Slag voor Israel en Verenigde Staten: Zionisme-veroordeling ook aanvaard Rechter: Karen Quinlan Lynette Fromme moet in leven weer buiten rechtszaal worden gehouden Kreisky wil zich in openbaar ve PORTUGEZEN MET STILLE TROM UIT ANGOLA Vertrek „zonder schuldgevoelens en zonder schaamte” iiwii 4 ft11 1 Ouders verliezen proces in New Jersey Tegen aanklacht van Wiesenthal REDDEN HASSAN WIE VOLGT? PLANT door mco scheepmaker FIETSPAK Opstand in gevangenis l .1 BINNEN» EN BUITENLAND 1975 1 1 NOVEMBER DINSDAG s n Ook VS k a Rabin rt «g Hervatting Genève Is ef ia en en rd Loeanda en Schuldigen Nieuwe fase Sympathie Overeenkomst Hoger beroep Algemene Vergadering neemt twee Palestina-resoluties aan r machine zou rt jn De wandelvereniging van Koning Has san van Marokko is weer op de terug tocht. Hassan heeft verklaard dat de „roemrijke mars van de overwinning” aan het doel heeft beantwoord, en voeg de eraan toe dat er geen winnaars of verliezers waren. Dat zou hij wel willen! Multatuli wist het al, in zijn „Negende geschiedenis van gezag”: „De daden van Hassan zijn driemaal groter dan ze zijn!” a 3 tl n e deze was Inmiddels heeft de Russische ambassa deur in Washington, Dobrinin, zondag een boodschap aan minister Kissinger Israëlische regeringswoordvoerders wijzen er op dat de Verenigde Naties tot begonnen in de richting van de hoofd stad. P- in in de ;ie v n r if e e e MORRISTOWN, NEW JERSEY (Reu ter, UPI). Een rechter in New Jersey heeft gisteren gevonnist dat Karen Ann Quinlan, een 21-jarig meisje dat in coma ligt en kunstmatig in leven wordt ge houden, moet blijven leven en dat het ad^mhalingsapparaat waarop zij is aan gesloten, niet mag worden losgemaakt. k n s an lat ng en te iet im er rd ;n in ?n ïd te in n ;e ic- de en na ar ;re jr et *n ft t- in •et lie in at ns it- en >rt 38 en 38 22 o- en >ct rd an n- >ld d- an ië) or m. en Peter heeft tegengesproken dat hij ooit aan moordpartijen heeft meegedaan. De betrekkingen tussen Kreisky en Wie senthal werden vijf jaar geleden gespan nen, toen Wiesenthal een minister in Kreisky’s kabinet tot aftreden dwong met de beschuldiging dat hij SS-officier was geweest. (Van onze redacteuren H. Leffelaar en J. van Wesel) WASHINGTON - JERUZALEM. Met 101 tegen acht stemmen (25 onthoudingen) heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een resolutie aangenomen waarin de Palestijnen het zelfbeschikkings recht werd toegekend en het recht om terug te keren naar hun land en bezittingen die in de oorlogen in het Midden-Oosten in Israëlische handen kwamen. Nu dokter Tiede Herrema weer ge zond en wel in ons midden is, hebben we weer even tijd om ons te verdiepen in het lot van Frantjoise Claustre. Gut ja, zegt u nu, dat is waar ook, hoe gaat het daar toch mee? Wordt die nog altijd gegijzeld in de woestijn? Waar was dat ook alweer? Maakt de Franse regering al vorderingen, met haar onderhandelin- gen met die rebellenleider? Tja, zo gaat 1 dat in het leven. De ene gijzeling wordt naar de achtergrond gedrongen door de volgende, vooral als die laatste „interes santer” is. Straks gebeurt er weer iets anders, en hebben we geen tijd en plaatsruimte meer om ons om Aaronson te bekommeren. Zo besloot Israel onlangs pas uit de Internationale Arbeidsorganisatie te zul len treden, nadat ook de Verenigde Sta ten een dergelijk besluit hadden geno men. Op dezelfde manier zal Israel nu geen maatregelen nemen en kunnen ne men zonder dat de Verenigde Staten dezelfde conclusies zouden trekken. En dat moment is (nog) niet gekomen. dergel'ijke stappen zal doen, te meer daar ulke machteloze gebaren geen po litieke betekenis hebben zonder dat de Verenigde Staten een zelfde maatregel nemen. Hij kon niet deelnemen aan onafhan kelijkheids vieringen „want in de huidige omstandigheden zou dat opgevat kunnen worden als Portugese inmenging in het heilige recht van elk volk, het recht over zijn eigen lot te beslissen”. Cardoso zei dat Portugal al het mogelijke heeft gedaan om een politieke oplossing voor Generaal Franco zal niet