u Haven Beunhazen van werknemers plantsoenendienst blijft to (fe vishal overleden Franse films in „Filmhuis Felsen Mevrouw Claus „binnen de perken” Oi Windmast helpt bij stof meten VIERING KGIJ FLATGEBOUW Archeologische expositie in buurthuis Wijk aan Duin WIJCKERMOLEN 9! BIJNA GEREED Kort IJmondnieuws 7 Schietvereniging „De Vrijheid” DI 6 K? GWS U.IT STAD EN STREEK 19 7 5 NOVEMBER jm&.ï (Van een onzer verslaggeefsters) nd 99 Gerard Paques W. v 1 Oud-secretaresse K.NBRD BEVERWIJK. „Deze scherven heb ik gevonden op het terrein van De Nijverheid. Die hoefnagel zat in de nabijheid van kasteel Oud-Haerlem in de grond. En deze potscherf heb ik in Frankrijk opgegraven. Die stamt uit de Romeminse tijd”. De veertienjarige Heinze Douwstra uit Heemskerk staat te glimmen van trots. Een jaar is hij pas bezig, nu heeft buurthuis Wijk aan Duin in het kader van zijn scherven-, fossielen- en oude stenen tentoonstelling al een aparte vitrine aan zijn vondsten gewijd. F - Scherven brengen geluk (Van een onzer verslaggeefsters) Peterson, (Van een onzer verslaggevers) Langebent of Ad zo van besommingen (Van onze stadsredactie) ia Hier kan nog over worden gemeld dat „Glsisements progressifs du plaisir” in eerste instantie voor openbare voorstel lingen werd afgekeurd, welk standpunt bij herkeuring evenwel kon worden her zien. IJMOND. De viering van de Kriti sche Gemeente IJmond is zaterdag 15 november gewijd aan het thema „Schou der aan Schouder”. Dit motto is onder meer gekozen omdat de viering, die om 19.15 uur in de Beverwijkse Vredevorst- kerk begint, door leden van de „Kom- pas”-gemeente uit Amsterdam zal wor den bijgewoond. 1 1 1 I 1 2 tv v< n< g« je hi er d et is aa V. m li. H ni h: J. b< me GL he de: tac Rc aai uit vo vo< he zo< sts T no pe gn Qt be we J de rat der zar He tie) hai aci sie be la ras lec ter di uit toe bis nó; su eet 1 ooi Lu da be tre ra: ze) ge de Wc do ge cu stf ee ka M: go w< he tl cl g ir N V V' e si is b k v Ook over die man onder die deken geen woord. Ik ben bang dat we er ook in de toekomst nooit meer iets over zullen vernemen. Als het aan Van de Linde ligt tenminste. Bekend. In Haarlem zijn drie buiten landers door de politie aangehouden. Zij bekenden omstreeks half oktober een sigarettenautomaat in Velsen-Noord te hebben gekraakt. Drank. Vannacht hebben twee auto mobilisten in Velsen een bloedproef moeten ondergaan. Wegens het gebruik van alcoholhoudende drank is voor beide bestuurders proces-verbaal opgemaakt. HEEMSKERK. In de clubcompeti- tie van de schietvereniging „De Vrijheid” waren ditmaal de beste schutters: In klasse A: H. Tomas 99 punten, K. van Dijk, A. J. Robben, A. W. Schoehuis, ieder 98. In klasse B: C. M. Hoogewerf 95, H. van Someren 93, Q. M. Ryke 92. In klasse C: B. v.d. Akker 96, P. J. v.d. Donk en J. M. Meijer, ieder 94 punten. De tien beste schutters kwamen dus op een puntentotaal van 957. Op 13 novem ber komt de schietvereniging Prins Hen drik uit Egmond aan Zee in het kader van het driekamptoernooi. o ^.i Mevrouw Claus wkerd op 9 april 1957 gekozen tot secretaresse van de toen nog niet „Koninklijke” Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Tijdens de oorlogsperiode ging de bond samen met de Nederlandse Zwembond, die eveneens pas later het predikaat „Ko ninklijke” zou verkrijgen. Na de oorlog gingen de wegen weer uiteen; mevrouw Claus bleef haar KNBRD trouw. VELSEN. „Moet de Velsense ambtenaar die werkzaam is bij de plantsoenendienst zjjn salaris in z’n vrije tijd opvijzelen, of doet hij er in z’n vrije tijd nog hoveniers- werk bij omdat hij dat werk zo mooi vindt, dat hij er niet mee kan ophouden.” Deze vraag stond maandagavond bij de commissie bedrijven van de Velsense gemeenteraad centraal naar aanleiding van een brief die was binnengekomen van het Produktschap voor siergewassen. Voor de