Teatr Studio bespeelt de hele schouwburg Uitzonderlijke Cameretten-festival estetisch kijkspel Debussy-avond vertoonde laag peil Russisch danser achtergebleven Boeiende Perséphone Paradiso gaat plat voor heavy-metal groep Tatiana Pavlova overleden van Stravinsky „Dante” ra IQ r Dit is de mens Dit is zijn leven Dit is waar het voor hem om gaat Sint Bavo-jongenskoor zong met concertgebouworkest Theaterbureaus winnen principiële zaak „Chansons de Bilitis ;rant I I giro 1566Hilversum Kijk gen »ek- Ben Verberne MENSEN ZONDER GRENZEN Kijk vanavond naar zijn film om tien voor tien op KRO-tv Ned. 1. »ch sau I. L; zit KUNST 8 NQOT NQQT g van Tel. Dante in de armen van Beatrice; JAC HEIJER f BOC-show hecht en overtuigend JOHN OOMKES TOON VRANKEN (ADVERTENTIE) Deze aktie is een initiatief van de KRO samen met de Memisa, Mensen in Nood/Caritas, Miva, Pauselijke Missie werken, Vastenaktie en Week Nederlandse Missionaris. die deze organisaties krijgen. Ook van KRO radio en televisie. Ook bij deze jubileum-aktie. op dit Cameretten-cabaret in. het alge meen tegen had: het opsommen in veel te lange nummers van actuele trefwoorden als ster-reclame. Telegraaf, verkeerson veiligheid, generatieconflict en homofilie, het meeste verpakt in sprookjes. Ben Verberne uit Haarlem is nu 36 j'aar en ging in ’68 naar de Philippijnen. Waar 87% van de bevolking zich katholiek noemt, maar waar het Christendom zijn sociale dimensie mist(e). Mede o.a. dank zij Kom Over de Brug heeft pater Verberne daar in Butuan nu een goed Centrum voor christelijke gemeenschapsvorming. Daar verkondigen leken via gespreksgroepen, films, kursussen etc. het Evangelie en werken zo aan betere christelijke gemeenschappen. De Kerk aan de basis, met de basis, voor de basis. ’ellige i lan- rkeer- 4 uur. toors- 2520- - Vrij huis. 023- nkstr. KNSIE Goed i. LONDEN (Reuter). Een Russische danser die een bezoek aan Engeland bracht, heeft de autoriteiten daar ge vraagd in dat land te mogen blijven. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken in Londen meegedeeld. MAS- a li- ireen Het duo Jank was daarom een verade ming. De bijna twee meter lange Jan L. Bommerson is een vreemde, slungielach- tige figuur, die soms uitstekende teksten het juiste gewicht geeft door er de meest waanzinnige gebaren bij te maken. Hij heeft een stroef, onplooibaar gezicht, dat alleen maar aanleiding geeft tot lachsal- vo.s’ Vandaar ook dat hij zaterdagavond de 1600 aanwezigen al op zijn hand had, voordat hij iets gezegd of gezangen had. Beste nummers: „17 situaties”, ,.Aan” en „Dialekties lied”. Het zou niet gek zijn als wij Bommerson binnenkort op niet- amateurgelegenheden nog eens terug zou den zien: bijvoorbeeld via de radio of televisie Het is belangrijk, dat er nog mensen zijn (missionarissen), die ons lastig blijven vallen over het geluk en het recht van de mensen ginds. Daarom brengt de KRO in de filmserie "Mensen zonder grenzen” zes (van onze 7000) belangstelling en de - onmisbare - steun missionarissen op de tv. Niet als "helderi", maar als mensen van vandaag. Die vanuit hun religieuze inspiratie hun medemensen helpen. nau- 1 de „Chansons de Bilitis” in te gaan zonder een Blikvangers zijn Eric Bloom, die een scherp stemgeluid en een buigzame stem- techniek etaleert en de in een zilverwitte trappelzak gestoken Buck Dharma Donald Rooser), een gitarist ter grootte van een volwassen kabouter, die er naast irritante accenten ook een gestroomlijn de, supersnelle techniek op nahoudt. Ver der zijn aktief