Armzalige zeeroverij op Mindanao-zee Pro Juventute gaat activiteiten staken BELGISCHE CASINO’S NIET BANG VOOR CONCURRENTIE ZIOLKOWSKY MAAKT BEELD VAN 170 BIJ 200 METER i.x g"- T* i Landhervorming nog lang niet voltooid Na invoering legale speelzalen in Nederland Gigantisch werkstuk uit Amerikaanse berg ibk' 13 1975 BINNENLAND-BUITENLAND WOENSDAG 1 2 NOVEMBER (Van onze speciale verslaggever) Willekeur Reclame Beklimmen een zijde te paard de andere kant is Infrastructuur 1 LISSABON De helft van de Portugese bevolking bijna negen mi1- joen zielen is afhankelijk van de agrarische sector. In het noorden leven de kleine boeren in vaak erbarmelijke omstandigheden, in het zuiden treft men de grootgrondbezitters aan, die sinds de revolutie van 25 april 1974 tot vijanden van de staat zijn verklaard. Beperkingen KNOKKE-DEN HAAG (ANP) De Belgische speelzalen zijn niet bang voor concurrentie van de Nederlandse, die naar verwachting op zijn vroegst eind 1976 kunnen gaan draaien. Een speler is nogal honkvast wat zijn speelzaal betreft; een casino vergt een uitgebreid arsenaal van voor zieningen daar omheen en bovendien moet een concessiehouder het vak tot in zijn vingertoppen kennen. Een speelzaal runnen met ambtelijke ingestelde mensen behoort tot de onmogelijkheden. Nederlaag - w I Verwarring op het Portugese platteland soms erg groot De beeldhouwer Gutzon Borglum hakte 18 meter hoge hoofden van vier Amerikaanse presidenten uit de berg Rushmore. Vergeleken met Ziolkwsky’s werk een kleinigheid, want dat wordt, volgens de beeldhouwer zelf, tweemaal zo groot. Het Nederlands Verbond „Pro Juven tute” heeft in de ontwikkeling van de De bekende oranjekalender van „Pro Juventute” verschafte de middelen om de bureaus van de instellingen te voor zien van de nodige leiding, totdat deze door de overheid werden gesubsidieerd. Daarna werden de kalenderinkomsten gebruikt om het niet of slechts ten dele gesubsidieerde werk op vrijwillige basis van de Adviesbureaus voor Ouders en Jongeren van de grond te krijgen. scandeerde, dat het vee door de revolu tie eigendom van het volk geworden was. Dat is door anderen afgemaakt, ter wijl Crazy Horse het werk van slechts één man is, de 67-jarige Ziolkowski. Hij heeft het plan uitgewerkt, het terrein opgemeten, is er de architect van, de beeldhouwer, boort de gaten, brengt het dynamiet tot ontploffing en vervoert de steenslag. Hij is zijn eigen opzichter en werkman. die zal straks wel uit staatsobUgaties bestaan. Integendeel: in het speelpatroon heeft zich de laatste jaren een verandering voltrokken. Het is niet meer een betrek kelijk gering aantal mensen in goeden doen, dat de speeltafels bevolkt, maar grote aantallen mensen, die wat minder voor de speelzaal het voordeel, dat het risico gespreid is en bovendien maken de vele kleintjes van nu die ene grote uit het verleden. Van jaar tot jaar blijven de omzetten op peil. Hoe groot die zijn wordt niet aan de grote klok gehangen. Slechts enkele mensen zijn hiermee op de hoogte. Zeker is, dat de speelzaal altijd aan het langste eind trekt. In de wateren rond Mindanao heeft de zeeroverij recentelijk zo’n vlucht genomen dat men het verschijnsel op een lijn stelt met de donderkoppen die zich ’s avonds steevast aan de kim aftekenen. De slachtoffers zijn meest al vissers die hun vangsten van de dag aan de Moro-piraten moeten af staan. l' Een illustratie die even treffend is voor eigenhandig optreden en willekeur, werd geleverd door een gendarmerie- kapitein in de buurt van Montemor-O- Novo. Hij kreeg bezoek van een boer, die zich bij hem, als hoogste gezagsdra ger, beklaagde over de bezetting van zijn bedrijf door vele tientallen buiten staanders. Dat was illegaal, zo luidde zijn klacht. Van geen enkele autoriteit had hij bericht ontvangen dat hij ontei gend zou worden. De officier sommeerde de boer zijn handen te laten zien Daar hij consta teerde - al of niet