Trevor Taylor geniet volop bij Tempo Team Weer dreigement in EERST THUIS IS EEN NADEEL MICHELS. Opening O.S. zonder franje SPORWW® Levski Sofia: grote onbekende voor A jax „TAFELTENNIS, DAT IS NU MIJN LEVEN” „zaak Nico Jansen” 15 SPORT 1975 NOVEMBER ZATERDAG DEN HAAG (ANP). Het bestuur van de Vereniging van Contract Spelers (VVCS) heeft het sectiebestuur betaald voetbal gedreigd met een kort geding wanneer niet binnen 24 uur aan Nico Jansen over schrijving van FC Amsterdam naar Feyenoord wordt verleend. Het bestuur van de VVCS stuurde mr. Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal, vrijdagavond het volgende telegram: „On danks ons herhaald protest tegen het feit dat Nico Jansen de dupe dreigt te worden van de machtsstrijd tussen KNVB en Inter Football, ziet het er naar uit dat Nico Jansen zondag niet mag uitkomen in de wedstrijd FeyenoordSparta. Wij eisen dat u alsnog binnen 24 uur de overschijving goedkeurt daar wij anders onze juridische adviseur mr. J. L. Janssen van Raay opdracht zullen geven in spoed kort ge ding tegen de KNVB de overschrijving in rechte af te dwingen”. Het telegram was getekend bestuur VVCS. Rol in Europa „Professional” Voorsprong Omstandigheden Geprofiteerd Trevor Taylor in actie tijdens de Europa Cup-ontmoeting tegen Vasutas Boedapest NIVELLERING IN HET BASKETBAL (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD Jan Janbroers: een vakbekwame coach. was PIETER MUL Rinus Michels: onmogelijk over deze wedstrijd iets zinnigs te zeggen.” Trevor Taylor had in die overwinntog een belangrijk aandeel met overwinnin gen op routinier Börzei (ooit finalist in Jan Timman won zijn afgebroken partij tegen de Noor Zwaig. Na de 13e ronde deelt hij met de Tsjech Jansa en de Westduitser Ostermeyer de 5e plaats met 7 punten in dit toernooi te Reykja vik. Johan Cruyffs derde uitverkiezing tot Europees voetballer van het jaar, bracht Raymond Kopa tot de volgende uitspraak: „Cruyff is een flakkerende kaars in vergelijking met het elektrisch licnt dat Di Stefano verspreidde Taylor’s teamgenoot Nico van Slobbe, werkzaam in de commerciële sector van het uitzendbureau waaraan het succes- De eerstgenoemde ploeg speelt eerst thuis op 26 november de return is 10 december. De coach vindt het jammer dat hij eerst thuis moet spelen. „Dat is altijd een nadeel en dat zal het wel blijven ook. Dat heb je nu eenmaal met lotin gen. Bovendien weet je niet hoe daar in december de weersomstandigheden zijn. De winter valt daar over het algemeen vroeger in dan hier en ook dat kan een Trevor Taylor is de eerste Engelse tafeltennisser die ais „professional” zijn heil in het buitenland is gaan zoeken. Hoewel hem niets in de weg werd gelegd, gelooft Taylor toch dat de En gelse tafeltennisfederatie in het vervolg wel degelijk moeite zal doen om talent volle spelers aan gene zijde van Het Kanaal te houden. Het gaat er nu om welke onderdelen van het hoofdstadion kunnen worden geschrapt zonder de bruikbaarheid van het geheel aan te tasten. „Zover het ons betreft”, verklaarde Rousseau, .dienen we over een accommodatie te beschik ken, die voldoet aan de eisen van de internationale sportbonden en het inter nationaal Olympisch comité. Als enkele elementen ontbreken, die niet essentieel zijn, dan moet dat maar”. Frank Kales, huidig Delta Lloyd-coach, maar seizoenen lang stimulator van het team waar hij negen jaar door bracht: „Levi’s kon het basketbal des tijds domineren