Pas acht van de veertien slachtoffers geïdentificeerd c 2 doden in Amsterdam VHP-leider Lachmon Unilever geeft 26.500 als beloning overleg willen aanvaarden denkt aan aftreden u Den Uyl: „Akzo moet internationaal ,1 dit dw] I T c Verkeer eist dit weekeinde 7 slachtoffers 2 len van den Heuvel boos op partijleden WERKGELEGENHEIDSCONFERENTIE VAN NVV-JONGEREN Hoogovens-Biliton meerderheidsbelang Belgische Sidal f llll Hg Ha IMH M MAANDAG 1 0 NOVEMBER 1975 2 BUITENLAND EN BINNEN» Quest (Van onze redactie binnenland) Angola Daily News u- Nixon Psoriasis Brief Onderscheidingen Overleden Drugs Cuba Vietnamactie ,*3 BEEK Van de veertien mensen die vrijdag bij de explosie van een nafta-kraker van DSM-chemie het leven verloren, zijn er pas acht ge ïdentificeerd kunnen worden. Met Openbaar Ministerie van Maastricht heeft alle stoffelijke resten in beslag genomen en in verzegelde kisten laten overbrengen naar het Sint-Barbaraziekenhuis in Geleen. S13' *55 Sif C I .1 BEEKBERGEN (ANP) Minister-preident Den Uyl vindt dat Akzo en Enka-Glanzstoff overleg met de vakbeweging op internationaal niveau moet aanvaarden. Hij zei dat zaterdag op de conferentie over werkgelegen heid van het NVV-jongerencontact in Beekbergen. Den Uyl zei dat de internationale vakbeweging even veel verantwoor delijkheid heeft als de multinationale ondernemingen en daarmee recht op controle op de investeringen. „Dat moet doorgedrukt worden, dat moet geaccepteerd worden”, aldus Den Uyl. sr Schade bij DSM loopt op tot f 100 miljoen van van WEERRAPPORTEN 5 -4 groep vooraan- Drentse PVDA- 0,1 o overwegend droog en weinig verandering in het huidige temperatuur-niveau. 10 16 16 5 9 9 7 10 8 7 16 9 10 5 13 15 15 5 15 0 8 16 16 5 7 6 16 22 24 20 7 8 8 8 8 7 7 8 7 4 12 10 4 5 3 10 17 16 12 3 1 2 1 3 3 2 2 4 1 3 0 7 0 0 Een deel van de nafta-kraker, waar de exploitatie plaats vond. de straatstenen terecht. Hij overleed ter plaatse. Gisteren is in zijn woning in Delft prof, dr R. Timman overleden. Hij werd 58 jaar. Hij was hoogleraar aan de techni sche hogeschool in Delft en lid van de club van Rome. Prof. Timman is de va der van de schaker Jan Timman. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: o nnw n o o nno w.stil w.stil w o ono zo n ono w.stil nw w.stil zzw nnw w.stil nno o no wzw ozo wnw nno w.stil zzo zzw o no ono ono ono ozo ono ono no o 0 0 29 0 0 17 6 0 0,7 0,4 0,4 0 0,1 0 0 0 0 0,3 0 1 0 ROTTERDAM (ANP) Aan de heer A. Verveer, lijnoperator in de margari- nefabriek van Van den Bergh en Jur gens BV (Unielever) is een ideeënbusbe loning toegekend van bruto 26.500. 4 11 2 4 4 4 3 0 5 7 In Rouwerbergen is gistermiddag een 31-jarige vrouw uit Franeker overleden aan de gevolgen van een verkeersonge val. De vrouw zat in een auto, die uit de bocht vloog en in de berm raakte. Ze zat naart haar man die de auto bestuur de. Gistermorgen is- een vierjarig jongetje overleden nadat hij van de tractor van zijn vader was gevallen. Hij zat achter in de bak van het voertuig. Hij viel achterover en kwam met zijn hoofd op d( V€ ge m or M St g’ m C le e< C br Pi loi le< sis m w< ee df ve m lo F) V( er v< in dc zi fi ti d d Ci h o SI c z. bew. 1. bew. z. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. z. bew. 1. bew. 0,1 7 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 Het zal zeker tot woensdag duren, eer de begrafenis van de geïdentificeerde slachtoffers zal kunnen worden geregeld. Met de nabestaanden van de slachtoffers zal nog overleg worden gepleegd over een gezamenlijke begrafenis. De slacht offers die niet meer geïdentificeerd kunnen worden, zullen volgens wettelij- ke voorschriften op een door de officier van justitie in Maastricht aan te wijzen plaats worden begraven. Gebruikelijk is dat dat gebeurt in de gemeente waar het overlijden heeft plaatsgevonden in dit geval de gemeente Beek. regenb. 