Herkomst warmtebron niet opgespoord Kastje KijKen Grondboringen moeten oplossing van raadsel geven Expositie Ab. Jongmans Anti-automobilist wandelde met borreltje op over autodaken tar dl® politierechter Examens stand M J*. jm ■I NIEUWS UIT STAD EN S* 19 7 5 NOVEMBER DONDERDAG 6 (Van onze rechtbankverslaggeefster) f Militair V ELSEN met Bert van der Veer (Van een (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De deskundigen tasten nog volledig in het duister omtrent de herkomst van de onderaardse warmtebron in de Caret van Manderstraat. Ongerust HAARLEM We kennen men sen, die, overigens verder zeer vriendelijk en medelievend, bij het zien van een auto op de weg bij voorkeur als ze zich fietsend of lo pend over diezelfde weg voortbe wegen, iets broeierigs in de ogen krijgen. Zwijgend en nors, door weer en wind, voeren ze desnoods vanonder de kletsnatte poncho, voorovergebogen in de wind hun eigen guerrilla tegen de auto, het blik, het statussymbool. Schampe rend over machtswellustelingen achter het autostuur en potentie-af- reageerders, eisen ze hun rechten op in voetgangersgebieden en fietsrou tes. Angst Dwarsligger Geen broei Impulsief ■a®, bMI - js:= I 4 4 Hg w Aarde blaast nog steeds stoom af dat „Die constante temperatuur maakt me heer meent gestegen' (Van een onzer verslaggeefsters) en De temperatwarmetingen. trokken veel bekijks. Tientallen nieuwsgierigen ver drongen zich achter de dranghekken om iets van het mysterieuze stoomgat te zien. De onderaardse warmtebron wordt constant door de politie bewaakt. Op deze strook grond achter de bunga lows aan de Hannie Schaftstraat wordt het eerste schooltuinencomplex ingericht. Van 29 november tot en met 31 de cember exposeert Jongmans ook werk in Stoutenbeek Wooncentrum en Van Et- ten’s snackbar aan de Breestraat. Overleden: S. Oudshoorn, 62 jr. echt genoot van H. H. F. Willems. IJmuiden. D. Wever, 88 jr, weduwe van J. Ouden dijk, Driehuis. J. P G. van Kraalingen, 61 jr. echtgenoot van M. A. Jurriaahs, Haarlem. AMSTERDAM. Gemeentelijke Uni- versiteit. Geslaagd voor het kandidaats examen rechten: F. M. E. Emmanueel, Castricum. VELSEN. Bevallen: M. J. Busman Snijders, z„ IJmuiden. A M. Leije- naar Vooijs, d., IJmuiden, S. Dubbe- laar Remmers, d., IJmuiden B. Hof man Studt, d-. Heemskerk. Gisteren leek het in de rechtszaal er even op dat waarachtig een afgezant van de militante stroming in de guerrilla was opgestaan om daden te stellen. De 31-jarige Haarlemse vervoersplanner die voor het hekje stond las tenminste met veel aplomb1 een verklaring voor waar om hij zomaar op 21 februari de euvele moed had met zijn schoeisel over twee auto’s te wandelen. Dat had een onbe- Zo is dan de educatie en informatie aan bod gekomen, maar ook voor de cultuur werd gezorgd. Ramses Shaffy zong enige liedjes. Nu moet u weten, dat Ramses bij mij weinig kwaad kan doen. „Carnaval wil nogal eens samengaan met sterke drank” zuchtte mr. Vink, en waarachtig hij had weer eens gelijk, want de 20-jarige Haarlemmer voor hem meende zo’n 30 pilsjes gedronken te hebben op carnavalsfeesten in Haarlem se kroegen. Alleen de vrolijkheid van het zuidelijke uitgelaten carnavalsfeest kenmerkte niet zijn toestand: in de Lan ge Veerstraat ontstond ruzie na enige baldadigheid, andere jongens kwamen hem en zijn vrienden tegemoet, er vielen woorden en later klappen en nog later een ruit. Aan diggelen. De schade is nog niet vergoed. Ver dachte heeft bijzonder weinig initiatief getoond, zo, reageerde hij bijvoorbeeld niet op een uitnodiging op het parket te komen praten, vertelde mr. Van Riel. Alleen met het hanteren van bierglazen had hij wel veel initiatief. De officier achtte straatschenderij bewezen en dat is een overtreding waar „helaas” volgens