Kamer: Afschuw over zionisme-resolutie PROTESTEN IN AUSTRALIË Brandt noemt christen-democraten k w „een veiligheidsrisico” NliDliT'.' W F i h I Door gevechten van laatste weken: BotK/iBiomi VOOBUWKMSm UUKW/WK. f( Burgemeester wil afschaffing burgemeesters Postbezorging op zaterdag blijft VAN OORDT VIEZE MAN WESTDUITSE VAKCENTRALE TREKT VAN VAN LEER OP SPD-CONGRES h door mco scheepmaker ANEKDOTES GOTSPE 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 WOENSDAG 1 2 NOVEMBER (Vervolg van pagina 1) eid K. :raf ■ael erd s s; een pil” ;aan aakt oker Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termi jn visie ten grondslag ligt. leid 4 £8 Kritiek Huurlingen Medezeggenschap Van der Stoel „Wereld tegen ons” I Meer dan 30.000 doden in Angola i (Van onze redacteur in Bonn J. Kuiper) (ADVERTENTIE) amro-pierson fund iarles van roker met )tocol t op- Aan ezegd ia de Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Gratis mini - i folder nü I verkrijgbaar. gaat n de J dat onale id te lid aas- het eter op- ble- ;erie scri- 3ui- no- teli- rael rder sge- ster- Ed- ver- nden heb- •ond- iga- gis- >or- den Ze die d. teer 295 tai- :ht- aan faal udt iten de oofd van echt ichi- i de ?rof. voor voor deze rden Pge- van >toe- n de oden het 'den. de op een i in tand at de lijke i in- if te mw. i het mw. niet zou legin ngen van een oor- ver- erk- het ge- dsel. f is iteen werken, dan zouden dus zowel Portugal als de OAE-landen bereid zijn het voor lopig zonder Agostinho Neto te doen. De Portugese regering maakt boven dien ernstige bezwaren tegen het ge bruik van huurlingen door de strijdende partijen in Angola. Aan de kant van de FNLA en de Unita vechten Portugese en Zuidafrikaanse beroepsmilitairen, terwijl Cubaanse soldaten en adviseurs - naast enkele Russische specialisten - de MPLA in haar strategische doeleinden bijstaan. Officiële kringen zijn het erover eens dat de. VN-resoluties die het Palestijnse bevrijdingsleger een officiële status toe kennen binnen de VN, gecombineerd met het anti-zionistische document, niet onderschat moeten worden als tegen wicht voor de gematigde koers die Egyptes president Sadat probeert te vol gen. Het effect ervan, zeggen deze krin- Het past natuurlijk niet om op een zo aardig leesboek, met zoveel leüke din gen erin, kritiek uit te oefenen, maar ik mis toch te veel dingen om niet het ge voel te hebben dat Jeroen Brouwers nog wat heeft achtergehouden voor een nog leuker, tweede boek. Laten we eerlijk zijn: een boek schrijven met literaire anekdotes zonder dat Jan Cremer er ook maar één keer in optreedt, is een gotspe. Morgen zal ik dat aantonen. (ADVERTENTIE) Vergeven en vergeten, sorry U Zetzeindebloemen.al dielievemensen. Willy Brandt deed dat laatste in zijn openingsrede, gisteren, op ongewoon scherpe wijze- Hij zei van de christen democraten dat ze niet in staat zijn het land te regeren en dat ze „een veilig heidsrisico voor de Bondsrepubliek zijn geworden op het terrein van de buiten landse, de binnenlandse, de economische en de sociale politiek”. De oppositie, aldus Brandt, lijdt aan haar honger naar macht. Het jongleren „Zachtjes knetteren de letteren” is goed geannoteerd. Voorgaande anekdote bijvoorbeeld stamt weer uit Buddingh’s „Verveling bestaat niet”. Vermoedelijk zette Van Oordt een en ander in scène voor zijn roman „Warhold”, die op de Veluwe speelde. Ik zou deze rubriek na tuurlijk de rest van het jaar graag wil len vullen met anekdotes uit dit boek, maar dat zou ongepast zijn en boven dien Jeroen Brouwers belemmeren in zijn taak er een vervolg op te maken. Hij heeft nu een keus gemaakt uit 1200 stuks en zich beperkt tot reeds gepu bliceerde anekdotes, maar kennelijk heeft hij toch nog het een en ander over het hoofd gezien. Bijvoorbeeld deze, die in „Hollands Kwartier” door mijzelf werd opgetekend: Met stakingen en boze protestdemon straties, zoals die op de foto in Canber ra, heeft een deel van de Australische bevolking gisteren gereageerd op het nieuws dat de Labour-regering van pre mier Gough Whitlam naar huis was gestuurd door de gouverneur-generaal, sir John Kerr. Aanhangers van Labour hielden protestdemonstraties in Sydney, Melbourne