Buitenlandse hulp voor MPLA Kissinger: „Resolutie was zeer onverantwoordelijk duurt voort Schmidt houdt SPD-congres Chinese wijsheden voor SPAANSE POLITIEKE POLITIE BLIJFT ONVERSTOORDROOIEN’ AANHOUDEN Hongeractie van Marokkanen I ■Al Arabische Liga legt zwarte lijst voor schepen aan Pittige piepkleine pikzwarte pill DE SCHELEN via Noorse ambassade Bestrijding olievlek ANEKDOTES Om partij volk van al te radicale ideeën te weerhouden: een miljoen gulden aan prijzen door nico scheepmaker Nobelprijs wellicht naar Sacharov i 2 3 BINNEN** EN BUITENLAND 1 3 19 7 5 NOVEMBER Installatie 99 Offensief (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) Den Uyl Perscensuur Sahara Aanhoudingen te raden. Maar helaas kan men niet hetzelfde zeggen van het repressie- apparaat van het regime. iren :erd luk len DONDERDAG oek ■ok- lent ge- aan ews ich- lat de m- De laf, ge sen ste dse een ns- gen ar- ?st er- ote let tte le ge nd ang itige ,on- ens- oord Hij efe- ante gens kon nge- der ge- de AI- iets lijk und t al van len. ton oor >ofd we- ink. eld eeft ex- t in jaar een isu- ?ing en 'oer me- j*l. >che ge- een ce de ch ig- tur :n- 'en srs hij de :he duidelijk gevoel voor verantwoordelijkheid, haar aanhangers alle actie af t: r: 1--- MADRID. De voorspellingen over Franco’s „heropstanding” die dinsdag door de rechtse propaganda waren verbreid als barricade tegen de tekenen van een beginnende democratisering zijn inmiddels alweer ontzenuwd. Prins Juan Carlos kan dus voortgaan met zijn uiterst voor zichtige passen, die spoedig schreden zullen moeten worden. Immers, de oppositie bewijst regering en volk momenteel een grote dienst door, met boe if Op de campus van de Columbia universi- I teit in New York werd bij toortslicht ge- I de Jeruzalem laten in (Van onze redacteur in Stockholm) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Jeroen Brouwers, die in het Belgische Rijmenam woont, bevestigde door de te lefoon dat hij „Zalig zijn de schelen” inderdaad over het hoofd heeft gezien. Hier volgen een paar van de literaire anekdotes die in dat boek staan. Een gasfornuis, type Pelgrim de Luxe R.T.L. met oven-glasruit en lade. Een geschenk ter waarde van 685,- van Pelgrim B.V., Gaanderen. ssen zijn :oege- eren ■den de eede erey het tion een en Een van de laatste aanhoudingen was die van pater Joan Soler in Barcelona, op beschuldiging van hulpverlening aan leden van de Baskische onafhankelijk- heidsorganisatie ETA, zodat hij ter be- De politieke politie blijft onverstoord „rooien” aanhouden. En zeker niet alleen „terroristen”: gisteren bevestigde de po litie in Granada de aanhouding van 27 leden van een comité voor autonomie van Andalusië, en 10 leden van de ortho doxe communistenpartij PCE (die zich momenteel ook van actie onthoudt)- Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. OOS nd- 71a- 1 in Hir- in en- erd ein. bo- bij ?e- ■an len ig- le- id- id lig .o- an )rt id. Toen Martin Veltman nog dichter was, trok hij veel op met Jan Hanlo. „Hij was een eigenaardige drinker”, zei Mar tin. „We zaten bij Reynders, toen be stelde hij een glas melk en een glas bier. Dat zat hij net zolang bij elkaar te gieten tot het ging kazen. Toen dronk hij het op.” deze verklaarde dat een compromis op het terrein van de medezeggenschap in de grote bedrijven gezien moet worden als een stap op weg naar volledige pariteit. Een zoethoudertje, meenden de gedelegeerden. Schmidt wees de vakbon den op de eigen verantwoordelijkheid van het parlement. Bezwerende woorden die tot doel hebben de werknemers te weerhouden voor hun rechten te demon streren. Geen arbeidsonrust in het ver kiezingsjaar, zo vond de regeringsleider. pagne om de oppositie te intimideren met afranselingen, dreigementen enzo voorts. Vandaag maakte de Madrileende rechtbank het vonnis bekend tegen zes rechtse commando’s die in 1973 een bankroof hadden gepleegd. Zij kregen vier jaar elk wegens „diefstal”, hetgeen gezien de duur van hun voorarrest bete kent dat zij over weinige maanden weer vrij zullen