IR. KNOTTNERUS: Geen plan voor ontslagen Philips Zoete grapefruit Cijfer van Lubbers hoger dan dat van Gasunie NVV over andere bonden bij Enka: NB WERKLOOSHEIDSCONFERENTIE EEG ZAL VRIJWEL NIETS OPLEVEREN Gevetex-geding uitgesteld Geld lenen art „Positie Nederlandse landbouw slechter” te 99 99 i Pl A Geef een Aeroflame hobby-brander kado! VSH ontslaat 60 man een miljoen gulden aan prijzen f IE da V R IJ D A G 1 4 NOVEMBER 19 7 5 27 ECONOMIE (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) Buitenlands geld (Van onze redacteur in Brussel) hT mmm» EINDHOVEN. Philips heeft geen plannen voor ontslagen en er zijn ook geen vergaderingen op komst waarin dergelijke plan nen op tafel komen. Aldus het lid van de raad van bestuur dr. J. W. G. Offergelt, die een toelich ting gaf op de cijfers over het derde kwartaal, waarin het con cern bij een omzet van bijna 6,5 miljard gulden een winst maakte van 10 miljoen gulden, ofwel één cent per aandeel. F BRUSSEL Een internationale vakbondsdemonstratie tegen de werk loosheid, onder auspiciën van het Europees Verbond van Vakverenigingen, vormt vanavond in de Belgische hoofdstad de inleiding voor een in de EEG-geschiedenis uniek gebeuren: een conferentie van EEG-commissie, regeringen en sociale partners uit de negen lidstaten. DEN HAAG Nederland heeft op dit ogenblik een aardgasvoorraad van 2.400 miljard kubieke meter, zo schrijft minister Lubbers van Econo mische Zaken in zijn Memorie van Antwoord op zijn begroting. Dit cijfer is een paar honderd miljard kubieke meter hoger dan de hoeveelheid die de Gasunie eerder deze week in haar Gasafzetplan 1975 noemde. Zelfstandig Ml Besparen V. 7 Nederlandse aardgasreserves 2.400 miljard kubieke meter W: groot kunnen zijn. en Treurige capitulatie (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i.' ■s Voor de vergadering in het Brusselse Congrespaleis ligt geen agenda klaar. De Europese commissaris Hillary wil tijdens de bijeenkomst een aantal agendapunten Te winnen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. knieën is gegaan in de zaak van Enka- Glanzstoff”. Bij de grote en middelgrote compu ters zijn 2000 a 2500 werknemers in Apeldoorn en Den Haag betrokken, voor wie wordt gezocht naar moge lijkheden voor overplaatsing binnen het Philipsconcern, maar de moge lijkheden daartoe zijn beperkt. Dit betekent dat ontslagen in deze sector wel niet te vermijden zullen zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan en ei- De handigste voor hete karweitjes zoals solderen, verf-afbranden. emailleren, hout-dekoreren en nog veel meer co CM Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren vhj i uw woning. Geen informatie bij werkgever Kwijtschelding bij overlijden Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. besparing van 17,5 percent kunnen wor den bereikt, die in 1985 zou kunnen uitlopen tot 23 percent en tot 39 percent in het jaar 2000. Over een structurele wijziging van het maatschappelijk bestel gaat de conferen tie niet, hoewel dit eigenlijk het meest voor de hand liggende onderwerp is. En uiteindelijk zal deze tripartite conferen tie waarschijnlijk het besluit opleveren om de bijeenkomst te herhalen, doch dan met een gedegen voorbereiding en aan de hand van een echte agenda. ter Boersma wil staatssecretaris Brink horst (Europese Zaken) niet laten mee komen omdat hij dan zelf een te onder geschikte rol zou moeten spelen. Met deze uitspraak ging de heer Offergelt in tegen de waarschuwing van de. directeur personeelszaken, mr. F. F. Otten, op 16 oktober gedaan in de Centrale Ondernemingsraad. Die vreesde toen dat de opgelopen voor raden en de zeer grote overcapaciteit, die gepaard gaan met een verder dalend rendement, tot harde maatre gelen in de personeelssector zouden kunnen leiden. Het niet opvangen van het natuurlijke verloop zou wel eens niet voldoende kunnen zijn. Over enige dagen komt een nieuw soort grapefruit op de markt. Een zoet smakend en bijzonder sappig produkt, dat in Texas gekweekt wordt. De Texas Citrus Exchange, die voor drie grote coöperaties de afzet regelt, gaat de roodkleurige grapefruit onder de naam Texas