Ongevallendienst blijft streven naar doelmatige hulpverlening Bazar in Haven Feestconcert van Doorgereden na todtevishal aanrijding kost gemeente half miljoen Ongeval met Vrouw rijdt twee bromfietsen tegen gevel •g Platenconcert in Heemskerk „IJmuidens Succes voor amateur- fotografen I I „De Rank” Sterke grootmeestergroep bij Hoogovenschaaktoernooi Roem” Uitvoeren motie „Van Hoek” m NIEUWE AMBULANCE VOOR VELSEN ANDERE HULP AAN BREDERODESCHOOL UITNODIGING VOOR RUS B. SPASSKI Sinterklaas- judotoernooi B laii 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1975 WOENSDAG 1 2 NOVEMBER Uitrusting door Jan van Dam Compleet A i VELSEN Zowel de arts D. Huyser van Reenen, directeur van de Velsense G.G.D. als de heer Nico Kloosterhuis, directeur van de plaatse lijke ongevallendienst gaan van het standpunt uit dat de verpleging van een slachtoffer in feite op de plaats van het ongeval moet beginnen en niet in een ziekenhuis, zoals nog dikwijls wordt verondersteld. Daarom is hun streven erop gericht de gewonden direct na aankomst van een ambulance de eerste hulp zo optimaal mogelijk te verlenen, welke opvatting een moderne en kostbare uitrusting van de wagens noodzakelijk maakt. Maar zij achten dergelijk hoge uitgaven volkomen verantwoord, omdat er immers dikwijls mensenlevens mee kunnen zijn gemoeid. Want het is hun bekend dat in Nederland het aantal slachtoffers dat te lang van een des kundig verleende eerste hulp verstoken moest blijven over het algemeen nog vrij hoog ligt, met een moeilijk te schatten percentage. De nieuwe ambulance nog op het fabrieksterrein in Utrecht. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) De vrouw heeft proces-verbaal gekre gen en is ter ontnuchtering ingesloten. IJMUIDEN. In d e Bloemstraat in IJmuiden is een onbekende automobilist tegen een geparkeerde auto aangereden. Na de aanrijding is men meteen door gereden. De eigenaar van de beschadigde auto heeft aangifte gedaan bij de politie. UK 18 en UK 23 6.040,—; UK 107 en UK 200 4.130,—; UK 135 en UK 145 4.740,-; VL 105 1.900,-^; VL 121 26.000,—; VL 142 1.100,—; SCH 43 2.560,—. Het complete interieur met links de heer Nico Kloosterhuis en rechts de directeur van de G.G.D., de arts D. Huyser van Reenen. De suggestie om via de post „taakver lichting” iets voor de Brederodeschool te doen bleek wei mogelijkheden te bieden. „Maar”, zei wethouder Roessingh, „daar ssen een IBA) voor re- isge- Het Ifin- ko- ichte ,eerd irde- ügen van l de zoek nge- de \rn- van >sen lin- ror- •ren nde jnt- jor- uwe en ;ren oe- 'ing dgt. lire in -aal egd te het ectie and- ■gen- sheel ge- 'ger- uwe oor- ;iro- nier latie ga- d is vrij lude ilet- »r- de eft ing sur [en ran len de se- Voorts mogen de verplegers beschik ken over een nieuwe bloeddrukmeter, waarvan de wijzer schokvrij in werking kan worden gesteld. Ook de electro- cardiograaf is een wonder van vernuft, waarbij het mogelijk is op een papierlint de juiste hartwerking te volgen. Niet minder doelmatig is de brancard, die automatisch hoger en lager kan worden gesteld, terwijl deze ook buiten de ambulance het slachtoffer vrijwaart voor schokken en ongewenste houdin gen. Bovendien is de plaatsing in de wagen zodanig dat de patiënt van alle kanten voor hulp kan worden benaderd. Daarnaast is nog een tweede brancard aanwezig en omdat op een bank eventu eel vier lichtgewonden kunnen plaatsne men, is de ambulance in staat zes slacht offers tegelijk naar het ziekenhuis over te brengen. VELSEN. Een 44-jarige Velsense