zijn. Als men dat vergelijkt met de straffen die aan ETA-leden op gelegd zijn wegens bankroven, waarbij het politieke aspect nooit (zoals in dit geval) terzijde gelaten wordt, maar juist extra celstraf betekent, is ieder verder commentaar overbodig. hoor voor: ook een toren die 100.000 voet hoog is rust op de aarde” en wees niet bang langzaam vooruit te komen, weest slechts bang stil te staan”. Deze Chinese wijsheden dienden ertoe om het partijvolk te weerhouden van al te radicale ideeën. Datzelfde partijvolk ontzegde de kanselier zijn bijval toen Op de Haagse Post deed een ver haal de ronde over de nieuwsgierigheid van Simon Vinkenoog. In het grijs ver leden bracht de schrijver een sollieitatie- bezoek aan mevrouw Brandts Buys, de echtgenote van mr. G. B. J. Hilterman, die als hoofdredactrice optrad. Midden in het gesprek stond Vinkenoog op, liep naar het bureau van mevrouw B. B., trok een lade open, stak zijn beweeglijke vo- gelnek naar voren en inspecteerde lang durig de inhoud. De hoofdredactrice bleek zó gecharmeerd van dit ongewone initiatief, dat Vinkenoog onmiddellijk werd aangenomen. Om me vandaag tot één voorbeeld te beperken: het boek „Zalig zijn de sche len” van Herman Pieter de Boer en Bet ty van Garrel, ondertitel „Honderden verhalen, anekdotes, curiosa en onge wone illustraties”. Een verrukkelijk lees boek, waarin Herman en Betty de ene na de andere anekdote of belevenis op halen. Ik kan er hier rustig uit citeren, want zoals dat wel vaker met de leukste boeken gaat, heeft uitgeverij Sijthoff er sinds 1972 niet meer dan 5000 exem plaren van verkocht (3000 gewoon en 2000 in de uitverkoop), terwijl getracht wordt de resterende 5000 exemplaren aan een andere uitgever te slijten. On begrijpelijk hoe de leukste boeken vaak al een vergeetboek worden zodra ze in de boekhandel liggen. Adriaan Morriën, die Nescio op zijn sterfbed bezocht, vertelde dat de schrijver op een gegeven moment zijn ogen opsloeg en vroeg: „In welke eeuw leven we eigenlijk?” Armando en Sleutelaar interview den voor het boek .De SS-ers” een aan tal ex-SS-ers. Eén van hen bleek be trokken te zijn geweest bij de Silber- tanne-moord op de schrijver A. M. de Jong. Op een dag was hij bij Lages ge roepen, vertelde hij, samen met een an dere jongen. Er was een karwei op te knappen, er moest ene De Jong worden doodgeschoten, omdat er „een kameraad van onze kant was omgelegd.” demonstreerd tegen de zionisme-resolutie die de Algemene Vergadering van VN heeft aanvaard. maakten dat Sacharov de Sovjet-Unie niet zal mogen verlaten om de prijs in de Noorse hoofdstad in ontvangst te nemen. Blijft de Russische regering bij haar besluit, dan zullen visa worden aange vraagd voor de leden van het Noorse Nobelcomité om de uitreiking op de Noorse ambassade in Moskou eventueel te laten plaatsvinden. De kans dat men deze visa krijgt is uitermate klein, zo verzekerde een woordvoerder van het comité in Oslo. Men verwees naar de moeilijkheden in verband met de toekenning van de prijs voor literatuur aan Solzjenitsin in 1970. Deze kon eerst vorig jaar zijn prijs in ontvangst nemen nadat hij Rusland had verlaten- Als men de cijfers van de officiële politienota’s bijeen telt sinds de „anti terreurwet” op 27 augustus in werking trad, komt men tot 466 politieke arresta ties: 131 in Barcelona, 80 in Madrid, 53 in Malaga, 52 in Bilbao, 37 in Granada, 35 in Zaragoza, 23 in San Sebastian, 19 in Valencia, 13 in Sevilla, 10 in Cadiz, 9 in Pamplona en 4 Santiago. Moskou opent binnenkort ambassade in Loeanda Ze zouden op weg zijn naar Dondo, ten oosten van Loeanda, waar de elek triciteitscentrales voor Loeanda staan. Het FNLA en Unita, die vechten met Amerikaanse wapens en steun van Zaï re, hebben inmiddels in Hoembo (het vroegere Nova Lisboa) hun eigen rege ring en een radiostation gevestigd. Ook van het zuidelijke front, bij de haven Lobito, wordt weer strijd gemeld tussen de gezamenlijke troepen van FNLA en Unita, en de MPLA. heeft al goederen Verder Het persbureau Reuter meldt, dat gis