omdat we een super- team hadden vooral in het jaar ’71-’72 toen we ook nog Tyronne Marionneaux er bij hadden. Toén had Levi’s ook men sen op de bank die nauwelijks in het veld kwamen, omdat het gat met de basisspelers te groot was. Dan zijn er Het nationale badmintonteam speelt op 2 en 3 december in Geldrop tegen Engeland in het toernooi om de Thomas Cup. Amazone Marjolein Greeve uit La ren, Noord-Holland, won met haar paard Lucky Boy de nationale dressuur- titel met 23 punten voorsprong op Loeky van Olphen-Van Amstel De jury van de prijs voor de sport geneeskunde heeft besloten deze prijs voor 1975 niet uit te reiken omdat geen van de inzendingen aan alle eisen vol deed. MONTREAL (Reuter) „Het hoofd stadion van Montreal zal tijdig gereed zijn voor de opening van de Olympische zomerspelen op 17 juli van het komend jaar.” Deze aankondiging deed de voor zitter van het organisatiecomité Roger Rousseau op gezag van de ingenieurs van de betrokken bouwmaatschappijen, nadat het Franstalige dagblad La Presse had onthuld dat de provinciale controle commissie het organisatie-comité had gevraagd om te zien naar alternatieven. flink nadeel betekenen”. Michels over een eventueel resultaat: „Daar zitten zo veel kanten aan vast. Dat is onmogelijk te voorspellen. Tegen Hertha kon je nog iets zeggen, maar nu.Hij wist nog niet of hij of zijn secondant Van Daal de kans zou krijgen Levski te gaan bekijken. „We weten alleen dat Levski tot de betere ploegen van Bulga rije behoort, maar dat alles is dus erg weinig”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Met het aantrekken van de Engelse topspeler Trevor Taylor verzekerde de Nederlandse tafeltennis- kampioen Tempo Team zich ver voor het begin van de competitie in feite al van een nieuwe titel. Bij voorbaat kwam vast te staan dat de Amsterdamse for matie met Taylor, de Nederlandse kam pioen Nico van Slobbe en Herman Hop man een trio op de been zou brengen dat in eigen land niet te kloppen is. De feiten tot dusver zijn duidelijk: Tempo Team won alle zes gespeelde wedstrij den, waarbij met name de 9-1 triomf op de „eeuwige” rivaal Delta Lloyd voor zich sprak. Daarnaast hebben we in die tien jaar bijna telkens weer een brede groep ge had die voldoende kwaliteit had. Tot 1972-’73 hebben we op andere teams een duidelijke voorsprong gekend. Al in 1968, toen de club voor het eerst lands kampioen werd, speelden we met ’n Amerikaan. Dat was Jimmy Mayers, een militair die hier gelegerd was. Later was er nog een Bill Carson en een andere vent die van elastiek was.” Een verschijnsel dat al enkele jaren aan de gang is en waarvan de concur rentie van het eens oppermachtige Levi’s Flamingo’s duchtig heeft geprofiteerd. Buitoni, de nieuwe naamgever en spon sor van de Haarlemse club, is dan ook niet meer te vergelijken met de basket- baltopper die Flamingo’s in de jaren ’69 tot en met ’73 was. Van zes jaar terug is spelverdeler Walter Ombre de enig over gebleven man. Voorzitter Jan Massaro: „Wat er nu in de competitie gebeurt hebben wij steeds willen bewerkstelligen. Tien clubs in de eredivisie en geen veertien, wij hebben altijd de overtuiging gehad dat er onvol doende materiaal was om tot zoveel gelijkwaardige ploegen te komen. Het aantal is nu tot tien teruggelopen, zij het op een andere manier dan we ge dacht hebben.” (Typsoos, BC Markt, Haarlem Cardinals, Star Tapijt en Frisol verdwenen om uiteenlopende redenen Roger Rousseau