tweede gitarist/organist Alan Lanier en de ritmesectie bestaande uit de broertjes Albert (drums) en Joe Bouchard (bag), die door zijn stevige postuur de enige is die bij de tengere Cultjes afsteekt. Na wat aanvangsproblemen (de stun- guitar van Bloom komt eerst niet door en de loopruimte op het podium is zo De serie "Mensen zonder grenzen" werd samen met de hieronder genoemde organisaties voor bereid. Dat Nederland zich mede-verantwoordelijk weet voor zijn missionarissen, blijkt uit de Eric Bloom blijkt privé een zeer vrien delijk persoon, keurig gekleed, het krul lende haar kort gekapt. Een intellec tueel van achter in de twintig, afgestudeerd linguïst (specialiteit: Spaans). Compleet verschillend van de Bühne-persoonlijk- heid. Hij is de „frontman”, de nogal geheimzinnige oogappel van BOC. Wat niet zo vreemd is als je je bedenkt dat Bloom flink wat composities levert, de grootste keel opzet, de „stuntguitar” en een synthesizer hanteert. Daarnaast ver vult hij in hun stage-act een haast sadis tische heersersrol, waaraan alleen het zweepje lijkt te ontbreken, maar die prima past bij de opzwepende muziek van Blue Oyster Cult. Ondanks een pijnlijke keel is Eric be reid overal op in te gaan. Met veel harts tocht schildert hij het typische bohémien- wereldje van de tweede helft van de jaren zestig, waarin kunstenaars, zwer vers, musici én dakloze studenten de werkelijkheid verruimen door drugs, mu ziek en andere genotmiddelen. Uit die prut, voortkomend uit een voortdurende „angst voor je onzekere toekomst” ont staan drop-out-bands als the Soft White Underbelly. De meeste komen in de regel Op weg naar een hoopvol samenleven waar men niet leeft van brood alleen, maar waar dat "brood” toch wel erg belangrijk is. Hoeraak, Jank en „Geen gezicht” kre gen als prijs behalve een bandrecorder, een gratis opleiding van één maand bij de Stitchting Opleiding Amateur-Klein- kunstenaars, die een half jaar geleden is opgericht. Tot de docenten zullen waarschijnlijk gaan behoren Pieter van Empelen van Don Quishocking en Rik Gyles van de Kleinkunstacademie te Am sterdam. AMSTERDAM, vrijdagmiddag. Een ontspannen Eric Bloom zit in de fauteuil naast me. Reden voor ons overigens aangenaam gesprek is het langverbeide optreden van de Amerikaanse heavy-metal „wonder”-groep Blue Oyster Cult’s avonds in het Amsterdamse Paradiso. Het enige in Nederland, tijdens haar in totaal vijfen- eenhalve week durende Europese tournee. Op dat moment zien we beiden grote problemen. Paradiso is te klein, niet alleen voor de talrijke Cult-fans, maar ook voor de enorme installatie waarmee deze band „back home" gewoonlijk voor zalen van tienduizend of meer bezoekers optreedt. Het was te hopen dat het Cult-symbool, een oud-Grieks teken (stelt u zich een kruis voor, waarvan de lange poot vervangen is door een haak) dat „chaos" betekent, er niet aan zou meewerken. ROME (UPI, Reuter). In een rust huis in Grottaferrata bij Rome is dezer dagen op 78-jarige leeftijd overleden de in Rusland geboren actrice en regisseuse Tatiana Pavlova. Mevrouw Pavlova, dochter van een grondbezitter in de Oekraine, ontvlucht te Rusland in 1921 en vestigde zich in Italië, waar zij een grote theatercarrière opbouwde. Haar hoogtepunten beleefde zij in de jaren twintig en dertig. Volgens de „Daily Mail” zou het een lid zijn van een Armeense groep die vrijdag naar Moskou is teruggekeerd. De betrokkene, de 25-jarige Syren Aroetoe- nian, zou eerst naar de Amerikaanse ambasade zijn gegaan. Daar verwees men hem