vrouw is donderdag onder onvloed van drank met haar auto in de Prins Hen drikstraat tegen een gevel van een huis aangereden. zal de ongevallendienst hiermee straks toch weer over een ambulance mogen beschikken, waar inderdaad de meest doelmatige eerste hulp mee kan worden verleend. Men kan dan ook rustig stel len dat voor het interieur letterlijk aan alles is gedacht, zodat de niet terzake kundige bezoeker onwillekeurig aan een rijdend hospitaal met operatiekamer moet denken. Een omschrijving welke de heren Huyser van Reenen e" Kloos terhuis overigens onder geen voorwaarde voor hun rekening wensen te nemen. 7.500,—; UK 17 en UK 56 10.900,—; (Van een medewerker) Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 346 kisten kabeljauw; 762 kisten kool- vis; 146 kisten schelvis; 354 kisten wijting, 29 kisten schar; 3285 kisten haring; 11 kisten makreel en 48 kisten diversen. Prijzen in guldens BEVERWIJK. Sportschool De Lange organiseert voor haar leden op 15 en 22 november een judotoernooi. ministerie loopt nog een aanvraag om op sociale gronden de zesde leerkracht te behouden, waarover echter nog geen be slissing is genomen. De gemeente voelt er echter niets voor om op eigen kosten de zesde man in dienst te houden tot het einde van het schooljaar, tenzij de ge meenteraad zich hiervoor uitdrukkelijk uitspreekt. jaar zoals bekend in verband met de slechte economische situatie op sterk beperkte schaal gehouden. De groot- meestergroep, de meestergreep en de damesgroep spelen in hotel Kennemer- duin; de vier- en tienkampen worden gehouden in het sousterrain van „Ken- nemerduin”, alsmede in cafe „De Zon”. De opening van het toernooi heeft plaats op donderdag 15 januari. De eer ste ronde begint vrijdag 16 januari. Het toernooi duurt tot en met 29 januari. Voor de vier kampers is de strijd op 18 januari gestreden. De technische leiding van het toernooi berust bij Jaap Philipoom, leraar en Frans kabel, bestuurslid. De toegang tot de sportschool aan de Wijk aan Duiner- weg is voor deze wedstrijden gratis. komt geen hele leerkracht uit, hooguit extra steun”. Die extra steun zei het hoofd der school W. G. Labberton hard nodig te hebben, als hij teruggaat naar vijf leerkrachten op de school. Er is al een plan opgesteld, hoe men door een wat andere werkwijze toch goed onder wijs kan geven. IJMUIDEN. De lijst van deelne mers in de grootmeestergroep van het 38ste Hoogovenschaaktoernooi is gereed. Voor deze groep zijn toezeggingen bin nengekomen van: U. Andersson, Zweden, IGM 2565; H. Böhm, Nederland, IM 2300; W. Browne, USA, IGM 2550; M. Dvorecki, USSR, IM 2495; B. Kurajica, Joegoslavië, IGM 2525; C. G. Langeweg, Nederland, IM 2410; L. Ljubojevic, Joe goslavië, IGM 2615; P. Olafsson, Ijsland, IGM 2535; H. Ree, Nederland, IM 2470; De uitrusting en het interieur vereis ten daarop meer denkwerk en overleg. De heren Huyser van Reenen en Kloos terhuis hebben zich hiervoor enige tijd geleden speciaal naar Lorch bij Stuttgart begeven, om zich bij de Benz ambulan- cewagenfabriek met de nieuwste vindin gen op dit gebied op de hoogte te kunnen stellen. Het werd een studiebe zoek van een gehele dag, voldoende om een verantwoorde bestelling te kunnen plaatsen. Deze is inmiddels uitgevoerd en het resultaat is voor de leek van een ver bluffende perfectie. Hoewel Velsen on dit gebied nimmer achterlijk is geweest, VELSEN. Op de Dokweg in IJmui den zijn dinsdag twee bromfietsers tegen elkaar gereden. Het ongeval werd ver oorzaakt door de 17-jarige