99 Suske en Wiske als gids in lommerrijk Brabant Eerste Utrechtsche Wielerschool Trippertjes voor de donkere dagen Molenven route Biltstraat 07 <1 1 fe’ W .y JJ I 'fn aNBI 1 isr* F' El w 1 Kw fMI fietsroute I ft Hu p,. DINSDAG 1 1 19 7 5 NOVEMBER Toeristische notities door Ude J. Beys van de Firma J. J. GOETTSCH Geopwul van smwgeiis 7 tot s avond-» uur. Tarieven en Prijscouranten gratis en franco. RIJWIELEN van af 75 GULDEN. "W A vaderlandse mi 13 7 A 1 0 -ft/' 'V-J O tw caM W Bi# a Met een atlas Wist u... ANWB li' .1 9 r. Het boek is een gezamenlijke uit gave van de Kluwergroep, de Stich- bedenken. Wel zijn een boot- en pun- tertocht en een bezoek aan een edel en sierstenenmuseum inbegrepen. DE HIER GENOEMDE trippertjes zijn slechts een selectie uit de bro chure, die in totaal 79 ideeën voor schotelt. Alle in het boek voorkomende ge bouwen en landschappen zijn door de tekenaars natuurgetrouw weergege ven. NIEUW KIJK-EN LEESVOER voor stripfanaten. Willy Vandersteen, gees telijk vader van Suske en Wiske, is DE ATLAS IS LOSBLADIG, dus de kaartjes kunnen er worden uitge haald en op een fietstocht los worden meegenomen. Dat is ook de bedoeling van de uitgever, die de atlas heeft voorzien van een plastic mapje dat, als geldt het een abonnement voor de dierentuin (ik zelf ging als kleuter althans zo uitgedost naar diergaarde Blij dorp), met een touwtje om de nek kan worden gehangen. LUaiu uc vélocipède la Sl kan ook besteld worden door over schrijving van dat bedrag op giro nummer 279199 t.n.y. de ANWB afde ling bestellingen, Den Haag, onder vermelding van het lidmaatschap- nummér en „Fietsatlas”. In het voor jaar komt het boek ook in de boek handel beschikbaar, maar gaat dan na een introductieperiode 13 meer kosten. Jos Min verwacht dat het boek goed van de hand kan gaan. „Het is uniek, je hebt nu alle fietsroutes bij elkaar en volgens mij is de atlas enig in z’n soort. Ook in Europa”. De eerste oplage bestaat uit 30.000 exemplaren. „We zijn redelijk optimistisch dat die wel de deur uitgaan”, gelooft hij. Hieronder een handvol aardigheden uit de nieuwe fietsatlas. ting Fiets en de ANWB en bestaat uit drie delen. Een boekgedeelte van 128 pagina’s dik, waarin de plaats van de fiets, de historie van het vehikel, fietsonderdelen en technisch onder houd en reparatie uitvoerig aan de orde komen. Voorts een fietskaart van Nederland, die, volgens Jos Min, een van de samenstellers, volkomen uniek is en alle fietspaden in Neder land aangeeft, hoe mul en verborgen ze ook mogen zijn. Dat deel bestaat uit 45, tweezijdig bedrukte, kaartbla- den. En tenslotte de van de Stichting Fiets verkregen fietsroutekaarten, 128 in getal. dat het Algemeen Handelsblad op 7 juli 1887 haar lezers een spannend bericht voortzette over fietsers in het Groningse Veendam. Het luidde als volgt: „Er zijn in Nederland zeer weinig plaatsen, waar men naar ver houding van de bevolking zulk een groot aantal rijwielen aantreft als te Veendam. Alle ogenblikken ontmoet opnieuw bevallen van een avontuur van zijn twee jonge helden.Een heel bijzonder ditmaal, want Vandersteen heeft zijn nieuwste avontuur gesitu eerd in Noord-Brabant. In „De Vlie gende klomp”, want zo heet het, ma ken Suske en Wiske in gezelschap van tante Sidonia een rondreis door de lommerrijke provincie. Een toeris tische tocht, waarin zestig steden, stadjes en dorpjes worden aangedaan. WAT DICHTER BIJ HUIS staan er in de brochure een 8-daags verblijf in Huisduinen (bij Den Helder) op basis van logies en ontbijt 180). een winterarrangement in Egmond aan Zee, waarbij u verblijft in een stenen zomerhuis met vervarming (vanaf 92,50 per huisje voor 4 personen) en twee dagen Bergen. Het laatste biedt variatie, en kan wandelend, fietsend of te paard geschieden. Tweedaagse arrangementen op basis half-pension respectievelijk 58 64 en 101 per persoon. De vliegende klomp (met luchtkus sen) die zijn naam aan het verhaal geeft is een vinding van het immer bezige brein van professor Barabas. Hij biedt het Suske en Wiske aan om hun reis door het Brabantse te «na ken. Lambik en Jerom