echter naar de Britse autori teiten. niet verder dan een locale bekendheid. Behalve dan de S.W.U., want die krijgt in de persoon van ene Sandy Pearlman de beschikking over een ordinaire be langenbehartiger. Pearlman vormt de groep om naar zijn visie: een heavy me- tal-groep, een motorheldenact volgens de beste Easy Rider-principes, opgesierd met een doodsimago aan de hand van wel zeer commerciële maatstaven. Blue Oyster Cult wordt de nieuwe naam. De rest van haar successtory is genoegzaam bekend. Het staat aangekondigd in het program ma als een melodrama. Niets lijkt min der waai*. Het is eerder een oratorium Tijdens de rest van ons gesprek vallen een paar frappante opmerkingen te no teren. Zo filosoferen we wat over de ver schillen tussen de matige perskritieken en de enthousiaste reacties van het pu bliek („Onze fans zijn veelal werkende jongeren; die willen rechtlijnige en knal harde muziek na afloop van hun dag taak”), over het ((beweerde) wat rechtse, half-fascistische image van B.O.C. („Dat soort image-building is fake, we probe ren die sinds kort krachtig te niet te doen”) en over deze tournee („Het verlies bedraagt zeker vijftigduizend dollar. De mensen vergeten dat we achttien man in dienst hebben. Daar gaan enorme bedra- Alleen het duo Hoeraak uit ’s-Herto- genbosch gaf blijk van enige betrokken heid en demonstreerde een eigentijdse vorm. Het won dit festival dan ook. De jury noemde de teksten en presentatie van Antione Uitdehaag „vlot en vrij ze ker, en meer dan alleen maar amuse ment”. De tweede en derde prijs gingen respectievelijk naar het Groningse duo Jank en het vijftal ,.Geen gezicht” uit Vught. Jan L. Bommerson van Jank kreeg bovendien de Persoonlijkheidsprijs voor „zijn opvallende persoonlijkheid”. Het bleek zaterdagavond dat het pu bliek het voor een deel met de profes sionele uitspraken van de jury eens was. Ook door het publiek namelijk werden de prestaties van Jank en „Geen ge zicht” bekroond. „Geen gezicht” werd winnaar en kreeg de culturele prijs van de gemeente Delft en van de Buma een cheque van 1000.De derde publieks prijs ging naar „Tweeter” uit Amster dam. Dat het Cameretten-publi-ek een zekere faam heeft opgebouwd enthousiast te zijn voor goede en weinig consideratie te heb ben met Slechte groepen, werd op de der de en laatste avond van het festival nog eens duidelijk gemanifesteerd. „Popthea- ter Francoise’’ uit Groningen werd let terlijk weggejouwd. De drie strak-ge- broekte jongens, die zo uit een boek van Gerard Reve konden zijn gestapt, gingen echter onverstoorbaar door, zonder er ook maar een ogenblik bij stil te staan, dat ze de voorstelling beter hadden kunnen beëindigen. Nu werd er op teksten als „wilt u tijdens slapeloze nachten nog eens aan Francoise denken” vanuit de zaal geroepen „Nou, en of!” Inderdaad waren de kwaliteiten van’ deze groep van een beschamend dilet tantisme. De jury noemde „Francoise” een „ondoordacht ensemble met gebrek aan podiumibesef”. Ook de Haagse groep „Terabac” moest toezien hoe de helft van de zaal tijdens haar optreden alvast naar de pauze-koffie vertrok. Haar poging om contact met het publiek te houden was vriéndelijker dan die van de Groningers, maar de groep had niettemin moeten be seffen dat ook haar programma onvol doende niveau had voor een festival als Cameretten. Juist deze beide groepen de- monsteerden in hevige mate wat de jury UTRECHT. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft vrijdag beslist, dat theaterbureaus geen sociale verzeke ringspremies hoeven te betalen voor musici en artiesten die zij laten optre den. Daarmee bevestigde dit hoogste rechtsprekende orgaan voor de sociale verzekeringen de uitspraken van een aantal Raden van Beroep. Als dan gezongen wordt van „Suri- naampje zo zwart als roet”, kan van een publiek worden verwacht dat het massaal en meedogenloos antwoordt met „kan ik die tekst kopenDe jury, waar in behalve Lennaert Nijgh, Don Quishoc- king-lid Jacques Kloeters, Rik Gyles, do cent Kleinkunstacademie Amsterdam, Ruud Gortzak, journalist en de musico loog Ahmed Mutalib zitting hadden, wees op een gebrek aan zelfkritiek dat ont staat door te gemakkelijk succes in de „eigen subcultuur’’, een fraaie benaming nemen wij aan voor „tussen de schuifdeuren”. een Piëta uit het schouwspel van Jozef Szajna. sen. De zuivering van Dante geschiedt op een enorme lange en brede witte doek, die van boven uit het toneelhuis neerdaalt en uitgespreid wordt op het plankier in de zaal. Spelers in het wit gaan met grote metalen schalen rond en laten het publiek de handen wassen, als was het een ritueel uit de katholieke kerk. Op het hangende deel van het witte doek wordt de schaduw geprojec teerd van Judas, die zich opgehangen heeft. De uiteindelijke zaligheid, die Dante bereikt, wordt tenslotte uitgebeeld door drie enorme raderen Op één daar van wordt Dante vastgemaakt in de gen inzitten”). Eric Bloom is een gemak kelijk prater, die een professionele bena dering ten opzichte van zijn beroep pro pageert: „We behoren nu tot de grootste bands in de States. We do 200 jobs a year, so we’ve gotta be professionals (vrij ver taald: we treden 200 keer per jaar op, we moeten dus wel professioneel zijn)”. Een hal' uur voor de aanvang van één van die 200 jobs, vrijdagavond dus, staan zeker twaalfhonderd Paradiso-bezoekers ongeduldig het Cult-optreden af te wach ten. Het duurt even, maar dan schreeuwt een stem in het donker de titel van hun laatste (live)-elpee: „On Your Feet or On Your Knees, here’s Blue Oyster Cult!”. Een zeer felle lichtflits, als van een flits- lampje met een diameter van pakweg een meter of twee, verblindt iedereen ge durende een tiental seconden. Als je weer in het land der zienden bent aan gekomen, gaat daar een schitterend aan geklede Cult van start met de up-tempo songs „The Red and the Black” en „O’D’ed on Life Itself”. delen 5 tijd, dien- i. van gelijk. hoog aaide Eisers waren in alle gevallen bedrijfs verenigingen, die de theaterbureaus had den gemaand tot het betalen van pre mies voor de werkloosheidswet, ziekte wet, ziekenfondswet en wet arbeidsonge schiktheidsverzekering voor musici en artiesten, die hun voorstellingen door deze bureaus hadden laten verzorgen. Het ging in totaal om 19 zaken, waarbij onder meer betrokken waren de impre sario’s Frans van Klingeren, Charles Aerts, Joop de Kaegt en Ben Essing. De bedragen waarom het gaat lopen in de tonnen. houding die we kennen van de bekende tekening van Leoardo da Vinei, de universele mens passend in een cirkel. Een projectie van lichtplekken op deze raderen en door de hele zaal betekent de apotheose van de voorstelling, waarin de toeschouwer helemaal is opgenomen. Mits je goed zit kan de voorstelling overkómen als een fantastisch kijkspel. Ik zit heel slecht; op een zijbalkon, waardoor ik behalve slechts een deel van het spektakel ook nog steeds de schouwburgzaal zie. De Poolse tekst is te volgen via vertaling over de draadloos bediende koptelefoon. De mijne doet het meestal niet. Nu is dat niet