terecht - dat daar geen eelt, op zat, luidde het antwoord: „Scheer je weg! Je hebt nog nooit een schop in 'je handen gehad” Ziolkowski verdient er geen cent mee en krijgt geen subsidie. Hij leeft met vrouw en tien kinderen vijf jongens In het algemeen kan gezegd worden dat de Portugese staat niet geïnteres seerd is in bedrijven die bijna niets opbrengen, en ook niet in grond waar mee weinig of niets te beginnen is. In de tabellen van de landhervormingswet ko men plaatsen voor waar een agrarische hectare slechts het nultarief haalt, met andere woorden: ook als men daar 25.000 hectare bezit, kan men dat onge straft houden. Al met al is één van de dichtst bij Nederland gelegen speelzalen, nl. die in Knokke, niet zo bang zjjn Nederlandse klanten, 40 percent van het bezoekerstal, te verliezen. Hij voorziet op grond van zijn erva ringen en de ontwikkelingen in Knokke een algehele evolutie van het toerisme, dat zich niet alleen meer tot de zomer zal beperken. Wij evolueren naar een seizoen van 52 zaterdagen met daarin een hoogseizoen van twee maanden. Madr op het ogenblik is het al zo, dat in het voor- en naseizoen de nachtclubs in Knokke het zaterdags drukker hebben dan op een doorsnee woensdagavond in de zomer. Ten aanzien van de bezoekers kent België een aantal beperkingen: een Belg mag in zijn eigen gemeente, indien daar een speelzaal is, niet spelen. Beroepsver enigingen kunnen hun leden het spelen verbieden, zoals de Orde van Advocaten heeft gedaan. Zij, die geld van anderen beheren zoals bankiers en notarissen heb ben ook geen toegang. Hetzelfde geldt voot de Belgische ambtenaren. Wanneer het in 1977 voltooid is zal het vijf miljoen dollar hebben gekost. Het beeld wordt 170 meter hoog en 200 meter lang en is geen reliëf maar wer kelijk ruimtelijk. Het wordt uit de berg Thunderhead gehakt. Ziolkowski zegt dat grote beeldhou wers er slechts van hebben kunnen dromen. Het was in hun tijd technisch onmogelijk. Praxiteles wilde een stand beeld maken van Alexander de Grote uit een berg van marmer. „Michelangelo wilde een ruiter hakken uit een berg carraramarmer. Ik doe het nu uit een berg van graniet.” Helemaal uniek is het niet. De tempel De grootste groep bezoekers komt uit België nl. 52 percent en de Duitsers en andere landslieden maken slechts acht percent uit van het speelpubliek. Op merkelijk is, dat deze percentages over eenkomen met die van de toeristische sector”, aldus Eric Parez van de Stedelij ke Dienst Toerisme in Knokke. De verhalen van tot de bedelstaf ge brachte mensen, die zich buiten het casino voor het hoofd schieten of zich aan de hoogste boom in Knokke ophan gen, verwijst de heer Welvaert van het casino Knokke lachend naar het rijk der fabelen. ZAMBOANGA CITY (UPI). De moslim-zeerovers die in de Filippijnse Mindanao-zee rondschuimen hebben niets gemeen met de romantische boekaniers uit het verleden. Zij ach tervolgen geen rijke koopvaarders met de bloedvlag in top, maar zijn kruimeldieven van de zee die dit handwerk om politieke redenen heb ben opgevat. Door gebrek aan management maar vooral aan kapitaal is de onteigening op een laag pitje gezet Het geld is schaars, waardoor de Portugese staat niet eens aan zijn normale verplichtingen kan voldoen. Hierbij komt nog dat de land bouw- en veeteeltprodukten, die veelal aan officiële instanties geleverd worden, pas maanden later betaald worden. Het andere deel echter redeneerde dat de koeien en de varkens als een belang rijk deel van het bedrijfskapitaal moes ten worden gezien en dat de verkoop ervan tot de eigen ondergang zou leiden. Het conflict ontaardde in wilde vecht partijen, die tenslotte tot ware veldsla gen leidden. Het plaatselijk garnizoen kwam er aan te pas en besloot de bewuste veestapel tijdelijk binnen de muren van de kazerne te parkeren. Hierop stroomde een grote menigte toe, die uren lang in alle mogelijke variaties CUSTER (Reuter). Een