Topman Dassault ontslagen VOORBEREIDING VERKIEZINGEN VOOR HERENIGING VIETNAM Meer dan 1300 mensen opgepakt in Argentinië Breytenbach voor rechter Vliegveld van Bom bij huis van oud- premier Heath Nadelige effecten voor zakenleven gevreesd na ontvoering Angela Davis geeft weer les Dacca heropend Portugese premier: „Er moet rust in het land komen” IP4 I HERREMA LIMERICK door nico scheepmaker Waaghals MAANDAG 1 O NOVEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND CORRUPTIESCHANDAAL f t e t 1 t t i i t (Van onze speciale verslaggever, Harry Kuiper) DUBLIN/ROTTERDAM Ier land zal zijn wetgeving op het ge bied van misdrijven tegen de staat aanpassen, zo heeft de minister van Justitie, Patrick Cooney, dit week einde aangekondigd. Hij wil dat veel zwaardere straffen kunnen worden opgelegd dan thans moge lijk zijn voor kidnappers als die van de Nederlandse fabrieksdirecteur, dr. Tiede Herrema. LISSABON (Reuter, UPI) Een toespraak van de Portugese premier José Pinheiro de Azevedo op een openluchtbijeenkomst van circa 40.000 aanhangers van zijn regering is gisteren gepaard gegaan met schoten in de lucht en traangasgranaten. Wolken traangas, die over het podium op het Handelsplein in Lissabon dreven noodzaakten de premier zijn toespraak voor een tiental minuten te onderbreken. „Enorm gehouden” x 2# 1 Traangas tijdens rede Azevedo i Vietnamezen, I 1 5 Ook in de stad Rosario was de politie i 1 1 1 3 S 1 e 0 i 1 In Limerick wilden twee Ieren, het leven van Tiede bestieren. Maar Herrema heeft zich gehandhaafd, en leeft, met behoud van zijn goede manieren! Het Nederlandse volk had overigens geen betere vertegenwoordiger naar die Ierse kidnapping kunnen afvaardigen dan Tiede Herrema, die de nachtmerrie niet alleen fysiek maar ook psychisch blijk baar uitstekend doorstond. Het feit al leen al dat hij in een mum van tijd, voor de pers beschikbaar was, en niet een maal maar verschillende malen, wijst daar al op. Bovendien beantwoordde hij alle vragen met waardigheid, met wat de Engelsen „dignity” noemen, ook ten aan zien van de tactiek van de Ierse rege ring, die achteraf gezien natuurlijk alleen maar als juist kan worden bestempeld. Dit was immers typisch een geval van resultaatvoetbal waarin de doelpunten beslissen, en achteraf-gepraat over ge miste kansen en dergelijke is dan zin loos. Die Ierse regering heeft gewonnen, dus was de tactiek van de Ierse rege ring de beste. i i i Breznjev en de Portugese communisti sche leider Cuphal in brand gestoken. haar kant heeft en dat zij zal regeren ongeacht de obstakels die pp haar weg worden geplaatst. „Eén ding staat vast, de zesde regering is hier om te blijven. Zij zal blijven zolang het Portugese volk dat wil. De zesde regering is hier om te regeren”. actief en arresteerde twintig personen bij een razzia in een sloppenwijk. 1 1 e 1 a i s y 1 1 t t 3 t 1 1 L t r l. 5 „Zojuist wordt uit Ierland (oh mijn God!) gemeld dat de ontvoerde Neder landse (schiet op nou!) industrieel Her rema vanavond (dat duurt te lang, het moet dus slecht nieuws zijn dat ze zo lang mogelijk proberen uit te stellen) is (gewond geraakt, gedood, vrijgelaten?) vrijgelaten (God zij dank!)”. U herinnert zich natuurlijk dat Herre ma ontvoerd werd in zijn Ierse woon plaats Limerick. Dit plaatsje heeft zijn naam geleend aan een populaire vers vorm die voor het eerst gesignaleerd werd in „Anecdotes and Adventures of Fifteen Young Ladies” uit 1820. Ter ge legenheid van dr. Tiede Herrema’s ont voering en bevrijding heb ik de volgende limerick gemaakt: Tijdens de rechtzitting leverde Calla- gher kritiek ip het IRA, dat informaties over hem en Marian Coyle zou hebben verstrekt. Hij noemde daarbij de namen van twee IRA-topfiguren, Joe Cahill en Gerry O’Hare. Beide ontvoerders hebben zaterdag in de gevangenis Brightwell in Dublin be zoek gehad van familie. Marian Coyle’s moeder zei een proces tegen de kranten te willen aanspannen, omdat die „vrese lijke dingen over mijn dochter hebben geschreven en haar hebben gebrand merkt”. De beide ontvoerders werden vrijdagavond nog door een gevangenis arts onderzocht en fysiek en mentaal in orde bevonden. Rijke donateurs