Star in Europa importeren, 'om te beginnen in Engeland, Frankrijk en Nederland. Op grond van ervaringen in Amerika en Japan opgedaan, verwachten de importeurs, dat de zoet smakende grapefruit het zal winnen van de bittere soort. De SEP meent echter dat ondanks deze lagere ramingen de drie kerncen trales die volgens de Energienota van minister Lubbers omstreeks 1985 in ge bruik moeten komen, wel nodig zijn. gedurende hun levensduur zullen afleve ren, aldus de vakcentrale. De Europese Gemeenschap moet maar niet te veel verwachten van een dag praten met zo’n 150 afgevaardigden. Sommigen willen de bijeenkomst slechts beschouwen als een hoorzitting voor de betrokken partijen (werknemersorgani saties, vakbonden en regeringen), ande ren wijzen erop, dat van de zijde van de lidstaten bij de voorbereiding niets van betekenis is ingébracht. De houding van de Industriebond NVV (samen met de zusterorganisaties buiten Nederland) was en is volgens het NVV gericht op het opbouwen van een internationale bundeling van werkne mers als tegenwicht tegen de toenemen de macht van de multinationale onder- nemingen. Zowel terwille van de nu bij de sanering betrokken werknemers als terwille van de toekomst, als de situatie zich bij andere multinationals herhaalt Helaas heeft de. voortijdige capitulatie van ’n deel van de Nederlandse, werkne mersvertegenwoordiging de kans op sla gen sterk verminderd, aldus het NVV in DEN HAAG. (ANP) De Nederland se positie binnen de EEG-landbouw- markt is slechter geworden. Ons land heeft nu de hoogste verhoging van de EEG-landbouwprijzen nodig, iets wat nooit eerder het geval is geweest. Dit heeft de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC). ir. C. S. Knottnerus, vandaag heeft ver klaard op een vergadering van zijn or ganisatie in Den Haag. Laat men beseffen, aldus ir. Knottne rus, dat het niet alleen een agrarisch belang is dat boer en tuinder een rede lijk bestaan'hebben. Het is een nationaal belang, immers niet minder dan onze voedselvoorziening, en ruim een kwart van onze export zijn er meer gemoeid. „Zonder boeren en tuinders geen wel vaart”, aldus de KNLC-voorzitter. Het NVV vindt de argumenten voor invoering van kernenergie weinig over tuigend. De recent ontdekte aardgas voorraden bij Ameland en Den Helder hebben misschien niet de omvang van de bel bij Slochteren, maar ze bevatten nog altijd meer energie dan de drie kerncentrales van minister Lubbers ooit De raad van bestuur, aldus dr. Offergelt, weet inderdaad niet zeker of ze er met het niet-opvangen van net natuurlijke verloop en de werk tijdverkortingen komt, maar heeft daar toch hoop op en, zoals gezegd, nu geen plannen om dat beleid te wijzigen. Prof. Odell meent dat Europa geheel zelfstandig kan worden op het gebied van zijn energievoorziening, maar daar toe is het wel van belang dat de parti culiere consumptie wordt beperkt: van wegvervoer terug naar spoorweg- watertransport, minder gebruik van gen auto enz. Dank zij zijn rijkdom aan olie aardgas, in de Noordzee en andere kust gebieden, kan Europa binnen korte tijd geheel of nagenoeg geheel onafhankelijk zijn van het Midden-Oosten en andere buiten Europa gelegen olie- en gaspro- ducerende gebieden, aldus de hoogleraar. Deze rijkdommen onder de zeebodem In de eerste negen maanden is het personeel van Philips over de gehele wereld met 17.000 man verminderd, terwijl het per 1 juli toenam met 6000 man door de consolidatie van het overgenomen Amerikaanse be drijf Signetics. Er werkten eind sep tember bij het concern 400.000 man, van wie 92.300 in Nederland; dat is n ons land 2400 man minder dan op 1 januari. bij Europa zijn nog steeds niet geëvalu eerd, aldus prof. Odell, die voorspelde dat het productiepotentieel van de Noordzee in 1985 400 miljoen ton olie per jaar zal bedragen. In het jaar 2000 zou jaarlijks 700 miljoen ton olie uit, de Noordzeebodem gehaald kunnen- worden. De Noordzee, zo zei de hoogleraar, is dan nog maar een zeer klein deel van het totale Europese gebied dat naar alle waarschijnlijkheid olie herbergt. Zo wordt aangenomen dat zich ook olievel den bevinden in de Noorse zeegebieden