Dreigende taal van koning Hassan Bangladesj president Onenigheid over ontspanningspolitiek VS tegenover Russen CIA-directeur blijft tot jaarwisseling heeft nieuwe Gaullistische oud-minister ontslagen fc ft* Voorstellen grondpolitiek snel gereed FRANSE MINISTER TEGEN VAKBOND THE MONEY Wederzijdse beschuldigingen van links en rechts WERKNEMERS BRITSE TROEPEN NAAR BELIZE ECONOMISCH SULTAN door nico scheepmaker VOOR SOLDATEN Dagen van presidente Peron lijken geteld WK BINNEN- EN BUITENLAND 1975 DONDERDAG 6 NOVEMBER X z Pil ur Ontzegd rd n If >or le- NIEUW DELHI (AFP, Reuter, AP) President Chondakar Moesj- taque Ahmed van Bangladesj heeft gisteren via de radio meegedeeld dat hij zal aftreden ten behoeve van de president van het hooggerechts hof, A. M. Sayem. Chondakar Moesjtaque Ahmed werd in augus tus jl. staatshoofd na een militaire staatsgreep. Hij volgde de stichter van de natie, Sjeik Moedjibaar Rah man op, die bij de staatsgreep het leven verloor. Radio Bangladesj meldt dat er een revolutionaire raad van tien man wordt gevormd het land te besturen. WASHINGTON (UPI) Van re geringszijde is gisteren in Washing ton vernomen dat president Ford zijn reis naar China van zes tot vier dagen heeft teruggebracht. De re den daarvan zou zijn dat China en de VS het niet eens zijn over de Amerikaanse ontspanningspolitiek ten opzichte van de Sovjet-Unie. Uitlatingen RABAT (AFP, Reuter, AP) Koning Hassan van Marokko heeft gisteravond in een toespraak gezegd dat de mars naar de Spaanse Sahara vandaag zou beginnen. „Als men op u schiet, vervolgt dan vastbesloten en vol vertrouwen uw weg. Uw le ger zal u verdedigen”, zo sprak de vorst tot de deelnemers aan de mars. LISSABON (AFP, UPI, DPA) De dreiging van een machtsovername in Portugal is ook gisteren weer van alle kanten aangewakkerd. Politieke en militaire groeperingen schuiven elkaar om het hardst dergelijke inten- tenties in de schoenen. Verscheidene leden van de militaire revolutionaire raad achten een communistische staatsgreep „onvermijdelijk”, zo meldde het blad Expresso gisteren. WK WK -r SS» 3 gaat door 1 s 'S n e e Dreiging van staatsgreep in Portugal blijft om en Intussen hebben functionarissen van Ford beknot China-reis Moskou, komen. dag afleggen Peking en Washington zijn het nog Niet om het een of ander, maar het zou voor de persmedia een stuk econo mischer zijn geweest als Franco in Mo- nasterevin was gekidnapt. en an in n e n t 1 t t De officeren doen met hun uitlatingen een duit in het zakje van de psychologi sche oorlogvoering. De diverse groepe ringen bestoken elkaar met communi- zelf wordt begroet, hij helemaal niet zal gaan. ste politieke adviseurs van premier Chi rac behoorde, zonder pardon de laan uit te sturen. Dank zij de 1-novemberwet van mi nister Westerterp (de blaaspijpjeswet) zijn er in een half jaar tijds 73 ver keersdoden en 1155 gewonden minder te betreuren geweest. Dat getal moet Wes terterp wel bijna naar het hoofd stijgen: zelfs de meest viriele sultan zal moeite hebben en vrouwen te kort komen om in zo korte tijd zoveel leven te schep pen! Daar moeten we echt niet te gering over denken, te meer omdat ook nog veel verdriet is bespaard aan een veel voud van 73 plus 1155 mensen. --K-,-- 1 s Toen hiriu tri de ó- m □P en og te Hij em olg De jor aar ?e- het aee erd en. bij te in- ten die ar se en iet rm en. en sge per tap :o- 10- ale ds in n- k- •r- tij lie n- en ek af- Ise og ;s- Ise uitkomst een positieve zal zijn”. Ook over de drukke diplomatieke activiteiten van de laatste weken in verband met de mars werd door de koning niet gerept. Over de door de wandelaars te volgen route zei de koning ook niets. Dinsdag had de Marokkaanse minister van Voorlichting, Achmed Taibi tegen De krant citeerde een groep gematigde officieren, die behoren tot de politieke tegenhanger van de SUV, „De verenigde soldaten zullen overwinnen”. Hun bewe ging opereert onder de naam van „Het anti-fascistische en anti-sociaal-fascisti- sche (communisten)front”, kort gezegd het FMU. Het volgt de gematigde lijn van de groep van negen rond majoor Antunes, de huidige Portugese minister van Buitenlandse Zaken. In zijn toespraak