hebben echter geen enkel vertrouwen in deze vin ding, door Lambik met walging als „zweetvoetenschoeisel” aangeduid, en besluit zelf de reis per degelijke Hol landse viets te aanvaarden. Een wed denschap wie het eerst weer terug zal zijn in het vertrekpunt Baarle Nassau is het begin voor een spannend avon tuur, waarin Lambik zich als immer van list en bedrog bedient. Maar, ontdekt u dat zelf maar. Met „De Vliegende Klomp” heeft de Brabantse VVV een uniek toeristisch werkje op de markt gebracht. Voor 3,25 is het te krijgen bij alle Brabantse VW’s en bij de normale verkooppunten van stripboeken. dat op 1 juli 1883 in Utrecht de „Nederlandse V élocipèdisten Bond” werd opgericht. Twee jaar later werd die naam veranderd in Algemene Ne derlandse Wielrijders Bond, die we nu nog steeds kennen als de ANWB. DE FIETSATLAS is voorlopig nog tegen een intekenprijs 49,50) ver krijgbaar bij alle ANWB-kantoren en „ER OP UIT IN EIGEN LAND”. Onder die noemer heeft het Natio naal Bureau voor Toerisme ook dit jaar een verzameling „vaderlandse trippertjes” in een brochure gebun deld. Het aantal van vorig jaar is uitgebreid met een hele reeks nieuwe wegwezertjes van een (voordelig) weekeinde in het Amsterdamse Mar- riotthotel tot een arrangementje ree- en kijken in Zand voort toe. DE VELUWE IS ook zeer goed vertegenwoordigd in de brochure, met allerhande fietsarrangementen, een rugzakarrangement en woudlopen. Wie aan dat uitstapje een cultureel tintje wil geven kan bij Pierre Jans sen op de thee. De directeur van het Arnhemse Stedelijk Museum geeft rondleidingen, maar dat gebeurt dan alleen per groep. JOS MIN, hij werkt op de centrale documentatie van het Nationaal Bu reau voor Toerisme in Den Haag, heeft ruiiji twee jaar een deel daarvan bijgestaan door zijn collega Henk Bol gewerkt aan de fietsat las. „Ik heb uren met fietsenmakers zitten praten, rijwielherstellers heet dat tegenwoordig”, zei hij me, „en sta pels materiaal doorgewerkt”. ANDERE HOTELARRANGEMEN- TEN waar wel voor het bed be taald moet worden bieden behalve het al genoemde Marriott, o.a. het Sonestahotel, ook in Amsterdam, de Golden Tulips Hotels (21 in getal) en de Clingendaelgroep, waaronder het befaamde Haagse Hotel Des Indes. Het ook al gesignaleerde reeën kijken ge beurt in Zandvoort vanuit Motel Zandvoort, het vroegere Sonnewenda w* Het boek is tot stand gekomen op initiatief van de Provinciale VVV Noord-Brabant en de zes Streek VW’s in navolging van een soortge lijke actie in de Belgische provincie Antwerpen. Vandersteen was en met hem uitgeverij Standaard in Antwer pen wel te vinden voor het idee en het product is een boeiend reisver slag geworden, dat de lezer op mee slepende wijze door het Brabantse troont. Door Zundert ,waar juist het bloemencorso begint, de Biesbosch, het 14de eeuwse vestingstadje Raven- stein, dat stil aan de Maas ligt te dromen en langs Boekel, waar Lambik letterlijk een klap van de molen Voor de ouderen, de groep die ge- makkelijkheidshalve in onze samenle ving als 65plus wordt aangeduid, zijn twee speciale reisjes uitgebroed. Een ervan voert naar de recreatieparken van Sporthuis Centrum 5 of 8 dagen lang het andere naar Noordwest Overijssel. In dat laatste geval kost het arrangement van maandag voor de lunch tot na het ontbijt op donderdag op z’n minst 98. „In feite betaalt u alleen voor ontbijt, lunch en diner en is het logies gratis”, beveelt de Streek WV West Overijssel aan, die voor de ge gadigden hotels in Giethoorn heeft gereserveerd. Of die prijs hoog of laag is zal de deelnemer zelf moeten y\k..V HET ZOU ME ALLERMINST verwonderen wanneer het gezegde „Je ziet ze vliegen” nog eens verandert in „je ziet ze fietsen”, want de tweewieler is in ons land nog steeds onmiskenbaar in opmars. Met de verguizing van wat jaren geleden is het onherroepelijk ge daan; het rijwiel heeft zich volkomen gerehabiliteerd en de verkoop loopt nu eens niet als een fiets, maar als een trein. Al drie jaar wor den er in Nederland ’n miljoen fietsen per jaar verkocht en men neemt aan dat er in ons land zo’n kleine acht miljoen rij