woensdagavond te vertonen film zou men de bezoeker de gebruiks aanwijzing kunnen meegeven: „Laat de beelden over je heen glijden”. In dit verhaal wordt een jong meisje verdacht van moord op haar vriendin. Er volgt een onderzoek naar het bewijsmateriaal, waarbij elk onderdeel zijn eigen anecdo te krijgt. De film is dan ook op een mengeling van dit onderzoek gebaseerd, waarbij alle facetten daarvan op origi nele wijze worden belicht. Soms gebeuren er toch wel uiterst merkwaardige dingen bij de televisie. Neem gisteren. Volgens de programma bladen zou er bij de KRO om kwart voor acht een film van drie kwartier over Suriname beginnen. Die zou dus om half negen afgelopen moeten zijn. Maar wat bleek? De film duurde geen drie kwar tier maar een vol uur. Daar zitten ze bij de KRO echter niet mee. Hans van Wil ligenburg deelde met zijn liefste glim lach mee, dat we dit laatste kwartiertje van de film aan het eind van de avond konden bekijken, na het laatste journaal, om kwart over elf. Zo zout eet je het toch zelden, zou ik zeggen. Er is de afgelopen maanden in Suri name heel wat afgefilmd door camera ploegen uit Hilversum. Het aardige van de onderhavige film, „Een land om mee te leven” geheten, was dat de maker een Surinamer is, namelijk de in Am sterdam wonende Frank Zichem. Einde lijk dus de visie van een Surinamer op het land waar wij toch allemaal het beste mee voor hebben, nietwaar. En dan ge beurt er zoiets! De zorgvuldig opgebouw de sfeer van de film was na deze „pauze” van meer dan drie uur natuurlijk vol komen weg. Veel mensen zullen er trou wens. om kwart over elf, toch niet naar gekeken hebben. Zodat ze ook nog het optreden van De Twee Pinten in Para maribo misten. Zoals bekend gaat geen zee ons te hoog wanneer het gaat om het uitdragen van de Nederlandse cul tuur. De „oplossing” die de KRO heeft ge kozen voor het probleem van deze ken nelijk te lange film, is natuurlijk vol strekt onaanvaardbaar. Of is men van plan hier een systeem van te maken: aan het slotvan de avond worden alle restjes uitgezonden van programma’s die te lang bleken. Surinamers, die toch al overal „discriminatie” in zien (sóms ten onrechte), hebben nu wel weer een aar dige troef in handen. Ik kan me name lijk niet voorstellen dat zulke ingrepen ook toegepast zouden worden bij pro- HAARLEM. Op 74-jarige leeftijd is onderdag overleden mevrouw Annie Claus, oud-secretaresse van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Zij heeft de bond gedurende 47 jaar als vrijwilligster ter zijde gestaan. Vandaag is zij op de begraafplaats Zorgvliedt in Amsterdam naar haar laatste rustplaats gebracht. Bekeuringen. Op de vluchtstrook van Rijksweg 9 heeft de Beverwijkse politie gistermorgen tussen 7.30 en 9 uur weer dertig bekeuringen uitgedeeld aan auto mobilisten, die op deze wijze meenden de voor de Velsertunnel wachtende file in te kunnen halen. *Twee vrachtwagen bestuurders kregen een prent, omdat zij hun wagens met respectievelijk twee en drie ton hadden overbeladen. Vernielingen. Vandalen hebben de af gelopen nacht in de Heilige Hartschool te Wijk aan Zee huisgehouden. Onder meer werd de arm van de pick-up afgebroken, werden ballen stukgesneden en planten vernield. Via een WC-raam- pje zijn de vandalen de school binnenge klommen. 53-31; schar 42-16; makreel één 45-24; 21,40- De De jonge archeoloog graaft het liefst op bouwterreinen. „Daar zijn vaak bull dozers aan het werk geweest, waardoor de aarde is omgewoeld. Soms liggen de scherven dan gewoon voor het oprapen”. Voorlopig is Heinze niet van plan van het graafwerk zijn beroep te maken: „Vroeger dacht ik dat ik archeoloog wilde worden, maar nu lijkt het me beter wanneer het bij een hobby blijft. Ik besteed er al m’n vrije tijd aan”. Wethouder H. van der Werff en de directeur van de plantsoenendienst, de heer J. van de Burg, meenden dat het zo’n vaart niet zou lopen met dergelijke „beunhazerij”. Dergelijke brieven met een waarschuwende toon erin worden regelmatig verstuurd vanwege de pre ventieve werking, zo meende men ter vergadering. