DS’70 stelde PvdA gerust VVD-er mr. Koch gelooft niet, dat CDA-er H. de Boer todtevishal Progressief Velsen voelde zich onheus behandeld Door wethouder is stemming gekweekt bij Sociale Zaken Haven Bij T. Kruisman (CPN) ging ’n lampje branden „Niet-socialistisch is wat anders dan anti-socialistisch” „Polarisatie kan nooit positief worden benaderd Den Haag in toekomst gul blijft I i 1 COMMUNICATIESTOORNIS UIT DE WERELD GEHOLPEN Enkele moties ingediend PVDA-FRACTIEVOORZITTER IN REPLIEKEN Wethouder Ockeloen was „te” vriendelijk ZWEMDIPLOMA 7 DONDERDAG Café „DE HALVE MAAN” ‘ur Ne- de om dse 701- itse 31in RODENBACH In 1 $1 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 6 NOVEMBER 1975 Koch (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) i C. Hoek (Progr. Velsen) )van een onzer verslaggevers) te T If Mr. A. B. J. Koch (VVD) tien iun her ce len ten o] a /an zan om Vóór hem had ir. G. A. Schoonkind gespreken. Deze wees erop, te menen dat de kwestie van de bouw van een biblio theek in Santpoort of verbouwing van wilt. „Compromis is geen smerig woord” - stelde de heer De Boer nadrukkelijk. Hij was het niet met het CDA eens, dat polarisatie altijd een verscherping van de standpunten hoeft te betekenen. Zijn eerder gemaakte opmerkingen, dat hij het fractiebeleid boven het colle- gebeleid stelde, hield de heer Meijer staande. Wethouders zitten namens de fracties in het collége. CDA-fractievoor- zitterDe Boer wierp daartussen: „Maar de wethouders zijn niet alleen vertegen woordigers van hun fractie. Anders had- niet te maken had met de te late toe zending van stukken. Bovendien wees hij erop, dat de commissie een advise rende taak heeft en dat de besluitvor ming in de raad tot stand moet komen. Wat betreft de polarisatie meende hij, dat die duidelijkheid kan verschaffen. De burgemeester had getwijfeld aan de woorden van spreker, toen hij liet had over Hoogovens en Hoesch. „Maar als bestuurder moet je niet twijfelen, maar onderzoeken”. Hij althans riep de arbeiders op, waakzaam te zijn. Drink dit bier 4 van „categorie de luxe” in Hagelingerweg 36 - Santpoort ’ion ben >as- lan, •rp- i te bu- ;re- en, van len, sen in LA in- ise co- Achterdochtig was de heer Kruismém geworden zo verklaarde hij door de zo beminnelijke toon, welke wethoo- der Ockeloen tegen hem had gebruikt. Er i s nu bij hem een lampje gaam branden en dat kan alleen maar nuttig zijn aldus de heer Kruisman, <tie informeerde naar verdere stappen inzake het „pretpark” zoals hij Plan Zeebad noemde. Wat betreft de inspraak, de betrok kenheid van de raadsleden bij allerlei zaken, onderstreepte hij nogmaals dat de openbaarheid van de commissies weinig bemoedigend is geweest. Aan de burge meester was gevraagd om een streep te Zijns inziens is polarisatie altijd fout! Ofschoon het toch wel eens goed is met elkaar van mening te verschillen en con flicten wel eens nodig zijn om iets recht te zetten. Maar het gaat om het kiezen van een model. Ook anti-socialisme is fout - zo was hij met de heer Meijer eens. Maar iemand mag best niet-soci- alistisch zijn - en dat is heel wat anders. Op voohand is het niet zo, dat progres- sïvïtéft. alleen maar progressiviteit is, als.de ander niet overneemt wat je zelf Met Plan Zeebad heeft het CDA geen enkele moeite gehad. Voor deze fractie was het bij het bekend maken ervan al een discussiestuk bij uitstek. „De raad is kenpelijk niet er aan gewend, dat hier een plan op tafel is