Een huis kopen Refor mpr oduktenvoeding vanuit een eigen filosofie Op het zelfde stramien voortborduren I GROOT POEZENBOEK i<S I Mogelijkheden met Creatine F tips voor vrije tijd Wel kritiek van Voorlichtingsbureau voor de voeding 5^ ■i Vader en zoon in de bocht W iff È3 KW te-: te:::; stuur Kritisch door Leens Macaré o Puur natuur ZelSmedicatie Opleiding *n I 1 "4 15 Specialisten ontvangen opleiding in Duitsland wo R 111Ê rn, s> »0 dit at tiding i 1 ide ezi- :eer oil men daarin, al veel verder, maar ook in Nederland groeit de samenwerking met artsen en diëtisten”. 6 1 jaar. jfs- yan rij- JDS 1 op. ier- tkbaai er :8 28, be- tH eH - E H Bakermat van de reformbeweging is Duitsland, waar in 1890 in Berlijn het eerste reformhuis it gesticht. Doel: de tegenstanders van alcoholgebruik en de aanhangers van „een natuurlijke leef- en geneeswijze” in de gelegenheid te stellen om die produkten te kopen die zij tot dit doel nodig dachten te hebben. Begrippen als „een nieuwe natuurlijke orde” en „een menselijk bestaan in har monie met de natuur” staan eveneens aan de wieg van de reformbeweging, terwijl tegenwoordig ook de veelbespro ken biologisch-dynamische verbouwings- methoden een belangrijke rol spelen. I Het momenteel hoog in aanzien staan de (en in veel reclame-uitingen gretig misbruikte) begrip natuur is niet los te denken van het reformhuis en de re- formwaren. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan heeft de VNR de volgende definitie op papier gezet: „Reformwaren zijn produkten die naar oorsprong, aard, samenstelling en bewerking zo natuur lijk mogelijk zijn, dus met vermijding van belangrijke chemische ingrepen en toevoegingen, waaronder ook zijn begre pen kunstmatige kleur- en conserve ringsmiddelen of andere minder wenselij ke additieven, en die door een hoog gehalte aan belangrijke natuurlijke stof fen en eigenschappen van belang zijn voor het onderhouden van een optimale gezondheid”. „Tarweki&m-olie is gezondheidsolie”. „Algenmeel en algentabletten voor vitaliteit”. „Gezondheids- elixer: voor de biologische verzorging van gezonde zenuwen en het handhaven van een gezonde slaap”. Deze opwekkend-klinkende reclamezinnen zijn wille keurig gelicht uit het advertentiemateriaal in het jubi leumnummer van „Moderne voeding”, het periodiek van VNR-reformprodukten BV te Ede. Het desbetref fende nummer is gewijd aan het 40-jarig bestaan van VNR, de Vereniging van Nederlandse Reformhuizen- men er na droging weer over heen werken. Het aanmaken gebeurt met water. De gemiddelde werkduur van aangemengde poeders is ongeveer twee uur. Als het werkstuk goed droog is doet men er goed aan het te vernissen met blanke cellulose vernis. „Het grote Poezenboek” van Chris tine Metcalf (oorspronkelijke titel „The love of cats”) is voor de poezen liefhebbers om te likkebaarden en te spinnen van genoegen. In dit door uitgeverij In den Toren uitgegeven boek vindt men naast een informatie ve tekst alleen maar kleurenfoto’s en dat in een enorm aantal. Gewone huiskatten, zwerfkatten en zeldzame showpoezen staan er gebroederlijk en gezusterlijk naast elkaar. Je zou kun nen zeggen dat dit boek een foto album is met juichend lofgezang op de kat. Wel wordt er gezegd: je bent vóór of tegen de kat of in de stijl van dit poezenboek: je bent er dol op of je kunt ze niet uitstaan. De tekst bevat veel wetenswaar- digs: over voeding en verzorging, maar ook over andere zaken, zoals het bijgeloof rond de zwarte kat. Wist u trouwens dat kat en hond geen natuurlijke vijanden van elkaar waren en dat je katten met allerlei soorten dieren vrienschappelijk in huis kunt houden, als je maar op tijd met die „samenwoning” start? En wist u dat een kattenmodel, een kat- tenmannequin, zo’n 1500 per dag verdient? En dat katten kleurenblind zijn en ze het altijd op uw niet- bewaakte biefstukje gemunt