sterven, hij wordt gedemonteerd. Drie kwart van zijn maag is weggehaald, hij is aangesloten op een kunstnier, hij heeft 12,5 liter bloed toegediend gekregen, wordt kunst matig gevoed, met zijn longen en lever is het ook al mis, hij heeft de ziekte van Parkinson en nog een stelletje manke menten. Slechts dank zij een buitenge woon grote wilskracht, schreef de Sun day Times, die aan Franco’s foto een „plattegrond” van al zijn kwalen toe voegde, blijft Franco nog in leven, te weten de wilskracht van zijn doktoren. Terwijl in Amerika de ouders van een meisje, dat al enkele jaren in coma ligt en weinig meer is dan een plant die in leven wordt gehouden, voor een waar dige beëindiging van dat leven vechten, blijken de 26 specialisten rond Franco alleen maar doende om deze stervende plant door het snoeien van de dode tak ken en bladeren en het toevoegen van wagonladingen pokon, tegen heug en meug in leven te houden. Het zou een fascinerende horror-afdeling in het was senbeeldenmuseum van Madame Tus saud kunnen opleveren: rond het ziek bed 26 witgejaste deftige heren, en op het bed een heel klein en oud mannetje, waar allerlei slangetjes uitsteken die verbonden zijn met enkele mooie glim mende apparaten, die intrigerende ge luiden maken Ik weet wel dat generaal Franco de dood en marteling en gevangenschap van vele duizenden Spanjaarden op zijn ge weten heeft, maar is het echt nodig om hem in zijn laatste levensdagen, onder het mom van de medische wetenschap, op zo’n verschrikkelijke manier „terug te pakken”? laat een land achter waarop het trots is en waarop de Angolezen trots kunnen zijn”, aldus Cardoso. Hij sprak de hoop uit dat de „broeder strijd spoedig ten einde zal zijn” en dat Angola één, ondeelbaar en waarachtig onafhankelijk en vrij van buitenlandse inmenging zal zijn. De laatste Portugese bestuurder in Angola vertrok gistera vond met de laatste Portugese troepen per schip uit Loeanoa, „zonder plechtig heden, maar met opgeheven hoofd”, zo als de hoge commissaris zei. Het FNLA en de Unita hebben giste ren in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa een overeenkomst getekend waarbij de twee bewegingen een gemeenschappelijke re gering voor Angola, en een revolutionai re raad, vormen. De twee bewegingen zullen gelijkelijk vertegenwoordigd zijn in deze organen. Toen Lynette Fromme gisteren weigerde de rechtszaal in Sacramento op eigen kracht te verlaten, werd zij door een politieman weggedragen. i’X**<* LOEANDA. (Reuter, UPI, AFP) De Portugese hoge commissaris i n Angola heeft gisteren de onafhankelijkheid van Angola (ingegaan om middernacht) ge proclameerd zonder de macht over te dragen aan een van de bevrijdingsbewe gingen. „In naam van de president van de republiek Portugal proclameer ik plechtig de onafhankelijkheid en volle dige souvereiniteit van Angola. Angola te vinden, maar niet kon slagen vanwege de onverzettelijkheid van de drie bevrijdingsbewegingen en de steeds verdergaande buitenlandse inmenging. De werkelijke schuldigen zijn volgens hem niet zozeer de bevrijdingsbewegin gen, maar de machten die hen voorzien van de dodelijke wapens „waarmee het Angolese volk zich ten gronde richt”. Gistermiddag om half vier werd de Portugese vlag bij het hoge commissari aat plechtig gestreken. Daarop vertrok ken de laatste militairen en schout-bij- nacht Cardoso naar de haven. De troe pen van de MPLA, de bevrijdingsbewe ging die Loeanda beheerst, namen on middellijk de controle over het hoge commissariaat en het oude fort over. Intussen wordt felle strijd gemeld uit de olierijke Angolese enclave Cabinda, die tot dusver in handen van de MPLA is. Troepen van de afscheidingsbeweging FLEC, en Zaïrese troepen zouden de afgelopen 24 uur een groot offensief zijn Het is thans aan het Angolese volk om uit te maken op welke manier het van die souvereiniteit gebruik zal ma ken”, aldus schout-bij-nacht Leonel Car doso, gekleed in gala-uniform, op een bijeenkomst met Angolese en buiten landse journalisten. „Portugal draagt na een aanwezigheid