Country-muziek voor een goedbezette RAI-zaal Boek leert Wild baby goed met apartheid als achtergrond bij PETRI NU n I •5 Stoomvarken: beste politieroman Een ontspannen automobilist is een betere automobilist. Daarom biedt een Mercedes-Benz zo veel komfort. Comité in actie voor GL-Twee Wild! Overleg over de Hitparade S Mercedes*Benz. Komfortabel tot in details. SUEOE-, HAIFA - en VACH1KLEDIHG - - - 'Wiltod ÖLp Laro neemt afscheid van Marinierskapel Prof. Zijlstra vanavond in AVRO’s Televizier debokhedooms in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN i i i UPCn b0 enen 23 1975 V R IJ D A G NOVEMBER 14 345 V I D B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WlJk, Haarlem, Amsterdamsevaart 114. tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. Het knappe van dit boek is de manier waarop McClure het po- litie-onderzoek naar de dood van een jonge blanke vrouw gebruikt om de ellende te schilderen die de apartheid veroorzaakt. Hoe allesbeheersend de rassenonge lijkheid in de Zuidafrikaanse sa menleving is, blijkt uit dit boek Op onze wegen zit een automobilist ingepakt tussen miljoen andere. Dat eist auto’s, waarin je kunt rijden zonder psychische en fysieke belasting. Daarom is een Mercedes-Benz zo komfortabel. Dat ervaart u, zodra u zich installeert in de 'anatomisch verantwoorde stoelen. U zult er geen moment vermoeid in raken. Ook al niet dank zij maar liefst 7 schokbrekers, die zelfs het ruwste wegdek op een rimpelloze asfaltbaan doen lijken. Het ventilatiesysteem kan het passagierskompartiment binnen 20 sekonden verversenDat houdt uw geest helder. En de vier servo-bekrachtigde schijfremmen geven u, ook bij hoge snelheden, een zéker gevoel. In een Mercedes-Benz is komfort geen luxe, maar een funktionele bijdrage aan ontspannen rijden. Mercedes-Benz biedt de zekerheid van komfort. Omdat een ontspannen automobilist een betere automobilist is. Dat kunt u zelf ervaren; bel ons voor een proefrit. AMSTERDAM. Weinig ge beurt het dat het voorprogramma van een popconcert zoveel kwali teiten bezit dat voor het gedeelte na de pauze superlatieven moeten worden gebruikt, wil het de „sup porting act” overtreffen. Gister avond was er in de RAI voor de pauze duidelijk meer talent op het podium dan daarna, hetgeen best tot een programma-wisseling had mogen leiden. Wat Jerry Riopelle deed, was in alles zoveel beter dan wat Emmylou Harris ten beste gaf en wie weet dat zij met haar op treden een dikke voldoende scoor de, kan deze avond alleen maar kwalificeren als een vorm van zeld- zaam luistergenot. Bel: 023-263600 beter dan uit hele reeksen kran- te-, radio- en tv-verslagen. „HET STOOMVARKEN” is de wat onsmakelijk aandoende titel van de in de serie Crime de la Crime (Arbeiderspers) versche nen thriller van James McClure, en een van de beste politieromans die ik in lange tijd gelezen heb. McClure, vertelt de uitgever, werd geboren in Zuid-Afrika en woont en werkte daar tot zijn 25ste jaar. Zijn vak is journalist. Omdat hij de apartheid in Zuid- 1 Afrika niet kon verdragen ver trok hij naar Engeland, waar hij o.a. voor de Daily Mail werkt. <<01 fï'- n I I I juwelier* B.V. (ADVERTENTIE) en EMMYLOU: avond JERRY van zeldzaam luistergenot CEES STRAUS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De standaard waarmee andere auto's vergeleken worden. Speciale aanbieding LAMMY JACKS (ADVERTENTIE) Nu is het dè tijd voor RESTAURANT d (ADVERTENTIE) beetje PETER WOLFSBERGEN F NAPPA en SUEDE KLEDING Jonge ouders die dit boek in han den krijgen vinden daarin allerlei medische gegevens over „oneffenheid- jes” die bij baby’s en peuters voor kunnen komen. Doel van het naslag werk is dan ook een antwoord op de vraag: „Is dit nu wel normaal?”, petri interieur - petrie kunstnijverheid ZIJLWEG 36 - 38 HAARLEM - TELEFOON (023) - 31 63 99 WEGENS VERBOUWING NOG EEN AANTAL INTE RESSANTE AANBIEDINGEN. Maak er een feest van. Proef onze wildspecialiteiten Voor f 32,50 p.c. wordt een gastronomisch wildmenu geserveerd. - Raaks 34 H Tel. 310685 kin’ on water en Steppin’ out en je weet waarom Jerry voor twee toegiften werd teruggevraagd. en uw tafel is gereserveerd, r DEN HAAG (A.NP). Het landelijk Comité voor Politieke Vorming en Actie heeft donderdag aan minister Van Doorn en aan de Tweede