gekomen, waaraan tot en met gewerkt kan worden - en dat het een inspraak-model is voor de bur gerij”. „Grand Cru" de trots van Brouwerij Ro- denbach sedert 1838. traditiegetrouw ge brouwen naar eeuwenoude methode, vol mondig bruin, zuiver, oud, natuurlijk, pro- visiebier. Bevat alleen natuurlijke produk- ten. 2 jaar nagerijpt op eiken vaten, in de kelders van de brouwerij te Roeselare in België. den er nu geen twee PvdA-wethouders in het college gezeten. Zij zijn er geko men met steun van andere fracties”. Meijer antwoordde: „Maar hun eerste verantwoordelijkheid ligt tegenover de kiezer”. „Nee, hun eerste verantwoorde lijkheid is bestuurder zijn”, wierp De! Boer tegen. zetten onder de proef; maar deze heeft gezegd het oordeel daarover aan de fracties te willen overlaten. Burgemeester Reehorst: „Ik bedoelde de evaluatie”. por Moiier was tegen de ujtsnraak Naderhand zijn betoog vervolgend en zich tot de raadsvoorzitter richtend, con stateerde de heer Koch, dat de huidige zienswijze van de regering leidt tot hoge uitkeringen aan de gemeente en een vrijwel probleemloze gemeentebegroting. Maar zo stelde hij vast, het tot nu toe gevoerde beleid leidt niet tot een bestrij ding van de inflatie, waardoor de ziekte kiem verder voortwoekert. De Duitse regering heeft duidelijk een andere be leidslijn, gericht op het in toom houden van de inflatie. Het gevolg daarvan is, dat de loonkosten in de Bondsrepubliek aanzienlijk minder stijgen. Houdt de re gering daar geen rekening mee. dan wordt een groot deel van de Nederland se export uit de markt geprijsd. De stimulerende maatregelen van de I. Drukker van de PvdA was niet voldoende door de wethouder van finan ciën overtuigd om de aangekondigde motie tegen tariefverhogingen boven de tien percent terug te trekken. Hij wilde het kabinet zijn beleid om de inflatie terug te dringen steunen en diende de motie toch in. Wel zei hij dat de fractie niet eensluidend was in zijn steun aan de motie. VELSEN. Voor een vrolijke noot tijdens de replieken woensdagavond zorg de de financieel deskundige van de VVD, mr. A. B. J. Koch die zich zei te verbazen ditmaal niet de wethouder van financiën te moeten beantwoorden, maar de wethouder van openbare werken C. Ockeloen. Hij weet dat aan de omstan digheid dat hij, zowel als de heer Ocke loen, de eigenschap gemeen hebben, dat zij zich bewust zijn van hun fouten en daarvan luide kond doen. Van zich zelf zei hij onhandig te zijn. De heer Ocke loen had bij een eerdere gelegenheid gezegd, niet met advocaten te kunnen praten. Spreker had al eerder gemerkt dat er tussen hem en deze wethouder een communicatiestoornis was. Nu beseft hij hoe dat komt. De wethouder moet hem kennelijk voor advocaat aanzien - zo constateerde hij verheugd. (Vtan een onzer verslaggevers) VELSEN. Op gemoedelijke, maar toch w*el zeer besliste wijze ging woens dagavond het nieuwe DS ’70 raadslid R. Wagenaar in op de woorden van PvdA’er J. Meijer. Graag wilde hij hem gerust stellen ten aanzien van zijn (Wa- genaaos) socialistische opvattingen. Op tal van punten zullen wij elkaar kunnen vinden. Zeker als het gaat om de medezeggenschap te vergroten. Maar wij gaan niet zover dat wij arbeiders zelfbestuur zullen propageren. Echter willen we wel bereid zijn elke poging om te komen tot nieuwe methoden en vormen voor de zo even genoemde me dezeggenschap, te bevorderen”, zo sprak hij. Tot de heer Kruisman sprekend informeerde hij of het in de landen waar, het