verklaarde, dat er van uitwijken geen sprake kan zijn. Het Olympisch stadion zal zeventigduizend plaatsen tellen, die nu reeds aan de man zijn gebracht voor de openingsceremo nie. Afgezien van het feit, dat het orga nisatie-comité bij een eventueel uitwij ken duizenden belangstellenden teleur zou moeten stellen, kan het de dertien miljoen dollar aan inkomsten nauwelijks missen. Taylor: „Het Engelse team zal het in ieder geval voorlopig zander mij moeten doen. Ik heb mijn verplichtingen voor Tempo Team en bovendien speel ik een paar keer per week demonstratie-partij- en op diverse plaatsen in Nederland. Daarvoor krijg ik van een bank een bepaald bedrag en volgend seizoen is het de bedoeling dat het aantal demonstra ties beduidend wordt opgevoerd. Nee, ik heb er geen spijt van dat ik naar Nederland ben gekomen. Tafeltennis is, zeker op het ogenblik, mijn leven en ik heb niet de indruk dat ik er op korte termijn genoeg van krijg. Ik speel nu gemiddeld zo’n vijf uur per dag, omdat ik het leuk vind, niet omdat ik het nodig heb. Want toen ik in Engeland vaak niet meer dan één uurtje per week oefende, was ik tot dezelfde prestaties in staat. Een kwestie van instelling.” Twee jaar daarop verscheen Flamin go’s nog spectaculairder aan het firma ment. Als eerste club verbond het zijn naam aan een grote sponsor, spijkerkle- dingfabrikant Levi’s. Een verbintenis die duurde tot en met afgelopen seizoen. Het stelde de vereniging in staat de stunt uit te halen twee echte Amerika nen, helemaal vanuit de Verenigde Sta ten zelf, te laten overkomen. Een gewel dige truc, want het arsenaal aan begaaf de spelers die net geen prof worden is ontzettend groot. Gerhard Schreur en Bill More heette het eerste tweetal. Het duo zorgde voor een ongekend spektakel, daarbij geholpen door de gelukkige om standigheid dat de reusachtige kolos en de atletische draver elkaar perfect aan vulden. Andere namen uit het team dat in ’71 het landskampioenschap veroverde (zes punten voor Rotterdam-Zuid) Mart Smeets, Walter Ombre, Frank Ka les, Kees Akerboom, Wim Fraenke, Eef Halewijn, Hans van Staveren, Adriaan Helmig en Jan Schappert. Het lijkt een beetje vreemd dat een speler uit een land waarin het tafelten nis op een (hoewel niet veel) hoger peil staat dan in Nederland de kans om bij Tempo Team te gaan spelen met beide handen aangreep. Taylor neemt die be vreemding echter snel weg door te stel len: „De omstandigheden om tafeltennis te spelen zijn in Nederland stukken beter dan in Engeland, al zijn daar misschien een paar spelers die beter zijn dan de topspelers van Nederland. In Engeland modderde ik in m’n eentje maar wat aan, andere mogelijkheden waren er nauwelijks. Als ik een beetje serieus wilde trainen moest ik eerst een aantal mensen opbellen om te vragen of ze als sparring-partner wilden fungeren- Dat is natuurlijk niet de ideale manier. Bovendien moest ik als ik echt serieus wilde oefenen naar Londen en dat is vanaf het dorpje waar ik woonde (Stot- fold, niet ver van Luton - red.) nog altijd zo’n tachtig kilometer. En kijk dan eens naar de mogelijkheden die het spelen bij Tempo Team biedt. In de eerste plaats krijg ik hier een financiële tegemoetkoming, ik heb alle tijd van de wereld om te trainen en bovendien is Tempo Team bezig uit te kijken naar een baantje voor mé. Tot dusver is dat nfiet gelukt, wat natuurlijk vooral komt doordat ik de Nederlandse taal niiet machtig ben, maar als ik