en andere grote steden, ter wijl duizenden arbeiders in de bouwnij verheid en de scheepvaartsector het werk neerlegden. Bob Hawke, die zowel partijvoorzitter is als president van het machtige verbond van vakverenigingen, riep de arbeiders op hun gevoel van met reactionaire formules is, zo zei de SPD-voorzitter, ook dan geen maat schappelijk medicijn wanneer men het beplakt met een neo-conservatief etiket. Brandt noemde het bijzonder ernstig dat de christen-democraten zich niet duide lijker opstellen tegen autoritaire en rechts-radicale tendensen. Volgens de SPD-voorzitter zou een normale verhouding tussen de democra tische partijen in de Bondsrepubliek zich verontwaardiging in te tomen en niet over te gaan tot geweld. Maar in Mel bourne werd het hoofdkwartier van de liberale partij door arbeiders en studen ten met stenen bekogeld en kwam het tot gevechten tussen de demonstranten en de po'itie die vier arrestaties ver richtte. De politie in Sydney trok alle politieverloven tot nader order in, ter wijl de liberale partijkantoren in Mel bourne onder bewaking zijn gesteld. Voor vandaag zijn in de meeste grote steden vergaderingen uitgeschreven, waarin men zich gaat beraden op een georganiseerde protestaktie in de bedrij ven. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 135, Oen Haag kiezen in het Angolese conflict door een van de twee door de rivaliserende be vrijdingsbewegingen uitgeroepen repu blieken te erkennen. Weliswaar heeft Amerika tot nu toe het FNLA financieel en militair gesteund, officieel volgt Was hington de aanbeveling van de OAE en gaat tot erkenning van een Angolese regering over, wanneer die in staat wordt geacht het land te besturen en internationale verplichtingen na te ko men- De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken had maandag tijdens zijn persconferentie gezegd dat de VS geen belangen hebben in Angola. In Lissabon besloot de Revolutionaire Raad na een langdurige vergadering dat de Portugese regering terughoudender moet zijn dan ooit om de marxistisch georiënteerde MPLA als enige machts factor in Angola te herkennen. Van andere landen verwacht Lissabon een zelfde voorzichtige benadering, ook van de communistische wereld. Het besluit van de Revolutionaire Raad betekent een nederlaag voor president Da Costa Gomes, die voorstander is van erkenning van de MPLA-regering. Gistermorgen vroeg deed zich in Lis sabon een merkwaardig incident voor, dat tevens in de richting wijst van voorlopige neutraliteit. Een burgervlieg- tuig vol feestgangers, dat naar Loeanda was vertrokken, werd na de start terug gecommandeerd. In het toestel bevond zich een groot aantal vertegenwoordigers van ultra-linkse Portugese partijen, waarvan bekend is dat ze de MPLA steunen. Volgens onbevestigde geruchten waren er ook communistische delegaties uit Roemenië en Frankrijk aan boord. de houding van de SPD ten aanzien van de werknemer voor de nodige moeilijk heden zou zorgen tijdens dit congres. Bij de SPD-basis bestaat grote ontevreden heid over het compromis dat de beide regeringspartijen, de SPD en de FDP, hebben bereikt over de regeling van de medezeggenschap in de grote oedrijven. De FDP heeft min of meer haar zin gekregen, hetgeen tot gevolg heeft dat de uiteindelijke beslissingen toch door de vertegenwoordigers van het „kapi taal” worden genomen, omdat dezen in direct een meerderheid in de Raad van Commissarissen zullen hebben. De voorzitter van de Westduitse vak centrale, Heinz Oskar Vetter, verklaarde gisteren op het congres dat dit compro mis voor de vakbeweging onaanvaard baar is. Vetter meende trouwens ook dat het economisch instrumentarium, dat momenteel wordt gehanteerd om de re cessie en de werkloosheid te bestrijden, onvoldoende is. Daarbij sloot hij duide lijk aan bij de groep van gedelegeerden die meer overheidsinvloed wensen. Willy Brandt maakte overigens duide lijk dat over het nivelleren van inko mens niet zal worden gediscussieerd. Hij veegde honend een voorstel van de Ju- sos, de jongerenorganisatie van de SPD* van de tafel waarin werd gepleit voor een maximum-inkomen van .