communisme geprogageerd werd, nu zoveel beter is. „Hoeveel vrij heid in woord en geschrift is daar? Hoe groot is daar het welzijn? Hoe groot is er cte materiële welstand? Communisme is voor ons geen alternatief voor het huidige politieke bestel. Onze vrijheid is ons te lief. Toch zullen ook wij elkaar wel kunnen vinden, misschien morgen al wel”, kondigde hij tot slot aan. Blij de aanvang van zijn repliek had de heer Wagenaar zich gericht tot we thouder Roessingh om deze kenbaar te maken dat hij niets wenst terug te nemen van zijn woorden, eerder deze week gesproken met betrekking tot het ondterwijs. „Als ik geweten had, dat de wethou der er zo’n zaak van zou maken, dan had ik wel een ander verhaal gehou den”, aldus J. Meijer. Hij verweet de wethouder de PvdA-kritiek doorgespeeld te hebben aan enkele mensen uit de directie en top van de sociale dienst, en suggereerde, dat die de woorden van de PvdA weer verkeerd aan het personeel hadden overgebracht. „Het lijkt een beetje op stemming kweken”, vond hij. VELSEN. „Wie bij de heer Kloos- terhuis getwijfeld zou hebben of deze nu links of rechts zou zijn, die weet nu het standpunt van DS’70, nadat de heer Wagenaar zijn door professor Heertje geïnspireerde politieke beschouwing heeft gehouden” zo begon het CPN- raadslid T. Kruisman woensdagavond zijn repliek op de algemene beschouwin gen en de antwoorden van B. en W. Verder vroeg hij het college of dit bekend Was met het feit, dat de Deut sche Hochseefischerei Nordsee de Op de zaak zelf ingaand zei de heer Meijer, dat het op zijn minst vreemd was, dat er bij de PvdA maar één man voor de medezeggenschapscommissie ge vonden had kunnen worden. Ook het uitblijven van solidariteitsreacties in de kwestie Heins-Visman vond hij een te ken, dat er interne spanningen bestaan op het gebied van de inspraak bij de dienst. „Het is mogelijk, zo vervolgde hij dat de heer Wagenaar meer steun heett gekregen van zijn bestuur dan de heer Kloosterhuis, en dat die steun is uitge mond in de tekst die hij heeft voorge dragen. Deze was zo aartsreactionair, dat de VVD zich er niet over zou hoeven te schamen. Dat zijn opstelling in de raad socialistisch zal zijn, daarin hebbën wij althans geen vertrouwen” aldus de CPN-fractievoorzitter. langer meer tegen glas-containers zijn, omdat de mensen anders nog meer zakken zouden moeten gebruiken, nu het college ongetwijfeld de politie opdracht heeft gegeven iedereen te bekeuren, die iets neerzet, dat niet in een plastic zak zit. regering en het instand villen houden van de koopkracht hier, hebben toch maar een relatief effect. Het percentage van de Nederlandse productie, gericht op de export, bedraagt - zo meende spreker - vijftig procent. Een percentage, dat mede door de gunstige ligging van ons land, hoger is dan waar ook ter wereld. BEVERWIJK. In het Sportfondsen- bad slaagden de volgende meisjes en jongens voor hun zwemdiploma: Diploma A: Peter Alkemade, Anne- mieke De Beer, Irma Benecke, Johanna Van Berkum, Edwin Blomvliet. Monique Bobeldijk, René Brederveld, Anouk den Butter, Saskia van Buuren, Mignon Drüke, Jeannette Drüke, Stephan Dijk man, Eugénie van Eerden, Jeffrey Ey- king, Benno Folkerts, Edo Gersdorf, Dia na Horst, Wendy Hoyer, Mirjam Jacobs, Ingeborg Kertész, Bob Klarenbeek, Jac ky Klein, Sandei Koetzier, Marko Kok, Carlo Kok, Marjoleine Kreukniet, Danny van der Linde, Alexandra Lohman, Jo han Mulder, Jörgen Nieuwenweg, Esther Piet, Mark Post, Raimond