hebben gedreigd hun financiële steun aan het instituut in te trekken en het hoofd van de afdeling die Angela Davis had aangenomen, werd direct ontslagen. Het bestuur van het college besloot echter de colleges over het onderwerp „zwarte vrouwen en de ontwikkeling van de zwarte gemeen schap” te laten doorgaan omdat er een contract was getekend. Dr. Herrema omarmt zijn jongste zoon Harmen op het Rotterdamse vliegveld Zestien- hoven. Rechts zijn zoon Sjoerd en links zoon Jelle. Toen vrijdagavond in het laatste jour naal bekend werd gemaakt dat dr. Tiede Herrema was vrijgelaten, merkte ik dat de adem even stokte in mijn keel. Heel even had ik een soort schrik-in-afwach- ting en pas toen het duidelijk was dat hij het er levend had afgebracht kon er een „God zij dank” van af. Ik heb de juiste bewoordingen van de eerste zin nog even bij de documentatie-afdeling van het NOS-journaal opgevraagd. Zij luidden aldus: se, dicht bij Monasterevin, waar zij drie weken lang met dr. Herrema op de bo venverdieping van een huis hebben ge zeten. Ofschoon volgens de aanklager nog meer aanklachten kunnen worden ver wacht, gaf hij zaterdag al een opsom ming van wat hij tot op dat moment op zijn lijst had staan: bezit van vuurwa pens en munitie, alsmede een leeg ma gazijn (om mee te dreigen, en dat is in Ierland ook strafbaar), bezit van vuur wapens tussen 2 oktober en 8 november, met de kennelijke bedoeling iemands leven in gevaar te brengen; obstructie door intimidatie van de uitvoerende taak van de Ierse staat, ofwel het plegen van verzet, hetgeen in strijd is met de wet van 1939. Gallagher en Coyle zullen toch met in ieder geval tien jaar gevangenis straf rekening moeten houden. De twee kidnappers de 27-jarige Eddy Gallagher en de 19-jarige Marian Coyle zijn zaterdagmiddag al voor de rechtbank gebracht. Gallagher barstte daar los met het Hof toe te roepen: „Ik weiger dit Hof te erkennen, jullie drie politieke bastaards daar achter de tafel”. De rechters beslisten dat de twee (voor lopig) twintig dagen in hechtenis zullen worden gehouden. Het tweetal is overge bracht naar de gevangenis in Port Laoi- LAS VEGAS (Reuter) Steve McPeak een beroepskoorddanser, heeft in het afgelopen weekeinde halsbrekende1 toe ren verricht op een 500 meter lange kabel die op 250 meter hoogte gespannen was over het stuwmeer achter de Hoo- verdam in de rivier de Colorado. Toen hij na drie uur op de kabel te hebben doorgebracht naar beneden kwam, werd de 30-jarige McPeak in staat van be schuldiging gesteld wegens „verstoring van de openbare orde op federaal grond gebied”. Na betaling van een borgsom van 200 dollar, werd hij vrijgelaten. Dr. Herrema had de vlucht uit Ierland gemaakt in gezelschap van zijn vrouw en van Akzo-president Krayenhoff, die zei: „Ongelooflijk. Hij heeft zich enorm gehouden. Geweldig”. De Ierse minister Cooney zei te verwachten dat in verband met de zaak-Herrema nog vier of vijf andere Ieren in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. „Als we uit deze affaire iets hebben kunnen leren, dat is het dat regeringen aan chantage niet moeten toegeven”. Dr. Herrema, die vrijdagavond laat werd vrijgelaten, is inmiddels om tot rust te komen, opgenomen in een kliniek in Nijmegen. Z aterdag kwam hij in Nederland aan na een gevangenschap van 36 dagen. Zeker 1000 mensen ver drongen zich op de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven acher de ramen toen Herrema het kleine zakenvliegtuig van het Akzo-concern verliet en zijn zonen Jelle, Sjoerd en Harm hem in de armen vlogen. In de VIP-kamer werd Tiede Herre ma, die zich „goed maar gespannen” zei te voelen ontvangen door staatssecretaris Kooymans van buitenlandse zaken. Hij kwam hem namens de Nederlandse re gering gelukwensen aanbieden. Koningin Juliana had dat apart al gedaan in een telegram. Minister van der Stoel had Herrema die in Ierland directeur is van de Akzo-dochter Ferenka vrijdag avond reeds geprezen om zijn grote moed. In zijn toespraak zei Azevedo voorts onder meer „als zij (de communisten) van plan zijn de regering te blijven bestrijden zullen we die uitdaging aan nemen”. De wapens moeten terug naar