straks terugr kom (Taylor gaat in december naar zijn vaderland terug maar is in januari weer paraat als Tempo Team na de winter- pauze opnieuw aan de slag gaat) zal er wel iets voor me gevonden zijn.” In ieder geval zal er Tempo Team veel aan gelegen zijn om de 23-jarige Taylor langer aan de club te binden dan de twee jaar waarvoor hij gecontrac teerd is. Om de hegemonie in Nederland te handhaven was de komst van de man die tweemaal Engels kampioen werd, zich driemaal de sterkste toonde van de Commonwealth en op de Europese rang lijst als vijftiende genoteerd staat niet nodig, maar Tempo Team heeft aspira ties die verder gaan dan het spelen van een hoofdrol in de nationale competitie. Akerboom, inmiddels langdurig ge blesseerd, verhuisde deze zomer inder daad r.aar Den Bosch. Afgezien van vraagtekens, die men bij Janbroers ver haal kan zetten over het juiste tijdstip van Akerbooms overstap (Flamingo’s verhinderde zijn Nederlandse vedette al verleden jaar bij zijn voormalige trai- ner-coach te gaan spelen), zonneklaar is dat zijn Haarlemse vereniging opnieuw werd geplukt. coach. Pas acht jaar later stapte hij op, gelijk met het behalen van de derde landstitel op rij. Het jaar erop ging het landskampioenschap met twee punten verschil naar Transol en volgde een leegloop. Massaro: „Janbroers proberen te behouden was er in 1973 niet bij. Om binnen een achterstand van vier punten. „Uit dat kwartet zie ik nog altijd de nieuwe kampioen komen. Als ik zeg dat ik blij ben met een competitie met gelijkwaardiger ploegen dan voorheen dan betekent dat natuurlijk nog niet dat wij geen kampioen meer zouden willen worden. Dat heeft altijd voorop gestaan. Voorheen was het echter zo dat er te veel teams onder de maat waren net zoals jarenlang het honkbal een zaak was van Sparta en Nicols.” De 37-jarige Massaro is voorzitter van een club die de laatste tien jaar een schitterende staat van dienst verwierf. Vier landstitels, drie bekeroverwinningen en successen in het Europese bekerbas- ketbal regen zich aaneen. Nimmer in die jaren eindigde het team op een plaats lager dan de derde op de eindlijst. Een reeks lauweren die stoelde op een goeie organisatie, prima spelersmateriaal en niet het minst op trainer-coach Jan Janbroers, gedurende drie jaar geas sisteerd door Ron de Wit. Janbroers werd in 1965 door de Haarlemse ploeg uit de hoogste klasse de kern was het aangetrokken na zijn vertrek als bonds- gebrek aan geld). Er is nu duidelijk een terugkerende interesse in de competitie, nadat de vorige werd gedomineerd door Raak Punch. Remington mag nu aan kop gaan na veertien wedstrijden, er moeten er nog 22 gespeeld worden. Kin zo, Buitoni en Punch liggen alle drie fiscale reden ging hij naar België ver huizen en de afstand naar Haarlem vier keer per week overbruggen is dan moei lijk. Zeker als je net bij een nieuwe werkgever komt. Dan is Den Bosch, waar Janbroers een jaar later werd aangetrokken door Remington, natuur lijk iets dichter bij huis. Hij is uiteraard een zeer vakbekwame vent die goed spreekt en schrijft. Dat kun je als coach goed gebruiken bij het doorgeven van je bedoelingen. Je hoort al gauw een woord als basketbalprofessor, maar van die superlatieven hou ik niet zo erg. In het tennistoernooi van Tokio haalde Rolf Thung met Harold Solomon de derde ronde in het dubbel door Fisher/Blocher te kloppen: 3-6, 6-1, 6-0. Merckx en Sercu leiden na één nacht in de zesdaagse van