Röfekamp, Ursula Stengs, Karin van Veen, Rene Verheul, Margreta Vonk, Monique de Wit, Pauline Zonneveld, Karin Zonne- d, Eddie Zonneveld. Timmo Terpstra, Carla Dekker. Kleuterbrevet: Danny van Aken, Sa cha Bakker, Marjolein van Doorn, Kir sten Kok, Petra Koster, Remko Kraaije- veld, Duco Luijt, Ilona Rozeman. Diploma B: Wiebe Amador, Jeroen van den Bergh, Carola Brethouwer, Cin dy Croque, Esther van Gelderen, Hans Heijnis, Timottheus Idema, Anita Kor- IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: Soknatus, Rotterdam; Arkadium victory, Noordzee; Bilk Liner; Purlflest; Ottawa, Swinorijnie: Venus, Tanger; Gulf Fleet 7, Noordzee; Stally, Colchester; Senten ce, Southampton; Silioth Pride; Smit Lloyd 48, Rotterdam; Correze, Le Havre; Brandon, Bristol; Firrethorn, Barking; Blankenstein, Christobal; Pronto, Kings South; Tor Belgia, Gotenburg; Hann, Harmina; Kenrix, Appingedam, IJmui- den; Vidette, Rotterdam; Trident Am sterdam, Vlissingen; Loch Long, Ant werpen; Posavina, Sarroch; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Christina Ol- dendorff, IJmuiden, Piombino; Sandved, IJmuiden, Rotterdam; Northfarth, Go thenburg; St. Herblain, IJmuiden, Ant werpen; Borkum, Rotterdam; Tramp, Goole; Tor Anglia, Gothenburg; Baldur, IJmuiden, Lulea; Salland, Kinston; Cor- chester, Londen; Lachs Bremen; Boreas, Rotterdam; Lenio, Hamburg; Linda, Antwerpen; Markborg, Delfzijl; Brinda, IJmuiden, Poole; Glaciar Blanco, Bever wijk, Norkoping; Thunstank 12, Norko- ping; El. Phener, Port Keling; Thurin gia, Bremer; Balmarino, Londen; British Trend, Noordzee; Bulken Liner, Bremen; Gulf Fleet 7, Noordzee. Donderdag gearriveerd: Marconie, Poole, IJmuiden; Springbok, Cont. Plat, IJmuiden; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, IJmuiden; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Vanessa, Middlesborouth. Donderdag vertrokken: Sea Rhine, Antwerpen; Birgit B, Esbjerg; Esteldefi- lice, Cont. Plat; Gulf Miss, Cont. Plat; Sentence, Southampton; Tor Belgia, Hij stelde verder dat tien procent verhoging van de tarieven, de inflatie beïnvloedt, zij het wat minder dan 11 of 12 procent en verklaarde in geen 1 Ia t’jjJ 1 ati mQoivorlron a n rln VELSEN. De felle kritiek, die wet houder Th. Witte in zijn eerste ant woord had geuit op de opmerkingen van de heer G. Meijer van de PvdA over de sociale dienst, weet de PvdA-tractie- veorzitter in zijn repliek aan een ver keerd begrijpen van zijn woorden. Hij zei eigenlijk geen kritiek bedoeld te hebben op het werk van de dienst, maar op de medezeggenschap en wat zich daar rondom had afgespeeld. Hij verweet de wethouder nu het personeel gemanipu leerd te hebben om in een brief stelling te nemen tegen de PvdA en bovendien vond hij het vreemd, dat ambtenaren zich op deze wijze met de begrotingsbe handeling denken te moeten bemoeien. Hij kondigde aan vertrouwelijke notu len over een vergadering van directie en afdelingshoofden te citeren. CDA-er De Boer vroeg zich af of dat nu wel kon en de burgemeester zei, dat dit doorbreken van regels de eigen verantwoordelijkheid van de heer Meijer was. De citaten kwamen toch maar niet, maar wel moest de heer Meijer kwijt, dat er in die vergadering gezegd was, dat je geen analfabeten in een medezeggenschaps- groep kan zetten. Hij vond dat tekenend voor de opstelling van directie en hoof den. Tot slot zei hij het te betreuren, dat zijn opmerkingen waren uitgelegd als kritiek op het werk van de