Velsense jon gen, die bij het keren in de straat tegen een 16-jarige bromfietster aanreed. Het meisje liep hierdoor lichte kneuzingen op, die in het Zeeweg Ziekenhuis zijn behandeld.Haar brommer werd bescha digd. De jongen kwam met de schrik vrij en bleef ongedeerd. Nu heeft het gemeentebestuur van Velsen deze opvatting gelukkig altijd gedeeld, met als gevolg dat men hier over een voorbeeldig functionerende on gevallendienst mag beschikken, met een bekwame leiding en bemand door goed opgeleid en dus deskundig personeel. Als in de komende raadsvergadering de motie van de VVD opnieuw aan de orde komt, zal wethouder Roessingh hem namens het college opnieuw ten sterkste ontraden. Nu er onderwijsbege leiding is gekomen en er daarnaast een systeem van taakverlichting bestaat, voelt het college er helemaal niets voor om het systeem van boventallige leer krachten opnieuw in het leven te roe pen. VELSEN. In aansluiting op het ju- bileumverhaal van de accordeonvereni ging „IJmuidens Roem” volgt hier het programma van het feestconcert, dat op 21 november in dé Stadsschouwburg Velsen wordt gegeven. J. Smejkal, Tsjechoslowakije, IGM 2600; G. Sosonko, Nederland, KGM 2470. Van de Russische Schaakbond is be richt ontvangen dat de uitgenodigde we reldkampioen A. Karpov om studierede nen niet zal kunnen deelnemen. In over leg met de Russiche Schaakbond zal B. Spasski IGM 2625 worden uitgenodigd. De grootmeestergroep (12 deelnemers met 7 grootmeesters) behoort tot catego rie 11 van de Fide, op basis van de ratingcijfers, ontleend aan de officiële Fide-lijst van 1 januari 1975. Het Hoogovenschaaktoernooi wordt dit Een rekensommetje van de afdeling onderwijs leerde, dat het opnieuw invoe ren van boventallige leerkrachten tot 1 augustus 1976 de gemeente dit jaar 265.625 en in 1977 nog eens 218.750 gaat kosten, als alles tegenloopt. Dat was natuurlijk echt niet de bedoeling van de motie van de heer Van Hoek geweest, maar mogelijkheden om alleen de Brederodeschool te helpen, hetgeen „slechts” 21.875 kost, zag wethouder Roessingh absoluut niet. Ook het idee uit de commissie om de bijzondere scho len in een gesprek te vragen van hun aanspraken op een boventallige leer kracht af te zien, wees de wethouder resoluut van de hand. „Ze zouden wel gek zijn om daar op in te gaan”, aldus de wethouder. „Ik ben niet bereid om zo’n verzoek te doen, dat kan ik gewoon niet vragen”. VELSEN. Voor de Brederodeschool in Santpoort-Zuid is de kans, dat de zesde leerkracht per 1 januari behouden kan blijven, niet erg groot. Bij het (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De werkgroep mu ziek van de Gemeenschapsraad Heems kerk organiseert voor vrijdag 14 no vember weer een platenconcert in de verwarmde hervormde kerk aan het Kerkplein. Het begint om 8 uur. De firma Molenaar zal platen met uit sluitend muziek van Beethoven draaien, namelijk het concert voor piano en orkest no. 2, het concert voor viool en orkest en het slotkoor uit de negende symfonie. Met dit resultaat waren de Beverwij- kers bijzonder tevreden. Het ingezonden werk was van de heren Zijlstra, Vos, Brouwer, Kraayeveld en Hegeman. Ook een succes werd het bezoek van de PEN-amateurs, die in Beverwijk hun werk lieten zien aan de leden van de fotografenvereniging. Dit werk gaf aan leiding tot een geanimeerde discussie. Als prettig werd ervaren, dat ook enkele be ginners de moed hadden in dit gezelschap hun werk te laten zien. Tijdens de eerstvolgende bijeenkomst, op vrijdag 21 november in „De