REGERINGSCRISIS IN AUSTRALIË Deel van Sigma vertrekt naar Uithoorn Mist zorgt voor chaos op autowegen Europarlement wil in benzine erg uitgedund minder lood Echtgenoot van Christina werkt bij KLM Nederland gaat praten met W.-Duitsland over R Zaakgelastigde taakverdeling defensie mocht Aaronson niet opzoeken I Suiker Unie dreigt CSM met rechter Haringbestand in Noordzee 1 Ml terug naar Marokko Eenvijfde van alle woningen te vochtig I I r Deelnemers „vredesmars” fcötesdiïl I Rhone AC j I De jarige Weegschaal wikt,weegt en vraagt ’n Prisma. w' I 11 BS PRISMA V AL i Drs. Vermeer wordt V( GIJZELING IN AMBASSADE VAN b ft o k BELGIE IN TUNIS F s nieuwe burgemeester van Amersfoort 1 o DIT 4 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 1 1 NOVEMBER 19 7 5 De damesmantel met stijl Onderzoek astma-fonds 0 ■M Philips batterijen, een van die dingen die vandaag de dag nog lang meegaan. Als u in de periode van 23 september t/m 22 oktober een Prisma koopt. Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee. 1 Waarom? Omdat elk Prisma horloge een perfekte vormge ving heeft. Omdat er een Prisma is voor elke prijs. Omdat ’n Prisma is gemaakt met NL „DE STOETERIJ >VAN DE UILENBOOM” Hoofdstraat 238, Santpoort PHILIP! ""U. »URHU DELCAVE BV Delft, tel.015-569324* ongelooflijke precisie. En hierom: 3 S: wijn van klasse iy PHILIPS’ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie binnenland) naar (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) de (Van onze correspondent) diners, koude buffetten, fondue- ge- is (ADVERTENTIE) I is cwt ■«jWrrWDtlWe ses i werk zich teruggetrokken langs de weg naar Tarfaja, rond de hoofdstad El Ajoen, de haven en de fosfaatmijn. De Spaanse opperbevelhebber in de Spaanse Sahara, generaal Ramon Cuadra Medina, heeft gezegd dat hij niets van dergelijke schermutselingen afweet, vol gens het persbureau Reuter. 1 ÏUnieke gelegenheid voor recepties, diners, koude buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhoven Telefoon 023-376741 BI 631 cent mee Bh vidu won gevi stuu plex aan; ken étag Vla; gen ging per op, huu vrij- TUNIS Sinds gisteren houdt een 34-jarige Tunesiër vier mensen gegijzeld in de Belgische ambassade in Tunis. De man eist dat zijn van oorsprong Duitse vrouw naar Tunesië komt- Zij moet dan wel hun spaargeld, ruim 18.000 gulden, meenemen. De Tunesiër dreigt twee van de vier gegijzelden dood te schieten als er niet aan zijn eis wordt voldaan. De Tunesiër. Tijani Herzi, wandelde gisteren de ambassade binnen, nadat hem eerst de toegang tot de residentie van de ambassadeur was geweigerd. De verblijfplaats van de ambassadeur ligt tegenover het ambassadegebouw. Met een machinepistool houdt hij nu de vier gegijzelden onder schot. De vrouw van Herzi is vanochtend door de Westduitse autoriteiten opge spoord. Men heeft inmiddels een rege ling getroffen voor het vertrek van de vrouw naar Tunis. De Tunesiër heeft laten weten dat hij geen ultimatum stelt voor de aankomst van zijn vrouw omdat hij vertrouwen heeft in de Tunesische en Belgische regeringen. (Van onze redactie buitenland) EL AJOEN. Duizenden deelnemers aan de Marokkaanse „vredesmars” op het gebied van de Spaanse Sahara hebben gisteren in een landerige stemming de terugtocht aanvaard, nadat koning Hassan hun daar de avond tevoren in een toespraak voor radio en televisie de opdracht toe had gegeven. Enkele Marokkanen probeerden door de Spaanse linies te breken, Marokkaanse politiemannen wisten hen echter ertoe te krijgen om van dit plan af te zien. Onze speciale verslaggever in Marok