zo’n groot bezwaar, omdat de verrichtingen van de spelers en het gebruik van de prachtige bouwsels met enige kennis van boven vermelde mythologieën zeer wel te vol gen zijn. Een en ander heeft tot gevolg dat ik de voorstelling onvoldoende kan ondergaan. Ik blijf het schouwspel als een buitenstaander zitten aankijken. Het kost me geen enkele moeite enor me bewondering te hebben voor de prachtige vormen die Szajna oproept. Wel heb ik bezwaar tegen al die symbo liek waarmee Szajna het lot van de mens uitbeeldt, een symboliek die ont leend is aan vo’orbije eeuwen. In de andere voorstelling van Szajna, „Repli- ka” over oorlog en vernietiging, is de symboliek ontleend aan directe, persoon lijke ervaringen van Szajna zelf en kan daardoor op een strikt persoonlijke ma nier opnieuw ervaren worden door het publiek. „Dante” blijft voor mij een vorm, die louter om estetische redenen te bewonderen valt. De inhoud is op een verstandelijke afstand gebleven. (Van onze correspondent) DELFT. Het tiende nationale ama- teurcabaretfestival Cameretten is afge lopen. Tien groepen hebben donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond in de uitver kochte aula van de Technische Hoge school in Delft laten zien waartoe zij in staat zijn. En dat was niet veel. Als ook Cameretten ’75 een springplank moet zijn naar de grote cabaretwereld, dan zal er komend jaar weinig gesprongen wor den. Of zoals de jury onder voorzitter schap van Lennaert Nijgh het lage peil samenvatte: „Bijna geen enkele groep had een herkenbare visie, de meeste liepen dood in een te grote vrijblijvend heid". -G -.x- nieuwe stijl, zonder de gebreken van het oude. Het is beknopt, niet ovferdadig op gezet, integendeel: het stelt ook geen bijbels stuk voor, maar een fragment uit de Odyssee van Homerus in de vertaling van André Gide waarin Perséphone, dochter van Demeter, godin van de land bouw centraal staat. Stravinsky had aanvankelijk nogal wilde plannen met het stuk. Hij wilde de tekst omwerken en het koor zou moeten dansen en zingen. Om inhoudelijke en technische redenen ging dit niet door. Ook kwam hij met Gide in conflict van wege zijn tekstbenadering waarin taal- ritme en syllabische toonzetting met el kaar in botsing kwamen. De syllabische toonzetting bleef gehandhaafd tegen de zin van Gide in en dat werkte weer een homofone in plaats van een contrapun- tische koorzetting in de hand. Perséphone vertegenwoordigt het dra matisch karakter van de act. Zij is de spreekstem. Eumolpe en het koor zijn de vertellers maar dan als zangelement. Het verhaal wil dat Perséphone, vertoevend tussen de nimfen .tegen hun waarschu wing in, zich buigt over de geurende bloemkelk van de narcis, bezwijmt en naar het dodenrijk wordt gevoerd. Zij vertoeft nu tussen de schimmen van de gestorvenen (het koor) als gade van Plu to. Zij wordt daaruit verlost maar een deel van het jaar blijft zij verbannen tussen de schimmen om als de Lente zelf in het voorjaar weer naar de aarde terug te keren. Zowel het vocale als instrumentale elemënt is door Stravinsky in sobere stijl ópgetrokken. Het klankbeeld in transpa rant en de draamaitische spanningspun ten maken daarin met weinig middelen doeltreffend effect. Er zijn interessante instrumentale kernpunten, boeiende raakvakken van timbres ook in de koren. Hoewel het dramatisch gegeven ligt in de rol van Perséphone, blijft de spanning daarvan slechts onderhuids vibreren. Eerder ligt de dramatiek verwerkt in de rol van Eumolpe, die door de Engelse tenor Robert Tear