ten noorden van de Noordzee, in de zee ten westen van de Britse eilanden en verder in de zeebodem voor de kust van Frankrijk, Spanje en Portugal. Volgens de KNLC-voorzitter moeten de inkomens van de Nederlandse boeren en tuinders structureel worden ver- Het klimaat voor de vergadering is niet gunstig, nu in lidstaten zoals België en Nederland het overleg tussen de soci ale partners is vastgelopen. HILVERSUM. (ANP) De VSH-fa- brieken NV, fabrikant van appendages en kranen voor de bouwmarkt, moet als gevolg van verminderde afzetmogelijk heden de produktiecapaciteit inkrimpen- Dit betekent dat de activiteiten van het dochterbedrijf Meijer en Greeven BV in De Bilt worden overgebracht naar het bedrijf te Hilversum. Hierdoor zullen 60 werknemers verdeeld over de vestigin gen Hilversum en De Bilt worden ont slagen, aldus VSH. Over een herstructurering is overleg gepleegd met werkgevers- en werkne mersorganisaties. Met de vakverenigin gen wordt nog gepraat over inhoud en uitvoering van een sociaal plan.. Bij VSH werken in totaal 390 mensen. Het NVV meent dat de argumenten voor de invoering van kernenergie op een bijzonder wankele bodem staan, vooral als men bedenkt dat de jongste voorspellingen betreffende groei van het elektriciteitsverbruik lager liggen dan die waarop het voorstel voor de drie kerncentrales is gebaseerd. Volgens het NVV wekt de regering de indruk dat pressie van belangengroepen uit de industrie overwegingen van vei ligheid, milieu en van een verantwoord energiebeleid op de achtergrond dreigt te dringen. Het NVV neemt het op voor de „ei gen” industriebond en noemt het „een weinig verheffend gezicht dat een deel van het Nederlandse vakbewegingsfront zonder voldoende vragen reden door de Tot 1985-86 moet er 'ruim 8500 mega watt produktievermogen bijkomen. Op het ogenblik is hiervan 4000 MW in aanbouw of bestelling. De drie nieuwe kerncentrales zouden elk een vermogen van 1000 MW krijgen. Over de bouw hiervan zal het kabinet naar verwach ting vandaag een definitief besluit ne men. het officiële blad „De Vakbeweging.” Voorzitter Spijkers van de Industrie bond NKV pleitte gisteravond op een vergadering van zijn bond in Roermond voor eensgezind optreden van de vakbe weging tegen multinationals. De op bouw van een internationale vakbewe ging is nog alles behalve rond, maar er zal met alle middelen aan gewerkt moe ten worden. Het is de bedoeling, dat bij deze drie- partijenconf eren tie wordt gezocht naar wegen om gezamenlijk de ontwrichtende invloeden van de recessie zoveel moge lijk te ontwijken, doch naar het zich laat aanzien, zal de oogst aan hanteerba re gegevens voor een nadere beleids oriëntatie gering zijn.* Behalve de vertrouwde voormannen uit werknemers- en werkgeverskring, verschijnen namens Nederland van rege ringszijde de bewindslieden Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economi sche Zaken). Over de verdere samenstel ling van de delegatie werd in Den Haag nog heftig touwgetrokken. Enkele din gen staan intussen vast: premier Den Uyl komt, in tegenstelling tot zijn aan vankelijke bedoeling, niet zelf en minis- West-Europa zou zeer veel energie kunnen besparen, wanneer onder andere het huidige onefficiënt werkende sys teem van elektriciteitsopwekking zou worden gereorganiseerd. Dit heeft Prof. Dr. P. R. Odell, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit, woensdag ge zegd in een lezing voor de universiteit van Londen. Reeds in 1980 zou (op basis van het verbruik van 1973) een energie- voorleggen. Tussen werkgevers- en werknemersorganisaties is inmiddels naar goed geplaatste waarnemers ver zekeren wel degelijk overleg over de onderwerpen van besprekingen geweest. Niettemin zou het gesprek zulke zaken moeten bestrijken als werkgelegenheid, inflatiebestrijding, jeugdwerkloosheid, medezeggenschap in de bedrijven en bij voorbeeld een prijscontrole, om in de EEG met haar werklozenleger van ruim 4,5 miljoen enig hout te kunnen snijden. Zekerheid over de omvang van de gasbel bij Ameland (die óverigens wel in de nieuwe cijfers is verwerkt) bestaat er nog niet maar volgens de minister zal re hoeveelheid