standbeeld uit een berg hakken duurt een heel leven. Beeldhouwer Korezak Ziolkowski is daar al 25 jaar geleden mee begonnen. Met steenboor, dynamiet en schepauto wil hij in zijn eentje een standbeeld Oprichten voor de legendarische Noorda- merikaanse indiaan Crazy Horse. Het denkbeeld voor het standbeeld was afkomstig van een neef van Crazy Horse, Henry Standing Bear, die in de jaren dertig tegen de beeldhouwer had gezegd: „Wij willen dat de blanke man weet dat de indianen ook helden hebben gekend.” In 1948 kreeg de beeldhouwer de beschikking over de berg. Chief Stan ding Bear bracht de eerste dynamietont- ploffing tot stand. kinderbescherming en de hulpverlening steeds een grote rol gespeeld. Veelal samen met andere landelijke organisa ties heeft het gewerkt aan verbetering van subidieregelingen en andere moge lijkheden voor subsidiëring van het werk. Van tijd tot tijd enteren de piraten ook grotere vissersvaartuigen, zoge naamde basnigs, en eisen een losgeld voor boot en bemanning. De eigenaars komen meestal wel over de brug. Nevenaktiviteiten worden evenmin geschuwd. In augustus ontvoerden de zeerovers een Japanse stewardess die in een badplaats bij Zamboanga City haar wittebroodsweken doorbracht. De vrouw werd twee dagen later tegen betaling van 28.500 dollar los gelaten. Door dat grootgrondbezit - het gaat soms om bedrijven van 10.000 hectare en meer - zijn de landarbeiders, van wie 75 percent nooit lezen en schrijven heeft geleerd, communistisch georiënteerd, of althans sterk communistisch beïnvloed. Dit heeft bij de huidige, nog lang niet voltooide landhervorming tot wilde be zettingen van landbouw- en veeteeltbe drijven geleid, waartegen - tot nog toe althans - niets wordt gedaan. Hoe groot de verwarring op het Por tugese platteland kan zijn, blijkt uit het verhaal van een veestapel, die door on derling gekrakeel in een kazerne beland de. Omdat er op een bezet bedrijf geen loon meer werd uitbetaald - de eigenaar was de laan uitgestuurd en de bank kon of wilde geen krediet verlenen - wenste een deel van het arbeiderscollectief „de buit” te verkopen. en vijf meisjes van de opbrengst van een melkboerderij en twee zaagmolens. Hij koos Crazy Horse als model om dat die een briljant militair leider en tacticus was, een vrije geest die geen verdragen ondertekende, in het vrije veld bleef leven en niets van een india nenreservaat wilde weten totdat hij door een blanke soldaat werd doodgeschoten terwijl er een bestand van kracht was. Iemand die het niet zo ziet zitten met de landhervorming in Portugal is de boer Jorge van Zeiler. Hij bezit een groot stuk land ongeveer 150 kilometer ten zuiden van Lissabon. Van Zeiler zegt dat hij liever op de communisten schiet dan dat hij zijn land laat overnemen. Volgens berichten zijn er in het Allentejogebied 20 tot 30 ge vallen van landovername per dag. Op de foto Jorge van Zeiler en zijn voorman (met geweer). Het zijn veelal in lompen gehulde jongens met schouderlang haar, die opereren met kleine kano’s, aangedre- ven door bescheiden buitenboordmo toren. De jeugdige piraten zeggen dat ze lid zijn van het nationaal bevrij- dingsfront Moro, de belangrijkste af scheidingsbeweging onder de moham medaanse bevolkingsgroep op de zuidelijke eilanden der Filippijnse ar chipel. In de oorlog tussen guerilla- strijders van dit front en het geregel de Filippijnse leger zijn de afgelopen drie jaar meer dan 3000 slachtoffers gevallen. 