teren het overleg in Madrid tussen Spanje, Marokko en Mauretanië over de toekomst van de Spaanse Sahara in een impasse is geraakt over de rol van de Verenigde Naties en de wijze waarop de 74.000 inwoners van het gebied moe ten worden geraadpleegd over hun ver langens. Dit hebben regeringsfunctiona rissen meegedeeld. De Marokkaanse delegatie, onder lei ding van premier Osman, en de Maure- taanse minister van buitenlandse zaken Hamdi Ould Mouknass zijn dinsdag in Madrid aangekomen voor de onderhan- delingen. De president van Mauretanië, Mochtar Old Daddach, is gisteren aangekomen in de tijdelijke Marokkaanse hoofdstad Marrakesj, waar hij door koning Hassan zeer vriendelijk zou zijn ontvangen. PARIJS (AFP) De grote olievlek die in Het Kanaal drijft sinds daar zaterdag een Liberiaanse tanker in aan varing kwam met een Brits oorlogsschip, wordt gecoördineerd bestreden door Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Nederland. De autoriteiten van deze vier landen staan ononderbroken in verbin ding met elkaar via een mobiele com mandopost die zich momenteel op de Franse kust bij Cap Griz Nez bevindt. De hongerstakers eisen, dat de uitwij zing van illegale gastarbeiders wordt stopgezet en dat de legalisatiemaatregel, die op 15 november definitief ten einde loopt, wordt versoepeld. Zaterdag wordt in de kerk een forumdiscussie gehouden tussen de hongerstakers, een aantal politieke partijen en de vakbon den. Hoewel volgens het Comité van Marokkaanse Arbeiders in Nederland de vakbonden tegen een generaal pardon voor alle illegalen zijn, vinden zij dat de legaliseringsmaatregel soepeler dient te worden toegepast. Volgens meldingen van het Neder landse Angolacomité uit Loeanda zou de MPLA inmiddels een offensief hebben geopend op het zuidelijke front, waarbij de havenstad Lobito heroverd zou zijn. Er zouden conflicten zijn ontstaan tus sen het huurlingenleger van Portugese ex-militairen en Zuidafrikanen, en de leiding van FNLA en Unita. Aan het noordelijke front zou de MPLA vorderingen maken in de richting van de luchtmachtbasis Negage bij Car- schikking van een krijgsraad is gesteld. De militaire bevelhebber van Barcelona heeft vandaag niet alleen deze arrestatie (ondanks de weigering van de aartsbis schop van Barcelona om toestemming voor het proces te verlenen overeen komstig het concordaat) bevestigd, maar bovendien de pers herinnerd aan een artikel van de beruc ite anti-terreurwet die commentaren verbiedt als zij in ogen van de machthebbers de terroristen op hemelen. De rechtse extremisten daarentegen gaan ongehinderd verder met hun cam- „telefonische censuur” die de publikatie had verhinderd van een artikel van een groep gematigde politici die bij Juan Carlos op democratisering aandrongen. Officieel werd de perscensuur in Spanje in 1966 af geschaft, maar omdat de overheid nog altijd drukproeven voorgelegd krijgt, is het schering en inslag dat hoofdredacteuren telefonische „waarschuwingen” ontvangen- Tegen de hoofdredacteur van Ya is nu een proces aangespannen, evenals tegen zijn collega van de krant Hoy van Badajoz, die hetzelfde gewraakte artikel had gepubli ceerd. In deze omstandigheden kan het regi me niet veel langer meer op geduld van de oppositie rekenen. Verder is bekend geworden dat Mo zambique, een andere voormalige Portu gese kolonie, van plan is om 200 tot 300 manschappen te sturen om met de MPLA-troepen te strijden. De kanselier kreeg overigens opnieuw geen hand op elkaar toen hij in de rij van prestaties die hij opsomde, ook het relatief geringe werkloosheidspercentage in de Bondsrepubliek memoreerde. Een miljoen werklozen is ook voor de Westduitsers een magisch getal. Later in zijn 2V2 uur durende rede verklaarde Helmut Schmidt dan ook dat „werk een basiswaarde” is, en dat het terugdringen van de werkloosheid de belangrijkste actuele opgave voor zijn kabinet is. Ondanks de sceptische reacties van de gedelegeerden is de SPD nog altijd de partij van de werknemers, want toen Schmidt meende dat net invoeren van