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De keuze voor de voorstelling van het „Filmhuis Velsen” op woensdag 12 november - in de bioscoopzaal van het voor malige PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden -, is dit maal gevallen op „Glissements pro gressifs du plaisir”, een film van Alain Robe-Grillet. Deze filmmaker wordt ingedeeld bij de koplopers van de „Nouveau roman” en hij verwierf vooral de nodige bekend heid door z’n scenario voor „L’Année dernière a Marienbad”. Heinze Douwstra is dan ook zowel kwalitatief als kwantitatief de belang rijkste exposant. Aan de oproep die de buurthuisleiding tot de schooljeugd richtte, om te laten zien wat ze zelf gevonden hadden, gaven in totaal zo’n tien jonge schatgravertjes gehoor. Alle ingestuurde voorwerpen zijn in glazen vitrines tentoongesteld en woensdag en vrijdag komt een deskundige ze beoor delen op hun oudheidkundige waarde. Wat Heinze Douwstra een beetje dwars zit, is dat hij alleen maar scher ven in heeft kunnen sturen. „Je vindt alleen maar brokjes aardewerk. Het is nooit compleet. Kort geleden ben ik lid van de archeologische werkgroep van de Kennemer Oudheidkamer geworde’’. Woensdags komen we bij elkaar. Als ik weer wat gevonden heb, dan "eem i'- dat mee en proberen we er met elkaar uit te komen of die scherf van een pot, schaal of beker afkomstig is. Aan de hand van het gebruikte glazuur kun je vaak de ouderdom wel bepalen”. Voor haar vele, geheel vrijwillige werk en de grote verdiensten die zj voor de bond heeft gehad werd haar in juni bij een huldiging in intieme kr'~« als eerste de onlangs ingestelde medaille voor bijzondere verdiensten van.de Fé- dération Internationale de Sauvetage verleend. In mei had zij haar secretari- aatswerkzaamheden al neergelegd. De Noordhollandse Dienst Milieuhygiëne heeft nieuwe stofmeet-apparatuur in een proefopstelling geplaatst bij het zuidelij ke ventilatiegebouw van de Velsertun nel. Als de apparatuur voldoet zal ze worden toegepast in het hele IJmondge- bied, waar de stofoverlast het grootst is in Noord-Holland. Het nieuwe zit ’m in het feit dat de apparatuur zo kan wor den afgesteld dat alleen bij een bepaalde windrichting gemeten wordt, zodat de herkomst van het stof duidelijk is aan te wijzen. Via een mast (zie foto) wor den gegevens over windrichting en windsnelheid geregistreerd. Automatisch wordt dan bepaald of er wel of niet gemeten moet worden. Het meten zelf gebeurt met een soort stofzuigers, zoge noemde High Volume Samplers. Door bij het meten van de stof belasting rekening te houden met de wind wordt het resul taat beter bruikbaar. Als een van de stofverzamelaars 24 uur gedraaid heeft en de filters maximaal zijn benut gaat er een alarm werken in de controleka mer van de tunnel. Rijkswaterstaat waarschuwt dan provinciale waterstaat, waarvan de Dienst Milieuhygiëne onder deel uitmaakt. Overigens zijn er op dit moment al drie stofmeetpunten in de IJmond. Binnenkort komt er een vierde bij in Wijk aan Zee. Op de foto de windmast bij de Velsertunnel, rechts geflankeerd door een „stofzuiger’’. IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Scheldeborg, van Norrsundet; Smit Lloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden; Tramp, Goole; Teutonia, Aarhus; Kamensk, Le ningrad; Sayra, Noordzee; Export Patri ot, Norfolk; Sentence, Southampton; Hai, Bremen; Colonia, Par, IJmuiden; Prinsenborg, Hamina; Ruciane, Stettin, Beverwijk; E. R. Antverpia, Haypoint, IJmuiden; Steinbjoera, Bergen; Gdynia 2, Victoria; Falcon, Rio Haina; Paludina, Dundee; Torsten, Southampton, Zaan dam. Maandag