1. bew. onbew. z. bew. h. bew. geh. bew. geh. bew. h. bew. h. bew. onbew. z. bew. z. bew. regen z. bew. onbew. motregen 1. bew. mist regen geh. bew. z. bew. regen z. bew. geh. bew. regen geh. bew. regen 1. bew. regen onbew. Ze verzochten het PVDA-bestuur on dubbelzinnig te verklaren „dat de PVDA als democratisch socialistische partij de dictatuur onvoorwaardelijk afwijst, of deze van links of van rechts komt”. Mevrouw Van den Heuvel zegt in haar brief het te betreuren dat de onderteke naar niet vooraf contact met haar heb ben opgenomen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Volgens de voorlopige tellingen heeft de nationale Vietnamactie voor de bouw, inrichting of herstel van drie scholen in Noord-Vietnam en een ziekenhuis in Zuid-Vietnam ruim 282.000 gulden opge bracht. Het is het resultaat van de collectes die de afgelopen week in onge veer 70 steden en dorpen zijn gehouden. De organisatoren verwachten dat nog via de giro geld zal binnenkomen waar door het totaalbedrag op ruim 400.000 gulden zal komen. Zaterdagmorgen is in de gemeente Poortugaal een 54-jarige man uit Rot terdam overleden na een verkeersonge luk. De man raakte met zijn auto in een sloot. Volgens de politie is de oorzaak van het ongeluk dat de man onwel is geworden en toen in de sloot is gereden. Een man uit Weurt is dit weekeinde overleden nadat hij was overreden door éen auto. De man negeerde een op rood staand voetgangerslicht, aldus de rijks politie. Wear In binnen* en buitenland Ongeveer 80 mensen hebben zaterdag middag in Den Haag gedemonstreerd bij de ambassades van Zuid-Afrika, de Ver enigde Staten, Portugal en Zaïre om te protesteren tegen de interventie in An gola, onder meer door Zaire, en voor overdracht van de macht in Angola aan het MPLA, een van de drie bevrijdings organisaties in dat land. Voor de ambas sade van Portugal is gedemonstreerd om steun en erkenning te vragen voor het MPLA. De demonstranten waren voor namelijk in Nederland werkende Kaap- Verdianen. „Mijn verbazing en eerlijk gezegd ook boosheid geldt vooral het feit dat u klakkeloos bent uitgegaan van een kran- teartikel bij het ventileren van uw „zeer grote verontrusting” over openbare uit latingen van de partij voorzitster”, aldus mevrouw Van den Heuvel. De 25 partij genoten hadden in een open brief be zwaar gemaakt tegen uitlatingen van de pari ij-voorzitster over de verschillen ,t i-. r-ii li -kse en rechtse dictaturen. In een brief van de PvdA aan minis ter-president Indira Gandhi van India zegt het PvdA-bestuur de situatie in dat land ontstellend te vinden en volstrekt in strijd met alle principes van de stichter van India, Mahatma Gandhi. Dit naar aanleiding van het grote aantal politieke gevangenen, het verbod van bijna alle politieke partijen, die de Indi ase regering niet welgezind zijn, en de volledige perscensuur. Een Franse pater, leider van een cen trum tot hulp van ex-verslaafden, is dezer dagen in staat van beschuldiging gesteld op verdenking van drugsmokkel. Hij heeft bekend zelf verslaafd aan heroine te zijn. Hij werd aangehouden na een bezoek aan Amsterdam, waar hij de drugs had gekocht van het geld dat hij van liefdadige instellingen had ont vangen ten behoeve van zijn centrum. het overplaatsen van rijksdiensten. Het is een stukje solidariteit, al begrijpen we dat het een offer is.” Namens de staat Israel heeft de Israë lische vice-premier en minister van bui tenlandse zaken Jigal Alton gistermiddag in Amsterdam