Winst daalde met 93 percent Kwartaalresultaat Philips valt mee Massale komst van rijksgenoten maakt goede opvang onmogelijk L J >altérnum< Aaronson mag nog niet bezocht worden Dodelijk ongeluk op Rijksweg 4 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN De vloedgolf Straling te groot na fout bij verwerking Voorzitter bijzondere Kamercommissie verontrust STROET-VIVO EXTRA Veel bewolking AGENDA pagina 7 hazenberg Opperrechter Douglas neemt ontslag Weer bomaanslag in Londen: één dode, 15 gewonden MCTI^-BOBOIS Het woord is aan... r (Van onze redactie binnenland) 2 4 9 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1975 66e jaargang nummer 10 BEZOEK HAZENBERGS KAASBOETIEK AKTIE 68 UITZEND BUREAU HELPT ST. NICOLAAS camera nova Waarom FRANK toentmede Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. Diefjes Zionisme ■■■■■■■■■■■■MM Heldere Mao stiuser 023-377040 VRIJDAG EN ZATERDAG REKLAME BAKKERIJ KLOOSTER Bacon: Kennis is macht. der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 Ct. Kerncentrale in Dodewaard kan radio-actief afval niet kwijt (Van onze redactie binnenland) ADVERTENTIES 1.98 L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 r slickers nodig? VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport Grote Houtstraat 59, Haarlem Heropening a.s. zaterdag. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. land eind van dit jaar gestegen zijn tot minstens 135.000. Precies een kwart van de bevolking van de binnenkort onaf hankelijke staat Suriname, aldus vice- voorzitter J. Knot. Barteljorisstraat 5, Haarlem, Telefoon 320425 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Vijftien mensen zijn gis teravond gewond en een man werd ge dood bij een bomaanslag op het Scott’s restaurant in de Londense wijk Mayfair. Na de ontploffing brak er in het restau rant brand uit. Zes van de gewonden zijn vrouwen. Grote sortering Hollandse en buiten1- landse kazen van amandelmarsepein1., ROOMBOTER AMANDELSTAVEN per stuk ROOMBOR STPLAAT smelt op uw tong 100 gram Zie pag. Groentjes. SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL. 3102 20 het nieuwe nManrnnM variabele kastenwandsysteem van interlübke IJmuider Courant De 90-litervaten zijn gevuld met een mengsel van radioactief afval en beton. Normaal bevat het mengsel ongeveer 7,5 liter radioactief afval. In dit geval is er waarschijnlijk sprake van ongeveer 9 liter radioactief afval. Bij het verwerken van het afval zou er een fout zijn gemaakt. Volgens de heer L. H. van Mierlo, veiligheidsfuncti onaris van de kerncentrale, levert de straling geen gevaar op voor de omge ving. Alleen indien iemand een jaar lang boven de Waaldijk gaat zitten zal hij een ontoelaatbare hoeveelheid radioac tieve straling binnen kunnen krijgen. De dijk schermt de straling zodanig af dat de omgeving beneden aan de dijk alweer binnen een toelaatbaar niveau gebracht is. De autoriteiten zijn van de toestand in Dodewaard op de hoogte. De centrale heeft een vergunning om vaten op te slaan in verband met transport. Mocht Petten de vaten definitief niet willen hebben, dan zullen ze in een afgesloten ruimte worden ondergebracht en even tueel in Dodewaard zelf worden ver werkt. Uit een studie van de Lon dense economische school is gis teren gebleken dat negen van de tien scholieren in Londen stelen en er tegen hun zestiende jaar in veel gevallen al zo’n 100 diefstal len op hebben zitten. Het groot ste deel steelt op school. Ande ren stelen in winkels of beroven hun schoolgenoten. Verder heeft het onderzoek aangetoond dat de diefjes niet altijd het produkt van ontwrichte gezinnen zijn en dat de invloed van de televisie te verwaarlozen is. Ford heeft Douglas in 1969 als repu blikeins fractieleider in het Huis van Afgevaardigden eens in staat van be schuldiging willen stellen, wat niet lukte. De burgemeester van Jeru zalem, Teddy Koliek, heeft als symbolische protestmaatregel be sloten de „weg van de Verenigde Natie” om te dopen in de „weg van het zionisme”. Ook in andere Israëlische steden is men van plan straten een andere naam te geven die nu naar de Verenigde Naties zijn genoemd- DEN HAAG. (ANP) De Nederland se tijdelijk zaakgelastigde te Bagdad heeft nog geen toestemming ontvangen voor een bezoek aan de heer Leendert Aaronson. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld in zijn antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Jongeling (GPV) over de lotgevallen van Aaronson. Veel bewolking met plaatselijk regen of sne uw. Eerst weinig wind, morgen zwakke tot matige wind, draaiend naar zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen rond het vriespunt, maxima van 7 graden vlak aan zee tot 2 gra den in het oosten van het land. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. Philips heeft in het derde kwartaal van 1975 een nettowinst behaald van 10 miljoen gulden. Dat is 93 percent minder dan de 144 miljoen over de vergelijkbare periode in 1974. Op de beurs rea geerde men met gevoelens van opluchting op het kwartaalbericht. Aller wegen had men gerekend op een verlies voor Philips in het derde kwartaal. Men heeft nu goede hoop, dat het dieptepunt bij Philips voorbij is, temeer omdat het vierde kwartaal altijd het gunstigst uitvalt. Beeld van de opruimingswerkzaamheden van de ravage die de bom aanrichtte voor het Londense Scotts restaurant. Morgen of uiterlijk vrijdag eisen de Javanen uit Suriname via een kort ge ding tegen de staat het recht op de Nederlandse nationaliteit. Zij wijzen er op reeds anderhalf jaar geleden in Suri name een paspoort te hebben aange vraagd. De Surinaamse overheid heeft deze verzoeken genegeerd. Dit heeft het Javaanse Statenlid Somohardjo vandaag op een persconferentie meegedeeld. De comités stellen voor aan de minis terraad eerst een economische kernbe slissing te nemen over de inhoud van het hele energiebeleid. Dit zou moeten gebeuren, zo staat in de brief, via een publieke discussie over de energienota, gevolgd door een inspraakprocedure en een parlementaire behandeling en vast stelling. Vervolgens zou over de vorm van onderdelen een gebruikelijke kern beslissing genomen kunnen worden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 7, 11 11 15 17, 19 25 .23 DODEWAARD. Verschil van me ning tussen het reactorcentrum Neder land in Petten en de kerncentrale in Dodewaard heeft ertoe geleid dat reeds enige maanden een aantal vaten op het terrein van de centrale in Dodewaard op transport ligt te wachten. De straling van deze vaten radioactief afval is wat groter dan normaal gebruikelijk. Petten wil ze zelf niet hebben omdat men bang is te veel straling op te lopen bij ver werking. Met de stroom van Surinamers die verleden jaar naar Nederland zijn geko men, ruim 20.000, en een even groot aantal dat dit jaar komt, zal het totale aantal Surinamers en Antillianen in ons „De opvang is in een uitermate moei lijke situatie terechtgekomen. Die zal er op 1 mei volgend jaar niet beter op worden, aangezien dan bepaalde recrea tieoorden met 1500 bedden niet meer beschikbaar zijn voor huisvesting van rijksgenoten”. Meer dan de helft van de in ons land aanwezige Surinamers (60 percent) verblijft in de grote steden. Van de vrij recent overgekomen rijksge noten doet 50 percent een beroep op het Centraal Bureau, dat hierdoor overbelast raakt. Hier staat wel het voordeel tege nover, dat er niet nog meer rijksgenoten in de vier grote steden neerstrijken. Zij die namelijk een beroep op genoemd bureau doen, worden bij voorkeur bui ten de Randstad gehuisvest. De aanslag vond plaats in de buurt van een ander restaurant, waar onlangs ook een bom ontplofte. Die was toen echter bij het restaurant geplaatst, ter wijl bij de aanslag van gisteren de bom door een ruit van de oesterbar van Scott’s werd gegooid. Vlak na de ontploffing zagen getuigen enkele mannen hard weglopen. De poli tie legde haastig een cordon rond de wijk en begon meteen een speurtocht naar de daders. De aanslag op Scott’s, een van de meest exclusieve restaurants in Londen, is de 12e in de Britse hoofdstad in twee maanden tijd. Volgend