de kazernes, de rechtspraak naar de rechtbanken, de arbeiders naar hun werk en er moet weer rust op de straten komen, aldus de premier. Later deelde de politie mede dat bij het incident vier personen licht waren gewond. In zijn toespraak beschuldigde premier Azevedo revolutionaire linkse minder heidsgroepen ervan te proberen een „op zelfmoord neerkomende terugkeer tot stand te brengen naar een primitieve democratie waarin kleine groepen elkaar bestrijden”. Hij zei dat zijn regering de grote meerderheid van het volk aan De 36-jarige dichter werd op 19 au gustus gearresteerd, na Zuid-Afrika ta zijn binnengekomen met een vals pas poort ten name van Christiaan Galaska. Zijn Vietnamese vrouw Yolande, met wie hij als balling in Parijs woonde, kwam vorige week naar Zuid-Afrika. Haar visum is een week geldig. Me vrouw Breytenbach heeft haar man in de gevangenis van Pretoria mogen be zoeken. De aanklacht zegt dat Breytenbach betrokken is geweest bij illegale activi teiten, zowel in augustus als in 1973 toen hij het land onder eigen naam bezocht- Hij zou hebben meegewerkt aan de oprichting van een organisatie, die be doeld was als een blanke vleugel van het Afrikaans Nationaal Congres, de grote ondergrondse beweging die strijdt voor de emancipatie van de zwarten in Zuid-Afrika. Hoewel de situatie in Bangla Desj na de longste machtswisseling als nor maal wordt beschreven is volgens het Indiase persbureau PTI voor de steden Dacca en Narayang een nachtelijk uit gaansverbod ingesteld. President Abu Sadat Mohammed Sayem, die sinds vorige week de nieuwe machthebber in Bangladesh is, heeft verklaard dat zijn regering zich tot taak heeft gesteld de teruggave van de macht aan de vertegenwoordigers van het volk voor te bereiden. Hij zei niet wanneer dat zal gebeuren. Ierland vreest nu een nadelig effect van de kidnap dr. Herrema. De Ierse minister FitzGerald (buitenlandse Zaken) vreest dat buitenlandse investeerders „misschien wat terughoudender zullen worden met het vestigen van bedrijven in Ierland, of het sturen van belangrijke mensen naar ons land”. Een zelfde opbouw dus in die ene zin, als de leerlingen op de school voor de journalistiek wordt geleerd ten aanzien van een nieuwsbericht. Een nieuwsbe richt moet namelijk zo zijn opgebouwd dat het, als het te lang mocht zijn, van onderaan af per alinea kan worden in gekort. In die ene zin in het NOS-journaal was de opbouw precies andersom. Be langrijkste woord: vrijgelaten. Twee na belangrijkste woord: vanavond. Eén na belangrijkste woord (het had immers ook nog Aronson kunnen zijn, die wellicht in Irak wordt vastgehouden): Herrema. Tiede Herrema bewees zijn goede manieren ook tegenover zijn ontvoerders. Hij wilde wel verzachtende omstandig heden laten meespreken, maar maakte ook duidelijk dat het zijn types niet waren. Hij weestond op die manier de neiging die iedereen in zo’n situatie wel bevangen moet, om zijn kwellers na de goede afloop voor het front van de ge hele mensheid humaan aan de borst te drukken. Nee, werkelijk, we mogen niet klagen over onze afgezanten naar zulke precaire situaties. Eerst Pim Sierks al en nu Tiede Herrema weer! kennissen te ontmoeten die ze sinds 1954 niet meer hadden gezien. Schoolkinderen in zowel het noorden als het zuiden hebben al geruime tijd dezelfde tekst boeken en de waarnemers menen dat het nog slechts een kwestie van tijd is voordat de leuze van wijlen Ho Tsji Minh werkelijkheid wordt! „Vietnam is één land, de Vietnamezen vormen één volk. Rivieren kunnen opdrogen, bergen kunnen afslijpen, maar deze waarheid kan nooit worden veranderd.” Vorige week werd bekend dat de Ne derlander voor de rechter zal moeten verschijnen. Hij wordt ervan verdacht getracht te hebben twee Kamerleden, de PvdA’er Dankert en de VVD’er Keja, met steekpenningen te hebben willen omkopen om een goed woordje voor de Mirage als kandidaat-ouvolger van de Starfighter te doen- Vorig jaar, direct na het bekend wor den van de mogelijke activiteiten van de vertegenwoordiger in Nederland, kwa men heftige en verontwaardigde reacties los van de Dassaultfabrieken. Pierre Frangois, de baas van de Nederlander, verscheen