München. AMSTERDAM (ANP) Ajaxcoach Rinus Michels was zoals gewoonlijk nogal laconiek onder het resultaat van de loting voor de Europa cup die zijn ploeg tegenover Levski Sofia bracht. „Ik ken het elftal niet. Het enige contact dat ik met de Bulgaarse voetbal heb gehad is vorig jaar tijdens het wereld kampioenschap in Duitsland geweest. Tja, mijn oordeel? Je moet tenslotte ne men zoals het valt. Er zijn, op papier, lichtere tegenstanders, maar er zijn, ook weer op papier, zwaardere tegenstanders te bedenken. Levski zit daar een beetje tussen in. Je weet de entourage daar. De verre reis is ook een ernstig bezwaar, maar dat is nu eenmaal cupvoetbal”- Frank Kales: „we hadden destijds een super-team." jongens die weggaan omdat ze niet doorbreken, en dat is terecht. Maar er zijn anderen als Walter Ombre die het geduld hadden om te blijven. Walter heeft er veel van kunnen leren, maar je moet voor die positie wel een houten kont en veel doorzettingsvermogen heb ben. Begin 1974 (Egon Steuer was toen coach) heb ik al aan het bestuur laten weten dat ik wel wilde blijven, weten dat ik wel wilde blijven, maar dat ik dan ook op technisch gebied iets wilde doen. De beslissing daarover liet maar op zich wachten en toen Bram Brakel (voorzitter van Delta Lloyd) voor de derde keer bij me kwam heb ik maar besloten coach bij de Amsterdamse club te worden. Ik wilde graag dat Hank Smith, die al twee seizoenen bij Levi’s speelde, meeging. Ik vind hem de beste basketballer in Nederland, dat wil zeg gen in duels van één tegen één. Het systeem dat wij nu bij Delta Lloyd spelen is ook op hem, en op Al Davis, afgestemd. Hij heeft een grote individu ele vrijheid.” Uit de Levi’s formatie van ’73-'74 verdwenen echter niet alleen Kales en Smith maar ook coach Steuer, de door hem aangetrokken Barry Leibowitz (even magistraal als egoïstisch), Jaap Sluik, Eric Dompeling (terug naar Ame rika) en Paul van der Ree. De laatste zat voornamelijk op de bank, nog meer dan Ombre, want het volle tafeltennisteam zijn naam ontleent daarover: „In de eerste plaats willen we een belangrijke rol in Europees verband gaan spelen en bovendien hopen we dat het aantrekken van Taylor door Tempo Team voor de andere clubs een prikkel is zich ook te gaan versterken en op die manier de competitie attractiever te ma ken.” duo Leibowitz-Kales had Steurs voor keur. Van der Ree vertrok naar Re mington, waar hij weer onder Jan broers’ leiding kwam. Dit seizoen telt de Bossche equipe naast Akerboom nog een vierde ex-Levi’s kracht, want Marion neaux keerde na twee Oostenrijkse ja ren in Holland terug. Delta Lloyd heeft trouwens in Lex Kroder nog een derde man die in de Haarlemse ploeg speelde, maar dat was nog in de sponsorloze periode. Kinzo, de voormalige BV Amstelveen opgekocht door Theo Kinsbergen, is de derde ploeg met ex-Levi’s spelers. Van het kwartet Vrolijk, Van Staveren, Hel- rniig en Kip heeft echter alleen de laat ste een vaste plaats in het basis-vijftal. Kip, Akerboom, de Amerikanen Fox en White zij allen maakten deel uit van het Levi’s team ’74-’75. Dat was het eerste jaar dat de Amerikaanse Tom Quinn als coach optrad. Massaro: „Dat was de man van de strengere hand waarover Steuer nu eenmaal niet beschikt. Als je het goed bekijkt is alleen Ombre nog over van de ploeg uit de gloriejaren. Emill Hagens, die het voortreffelijk doet, is dit seizoen ingepast. Hugo Harrewijn draait nu twee jaar bij ons mee, maar van