Kamer een lijst met twaalfduizend handtekeningen aangebo den voor het behoud van het GL-Twee. De handtekeningen zijn op het Binnenhof in Den Haag in ontvangst genoemen door het tweede-kamerlid Kleisterlee (KVP). Het GL-Twee, een vormingsto- neelgroep, wordt met opheffing bedreigd als de minister geen subsidie wil geven. Donderdag is in Den Haag de CRM- begroting behandeld. Het Groot Limburgs Toneel wordt op geheven. Of dit ook gebeurt met het GL-Twee hangt af van de toekenning van een subsidie van drie ton. ROTTERDAM- Majoor J. P. Laro zal op 30 november het directeurschap van de Marinierskapel der Koninklijke Marine overdragen aan zijn opvolger, eerste luitenant J. J. Koops. Majoor Laro kwam in 1945 als eerste muzikant van de toen nieuw op te richten Mari nierskapel in dienst. In 1952 werd hij benoemd tot kapelmeester bij de Johan Willem Friso kapel in Assen, maar in 1964 ging hij weer terug naar de Mari nierskapel, nu als directeur. J. J. Koops werd in 1959 aangesteld als trompettist bij de Marinierskapel. In 1965 werd hij benoemd tot tweede diri gent. Op 24 november zal in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam een afscheidsconcert worden gegeven onder leiding van Laro. McClure laat zijn hoofdpersonen (poli tieman „Trompie” Kramer en zijn zwar te hulp Zondi) werken en bestaan in het leven-van-alledag en dat sorteert zo meer effect dan met het aantonen van een al dan niet vermeende politieke of kapitalistische samenzwering, in welke orde van grootte ook. Hij doet dat zonder woord- of stijlmisbaar, wat de kracht van zijn betoog en de spanning van zijn verhaal bijzonder groot maakt. Een andere uitstekende thriller waarin de verziekte samenleving in een land een integrerend deel uitmaakt van de achtergrond is „In verband met Kil- shaw” van Peter Driscoll, verschenen bij Bruna in de serie Supersuspence. Dit verhaal speelt zich af in Noord-Ierland, dat door angst en haat bezeten, nog steeds officieel vanuit Londen geregeer de stukje land waar alles, behalve het tot stand brengen van een ietwat mense lijke samenleving mogelijk schijnt te zijn. Driscoll laat in zijn boek weinig hoop over, behalve dan misschien in de ver houding tussen de hoofdfiguur „journa list” Harry Finn en Caragh, zuster van de idealistische katholiek Con Michael. Nog een boek uit de serie Supersus pence waarin het land, zij het in iets mindere mate, een belangrijke achter grond vormt is Eric Amblers „Dokter Frigo”. Hoofd thema is de manier waarop een arts, zoon van een vermoorde Mid- denamerikaanse president, opgeleid in Frankrijk en buiten zijn vaderland op de Franse Antillen praktiserend, rea geert als hij tegen wil en dank wordt betrokken in een samenzwering het hui dige regime in zijn vaderland omver te werpen. Eric Ambler schreef met Dokter Frigo een voortreffelijke roman (zijn vijftien de), meer een psychologische roman dan een thriller overigens. Hij beschrijft scherp en genadeloos mensen en situa ties waarin de mensen zichzelf toestaan HILVERSUM In AVRO’s Televi- zier-magazine zal Ed Peereboom vana vond spreken met prof. dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank. On derwerp is de economische situatie in Nederland. IN EEN TIJD, waarin het kind centraal staat, verschijnen uiteraard ook allerlei boeken over kinderen, hun wording, hun verzorging. Boeken over baby’s, peuters en kleuters, op voeding en problemen van het kleine kind tot aan de puberteit. In die verzameling verschijnt het boek „Al les erop en eraan” van de hand van de kinderarts Barthold Hengeveld, een Ouders Van Nu boek van uitge verij Kosmos in Amsterdam. Het wordt in een soort inleiding aange- prezen als ,„een boek om jonge ou ders in handen te geven” alsmede een naslagboek Voor ,kinderverzorg(st)ers en voorlichtingsliteratuur voor ver pleegkundigen, artsen enz. werkte ook voor Gram zelf in muzikale zin bevruchtend. Emmylou’s bijdragen aan zijn albums, eerst „GP” en later „Grievous Angel” werden een wezenlijk onderdeel van het totale produkt. Het lag in de lijn der verwachting dat zij na de dood van Parsons zijn muzikale erfe nis overnam, hetgeen allereerst met haar solo-elpee Pieces of the Sky gebeurde. Het gaat hier niet aan een vergelij king tussen Gram en Emmylou te ma ken. Beiden hebben en hadden