Bu Ar kg Aanneming motie-Ter Beek onzeker Spanningen in Suriname al te scherp vredesmarsen leden VHP-leiding tegen Fascistische groep belette tv-debat hl 1 Enfc ditmBoo „POLITIEKE VLIEGENVANGERIJ” NA DSM-RAMP Baby maakt geschiedenis 4 I? VO( Van Dam op tournee een miljoen gulden aan prijzen FAM bekeerde filmheks Jackie Onassis als naa g' DONDERDAG 2 1 3 NOVEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND DOI (Van onze parlementsredactie) Ontraden Te vaag „Geen verschil” Kleiner van postuur Verkiezingen (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) DEN HAAG. De progressieve partijen in de Tweede Kamer blij ven de levering van kernreactor-on- derdelen aan Zuid-Afrika afwijzen. Maar als de leverantie toch door gaat, moet aan Zuid-Afrika de eis worden gesteld dat het toetreedt tot het Verdrag tegen de Verspreiding van Kernwapens. PvdA-woordvoer- der Ter Beek diende hierover giste ren een motie in, mar het is niet zeker of deze volgende week bij de stemming een meerderheid zal ha len. PARAMARIBO. De gematigde leiders van de inmiddels danig ver brokkelde Hindoestaanse VHP, de grootste oppositiepartij in Surina me, zijn gekant tegen de vredes marsen die militante Hindoestaanse jongeren willen houden uit protest tegen het Surinaamse regeringsbe leid inzake het onafhankelijk wor den op 25 november. Comoren Vijf doden ao+c Enne in dim de ont: zich opp duii te i app Vliegtuig in brand Wallace Statenloos Spiro schreef boek Gearresteerd Treinongeluk Spijkerbanden taboe Vochtigheid Heroïnevangst Iets minder Veroordeeld Levenslang Vier weken dood in flat De vijfentachtigste Nol O N (Van onze parlementsredactie) IA (Va: OSL heidspolitiek veroordelen, zo zei hij. (Van onze redacteur in Parijs) (ADVERTENTIE) s WEERRAPPORTEN c 0* 1 (Vervolg van pag. 1) 21-jarige VRIJDAG 14 NOVEMBER Premier Arron overweegt kort na de I Vooruitzichten voor zaterdag: a werden vastgelegd in het handvest voor de Surinaamse politie. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 0.18 uur en 12.49 uur Laag water 8.18 uur en 20.32 uur geh. bew. geh. bew. motregen sneeuw geh. bew. z. bew. geh. bew. sneeuw z. bew. ono nno n no nnw ono w.stil n nno zw 10 19 20 3 4 3 10 2 12 8 20 8 10 2 12 21 20 13 4 4 7 7 8 24 13 26 23 23 5 5 5 4 5 5 5 4 5 4 17 15 12 19 2 0 0 0 15 0 0 0 0 Van der Stoel herhaalde echter dat naar zijn mening er geen verschil is tussen de levering van reactorvaten en Na afloop van de vergadering van de VHP-fractie in de Staten (parlement) met een aantal Hindoestaanse leiders uit de districten rond de Surinaamse hoofd stad zei oppositieleider Lachmon gisteren dat de definitieve beslissing over het houden van de vredesmarsen is uitge steld tot zondag. In kringen van de Surinaamse rege ring wordt dit nieuwste zwaard van Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De eilandengroep Comoren, die tussen Madagascar en Mozambique liggen, zijn gisteren als 143ste lid van de VN toege laten. Nobeh derzoe 7 12 9 1 9 -2 2 5 0 1 4 13 6 2 -3 7 9 7 0 10 0 3 5 3 2 12 0 -2 0,3 0 0 0 2 0 2 11 0 0 0 0 3 0 0 7 0 0 0 o 0,1 0,1 o o o o o o Ef die op lede heid z no w.stil ozo zzw q zzw zo zw w o z w.stil o ono w.stil nw w.stil zo n n ono zo zo n zzw n w.stil zzo w.stil via regen h. bew. mist z. bew. regen z. bew. 1. bew. weerlicht geh. bew. geh. bew. z. bew. mist regen 1. bew. 1. bew. mist 1. bew. 1. bew. z. bew. regen regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen h. bew. z. bew. onbew. 