voor de Nederlandse televisie en wees alle beschuldigingen resoluut van de hand. Francois was de man die in Parijs de touwtjes in handen hield en de vertegenwoordiger in Nederland was zijn marionet die moest gehoorzamen. LOS ANGELES. (Reuter) De ne- gerleidster Angela Davis, wier benoe ming tot docent aan de universiteit van Californië in 1969 tot een politieke rel leidde, geeft sinds vrijdag college aan een particuliere onderwijsinstelling, het Claremont-college in Zuid-Californië. LONDEN. (Reuter) De Londense politie heeft gistermorgen vroeg een bom onschadelijk gemaakt die was gelegd onder een auto die stond geparkeerd op een paar meter af stand van de woning van oud-pre- mier Edward Heath in Wilton Street in de buurtschap Victoria. BUENOS AIRES. (Reuter) - Meer dan dertienhonderd mensen zijn zater dag in Argentinië gearresteerd tijdens operaties die verband houden met de opgevoerde militaire campagne tegen linkse guerrillastrijders, zo wordt van officiële zijde in Buenos Aires gemeld. De arrestaties vonden plaats in Mendoza, in het westen van het land. Het incident ontstond toen twee man nen traangasbommen wierpen naar de betogers die de toespraak van de pre mier aanhoorden. Het tweetal werd door een aantal betogers gelokaliseerd en achtervolgd. Leden van de militaire poli tie hielden de achtervolgers echter tegen en schoten in de lucht, waardoor de twee bommengooiers konden ontkomen. Volgens ooggetuigen had de (linkse) militaire politie de hand in de poging de pro-regeringsbetoging, die was georgani seerd door de sociaal-democraten en de volksdemocraten, te verstoren. De beto ging werd bijgewoond door Mario Soa res, de secretaris-generaal van de soci aaldemocratische partij en de PPD- leider Carneiro. De communistische par tij, die slechts één minister in het kabi net heeft, weigerde de manifestaties. Zij had een verklaring uitgegeven waarin de betoging werd gebrandmerkt als een an- ti-communistische operatie. Premier Azevedo verklaarde na afloop tegenover journalisten dat „fascistische sabotage” verantwoordelijk was voor wat hij noemde „een onbevredigend slot van de bijeenkomst”. Doch verscheidene duizenden betogers waren er kennelijk van overtuigd dat de militaire politie opzettelijk had geprobeerd de manifesta tie te doen mislukken. Zij namen een dreigende houding tegenover de militai- re-politiemannen aan, riepen scheldwoor den en begonnen aan een politiejeep te rukken. De politie vuurde toen opnieuw in de lucht om zich een uitweg uit de opdringende menigte te verschaffen. Vlak voordat de traangasbommen ont ploften hadden enkele betogers afbeel dingen van de Russische partijleider (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Franse vliegtuigfa briek Dassault heeft secretaris-generaal Pierr» Francois ontslagen. Zeer geruis loos werd Francois enkele maanden ge leden al de laan uitgestuurd. Zijn ont slag wordt in direct verband gebracht met de activiteiten van de vertegen woordiger van Dassault in Nederland, een Nederlandse ingenieur. Ierland zal misdaadwetgeving aanpassen na Herrema-affaire De zitting werd gehouden in een zwaar bewaakt gerechtshof. Soldaten met geweren in de aanslag hielden de omgeving onder controle. Ieder die toe gang wilde tot de zitting moest het nut van zijn aanwezigheid kunnen aantonen en werd Ijjfeljjk onderzocht. Onder het toegestroomde publiek bevonden zich fa milieleden van de kidnappers. De delegatie van Zuid-Vietnam zal onder leiding staan van Pham Hung, secretaris van de Zuidvietnamese sectie van de Lao Dong-partij. Het hoofd van de Noordvietnamese delegatie is Truong Chinh, voorzitter van het permanent co mité van de nationale vergadering in Hanoi. Plaats en datum waarop de twee delegaties bijeenkomen worden op een later tijdstip bekendgemaakt. Waarnemers in Saigon verwachten dat de hereniging van Vietnam begin vol gend jaar zal worden aangekondigd. De autoriteiten in Zuid-Vietnam zijn reeds een campagne begonnen om de bevol king op de hereniging voor te bereiden en in de onder regeringsgezag staande kranten zijn over het onderwerp uitge breide verhalen verschenen, De aankon diging zou bijna zeker samenvallen