7 Dat is er bij ons al, zegt Knokke. In onze gemeente zijn 13.000 villa’s en ap partementen, waarin 70 percent van de gasten logeert. In de vele hotels verblijft nog eens 20 percent en de overigen kiezen voor een andere vorm van ver blijf, bijvoorbeeld een camping, maar goed in de slappe was zitten. Zij komen niet in de eerste plaats om met gevulde portemonnees te vertrekken, maar om zich met het spel te vermaken. Dit heeft daarop heeft Knokke het niet zo. Het kampeerterrein van die plaats bevindt zich ergens aan de gemeentegrens. Knokke heeft duidelijk niet gekozen voor het massatoerisme, zo stelde de heer Parez. De gemeente waakt verder tegen geluidshinder: transistorradio’s op het strand zijn verboden, autoraces krij gen geen kans en luidsprekerwagens zijn ook contrabande. België kent acht speelzalen, hoewel speelzalen wettelijk verboden zijn. De bestaande hebben echter uitwijkmoge lijkheden op grond waarvan ze kunnen bestaan. Nieuwe mogen er echter niet bijkomen en de bestaande mogelijkhe den mogen niet worden uitgebreid, zodat men in Knokke alleen maar roulette en baccarat kan spelen. In september haalden de zeerovers een driest stukje uit. De 3,500 ton metende Japanse houtboot Suehiro Maru werd met 26 bemanningsleden en vijf Filippijnse funktionarissen aan boord in volle zee geënterd. De piraten eisten een bedrag van 133.000 dollar, maar zagen zich in hun plannen gedwarsboomd toen een 11 schepen tellend Filippijns mari- neëskader de gekaapte Japanner om singelde. Op de vierde dag van de kaping trachtten de piraten het anker te lichten en uit te breken, maar na een schot voor de boeg gaven zij zich gewonnen. van Aboe Simbel heeft vier 20 meter hoge afbeeldingen van Ramses de twee de, uitgehouwen in de rotsen van de Boven-Nijl. Gutzon Borglum hakte 18 meter hoge koppen van de presidenten George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt en Abraham Lincoln uit de nabijgelegen berg Rushmore. Borglum was ook begonnen aan het 400 meter lange bas-reliëf met talrijke rui ters, in Atlanta- DEN HAAG. Het Nederlands Ver bond „Pro Juventute”, dat zich sinds het eind van de vorige eeuw het lot heeft aangetrokken van jeugdigen die ver waarloosd werden of die met de justitie in aanraking kwamen of dreigden te komen, zal begin volgend jaar zijn acti viteiten staken. Een nieuwe landelijke vereniging van organisaties voor hulp verlening aan jongeren, die nog een roepnaam moet krijgen, neemt het werk dan over. In de nieuwe vereniging zullen alle landelijke organisaties op het gebied van jeugdbescherming samenwerken. Deze fusie moet zijn beslag nog krijgen- Het is de speelzalen verboden in eigen land reclame te maken, maar daarvoor zorgt de stedeljjke dienst van het toeris me wel met buitenlandse propaganda. Maar men moet het vooral hebben van de mondelinge aanbevelingen: van de mensen dus, die er geweest zjjn, aldus de heer Welvaert. Op het toppunt van zijn sterkte had het Moro-front zo’n 16.000 man onder de wapenen, maar volgens Es- paldon hebben 9000 Moro-strijders zich overgegeven na een door de regering in het vooruitzicht gestelde amnestie. De 25-jarige Akarab Magboel had de leiding van de kapangsaktie tegen Suhehiro Maru. Toen hem amnestie werd aangeboden gaf hij zich samen met zijn 40 volgelingen over. Hij zit nu in een legerkamp bij Zamboanga, in afwachting van zijn vrijlating. Magboel, gekleed in een paars t- shirt en een spijkerbroek, zijn lange haar bedekt met een gehaakt petje, zegt dat hij er zeker van is dat hij niet zal worden gestraft. Over de aktie zelf zegt hij: „We kaapten dat schip omdat we niets te eten hadden, we hebben geen geld, niets”. Het was alsof je een berg kolen met een tandenstoker wilde wegscheppen. Als ik na een week of twee werken naar beneden ging en misschien tiendui zend ton had verzet en dan naar boven keek zag je er niets van. En er moest zes miljoen ton weg, aldus de beeldhou wer- wordt verstaan een plaats of streek met De berg kan aan beklommen worden, slechts langs touwen bereikbaar. Ziol kowski bouwde eigenhandig een trap met leuning en 741 treden naar de berg. Daar waren 29 ton hout voor nodig, die hij er op zijn schouders heen droeg. Wanneer hij niet met de blote hand aan het worstelen was met zware stenen ramde hij de boor in het gesteente. Er moesten duizenden tonnen van de rots worden verwijderd. goed bereikbare een omvangrijk