mr. Van Riel niet meer dan 30 voor kan worden opgelegd. Hetgeen geschied de. Gistermiddag werd opnieuw de tempera tuur in het gat aan de Caret van Mander straat gemeten. Men kwam tot veertig graden Celsius. Vanmorgen vroeg is ge meentewerken begonnen met de grond boringen. Er werden vier boringen tot 4 meter diepte verricht. De temperatuur van de grond varieerde, van 27 tot 35 gra den. De kern van de onderaardse warm tebron schijnt op 2.50 meter diepte te zitten. reportages en De het milieu, dat de grondstructuur van het „stoomgat” in niets afwijkt van de grondstructuur in de directe omgeving van het gat. In 1960 hield hij zijn eerste tentoon stelling bij Hoogovens, waarna nog een lange reeks exposities volgde in Neder land en het buitenland. In 196? werd hij tekenleraar aan de Rietveld Academie in Amsterdam. waardevol bezit gekomen en dat wordt navenant beoordeeld”. De officier van justitie, mr. Van Riel, vond het hele optreden nog niet erg duidelijk, maar de rol van de drank leek hem wel duidelijk. Het is je goed recht te denken over de auto wat je wilt zei hij, maar ga je woede niet op die auto afkoelen. Hij vroeg zich wel af of dit een eenmalig optreden was. Mr. Vink vond dat de reclassering hem maar eens meer over deze man moest vertellen in een rapport en hield de zaak aan. Sinds 1973 is hij weer in Nederland. Jongmans maakte onder meer vijf pane len voor het notariskantoor Batenburg in Beverwijk en drie voor de Beverolfa- brieken in deze stad. Hij is lid van Arti et Amicitiae in Amsterdam. meezingen „Josje, j osje, josje, hoe-aa, joesje, hoe-aa”. Zo werd het dan toch nog een leuk programma van een kwar tier. BEVERWIJK. Van 29 november tot einde december 1975 zal de kunstschil der AB. Jongmans uit IJmuiden in Be verwijk exposeren. Jongmans stelt zijn werk tentoon in het Stadskantoor tot 19 december. Deze tentoonstelling zal op zaterdag middag 29 november om 2.30 uur wor den geopend door de wethouder van culturele zaken ir. J. Camfferman, die een welkomstwoord spreekt, waarna no taris B. M. A. Batenburg de officiële opening verricht. De dienst gemeentewerken is vandaag begonnen met grondboringen in het an derhalve meter diepe gat om te onder zoeken welke temperatuur er heerst op de verschillende dieptes. Op deze wijze hoopt de dienst de kern van de onder aardse warmtebron te kunnen opsporen. De heer J. G. Bregman, hoofd van de gemeentelijke afdeling weg- en water bouw, zei, dat het uitgesloten moet wor den geacht, dat door onderaardse ver schuivingen een uitloper van een geyser naar boven is gedrukt. „De rijksgeologi- sche dienst gelooft niet in deze theorie. Een dergelijk natuurverschijnsel is vol gens de dienst nog nooit eerder in Ne derland gesignaleerd.” Inmiddels berichtte het laboratorium van de Zaanse dienst voor de hygiëne en „Gevaar voor de omwonenden is er echt niet. Wij willen geen paniek zaai en,” zei de heer Bregman. Toen zijn medewerkers riepen, dat de temperatuur van de grond nog steeds 40 graden Celsius was, gaf hij het bevel zich uit het gat terug te trekken. Er zaten rare schakels in de film. Pal na beelden van openbare beveiligings- plannen voor kerncentrales begonnnn enige heren over een politiestaat te kla gen. Het probleem bij het maken van een atoombom is: hoe kom ik aan pluto nium? Dat probleem is minder groot dan het behoort te zijn. Maar ik zag steeds maar wit jassen die goed verpakte pluto nium nog niet met een nijptang van drie meter aan zouden raken. Zal diefstal dan niet levensgevaarlijk zijn voor de adspirant-terroristen? Het zijn maar le- kenvragen en daarom juist. Dan gaf de Engelsman Colin Nears een completer overzicht van zijn thema: Colette, een prachtige Franse schrijfster met meer broeken en vele facetten. Het was een