>000 mark netto in de maand. Zulke voorstellen horen thuis op de speelwei, zei hij- Ook in ander opzicht had de SPD- leider kritiek op zijn partij. Hij meende dat men zich door middel van partij- Chihees en techno-Amerikaans van de burger vervreemdde. Fel kritiseerde hij ook de prestatiedwang en het concur- rentiedenken, die meer en meer een stempel zetten op de omgangsvormen in de SPD. Brandt zei ten slotte bezorgd te zijn over het feit dat in verschillende regio nen van de Bondsrepubliek hij noem de met name het door de christen democraten geregeerde Baden-Württem berg misbruik wordt gemaakt van de regeling die moet verhinderen dat radi calen een functie krijgen in overheids dienst. Hij noemde dat een symptoom dat een waarschuwing zou moeten zijn. „Eerste-Kamerlid H. Algra, de oppo nent van G. K. van het Reve, is vroeger leraar Nederlands geweest. Een van zijn oud-leerlingen vertelde me, dat op de vraag uit de klas of hij iets over de schrijver Vestdijk en diens werk kon zeggen, de heer Algra antwoordde: „Vestdijk is een vieze man”. De leerlin gen spitsten de oren, zagen al een exe gese van ..Meneer Vissers hellevaart” tegemoet en vroegen: „Hoe dat zo?”. Hun leraar Nederlands antwoordde: „Ik heb samen met Vestdijk in het gijzelaars kamp gezeten, en hij waste zich altijd met zijn overhemd aan. Een vieze man”. Nadere uitleg over Vestdijk en diens werk hebben die leerlingen nooit ge kregen”. (Vervolg van pagina 1) De meningen in Washington verschil len over het effect van de VN-resolutie op de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Sommigen zijn van me ning dat er in feite niet veel veranderd is, behalve dat Israel zijn positie zal verharden. Anderen geven toe dat het document niet meer is dan een soort opiniepeiling, waaraan geen rechtskracht kan worden toegekend, maar zij geloven dat het moeilijker voor minister Kissin ger wordt een doeltreffende bemidde lingsrol te blijven spelen. GOES (ANP). Burgemeester mr. F. Huber van Goes is voor afschaffing van het burgemeesterschap wanneer men in Nederland af zou willen van een be noemde burgemeester. „Vooral in grotere gemeenten waar het wethouderschap een volledige dag taak is, zou het voorzitterschap van het college van B. en W. en gemeenteraad kunnen rouleren of worden waargeno men zoals dat in Zwitserland al ge beurt”, aldus de burgemeester van Goes in het jongste nummer van het Goese voorlichtingsblad „Samenspel”. Volgens mr. Huber is de wijze waarop tegenwoordig met name in de grotere gemeenten de benoeming van burge meesters na een profielschets door de i raad tot stand komt, anti-propaganda voor het stelsel van de benoemde burge meester. Geschikte kandidaten wachten I zich er wel voor om te solliciteren, aldus I mr. Huber. In de afgelopen jaren zijn er voor de grotere gemeenten hoofdzakelijk oud-kamerleden, oud-staatssecretarissen oud-minister, oud-gedeputeerden en oud-wethouders voor de functie van 1 burgemeester geschikt bevonden. Daar om, aldus mr. Huber in „Samenspel”, I kunnen op enkele uitzonderingen na, de reeds zittende burgemeesters hun pro motiemogelijkheden wel vergeten. DEN HAAG (ANP). De postbestel ling op zaterdag wordt niet opgeheven. Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren de Tweede Kamer schriftelijk meegedeeld dat van hem niet een dergelijk voorstel kan worden verwacht. Anders dan enige jaren geleden wordt i thans meer en meer de nadruk gelegd i op service-verlenende aspecten van de i PTT, aldus de staatssecretaris in zijn i brief. Daartegenover lijkt de bereidheid te bestaan om voor deze service ook te I betalen. Volgens de bewindsman is ook i uit dien hoofde besparing op arbeid thans minder noodzakelijk dan eerder wel gesuggereerd werd. In Loeanda zelf zijn vanaf midder nacht alle telefoon- en telexverbindin- gen verbroken. De totale balans na een dag onafhankelijkheid is dat de laatste weken meer dan 30.000 mensen in Ango la gedood werden; bijna 500.000 blanken uit het land wegvluchtten en dat de Sovjet-Unie, verscheidene Oostbloklan den en acht andere landen, waaronder ook Brazilië, de MPLA-regering in An gola officieel erkend hebben. Intussen neemt de weerstand tegen de bemoeienissen van buitenlandse mogend heden met de strijd in Angola toe. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid had al eerder alle buitenlandse inmenging in Angola veroordeeld. De regeringen van Zambia en Liberie zijn om die reden niet tot erkenning van het onafhankelij ke Angola overgegaan. President Kaoen- da van Zambia sprak de hoop uit dat in Angola een regering van nationale onaf hankelijkheid wordt gevormd, zodat het land aansluiting kan zoeken bij het blok van niet-gebonden landen. De Tanzania aanse regering heeft dinsdag voorgesteld een buitengewone vergadering van de Raad van Ministers van de OAE bijeen I te roepen. De secretaris-generaal van de OAE polst nu of onder de OAE-lidstaten de vereiste tweederde meerderheid voor dit Tanzaniaanse voorstel is te vinden. De Zuidafrikaanse minister van defen sie Botha kondigde versterking van de Zuidafrikaanse strijdkrachten aan. Hij waarschuwde voor het „rode gevaar” dat via Angola daadwerkelijk een voet aan de grond had gekregen in zuidelijk Afri ka. In regeringskringen in Washington verluidde dat. Amerika geen partij zal MANNHEIM. De Westduitse sociaal-democraten zijn de strijd om de kiezers gunst begonnen. Alhoewel de parlementsverkiezingen nog 11 maanden in het ver schiet liggen probeert men deze week op het partijcongres in Mannheim eensgezind heid te demonstreren, en tegelijkertijd de tegenstelling met de parlementaire tegen stander te benadrukken. Lissabon schijnt met erkenning van een nieuwe Angolese regering dezelfde lijn te willen volgens als de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Tijdens gehei me onderhandelingen vorige week in Kampala, die door minister Vito Crespo werden bijgewoond, hebben de presiden ten Nyerere van Tanzania en Amin van Oeganda zich de tolk gemaakt van de Afrikaanse landen door te verklaren dat allereerst de militaire neutralisering van Angola wordt geëist. Met de FNLA van Holden Roberto en de Unita van Jonas Savimbi kon verder de afspraak worden gemaakt dat, zodra zich hiertoe een gunstige gelegenheid voordoet, een regering van nationale eenheid zal worden uitgeroepen, waar voor ook kopstukken van de MPLA zullen worden uitgenodigd. Als de MPLA besluit niet met de andere bevrijdingsbewegingen samen te Jeroen Brouwers is dichter bij de te genwoordige tijd gebleven: veel van zijn anekdotes betreffen nog levende schrij vers. De meest curieuze gaat echter over Adriaan van Oordt, een schrijver waar niemand ooit van gehoord heeft, maar die wel degelijk een Adriaan van Oordt- hof in Amsterdam heeft weten te ver overen (hij leefde van 1865-1910, schreef vooral over de middeleeuwen). Dat schilders naar model werken is bekend. De ene keer moet het model alles uit trekken, de andere keer juist weer erg veel aantrekken, het ligt er maar aan wat de schilder wil uitbeelden. Welnu, Adriaan van Oordt was blijkbaar een schilder onder de schrijvers, getuige de volgende anekdote: Johan de Meester werd eens door Adriaan van Oordt benaderd met het verzoek of hij, om zijn vriend te helpen, bij een passage in een van zijn histo rische verhalen, „in een mooie gekleurde maillot door de Veluwsè bossen rond zpu willen lopen”. Met nog een paar an deren. De Meester stemde toe en met de overigen arriveerde hij op de afgespro ken dag bij het kleine huisje in de bos sen van Adriaan van Oordt, waar vijf keurig in vijf verschillende tinten ge verfde lange jaegers voor hen klaarlagen. Ze trokken ze aan en liepen en spron gen ermee over de bospaden, zorg vuldig bestudeerd door de druk aante keningen makende Van Oordt. Het moet een bijzonder gek en gezellig dagje zijn geworden". De belangrijke watertoevoer van Loeanda is op 32 km van de stad be schadigd door FNLA-granaatvuur en er wordt gezegd dat de 550.000 in- I woners nog slechts voor één dag water hebben. Gisteravond woedden he- - vige artilleriegevechten op ongeveer 19 km van Loeanda. De FNLA-Unita- 1 colonne die onder leiding staat van blanke huurlingen, heeft intussen vier belangrijke steden op de weg naar de hoofdstad veroverd, waaronder Nova Redondo, en is tot op 200 km genaderd. aanzienlijk positiever ontwikkelen wan neer de conservatieve zijde eindelijk weer duidelijk maakte waar voor haar