houden, hoe goed ze ook „opgevoed” zijn? Kortom, voor dat deel van ons volk, dat poezen mint, is „Het grote Poe zenboek” een begerenswaardig object. Nederland, en wijst de rol van het reformhuis als „plaatsvervanger van de dokter” gedecideerd van de hand: „Onze vèreniging is persé geen voorstander van zelfmedicatie. Ja, in reformhuizen ko men inderdaad wel mensen die duidelijk een kwaal hebben en daarover advies verwachten. Maar het is niet de opgave van het reformhuis om voor arts te spelen. Leden die dit wel proberen te doen, krijgen een waarschuwing. Ze lo pen bovendien het risico, dat ze van verdere levering van produkten worden uitgesloten. Iets anders is dat wij wel streven naar en groeiend samenspel met de medische wereld. In Duitsland is In Nederland zijn de eerste (eenvoudi ge) reformhuizen tussen 1920 en 1930 van de grond gekomen. In de herfst van 1935 werd de Vereniging van Nederland se Reformhuizen opgericht. Doel: orde te brengen in de bestaande verhoudingen, de ontwikkeling van reformgedachte en reformhuis te bevorderen, en het creë ren van een eigen verenigingsmerk. Over die ontwikkeling mag die jubilerende vereniging op het ogenblik niet klagen. Met de verontrusting over allerlei mi lieuzaken en over het binnenmarcheren van chemische middelen in landbouw, tuinbouw en voedingsmiddelenindustrie is de belangstelling voor „het reform huis” in het laatste decennium in op waartse lijn gegaan. Momenteel zijn er in Nederland enkele tientallen reform huizen en enkele honderden verkoopa dressen voor reformartikelen. Zijn de verkopers van al die reformprodukten geschoolde, ter zake kundige voorlichters in dit specifieke stuk voedingsweten- schap? Vooral het hanteren van een begrip als natuurlijke geneeswijze en de aan wezigheid van zogenaamde natuurge neeskundige produkten in reformhuizen houden een levendige discussie tussen vóór- en tegenstanders overeind. Meer dan eens is de kritiek op de reformbe weging toegespitst op het verwijt dat de reformgedachte bepaalde ongewenste vormen van „zelfmedicatie” in de hand zou werken, en dat zogenaamde gezond- heidsvoedsels worden gepropageerd als middel tegen bepaalde ziekten en aan doeningen. VNR-secretaris Reurik laat op dit punt geen twijfel bestaan omtrent de gedachten van de reformaanhangers in De spitse teken- en woordspelingen van Peter van Straaten, bekend als „De vader en zoon”, z(jn weer in een nieuw deeltje gevangen: „Vader en zoon in de bocht”. Ondertitel van dit weer kostelijke boekje: alweer nieuwe avonturen van ons vroljjk tweetal waarin opgenomen onze bijlage .Vader en zoon in het jaar van de vrouw”. Er worden weer allerlei zaken door het tweetal (soms in gezelschap van een vrouwtje dan weer van een buurman, maar meestal alleen met zijn tweeën (aan de orde gesteld. Dat zijn zaken die actueel zijn of problemen of begeerten, die van alle tijd zijn. Maar schrijven over „Vader en zoon” is eigenlijk zinloos. Je moet de tekening en teksten zien. En zien is genieten (Uitgeverij Van Gennep). Behalve met de kwast kan. men ook met het paletmes aan de slag. Bij deze techniek maakt men het poeder dikker aan, zodat er een pasta ont staat. Andere technieken: krastech niek, schraaptechniek (waarbij door uitschraping dieptewerking ontstaat.) Tenslotte kan men van het poeder ook mozaïeksteentjes maken. Hoe men dat moet doen staat uitvoerig op de gebruiksaanwijzing vermeld. De poeders moeten op een droge plaats bewaard worden. Dit creatine is be slist een aanwinst voor de markt van het creatieve bezig zijn. „Reformvoeding”: een begrip dat in Nederland al bijna een halve eeuw oud is, dat heilig-overtuigde voorstanders en kritische tegenstanders heeft, maar waarvan in ieder geval de essentie de doorsnee-con- sument lijkt te ontgaan. Dat het begrip „reform” een uitgebreide voorgeschiedenis en diepzinnige achter gronden