Lions kwamen vier nieuwe mensen. Als Freeman en Bartolomé niet overgeko men waren, hadden we toch Fox en White niet teruggenomen.” Massaro zegt van mening te zijn dat dit Buitoni kwalitatief niet zwakker is dan Levi’s van vier jaar geleden. Een discutabele bewering, als je dit seizoen ziet dat Tom Quinn de beschikking heeft over vijf, hooguit zes volwaardige spe lers. Een groep die in toppers te klein is gebleken en ook te onevenwichtig. Naast schitterende wedstrijden leverde Buitoni ook ondermaatse prestaties. In Den Bosch werd bijvoorbeeld zaterdag een voorsprong van 15 punten verloren om er uiteindelijk met zeven verschil te verliezen. Massaro: .Het is wel waar dat we een constante factor missen die het hele team kan dragen. Ombre en ook Hagens hebben dat in sommige duels wel ge daan, maar een volgend keer lukte dat toch weer niet. Een poging om Kees Akerboom hier te houden hebben we niet gedaan. Hij kreeg van Remington een pakket aangeboden waar wij niet tegenop konden. Dat zou de verhoudin gen binnen de ploeg hebben scheef ge trokken. Het is nu eenmaal zo dat onze spelers de laatste jaren erg in trek zijn geweest. Desondanks reken ik onszelf ook dit jaar met het vernieuwde team tot de titelkandidaten.” Wat het nastreven van het opbouwen van een reputatie in Europa betreft bewees Tempo Team zichzelf afgelopen zaterdag een zeer goede dienst door in het Europa Cup-toernooi het zeer sterke Vasutas Boedapest met 5-4 te verslaan, een regelrechte sensatie al was het al leen maar omdat de winst tot stand kwam nadat de Hongaren een beslissend lijkende 4-1 voorsprong hadden geno men.' het Europese kampioenschap) en Haran- ki. Enigszins verrassend verloor de stoï cijnse Engelsman van de uitgekookte Rözsas. Taylor, die wat minder bevangen tegen grote reputaties aankijkt dan Ne derlandse sportlieden nogal eens plegen te doen: „Voor mij was ’t niet zo’n ver rassing. Zefs toen we met 4-1 achter stonden gaf ik de moed nog niet op. Ik geloof dat Tempo Team een eind kan komen in dit Europa Cup-toernooi. Al leen Vjesnik uit Joegoslavië (met de formidabele tandem Surbek-Stepancic in de gelederen) sla ik zonder meer hoger aan, maar voor de andere ploegen hoe ven we echt niet bang te zijn. We hebben trouwens wel een beetje geluk gehad tegen Vasutas, want met hun sterkst:' speler (Gergëly - red.) erbij hadden we het dacht ik niet gered.” HAARLEM. Jan Janbroers, de man met wie als geen ander de ontwikkeling van het Nederlands basketbal is verbon den, vertelde een half jaar geleden in het weekblad Vrij Nederland een voor val dat illustratief is voor de klasse van Kees Akerboom. Neerlands meest gewil de speler, de hele en halve Amerikanen buiten beschouwing gelaten, die al van af zijn „geboorte” als basketballer bij (Levi’s-)Flamingo’s vertoefde. Janbroers, sinds verleden seizoen coach van het Bossche Remington: „Ik kreeg een tele foontje van Kinzo. Ze wilden het tele foonnummer van Akerboom hebben. Even later belde een andere club met hetzelfde verzoek. Nou, toen zijn wij ook maar in de rij gaan staan.” De volledige loting luidt: Ajax-Levski Spartak Sofia (Bu), Stal Wroclaw (Pol)-Liverpool (GB), Inter Bratislava (Tsj)-Stal Mielex (Pol) FC Brugge (Bel)-AS Roma Ita), Dynamo Dresden (ODL)-Torpedo Moskou (Sov), AC Milan (Ita)-Spartak Moskou (Sov), FC Barcelona (Spa)-Vasas Boedapest (Hon), HSV Hamburg (WDD-FC Port (Por). v

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15