Opgang”, zal een bondscollectie worden vertoond. Zo bevat bet interieur onder meer een beademingsapparatuur, waar twee pa tiënten tegelijk op kunnen worden aan gesloten. Een en ander compleet met gelaatsmaskers en alle benodigde attri buten, waar een direct infuus mee mo gelijk wordt gemaakt. Ook zal men in geval van nood tot handbediening kun nen overgaan. Niet minder enthousiast is de heer Kloosterhuis over het moderne defibrilleer-apparaat, waarmee kan wor den getracht de hartslag weer op te wekken en verder te stimuleren. (Van een medewerker) BEVERWIJK Tijdens de dit week end gehouden regionale tentoonstelling in Amsterdam-Noord, waarvoor 27 Noordhollandse amateur-fotografenver- enigingen hun fotowerk inzonden, ein digde de Beverwijkse Amateur Fotogra fenvereniging op de zesde plaats. Woensdag gearriveerd: Vincent, IJ muiden, le Havre; Linda, Port Jerrome; Thuntank 1, Liverpool; Ares, Rotterdam; Saint Didier, Le Havre; Inger, Bever wijk, Kemi; Thordrache, Bremen. Woensdag vertrokken: Lindenstein, Antwerpen; Parkesgate, IJmuiden, Whit by; Marocsand, IJmuiden, Palermo. gen te openen. Hun keuze voor het type was daarbij spoedig bepaald en het werd een Mercedes-Benz met benzinemotor, welke wagen immers over een voor dit doel ideale ruimteverhouding mag be schikken. Per 40 kg.: kabeljauw één 98; kabel jauw twee 156-134; kabeljauw drie 136- 116; kabeljauw vier 106-80; kabeljauw vijf 72-30; koolvis één en twee 78; kool- vis vier 23,20-22,40; blanke koolvis één 96-94; blanke koolvis drie 86; blanke kool vis vier 74; poontjes 32; schelvis drie 110; schelvis vier 57-55; wijting twee 68; wij ting drie 62-31; schar 78-63; makreel twee 67-55; haring één 57-32,20. De besommingen waren: KW 33 en KW 180 4.940,—; KW 42 en KW 135 85.800,—; UK 208 en UK 236 Het interieur is verder compleet met alles, wat voor een snelle hulpverlening noodzakelijk wordt geacht. Zo ’s er een goed gevulde verbandkast aanwezig, ruim voorzien van geneesmiddelen en verband, terwijl de instrumenten op een geprepareerde bodem zijn gedeponeerd, waar verschuiven tijdens het rijden door onmogelijk wordt gemaakt. Ook staat er nog een tas met attributen binnen hand bereik van de naast de chauffeur geze ten verpleger. En uiteraard ontbreken de gereedschappen voor het bevrijden van slachtoffers uit autowrakken evenmin. Bovendien werd aan een fonteintje met stromend water gedacht, evenals aan een voortreffelijk functionerende ventilatie, waarbij het bovenraam in alle richtingen kan worden geopend. Tenslot te is de ambulance voorzien van twee zwaailichten, een voor en een achter, plus een luidsprekerinstallatie waarmee voor de omstanders aanwijzingen kun nen worden gegeven. Op deze wijze hoopt de Velsense ongevallendienst in staat te blijven de slachtoffers van een ongeluk of camaliteiten een zodanige eerste hulp te verlenen dat zij zonder gevaar voor complicatie naar het zie kenhuis kunnen worden overgebracht. Deze nieuwe ambulance zal dinsdag 18 november om 17 uur officieel aan het gemeentebestuur van Velsen worden overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Vanaf drie uur vrijdag middag tot en met zaterdagavond wordt in „De Rank” aan de Wilhelminakade de traditionele bazar ten bate van de Nieu we Kerk gehouden. De bazarcommissie en de verschillende verenigingen hebben de bazar grondig voorbereid en hopen er ook dit jaar weer een flink succes mee te boeken. De opzet is zodanig, dat beide dagen niet uitsluitend artikelen te koop worden aangeboden, welke