verzorgde en smakelijke inleiding tot het werk van deze non-conformistische kun stenares. Wat wil een mens nog meer op de woensdagavond? Als je voor militaire dienst moet op komen en niet verschijnt is dat een misdrijf. Hetgeen een 21-jarige Haar lemse scholier in mei vorig jaar onder vond. Hij moest opkomen bij de C- batterij van de 45e afdeling luchtdoelar- tillerie in Harskamp. Het afmaken van zijn schooljaar leek hem nuttiger. Hij ging dus niet. Typisch vond mr. Vink, dat je dan niet zo’n jaar af kunt maken. Had verdachte zich nou meteen na afloop van dat schooljaar gemeld dan was het waarschijnlijk nog wel met een sisser afgelopen voor deze knaap, zo leerde mr. Vink van de griffier. Maar nee, hij nam het er eerst nog goed van met een vakantie in Frankrijk. Eenmaal terug was daar de marechaussee en die nam hem mee. Voor kort, want in de kazerne leerde hij voor het eerst dacht mr. Van Riel hoe je kunt weigeren. Hij deed een beroep op de wet gewetensbezwaren, mocht naar huis, leert rustig door en wacht op wat ge schieden zal aan onderzoek. Dat hij dat beroep eerder had kunnen doen, dat was hij met de justitie eens. Hij kreeg hon derd gulden boete, conform de eis. Helaas bestond de AVRO-registratie van Ramsessie voor 25 minuten uit Poë zie. „Waarom herken ik altijd de aller jongste koning als hij gluurt door de hekken van het speelkwartier?” Geen idee, denk ik dan. Maar toen stonden toch plotseling vier identiek geklede he ren op het podium, de Shaffy’s, en Ramses sloeg toe met het universele top-lied „We zullen doorgaan”. Daarna was er geen houden meer aan. Ramses stelde zich wijdbeens voor het enthousi aste publiek en iedereen kon het wel kende schade voor de ene wagen tot gevolg en 1700 voor de ander, „voor vijf deukjes maar”. Tja, dat is het risico. Als je één schroef van een kerncentrale goed losdraait, kunnen de gevolgen ook groter zijn dan je denkt. Waar gevoch ten wordt vallen slachtoffers. Hoe het ook zij. het blijft éen maca ber gezicht om te zien hoe op de krui sing van de Ruysdaelstraat en de Carel van Manderstraat de aarde langdurig stoom afblaast. Het onbekende natuur verschijnsel veroorzaakt bij' de mede werkers van de dienst weg- en water bouw, die met de thermometer het gat in moeten, een zekere angst, getuige de gehaaste aftocht uit het anderhalve me ter diepe gat, toen de heer Bregman het bevel hiertoe gaf. We zijn deze rubriek begonnen met een obstinate fietser annex voetganger tot slot een dwarsliggende automobilist. Dit om de verhoudingen weer recht te trekken. Het ging om een 66-jarige Vel- sense tandarts die z’n auto in Haarlem parkeerde. Daarbij kreeg hij het aan de stok met een echtpaar, waarvan de vrouw hem (zoals ze gewoon is te doen met mensen die hun auto op de bewuste plek op het gras en daarmee gevaarlijk voor kinderen neerzetten) vroeg de auto een andere keer niet daar te parkeren. Volgens deze vrouw toonde hij een minimum aan interesse, en knelde haar toen tussen zijn portier wat een blauwe plek op haar rug opleverde. Bovendien duwde hij haar weg of stompte, dat wist ze niet, maar pijn deed het wel De verdachte, niet ter zitting versche nen, zei de politie dat ze iets had gezegd inderdaad, en hem belette weg te gaan. Hij voegde eraan toe: „Ik vind geweld smakeloos”. Waar mr. Van Riel het ge heel eens mee was. Hij vroeg 250, waar mr. Vink 150 van maakte. Nadat zijn werk in 1966 in de Bever- wijkse Galerie Boumans te zien was vertrok hij naar Suriname als leraar aan en voorzitter van de Raad van Advies der Surinaamse Academie voor Beeldende Kunsten. Hij exposeerde vier maal in Paramaribo en maakte vandaar uit reizen naar Peru, Columbia, Antillen, Brazilië, Amazone, Vuurland, Uraguay en Paraguay. In 1972 werd hij ereburger van Rio