belastingfaciliteiten voor de industrie op het huidige tijdstip niet tot verhoogde investeringen zal leiden, en dergelijke maatregelen dan ook van de hand wees, werd er wel stevig geapplaudisseerd. van de maand plaatsvinden. De bijeenkomst moet de hoofdlijnen aangeven voor een de hele wereld om vattende ideologische en informatieve campagne, aldus het communiqué. Het Russische persbureau Tass heeft de VN-resolutie verdedigd als „logisch en terecht”. De Italiaanse communistische partij, de grootste in West-Europa, heeft zich echter kritisch uitgelaten over de reso lutie. De Sovjet-Unie zal op korte termijn een ambassade in Loeanda openen en tevens militaire adviseurs naar Angola sturen, die de MPLA zullen bijstaan. Een en ander heeft het persbureau AP gisteren uit Russische bronnen verno men. Gisteren heb ik de indruk trachten te wekken, dat „Zachtjes knetteren de let teren” van Jeroen Brouwers, een boek boordevol anekdotes over schrijvers dat binnenkort in de boekhandel komt, door alle liefhebbers van literatuur gekocht moet worden. Die indruk is juist. Maar het boek telt ook een paar omissies. In zijn voorwoord schrijft Brouwers dat hij zich beperkt heeft tot het verzamelen van reeds gepubliceerde anekdotes en dus niet op zoek is gegaan naar anek dotes die nog worden rondverteld, maar niet op schrift staan. Goed, dat is een uitgangspunt, maar ook dan heeft hij nog het een en ander over het hoofd gezien. Ten slotte gaat de onderdrukking van de persvrijheid, die de laatste dagen aanzienlijk is verscherpt, ook door. On der druk van het aartsconservatieve mi nisterie van justitie we'rden talrijke tijd schriften en kranten in beslag genomen of gecensureerd. Zelfs het anders zo voorzichtige katholieke dagblad Ya pro testeerde in een hoofdartikel tegen de :eer, ruik we- zal Tijk uit- be- /eg- In inds PITTSBURG. (AP, UPI en Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger heeft hier gisteren op een persconferentie gezegd dat de resolutie van de Algemene Ver gadering van de VN waarbij zionisme gelijk werd gesteld aan racisme, „bui tengewoon onnuttig en zeer onverant woordelijk” was bij de pogingen in het Midden-Oosten een blijvende vrede tpt stand te brengen. Pas bij De Jong thuis had de man be grepen dat het de schrijver was De man vertelde dat hij de schrijver nog een vraag gesteld had voor hij werd vermoord: „Meneer De Jong, wat is eigenlijk barok?” Na de oorlog werd de man opgesloten in de strafgevangenis van Breda, waar hij Nederlands ging studeren. Het eind van zijn straftijd mocht hij uitzitten in Hoorn. Hij ging daar in de bibliotheek werken. Zijn me degevangenen liepen vaak binnen. Quasi- zoekend in de boekenkasten kwamen ze steevast met hetzelfde verzoek: „Heb je misschien een boek van A. M. de Jong voor mij?” AMSTERDAM (ANP). Ongeveer vijftig illegaal in ons land verblijvende Marokkanen, die in Amsterdam de Mo- zes en Aaronkerk hebben bezet uit pro test tegen de regularisatiemaatregel van de regering, zijn gisteren aan de zevende dag van hun hongerstakingsactie begon nen. Als gevolg van de hongerstaking klagen enkele bezetters over hoofdpijn. Ook hebben de Marokkanen, die dage lijks door enkele artsen worden gecon troleerd, maag- en darmklachten. De Westduitse kanselier, die een ge matigde rede hield, waarin overigens de traditionele uitvallen naar de Jusos, de jongeren in de SPD en het intellectuele kader, niet ontbraken, verklaarde dat alleen een coalitie met de liberale FDP „een maximum aan sociaal-democrati- sche politiek garandeerde”. (Van onze redacteur in Bonn, J. Kuiper) MANNHEIM. De grote voorzitter Mao heeft ook de Westduitse Sociaal- Democraten bevangen. Peking-reiziger Helmut Schmidt hield gisteren op het partijcongres van de SPD dat deze week in Mannheim wordt gehouden zijn ge- Volgens het Portugese dagblad Diario de Lisboa zal eind deze week een rege ring worden geïnstalleerd in Loeanda. Premier wordt Lucio Lara, tot dusver verantwoordelijk voor organisatie van de MPLA, minister van Buitenlandse Zaken Lopo do