men mee naar huis kan nemen, maar daarnaast is er ook gelegenheid ergens iets te eten en te drinken. Van honger en dorst behoeven de bezoekers dus niet bang te zijn. Voor de pauze speelt het orkest „IJ muidens Roem” werken van E. Kajman, E- di Capua en M. Péguri, waarna een potpourri van bekende schlagers. Hierna volgt het showorkest van de IJmuider Harmonie. Na de pauze treedt het IJmuider Ope rette Gezelschap „Vides” op, onder lei ding van Edwin Wolf. Zij brengen een selectie uit „De Vogelkoopman” van C. Zeiler. IJMUIDEN.Dinsdag gearriveerd: Ambience, van Hull; Fionia, Poole, IJmuiden; Uoyd Rotterdam, Londen; Ernst de Buhr, Emden; Eddystone, Leer; Gazelle, Ala; Dart, Londen; Otto, Bre men; Jubilation, Rochester, IJmuiden; Finlandia, Londen; Glas Island, Roches ter, IJmuiden; Parkesgate, Whitby, IJ muiden; Tegeler Plate, Bilbao, IJmuiden; Justinian, Bremen; Maria Mare, Sharp ness, Beverwijk; Tor Anglia, Gothen burg; Spring Buck, Cont. Plat, IJmui den; Noblesse, Wisbeck, IJmuiden; per Knut, Rotterdam; Vanda, Rotterdam, IJ muiden. Dinsdag vertrokken: Mobil Refiner, naar Dakar; Leise Maerak, U.S. Golf; Pluto, Lerwick; Limbazhi, Ventspils; Laurentine, Cleveland, IJmuiden; Mar coni, Whitby, IJmuiden; Golar Petrotra de, Gibraltar; Calicojack, Cont. Plat, IJ muiden; Pointe de Lesson, Antwerpen; Esther Bech, Grangemouth, IJmuiden; Ruciane, Rostock, Beverwijk; Kamensk, Hull; Crescence, Rochester: Altair, Rot terdam, Zaandam; Bendoran, Antwer pen; Pirola, Gent; Mangen, Gothen burg; North Shore, Cont. Plat; Sayra, Noordzee; Ivo Vojnovic, Antwerpen; Torsten, Southampton, Zaandam; Essi Kristine, Hampton-Roads, IJmuiden; Te geler Plata, R.dam, IJmuiden; Vanessa, Liverpool; Sussexbrook, Dagenham; Cap Doukato, Rotterdam, IJmuiden. Het concertorkest van de IJmuider Harmonie vult de rest van de feesta vond. Onder leiding van J. Groot wor den werken gespeeld van Oertel-Rijken, Teg Huggens, Miller-Houtvast, Frank Perkins, Frederik Loewe, G. Peter en Barosso-Scheffer. Ter gelegenheid van dit vijftigjarig jubileum geeft het bestuur van „IJmui dens Roem” gelegenheid tot feliciteren op zaterdag 29 november. Dan wordt van ’s middags drie uur tot vijf uur receptie gehouden in café Du Commerce aan het Marktplein in IJmuiden. Ir. F. G. van Hoek van de VVD had in een motie tijdens de begrotingsbehande ling om het handhaven van de zesde leerkracht gevraagd, maar wethouder dirs. M. Roessingh liet in de commissie onderwijs zien, wat daar de gevolgen van zullen zijn. De onderwijzer kan alleen gehandhaafd blijven, als de ge meente opnieuw het systeem van „Bo ventallige” leerkrachten in het leven roept, dat de raad op 27 juni 1974 had afgeschaft. En dan heeft ook iedere school, die aan de normen voldoet recht op een boventallige leerkracht. De tijden zijn op 15 november: 3 uur zes- en zevenjarigen; 15.45 uur acht en negenjarigen; 17 uur tien- en elf jarigen. Op 22 november: 15 uur twaalf- en dertienjarigen; 16.30 uur veertien- en vijftienjarigen. Ook het materieel wordt steeds naar behoren verzorgd, in welk verband de directie te werk kan gaan volgens een schema dat de dienst in staat stelt verouderde ambulances en apparatuur tijdig te vervangen. Ook dit jaar stond een der ambulan ces aldus op de nominatie om buiten dienst te worden gesteld en zoals ge woonlijk werden de directeuren van de GGD en de ongevallendienst met de opdracht belast de onderhandelingen met de fabrieken over een nieuwe wa- 1 i u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5