dienst, alhoewel volgens hem toch interne spanningen op het werk moeten terug slaan. VELSEN. Tijdens de replieken bracht C. Hoek van Progressief Velsen twee moties ter tafel, terwijl hij steun toezegde aan de aangekondigde motie van de PvdA, over de tariefsverhogin gen. In de ene motie, gesteund door de fractievoorzitters van CDA en PvdA wordt gesteld, dat de proef met de openbaarheid als geëindigd kan worden beschouwd en dat de vergaderingen van alle commissies van Advies en Bijstand in principe openbaar moeten zijn. Het college wordt verzocht over zes maan den verslag te doen van de daardoor ontstane situatie. In de andere motie vraagt Progressief Velsen om in de on- roerend-goedbelasting een lastenverlich ting te brengen voor kleine bedrijven ten koste van grotere bedrijven en om een aantal wijzigingen aan te brengen, waardoor de zwakkeren wat minder en de financieel sterkeren wat meer moeten betalen bij een gelijkblijvende op brengst. In zijn repliek vond de heer Hoek, dat wethouder Ockeloen de opmerkingen van Progressief Velsen wat onheus had behandeld. Hij vroeg zich af of alle gram van de wethouder op Progressief Velsen werd afgewenteld. „Dat ik hier nu sta en niet de heer Kuijper is te danken aan de grote mate van homoge niteit bij de drie samenwerkende partij en”, aldus de heer Hoek. „Wij willen meer zijn dan de rode franje aan de raad”. Over plan Zeebad zij hij verder, dat P.V. juist geen toekomst ziet in een pretpark, waarin de mensen net zo ste riel worden behandeld als in werken en wonen. Wat betreft de openbaarheid zei hij, dat openbaarheid betekent, dat alle informatie wordt gedeeld met commis sieleden en publiek en daartegen verzet het college zich volgens hem. Burgemees ter Reehorst vroeg direkt om voorbeel den, maar de heer Hoek kon die niet direkt geven, al ze, hij er wel een paar te kennen. Wat de opmerkingen van de heer Schoonkind van de VVD over de infor- matievervuiling betreft, was hij het wel met hem eens. „Maar wat moet je dan met die advertenties van meneer Wiegel, waarin alleen slagzinnen staan. Dat nu is juist informatievervuiling”, aldus de heer Hoek. Later op de avond verklaar de de heer Schoonkind ook met dergelij ke advertenties moeite te hebben. Wethouder Ockeloen kreeg tenslotte van hem het verwijt de hoofdpunten uit de algemene beschouwing van Progres sief Velsen niet begrepen te hebben. „Leid de geldstromen zo, dat er in de welzijnssector meer werk komt, zonder dat de welvaart hoeft te verminderen, dat was onze bedoeling” aldus de heer Hoek. Hij voegde daaraan toe, dat voor Progressief Velsen een uitbreiding van het politiebureau en een tweede over- Hij verzekerde echter nooit te zijn ingeschreven als advocaat. Wellicht zou dat helpen bij zijn poging om duidelijk te maken waarom hij met cijfers was gekomen bij de algemene beschouwing. Daarna ernstig wordend, ging de heer Koch nogmaals dieper op zijn cijferma teriaal in. Vandaar dat de heer Koch er niet zeker van kan zijn, dat de heren De Uyl en Duisenberg het volgend jaar even onbe kommerd zullen zijn als dit jaar. Iedereen maakt overigens wel eens schuldig aan, geen vertrouwen hebben in de onderne mers. Te ernstiger wordt deze situatie ook, als de ondernemers geen vertrou wen hebben in de regering. Maar het meest ernstig wordt de situatie als de economische en financiële specialisten in onze regering gebrek aan vertrouwen krijgen in hun eigen beleid en gaan twijfelen. Ook ministers zijn