Nascimento en minister van Defensie Iko Carreira. Ook niet- partij gebonden Angolezen zouden zitting hebben in de regering, aldus Diario de Lisboa. OSLO-STOCKHOLM. Het Noorse Nobelcomité en de Noorse regering on- i derzoeken de mogelijkheid de Nobelprijs I voor de vrede dit jaar alsnog uit te rei ken aan Andrei Sacharov. Dit nadat de Russische autoriteiten gisteren bekend- „Maar”, zei de minister, ,,wij moeten de Amerikaanse reacties erop binnen de perken houden”. Kissinger liet evenwel- doorschemeren dat de Verenigde Staten maatregelen overwegen tegen landen die voor de resolutie hebben gestemd. Besluiten daarover zijn nog niet genomen, aldus Kissinger. De Israëlische premier, Rabin, heeft gisteren opgeroepen tot het beleggen van een spoedbijeenkomst van alle joodse leiders om de politieke en diplomatieke aanvallen op het zionisme te beantwoor den Volgens een regeringscommuniqué wil Rabin de bijeenkomst voor het eind Nederlands minister-president Joop den Uyl verzuchtte later: „In Nederland roepen rechtse partijen altijd dat de SPD zo’n gematigde partij is, maar als ik iets dergelijks zou zeggen, zouden die partijen mij voor een links-extremist uitmaken”. Den Uyl vond het opmerke lijk dat Schmidt zo keurig opsomde wat allemaal al bereikt is. „Bij ons wordt er véél meer gepraat over wat er allemaal nog moet gebeuren”. Toen ik Dimitri Frenkel Franks Beemsterse boerderij voor het eerst kwam bewonderen, vond ik hem ge kluisterd aan zijn kleurentelevisie. Op het scherm stonden Gert en Hermien Timmerman te zingen in een soort Wein garten. „Het is schitterend”, zei Dimitri, „en die Hermien, dat is geen gewoon iemand. Kijk ze daar nou staan. Weet je wat ze heeft? Ze heeft een soort burger lijke noblesse.” LOEANDA (UPI, Reuter). De MPLAr-regering in Loeanda, die zich geplaatst ziet voor de opmars van de troepen van FNLA en Unita, heeft gezegd dat een aanval van het FNLA op Quifangondo, 19 km ten noorden van Loeanda, gisteren is afgeslagen. Het FNLA probeert daar de rivier de Bengo over te steken. Volgens diplomatieke kringen in Loeanda maken de FNLA-Unita-troepen die met steun van blanke huurlingen vanuit het zuiden oprukken, wel vorderingen. Helmut Schmidts visie dat de Bonds republiek de import moet stimuleren kan voor Nederland wel een positieve uitwerking hebben, meende Den Uyl. „Eigenlijk zouden we dat nu al een beetje moeten merken”. mona, een modern militair Vliegveld dat nu nog in handen is van het FLNA. De Sovjet-Unie heeft al duizenden tonnen militaire goederen naar de MPLA gestuurd. Verder wordt het MPLA-bewind in Loeanda gesteund door de regering-Castro in Cuba., Op het ogenblik vechten in Angola ook Cubaan se militairen aan de zijde van de MPLA-troepen mee. DAMASCUS. (UPI) Het boycotbu- reau van de Arabische Liga zal buiten landse schepen die het Suezkanaal pas seren met ladingen van of voor Israel, op de zwarte lijst zetten. Dit heeft de commissaris-generaal, Mahdjoeb, van het bureau gisteren in Damascus meege deeld. Volgens Mahdjoeb houdt dit in dat de betrökken schepen geen toestemming zullen krijgen in een Arabische haven te ankeren. Als voorbeeld noemde Mahd- I joeb het Griekse vrachtschip „Olympos”, dat begin november het kanaal passeer de met een lading cement voor Israel. „Het hoofdkwartier van het boycotbu- reau heeft alle regionale vestigingen ge vraagd het schip op de zwarte lijst te zetten”, aldus de commissaris-generaal. Onder het afgelopen september geslo ten Egyptisch-Israelische tussentijdse akkoord mogen buitenlandse schepen niet-strategische goederen voor Israel door het Suezkanaal vervoeren. De „O- lympos” was de eerste die hiervan ge bruik maakte. De watervoorziening van Loeanda is gisteren hersteld na twee dagen onder breking als gevolg van beschietingen op de pompstations in Quifangondo. Vol gens berichten uit de enclave Cabinda is daar voorlopig een eind gekomen aan de strijd tussen de afscheidingsbeweging FLEC en de MPLA, die Cabinda in handen heeft.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3