jaar zullen nog enkele dui zenden Surinamers naar ons land ko men. Hun komst is wel aan bepaalde voorwaarden gebonden, maar van deze rem, zegt Knot, is niet al te veel te verwachten, omdat het argument: „ge zinshereniging” erg ruim geïnterpreteerd wordt. Volgens hem zal de stroom bin nenkomende rijksgenoten wel geleidelijk aan af nemen en over enige jaren is de kans groot, dat er een tegenstroom ont staat. De Chinese partijleider Mao Tse-Toeng kan zijn gedachten nog steeds met aanzienlijke nauwkeurigheid, kracht en grote diepzinnigheid onder woorden brengen, aldus minister Kissinger van Amerika gisteren op een persconferentie. Kissinger gaf zijn oordeel in antwoord op vra gen over persberichten, als zou Mao er zo slecht aan toe zijn dat zijn woorden door drie verpleeg sters moeten worden uitgelegd. DEN HAAG. Het aantal Surinamers en Antillianen in Nederland is zó groot, dat de overheid stilaan geen mogelijkheden meer ziet voor een redelijke opvang. Dit is de mening van de voorzitter van de bijzondere kamercomissie voor de migratie en de begeleiding van rijksgenoten, P. H. van Zeil, die hierbij afgaat op de cijfers die de minister van CRM, mr. H. van Doorn, dinsdag aan de commissie heeft verstrekt. WASHINGTON. (UPI, DPA en Reu ter) De 77-jarige opperrechter Willi am Douglas heeft gisteren om gezond heidsredenen zijn ontslag aangeboden aan president Ford, die dit heeft aan vaard. Douglas heeft behoord tot een van de gezaghebbendste woordvoerders op het gebied van burgerrechten. Bij de opvang van Surinamers heeft de huisvesting prioriteit. Vierduizend rijksgenoten van de groep die verleden jaar en die jaar zijn aangekomen, zullen binnenkort defintief gehuisvest zijn. In de regionale opvangcentra bevinden zich weldra 10.000 Surinamers. Zij ver blijven er doorgaans zes maanden, maar deze termijn kan uitlopen tot negen maanden, zelfs een jaar, bij gebrek aan behoorlijke huisvesting. 1.3.0 Onze Stadscentrum- paspoortaanbieding: Ter kennisma king diep gekoelde kwaliteitstaartjes in 4 smaken van 7,- voor S,- Bestel tijdig uw zwaar gevulde roomboter amandelletter. Nadat de staatssecretaris van Buiten landse Zaken van Irak vorige week meedeelde, dat de heer Aaronson nog in leven is, verzocht de tijdelijk zaakgelas tigde onmiddellijk om toegang. Voorts kreeg hij opdracht vanuit Den Haag clementie te bepleiten. BURGERVEEN. Een dodelijk onge luk op rijksweg 4 (Amsterdam-Rotter dam) ter hoogte van Burgerveen in de Haarlemmermeer heeft vanmorgen voor kilometers lange files gezorgd. Het onge luk gebeurde om kwart over zeven, aan het begin van het spitsuur. Om het leven kwam een 26-jarige militair uit Amsterdam. De man reed richting Rotterdam op de linkerrijstrook. Door onverklaarde oorzaak begon hij met zijn wagen te slingeren en kwam op de weghelft te recht voor het tegemoetkomende ver keerd. De vangrails ontbreekt ter plaat se. Een vrachtwagencombinatie botste frontaal op de auto van de militair. De man was op slag dood. De omzet steeg bij Philips met 14 percent van 5667 miljoen in het derde kwartaal van 1974 tot 6481 miljoen in de maanden juli, augustus en september van 1975. Het bedrijfsresultaat nam in het derde kwartaal met 53 percent af van 425 miljoen tot f 198 miljoen. In de eerste negen maanden daalde het bedrijfsresul taat met 55 percent van f 1706 miljoen tot 764 miljoen. De netto winst per aandeel van nomi naal 10 daalde in het derde kwartaal van 0,77 tot 0,01 en in de eerste negen maanden van 3,39 tot 0,37. Het bedrijfsresultaat daalde in het derde kwartaal van 7,5 tot 3,1 percent van de omzet en in de eerste drie kwartalen van 9,7 tot 4,1 percent. Direkt na de publikatie van de Philips- cijfers gingen in het niet-officiële beurs- verkeer de aandelen flink omhoog. Bij toenemende omzetten werden prijzen genoemd van 26 tot 26,40 en deze laatste prijs is een gulden hoger dan het slot van gisteren. De verwachting vóór de publikatie was, dat per aandeel 0,18 tot 0,20 zou worden verloren. SERVICE DUINWEG 43 SANTPOORT-Z Slagroomtaartje dik gevuld en rijk opgespoten met heerlijke verse slagroom van S,- voor4,50 DIKKE SPECULAASBROKKEN met amandelen 2 in 1 pak2,25 Neem een voorproefje van onze aman delmarsepein. MARSEPEINBON- BONS 100 gramr,1,75 Lange Nieuwstraat 779, IJmuiden - telef. 