ko, Dick Franssen, meldt dat het Marok kaanse leger met leden van Polisario, he/ bevrijdingsfront voor de Sahara, slaags is geraakt. Volgens Bacchir Ab deslam zegsman van Polisario, zijn in het noordoosten van de Sahara alle eenheden van het volksfront in totaal 12.000 man samengetrokken. Abdeslan zegt dat de Marokkanen vier dagen geleden de grens met de Spaanse Sahara zijn overgetrokken. Zij stuitten vrij we’ onmiddellijk op tegenstand van Polisario, dat in dit gebied in feite de militare controle uitoefent. Het Spaanse leger laat er zich niiet zien. Het heeft ZAANDAM. Een belangrijk deel van de produktiecapaciteit van verffa- briek Sigma Coatings gaat verdwijnen uit Zaandam. De activiteiten van het bedrijf waar 160 man werken, worden overgebracht naar Uithoorn waar Sigma Coatings (onderdeel van de Belgische petrochemische industrie Petrofina) haar hoofdvestiging heeft. DEN HAAG. (ANP) De Nederland se tijdelijke zaakgelastigde in Bagdad heeft de Nederlander Leendert Aaronson nog steeds niet in de gevangenis kunnen opzoeken, aldus verklaarde gisteren des gevraagd een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en Den Haag. AMSTERDAM (ANP). Binnen een tijdsbestek van twee maanden heeft Suiker Unie de Centrale Suiker Maatschappij voor de tweede maal met de rechter bedreigd naar aanleiding van een statutenwijziging van de CSM, waardoor het mogelijk is geworden (de ministeriële goedkeuring is reeds ontvangen) niet-geplaatste aandelen CSM uit te geven zonder toestemming van de aandeelhoudersvergadering. CANBERRA (AP, Reuter). Premier Gough Whitlam van Australië, is vandaag afgezet door gouverneur-generaal sir John Kerr. Whitlam heeft op deze maatregel in het huis van afgevaardigden gereageerd met de op standige verklaring dat hij denkt aan te blijven. AMSTELVEEN. De man van prin- Christina. Jorge Guillermo, heeft gevonden bij de KLM in New York. Sinds een week is hij daar werk zaam als assistent van de reclamemana- ger, in plaats van zijn vroegere sociale activiteiten in de New Yorkse negerwijk Harlem. De Nederlander Aaronson, die naar de vorige week maandag door het Iraakse voorlichtingsbureau INA gemeld werd, geëxecuteerd was wegens „spionage voor de zionistische vijand”, bleek later in de week wel ter dood te zijn veroordeeld, maar niet te zijn geëxecuteerd. De Nederlandse tijdelijke zaakgelastig de bij de Iraakse regering, mrg. Meihui zen heeft daarop geprobeerd hem in de gevangenis te bezoeken om hem consu laire bijstand te verlenen, maar is daarin tot nu toe nog niet geslaagd. Een woordvoerder van de Marinevoor- Mchtingsdienst bevestigde gisteravond, dat minister Vredeling vorige week tij dens de bijzondere zitting van de tien ministers van de NAVO-Eurogroep in De afzetting van de 59-jaar oude Whitlam zal hoogstwaarschijnlijk leiden tot verwoede protesten van de zijde van Australië’s militante vakbondsleiders, die het tegenhouden van de wetsontwerpen Sir John Kerr, die de vertegenwoordi ger van koningin Elizabeth van Enge land is (de koningin is in Gemenebest- verband ook staatshoofd van Australië), heeft oppositieleider Malcolm Fraser aangewezen als leider van een waarne mend kabinet- Nadat hij vanochtend had gesproken LUXEMBURG (ANP)- Het Europe se parlement heeft gisteren in Luxem burg getoond tenminste even veel oog te hebben voor de belangen van de auto- industrie als voor de volksgezondheid, met name wat betreft het voorkomen van kanker. Niet vanaf 1 januari 1976, zoals de Europese commissie had voor gesteld, maar pas vanaf 1 januari 1977 zou in alle EEG-landen het