meer dan 60 Nederlan ders, die in de tweede wereldoorlog joodse medeburgers hebben gered, on derscheiden met de eremedaille en de oorkonde van Jad Vashem. De oorkonde geeft recht om een boom te planten in de „laan der rechtvaardigen” op de Is raëlische herdenkingsheuvel bij Jeruza lem. Een deel van de onderscheidingen werd postuum verleend. Velen in Suriname hadden gehoopt, dat met het naderen van de dag van de soevereiniteitsoverdracht de coalitie en de oppositie dichter tot elkaar zouden worden gebracht. Helaas is hiervan wei nig te merken- Het gevolg van dit alles is, dat men voor de reisbureaus steeds langere rijen van Surinamers van Hin- doestaanse afkomst ziet, die proberen om nog jp het laatste moment naar Nederland te vertrekken. a> c E» «S De heer Den Uyl stelde zich voorzich tig op tegenover de vraag of het juist is dat mensen door machines worden ver vangen. „Het is niet zo, dat iedereen werk heeft als we die ontwikkeling stopzetten. Er gaat 60 percent van de produktie naar het buitenland. Om te concurreren ben je gedwongen om mee te doen. Blijf je achter, dan gaan we onherroepelijk voor de bijl. Het is wel zo dat de overheid investeringen aan- moedigt in arbeidsintensieve produkties”. Den Uyl kondigde aan, dat in de struc tuurnota die rond de jaarwisseling ver schijnt, andere vormen van hulpverle ning worden voorgesteld. „De fiscale investeringsfaciliteiten zien we niet meer zo. We zoeken het meer in waarborgen voor arbeidsplaatsen”. AMSTERDAM (ANP). Een ver keersongeluk op het Rokin in Amster dam heeft zaterdagnacht hei leven re kest aan een 19-jarige motorrijder. De jongeman siceg met zijn motor over de kop nadat hij tegen de trottoirband w.?s gebotst. Een andere man vond de dood toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom botste. Volgens de politie was bij beide ongelukken rijden met te hoge snelheid de vermoedelijke oorzaak. Minister-president Den Uyl zei erin te geloven, dat het opheffen van de werk loosheid mogelijk is. Op de vraag of de bestaande werkloosheid de schuld van het kapitalisme is zei hij: ja en nee. De verstoring van de wereldeconomie schrijft Den Uyl goeddeels toe aan het In de ziekenhuizen in Hoensbroek, Sit- tard en Geleen liggen nog 16 van de meer dan honderd mensen die bij de ramp gewond raakten. De toestand van hen is zorgelijk. Gisteravond waren in al 862 gevallen o. E SS De materiële schade die de ramp op het industrieterrein heeft veroorzaakt, is veel omvangrijker dan aanvankelijk werd becijferd. Ze stijgt waarschijnlijk tot aan de 100 miljoen gulden. Niet alleen zijn de kraakinstallatie en de bijbehorende gebouwen en fabrieken verloren gegaan, ook veel andere fabrie ken en magazijnen van de divisie kunst stoffen van DSM op het industrieterrein Beek zijn grotendeels verwoest. De di rectie van DSM heeft inmiddels laten weten dat alle produktieactiviteiten stil liggen totdat alle fabrieken en installa ties zorgvuldig op schade zullen zijn gecontroleerd. Hij krijgt dit bedrag voor een vinding, die op een moment, dat de verpakkings- prijzen sterk stegen, het mogelijk maak te dunnere margarinebekers te gebrui ken op de vul- en verpakkingslijnen, zonder dat de hoedanigheid van verpak kingen werd aangetast. De beloning is gebaseerd op de besparing aan materi aal dat wordt gebruikt voor de vervaar diging van met name 500 grams-marga- rinekuipjes, aldus Unilever. Omgeveer duizend mensen namen aan de vergadering deel, veel minder dan de partij had gedacht. Lachmon was tijdens het weekeinde nog de districten in ge weest om zijn aanhangers op te roepen naar de vergadering te komen. Lachmon, die voorzitter is van de VHP-fractie