1. bew. onbew. M3 8» C 4 -2 1 2 —2 Dt „roo „ter litie lede van doxt mon Volgens de regisseur heeft alleen het religieuze karakter van de rol Jackie Onassis, die beleden rooms-katholiek is, kunnen verleiden om voor de camera’s te komen. Carps zegt dat ze pro deo werkt en beslist geen carrière als actrice nastreeft. De opnamen van de film beginnen over een maand in Parijs. Naast Jackie „Satan” Jean Seberg, Terence Stamp en Marilu Tolo. De Staten beginnen zaterdag met de behandeling van de Grondwet, waarvoor drie dagen is uitgetrokken. Statenvoor zitter Emile Wijntuin hoopt voor het eind volgende week ook de behandeling van de naionaliteitenwet, de rijkswet tot beëindiging van het Koninkrtfkssta- tuut, de defensiewet alsmede de wet inzake de vaststelling van de nieuwe Surinaamse vlag te hebben afgerond. Of dat mogelijk zal blijken, wordt in Para maribo ernstig betwijfeld. Al: polh terr< trad ties: in 35 i: in in F De drie maanden oude Christopher Waller uit Philadelphia, die werd geboren met zijn hart buiten zijn lichaam, maakt medische geschiedenis. Het is weliswaar al vaker gebeurd dat een kind werd geboren met het hart buiten het lichaam - er zijn 64 ge registreerde gevallen in de afgelopen driehonderd jaar - maar Christopher is de eerste die meer dan twee dagen heeft geleefd met zijn afwijking. Kort na zijn ge boorte werd zijn hart door een team van chirurgen in de borstkas gebracht. Het hart zal geleidelijk aan dieper in de borstkas komen te liggen. Op Kennedy Airport is een vliegtuig gisteren kort na de start in brand gevlo gen. De gezagvoerder wist de opstij- gingsmanoeuvre tijdig af te breken. Van de passagiers op weg naar Frankfort en Djeddah werd niemand gewond. Het vliegtuig is geheel verbrand. Gouverneur George Wallace van de Amerikaanse staat Alabama' heeft zich gisteren officieel gevoegd bij de gegadig den voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap bij de verkiezin gen van november volgend jaar. Ten overstaan van 300 juichende aanhangers verklaarde hij te Montgomery dat hij „de keus van het volk” is. Wallace is de tiende gegadigde voor de democratische kandidatuur. vendien is de kous nog lang niet af met het stellen van mondelinge vragen”. Men heeft nog geen aanwijzingen dat de ministers vandaag al zullen komen met concrete toezeggingen voor verbeterin gen in bijvoorbeeld de rampenbestrij ding. Konings heeft volgens de woordvoer der van de socialistische fractie al maanden de minister van Binnenlandse Zaken, De Gaay Fortman, achtervolgd met opmerkingen over de gebrekkige organisatie bij het bestrijden van even tuele rampen in Limburg. Peijnenburg stelt echter dat de KVP al veel eerder dan Konings de ruimtelijke-ordenings- problemen en de daarmee verbonden gevaren rond het DSM-bedrijf in Lim burg aan de orde heeft gesteld. minst demagogische” manier om de toe dracht van de DSM-ramp te achterha len. Het KVP-kamerlid: „Aanvankelijk waren wij van plan een mondeling overleg te organiseren tussen de meest betrokken kamercommissies en de meest betrokken ministers (Economische Za ken, Sociale Zaken en Binnenlandse Za ken). „De commissievoorzitters waren in het begin akkoord met dat voorstel; ook Wieringa, PvdA-kamerlid en voorzitter voor Economische Zaken”. „Wieringa hoorde pas later dat binnen zijn fractie tegen dat initiatief moeilijk heden rezen, omdat men daar bang was dat de mondelinge vragen van Konings daardoor in het water zouden vallen”, aldus Peijnenburg, die onomwonden spreekt van politieke vliegenafvangerij Behalve de ARP bleek ook D’66 moei te te hebben met de PvdA-motie. Mr. H. van Mierlo verklaarde méér bezwaren tegen de leverantie te hebben op grond van de apartheidspolitiek van Zuid-Afri ka dan op grond van het nucleaire aspect. D’66 vindt dat Zuid-Afrika wel tot het Kernwapenverdrag zou moeten toetreden, maar het dilemma is dat de apartheidspolitiek daardoor