15189 Krijgt Somohardjo volgende week toestemming, dan zal hij eerst de 6000 gezinshoofden naar Nederland transpor teren Echtgenoten en kinderen (30.000 personen) kunnen later komen, omdat zij de Nederlandse nationaliteit via het gezinshoofd krijgen. Voor het transport van de 6000 vaders heeft men vier vliegtuigen gehuurd. Met 28 vluchten brengen zij de Javanen in één week naar Nederland. Dinsdagavond dreigden de drie zuidelij ke energiecomité’s (Zeeland, Noord-Bra- bant en Limburg) in een brief aan de ministerraad alle mogelijke krachten te mobiliseren als de ministerraad 15 no vember mocht besluiten tot de bouw van een tweede kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. Op 15 november gaat de ministerraad in beginsel beslissen over de bouw van drie kerncentrales van 1.000 megawatt. 1 pakje 250 gr. verse roomboter 1.98 10 stuks Vivo eieren nr. 3...,1.69 literblik Hero erwtensoep van 2.45 voor 1.79 Mini Milky Way Musketiers Snickers of Mars 1 zak van 2.59 voor publikatie van cijfers met daaromheen geweven termen als „vloedgolf” en „massavlucht” werken mee aan het ont staan van een soort burgerlijke doods angst, waarin de spreekwoordelijke nuchterheid en tolerantie van de Neder landers praktisch niet meer terug te vinden zijn. Wait is er met ons aan de hand? Wij, 13 miljoen Nederlanders, staan tegeno ver de problematiek van een plotselinge bevolkingsaanwas door immigratie van Surinamers ten getale van 135.000. Er worden in ons land per jaar 200.000 kinderen geboren, de totale bevolkings aanwas per jaar is ongeveer 100.000- Een groot deel van de binnengekomen Suri namers is daar al bij inbegrepen, omdat de immigratie zich over enkele jaren uitstrekt. Het plotselinge karakter van de toevloed 'pit Suriname stelt de maat schappij voot problemen die op korte termijn moeten worden opgelost, maar in de totaliteit van onze bevolkingsgroei en de daarop gerichte maatschappelijke voorzieningen aan scholen, huizen, ar beidsbemiddeling en gezondheidszorg kan zo’n aantal van 135.000 immigranten geen catastrofe veroorzaken. Er moet alleen wat sneller en daadkrachtiger aan de nodige voorzieningen en opvangmaat- regelen worden gewerkt. Er is voor een angstpsychose geen reden, als men de nuchtere cijfers naast de nuchter beke ken totale situatie zet. De „ondergang” van de Nederlandse samenleving wordt het publiek aangepraat, misschien niet eens met boze opzet, maar in ieder geval met een onverantwoorde vertekening van de werkelijkheid. Natuurlijk zijn er extra grote proble men op te lossen en misschien zelfs onoplosbare moeilijkheden aan de orde. De extra grote problemen moeten niet buiten proportie worden opgeblazen. De onoplosbare moeilijkheden moeten wor den aanvaard met de hoop dat de tijd raad zal schaffen. De enorme werkloos heid onder de Surinamers is een extra groot probleem, waarbij het gebrek aan scholing en gewenning een grote rol speelt. Maar daar is best iets aan te doen, als men tenminste enig geduld heeft met deze ontheemde, uit hun le venssfeer verwijderde mensen. Of leeft Nederland misschien voornamelijk in doodsangst omdat het gekleurde element af keer wekt? Het bleke Nederlandse volk kan best wat kleur gebruiken, maar belangrijker is dat het na zijn heersersavonturen in Oost en West best eens mag worden geconfronteerd met medeburgers van andere stam en andere kleur, opdat ons cosmopolitisme niet in de geschiedenis verdwijnt maar levend wordt gehouden in een wereld, die het beeld geeft van onvermijdelijke vermen ging om vredeswil. De psychische weerstand tegen de overkomst van duizenden mensen uit Suriname wordt flink bevorderd door voortdurende en nadrukkelijke uitstal ling van de problemen die daardoor in ons land ontstaan. Ook de voortdurende

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1