in de Surinaamse staten, toonde zich zeer teleurgesteld in de han- IJMUIDEN. (ANP)Hoogovens muiden BV heeft met de Belgische Sofi- cal SA in beginsel overeenstemming be reikt over de overneming door Hoogo vens van de in het bezit van Sofidal zijnde 51 pet van de aandelen van twee Nederlandse houdstermaatschappijen Fi- nalu BV en Alufin BV, aldus Hoogovens. Sedert 1970 bezitten Hoogovens en Billiton BV elk reeds 24,5 pet in deze twee Nederlandse ondernemingen, die op hun beurt samen 61,5 pct. van het aan delenkapitaal van de in Brussel geves tigde Sidal NV bezitten. Door deze overneming, die een uit vloeisel is van in 1970 gemaakte afspra ken, zal Hoogovens samen met Billiton een indirect meerderheidsbelang in Sidal verkrijgen. De overige aandelen in Sidal (38,5 pet.) zijn in handen van de Franse groep Pechiney Ugine Kuhlmann. delwijze van ir. Hindori, het VHP-sta- tenlid dat zich onafhankelijk van de partij opstelde en tegen de wil van zijn fractie meewerkte aan een quorum voor statenvergaderingen. Lachmon: „ik had Hindori voorbestemd als een van mijn opvolgers. Ik heb hem de knepen van de politiek geleerd. Hindori heeft nu de trucs die hij van mij heeft geleerd op mijzelf toegepast, aldus Lachmon, die een zeer vermoeide indruk maakte. Iedere handreiking vanwege de rege ring wordt inmiddels kordaat door de oppositie afgewezen. Minister-president Arron bood deze week zowel de coalitie als de oppositie een lunch aan om de toekomst van het land in een informele sfeer qven te kunnen doorpraten. Oppo sitieleider Lachmon wees deze uitnodi ging van de hand omdat het niet schrif telijk gedaan was. Nederland en Cuba hebben dezer da gen in Havanna, aan het slot van het bezoek van minister voor ontwikkelings samenwerking drs. J. P. Pronk, een overeenkomst getekend voor technische samenwerking. Cuba krijgt dit jaar tien miljoen gulden voor het uitbaggeren van de haven van Havanna en voor studie projecten op' het gebied van babyvoeding en graanproductie. In de discussie met NVV-jongeren zei de minister-president het niet uitgeslo ten te achten, dat aan de regeling voor werktijdverkortingen misbruik wordt gemaakt. „De richtlijn is, dat aantoon baar moet zijn dat een bedrijf anders tot ontslagen moet overgaan. Het kan zijn de de arbeidsbureaus de richtlijnen niet helemaal juist toepassen, hier kun nen fouten bij worden gemaakt, maar het gaat om het in dienst houden van mensen”, zei Den Uyl. Het instituut ziektekostenverzekeraars ambtenaren (ISA) heeft besloten de be handeling van psoriasis-patiënten in het internationale behandelingscentrum aan de Dode Zee in het voorzieningspakket op te nemen. Het ISA, waarbij gemeen teambtenaren zijn aangesloten, is hier mee de eerste Nederlandse ziektekosten verzekeraar die het aan lijders van pso riasis mogelijk maakt om zich te laten behandelen in het internationale psoria sis-centrum. PARAMARIBO (ANP). De Suri naamse oppositieleider Lachmon over weegt r.a tientallen jaren uit de Suri naamse politiek te stappen. „Ik ben nu 59 jaar en zal uit de politiek moeten treden”, zei Lachmon gisteravond in Par ramaribo tijdens een openbare vergade ring van zijn Hindoestaanse VHP-partij. teravond brandde de laatste tank met 750.000 kubieke meter nafta nog. Zij vormde een bedreiging voor de er vlak bij in gashouders opgeslagen propeen en benzeen. Het Tweede-Kamerlid Konings (PvdA) zei dit weekeinde in Geleen en andere gemeenten rondom het DSM-terrein pa niek te hebben geconstateerd onder de bevolking na de ontploffing van de naf- ta-Kraker. Volgens hem was er geen enkel gecoördineerd contact tussen de zes gemeenten die om het terrein heen liggen Konings heeft