niet wordt beïnvloed, aldus Van Mierlo. Ook de werkgelegenheidssituatie in Nederland speelt naar zijn mening wel degelijk een rol. j Van der Stoel ontraadde de Tweede Kamer aanneming van de motie-Ter Beek. Hij vroeg Ter Beek de motie zo te wijzigen dat Zuid-Afrika alleen voor het verrijken van uranium controle van het atoombureau zou moeten aanvaarden. Van der Stoel schaarde zich achter het argument van de KVP’er Van Amels- voort dat andere landen een eventuele order voor Rijn-Schelde-Verolme on middellijk van Nederland zullen overne men en dat er dan nog minder waarbor gen tegen misbruik bestaan. PPR-fractieleider De Gaay Fortman zei dat de leverantie van reactorvaten niet een willekeurige economische tran sactie is. Kerncentrales zijn voor elk land een internationaal prestige-object. Als Nederland weigert daaraan mee te werken, is dat een signaal voor de Zuidafrikaanse regering dat wij de apart - Ze vonden dat een tegenstander van het huidige Franse leger geen recht van spreken had in een debat waarin, in hun ogen, blijkbaar ieder een het eerst met elkaar eens had moeten zijn- Aan de discussie hadden ook de militai~e deskundigen van de Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssing Z.-Limburg geh. bew. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeau Brussel Frankfort Genève Helsinkix Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Zon op 7.57 uur onder 16.51 uur Maan op 14.49 uur onder 3.99 uur De Sovjet-Unie heeft gisteren bekend gemaakt dat de 43-jarige schrijver Vla dimir Maximov, die sinds maart 1974 in Parijs woont, het Russische staatsbur gerschap is ontnomen. Spiro T. Agnew, de voortijdig vertrok ken vice-president van ex-president Nixon, heeft een politieke roman ge schreven. Hij heeft het manuscript aan zijn literair agent overhandigd. Agnews verhaal speelt zich af in de jaren tach tig. Het boek zal worden uitgebracht bij Playboy Press. In dit handvest werden de eisen, waaraan politiemannen moeten voldoen, in zoverre aangepast dat de minimale lengte werd verlaagd tot de gemiddelde lengte van de Javanen in Suriname, die kleiner van postuur zijn dan Creolen of Hindoestanen. De regering voelt niets voor een soort evenredige verdeling van aantallen en functies in de krijgsmacht over de leden van de verschillende be volkingsgroepen. De PSP’er Van der Spek noemde de PvdA-motie veel te vaag. Hij diende een eigen motie in waarin de leverantie „een onaanvaardbare steun aan de Zuidafri kaanse aparthèidseconömie betekent”. Deze motie maakt echter geen kans om aangenomen te worden. De PvdA is het met de inhoud wel eens, maar geeft de voorkeur aan een wat algemenere tekst, die ook de instemming van, zo hoopt men, de antirevolutionairen kan verwer ven. De Westberlijnse politie heeft gisteren twee vrouwen gearresteerd die werden gezocht wegens hulpverlening aan de anarchistische beweging van de tweede juni. UTRECHT (ANP). Staatssecretaris Van Dam is gisteren in Utrecht begon nen aan een tournee langs een 25-tal plaatsen. Hij gaat daar praten over de huuraanpassingen per 1 april ’76, over de huisvesting van alleenstaanden en twee-persoonshuishoudens en van bui tenlandse werknemers alsmede over plannen voor de nieuwbouw en ver nieuwbouw van woningen en wooneen heden voor die groepen. Bij het Mexicaanse plaatsje Monterey zijn gisteren vijftien mensen om het leven gekomen toen tien op een station losgeraakte wagons met grint in een bocht van de spoorrails ontspoorden en omsloegen op een aantal hutten. De Belgische minister van Verkeer, Chabert, gaat binnenkort het gebruik van spijkerbanden op de Belgische we gen verbieden. Een uitzondering zal worden gemaakt voor „uitzonderlijk strenge winters”. Een onderzoek heeft uit gewezen dat spijkerbanden de wegen be schadigen en dat ze bovendien de weg- ligging van de auto’s verslechteren. In Nederland zijn spijkerbanden al sinds 1972 verboden. trokken ministers zouden worden beant woord. De PvdA was hoogst verrast toen afgelopen dinsdagmiddag, bij het ordede bat je, de KVP’er Rinus Peijnenburg via voorzitter Vondeling de regering vroeg om een schriftelijke rapportage van het diepgaande onderzoek naar de toedracht van de ramp en de bestrijding ervan. De KVP had over haar initiatief voor af geen enkel contact opgenomen met de PvdA-collega’s. Evenmin was de KVP- fractie in een vroeg stadium op de hoogte van de plannen van Konings. „Die mondelinge vragen van Konings zijn zinloos”, zei Peijnenburg gisteravond desgevraagd. „Het onderzoek zal veel tijd nodig hebben”. Volgens Peijnenburg heeft de KVP gezocht naar de „meest serieuze en andere goederen, al: aan de Zangger- resolutie is voldaan. „Men kan zich op het standpunt stellen dat geen enkele transactie met Zuid-Afrika toelaatbaar is. Maar omdat er gen internationale boycot tegen Zuid-Afrika bestaat, Zou dat een gebaar in de ruimte betekenen, waarvan geen enkele druk uitgaat”, al dus Van der Stoel. Ter Beek vond echter dat Nederland toch meer moet eisen dan aanvaarding van de Zangger-resolutie, omdat anders de noodzaak bij derde landen om tot het Kernwapenverdrag toe te treden nog verder vermindert. PARIJS. Een fascistisch com mando van een 50-tal met knuppels gewapende mannen heeft in Parijs de studio’s van de televisie bezet om aldus een debat te beletten over de situatie in het Franse leger. De Fran se minister van Defensie had begin deze week de oprichting van solda tencomités verboden. De fascistische activisten, die lid zijn van een comité ter ondersteuning van het Franse le ger, hadden bezwaar tegen de deelne ming aan het forum van de jonge trotzkistische leider Alain Krivine. De twee meest betrokken partijen daarbij zijn PvdA en KVP. Het Maas trichtse PvdA-kamerlid Martin Konings, die zich vanaf een uur na de eerste explosie ter plaatse met de ramp heeft beziggehouden, diende voor het weekein de vragen in, die vandaag door de be- a SE ES DAN reau v I landse seren op de commi bureau deeld. Volg, betrök zullen ankere joeb h dat be de me „Het reau h vraagc zetten’ Ond' ten 1 akkooi niet-st door 1 lympo bruik voor ken a. Russis maakt niet z de N nemer Blij: beslui vraag< Nobel Noors I te lati De uitern woorc Men verba: voor Deze ontva: verlat onafhankelijkheid verkiezingen te hou den Dat zou kunnen gebeuren in febru ari. De VHP wil liever uitstel tot mei of juni omdat de verhoudingen tussen de regeringspartijen en oppositier thans sterk zijn gepolariseerd. Arron wil ech ter de datum voor de nieuwe verkiezin gen niet via een overgangsbepaling laten vastleggen in de grondwet, zoals de VHP wenst. Deze kwestie is een van de politieke strijdvragen die gisteravond laat werden besproken tijdens een ontmoeting tussen de leiders van de regeringspartijen en van de oppositie. De VHP verwachtte weinig van dit gesprek, waarop de oppo sitie heeft aangedrongen sinds de terug keer van de Surinaamse statenleden uit Den Haag, 12 dagen geleden. Naast een betere waarborging van de mocratische rechten in de grondwet wil de Hindoestaanse oppositiepartij dat wordt bepaald dat de Surinaamse krijgs macht een weerspiegeling zal vormen van de verschillende bevolkingsgroepen in hef land. Ook deze eis wordt door de regering afgewezen. Het kabinet-Arron heeft in de defensiewet dezelfde uit gangspunten genomen die drie jaar gele den, toen de VHP ook in de regering zat, DEN HAAG. De nasleep van de ramp bij DSM heeft in politiek Den Haag een paar interne ruzies veroor zaakt. De kern van de meningsverschil len is de vraag, welke partij de verant woordelijke ministers op het matje mag roepen en wat er van de bewindslieden wordt gevraagd. Daarbij vliegen verwij ten als „politieke vliegenafvangerij” heen en weer. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid en minister Gruyters van Volkshuisvesting moeten maatregelen treffen voor het bestrijden van vochtig heid in woningen. De Tweede-Kamerle- den Cornelissen en Gardeniers-Berend- sen hebben daarom gevraagd. De narcoticabrigade van de Amster damse politie heeft opnieuw een grote partij heroïne in beslag genomen. Het gaat om negen kilo met een geschatte waarde van acht ton. Twee weken gele den werd een partij van 22 kilo opge spoord. In de buurt van de plaats Enns in Neder-Oostenrijk zijn gisteren vijf men sen omgekomen toen hun auto werd gegrepen door een aanstormende trein. De overwegwachter had vergeten de bo men te sluiten toen de'trein naderde. De sieraden die gisternacht waren ge stolen uit de villa in München van de gescheiden echtgenote van wijlen Al- fried Krupp in München, blijken iets minder waard te zijn dan aanvankelijk werd gemeld. Mw. Von Bohlen und Halbach had aanvankelijk gezegd dat al liaar juwelen met een waarde van twee miljoen mark waren gestolen. Later bleek dat er „maar” voor twee ton was gestolen. De dieven hadden voor acht ton aan sieraden over het hoofd gezien en de rest van de kostbare juwe len bevond zich in de kluis van de bank. Een Zuidafrikaanse rechtbank heeft gisteren de 26-jarige David Protter, ex- bewaker van hét Israëlische consulaat in Johannesburg veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf wegens moord op een veiligheidsfunctionaris van dat consu laat. De veroordeling geldt verder poging tot moord, poging tot ontvoering en verboden wapenbezit. Protters broer Charles kreeg 30 maanden wegens me deplichtigheid. Protter had in april j.l. een overval uitgevoerd op het Israëlische consulaat, waarbij een dode en 45 ge wonden vielen. Hij had 18 mensen een dag in gijzeling gehouden. Progressieven tegen levering van reactoren Minister Van der Stoel vond de eis van de PvdA te ver gaan. Nederland zal wel als voorwaarde stellen dat Zuid- Afrika de zogenoemde Zangger-resolutie aanvaardt, waarbij export zonder con- tróle van het Atoombureau in Wenen wordt verboden. Nederland kan Zuid- Afrika niet dwingen tot het Kernwapen verdrag toe te treden, zo zei Van der Stoel, bovendien zou Nederland zich met deze eis in een isolement plaatsen, waar door het effect nihil zal zijn. De 21-jarige uit India afkomstige Prem Dandhe is gisteren voor de Lon- dense Old Baily veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegen de moord op twee neefjes en twee nichtjes. Hij had de kinderen gedood als wraakoefe ning op hun ouders. Zijn oom en tante hadden hem laten weten dat hij wegens ruimtegebrek niet langer bij hen kon logeren. Dandhe was illegaal in Enge land. Deze FAM VENTURA SWINGTOP, de stofzui ger met roterende slangkoppeling, prijs 290,- met KEMA-KEUR en 2 jaar garantie, is één van de vele prijzen die men voor één gulden kan winnen in onze puzzelaktie, waarvoor de VER ENIGDE. FAM FABRIEKEN B.V. te Maarssen er 27 beschikbaar stelde. Damocles dat Lachmon hanteert om de regering tot concessies te dwingen inza ke de grondwet en de organieke wetten die het land zou krijgen, niet erg serieus genomen. Premier Arron heeft Lachmon al laten weten dat de Hindoestanen geen vergunning zullen krijgen voor hun marsen zo kort voor de onafhankelijk heid. Als de militante Hindoestanen onder