vertrokken: Stoer, naar Bre men; Brinda, Poole, IJmuiden; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden; Odin, Rotterdam, IJmuiden; Satucket, Londen; Proton, Londen, IJmuiden; Coptruck, Cont. Plat, IJmuiden; Saturnus, Dundee; Abel Santa Maria, Hamburg; Johann Hamburg; Michel Peterson, Hamburg; Teutonia, Rotterdam; Venus, Tananger; Lobe, Colchester; Colonia, Noordzee, IJ muiden; Gulf fleet 7, Noordzee; Smit Lloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden; Fridel, Withby, IJmuiden; Scheldeborg, Delfzijl; Tramp, Gools; Sea Rover, Antwerpen; Jemrix, IJmuiden, Withby; Anjo, Rotter dam; Pallas, Rotterdam; Sentence, Sou thampton; Sommen, Boston. Dinsdag gearriveerd: Mangen, Kristne- hamn; Socrates, Rotterdam; Banda, Ant werpen; Lachs, Bremen; Pronto, Pronto, Rotterdam; Bodenstein, Antwerpen. Dinsdag vertrokken: Export Patriot, New York; Lune Fisher, Londen; Hai, Bremen; Joseph P Grace, IJmuiden, Sluiskil; Mobil Riven er, Dakar. Deze oecumenische gemeente, die zichzelf een open huis voor de kerken noemt, typeert zichzelf in de beginsel verklaring als volgt: „De gescheidenheid van de kerken vinden we achterhaald, maar de eigen geest en traditie die ieder vanuit zijn kerk heeft meegekregen boeit ons. Vanuit deze achtergronden proberen we samen geloof te vieren, ekaar te bemoedigen en weer op het spoor te komen van de Joods-Christelij- ke traditie die in de officiële kerken begraven blijft onder zoveel bijkomstige dingen. We vinden daarom dat oecume ne ons moet uitdagen tot wereldeenheid, meer dan tot kerkeenheid”. De collecte die tijdens de viering wordt gehouden is bestemd voor de kerkelijke ontwikkelingsbank. Deze bank, die in Nederland zal worden gevestigd, is vori ge week opgericht door de Wereldraad van Kerken. De bank wil geld gaan beleggen in humanitaire projecten vooral in ontwikkelingslanden - die normaliter door gebrek aan financiën weinig kans van slagen zouden hebben. Het verzoek van de KGIJ om lid van deze kerk te mogen worden is inmiddels positief beantwoord Zij bleef het secretariaatswerk voor haar rekening nemen, ook toen de bond in Haarlem een eigen bureau kreeg en de eerste fulltime kracht kon aantrek ken. Daarnaast werkte zij bij het bureau voor handelsinlichtingen v.d. Graaf Co. De heer Van de Burg: „Als u vraagt komt het voor, dan moet ik zeggen: ja, dat wel eens”, maar hij verduidelijkte onmiddellijk dat de mate waarin geens zins zou indruisen tegen de regels die het productschap hanteert. Directe klachten warén niet bekend. Reden waarom één der raadsleden fluisterde: „Het blijft binnen de perken”. IJMUIDEN Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 24.025 kg tong, 316 kisten tarbot en griet, 2256 kisten kabel jauw, 17 kisten koolvis, 130 kisten schel vis, 678 kisten wijting, 3072 kisten schol, 273 kisten schar, 2641 kisten haring, 123 kisten makreel en 291 kisten varia. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 11,03-10,25; tongschar 3,12-1,96; grote tong 12,36-11,63; grootmiddel tong 13,48-12,78; kleinmiddel tong 10,04-9,67; tong één 7,08-7,43; tong twee 7,08-6,51. Per 40 kg.: tarbot 337-101; griet 168- 80; kabeljauw één 120-102; kabeljauw twee 140-108; kabeljauw drie 124-98; kabeljauw vier 116-80; kabeljauw vijf 70-28,40; koodvis vier 22,40; schelvis twee 100; schelvis drie 74; schelvis vier 65-46; schol één 65-61; schol twee 90-76; schol drie 75-63; schol vier 64-51; wijting drie haring één 46-32 makreel twee 50- DEN HELDER. Doordat verleden week maandag acht kotters waren blij ven „overliggen” van de zarerdag, kon hier met een goede aanvoer worden ge start. Daarna is er dagelijks nog wel het een en ander te doen geweest, met als climax de zaterdag, toen door vierender tig vaartuigen ruim 51.000 kilogram tong en 93.000 kilogram schol werden aange voerd. In totaal goed voor