de Janeiro. Burgemeester H. Nielen, die woens dagmiddag om vier uur, toen de dienst weg- en waterbouw een temperatuurme- ting verrichtte, ook even een kijkje kwam nemen, vertelde: „Vroeger heeft op deze plek een boerderijtje van de familie Kluft gestaan. Natuurlijk heb ik ook gedacht, dat de stoom van mestbroei afkomstig was. Maar het lab van de Zaanse Milieudienst verklaarde, dat in het grondmonster geen organische stof fen zijn aangetroffen.” Woensdagmorgen had de leider van de gemeentelijke warmtebron-expeditie, de heer Bregman, al laten weten, dat mocht ’s middags de temperatuur van het gat niet zijn gedaald, er donderdag andere én zwaardere maatregelen zou den worden genomen. Gadegeslagen door tientallen nieuws gierigen kropen ’s middags een paar ambtenaren in het nog steeds stomende gat om er de temperatuur van de grond én het water te meten. De heer Jongmans volgde na het gym nasium in Alkmaar een tekenopleiding in Amsterdam. Hij specialiseerde zich toen in de kunstgeschiedenis van de Inca’s. Burgemeester Nielen knikte instem mend, toen de heer Bregman verklaarde, dat Heemskerk persé de oorzaak van de warmtebron wil opsporen. Burgemeester Nielen lachend: „Wat het wordt is een andere kwestie. We willen gewoon we ten wat het is.” ongerust. Hoe dieper we met de thermo meter komen des te warmer wordt het. Nee, ik maak me erg ongerust, temeer omdat we geen idee hebben wat de oorzaak van de warmtebron kan zijn,” aldus de heer Bregman. die voorts meedeelde, dat er volgens het Provinci aal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland langs of onder het gat geen stroomka bels liggen. Vreemd genoeg was deze mededeling onvertaald gebleven. Het typeerde „Hoe maak ik een atoombom” wel. Het was eerder betogend dan helder-informatief en nu wil ik best overtuigd worden maar dan moeten wel alle vragen wor den gesteld. Dat gewandel over die auto’s was een impulsieve reactie, zei de jongeman. Hij had wat gedronken in een café en toen hij buiten kwam, zag hij dat z’n fiets verdwenen was. Dat was niet zo vreemd, want hij had het ding niet eens meege nomen, de tweewieler stond thuis. Ont stoken in grote woede en vol wraak ging hij hierop tot genoemde actie over. Want, zo zei hij: er zijn veel te veel auto’s in de stad, ze zijn gevaarlijk, dagelijks gebeuren er ongelukken, sneu velen er andere weggebruikers. „Maar, eh, als u nu terugblikt vindt u uw actie dan niet wat zinloos?” infor meerde mr. Vink. De man haalde de schouders op. „Het zou wel eens goed zijn als meer mensen dat deden. Er zijn veel te veel auto’s!” Mr. Vink: „Zou het nou allemaal niet in een verhoogd drankgebruik zitten?” Nu werd verdach te kwaad: „Geeft u me nou maar straf, die praatjes daar koop ik niks voor. Ik drink matig, in ieder geval niet over matig.” Hij was, vertelde hij, er wel enigszins van doordrongen dat dit niet had moeten gebeuren. Was ook begon nen met schadevergoeding, maar de ene automobilist liet niets meer horen, de ander gaf hij 250, tot nog toe. Hij wachtte verder op rekeningen van de verzekeringen. Verontwaardigd: „Die ene man sloeg me nog een bloedneus ook”. Mr. Vink: „U bent natuurlijk aan een Celsius is Bregman. Deskundigen van het TNO of de Rijksgeologische dienst zijn nog niet bij het „stoomgat” geweest. „Die komen pas als we vandaag (donderdag) de grondbo ringen gaan doen”. Samen met alle kinderen van de hele buurt heb ik Ramses Shaffy onlangs herontdekt. Dat was dolle pret. Af en tóe doet Ramses wel een beetje moeilijk, dan spreekt hij over „de dag gaat gie rend naar de haaien”, maar verder is het doorgaans direct aansprekend. Op de elpee „We leven nog” zingt Ramses in het titelstuk een refrein dat bestaat uit „We leven nog” (zevenmaal) en „niet zeuren” (éénmaal). Een