loodgehalte van benzine moeten worden verminderd tot 0,40 gram per liter. Ook dé datum van 1 januari' 1978 die de commissie had voorgesteld, voorlk een verdëre verlaging kreeg niet de instem ming van het parlement, dat overigens over dit soort kwesties geen beslissingen neemt maar aanbevelingen doet aan de ministerraad van de EEG. UTRECHT (ANP). Het aantal pa tiënten met astma of bronchitis is in vochtige woningen bijna twee en een half keer zo hoog als in droge huizen. Dit is de conclusie van een onderzoek dat op verzoek van het Nederlands Ast- mafonds is uitgevoerd door de afdeling Allergologie van het Academisch zieken huis in Leiden. Nu dit onderzoek bevestigt, hoe scha delijk vochtige woningen zijn voor de gezondheid, noemen de onderzoekers het van groot belang, dat daar iets tegen wordt gedaan. Afbraak is geen oplossing, omdat volgens een van de onderzoekers, de architect-woninghygiënist ir. M. J. Leupen van het instituut voor Milieuhy giëne en Gezondheidstechniek TNO, on geveer 20 percent van alle woningen te vochtig is. Voor de preventie acht hij het van het grootste belang, dat nieuwe woningen droog worden gebouwd en vooral, dat het opheffen van het vocht- probleem bij het opknappen van oude woningen de grootste prioriteit krijgt. Suiker Unie beschouwt deze medewer king van het Administratiekantoor „als een wanprestatie jegens de certificaat houders”, aldus de woordvoerder. Tevens wilde hij van het bestuur van het Ad ministratiekantoor horen welk standpunt elk van de leden van het bestuur van het Administratiekantoor had ingenomen naar aanleiding van de door Suiker Unie naar voren gebrachte bezwaren tegen de statutenwijziging en hoe de stemmen binnen het bestuur werden uitgebracht. •X HAARLEM. De mist heeft op veel Nederlandse autowegen vanochtend voor een enorme chaos gezorgd. De verkeers- alarmcentrale in Driebergen werd alleen al op de Rijksweg Den BoschUtrecht geconfronteerd met vier kettingbotsin gen. Er werd melding gemaakt van één zwaar gewonde, terwijl verscheidene mensen lichte verwondingen opliepen. Op Rijksweg 12, ZoetermeerDen Haag, vielen drie gewonden bij kettingbotsin gen. In West-Duitsland is reeds sinds 1 januari 1972 een maximum loodgehalte van 0,40 gram per liter voorgeschreven. In Nederland bedraagt dit gehalte 0,64, in België zelfs 0.84, en in Luxemburg en Ierland is in het geheel geen grens voorgeschreven. met Whitlam, die leider van de Labour- partij is, zei sir John in een verklaring dat zijn hoogst ongebruikelijke stap noodzakelijk was bij het zoeken „naar een democratische en grondwettelijke oplossing” voor de nu vijf weken oude politieke crisis in het land. De als een bom inslaande bekendma king kwam nog geen twee uur nadat de Labour-partij had besloten om op 13 december partiële senaatsverkiezingen te houden. Dit omdat de begrotingsvoor- stellen van Whitlam in de senaat wer den tegengehouden door de oppositionele meerderheid die daarmee algemene ver kiezingen wilde afdwingen. Een half uur nadat sir John premier Whitlam de laan uit had gestuurd nam de senaat echter de begrotingsvoorstellen aan om de waarnemende regering in staat te stellen tot de noodzakelijke bestedingen. Whitlam zei, dat de senaat de omstre den wetsontwerpen nu had goedgekeurd. „Er bestaat dus niet langer een impasse”, zei hij. „De regering kan regerena De partij, die ik leid, heeft nimmer een nederlaag in het huis van afgevaardig den geleden”. Zich wendend tot de voorzitter van het huis zei Whitlam: „Onder die om standigheden behoort u de gouverneur- generaal te adviseren dat de