zei de koning dat hij „graag” aan de voettocht had willen meedoen, „maar dit kon niet omdat het In Engeland zijn de acteurs voor de producer en zijn geldschieters kennelijk niet meer dan werknemers, die voor je mogen werken maar voor de rest niet in de weg moeten lopen. Althans in Lon den, want bij de provinciale première in Bath hoorden ze er na afloop nog wel bij. Toen Dimitri aan Ross vroeg waar om de acteurs niet waren uitgenodigd voor de supper-party, zei Ross vol wal ging dat hij meer dan genoeg van ze had! Omdat Dimitri en Yolanda Frenkel Frank het aardiger vonden om niet aan de tafel van Ross te gaan zitten maar met de andere Nederlanders aan een tafel ernaast, bleek de rekening ten slotte ook door Dimitri zelf te moeten worden betaald. Terwijl zij vertrokken, hoorde Yolanda toevallig nog net hoe Charles Ross tegen iemand zei: „Thank God, he paid!” Het CDI wordt, vergeleken met de beruchte PIDE, de geheime politie in de tijd „nog roomser dan de paus” ge noemd. Ferreire da Cunha heeft onmid dellijk bij de revolutionaire raad ver zocht een onderzoek in te stellen naar zijn activiteit onder Caetano. De functi onarissen willen hem voorlopig op non- actief laten stellen. het ministerie van voorlichting in verga dering besloten hun staatssecretaris de toegang tot het departement te ontzeg gen. Luitenant-kolonel Ferreira da Cun ha is mikpunt van een felle campagne van de pro-communistische pers. Hij wordt ervan beschuldigd actief lid te zijn geweest van het CDI, het documen tatie- en voorlichtingscentrum onder Caetano. Ook zou hij meegewerkt heb ben aan de voorbereiding van indoctri- natieplannen in die tijd. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Washington en Peking hebben al bijna een jaar lang naar het bezoek van Ford uitgezien. Kissinger had dit in december 1974 bij zijn bezoek aan China geregeld. Het zou de viering worden van de har telijkheid tussen beide landen die was begonnen met het bezoek van oud-presi- dent Nixon in 1972. De Chinezen zijn in de war gebracht door de ontspanning tussen de VS en de Sovjet-Unie en hebben niet erg aan de regelingen meegewerkt. Washington was van mening dat de data precies konden worden vastgesteld en zonden die vorige week vrijdag naar Peking. Maandag was er nog geen antwoord. Washington zag zich gedwongen de voorbereidingsploeg, die al in het vliegtuig voor Peking op laten en op 1 december in Peking komen. Na vier dagen gaat hij bezoeken van een dag afleggen aan In donesië en de Filippijnen. en diplomaten zeiden dat het volgende was gebeurd: Mao en zijn voornaamste helpers, onder wie de zieke premier Tsjoe En Lai en vice-premier Teng Hsi- aoping, voelden de druk van radicaal links en hun rechtse militairen. Betrek kingen met de VS warén allemaal goed en wel, maar waar waren de vruchten van die nieuwe open deur? Zij zagen zeer bezorgd toe hoe de regering-Ford ontspanning zocht met Moskou, de aartsvijand van Peking. In de tweede helft van dit jaar begon Peking tegen de VS stekelig te doen over zaken zoals over toestemming voor een Tibetaanse dansgroep om in de VS op te treden. Dat was een futiliteit, maar de verontwaardiging van Peking daarover was dat zeker niet. BUENOS AIRES. (Reuter) De da gen van Maria Estela Peron als presi dente van Argentinië lijken geteld. Slechts een kleine groep rechtse peronis ten probeert nog om de 44-jarige presi dente in functie te houden, maar de vakverenigingsleiders, de oppositiepartij en, leden van de strijdkrachten en zelfs leiders van haar eigen justitialistische partij en leden van haar kabinet zijn het erover eens dat zij niet langer aan het bewind kan blijven. Gisteravond hielden zij een betoging om van de regering gedaan te krijgen dat zij de uitslag van de stemming eerbiedigt die leiding en hoofdredactie in handen wil van niet-communisten- De organisatoren van de betoging hebben de bevolking verzocht zich achter hen te scharen om te protesteren tegen „de machtsgreep van de kleine communisti sche kliek die weigert de volkswil te respecteren.” de plicht is van een staatshoofd aanwe zig te zijn op zijn commandopost”. Eerder had hij gezegd dat hij aan het hoofd