vorig jaar monde ling vragen gesteld over een rampen plan. Enige tijd geleden heeft hij deze vragen schriftelijk herhaald. Hij wees op een rampenplan dat bestaat voor de kerncentrale in Borssele. Oud-mijnwerkers en jongeren richtten zaterdag na een bijeenkomst in Elsloo de Actiegroep Verontruste Burgers op. Zij zullen handtekeningen verzamelen van mensen die verontrust zijn wegens het niet bestaan van een afdoend ram penplan. De handtekeningen gaan naar de ministers van economische zaken en van binnenlandse zaken, alsmede naar de hoofddirectie van DSM en naar de colleges van burgemeester en wethou ders ir de gemeenten in de buurt van de DSM-fabrieken. De actiegroep wil op korte termijn een uitgewerkt rampen plan en een uitbreidingsstap voor DSM in de richting van woonkernen. De Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) afdeling Limburg en de Actie groep Rooie Reuzen hebben in een tele gram aan de gemeentebesturen van Stein en Sittard „hun afschuw” uitge sproken over het doorgaan van de na jaarskermis in dié gemeenten. Zij eisten directe stopzetting van de kermis, die tot morgen zou duren. Op de Limburgse voetbalvelden werd gisteren voor het begin van de competi tiewedstrijden een minuut stilte in acht genomen ter gedachtenis van de omge komenen. In de Limburgse kerken en in Amersfoort, waar kardinaal Alfrink een plechtigheid leidde bij gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan van de KRO, werd voor de slachtoffers ge beden Koningin Juliana heeft vrijdagavond een telegram gezonden aan de directie van DSM in Geleen. De tekst van het telegram luidde: „Diep geschokt door de belichten van een ramp, die de DSM overviel, betuigen wij u ons groot mede leven met alle getroffenen en hun nabe staanden”, was getekend Juliana en Bernhard. verweten, omdat het juist op de econo mische onafhankelijkheid gaat van de ontwikkelingslanden. De heer Den Uyl reageerde daarop: „Het hoeft geen neo kolonialisme te zijn. In New York heeft de derde wereld in mei zelf gevraagd om investeringsgoederen. Daarmee bouwen ze zelf bedrijven op. Daarom is het een plicht die goederen te geven”. „Dichter bij huis”, zei Den Uyl, „is er de strijd met de werknemers om de werkgelegenheid. Daarbij gaat het ook om het in stand houden van de over heidsuitgaven. Daartegen loopt men storm, men vindt het verkeerd, maar wij staan als kabinet voor het op peil hou den ervan en voor het op peil houden van de koopkracht. Dat de werkloosheid in de bouw lager is, is al een gevolg van dergelijke regeringsmaatregelen. Als belangrijke maatregel om de werkloosheid te bestrijden noemde mi nister-president Den Uyl spreiding van werkgelegenheid over de regio’s in het land en over de verschillende bedrijfs takken”. „Als de conjunctuur gaat aantrekken, en dat zit er in, al is het niet direkt, dan is de selectieve investeringsregeling van het grootste belang. Naar het noorden brengt de overheid arbeidsplaatsen door Twee Nederlanders op Sardinië heb ben in een telegram meegedeeld dat het vermiste zeilschip Quest op 1 november ten zuidwesten van San Pietro is gezien. De twee doen met klem een beroep op de Nederlandse regering om alle moge lijke steun. „Een zoekactie boven de Afrikaanse kust is dringend noodzake lijk. Help ons”, zo stond in het telegram. Het zeilschip Quest vertrok op 22 okto ber voor een zeilreis met passagiers. Er bevinden zich zes Nederlanders aan bood van het schip. Het schip had 26 oktober op plaats van bestemming moeten aan komen. Aantal uren zon 1 tot 6, minimum tempera tuur omstreeks 2 graden, maximum tem peratuur omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. DINSDAG 11 