Sint Nicolaas arriveert 22 november in IJmuiden Geen ontslag als een vrouwelijke predikant trouwt Inbrekers actief in Velsen SLOOP IN OUD-VELSEN Boomplantdag in Oosterwijk Aankoop grond voor sportpark Twee zeelieden overleden TO BED OR NOT TO BED in ons vernieuwde sleepinghouse met vele nieuwe slaapkamer- ideeën u nog even wakker houden wanduveriboden meubelshow - sleepinghouse Ged. Oude Gracht 88-90-92, Haarlem, tel. (023)-313840 (4 lijnen) Peuterspeelzaal „De Drie Turven” wil aparte groep voor Duin wijk II F wm/ietên in de (jty is een dagje uit! 4 5 OUDERS ONGEDULDIG DOOR LANGE WACHTLIJSTEN hartje haariem hartstikke gezellig! "51 MX 4 DONDERDAG 1 3 19 7 5 NOVEMBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK Café Oe Halve Maan (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) I HAARLEMS INITIATIEF: Maximum VELSEN Het is weer zover dat de kinderen zich kunnen op maken Sint Nicolaas bij zijn jaar lijkse officiële intocht in Velsen te komen begroeten. De datum hier van is vastgesteld op zaterdag 22 no vember en zoals gewoonlijk zal dit kinderfestijn weer met het tradi tionele spektakel worden omgeven. PvdA SPREEKT OVER GEMEENTEPOLITIEK „Vader abt van ’t vat In brandwondencentrum IJMUIDEN Meer dan zestig kinderen op een wachtlijst. Twee ruimtes die voor peuterspeelzaal eigenlijk niet geschikt zijn, peuters die soms wel een jaar moeten wach ten voordat zij in de peuterspeelzaal kunnen worden ingedeeld. Ontevre den ouders die vinden dat hun peu ter eindelijk wel eens voor een plaatsje in een peutergroep in aan merking dient te komen; aan de an dere kant peuters die langer dan noodzakelijk de peuterspeelzaal blij ven bezoeken omdat de kleuter school eenvoudig nog geen vrije plaats heeft. Steeds leegruimen Ti Bi»*©® I p i i iH Tl Hagelingerweg 36 Santpoort ir „De leidsters verdienen echt een pluim voor de wijze waarop zij de peuterspeelzaal in die ruimte toch nog gezellig weten te maken”. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) ijn (Van een onzer verslaggeefsters) telefonisch (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) M:-:.;:.,, Een heerlijk bruin bier met sinaasappel- smaak. Bereid met 4 soorten mout: het aromati sche mout, het bleekmout, het rode mout en het zwarte mout. Proef dit ongefilterde bier in op jde lip begonnen komt door het vertrek van de bewoners van dit huisje. Met het verdwijnen van dit huis komt nu in wat de gemeente noemt dit overgangsgebied bouwgrond vrij voor eengezinswoningen zoals die in het plan Velsen-Oost zijn geprojecteerd. Defini tieve plannen of bouwtekeningen zijn er nog niet. Het is ook niet bekend wanneer met de eventuele nieuwbouw zal worden begonnen. een in HEEMSKERK. B- en W. zullen aan de raad voorstellen een perceel weiland aan te kopen van Jonkheer Gevers om een vergroting van het sportpark „De Vlotter” mogelijk te maken met drie velden en een kleedaccommodatie, ter wijl er dan nog enige ruimte overblijft als buffer tussen het Marquettebos en het sportveldencomplex. HRK BC lie >r- de rat g- iw ie ia *n ie al uit rd ti en g- en it- A. de en dy ze fk- is en l- e 17 n it n is ït n ep 1 na ad 2P. elf n- fs- in- :e- ter en >r- lat jr- de le- n •g ;r et n ir tg ri m 4 nd an ste Ide ni- $n- ler ag ri- er ;r- u- (ig té >P in et en n- n- :a 1- Hoe het gemeentebestuur over de peu terspeelzalen in Velsen denkt, dat zal binnenkort wellicht duidelijk worden in de nota peuterspeelzalen van wethouder C. Roessingh (onderwijs). De nota is binnen het college van B. en W. reeds behandeld en zal in