met de afsluiting van het herstel van de spoorlijn die Saigon met Hanoi verbindt. Duizenden mannen en vrouwen in Zuid-Vietnam zijn met de herstelwerk zaamheden bezig. In Noord-Vietnam werd de spoorlijn de gehele oorlog lang NIEUW DELHI (AFP) Het vlieg veld van Dacca, in Bangladesj, is gisteren voor het internationale lucht verkeer heropend nadat het gedurende zes dagen gesloten is geweest, zo meldt radio-Dacca. Ierland heeft sterke behoefte aan bui tenlandse investeringen. Binnen de EEG ziet het zichzelf als het armste land. „We zijn een ontwikkelingsland”, aldus regeringswoordvoerder Brian Lynch. In Ierland, met een bevolking van thans drie miljoen, heerst grote werk loosheid. Van de beroepsbevolking, de 1,1 miljoen zielen omvat, is naar schatting 10 percent zonder werk. Het ging natuurlijk om niet meer dan zes seconden, een uiterst korte periode van spanning die bepaald in het niet zinkt vergeleken met de 36 dagen die dr. Herrema in een veel grotere en direc tere spanning gezeten heeft (ruim een half miljoen maal zo lang dus), maar die spanning duurde toch net lang genoeg om je even de adem in de keel te doen stokken. Terwijl dat natuurlijk niet no dig was geweest. Als er een reclame- specialist op de journaalnedactie had gezeten, dan had hij het ongetwijfeld anders aangepakt. Het belangrijkste voorop! De mededeling had immers in drie lettergrepen gegeven kunnen wor den: HIJ IS VRIJ! en dan verder: „Dr. Herrema is vanavond door zijn ontvoer ders vrijgelaten. Zo wordt zojuist uit Ierland gemeld. De Nederlandse indu strieel werd 36 dagen geleden enzovoorts. De drie kilo zware bom was om half drie gezien door een automobilist in zijn geparkeerde wagen. Omwo nenden moesten tijdelijk hun huizen verlaten, maar een uur of twee later mochten ze er weer in. De bom was in een lappen tas gestopt en was de twaalfde die in twee maanden tijd ergens in Londen was neergelegd. Ze ontploften alle maal op twee na. Wie ervoor verant woordelijk is is nog niet duidelijk. PRETORIA (Reuter) De in het Afri kaans schrijvende dichter Breyten Breytenbach heeft vandaag voor een rechtbank in Pretoria moeten verschij nen. Breytenbach wordt een overtreding van de Zuidafrikaanse anti-terreurwet- ten ten laste gelegd. SAIGON (AFP, Reuter). Delegaties van Noord- en van Zuid-Vietnam gaan algemene verkiezingen voorbereiden voor het gehele land. De verkiezingen zijn bedoeld voor de vorming van een nationale grondwetgevende vergadering, die tot taak krijgt het samenstellen van de instanties en de grondwet van het herenigd Vietnam. Dit is in officiële kringen bekendgemaakt. door de Amerikanen gebombardeerd en in het zuiden kon er slechts met korte tussenpozen gebruik van worden ge maakt. Sinds de voorlopige revolutionaire re gering in april de macht in Saigon overnam zijn duizenden Vietnamezen, voor de eerste keer in vele jaren, de rivier Ben Hai overgestoken die het zuiden van het noorden scheidt. Velen waren daardoor in staat familieleden en Op het politieke front duurt de con troverse over de beweerde corruptie in de regering van president Maria Estela Peron voort. Minister van Binnenlandse Zaken Angel Robledo verklaarde dat de 44-jarige mevrouw Peron, die op 3 no vember met galblaasklachten in een zie kenhuis werd opgenomen, goed herstelt en dat zij begin deze week haar werk zal hervatten. Zij komt dan waarschijn lijk voor de meest kritieke periode in haar zestien maanden oude bewind te staan nu de druk van de kant van de oppositie die haar aftreden wil met de dag groter wordt. De kleine Bloquistra-partij diende vo rige week een verzoek in bij het parle ment om tegen de president een vervol- gingsprocedure op gang te brengen op grond van „een slechte uitoefening van haar functies”. Bloquistra kreeg zater dag gezelschap van een andere oppositie- partner, de progressieve democratische partij, die verklaarde dat de president dient af te treden. De grootste oppositie partij, de radicalen, beschuldigde dezelf de dag president Peron ervan dat zij een „zelfmoordroute” volgt die naar een mi litaire straatsgreep zou kunnen leiden. n

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3