het begrip „rechts” eindigt. In plaats daarvan grijpen de christen-democraten de acties van terroristen en extremisten aan om het democratische platform der partijen te verlaten. Zeer scherp veroordeelde Brandt de houding van de christen-democraten ten aanzien van de onlangs afgesloten ver dragen met Polen. Hij noemde het een „treurspel”, dat men humanitaire vraag stukken omwille van partij-interne ru zies wil trachten te blokkeren. Hoewel de partijvoorzitter de SPD als een partij van het midden karakteriseer de „zonder het midden geen meerder heid” benadrukte hij ook de rol van de „arbeider” in de partij. Volgens Brandt moet de werknemer een belang- rijker plaats in het partij gebeuren krij gen dan de laatste tijd het geval is. Het ziet ér overigens naar uit dat juist gen, kan zijn dat Sadat wat moet gaan inoinden om zijn positie in de Arabische wereld te handhaven. Tijdens het begrotingsdebat over Bui tenlandse Zaken, gisteravond in de Tweede Kamer, herhaalde minister Van der Stoel zijn afschuw over het aanne men in de Verenigde Naties van de zionisme-resolutie. Hij kondigde aan dat Nederland als reactie op de resolutie voortaan zal weigeren deel te nemen aan de VN-activiteiten ter uitbanning van rassendiscriminatie. Ook Nederland zal. evenals de Vere nigde Staten, niet deelnemen aan de conferentie over rassendiscriminatie over enige tijd in Ghana. Dat is het logische gevolg van de uitspraak die zionisme op een lijn stelt met racisme en rassendis criminatie, aldus Van der Stoel. De minister zei blij te zijn dat vrijwel alle partijen in de Kamer een motie van de VVD’er De Koster mede onderteken den, waarin principieel stelling wordt genomen tegen de gelijkstelling van zio nisme en racisme. De regering stemt met deze uitspraak volledig in, aldus Van der Stoel. Van de Tweede-Kamerfracties hebben alleen de CPN en PSP de motie niet ondertekend. Het is echter niet uitgeslo ten dat zij zich bij een stemming toch achter de motie zullen scharen. Een aanwijzing vormt de uitspraak van de PSP’er Van der Spek, die de inhoud van de VN-resolutie „onjuist” zei te vinden. In Israel heerst, na het Palestina- debat in de Verenigde Naties, een stem ming van „de hele wereld is tegen ons”. De Knesset, het Israëlische parlement heeft eensgezind een resolutie aangeno men waarin de Verenigde Naties wor den veroordeeld. Golda Meir stelde zelfs voor dat iedere jood in de wereld met een bord moet gaan lopen: „Ik ben zionist”. Regeringsfunctionarissen zeiden dat Israel zich niet uit de VN of onder delen daarvan zou terugtrekken. Premier Rabin noemde de resoluties over het zionisme en de rechten van de Palestijnen gisteravond in hei Israëlische parlement politiek zinloos. De oplossing van het conflict in het Midden-Oosten en van het Palestijnse vraagstuk kan niet bereikt worden op de manier die de VN voorstaan, aldus Rabin. Hij noemde de door de Algemene Vergadering aan genomen resoluties polities van geen belang, vooral nu Israel en Egypte bezig zijn hun tussentijds akkoord uit te voe ren. Jeroen Brouwers, geen Vlaming maar een rasechte Nederlander, heeft zowel de Nederlandse als de Vlaamse letter- lievenden aan zich verplicht door de her en der gepubliceerde anekdotes over literatoren en literatuur in het Neder landse taalgebied, te verzamelen in „Zachtjes knetteren de letteren”, dat u een dezer dagen in de boekhandels zult kunnen aantreffen. Toevallig is een paar maanden ge leden in Engeland „The Oxford Book of Literary Anecdotes” verschenen, 350 bladzijden vol anekdotes en verhalen over schrijvers. (Toen iemand T. S. Eliot vroeg of hij het ermee eens was dat de meeste kranteredacteuren gefrustreerde schrijvers waren, zei hij: „Misschien, maar dat geldt ook voor de meeste schrijvers.”). Dit Engelse boek begint in de zevende eeuw, rijkelijk vroeg dus, en houdt ook rijkelijk vroeg op: de schrij vers over wie het gaat zijn op één na allemaal dood, ook James Joyce dus, die tegen een jongeman die in Zürich op hem toestapte en vroeg: „Mag ik de hand kussen die „Ulysses” schreef?”, zei: „Nee, want die hand heeft ook nog heel wat andere dingen gedaan”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3