeschouwers. voor ons. Zeker toen ze al betrekkelijk snel met 2-0 achter kwamen te staan. Voor ons was het toen een bekeken zaak. Het lijkt me niet logisch dat je dan ook na rust blijft doordrukken, zoals je het eerste half uur hebt gedaan, te meer niet omdat ook de belangen in de competitie nog altijd belangrijk blij ven meetellen. De Europa Cup speelt pas weer medio maart volgend jaar, dan zien we wel weer”. Bovendien missen de Polen ontegen zeglijk de naar Frankrijk uitgeweken Joachim Marx. Chojnacki was een rede lijk goede vervanger, maar beslist geen man met hetzelfde spelinzicht als Marx. Er was aanvallend nauwelijks nog iets van de snelheid in het Poolse team te bespeuren waarmee de Eindhovenaren twee weken geleden met een regelrechte afgang geconfronteerd dreigden te wor den. Slechts door een slecht richtingsge voel bij Ruch kon de Nederlandse kam pioen toen de schade na een onthutsend slechte eerste helft beperkt houden tot één schamel Pools doelpunt. winst op zak niet in de verdediging en dat is volgens Boskov de redding ge er nog meer uit zenuwen speelden I MM S3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23