wielen, rol len, wat neerkomt op een gemiddelde van ruim twee fietsen per gezin. En van die acht miljoen worden er dan weer meer dan vijf miljoen dagelijks gebruikt. dat weer twee jaar later in De venter de eerste fietsclub werd opge richt, die als naam „immer weiter” kreeg. De leden in het begin uitsluitend mannen droegen een pandjesjas, witte rijbroek, glimmende beenkappen of hoge laarzen en een ronde hoed. men daar op de wegen kooplieden, die per twee- of driewieler hunne waren rondbrengen, een dokter, die zijn patiënten bezoekt, een ambtenaar op weg naar zijn bureau, klerken naar hunnen kantoren, fabrikanten naar hunnen fabrieken, wielende jon gelui, die een toertje maken en wie al niet meer! Zelfs de leider van de Vrije Evangelisten versmaadt dit middel van vervoer niet, maar rijdt evenals ouderen en jongeren wakker op een rijwiel rond”. dat een zweepje ooit tot de vaste attributen hoorden van fietsende vrouwen. Het diende om opdringerige honden en niet-fietsers van het lijf te houden, die de fietsende dames zich „op het wiel” voortbewogen en omdat zij in het algemeen de fiets als een bedreiging van de veiligheid op de weg zagen. „het wiel op HOTEL BELLEVUE in Egmond heeft voor een beproefde winteraan- bieding gekozen, waar, als ik me niet vergis, Hotel ’1 Losse Hoes in het Overijsselse Holten indertijd mee de buteerde. Wanneer bij de middag- of avondmaaltijd (a la carte) tenminste f 17,50 per persoon wordt besteed, is de overnachting voor rekening van het hotel. Datzelfde geldt ook nog steeds voor herberg „De Oude Schouw” in het Friese Akkrum. Daar moet voor 20 gesmikkeld worden voordat u uw bedje gratis gespreid vindt. DIE LAATSTE WIJSHEID heb ik uit de zojuist verschenen Grote Fiets atlas van Nederland”. Een omvang rijk boekwerk waarvan het eerste exemplaar wat dagen geleden werd uitgereikt aan kamervoorzitter Anne Vondeling, die ooit met de fiets dé boer op ging om socialistische zieltjes te winnen en van wie daarom veron dersteld mag worden dat hij het rijwiel ook buiten de werving om met graagte gebruikt- ftp* Pr r’ dat er ooit artsen zijn geweest die het rijwiel voor de vrouw volkomen ongeschikt vonden. En stelden dat „de fiets het einde van de vrouw bete kent, omdat door het gebruik hiervan de vrouwelijke organen die voor het huwelijk noodzakelijk zijn, ernstige stoornissen zouden oplopen”. dat het fietsen nu algemeen wordt gezien als rustgevend. Een Franse psycholoog omschreef het als .,het stillen van de heimwee naar de vreugden uit de kinderjaren. Het is heerlijk er vandoor te gaan met de wind door de haren en met het gevoel te zweven’’. dat de actrice Lilian Russell ooit van een rijke Amerikaan een fiets kreeg met paarlmoeren handvaten en de spaken bedekt met verschillende diamantjes. In een met pluche ge voerde blauwe leren koffer troonde ze het voertuig mee op tournee. dat de fiets of liever de -in 1866 in Nederland haar intrede deed en dat drie jaar later op 17 maart 1866 op de Ichans in Amsterdam de eerste rij school voor vélocipèdisten werd ge opend. „En”, zoals het Nationaal Bureau voor Toerisme”, zelf zegt, „geschikt voor iedereen: voor alleenstaanden geliefden, gehuwden met of zonder, vijfenzestig plussers, tien minners, uitslapers, waterratten, landrotten, lekkerbekken, ochtendzieken, nacht brakers, speurneuzen, hoogvliegers, rustzoekers, geluidsjagers, kunstmin naars en dauwtrappers”. Een mond vol, maar als u zich desondanks niet onder een van die groepen schaart zegt het NBT vasthoudend: „Geen nood. Ook in dat geval vindt u in deze brochure een arrangement dat u op het lijf geschreven is”. De brochu re is gratis verkrijgbaar bij de VW’s. Ir? .■bJH Eg SB - IS**” L|XU. Mijn Iddlste uitvindinjYkhHflUflUfl^eldchelijkf Hij vlioót op een lucht- ilW niet in ddi kussen! kederldndmo^^oetenschoeisel'! "'iWM f Ddn heb ik voor 7 jullie ook tets! Voor mij óddt er niets bo- Y Bik heeft gelijk'] ven een [iets! Wees spor- snoep gezond i tiefzodls ik! kijk nddrmim tel eenfietsli dthlehsche iestdlteümmiiiP fi SS!- 1 ia-. J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13