Prof. Leenen op congres openbare gezondheidsregeling: 5 Jaarverslag Rolinco: PRONK: ECONOMIE HERSTELT ZICH VAN RECESSIE Wens van werkgevers en werknemers: Plan van concernleiding: VOV verdwijnt Bronswerkvestiging Amersfoort dicht Rijkspostspaarbank „MISSCHIEN OVER TIEN JAAR” 7^" nee m uw nationale spaarinstelting Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/4% Looptijd 6 jaar, vaste rente 872% Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie - 15 ECONOMIE 12 NOVEMBER 1975 WOENSDAG FAILLISSEMENTEN k hur Naam Woonplaats ■EL: EEL: het lam- <mg, gen) 945 Kostenstijging Straat Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. Onderzoek Volksverzekering DEN HAAG (ANP). „Ik ben niet erg optimistisch over een snelle totstandkoming van de nieuwe internationale economisch orde; het zal een proces worden van kleine stappen vooruit.” Dit heeft minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking gisteren gezegd op een studiedag van de Nationale Adviesraad voor Ontwikkelingssamenwerking over de con sequenties van de zesde en zevende speciale Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, belegd dor de nationale adviesraad voor ontwikkelings samenwerking. I - ’Wit - 2 Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen - over deze spaardeposito’s. Nog weinig veranderd in gezondheidszorg Nieuwe economische orde komt niet snel tot stand (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) osito met 8%% rente Géén overheidsingrijpen op gebied van lonen DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Mertens (Sociale Zaken) wil de vrij willige ouderdomsverzekering (VOV) op heffen. Hij zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer. 11, Haai 023-311 ilsche outen ersen. or dit zomen haar indsen 100,80 1.96 117,60 194,00 50,20 93,00 82,50 140,00 64,50 261,50 24,00 154,80 200,00 162,80 34,20 50.00e 35,00 132,00 15,80 41,20 35,00 83,70 68,00 119,50 28,70 78,80 105,50 78,30 61,001 32,50 56,80 32,00 239,21 278,00 „Maar ook de overheid opereert be trekkelijk los van het veld en ook daar Tijdens het congres van de Voedings bond NKV, dat gisteren in Noordwijker- jrv/ce- atiekosti L 3 te 28,10 43,804 65,50 52,20 40,80 5,10 186,00 135.80 108,00 237.50 50.30 75,10 161,00 132,00 75,10 119,5 26,50 129,50 151,00 85,80 45,10 56,90 592,00 68,00 55,50 77,50 19,50e 21,40 Als factoren, die tot deze immobiliteit van de gezondheidszorg bijdragen, noemt prof. Leenen onder meer het feit dat particuliere organen meer en meer „ver- institutionaliseren”, waardoor logge be- heerslichamen ontstaan. 63.50 39,00 47,30 125,01 70.00 17,20 wel graag willen, maar hij ziet dat niet zitten, zei hij. Wat wel haalbaar zal zijn, is een versterking van het systeem van de Verenigde Naties. Er zullen nieuwe onderhandelingsmethodieken komen, zo als die nu bijv, al binnen het Internatio nale Monetaire Fonds bestaan: er wordt daar niet meer beslist door alle landen tesamen, maar door een klein aantal landen, dat de rest vertegenwoordigt. Er zullen \nieuwe internationale orga nisaties komen, die deels supranationa le uitvoeringsbevoegdheden krijgen en er moeten, zo wenst de heer Pronk, kataly satoren in het systeem worden inge bouwd, die het proces gaande houden, die nieuwe onderhandelingen doordruk ken als daar behoefte aan mocht blijken te bestaan. De staatssecretaris komt hiermee te rug op zijn eerdere standpunt, dat de VOV verbeterd moet worden en op be perkte wijze uitgebreid. Tijdens een ver gadering in de Kamercommissie voor Sociale Zaken in augustus bleek, dat de Kamer in meerderheid voor opheffing van de VOV is. Op grond van de mening van de Kamer is de staatssecretaris nu van gedachten veranderd. neemt de bureaucratisering niet af”, al dus prof. Leenen. „Het overheidsappa raat dreigt zijn eigen weggetje te gaan en de verwijdering tussen particulier beleid