de eerstkomende vergadering van de raadscommissie on derwijs aan de orde komen. Onmiddellijk na de officiële ontvangst volgt de rijtoer met als route Oranje straat, Koningin Wilhelminakade, Ken- nemerlaan, Lange Nieuwstraat en Plein 1945, waar het gezelschap omstreeks 11.45 bij het stadhuis zal arriveren. Hier volgt in de raadzaal een begroeting door de burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst, waarna Sint Nicolaas op het balkon zal verschijnen om de ovaties van de jeugd in ontvangst te nemen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In het brandwon dencentrum van het Rode Kruis Zieken huis zijn woensdag twee opvarenden van het Deense schip „Cape Villanox” over leden. Het schip raakte vorige week vrijdag 30 mijl ten westen van Texel in brand. Twee zeelieden werden met ern stige brandwonden naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. van Oud-Velsen te rekenen omdat het behoorde tot de oudere pandjes in de gemeente. Men heeft toch besloten tot sloop in plaats van restauratie omdat het pandje in zeer slechte staat was en omdat er weinig authentieks aan was, aldus is door de gemeente bekend ge maakt. Al deze gegevens blijken met nieuw te zijn. Dat met de sloop nu opeens is (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Na inbraak zijn uit een woning aan de Oosterduinweg een cas setterecorder en twee horloges gestolen. Ook werd vannacht ingebroken bij een fabriek aan de Middenhavenstraat in 'IJmuiden. Hier werden vanuit de werk plaats een radio en een scheepsklok ontvreemd. Een woning aan de Beekzanglaan in Velsen-Noord is ook door inbrekers be zocht. Men kwam daar binnen via het W.C.-raampje. Een herenhorloge en een aantal ouden munten werden weggeno men. De vierde inbraak had plaats in een woning aan de Hagelingerweg in Sant poort. Daar werd echter niets vermist. De Haarlemse wethouders Van de Wa ter en Mensink hebben samen met hun Huizense collega Van Velzen een aantal stellingen vervaardigd, die als uitgang voor de discussie zullen worden ge bruikt. De toegang is vrij en iedereen is welkom. Inlichtingen zijn verkrijgbaar: 023-336321. In het dorp Velsen wordt gesloopt. Het pandje aan de Meervlietstraat 29 is dinsdagmorgen door de slopers aange pakt Dit huisje, dat staat naast het parkeerterrein, valt buiten het dorp. In die zin dat het net op de grens ligt van het beschermd dorpsgezicht van het dorp en het bestemmingsplan Velsen- Oost. Er is sprake van geweest ook dit pandje tot het beschermd dorpsgezicht Sint Nicolaas hoopt namelijk om pre cies half elf met zijn stoomboot bij de steigers van het Sluisplein te arriveren, in gezelschap van ongeveer zestig Zwar te Pieten en acht stoere agenten uit zijn privé-lijfwacht. Uit een deel van dit gevolg zal een Pieten-drumband worden samengesteld, terwijl de overigen de verzamelde jeugd van strooigoed zullen voorzien. Het gezelschap wordt op het Sluisplein opgewacht door het fanfarekorps „Wil helmina”, waarna Sint Nicolaas zal plaatsnemen in een door twee paarden getrokken open landauer. In de stoet worden voorts drie versierde wagens op genomen, waarop een aantal Zwarte Pieten zal demonstreren op welke ma nier telkens het uitdelen van geschenken wordt voorbereid. De feestelijke stoet wordt voorafgegaan door het tamboer en trompetterkorps „Velsen-Noord S.M.” en gesloten door de IJmuider Harmonie. HEEMSKERK. De jaarlijkse boom feestdag in het voorjaar zal zich in de gemeente Heemskerk concentreren in de nieuwe groenstroken van het plan-Oos- terwijk. Daar zullen