partij, die ik leid, een meerderheid in het huis van afgevaardigden heeft en dat mij ver zocht behoort te worden een regering te vormen”. Weegschaal-affiebe cadeau van uw Prisma Juwelier. De heer Guillermo heeft de baan ge kregen om enig inzicht te krijgen in de structuur van het (Nederlandse) be drijfsleven, aldus de KLM. Een toeriste maakt op haar knieën een kiekje van de Australische premier Whitlam, die bij het parlementsgebouw door journalisten wordt opgewacht. DEN HAAG. (ANP) Binnenkort de benoeming te verwachten van drs. A. R. Vermeer tot burgemeester van Amersfoort. Dit heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren bekendge maakt. Drs. Vermeer is lid van het college van Gedeputeerde Staten van Gelder land voor de Partij van de Arbeid en fractievoorzitter van deze partij in de Eerste Kamer. De heer Vermeer volgt als burgemees ter van Amersfoort dr. M. Troostwijk op die vanwege zijn benoeming op 1 sep tember van dit jaar tot lid van de Raad van State, ontslag nam uit zijn burge- meestersfunctie. Drs. Vermeer kwam enige tijd geleden in het nieuws, toen hij zich terugtork als kandidaat voor het NOS-voorzitter- schap. Hij zei gisteravond desgevraagd dat hij heeft gesolliciteerd naar de bur- gemeestersfunctie op verzoek van de PvdA-fractie van de Amersfoortse raad. Dit gebeurde in een op verzoek van Suiker Unie bijeengeroepen vergadering van houders van certificaten van aande len Centrale Suiker Maatschappij. Op deze vergadering wilde Suiker Unie uit leg over het stemgedrag van het Neder lands Administratiekantoor van aande len Centrale Suiker Maatschappij, dat de meerderheid van de CSM-aandelen in zijn bezit heeft. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de CSM in september stemde het Admini stratiekantoor vóór de statutenwijziging. Deze statutenwijziging betekent „in feite een blanco cheque” voor het bestuur van de CSM, zie de woordvoerder van Suiker Unie. Suiker Unie was ook niet te spreken over het feit dat het Administratiekan toor geen vergadering van certificaat houders heeft bijeengeroepen, zoals door Suiker Unie tot tweemaal toe was ver zocht, om de statutenwijziging te kun nen bespreken vóór de buitengewone vergadering van de CSM, aldus de woordvoerder. In zijn stemverklaring, voorgelezen op de vergadering, zei het bestuur van het Administratiekantoor dat er op diverse gronden voor de statutenwijziging was gestemd. Zo was onder de oude wet de algemene vergadering van aandeelhou ders het gezaghebbende orgaan van een vennootschap. Hierop is de Hoge Raad in een arrest teruggekomen. Nu heeft ieder orgaan van een vennootschap zijn be voegdheden. Bij een expansief beleid, speciaal bij fusies, kan het belangrijk zijn te betalen in aandelen. Voorts is het bestuur ver antwoording verschuldigd over zijn be leid, maar in eerste instantie bepaalt het bestuur dat beleid. De door Suiker Unie geuite vrees, dat het bij de statutenwij ziging om een nieuwe beschermings maatregel ging wordt door het Admini stratiekantoor niet gedeeld. Op de snelweg Rotterdam-Gouda raakten volgens de rijkspolitie zeker vijftig auto’s betrokken bij een ketting botsing. Daarbij zijn gewonden gevallen. Hoe veel is nog niet duidelijk. Zeven gewonden zijn van de Rijksweg Rotter dam Hollègatsplein haar het ziekenhuis gebracht. Van 35 auto’s heeft de politie de schade genoteerd, maar er waren veel meer auto’s bij kettingbotsingen op dit weggedeelte betrokken. Op Rijksweg 4, Amsterdam-Den Haag, zijn bij ketting botsingen drie mensen gewond geraakt. Zeker veertig auto’s konden niet meer