en overheidsbeleid dreigt groter te worden. Hij illustreert het gebrek aan communicatie met de op stapel staande volksverzekering voor de gezondheids zorg, die voor de artsenorganisaties lang een moeilijk onderwerp is geweest. Deze organisaties worden over het wetsont werp echter helemaal niet gehoord. „Door de artsen niet als belanghebbende groep bij de volksverzekering te erkennen en niemand kan zeggen dat zij dat niet zijn gaat men deze organisaties op de tenen staan, waardoor tegenkan ting tegen deze volksverzekering ont staat”, aldus prof. Leenen- Prof. dr. L. M. J. Groot, hoogleraar in Rolinco stelt dat de rechtlijnige, feite lijk harde economische monetaire poli tiek van de Amerikaanse regering duide lijk bijval van het publiek heeft gevon den. Het ziet er daarom naar uit, dat de inflatie in de Verenigde Staten werkelijk op de terugweg is. Wanneer het herstel op gang komt, kunnen winststijgingen als gevolg van de sterke toeneming van de produktiviteit zelfs spectaculair wor den. aldus het jaarverslag. „De grote kostenstijging wordt groten deels veroorzaakt door de belangrijke toename van de mogelijkheden, welke de medische wetenschap biedt om de gezondheid van de mens in stand te houden en zonodig te corrigeren alsmede de sterk gestegen vraag naar de diensten van de gezondheidszorg”, stelde prof. Groot. Deze kostenstijging hangt echter ook samen met de prijsstijgingen. Ver der blijkt dat in de dienstensector de arbeidsproduktiviteit belangrijk achter blijft; het is in deze sector slechts in Dit houdt verband met het feit dat Rolinco zijn beleggingsportefeuille voor een belangrijk deel heeft samengesteld uit Amerikaanse fondsen, te weten 45 percent in de Verenigde Staten en Cana da, 33 percent in Europa en 22 percent in Japan, Hongkong, Singapore en Au stralië. Vooral in de VS hebben de koersen zich in gunstige zin ontwikkeld. Zo ver is het nog niet, want om te beginnen wil de regering de partijen volgende week eerst spreken. Maandag 17 november worden de vertegenwoordi gers van de vakcentrales ontvangen door een kabinetsdelegatie, enkele dagen later de werkgeversafgevaardigden. In die ge sprekken zal moeten blijken of de te genstellingen inderdaad onoverbrugbaar zijn. Aldus vandaag prof. dr. H. A. J. Lee- - nen, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam tij dens het Nederlands Congres voor open bare gezondheidsregeling in het RAI- congrescentrum in de hoofdstad. beperkte mate mogelijk de arbeidspro duktiviteit te vermeerderen via arbeids besparende investeringen. Pas wanneer de kostenstijging in de gezondheidszorg is geanalyseerd naar vo lume en prijs wordt het duidelijk in hoeverre de kosten ervan kunnen wor den bijgestuurd en beheerst, aldus prof. Groot. de structuur en het functioneren van de gezondheidszorg aan de Universiteit van Maastricht en buitengewoon hoogleraar aan de Leuvense universiteit, belichtte de ontwikkeling en begrenzing van de kosten van de gezondheidszorg. Door die enorme kostenstijging is de gezondheids zorg een probleem geworden, aldus prof. Groot. de sociale zekerheid. Men kan beide zeker niet meer los van elkaar zien, maar zal maatregelen moeten nemen om beide zo redelijk mogelijk op elkaar af te stemmen- Als belangrijkste middelen tot kosten- controle onderkent prof. Groot het be heersen van de infrastructuur via een vergunningenbeleid, dat de basis moet zijn voor de bouwactiviteiten en voor de opleiding van het personeel in de ge zondheidszorg. Voolopig wordt aangenomen dat ach ter het dreigement van Den Uyl pas in het alleruiterste geval een maatregel zal komen te staan. Met name minister Boersma (Sociale Zaken), de eerst ver antwoordelijke man, is er niet op ge- brand de wet op dit terrein te gaan De oude structuren en werkwijzen bestaan nog steeds, zo zei prof. Leenen. „Ik zou er voor willen pleiten nu