in het kader van de nationale boomfeestdag bomen en hees ters worden geplant aan dé Twente- straat en de Beneluxlaan door driehon derd kinderen van scholen in de omge ving. B. en W. zullen de raad voorstel len, ter bestrijding van de kosten die moeten worden gemaakt om de kinderen op een leuke wijze bij dit project te betrekken, 750 beschikbaar te stellen. HRK BC BEVERWIJK. De noteringen aan de Beverwijkse veiling waren woensdag: andijvie 38-63, bloemkool 45-92, boeren kool 32-42, bospeen 65-128, bosselderij 21-33, breekpeen 10-28, groenekool 44-46, knolselderij 30-50, koolrapen 12-13, kro ten 15-20, prei 45-65, radijs 24-54, spina zie 105-160, tomaten 300-700, uien 35-52 en waspeen- 36-47. zes volledige groepen van 16 peuters. Die gaan tweemaal per week een middag of ochtend naar de peuterspeelzaal, waar in twee groepen gewerkt wordt. Er zijn per groep twee gediplomeerde leidsters. Op woensdagachtend is er een extra groep en daarin zijn de kleinste peutertjes ondergebracht. Kinderen die voor het eerst komen. „Die komen eerst éénmaal per week”, vertelt Nel van der Bruggen. „Dan be kijken de leidsters in welke groep zo’n kind het beste past. Zo’n apart groepje heeft het grote voordeel dat je de kinde ren eerst goed kunt observeren”. Over de leidsters hebben de bestuurs- dames overigens niets dan lof te vermel den. Elly de Windt: „Voor een toch betrekkelijk mager salaris doen ze vre selijk veel. Ze hebben er ook enorm plezier in. Ze verdienen echt een pluim voor de wijze waarop ze het daar in die ruimte toch nog gezellig weten te ma ken”. Jantine Burger: „Er kwam daar een nieuw schoolhoofd. Een erg enthousiast hoofd en die had dat lokaal nodig. Maar dat er gesplitst moet worden, dat staat wel vast. We zitten in Zeewijk dik aan het maximum. De kleuterscholen zitten ook boordevol, daardoor hou je de peu ters ook langer. Dat is geen gunstige zaak. Zoiets hoeft maar een paar jaar te duren en aan zo’n kind gaat de kleuter school gewoon voorbij. Dan heeft het de leeftijd van de basisschool. En je kunt een kind de kleuterschool toch niet ont nemen?” Nel van der Bruggen, secretaresse van de oudercommissie: „Mijn zoontje heeft ook te lang op de peuterspeelzaal geze ten. Hij kraste nog altijd, maar zodra hij op de kleuterschool zat, tekende hij poppetjes. Dat wil iet zeggen dat het fout zit op de peuterspeelzaal. De eisen zijn daar anders”. De „Drie turven” in Zeewijk kent nu HAARLEM. In het jaar van de vrouw heeft de classis Haarlem van de Hervormde Kerk voorgesteld de bepaling te schrappen dat een vrouwelijke predi kant, die tijdens haar ambt in het hu welijk treedt, met haar predikantswerk moet stoppen. Ds- Spijkerboer, voorzitter van de classis: „Dat vonden we een onterechte zaak. Er is toch niets immo reels aan als een vrouw trouwt, en waarom zou ze haar ambt dan niet mogen voortzetten in haar gemeente”. Volgens de kerkorde kan dat tot nu toe niet. Wel is het mogelijk dat een al gehuwde vrouwelijke predikant door een gemeente wordt beroepen. De ruimte die „De drie turven” ge bruikt bestaat uit twee lokalen. Eén ervan is permanent voor de peuters, maar in het andere vinden ook andere activiteiten plaats. Daarvoor staat er ook een fikse stapel tafels en stoelen opge slagen in dat lokaal. De leidsters moeten het ene lokaal ook telkens na gebruik geheel leeg ruimen en dat is ook al iets dat voor echte sfeeraankleding niet zo bevorderlijk is. Andere klachten zijn dat de vloeren te gald zijn, dat er een trap is, en vooral ook dat een echte buiten speelplaats