hun ei gen specialiteiten binnen het toch wel beperkte kader dat de country and wes tern muziek te bieden heeft. Laat ik er mee volstaan dat Parsons zoveel met deze muziek wist te doen, dat hij ruim schoots de beperkingen wist te overwin nen. Emmylou is daar zeker ook in geslaagd, omdat ze steeds het gebruik van oppervlakkige teksten uit de weg is gegaan en zodoende de simpele klanken toch een voldoende verdieping kon ge ven. De gekozen teksten zijn meestal veel minder vrolijk dan de bijbehorende muziek klinkt, hetgeen een zekere span ning inhoudt. Door' het tempo voortdu rend zo hoog mogelijk te houden, krijgt verveling nauwelijks een kans en vallen de muzikale tekortkomingen ook minder op. Emmylou Harris ziet hoofdzakelijk werk van anderen, ze ziet zichzelf niet in staat om een ontroerende tekst te schrijven als anderen dat al voor haar veel beter hebben gedaan. Een te waar deren uitgangspunt dat gisteravond ech ter door een onhandige programma-op- bouw enigszins geweld werd aangedaan. Ze begon namelijk al direct zo sterk dat, zou er sprake moeten zijn geweest van een climax, alleen het allerbeste werk tot uitvoering zou moeten worden ge bracht. Dat nu was gisteravond niet het géval. Het hoogtepunt van het concert kwam moeiteloos na twee nummers: Coat of many colours van Dolly Parton. Een nieuw nummer van een te verwachten tweede elpee, „Rulpy had a ball last night” wist het niveau voort te zetten, hetgeen ook het geval was met een cover van de Allman Brothers Band. Het leverde een schitterende solo op van Hank DeVito op pedal-steel gitaar die binnen de Hot Band een overheersende rol inneemt. Amarillo, een song over een meisje dat haar geliefde kwijtraakt aan een flipperkast, kon eveneens de spanning vast houden. Toen Emmylou Harris ech ter overstapte op ^verbekende standards, zoals Together again (van Buck Owens), Jambalaya en Las Vegas ebde het gevoel van hier-staat-iets-te-gebeuren echter weer snel weg. Opvallend wordt dan ook het tamelijk beperkte stemgeluid van Emmylou Har ris dat vooral in het hoog erg schril wordt. Ze mist bovendoen overtuiging in Het lijkt mij gewoon een beetje pessimistisch om aan jonge ouders een boek aan te bevelen met alles wat er met de baby mis kan gaan. Het boek behandelt ongeveer zeventig afwijkingen die bij kleine kinderen kunnen voorkomen, en doet dit in korte, gemakkelijk leesbare hoofdstuk ken, rijkelijk voorzien van duidelijke doch niet altijd aangename foto’s. Nuttig om in de boekenkast te heb ben als jonge ouders dan wel hopelijk naast andere baby- en kleu terboeken mits men de baby niet te gauw argwanend gaat zitten bekij ken. Het nadeel van dit boekje schuilt echter een beetje in het feit dat jonge ouders allerlei symptomen bij hun kinderen zouden kunnen bespieden die in feite helemaal geen symptomen zijn. Een kinderverzorgster, een ver pleegkundige of een arts zal wel in staat zijn een vals alarm van een ziektebeeld te onderscheiden, maar het zou bij ouders zonder medische opleiding wel eens onnodige onge rustheid kunnen opwekken. Jerry Riopelle en Emmylou Harris zijn twee mensen die in Amerika enige faam hebben opgebouwd, zij het dat Riopelle daar betrekkelijk lang over heeft ge daan. In Europa zijn beiden nog vrijwel onbekend, maar Nederland heeft een poppubliek dat talent op zijn waarde weet te schatten. Met name is dat in het verleden het geval geweest met verschil lende soorten van countrymuziek als van The Eagles en de Hot Burrito Bro thers, een formatie die muzikale ver wantschap heeft met miss Harris. Dat publiek was gisteravond in ruime mate komen opzetten en vormde geluk kig voor beide artiesten een aandachtig en geestdriftig gehoor, al zal vooraf wel de meeste aandacht naar Emmylou Har ris zijn uitgegaan. Haar naam is onverbrekelijk verbon den aan die van Gram Parsons. Hij was het die haar ontdekte in een kleine club en haar grote kansen gaf in de wereld van de country and western. De relatie Nu is het dè tijd voor een waarachtige wildschotel. I I Klassieke en eigentijdse sieraden in goud of witgoud, ook met briljanten oozet. Ruime sortering in parelsnoeren in extra grote lengte, de gruw mode. Komt u ook eens kijken naar onze grote collectie zilveren en verzilverde miniaturen en zilveren dierfiguren. Voor het