eerst eens te verwezenlijken, wat aan ideeën rijker en de armen steeds armer maakt. Het is om schaarste en recessie te be strijden ook voor de rijke landen van belang tot een akkoord te komen met de arme landen. Als dat maar wordt inge zien door het westen, dan zijn we al een hele stap vooruit. Niemand weet nog precies, hoe de nieuwe economische orde er uit zal zien, maar het marktmechanisme zal een rol blijven spelen. Het marktmechanisme kan niet gemist worden, zei drs. Pronk, maar het zal in de nieuwe internationale economische verhoudingen niet meer volledig domineren het zal gecorrigeerd zijn en gecontroleerd worden. De nieuwe orde zal geen supranatio nale besluitvoermingsprocedures kennen, verwacht minister Pronk. Hij zou dat DEN HAAG. Volgens voorlopige gegevens van het CBS zijn in het derde kwartaal van dit jaar 814 fail lissementen uitgesproken tegen 770 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Dit betekent een stijging met zes percent. Voor de eerste drie kwartalen van dit jaar is het aantal 2509 tegen 2315 in dezelfde periode van 1974 (acht percent meer). (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Ondanks het feit dat er sinds de jaren zestig veel wordt gedacht en geschreven over vernieuwing in de gezondheidszorg is hierin tot op heden weinig verandering gekomen. „De gezondheidszorg ziet er uiteraard wel een beetje anders uit dan tien jaar geleden, maar die veranderingen zijn toch betrekkelijk marginaal en spruiten deels voort uit externe factoren en niet uit bewust opgezette en doorgevoerde verande ringsprocessen.” Hij ziet deze ambitieuze doelstelling (de nieuwe orde) wel als haalbaar. Het is volgens hem echter realistisch om aan een periode van tien jaar te denken, alvorens de in de zesde en zevende Algemene Vergadering van de VN, de Unido-conferentie van dit jaar en bij andere gelegenheden genomen besluiten in de richting van een nieuwe orde uitgevoerd zullen zijn. Het moet echter gebeuren, want de bestaande internationale economische orde werkt niet goed, zoals blijkt uit het voorkomen van grote werkloosheid de grote inflatie enz. En zij is bovendien immoreel, omdat hij de rijken steeds >4 hout werd gehouden, zei NKV-voorzitter Spit niet voor een ingreep op loongebied te voelen. Wij willen geen machtigings wet; die past niet in onze democratische verhoudingen. VNO-voorzitter Van Veen was het, sprekend op een persconferen tie van zijn organisatie, met hem eens. Een machtigingswet lost niets op, zei hij. Rolinco constateert dat de wereldeco nomie zich herstelt van de ernstige re cessie. Over de gehele wereld groeit, Nederland buiten beschouwing gelaten, een anti-inflatiebeleid, waardoor werke lijk iets aan de geldontwaarding gedaan gaat worden, aldus de directie. Het ver trouwen keert geleidelijk terug. Zij vindt echter dat van een anti-inflatie beleid, waaddoor werkelijk iets aan de geldontwaarding gedaan gaat worden, aldus de directie. Het vertrouwen keert geleidelijk terug. Zij vindt echter dat van een anti-inflatiementaliteit in Ne derland nog maar weinig is terechtgeko men, maar de beleggingen in ons land vormen slechts een beperkt deel van het totale Rolinco vermogen. Vorige maand werd 2,50 dividend uitgekeerd, vrij van inkomstenbelasting. - f L;. Drs. W. G. Petersen, wetenschappelijk stafmedewerker bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, merkte onder meer op dat momenteel in ons land gegevens worden verzameld over de gegeneraliseerde vraag naar diensten van de gezondheidszorg. Thans ontbreekt het aan een systematisch in zicht. en gelegenheid hebben gehad hun stand punten naar voren te brengen zal de raad van bestuur van VMF-Stork een eindbeslissing nemen. De vakbonden onthouden zich nog van commentaar omdat zij eerst overleg met de leden en kader willen plegen. Op 16 december wordt het overleg met