Auto rijdt winkel binnen: Dode en 100.000 gulden schade Haarlem Valk-concern doet 15 ra Ajax lootte tegen Levski „Ongerustheid AR ongegrond bod op Dam Chips i ■r Koning Hassan moet leger terugroepen I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in Raadsel blijft „Stoomgat" dichtgegooid I Stoomfilosofie Het woord is aan Afluisterapparatuur VEILIGHEIDSRAAD MEENT: Lid Chileense M1R zoekt toevlucht bij nuntiatuur Op de meeste plaatsen droog See B morris before you buy in Parijs’ kantoor MOGELIJK VEEL SLACHTOFFERS NA EXPLOSIE EN BRAND *1 S J wfmnr/mwwfffmmfm/mfmn 99 2 AGENDA pagina 13 i Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Xmsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 suède, nappa, en lamsvacht- jassen SI - |w W'M;* IM I ‘J' fc O Wijndruiven 9 Yv F 4 J J J IJ mu ide r Courant Frederik de Grote: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—Losse nummers 60 ct. Ramp treft chemisch bedrijf DSM Beek SS: j sa 1 (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 2) (ADVERTENTIE) Weersverwachting van het KNMI: (ook grote maten) Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s ZÜRICH. Ajax heeft voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA- De onzekerheid over de bijzonderhe den werd vanochtend mede veroorzaakt door het feit dat het telefoonverkeer met de plaatsen Beek, Geleen en Born gestoord raakte. Het verkeersplein Ke- rensheide in Geleen werd voor alle ver keer afgezet. Ook de E-9 werd afgeslo ten. HOOFDDORP. Op Dam Chips in Hoofddorp is door het Valk-concern een Het is vervelend en vermoeiend, te moeten heersen over slaven. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 66e jaargang nummer 5 Mi Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 23 De gehele kollektie. (Van onze sportredactie) cup geloot tegen het Bulgaarse Levski Spartak Sofia. Ajax speelt op 26 novem ber eerst thuis. Op 10 december wordt in Sofia de return gespeeld. HEEMSKERK. Het „stoomgat” in Heemskerk is gistermiddag gedicht zonder dat men de herkomst van de warmtebron heeft kunnen achterha len. Gemeentewerken laat het ver schijnsel voor wat het is. de moeilijke positie dat het enerzijds een zekere loyaliteit verschuldigd is aan het regime van Franco, en anderzijds aan Hassan, met wie het altijd vriendschap pelijke relaties heeft onderhouden. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad zal duidelijk maken wat de positie van de VS is, maar in sommige kringen wordt gespeculeerd dat men met de uit eindelijke beslissing over de resolutie wacht op de finale van Franco’s regime. Volgens hetin Algiers verschijnende dagblad El Moedjahid zijn vanmorgen achter de Marokkaanse mensenmassa’s in de Sahara ook pantservoertuigen van het Marokkanse leger de grens over gestoken. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Matige, in het Waddengebied nu en dan krach tige, noordoostelijke wind. Mini mumtemperaturen van 6 tot 2 graden, maxima ongeveer 9 gra den. BEEK, LIMBURG (ANP) Bij een ontploffing in een zgn. nafta- kraker op het terrein van Polychem een onderdeel van DSM op de grens van de plaatsen Beek en Ge leen, is vanochtend een nog onbe kend aantal slachtoffers gevallen. Volgens een woordvoerder van DSM is na de explosie brand ontstaan, maar is er geen kettingreactie gevolgd. Vol gens ooggetuigen zou de omgeving wor den geëvacueerd. Een groot aantal ambulances is naar de plaats van de ramp gedirigeerd met de opdracht de zwaarst gewonden het eerst te vervoeren naar ziekenhuizen in de buurt. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De voorzitter van het CDA, prof. dr. P. Steenkamp, heeft tijdens een bijeenkomst van de KVP in Geldrop aan de hand van cijfers aange toond dat de ongerustheid van ARP- fractieleider Aantjes over het gebrek aan samenwerking tussen de drie grote christelijke partijen ongegrond is. Er zijn in de lopende kabinetsperiode 136 wetsontwerpen ingediend. In 135 ge vallen hebben de confessionele partijen eensluidend gestemd. Van de 123 maal dat er een motie werd ingediend namen de drie partijen 104 maal een gelijklui dend standpunt in. De Veiligheidsraad werd op korte ter mijn op verzoek van Spanje bijeenge roepen, nadat Marokkaanse voetgangers de Spaanse grens in de Sahara passeer den, en vergaderde gedurende vijf uren, waarna de bijeenkomst omstreeks mid dernacht tot vandaag werd geschorst. De ontwerpresolutie doet verder een beroep op andere mogendheden om sa men te werken om een conflict in de Sahara te voorkomen. Maar uit Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, werd het bericht ontvangen dat koning Hassan een brief had gestuurd aan de Spaanse ambassadeur in zijn hoofdstad. Daarin zou de vorst gezegd hebben dat het vrijwel onmogelijk was zijn leger van voetgangers terug te roepen. In de brief waarschuwde Hassan ook voor een mo gelijke staat van oorlog tussen Marokko en Spanje. Uit Amerikaanse tegeringskringen zijn nog geen officiële reacties bekend op de Marokkaanse mars, zoals ook in de afge lopen dagen weinig reacties waren be speurd. Washington verkeert dan ook in L SS Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. PARIJS. (AFP) In het kantoor van het revolutionaire communistische ver bond (LCR) in Frankrijk is gisteren afluisterapparatuur gevonden. Het par tijbestuur beschuldigt de Franse contra spionage ervan de microfoons geplaatst te hebben. Het LCR zal een klacht indienen bij de justitie- z De afluisterapparaten werden gisteren gevonden door een loodgieter die een reparatie aan het dak uitvoerde. bod gedaan van acht miljoen gulden. De werkgelegenheid van de 270 werknemers van de failliete chips- en patatfabriek zou daarmee zijn gered. Het actie-comité van het personeel heeft besloten de bezetting van het bedrijf van middag om drie uur op te heffen. De politieke vluchtelingen zijn Nelson Gutierrez en zijn vriendin Maria Elena Buchmann. Volgens onbevestigde berich ten werd het tweetal op 30 oktober door de katholieke priester Fernando Salas, lid van het vredescomité, naar de nuntia tuur gebracht, waar hij zelf ook zou zijn gebleven. Het personeel van het pauselijke ge zantschap heeft het bericht van Orbe willen bevestigen noch ontkennen. Gisteravond verzamelden zich voor het gebouw van de nuntiatuur enkele honderden mensen, die protesteerden te gen de bescherming die de vertegen woordiging van de Heilige Stoel aan Gutierrez en Buchamn bood. De Chileens kerk heeft zich tegen verwijten van de regering dat zij voor MIR-leden opkomt, verdedigd door te zetten dat zij daarbij wordt gedreven door het evangelie. (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) SANTIAGO. (AFP) Een bestuurslid van de links-revolutionaire beweging MIR in Chili heeft samen met een vrouw een toevlucht gezocht in de apos tolische nuntiatuur in Santiago, zo heeft het officieuze Chileense persagentschap Orbe bekendgemaakt. Terwijl de regen bij bakken uit de hemel viel, gooide gisteren personeel van gemeentewerken het gat dicht, waaruit nu alleen nog maar drie gaspijpen steken, die tot een diepte van vier meter in het hart van de bron waren gedrukt. Grondboringen noch het onderzoek van de röntgentechnische dienst heb ben dus klaarheid in het mysterie ge bracht. Men houdt het voorlopig bij de theorie van stroomgeleiding. (Zie verder pagina 6) Heemskerk heeft landelijk aandacht getrokken door een geheimzinnige stoomproduktie, waarvan de oorzaak nog niet is achterhaald. De Heemskerkers I zijn nuchtere lieden. Zij vermeien zich nog niet in illusies over een kosteloze energiebron, waarmee zij tot in lengte van dagen hun huizen kunnen verwar men zonder dat olie- en aardgasprodu centen er geld uit slaan. Maar er blijkt zoveel in de Nederlandse bodem te zitten waar men een halve eeuw geleden nog geen notie van had, dat er best eens gedacht mag worden aan een toegiftje van de natuur aan de Heemskerkse gemeenschap. Waarom zou die natuur haar vernuftige vormen van energie niet eens variëren, zoals zij dat ook op Ijs land heeft gedaan, waar hele bevol- kingscentra centrale verwarming hebben uit