NOVEMBER Zon op 7.52 uur onder 16.56 uur Maan op 13.50 uur onder uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.14 uur en 21.47 uur Laagwater 4.37 uur en 17.04 uur Deskundigen van DSM achten de kans groot dat een pas dit jaar in gebruik genomen polyethyleenfabriek onherstelbaar zal zijn vernietigd door senade aan gebouw en technische instal latie. Politie, arbeidsinspectie en experts van DSM stellen een onderzoek in om acnter de oorzaak van de ramp te ko men. DSM-woordvoerders verwachten dat dat onderzoek maar korte tijd zal vergen. De resultaten zouden zeker niet zo lang op zich laten wachten als vorig jaar na de explosie in het Britse Flixbo- rough, waar een fabriek die voor de hedt eigendom van Staatsmijnen was, uit elkaar barstte en 28 mensen het leven verloren. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een groep werknemers het gebouw bezet van de Scottish Daily News in Glasgow. De krant moest zaterdag we gens economische moeilijkheden sluiten. De bezetters hebben gezegd dat zij een actie van lange duur van plan zijn en dat zij bereid zijn voor het gebouw en interieur „met hun leven te betalen”. Volgens de Los Angelos Times van zaterdag stelt een Amerikaanse parle mentaire commissie een onderzoek in naar de mogelijkheid dat ex-president Nixon over een geheime bankrekening op de Bahamaeilanden beschikt. De Amerikaanse autoriteiten zouden een tip hebben gekregen dat Nixons naam op een lijst van klanten staat van een bank in Nassau. Deze bank zou het enkele honderden Amerikanen mogelijk hebben gemaakt op frauduleuze wijze geld bij haar onder te brengen. van schade buiten het industrieterrein van DSM gemeld. Een speciaal team van twaalf mensen van DSM heeft met de registratie daarvan de handen vol gehad. Met nogal veel nadruk maakte DSM- woordvoerder Leo van der Waal gewag van de vele „hartverwarmende reacties” die met het melden van de schade gepaard gingen. „Het merendeel van die mensen leeft erg mee met DSM. Er waren meer elf negatieve reacties te horen”. De minister-president noemde het een grote schande dat in een groot deel van de wereld een tekort aan alles bestaat. „Daarom brengen wij in de vorm van ontwikkelingshulp drie miljard gulden naar de ontwikkelingslanden. Dat is niet alleen een vorm van solidariteit, het gaat ook om meer koopkracht geven aan de derde wereld. Het vooruitgaan van de koopkracht daar is mede een sleutel- voorwaarde voor het verdwijnen van de werkloosheid in de westerse wereld”, aldus Den Uyl. In de discussie werd hem om deze opmerking neo-kolonialisme ongeordende kapitalistische stelsel. Maar hij wees er ook op, dat het feit dat er meer wordt uitgegeven dan ge produceerd een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid is. DEN HAAG (ANP) PVDA-voor- zitster mevrouw len van den Heuvel, heeft in een brief de kritiek van de hand gewezen die een staande Groningse en leden heeft uitgeoefend op haar uitlatin gen over de DDR. In de bedrijfstakken zal bijvoorbeeld de werkgelegenheid in de confectie min der worden, zei Den Uyl, omdat de produktie elders in de wereld goedkoper kan. Hij vindt, dat de confectie dan niet kunstmatig overeind moet worden ge houden, maar dat wel de problemen planmatig moete.- worden opgevangen. „Daarom moet de rol van de Nederland se Herstructureringsmaatschappij (Ne- hem) en die van de regionale ontwikke lingsmaatschappijen veel belangrjjker worden”, aldus Den Uyl. Nog altijd markeerden gisteravond zwarte rookwolken voor duizenden voorbij trekkenden de plaats waar het tankpark van de nafta-kraker na de explosie in lichterlaaie werd gezet. Gis- i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2