magistraal werd ge zongen. Door ziekte van Swetlana Berio- sowa rr< est Anne Haenen haar spreekrol overnemen. Zij maakte niettemin grote indruk door haar intelligente vanuit de muziek gebrachte voordracht. Orkest en Omroepkoor kon men bewonderen iu hun rake weergave van de partituur. H£t jongenskoor kwam niet helemaal los van een schuchterheid, die zich liet vermoe den in een iets te bescheiden klank. Colin Davis leidde het geheel zonder meer magistraal. AMSTREDAM. De uitvoering van „Perséphone" van Stravinsky zaterdag avond en zondagmiddag in het Amster dams Concertgebouw onder leiding van Colin Davis door het Concertgebouw orkest in samenwerking met het Groot Omroepkoor en het Jongenskoor van de St. Bavokathedraal Haarlem, betekent een belangrijke noot, een top zelfs in het totaal gebeuren van dit muziekseizoen. Het is aan de veelzijdige opzet van deze avond te danken, dat een zo grote verscheidenheid aan het licht kwam van werken van Debussy, de componist van „Pelleas et Mélisandé”, waarvan aan wijsbare inspiraties deze muziek delicaat hebben beïnvloed. De uitvoering was in handen van een selecte groep Neder landse musici, die naar het proces van de vertolking blijkbaar zeer intensief hebben toegeleefd. De sopraan Elizabeth Lugt, in haar functie van zangeres en recitante is daar één van. Zij heeft de typisch nasale stem, het Franse idioom van de taal en de lyrisch dramatische gespannenheid om de facetten van dit liedgenre gevoe lig artistiek te benaderen. De aansluiting met het instrumentaal ensemble dat als entre-act kleur en bezieling gaf aan de cyclus was op het volmaakte af. Het betrof hier de combinatie van twee flui ten (Paul Verhey en Rien de Reede), twee harpen (onze prominente Concert- gebouworkest-harpisten Vera Badings en Sara Vos-Strumphler) met Rudolf Jan sen (celesta). Deze laatste, een talent als begeleider o a. van Elizabeth Lugt, nam het in „Six Epigraphes antiques” voor piano vierhandig op tegen zijn collega Jet Röling. Contra- en samenspel was van beide kanten artistiek en puntig op elkaar afgestèmd. Een Sonate voor harp, fluit en altviool, delicaat belicht door- respectievelijk Vera Badings, Paul Ver- hey en Jan Jager, vormde de muzikale eindstreep van dit élite concert. TOON VRANKEN HAARLEM. De Haarlemse schouwburg is nog nooit zo gebruikt als voor de voorstelling van „Dante" door Teatr Studio uit Warschau, geregisseerd door Jozef Szajna. Vanaf het voortoneel loopt een plankier de zaal in naar achteren, waar een trap naar de voor malige burgemeestersloge loopt. Haaks op het eerste plankier loopt halverwege een tweede, dwars door de zaal. Voorals nog is de toneelopening afgesloten met twee enorme schermen, de poort van de hel. Onder die poort zit een witte vrou- wefiguur: Beatrice. Tegenover haar op de trap ligt Dante in gezelschap van andere pelgrims. Beatrice trekt aan een touw, waarmee ze de pelgrims op weg naar de uiteindelijke zuivering lokt. Die weg voert door de hel, het universele kwaad, dat we in verschillende tafrelen te zien krijgen, die zich vooral afspelen op een draaitoneel op het podium. Beatrice, wat gelukbrengster betekent, is de leidsvrouw voor Dante, die het symbool is van de mens, een variant van EIckerlyc. Zij wil hem naai de vol maaktheid leiden. De hel wordt beheerd door twee figuren ontleend aan de Griekse mythologie: Charon (de veer man over de Styx die de mensen naar de onderwereld brengt) en Cerberus (de hond die de onderwereld bewaakt). De grote tegenpool van Dante is Judas, de