de warmwaterbronnen? Misschien draagt moeder natuur Heemskerk een warm hart toe, wat zij natuurlijk alleen met de daad bewijzen kan. Misschien ook is het tenslotte toch alleen maar weer wat men een „menselijke fout” noemt, namelijk een gevolg van een technische onvolkomenheid in de onder grondse bekabeling van de straatverlich ting. In ieder geval is de naam Heems kerk weer eens onder de nationale aan dacht gekomen, al kent ieder schoolkind die naam al uit de geschiedenisboekjes. (De overwintering van Heemskerck en zijn janmaat Barentz op Nova Zembla zou heel wat aangenamer zijn geweest, indien ook daar stoomproducerende lan taarnpalen zouden hebben gestaan, maar dat is weer een andere illusie). Men kan ervan op aan dat bij het opklarende weer dit weekeinde vele Ne derlanders die hunkeren naar be zienswaardigheden als doel voor hun onvermijdelijke zondagse autorit naar het Heemskerkse stoomcircus zullen ko men kijken. Wij willen de Heemskerkers niet op slechte gedachten brengen, maar zou het niet mogelijk zijn om het vuur tje tegen zondag een beetje op te stoken? Misschien is het niet nodig omdat de geheimzinnige stoombron uit zichzelf nog zichtbaar blijft produceren. En, af gezien van alles: het is en blijft een vreemde zaak, waarvan niet alleen Heemskerk maar heel Nederland de oor zaak toch erg graag zou willen weten. We hebben toch niet voor niets zoveel knappe koppen? De 33-jarige H. Maas uit Haarlem is de afgelopen nacht om het leven gekomen toen hij om vier uur met zijn auto een winkel aan de Gedempte Oude Gracht binnenreed. Er is een schade van ongeveer honderdduizend gulden aan winkel en inventaris. De zaak van G. Meijer; radio-tv en elektrische huishoudelijke artikelen had juist de voorraad voor de s interklaasverkoop binnen. De auto moet een behoorlijke snelheid hebben gehad. De wagen werd zeven meter binnen de winkel gevonden. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De verkeerspolitie van Haarlem vraagt eventuele getuigen zich bij haar te mel den. Dat kan telefonisch onder nummer 129111. Stad en regio 5, 7, 9, 11, 13 Puzzel 23 Uitwijzer17 Medische diensten 13 Kunst15 Radio en19 Strips19 Economie25 Beurs31 Sport27, 29 Schrijvende lezers 21 Weg en wiel21 Het Valk-concern zou niet alleen het aardappel verwerkende bedrijf willen voortzetten maar daarnaast ook willen beginnen met de verwerking van verse groente tot diepvriesprodukten. Het con cern exploiteert verschillende horecabe drijven (motels en restaurants waaron der Avifauna in Alphen aan den Rijn en De Witte Bergen). Ook bezit Valk enige veebedrijven. Tussen Valk en de heer E. F. van Dam zou contact zijn geweest over de voortzetting van het bedrijf. De heer Dam is bereid weer de leiding te nemen van de fabriek, waarvan hij de grond legger is. WASHINGTON. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft in princi pe overeenstemming bereikt over een resolutie, waarin koning Hassan van Marokko wordt gevraagd zijn „leger” van vrijwilligers terug te roepen uit de Spaanse Sahara. De ontwerpresolutie „betreurt” de mars en zal secretaris generaal Kurt Waldheim vragen zijn „goede diensten” aan te wenden om in het conflict tussen Marokko en Spanje te bemiddelen. Volgens ooggetuigen zijn er bij de brand vlammen met een hoogte van dertig meter te zien. Tot ver in de omtrek zijn de ruiten van huizen ge sprongen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, met een meisje in zijn bril. De dame in zijn rechter bril- leglas is iemand uit het publiek, tijdens een bijeenkomst van de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen. Spreeuwen hebben dit najaar voor vier miljoen gulden druiven in de wijngaarden van de Euro pese gemeenschap gegeten, zo is gisteren in Luxemburg mege- deeld. Lawaaikanonnen noch jachtgeweren konden de vogels van hun maaltijd houden. Vol gens kenners houdt het onge woon grote aantal spreeuwen verband met een ongebruikelijke tussenlanding van uit Rusland afkomstige spreeuwen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1