Brons- werk voortgezet. Wat betreft de financiering van de volksgezondheid merkt prof. Groot on der meer op dat de invoering van één collectieve volksverzekering de financie ring van de gezondheidszorg nog zwaar der collectieve accenten zal geven. Hij constateerde verder dat er een duidelijke relatie ligt tussen de kosten van de gezondheidszorg en de besteding in de collectieve sector. Ook voor de consu menten gaat er een relatie groeien tus sen de belastingdruk en de premies van (Van onze correspondent) UTRECHT. Bronswerk Ketel en Apparatenbouw is van plan haar vesti ging in Amersfoort te sluiten. De pro- duktie wordt verplaatst naar Bronswerk in Utrecht. De overplaatsing betekent het ontslag voor een deel van de 400 werknemers in Amersfoort. De vakbon den en de ondernemingsraad zijn giste ren op de hoogte gesteld. De VMF-werkmaatschappij Brons werk KAB werkt al jaren met verlies. Bij deze afdeling werken in totaal 780 personeelsleden, waarvan 400 in Amers foort, 275 in Utrecht en 100 in Wolvega. De directie wil nu het totaal van 780 man terugbrengen tot 675. Dat zou dan in drie jaar moeten gebeuren via na tuurlijke afvloeiing en pensionering. Door de concentratie in Utrecht zullen onvermijdelijk doublures in functies ontstaan en ruim een deel van het personeel zal moeten worden omge schoold. Voor de niet-herplaatsbaren zal dan geprobeerd worden vervangend werk te vinden. Het plan van de top van VMF-Stork is gebaseerd op diepgaande bedrijfsana- lyses in het afgelopen jaar. Onderzoek zou hebben uitgewezen dat een ongewij zigde voortzetting van de huidige gang van zaken binnen de werkmaatschappij niet tot verbetering van de resultaten zal leiden. Pas als alle betrokken partij- In het conjuncturele herstel van 1970- 1972 bedroeg de winststijging ongeveer 70 percent, na aftrek van voorraadwin- sten. Voor de komende periode is het po tentieel van de winststijging met na me bij een aantal basisindustrieën zelfs nog groter. Bovendien biedt de aanmerkelijke verbetering van het ren dement op het vermogen dan alle gele genheid voor een ivesteringshausse van behoorlijke omvang, naarmate de over capaciteit geleidelijk is weggewerkt. Daarna zou de relatie tussen consumptie en investeringen, die de laatste tien jaar volledig uit elkaar liep, weer zijn her steld, zo veronderstelt Rolinco. Dit patroon is in Amerika denkbaar, in Europa echter veel minder waar schijnlijk. „Wij zuller er rekening mee moeten houden dat in Europa een perio de van lage winsten voor de deur staat. Dit geldt zeker voor Nederland, waar pas na een ombuiging van het over- x heidsbeleid ten aanzien van het onderne mingsklimaat winstherstel mogelijk is”, ROTTERDAM. Het vermogen van de beleggingsmaatschappij Rolinco is in het boekjaar 1974-1975 met ruim een half miljard gulden gestegen tot 2.550.000.000 gulden. Dit blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag. De di videnden en interestbaten beliepen circa 75 miljoen gulden. De waarde van het aandeel steeg per 1 september tot 129 gulden (thans circa 127) een toeneming van de waarde ten opzichte van de eerste helft van oktober vorig jaar met 50 percent. DEN HAAG. Werkgevers noch werknemers willen dat de regering in grijpt in het gesprek over een centraal akkoord voor 1976, dat vorige week werd afgebroken. Een dergelijke ingreep wordt trouwens niet zo spoedig ver wacht, ook al heeft premier Den Uyl onlangs wat dreigende taal gebruikt. In middels blijven de sociale partners el kaar verwijten maken over het verloop van de onderhandelingen tot dusver. voorschrijven. Tijdens het debat over hét inkomensbeleid, maandag in de Tweede-Kamercommissie, heeft hij nog eens gezegd pas vóór een ingreep te zijn, als de situatie de regering zou dwingen. X en beleidsontwerpen is tot stand ge bracht”. I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15