mens die het goede definitief verraden heeft. Jozef Szajna heeft het mengsel van Griekse en christelijke mythologie, dat Dante’s „Divina Commedia” kenmerkt, in visueel zeer sterke beelden vertaald. De verschrikkingen van de hel krijgen een hoogst persoonlijke, schilderachtige vorm. Niet voor niets is Szajna van afkomst schilder, die theatereffecten ge bruikt als zijn palet. De middelen die Szajna gebruikt zijn zeer uiteenlopend van herkomst. De Furiën bijvoorbeeld belagen Dante met enorme zakvormige ballonnen, waaroverheen een dia van een abstracte tekening wordt geprojec teerd. Het mythische huwelijk tussen Dante en Beatrice, waarin dood en liefde één worden, wordt uitgebeeld door mid del van doodskisten en brandende kaar- minimaal dat het wisselen der instru menten bemoeilijkt wordt) gebeurt het dan bij nummer drie, „Harvester of Eyes”. Ondanks het vrij beperkte, van de live-elpee afkomstige materiaal wordt de BOC-Show hecht en overtuigend op po ten gezet. Het visuele karakter ervan laat zich eigenlijk met geen pen beschrijven. Met ongekende vuurwerkeffecten, strobo- scooptrucs, een uitgekiende belichting en een knappe, uitgekiende programmering weet men de stemming er goed in te krij gen. Het niveau wordt zonder moeite gehandhaofd tijdens „Flaming Telepaths”, „Last Days of May”, „Cities on Flame” en het snelle „Maserati G.T.”. In „Buck’s Boogie” mag gitarist Buck Dharma zich even te buitengaan, voordat de zaak (op zet?) té spoedig gesloten wordt met „ME 262”, dat alle Cults op gitaar te zien geeft (pluim voor de geluidsmixing van Geor ge Geranios!). De toegift heeft een bijsmaakje, want maar liefst vier songs worden op rij ge zet. Inmiddels is het publiek op kook punt, dus wat maakt het uit? „Hot Rails to Heil” (met draaiende ogen van Joe), „Dominance and Submission” met een glansrol van sadist Bloom en „Before the Kiss (a Redcap)” ruimen de baan voor afsluiter „Born to be Wild”. Pats, afge lopen. Zonder chaos. Een wild enthousiast publiek blijft achter. BOC maakt van heavy metal top-entertanment, dat doet verlangen naar de zomertournee van 1976. In ieder geval zal elke bezoeker er zijn 5 entree er dik uitgehaald hebben, hoewel Bloom en consorte na afloop meenden: „We konden hier op niet meer dan 65"/o van ons kunnen spelen”. AMSTERDAM. De eerste Debussy- avond in een serie van drie startte vrijdagavond met een uitgelezen pro gramma in de uitverkochte Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Het betrof de uitvoering van „Chansons de Bilitis” voor instrumentaal ensemble en recitante, „Six Epigraphes antiques” voor piano vierhandig, „Ariettes oublié- es” en drie Chansons de Bilitis sopraan en piano en een Sonate fluit, altviool en harp. Het heeft voor niet-ingewijden welijks zin om op de uitvoering van kleine toelichting vooraf. Zij zijn ontstaan uit een vriendschap tussen De bussy en de dichter Pierre Louijs'. Niet zozeer de vriendschap als wel een we derzijdse artistieke verwantschap hebben de tot standkoming van de chansons beïnvloed. In 1900 verzocht Pierre Louijs aan Debussy begeleidende muziek te schrijven voor een gereciteerde uitvoe ring van 12 van de in totaal 146 „Chan sons de Bilitis”. De dichter publiceerde ze als vertalingen uit het Grieks. Bilitis zou een Zuid-Aziatische fempeldienares geweest zijn, die na een teleurgestelde liefde het land verliet en troost zocht bij de dichteres Sappho op het eiland Les bos. Haar gedichten zou hij vertaald hebben.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9