van bijna vijf eeuwen Angola nu over aan de Angolezen. Portugal vertrekt zonder schuldgevoelens en zonder schaamte. Het laat een land achter in de voorhoede van de Afrikaanse staten. Het In een tweede resolutie (93 tegen 19 stemmen (met 27 onthoudingen) wordt de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, als de exclusieve vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, uitgenodigd deel te nemen aan alle conferenties en commissiebijeenkomsten die onder aus piciën van de Verenigde Naties betref fende het Midden-Oosten worden gehou den. Onmiddellijk daarna werd een Bel gisch voorstel verworpen om de stem ming over de resolutie waarin het zio nisme wordt gelijkgeschakeld met racis me, tot de VN-zitting van volgend jaar uit te stellen. Hoewel al van te voren vast stond dat deze resoluties door de grote meerder heid van de Derde-Wereldlanden in de VN zouden worden aangenomen, bete kenden ze een slag voor de Verenigde Staten en Israel. Ook de anti-zionistische resolutie werd aangenomen. Officiële kringen in Washington twijfelen echter aan de praktische uitvoerbaarheid van de Palestijnse resoluties. In deze kringen wordt erop gewezen, dat het rapport over een eventuele terugkeer van de Palestij nen naar de nu door Israel bezette gebie den, bij de Veiligheidsraad moet worden ingediend, waar de Verenigde Staten er een veto over kunnen uitspreken. WENEN. (UPI) De Oostenrijkse Bondskanselier Bruno Kreisky, zal het parlement om opheffing van zijn on schendbaarheid vragen om zich in de rechtszaal te kunnen verdedigen tegen een aanklacht wegens laster, ingediend door nazi-jager Simon Wiesenthal, zo heeft een Oostenrijkse regeringswoord voerder gisteren meegedeeld. Zoals u weet heeft minister Wester- terp, die het Ministerie van Blaaspijpjes, Valhelmen, Veiligheidsriemen, Snorfiet sen en Fietskleding beheert, financiële steun beloofd aan degenen die geschikte water- en winddichte fietskleding kun nen ontwerpen. Je zou denken dat iemand met een zo hoge functie wel in staat zou zijn te voorkomen dat het voortaan waait en regent, maar dat schijnt toch niet het geval te zijn. Farce Majeure heeft vrijdag haar visie op dit probleem al gegeven, maar die bevre digde mij toch niet. Ik zelf heb, na een 20-jarige fietspraktijk, al een jaar of 15 geleden Westerterps probleem heel be vredigend opgelost. Nooit meer last van regen en wind! Als ik met hondenweer ergens naar toe moet, trek ik gewoon mijn auto aan. overhandigd waarin op een hervatting van de Geneefse vredesconferentie wordt aangedrongen (de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn mede-voorzitter van de conferentie). Het is niet alleen de eerste keer dat Moskou een officieel vezoek hiertoe heeft ingediend, maar ook dat Moskou zich formeel uitsprak over deelneming aan de conferentie door de Palestijnse be vrij dingsorganisatie. Het Russische document verwierp Kis singers pendeldiplomatie in het Midden- Ooten en zei: „De ervaring heeft geleerd dat de weg van gedeeltelijke maatrege len, die bovendien eenzijdig worden uit gevoerd, niet leidt tot een oplossing van het probleem van het Midden-Oosten”. „Wiesenthals actie was tegen mij ge richt”, zei Kreisky vorige maand. „Het is bekend dat hij het met de waarheid niet al te nauw neemt en trucs gebruikt. Ik ben even hard tegen oorlogsmisdaden als wie ook, maar nu wordt een politiek leider vermoord”. Kreisky zei dat Wiesenthal had ge dreigd „hem wel te zullen krijgen” om dat hij naar Wiesenthals mening niet genoeg steun verleende aan Israel. Wiesenthal zei vorige maand dat hij schriftelijke bewijzen had dat Peter lid geweest was van de eerste SS-infante- riebrigade. Hij zei dat deze brigade man nen, vrouwen en kinderen had vermoord tijdens „zuiveringsacties” in 1942 in be zet Russisch gebied. De Israëlische premier Rabin sprak gisteravond in Jeruzalem over „sabotage van de vredespogingen in het Midden- Oosten”. Hij benadrukte dat Israel on danks het aannemen van de resoluties niet van plan is met de PLO aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Ook de VN-commissie die moet onderzoeken hoe het recht van de Palestijnen op eigen soevereiniteit en terugkeer naar hun va derland moet worden verwezenlijkt, hoeft niet op Israëlische medewerking te reke nen, aldus Rabin. In Jeruzalem wordt erop gewezen dat in de resolutie over de commissie die de mogelijkheid moet onderzoeken om een Palestijnse staat op te richten, gesproken wordt over Palestina, zonder de staat Israel te vermelden. Palestina in het officiële taalgebruik van de Verenigde Naties, betekent het vroegere mandaat gebied Palestina, dat ook Israel omvatte. CATANIA. (AFP) Honderdvijftig gevangenen in de Italiaanse plaats Cata nia hebben gisteren met een protestactie van de directie afgedwongen dat aan dacht zou worden besteed aan hun grie ven: de overbrenging van een aantal hunner naar andere gevangenissen op last van het ministerie van Justitie. De gevangenen hadden in de gangen van het gebouw barricaden opgericht. Politie van gemeente en rijk legden een cordon rond het gebouw. Pas toen de directie een toezegging had gedaan, keerden de opstandige gevangenen terug naar hun cellen. De overplaatsing van de gevangenen geschiedt naar aanleiding van ernstige incidenten in de gevangenis in de afge lopen maand: twee moorden en een tiental steekpartijen. nu toe niet verder gegaan was dan de principiële erkenning van de rechten van de Palestijnen. Nu is er een nieuwe fase ingetreden; de verwezenlijking van dit principiële recht, een proces dat volgens de Israëlische zegslieden vroeger of later zal eindigen met Israels uitsto ting uit de Verenigde Naties en het innemen van haar plaats door de PLO. Het is de bedoeling van deze resoluties om Israel voortdurend onder druk te zetten. In Israel wordt met bitterheid en machteloosheid gereageerd. De publieke opninie eist wraakmaatregelen van de kant van de Israëlische regering, maar het is niet te verwachten dat de regering op is- gd ke :as pe, il- de ide iltz id- de De resolutie voorziet verder in de oprichting van een speciale VN-commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van 20 landen, om een rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de manier waarop de Palestijnse „onver vreemdbare rechten” verwezenlijkt moe ten worden. Naar aanleiding van mijn stukje over de richtlijnen die in 1769 werden uitge vaardigd voor het redden van drenke lingen (wat in de praktijk eerder neer- kwqm op het molesteren van drenkelin gen), kreeg ik een brief van mevrouw M. J. Kloeke- van Lessen uit Leiden, die zich uit haar jeugd een verhaal her innert dat haar vader van een oogge tuige had gehoord. Na een storm op het Groninger Wad was een man gevonden die zich, totaal verstijfd van de kou, aan de mast van een op de dijk geworpen schip vastklemde. Hij was buiten bewust zijn. Hij werd toen door twee daartoe gesommeerde „dikke gezonde kerels” meer naar bed genomen, en dank zij deze therapie kwam hij na enige uren weer tot bewustzijn. Een en ander moet zich in het midden van de vorige eeuw hebben afgespeeld. Hij zei dat Kreisky in het openbaar voor de rechter wil herhalen dat Wie senthal, die Adolf Eichmann en andere nazi’s op het spoor kwam, een „agent” is en lid is van een „politieke maffia”. Kreisky zei dit vorige maand, nadat Wiesenthal had meegedeeld dat Frie drich Peter, leider van de rechtse Vrij heidspartij, lid geweest was van een SS- eenheid die 10.513 mensen had vermoord in bezet Russisch gebied. Wiesenthal kwam met deze aan klacht nadat het gerucht was ont staan dat de socialisten van Kreisky mogelijk zouden samengaan met de Vrijheidspartij na de nationale verkie zingen. De sociaaldemocraten behaalden echter de absolute meerderheid in het parlement bij de verkiezingen van 5 oktober en een coalitie was niet nodig. Muir zei verder dat zijn sympathie uitging naar de ouders van het meisje, maar dat zijn besluit berustte op juri disch geweten. Als hij naar zijn eigen geweten had moeten vonnissen, zei hij, dan zouden het medeleven, het