prachtig lijflied. Op de woensdagavond vaart er iets moois in de omroepen. Het weekeinde lijkt verder weg dan ooit, publiekstrek- kerij is minder belangrijk, de NOS op het andere net lokt geen concurrentie strijd uit en zodoende worden er wel programma’s uitgezonden die minder kijkers dan bijna alle kijkers aantrekke lijk zouden kunnen vinden. Zo waren er op vervlogen woensdagen over het Hammerveld-jazz-f estival het Hongaars staatszigeunerorkest. culturele, educatieve en informatieve ta ken worden nog ernstig genomen op de woensdagavond. De AVRO, gisteravond aan de beurt, laat zelfs de populaire meezinger „Een avondje AVRO” achter wege en begint, ja, begint met de actua liteitenrubriek Televizier Magazine. Dinsdagavond ontstond daar bij repa- ratiewerkzaamheden aan een lantaarn paal op onverklaarbare wijze een enor me stoomontwikkeling. Bij het uitgraven van de lichtmast steeg de temperatuur van de grond tot 70 graden Celsius. Woensdagmorgen was de temperatuur inmiddels gezakt tot 40 graden. De warmte van de grond bleef ’s middags bij een nieuwe meting op een diepte van 2.30 meter rond deze temperatuur schommelen. Over kinderprogramma’s gesproken de KRO had gisteren de woensdagmid dag, ik heb daar nu driemaal over bericht, tweemaal klagend (AVRO en TROS), éénmaal juichend (NCRV). De KRO brengt de stand op 2-2. Alleen was het ineens al om kwart over vijf en niet om kwart voor zes afgelopen. Maar bij de KRO wist men te vertellen dat er zendtijd gespaard wordt voor de midda gen in de kerstvakantie. Nou, dat valt best te begrijpen. „De kans is uiterst gering, dat die jongens van het PEN een stroomkabel over het hoofd hebben gezien. Bij pols- dikke kabels gebeurt het wel eens, dat uit een mof (verbinding) wat vonken springen en de warmte van de grond grondwater omhoog stuwt. Maar het PEN zei nadrukkelijk, dat hier geen kabels zijn gelegd”. Het feit, dat de temperatuur stijgt naarmate men dieper in het gat komt, doet veronderstellen, dat de kern van de onbekende warmtebron dieper moet worden gezocht dan de 2.30 meter, die men woensdagmiddag bij de laatste me ting bereikte. „Het is theoretisch best mogelijk, dat als we op vijf meter diepte zitten, de temperatuur tot 70 graden Hun acties lagen tot nog toe vooral in de eenvoudige sfeer van de lichte irrita tie: midden op de smalle weg fietsen zodat de auto achter je er niet door kan, bij stoplichten rustig met één hand op het autodak naast je leunen hetgeen mateloos irritant schijnt te zijn, in voet- gangersstraten niet wijken voor de wa gen achter hen en rustig doorkuieren. Verdergaan met georganiseerde acties (ruiten dichtplakken, blikschrammen, autospiegeltjes afrukken, de mogelijkhe den zijn legio) hebben we nog niet meegemaakt. Het zal wel niet zover komen ook, want de fietser en de voet ganger hebben die auto ook wel eens nodig nietwaar en je moet ze een beetje, in de sfeer van het ludieke te vriend houden, die automobilisten. Dan weer zingt een heel mannekoor zonder waarschuwing ineens alleen maar het woordje „leuningen” of zet een orkest iets zeer zwaars en strijdvaardigs in, waarbij Ramses dan invalt met het ontnuchterende „Op de Dam staat een oude man”. Daarna werd er niet een overgebleven aflevering van Kung Fu ingezet, maar zond de AVRO een Amerikaanse en vrij recente (dit jaar gemaakte) documentai re uit over de gevaren van een atoom bom in handen van particulieren. „He laas goed nieuws voor terroristen”, zei de commentaarstem, want een student wist voor filmer John Angier met open bare gegevens in vijf weken een atoom bom te ontwerpen. Aan het eind van de film meldde een titelkaart dat de stu dent gespeeld was door een acteur. de j ,F,U jÜI BL ft

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9