leiding van plaatsvervangend VHP-frac- tieleider Alwin Mungra hun zin toch zouden doorzetten, worden botsingen met de politie en aanhangers van de regering onvermijdelijk geacht. Het risi co i dat de toch al gespannen politieke verhoudingen dan aanzienlijk worden verscherpt vinden de gematigde VHP- leiders te groot. Het politieke geharrewar over de Su rinaamse onafhankelijkheid, 12 dagen voor de Nederlandse vlag definitief wordt gestreken, duurt onverminderd voort, ook al is de oppositie danig ver zwakt door interne meningsverschillen. In een flat in Leeuwarden heeft de politie het lichaam van een man gevon den dié al vier weken dood was. De man, de 56-jarige P. van der Schaaf, leefde volgens de politie zeer terugge trokken. Men neemt aan dat hij een natuurlijke dood is gestorven. In Italië is de 85ste Nederlandse vrachtauto gestolen. Dit heeft een woordvoerder van het NOB-wegtrans- port gisteren meegedeeld. De wagen was geladen met 17 ton vlees, ter waar de van 70.000 gulden. Het streven is erop gericht in 1976 ongeveer 4000 wooneenheden voor deze bijzondere groepen in aanbouw te ne men. „Ik ben nu het land aan het afstropen in de hoop de aantallen te halen die ik de nota alleenstaanden en twee-persoonshuishoudens heb toege zegd”, aldus de staatssecretaris. Voor volgend jaar staat als streefgetal een aantal van 4000 woonunits voor alleenstaanden en twee-persoonshuis houdens op het programma van de staatssecretaris. In de volgende jaren wil hij dit aantal telkens met 2000 opvoeren zodat Nederland er in 1980 zo’n 40.000 van deze wooneenheden bij heeft gekre gen. ROME (DPA). Jackie Onassis, we duwe van de Amerikaanse president Kennedy en de Griekse reder Onassis, gaat een rol spelen in de film „Een schaduw in de schaduw” van de Italiaan se regisseur Pier Carpi. Carpi, die dit dinsdag bekend maakte, vertelde dat Jackie de rol gaat spelen van „een moderne heks die zich, na een gruwelijke ervaring, bekeert tot het christendom”. Wee In binnen- en c buitenland a® van de zijde van de PvdA. „Konings is op het spectaculaire pad gegaan”, be schuldigt hij. Deze aantijgingen wekken grote woede in het PvdA-kamp. „Als één partij een politiek spel speelt, is het wel de KVP”, reageerde men daar desgevraagd. Vol gens een woordvoerder van de socialis ten kwam het KVP-verzoek om een schriftelijke rapportage nadat het de KVP duidelijk was geworden dat men de boot had gemist. „Intern was al lang bekend dat er na een diepgaand onderzoek een schriftelijk rapport zou komen”, aldus de PvdA. Dat het veel te vroeg zou zijn om mondelinge vragen te stellen, wordt door de PvdA-woordvoerder ontkend. „Het heeft een spoedeisend karakter. Bo- communistische en de socialistische partij en de gaullistische minister van Nationale Verdediging Bourges, deel zullen nemen. De minister had zijn belofte van medewerking echter al een dag eerder ingetrokken. Even vóór het panel van start zou gaan, kwam de directeur van de tweede televisiezender die een erg nerveuze indruk maakte persoonlijk voor de camera’s om de kijkers te vertellen dat de uitzending moest worden afgelast. Hij deelde mee dat de studio bezet was. Maar hij beloof de, dat het debat in een nabije toe komst met dezelfde deelnemers toch zou worden gehouden. Hetzelfde commando had enkele weken eerder ook al eens een radio- uitzending onderbroken van een chansonnier met wiens repertoire de heren het evenmin eens waren. overwegend droog en weinig verandering in temperatuur Aantal uren zon o tot 4, minimum tempera turen omstreeks 3 graden, maximum tempe raturen omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. ï<i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2