heeft, wordt snel duidelijk tijdens een ge sprek met Wolfgang Reurink, secretaris van het VNR- bestuur en tevens eigenaar van Nederlands oudste reformhuis, dat aan het Haagse Anna Paulownaplein staat. bouwprodukten), artikelen voor natuur lijke lichaams- en schoonheidsverzor- ging, natuurgeneeskundige produkten, alsmede boeken over onderwerpen als homeopathie, kruiden, voeding, dieet. Vaak is er een afdeling dieetprodukten voor, bijvoorbeeld, het zoutarme en sui kervrije dieet. SSèï’S?.; -tmuu».....,- Deze wat langademige definitie slaat dan op de aanwezigheid in de reform winkel van volwaardige voedingsmidde len (waaronder biologisch of biologisch- dynamisch verbouwde land- en tuin- Zoals in alle handwerkboeken laai ook „Ideeboek Borduren” (Ideeboek BV, Amsterdam) weten, dat. het be langrijkste is, dat men zelf kreatief bezig is, dat men aan de hand van gegevens uit het boek zelf de handen uit de mouwen steekt, de gebaande paden laat voor wat ze zijn en het borduur-avontuur tegemoet moet gaan. Natuurlijk moeten er voorbeel den in zo’n boek staan. Daar ontkomt ook en gelukkig Nora Hana niet aan in dit Idee-boek. Want, het streven is natuurlijk prachtig, maar het komt er toch op neer, dat de meesten onder ons kopieïsten zijn en dat praat je er niet zo snel uit. Dit borduurboek verschilt dus uiteinde lijkhoe anders het ook aangepre- zen wordt niet zo erg veel met de andere. w Hoewel Reurik géén fanatiek doordra- ver op het eigen reform-stokpaard blijkt te zijn, is zijn relaas over de jubilerende vereniging toch doordrenkt van die die pere achtergronden. Voor „echte” re- formmensen is het begrip juiste voeding onverbrekelijk verbonden met een ver standige levenswijze, de gezondheid van het lichaam met die van de geest. Re- formvoeding is een begrip met een heel eigen filosifie, die alles te maken heeft met een harmonisch levenspatroon. Het gaat de aanhangers om „het hele samen spel van voeding, gezonde geest, gezond lichaam”, aldus Wolfgang Reurik, van vader-op-zoon met de reformgedachte meegegroeid. SK. WAS EUV KAKZ. 1ONGÊH V»OR aan het neic. J HEB iK WeoC-estcJuKP 1 iti '9 Ie man-Mijnhardt (uitgave Zomer en Keuning), behandelt een speciaal as pect van het borduren, zoals de titel al aangeeft. Het gaat hier om het volborduren van het stramien. Mary Rhodes geeft ook een beknopt over zicht van de borduurgeschiedenis, met name dan petit-point, op stramien en tapijtvervaardiging (tapisserie). Ze geeft ontwerpen van patronen, werk- Het boek is mooi royaal opgezet, met duidelijke en aantrekkelijke il lustraties (foto’s van interieurs, van collages, van handwerken) werkteke ningen en tekeningen voor technische zaken zoals diverse steken. Er staat behoorlijk wat verklarende tekst in (duidelijk meer dan in andere boeken van dit formaat). Als je het helemaal doorgenomen hebt weet je veel zo niet alles van het borduren. Een woord van lof (dat mag ook wel eens) voor de ontwerper van de om- slag. „Borduren” wordt gevolgd door uitgaven in dezelfde serie van haken, breien en knopen. Het boek „Tapisserie” van Mary Rhodes, bewerkt door Henriëtte Lis tekeningen en bespreekt kleuren en structuren. Omdat juist met dit soort borduurwerk het stramien, het bor duurraam van groot belang is, wordt daar apart aandacht aan besteed. Ook het materiaal en het spannen worden behandeld. Er staan prachtige voor beelden in. De ontwerpen zijn van diverse kunstenaars, alsook van de schrijfster zelf. Goede en nuttige informatie over kopen en huren van een woning vindt men in „Uw eigen huis”, een gids voor het financieren en inrichten van het eigen huis, een uitgave van de Algemene Bank Nederland. Het boekje is samengesteld door G. Riet man. Het is leesbaar geschreven. Rietman heeft de hele gang van za ken onder de loep genomen: vanaf het peinzen over een eigen huis of ander huis tot aan het eindelijk