verblijfs- of dagtoerisme en een daarop afgestelde accommodatie in allerlei vor men. Wat betreft de inmiddels in Nederland aangewezen plaatsen Valkenburg en Zandvoort zien de Belgen die infrastruc tuur rond deze plaatsen niet zo zitten. De (Nederlandse) Raad voor Casinospe len heeft het probleem van die infra structuur ook wel gezien, want als hoofdcriterium voor vestiging stelde deze raad de aanwezigheid van een hoog waardig toeristisch centrum. Daaronder Crazy Horse bracht generaal William Armstrong Custer een verpletterende nederlaag toe in de slag van Little Big Hom in 1876. Zijn standbeeld toont hem op zijn hengst, de arm uitgestrekt over het hoofd van zijn paard, als herinne ring aan een spreuk die door de jaren heen bewaard is gebleven. Op de uitdagende vraag van een offi cier, waar zijn land was, omdat de blanken alles hadden veroverd, wees hij over het hoofd van zijn paard en zei: „Mijn land is waar mijn doden begraven liggen.” Waar de landhervormers genadeloos tegen optreden, zijn de herenboeren die geen enkele binding met hun grond hebben. Ze wonen in de stad en zelfs in het buitenland, doen slechts zaken met hun bedrijfsleider en zijn uitsluitend op hoge revenuen uit. Dit laatste gaat vaak ten koste van het personeel en ook van de grond, omdat cultuurtechnische voor zieningen te kostbaar zijn. De kadasterambtenaren, die met de nieuwe structuurwet in de hand de ron de doen, hoeven slechts eenvoudige re kensommetjes te maken. Behalve de re gio en de plaats wordt in tabellen het aantal te becijferen punten voor een agrarische hectare aangegeven. Als het om een bedrijf gaat waar de eigenaar nooit aanwezig is. schiet het puntental fors omhoog. Andere factoren die de puntentelling beïnvloeden zijn de gewas sen die worden geteld, de aard en de grootte van het veebestand, de op brengst, de mate waarin het betreffende stuk grond in cultuur is gebracht, en of er wel of niet geïrrigeerd is. Daarnaast zijn er beperkingen, die als het ware door het Casino worden opge legd. Zonder opgaaf van redenen mogen liefhebbers worden geweigerd. Verder worden er eisen gesteld ten aanzien van kleding. Voorop staat echter dat men lid moet worden van de club, die de speel zaal exploiteert. Eerst wordt men adspi- rant-lid en als u geen bezwaren van welke kant ook worden ingebracht wordt men definitief lid. De heer Welvaert is van mening, dat de komende Nederlandse speelzalen in de eerste plaats die Nederlanders zullen aantrekken, die op het ogenblik van clandestiene gelegenheden gebruik ma ken. Natuurlijk zullen ook Nederlanders, die nu regelmatig in Knokke spelen, er wel een kijkje gaan nemen, maar de heer Welvaert is er van overtuigd, dat zij toch weer naar hun „eigen” speelzaal terug zullen keren. Een speler is nogal honkvast, zo merkte hij op. De concessiehouder van de speelzaal in Knokke heeft verder een overeen komst met de gemeente op grond waar van jaarlijks een bedrag van zes miljoen Belgische francs moet worden betaald. Daarnaast eist de gemeente een mini mumbedrag van twaalf miljoen francs als bijdrage in de toeristische propagan da van de gemeente. Dit bedrag heeft de laatste jaren evenwel steeds hoger gele gen. De nieuwe Portugese landhervor- mingswet geldt uitsluitend voor het ge bied ten zuiden van de Taag. Zij is gebaseerd op een puntentelling en is aan de plaatselijke omstandigheden aange past. Een bedrijf, dat met meer dan 50 punten wordt gewaardeerd, moet onher roepelijk genationaliseerd worden, welis waar tegne een schadeloosstelling, maar Schout bij nacht Romulo Espaldon, bevelhebber van de marineregio „Zuid”, zegt dat uit de piraterij blijkt dat het Morofront te kampen heeft met een nijpend gebrek aan kasmid delen. „Hun strijdkrachten zijn uitge dund omdat de meeste guerilleros zich hebben overgegeven” aldus Es paldon. „Ze krijgen nergens steun meer”. - T, L ■J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13