aanschaffen van lepels en vorken r.z. kunnen wij u alles tonen wat op dit gebied in zilver en pleet bestaat, Keltum - Christofle - of Kochberg. AMSTERDAM. (ANP>— De vereni ging BUMA en de stichting STEMRA (organisaties voor auteursrechten) zijn in overleg met de platenindustrie, de pla tendetailhandel en de omroep, over de Nederlandse Top-40 en de Nationale Hitparade. BUMA-STEMRA reageren hiermee op een brief van de Nederland se Vereniging van Grammofoondetail- handelaren (NVGD) die er bij hun leden op aandrongen uitsluitend de top-40 te erkennen als de meest betrouwbare en zich te distanciëren van de nationale hitparade. Dit hebben BUMA-STEMRA donderdag meegedeeld. terecht te komen, maar laat het aan de lezer over om zijn of haar weinig be moedigende conclusies te trekken. Van de hier beschreven boeken moet ik zeggen dat ze alle drie uitstekend vertaald zijn door respectievelijk Ko Kooman, J. A. Harloff en M. Slagt- Prins. Een erg spannend boek is „De Mara thonloper” van William Goldman, auteur van o-a. het filmscenario van „Butch Cassidy and the Sundance Kid”. Net als in Dokter Frigo de romans zijn overi gens niet te vergelijken speelt hierin de verhouding overleden vader-zoon een grote rol. De marathonloper is een jonge Ameri kaan van joodse komaf, student en at leet met een veelbelovende toekomst, die verzeild raakt in een situatie van moord en doodslag rond een vroegere nazi- kampbeul die op jacht is naar een fortuin aan diamanten. Het boek ver scheen bij Elzevier. Diamanten spelen een hoofdrol in „Het huis met de pantserkluis, 11 Ha- rowhouse” van Gerald A. Browne, een paperback van Van Holkema en Waren dorf in Bussum. Je zou kunnen zeggen dat het verhaal de zoveelste versie is van de succesvolle kraak, die iedereen onmogelijk had geacht. Brown lardeert zijn spannende verhaal met gegevens uit de wereld van de diamanthandel, wat zijn boek trekjes van authenticiteit mee geeft. De liefhebbers van de boeken van Dick Francis, de man die zijn verhalen altijd in en rond het wereldje van de paardenrennen situeert en bijzonder goed kunnen hun hart ophalen. Bij Bruna (Supersuspence) verscheen „Breekbaar doelwit” uit ’71, over de eigenaar van een renstal die gechanteerd wordt met zijn volbloeden en bij De Arbeiderspers (Crime de la Crime) „Fa tale Finish” dat al in 1966 verscheen. Francis is in beide boeken zo op dreef, dat hij naar mijn smaak zelfs paardeha- ters, als die al bestaan, zou kunnen bekeren tot liefhebbers van paarden én thrillers. het lagere bereik dat vaak voor de afwisseling wordt gebruikt om enige (melo)dramatiek in te voegen. Voor de ware country-fan is dat allemaal niet zo heel erg, getuige ook het grote succes dat Emmylou in de zaal wist te verkrij gen. Technisch, maar ook emotioneel veel rijker is Jerry Riopelle. Hij heeft een bijzonder goed timbre dat zich even wichtig uitstrekt over een zeer breed bereik. Net als Emmylou Harris was zijn inzet gisteravond maximaal. Zijn mu ziek, uitstekend uitgedragen door een drie-mans begeleidingsband i s open en transparant. En al is het werk in wezen tamelijk simpel, de uitwerking ervan was veel intelligenter dan wat na de pauze zou worden geëtaleerd. Met name de melodie-wisselingen en de up-tempo behandeling doen je bij Riopelle en zijn band versteld staan. Het categoriseren van Riopelle’s mu ziek is geen makkelijke opgave. Hij lijkt qua stijlmiddelen eerder op de vroege jaren ’60 terug te grijpen dan een be roep te doen op de veelal overgeorkes treerde (soft)pop van de jaren ’70. De invloed van de pure rock ’n’ roll is bij Riopelle onmiskenbaar aanwezig, maar wordt zo slim „vervoegd” dat zijn bron nen nauwelijks meer te onderscheiden zijn. Jerry Riopelle brengt in tegenstelling tot Emmylou Harris voornamelijk eigen werk. Het zijn vaak zeer sterke teksten die in eenvoudige bewoordingen het (of zijn?) liefdesleven beschrijven. You and I, Candy Bar (over een meisje dat uit de gevangenis komt nadat ze haar jongen heeft doodgeschoten) en Valentine (van zijn schitterende elpee Take a chance) Voeg er nog nummers aan toe als Wal- Zijlstraat 29 Tel. 310766 Haarlem ook voor reparatie De grootste speciaalzaak in HAARLEM - ANEGANG 13-15 - TEL. 023-321340* «fe WW jj.' S I «4»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23