een dagomzet van meer dan 680.000. Goede vangsten dus, met over het algemeen behoorlijke prijzen, welke combinatie bevredigende besommingen ten gevolge hebben gehad. De hoogste besommer beschikte over 8-717 kilogram vis, waarvan 2.422 kilogram tong (kilo prijs 9,28» en 4.270 kilogram schol, zodat zijn activiteiten met ruim 36.400 werden gehonoreerd. gramma’s iemand. Treurig genoeg viel de rest van d« avond ook al niet mee. Van de solo voorstelling van Jules Croiset over het leven van Vincent van Gogh (gebaseerd op brieven van de schilder aan zijn broer) had ik me misschien te veel voor gesteld. Of me te veel laten beïnvloeden door de positieve kritieken die het pro gramma als theaterstuk heeft gekregen. Ik heb me voornamelijk zitten ergeren aan de bombastische toon van Croiset, die voortdurend een stem opzette of hij op de achterste rij van de schouwburg verstaanbaar moest zijn. Met evenveel geestdrift declameerde hij zijn vreugde uit over de keizersnede van een vrien din als over de begrafenis op een trek schuit in Drente. Het werd daarna Iets beter, hoewel ook de tweede voorstelling die Berend Boudewijn in zijn keuken opvoerde, aan zienlijk minder amusant was dan ik had gehoopt. Het lijkt zo leuk: met een be kende persoonlijkheid (dit keer Juliette Gréco) in de keuken wat proberen te bakken of braden, en intussen over „het leven” (zoals de makers van dit pro gramma dat zien) keuvelen. Maar ja, als de bekende persoonlijkheid niet zoveel boeiends te melden heeft, wordt het toch wat problematisch. Vooral wanneer je ook niet kunt koken. De meest ver makelijke tekst bracht Gréco te berde inzake het moederschap. Het dragen van een kind (negen maanden lang) is net zoiets het bakken van een brood, zei ze. l._, duo droeg overigens schattige schortjes, geen kwaad woord daarover. Maar de beste voorstelling verzorgde, gewoontegetrouw, de heer Wibo van de Linde van TROS Aktua. Week na week kwam hij inzake de ontvoering van de heer Herrema met spectaculaire ont hullingen, en maakte hij alle autori teiten voor rotte vis uit. „Het past ons niet om, althans op dit moment, over allerlei details te twisten”, sprak hij nu ingetogen. Geen woord meer over het Noordafrikaanse land waarheen de ont voerders zouden mogen ontsnappen, zoals Van de Linde vorige week nog meldde. De naam van dat land mocht hij toen nog niet bekend maken. Wel licht is hij die inmiddels weer vergeten. BEVERWIJK. Nu het flatgebouw aan de Wijckermolen (zoals dit stukje Spoorsingel recentelijk is genoemd) zijn voltooiing nadert, willen b. en w. van Beverwijk haast maken met de straat- aanleg. De werkzaamheden worden ge raamd op een bedrag van ruim 127.000. Onder meer moet een deel van de Meerstraat opnieuw worden aangelegd, wordt er langs de noord westzijde van de rijbaan van de Meerstraat een minimaal twee meter breed trottoir aangelegd ter wijl de rijbaan tot zes meter zal worden verbreed, wordt er een parkeerterrein voor tweeëndertig auto's gecreëerd en dient een stuk trottoir te worden bete geld. Daar in het verleden al ruim f 23.000 aan voorbereidingskosten is uitgegeven, wordt de Beverwijkse raad verzocht voor de straataanleg een krediet van in totaal ruim anderhalve ton beschikbaar te stellen. waren: IJm. 29 31.400, IJM 30 18.300, IJM 44 30.400, IJM 115 40.500, IJM 154 8200, IJM 20 8600, SCH 256 15.700, UK 123 10.200, KW 4 12.700, KW 11 24.600, KW 24 43.600, KW 25 39.700, KW 29 13-400, KW 34 25.700, KW 45 30.300, KW 51 14.300. KW 55 24.400, KW 88 20.000, KW 113 20.500, KW 145 26.900, KW 149 12.300, KW 152 11.300, KW 174 11-500, KW 175 29.400, KW 185 10.400, KW 189 20.600, KW 194 32.900, KW 213 3800. K 214 12.600, KW 221 12.500, KW 226 8300, IJM 211 en KW 206 5100, KW 44 en KW 85 90.800. ■L - L .-■><? J ÏSi”; SgS SMB: 3^ F V?

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6