in een luie stoel in dat huis zitten. Er komt heel wat kijken, voordat je in die stoel terecht bent gekomen. Het plezierige is, dat er heel wat kleine, maar toch uiteindelijk belangrijke, practische zaken besproken worden. Er wordt uiteengezet, waar je mee te maken krijgt als je besloten hebt een eigen woning te gaan kopen: met ruimtelijke ordening, met allerlei be palingen, met financiën, met moge lijkheden tot verbouwing. Waar moet je dan allemaal op letten? Het boekje geeft volop adviezen, tips en waar schuwingen (niet te lichtvaardig over bezwaren heen stappen). Het be spreekt de meest voorkomende types huizen en hoe ze eventueel door wei nig ingrijpende „trucs” veranderd kunnen worden. Ook de inrichting in grote lijnen komt ter sprake. Aan het einde van „Uw eigen huis”, dat voor 1,50 te koop is, bij de ABN, treft men adressen aan van instellingen, die men wel eens nodig zou kunnen hebben. ==k--l x»\) I I I 1^ Alabastine heeft zich nu ook ge voegd bij degenen, die ons creatief aan het werk willen zetten. Men heeft een modelleermateriaal in poe- derVonn uitgedacht. Dit creatine, voortgekomen uit het Alabastine cel lulose vulmiddel, kan men voor aller lei doeleinden gebruiken, zoals schil deren, modelleren, mozaïek maken. Zoals men ziet zijn er nogal wat mogelijkheden. Om te beginnen kan men schilderen met de kwast en penseel. Het best kan men spaanplaat of multiplex als ondergrond gebrui ken. Dat geeft de stevigste aanhech ting. Men moet de poeder, die ver krijgbaar is in de basiskleuren rood, geel, blauw plus zwart en wit (zodat men verder alle andere kleuren door vermenging kan krijgen), dusdanig op dikte brengen, dat men er goed met de kwast mee kan werken. Wanneer men een laag heeft opgebracht, kan Kritiek is (en wordt) de jubilerende vereniging niet bespaard. Een stuk rela tiverend proza over reformprodukten komt van onverdachte zijde, namelijk van het voorlichtingsbureau voor de voeding, dat een speciaal vouwblad aan redormprodukten heeft gewijd. Daarin wordt onder meer gesteld dat aan zekere „volwaardige” produkten dikwijls een overdreven waarde wordt toegekend en dat de totale voeding zonder meer goed van samenstelling moet zijn, willen re formprodukten een bijdrage leveren aan de gezondheid. Opgemerkt wordt ook, dat termen als biologisch-zuiver en biologisch-dyna- misch gekweekt niet wettelijk be schermd zijn en dus geen garantie bie den voor totale afwezigheid van bestrij dingsmiddelen. Ook valt het voorlich tingsbureau over toelichtingen en ge bruiksaanwijzingen bij sommige produk ten, die valse hoop op genezing van bepaalde ziekten zouden wekken. Ten slotte worden veel produkten in soort zaken „vrij duur” genoemd. t Dat die prijzen inderdaad wat hoger liggen dan die van normale voedings middelen, moet volgens de secretaris van het VNR-bestuur worden toegeschreven aan het feit dat het reformprodukt geen massa-artikel is. Kostprijs en transport kosten zijn vaak hoger nog geen 25 procent van de verkochte produkten komt tot nu toe uit eigen land. Veel grondstoffen moeten worden geïmpor teerd, veel reformartikelen komen uit Duitsland en Zwitserland. voor I GEZINÉORMATIE ’523, BB 1 „Helaas”, zegt Wolfgang Reurik, „heb ben wij als Nederlandse reformbeweging nog geen eigen speciale vakopleiding. Wat dat betreft drijven wij op Duitsland dat de grootste, best georganiseerde re formbeweging ter wereld heeft, met meer dan 2000 reformhuizen. In Oberstadten is de Reform-Fachakade- mie, een vakschool waar leden van de Nederlandse reformbeweging jaarlijks een studieweek kunnen volgen. En ver der hebben wij in Ede onze maandelijk se scholingsdagen waar voedingsspecia- listen cursussen geven. Er wordt ge streefd naar een zo vakkundig mogelijke aanpak”. VoLÖÉWS «'J W«f HET EEN EEM.eW een OE weErwU eba/ H»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21