maar ge wone mensen. Ik weet niet of Den Haag zo gul blijft voor onze gemeente Velsen - en niet wat moeilijkheden van het Binnenhof naar het Velsense stadhuis zal afschuiven in de naaste toekomst” - zo belsoot de heer Koch. „de Wüstelaan" door het college in de commissie is gebracht en dat het niet een zaak is, die vanuit de commissie naar voren werd gebracht. Verder stelde hij, dat zijn betoog over informatiever vuiling niet is ingegeven om met de vinger te gaan wijzen naar deze of gene, maar alleen bedoeld is om een algemeen verschijnsel te signaleren. Vaak wordt iets gezegd, of geponeerd zonder dat men zelf heeft onderzocht of het wel helemaal klopt. Iedereen maakt zich daar overigens wel eens schuldig aan, maar het blijft laakbaar. Wat betreft de polarisatiegedachte en het verschil tussen ant-socialistisch en niet-socialistisch huldigde de heer Schoonkind dezelfde mening als het CDA.. gehouden moet worden; of er nog meer geld in gestoken moet worden, dan wel of het niet beter is om douches te bouwen in die huizen waar nog geen douches zijn. Ten aanzien van de woningnood acht te hij het noodzakelijk GS nog eens nadrukkelijk te wijzen op de in Velsen veranderde opzet ten aanzien van de Velserbroekpolder en de wens daar te gaan bouwen. VELSEN. CDA-fractievoorzitter H. de Boer is bij de replieken ingegaan op de woorden van de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid J. Meijer, toen deze opmerkte, dat polarisatie, wanneer een ander dat wil - positief benaderd moet worden. De CDA-woordvoerder vond dat polarisatie nóóit positief bena derd kan worden. „En daarmee heb ik” -aldus de heer „als enige het woord inflatie laten vallen. Wanneer aan deze inflatie geen einde komt, komt ér ook geen einde aan de werkloosheid. Te ernstiger wordt deze situatie, als de vakbonden De Boer: „Daarom ondersteunen wij de motie, zoals die is ingediend door Progressief Velsen, met mede-steun van de Partij van de Arbeid, om alle com missievergaderingen openbaar te maken. Verder verklaarde de CDA-er, dat zijn fractie volkomen begrip heeft voor de brief zoals die door 45 personeelsleden van sociale zaken is ondertekend en gericht tegen de PvdA-woordvoerder tij dens de algemene beschouwingen. Wat betreft de badhuis-kwestie in Velsen, vindt het CDA het volkomen normaal met zijn allen nog eens te gaan bezien in hoeverre het badhuis in stand Aan de woendagmarkl werd aangevoerd: 100 kg tong; 12 kisten tarbot en griet; 607 kisten kabeljauw; 24 kisten koolvis; 16 kisten schelvis; 245 kisten wijting; 365 kisten schol; 61 kisten schar; 26 kisten makreel en 66 kisten diversen. Prijzen in guldens Per 1 kg: grote tong 10,57-10,52; klein middel tong 10,54; tong één 8,87; tong twee 7,79; tabot 10,00. Per 40 kg: tarbot 333-140; griet 154-89; kabeljauw één 96-90; kabeljauw twee 126-98; kabeljauw drie 126-98; kabel jauw vier 116-80: kablejauw vijf 66-40: witte koolvis drie 84-82; witte koolvis vier 73-70; schelvis één 94; schelvis twee 76; schelvis drie 85; schelvis vier 88; schol één 72-68; schol twee 110-70; schol drie 138-80; schol vier 124-62: wijting drie 63-31; makreel één 53; makreel twee 43-31; schar 78-30. De besommingen waren: KW 63 ƒ12.000, VD 19 6.500, IJM 25 1.700, KW 33 plus KW 180 180 f 6.000, UK 107 plus UK 200 f 3.800, UK 135 plus UK 145 ƒ6.200, UK 208 plus UK 236 f 13.000. Eén Belgische kotter: Z 483 26.000. MILJOENENDANS WORDT BAL

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5