zelfstandig verder rijden. Afgezette premier Whitlam denkt aan te blijven LONDEN. (Reuter) Tien jaar gele den waren er in de Noordzee nog tien keer zoveel haring als op het ogenblik. Als er geen beperkingen worden opge legd aan de activiteiten van „fabrieks- schepen”, die met fijnmazige netten vis sen, zal de haring in de Noordzee bin nenkort zijn uitgeroeid, aldus een waar schuwing in een studie die wetenschaps mensen hebben opgesteld voor Noordatlantische Visserjjcommissie. Deze commissie bespreekt de rappor ten op een achtdaagse vergadering, die vandaag in Londen is begonnen. De wetenschapsmensen willen de haring vangst volgend jaar helemaal verbieden orrj een herstel van het haringbestand mogelijk te maken. Mogelijk zal Engeland wel akkoord willen gaan met een vangstverbod voor een jaar, maar aangenomen wordt dat Denemarken en ook Ijsland en Zweden er afwijzend tegenover staan. Het pro bleem van quota’s voor de haringvangst zal deze week waarschijnlijk wel ter sprake komen. De andere leden van de visserij commissie zijn België, Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Ierland. Noorwegen, Polen, Portugal, Spanje en de Sovjet-Unie. Uit de kelders van Bessac Voor rond vijf gulden bij ''Deleave” slijter! •y en wijnhandelaren,- herkenbaar aan het y- vignet op de deur. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Stemerdink van Defensie gaat volgende week dinsdag in Bonn met zjjn Duitse ambtgenoot Mann praten over een mogelijke taakverdeling op defensiegebied tussen beide landen. Nederland zou zich in de toe komst meer op de marine gaan specialiseren, terwijl West-Duitsland het accent juist op de land- en luchtmacht zou gaan leggen. Het onderdeel waar bindmiddelen en andere halffabrikaten worden gemaakt en waar 40 man werken, blijft voorals nog gehandhaafd. Ook het kantoor waarin o.a. het computercentrum is on dergebracht en waar tussen 200 en 240 mensen werken, blijft in Zaandam ge vestigd. Deze en nog andere maatregelen zijn gisteren door de raad van bestuur van Sigma Coatings bekend gemaakt. Zij maken deel uit van een reorganisatie- en investeringsplan, waarmee in de ko mende 5 jaar rond f 25 miljoen zal zijn gemoeid. Het plan dient, aldus de raad van bestuur, om tot een beter resultaat te komen en de opwaartse lijn in de resul taten door te zetten. over het gebruik van toegestane gelden „een onverbloemde greep naar de macht” van Fraser noemen. Toen Fraser in het huis van afgevaar digden opstond om als formateur het woord te nemen, ging zijn stem verloren in een waar pandemonium. Ondanks een herhaalde oproep tot orde van de voorzitter hield het woedende tumult aan. Moderne kwaliteitshorloges. De afzonderlijke EEG-landen moeten volgens het parlement het volste recht hebben, nationale bepalingen uit te vaardigen om het loodgehalte in benzine te verminderen op een eerder tijdstip dan door de Europese commissie is voor gesteld, „voor zover de gemeenschappe lijke markt hierdoor niet wordt ge schaad”. I Den Haag met de Duitse Defensie-minis- ter Leber heeft gefilosofeerd over een mogelijke onderlinge uitwisseling van taken tussen de twee landen. De Bonds republiek heeft al enige tijd geleden belangstelling getoond voor de twaalf nieuwe standaardfregatten, die de Ko ninklijke Marine er de komende jaren bij zou krijgen. West-Duitsland dient haar eigen ver ouderde marineschepen (zes in totaal) nog te vervangen en was indertijd be reid gezamenlijk met Nederland de nieu we fregatten te ontwikkelen en te bou wen. ‘Ltmvi

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4