van de stoet zou gaan lopen als de demonstratie samen met de Spaanse strijdkrachten werd uitgevoerd, maar dat hij op zijn commandopost moest blijven als er tegenstand kon worden verwacht- Chinezen een harde houding aan te ne men. Al direct na zijn aankomst tot aan zijn gesprek met Mao hoorde Kissinger hen tegen de ontspanningspolitiek met de Sovjet-Unie fulmineren. Kissinger sloeg even hard terug. Hij zei dat de wereldvrede die ontspanning nodig had Bovendien waren de VS van mening dat zij Peking niet nodig hadden om de Amerikaanse politiek tegenover de Rus sen te bepalen, zei hij. „In de holte van je arm”, van Dimitri Frenkel Frank met Guus Hermus en Ton van Duinhoven in de hoofdrollen, was in Nederland een heel succesvol stuk. De Engelsen hebben zich er dadrna meester van gemaakt, noemden het „Ro ger’s list Stand” en lieten het groten deels herschrijven door een legerbriga- dier, die het stuk wat „commerciëler” moest maken. Dat hield in dat hij in de dialogen iedere zin verving door een grap, ongeveer op de manier waarop dat in de Engelse tv-serie „Dubbeldekkers” gebeurde, volgens het principe dat iedere zin een grap moet bevatten of op zijn minst de aanloop dient te zijn voor de grap in de volgende zin. Het resultaat was, volgens Dimitri Frenkel Frank zelf, „een vulgair stukje theater”, nog aangedikt door het feit dat de ene hoofdrolspeler, Leslie Phillips, in de zes weken dat het stuk in de provin cie liep, erin geslaagd was de andere hoofdrolspeler, Roy Kinnear, volledig naar de a chtergrond te drukken! Een knap staaltje aeteursterreur, als je be denkt dat Dimitri Frenkel Frank in opdracht van Guus Hermus en Ton van Duinhoven twee zo gelijkwaardig moge lijke rollen schreef (het was de Engelse Ton van Duinhoven die de Engelse Guus Hermus wegspeelde). De Londense kritieken waren dinsdag ochtend vernietigend. Dat kwam niet als een grote verrassing maar contras teerde wel sterk met de kritieken in de provinciale pers tijdens de toemee voor afgaand aan de Londense première. Zo stond er in de Daily Express na de première in Richmond (onder de rook van Londen) een schitterende kritiek, terwijl de Daily Express nu i n zijn Londense editie sprak van „een zeer verschrikkelijke komedie”. D.F.F. had niet verwacht dat de Londense critici op een „farce” als dit toneelstuk is, zouden reageren „alsof er een emmer stront in hun gezicht was gegooid”. Het is zijn stellige overtuiging dat de Engelse toneelwereld wordt behdferst door keurig-nette gangsters. Een indirec te aanwijzing daarvoor is al het feit dat hij de royalties wekelijks krijgt toege stuurd, een regeling in Engeland die alleen kan stoelen op onderling wan trouwen en slechte ervaringen. Typerend was ook de gang van zaken voor en na de Londense première. Van de acht be stelde kaartjes (familie en vrienden wa ren meegereisd) lagen er maar vier bij de kassa, de andere vier moest hij uit eigen zak betalen. Zoiets is weinig hoffe lijk tegenover de schrijver van het stuk, zeker niet als hij met zijn gezelschap helemaal uit Nederland moet komen overvliegen. Na afloop werd Dimitri Frenkel Frank door producer en regis seur Charles Ross uitgenodigd voor een supper-party in diens club. „Ik zie je straks!” zei Dimitri na afloop van de voorstelling tegen hoofdrolspeler Roy Kinnear. „Helemaal niet!” zei Roy. „Je komt toch wel op de supper-party?” vroeg Dimitri. „Welnee, daar worden de acteurs niet voor uitgenodigd”, zei Roy. „Wie komen daar dan wel?” vroeg Dimi tri verbaasd. „The money”, zei Roy. binnen de grens van de Het FMU voorspelt dat een eventuele communistische machtsovername zal wbrder. voorafgegaan door een „alles overweldigende” en misleidende campag ne. De communisten zouden een „pseu do-coup” van rechts ensceneren die zij met een „contra-coup” willen beant woorden, aldus het FMU. De hiervoor verantwoordelijke officie ren zouden echter al achterhaald zijn en de geciteerde officieren lieten weten dat hun namen binnenkort bekendgemaakt zullen worden evenals hun methoden en hun politieke bondgenoten onder de be volking. Naar Nederlands voorbeeld waren af gelopen zomer in verschillende garnizoe nen al eerder