ontbreekt. Er zijn geen fon teintjes. alleen bij het toilet is een wasbak. „Daar moet je veertig meter voor lopen”, zegt Nel van der Bruggen. „Voor een volwassene betekent dat niets, maat stel je eens een groepje kinderen met vieze handen voor waar verf of zoiets aan zit. We zouden echt het meest gebaat zijn met een eigen gebouwtje, maar kom daar maar eens aan. Het is met peuterspeelzalen tochal zo dat je weinig rechten hebt”. Over de positie van de peuterspeelza len in de gemeente Velsen zijn de dames toen niet ontevreden. Jantine Burger: „Deze gemeente begrijpt het allemaal erg goed. We zitten hier echt niet slecht. Alleen hoop je dat eindelijk de volledige landelijke erkenning eens zal komen. Voorlopig is het toch wel zo dat het particulier initiatief hierbij niet is weg te denken”. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Het gewest Noord- Holland zuid van de Partij van de Arbeid houdt zaterdagmorgen 15 novem ber om tien uur een politieke bezin ningsbijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam. Het onderwerp is: „Bestaat er een socialistische gemeentepolitiek? Zo ja. wat zijn de kenmerken? En waarin verschilt ze van de gemeentepolitiek van andere partijen?” Het breed moderamen van de Her vormde Synode heeft het voorstel over genomen en verwerkt in een voorstel dat de Hervormde Synode volgende week krijgt te behandelen. De nieuwe formulering, zoals die wordt voorgesteld, luidt: „Vrouwelijke lidmaten, die in een bediening zijn ge steld, leggen deze neer op de laatste dag van het jaar waarin zij de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt”. Daarmee wordt in deze bepaling niet meer ge sproken over de dag waarop zij in het huwelijk treden. Overigens is ook een wijzigingsvoor stel in voorbereiding, waarin de pensi oengerechtigde leeftijd voor mannen en vrouwen op 65 jaar wordt gesteld. Als dat te zijner tijd wordt aanvaard, kan de eerder genoemde kerkorde-bepaling geheel vervallen. ‘iiflT'sïsii Teneinde de wachttijd voor ouders en kinderen langs de route enigszins te bekorten, wordt van 10.45 uur af op het Marktplein een show verzorgd door drumband en majorettenpeloton „IJmui den”. Bovendien volgt om 11.15 uur een optreden op Plein 1945 door de muziek vereniging „Soli”. Zo schetst het bestuur van de peuter speelzaal „De drie turven” in Zeewijk de situatie van wat eens begonnen is als peuterspeelzaal Zeewijk. In twee lokalen in de entre-sols aan het Zeewijkplein wordt door de kleuterleidsters alles ge daan om voor de kleintjes een verant woord en prettig verblijf mogelijk te maken, maar steeds duidelijker dringt zich de noodzaak op deze peuterspeelzaal te splitsen. Jantine Burger, vice-voorzitter van de Stichting Peuterspeelzalen in de ge meente Velsen zegt daarvan: „Het is inderdaad zo dat het in die ruimte in Zeewijk behelpen is. De entresols zijn er niet op gebouwd en zeker met zo’n drukke bezetting zou je over een eigen gebouwtje moeten kunnen beschikken. Er is al vaker gedacht om deze peuter speelzaal te splitsen in Zee- en Duin- wijk. Er wonen in dit deel van de gemeente ruimschoots voldoende peu ters”. Bijna was het er van gekomen dat Duinwijk z’n eigen peuterspeelzaal kreeg. Elly de Wildt, voorzitter van de oudercommissie van ,„De drie turven”, vertelt: „Er was sprake van dat we een lokaal konden gebruiken van de Hendrik Piersonschool. Een mooie ruimte met buiten een prachtige speelgelegenheid. Maar dat ging uiteindelijk toch weer- niet door”. ifafe. ’’’Mfr-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5