medelijden en de sympathie die hij voor het echtpaar Quinlan voelt, een zeer grote rol bij zijn besluitvorming hebben gespeeld. De rechter stelde vast dat geen der behandelende geneesheren met zoveel woorden had gezegd dat er geen hoop was. Afgelopen vrijdag werd Lynette uit de recntszaal verwijderd omdat zij de boel op stelten zette toen men haar vertelde dat haar „leider” Charles Manson niet tijdens haar proces voor de rechtbank zou mogen verschijnen. Naar aanleiding daarvan ontnam de rechtbank haar het recht zichzelf te verdedigen. Toen de rechter haar gisteren vroeg of zij zich wilde gedragen antwoordde de 27-jarige Lynette Fromme dat ze er de voorkeur aan gaf buiten te blijven als zij niet voor zichzelf mocht pleiten. SACRAMENTO. (Reuter) Lynette „Squeaky” Fromme heeft gisteren ge weigerd de rechtszaal te betreden omdat de rechter haar niet toestaat als haar eigen advocaat op te treden. Lynette heeft van het begin af duidelijk ge maakt dat zij zichzelf het beste kan verdedigen. Zij staat terecht wegens haar poging de Amerikaanse president Gerald Ford te vermoorden. Rechter Rober Muir verwierp het ver zoek van de ouders Quinlan, de kunst- matige-ademhalingsmachine die hun dochter in leven houdt sinds zij zware schade aan de hersenen opliep, los te koppelen. De rooms-katholie ouders van Karen, die in haar coma een bestaan als van een plant is gaan leiden, wilden dat zij zou „terugkeren in de zachte handen van de Heer”. Vijf partijen in de zaak, waaronder de staat New Jersey, waren ecnter van mening dat het ontkoppelen Hoge commissaris Cardoso leest de proclamatie voor, waarbij Angola onafhankelijk wordt verklaard. Unita en FNLA verklaarden gisteren tien van de 16 provincies van Angola, met tweederde van de bevolking, onder controle te hebben, zo meldt het Zaïrese persbureau Azap. Het FNLA zegt de helft van het district Loeanda, waarin de hoofdstad Loeanda ligt, te beheersen. De MPLA heeft het zuidelijk deel van dit district, met de hoofdstad Loeanda, in handen. Het FNLA heeft gedreigd Loeanda „plat te schieten”. Volgens Azap heeft de MPLA gisteren ook de havenplaats Nova Redondo, 150 km ten noorden van Lobito, moeten ontruimen. Portugese militaire bronnen hebben bevestigd dat de belangrijke ha vens Lobito en Benguela voor de MPLA verloren zijn gegaan. Volgens de Portu gezen zijn deze plaatsen ingenomen door een pantserkolonne van Portugese en Engelssprekende, vermoedelijk Zuidafri- kaanse, huurlingen, die de plaatsen ver volgens overdroegen aan FNLA en Uni ta. De Wereldraad van Kerken heeft gis teren een beroep gedaan op alle landen de wapenleveranties aan de drie elkaar bestrijdende bevrijdingsbewegingen stop te zetten. De be vrij ding van Angola „wordt een dag van teleurstelling en desillusies, in plaats van vreugde en feest”, aldus Philip Potter, secretaris generaal van de wereldraad. van de moord. Zeven artsen hadden verklaard dat Karen praktisch geen kans op herstel heeft. Zij had de hersenbeschadiging op gelopen door gebruik van een mengeling van drugs en alcohol. Het staat vrijwel vast dat tegen rech ter Muirs vonnis in hoger beroep zal worden gegaan bij een reeks hogere rechtsinstanties. Tot een definitieve uit spraak is bereikt zal Karen haar „plant aardige bestaan” in het St. Carazieken- huis in Denville bij Morristown moeten voortzetten. Zou rechter Muirs vonnis anders heb ben geluid, dan zou de Amerikaanse justitie voor het eerst in haar geschiede nis hebben gemachtigd tot de dood van iemand die niet werd veroordeeld voor een misdaad. „Karen Quinlan leeft in juridische zo wel als medische zin. Dit hof zal geen machtiging verlenen tot het wegnemen van dat leven”, verklaarde de rechter in zijn vonnis wij zing. Muir zei in te stem men met de partijen die het verzoek van het echtpaar Quinlan hebben bestreden en het verwijderen van de apparatuur die Karen in leven houdt te beschouwen als „moord”. Kreisky noemde Wiesenthal toen een joodse fascist. neerkomen op W dxSk

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3