soldatencomités opgericht die ijverden voor een wat menswaardi ger behandeling, hogere soldij, vrij rei zen en beter voedsel. De minister had toen het zakgeld voor de recruten met een paar frank verhoogd en nog enkele andere tegemoetkomende maatregelen afgekondigd die de algemene ontevre denheid echter toch niet wisten op te heffen. Dat nu juist in Besancon die militaire vakbond werd gesticht heeft een dubbele reden. Vooreerst omdat in die stad on langs een onder-officier een recruut die hem niet gegroet had, het militair hospi taal insloeg. Vervolgens omdat nabij Be sancon twee jaar geleden de arbeiders de leiding van de horlogefabrieken Lipp op zich namen. Ten slotte ook omdat in die - stad de radicale linkse vakcentrale een bijzonder sterke positie inneemt. Diezelfde vakcentrale, vroeger van ka tholieke signatuur, heeft zich nu achter de soldatencomités geplaatst. Aangezien de regering het zich mo menteel moeilijk kan veroorloven de officiële vakcentrales al te hardhandig voor het hoofd te stoten, zal het minis ter Bourges vermoedelijk ook niet ge makkelijk vallen al die soldatencomités weer geruisloos de kop in te drukken. Vooral omdat hun Slogans inzake een minimumsalaris voor alle dienstplichtige gezinshoofden en andere aantrekkelijke eisen overal in het Franse leger bij de recruten reeds een erg geestdriftig ont haal hebben gevonden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De oud-minister en vroe gere secretaris-generaal van de gaullisti sche partij, Alexandre Sanguinetti, is gisteren door president Giscard d’Estaing uit zijn functie van president van het wetenschappelijke bureau voor de over zeese gewesten ontheven. Op die post werd Sanguinetti in 1973 door president Pompidou benoemd. Hij gaf er leiding aan 600 technocraten. Dit ontslag mag de temperamentvolle Sanguinetti wel beschouwen als straf voor de nogal ongezouten kritiek die hij enkele dagen eerder in een radio-inter view over het huidige Franse staats hoofd had gestort. Hij sprak toen van een gevecht tussen twee blinden dat Giscard en Ch'aban-Delmas tijdens de verkiezingscampagne hadden gevoerd; de overwinnaar in die strijd verzocht hij bovendien zich nu eindelijk eens in de huid van een grote president van de republiek te willen steken. Die laatste invitatie heeft Giscard nu dus beantwoord door de onverlaat San guinetti, die niettemin tot de voornaam- Kissinger vorige maand naar nar hnnrtfo Piii rluf Polrirxr Hprtrp. qués en al dan niet valse beschuldigin gen. Zo zouden de op hanaen zijnde militaire oefeningen volgens de commu nisten in feite bedoeld zijn als steun voor een machtsovername van rechts. De aanval zou worden geïnitieerd vanuit Zuid-Portugal- Het leger bestempelde dit als „onzin’’ maar het commando van de militaire veiligheidstroepen besloot de bedoelde oefeningen voorlopig uit te stellen. Ze zouden aanvankelijk worden gehouden in de tweede week van no vember. Een „contra-coup” van links zou ech ter volgens het FMU aanleiding zijn voor „rechtse” militairen om in actie te komen. Ook de rechtse kranten iïi Por tugal en daarbuiten zitten volgens de officieren niet stil. Daarbij is elf novem ber, de dag van de onafhankelijkheids verklaring van Angola, naar de mening van politieke waarnemers van niet ge ringe betekenis. „Rechts” wil eerst de uitwerking van de „extreem linkse agi tatie” afwachten. Mocht de zaak dit de hand lopen dan kan onder het mom -van „het herstellen van de orde” en met behulp van rechtse legeronderdelen wor den ingegrepen, waarmee het fascisme weer in huis is gehaald, aldus de FMÜ- officieren. Ook uit de Spaanse Sahara klonk gisteren dreigende taal. „Het Spaanse leger zal zijn plicht doen en de deelne mers aan de mars niet toestaan om ook maar een meter over de grens te ko men”, aldus generaal Gomez de Salazar, de gouverneuer van de Spaanse Sahara. Koning Hassan zei. „Als u een Spaan se burger of militair ontmoet, groet hem en deel uw voedsel met hem. Als hij op u schiet, wapen u dan met uw geloof en uw overtuiging en zet uw mars voort. Als iemand anders u beschiet, weet dan dat uw leger er is om u te verdedigen”. De koning zei dat hij de mars graag zou