van „Slochteren” bij lange na niet worden geëvenaard. Lub bers houdt rekening met een reserve van 50 miljard kubieke meter. De minister maakt in zijn gegevens onderscheid tussen zogenoemde bewezen en „niet-bewezen” voorraden (respectie velijk 1.815 miljard en 585 miljard ku bieke meter). In deze hoeveelheid is nog niet de vondst begrepen die Placid zeer onlangs deed ten noorden van de Wad denzee, omdat de omvang van deze bel nog niet vaststaat. ZEVENBERGEN. (ANP) Het ge ding dat de Industriebonden NKV en NVV en de Unie BLHP hebben aange spannen tegen de raad van bestuur van het Duitse concern Vereinigte Glaswerke (VEGLA) is een week uitgesteld. Het verzoek hiertoe is uitgegaan van VEG LA, het moederbedrijf van de Glasvezel- fabriek Gevetex in Etten-Leur, die de inzet is van het geding. Districtsbestuurder J. Kirkels van de Industriebond NKV acht het niet on waarschijnlijk dat VEGLA het uitstel heeft gevraagd om volgende week aan de hand van een nieuw rapport meer concrete gegevens te kunnen verstrek ken over de toekomst van het glasvezel bedrijf in Etten-Leur, waar zo’n 300 mensen werken. Amerikaanse dollar 2,58-2,68; Engelse pond 5,30-5,60; Belgische fr. (100) 6,47-6,77; Duitse mark (100) 100,75-103,75; Ital. lire (10.000) 33,75- 37,25; Portugese esc. (100) 6,75-8.75; Canadese dollar 2,52-2,62; Franse fr. (100) 59,00-62,00; Zwitserse fr. (100) 98,75-101.75; Zweedse kroon (100) 58,75-61,75; Noorse kroon (100) 46,25-49,25; Deense kroon (100) 42,25-45,25; Oostenr. sch. (100) 14,38-14,68; Spaanse pes. (100) 4,18-4,48; Griekse drachme (100) 6.65-7,90; Finse mark (100) 67,00-70,00; Joegosl. dinar (100) 12,50-15,00. UTRECHT. (ANP)„Een treurige ca pitulatie”, zo betitelt het NVV de houing van de industriebonden van NKV en CNV, de Unie BLHP en de VHP-Akzo (hoger personeel) die toch met de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff zijn gaan praten over de herstructurering. De Industriebond NVV houdt als enige voet bij stuk en wil pas met Enka om de tafel gaan zitten als het concern in internationaal verband met de vakbon den wil praten. Door het huidige Westeuropese sys teem van gecentraliseerde elektriciteits opwekking in grote centrales en trans port van stroom over grote afstanden gaat zeer veel energie verloren. Prof'. Odell schat de brandstofverspilling op 65 a 70 percent, d.w.z. er gaat ruim drie keer zoveel energie in de centrales als er in de vorm van elektriciteit weer uit komt. Er zouden kleine, plaatselijke pro- duktie-eenheden moeten worden ge bouwd op plaatsen waar de warmte (bijprodukt van elektriciteitsopwekking) kan worden benut. Op die manier zou de benutting van brandstof bij de elek triciteitsopwekking ruim twee keer zo Er is op deze regel één uitzonde ring. Het uiteenvallen van de samen werking van Philips, Siemens en de Franse CIE in de computergroep Unidata heeft geleid tot het besluit van Philips om zich terug te trekken uit de grote en middelgrote compu ters. Voor een bedrijf van de grootte van Philips in deze sector-markt is doorgaan met grote en middelgrote computers namelijk onmogelijk. Het marktaandeel is daarvooi* te klein. Philips blijft wel werkzaam in de kleinere computers, die ook rendabel zijn. Volgens Spijker zal zijn bond van Akzo internationaal overleg blijven eisen over vervangende werkgelegenheid en investeringen. Hij meent dat het Akzo- concern duideijk bevreesd is „voor een internationale werknemersmacht tegen de macht van de multinationals.” Uit nieuwe prognoses van de SEP (Samenwerkende Elektriciteits-Produk- tiebedrijven) is gebleken dat de afgifte van elektriciteit in 1982-83 rond 15 per cent lager zal zijn dan de raming die half 1973 werd opgesteld. De belangrijk ste oorzaak hiervan is de veranderde prognose betreffende het industriële elektriciteitsgebruik. sterkt. Hij wees erop dat binnen be roepsgroep „boeren en tuinders” zo’n 30 percent het minimuminkomen niet haalt. Ook signaleerde hij gevoel onder veel boeren en tuinders dab hard en produk- tief werken in de huidige samenleving nauwelijks meer als verworvenheid wordt beschouwd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27