willen leiden, maar dat zijn verant woordelijkheid hem verplicht in de commandopost te zijn. „Maar mijn hart en mijn gevoelens zullen met u zijn”. Schoten zouden kunnen komen van troepen van het Algerijnse leger, die zich hebben verzameld op een punt ongeveer 450 km ten oosten van de Marokkaanse grensplaats Tarfaja, waar de „vredesmars” moet beginnen. Volgens (Spaanse officieren zouden er op de weg die de wandelaars moeten volgen ten zuiden van Tarfaja mijnen velden zijn gelegd. De koning maakte hiervan in zijn toespraak geen melding. Hij riep de vrijwilligers op te bidden voor succes en beloofde hen „dat de „Vredesmars De eerste foto van Spaanse troepen die aangekomen zijn op de door hen opgetrokken verdedigingslijn Spaanse Sahara met Marokko. Zij klimmen weer aan boord van hun voertuig na journalisten (waaronder de fotograaf) onder vraagd te hebben. de pers gezegd dat de deelnemers aan de mars recht zouden afgaan op hun doel de hoofdstad van de Spaanse Sahara, El Ajoen, die 80 km van de grens met Marokko afligt. PARIJS. De Franse minister van nationale verdediging, de gaullist Yvon Bourges, heeft gisteren, per speciaal communiqué, in duidelijke bewoordingen verklaard dat hij helemaal niets wil weten van een vakbond voor soldaten, zoals die even eerder in Besancon was opgericht. In het Franse leger is geen plaats voor een vakcentrale en evenmin voor enige politieke partij, aldus de minister, die achter dat initiatief al weer de boze hand van revolutionaire oproer kraaiers meent te moeten zien. Ford zal volgens de woordvoerder# Washington omstreeks 30 november ver- aan- nog WASHINGTON. (UPI, Reuter DPA) President Ford zal de zondag door hem ontslagen directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA), William Colby, vragen zijn functie tot het eind van het jaar te blijven vervul len, zo is gisteren van welingelichte zijde meegedeeld. Volgens de zegslieden is de terugkeer van zijn opvolger, Geor ge Bush, vertraagd daar deze als Ameri kaans vertegenwoordiger in Peking het voorgenomen bezoek van Ford aan Chi na moet voorbereiden. Generaal Benjamin Rattenbach, een vroegere minister van Oorlog, zei dat Maria Peron een te zwakke figuur is om aan de huidige moeilijkheden het hoofd BELIZE. (AP) Groot-Brittannië heeft gisteren door de lucht troepen aangevoerd naar zijn in Midden-Ameri- ka gelegen kleine kolonie Belize nadat was geconstateerd dat het aangrenzende Guatemala troepen naar de grens had gestuurd. DEN HAAG (ANP). Over een paar dagen zal het departement van Volks- Huisvesting en Ruimtelijke Ordening ge reed zijn met de wetsontwerpen over de. grondpolitiek: het voorkeursrecht voor de gemeente en het onteigenen tegen gebruikswaarde. Dit heeft minister Gruijters gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het voortgezette ka merdebat over zijn begroting voor vol gend jaar. De grondpolitiek staat op de tweede plaats van het prioriteitenlijstje van de bewindsman. Bovenaan prijkt de huur- en subsidiepolitiek. De minister rekent er nog steeds op, dat de huurprijzen wet begip 1977 in werking zal kunnen tre den. Kissinger verliet Peking zonder het enige dat hij naar huis had willen nemen, de data voor het bezoek van Ford. Washington besloot daarop dat Ford zijn reis naar China minder belangrijk zou maken door daaraan bezoeken aan Indonesië en de Filippijnen te koppelen. Ford wil niet langer dan zes dagen aphtorppn nn znHuf Hp De journalisten, arbeiders en andere werknemers van het dagblad „O Seculo” in Lissabon die tegen de pro-communis tische lijn zijn, hebben besloten in de aanval te gaan om de macht over het blad terug te veroveren. Zij menen dat het blad nu in handen is van „een sociaal-fascistische minderheid”. Guatemala heeft dit Britse optreden gekenschetst als „een daad van intimida tie”. Belize grenst behalve aan Guatemala aan Mexico en, in het oosten, aan de Caraïbische Zeë. Sinds 1964 heeft het land een eigen regering maar Groot- Brittannië regelt de buitenlandse betrek kingen en de defensie. Guatemala maakt al lang aanspraak op Belize, dat vroeger Brits Honduras heette. - „V z

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3