Protest tegen racistische resolutie FT va Vertrouwen in DSM houden Moord in Groningen Veel bejaarden hebben niets aan goedkope pas Portugese minister over belegering door bouwvakkers: T) Bibliotheken wanneer je 'tl IS I Volgende week totale maans verduistering kunnen toeloop lezers niet aan i „Zelf kiezen d En dit pensioen wilt” S Europees parlement aanvaardt resolutie kwestie-Sacharov PROF STALPERS: BURGEMEESTER VAN BEEK: Onderscheidingen voor optreden in Openbaar vervoer en wegen erheen vaak slecht zaak-Herrema L o 4 if ■i 2 V R IJ D A G VR1 Braille-menioregels Pokkenprik Gescheiden vrouwen Drughandel Proces-verbaal Teleurgesteld Pokkenvrij Spaak Brand Stakingen Lawaaiig Lazar bij Paus 99 99 BINNEN- EN BUITENLAND V- ■K4 19 7 5 14 NOVEMBER Vier doden bij brand UTRECHT (ANP). Een groot aantal bejaarden en gehandicapten in ons land kan om verschillende redenen geen gebruik maken van de goedkope bejaardenpas, hetgeen hun integratie in de maatschappij in de weg staat. Dit heeft in Utrecht de voorzitter van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers, mevrouw V. van der Does- Enthoven, gisteren op een studie- <-<-V I z (Vervolg van pagina 1) tussen en T- gescheiden profesoor 24 23 13 alle „Wij zullen de ontwikkeling van DSM niét tegengaan, zoals enkele opgewonde nen willen, maar met zorg begeleiden”, aldus de burgemeester. Volgens de heer Van Meeuwen is er na de ramp paniek z ono zw zzw zw zw zw zzw 4 6 10 9 0 6 4 9 7 6 11 3 5 2 1 0.4 23 0 2 0 0 0 Het aanvaardde met overgrote meer derheid een resolutie, die zegt dat deze weigering „in flagrante tegenspraak is met de verbintenissen die voortvloeien uit de slotakte van de conferentie van Helsinki”. Bij een brand te Hoboken bij Antwer pen zijn gisternacht vier kinderen 7, 9, 12 en 13 jaar oud omgekomen. De vader en moeder van de kinderen liggen zwaar gewond in een ziekenhuis. In Ecuador zijn gisterenzeker drie honderdduizend arbeiders in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging en intrekking van de decreten tegen de arbeidende bevol king, met name wat arbeidsvoorwaarden betreft. De ste v fastr; vlakl frisd: de a Een i een j liet 5 WMt 1n binn«r> «n buitenland z zzw zzw z n n ono 11 5 3 7 11 8 16 K] De van den, zijde de van zijn 17 7 7 9 26 .11 tijde deer c waa 21 6 20 2 5 14 5 14 6 20 8 7 2 18 21 21 9 16 5 6 -3 8 2 2 5 13 0 -2 2 2 2 2 5 2 2 n n zzw z o o 0.3 5 0.3 0.1 0.1 0 0 0 0.3 0 0 1 0 o o 10 0 2 0 2 0 0 o o o o o 7 0 2 3 ■Sa sa c 5 4 4 2 2 7 5 2 4 1 7 Ai novi mak en 1 nog zijn, lijk km volg In en 1 Nov Nde tion mee prer geri Unr den re zei Zaii bini kun Gi ninj ze was dinj die troe stee wat een D wez boo vra, aan hav C rik! met hei< geu dad lese heii Ii in Chi aan Orf AF sati kw juii De Werkgroep Israel heeft gisteren in Den Haag een protestmars gehouden te gen het aannemen van een racistisch genoemde anti-zionistische motie door de meerderheid van de VN. Bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken werd een ver- 1 LUXEMBURG (ANP). Het Europe se parlement heeft gisteren in Luxem burg de weigering van de Russische autoriteiten, Andrei Sacharov een visum te verlenen om volgende maand in Oslo de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen, scherp veroordeeld. Tijdens een speciale plechtigheid in Dublin werden de Ierse minister van justitie Patrick Cooney en hoofd van de Ierse politie Edmund Garvey on derscheiden met de orde van Oranje Nassau. Cooney ontving van ambassadeur Felix van Raalte het grootkruis van de orde van Oranje Nassau en Gar vey werd commandeur in dezelfde orde. BEEK (ANP). „Wij blijven vertrou wen in DSM en zullen daarom alles doen om de ontwikkeling van DSM te bevorderen”. Dit zei gisteravond de bur gemeester van het Limburgse Beek, jhr. Mr. P. van Meeuwen, in een verklaring aan het begin van de gemeenteraadsver gadering, die voor een belangrijk deel was gewijd aan de ontploffingsramp bij DSM-chemie in Beek. middag van de vereniging klaard. GRONINGEN (ANP) De 21-jarige Riny van der Heide uit Groningen is gisterochtend dood aangetroffen op haar hed. Ze was door een aantal schoten uit een vuurbuks - onder meer in het hoofd - getroffen. De schoten moeten tussen woensdagavond zes uur en gisterochtend acht uur gelost zijn. Van de dader(s) is nog geen spoor bekend. regen motregen regen regen 1. bew. regen onbew. w.st. motregen onbew. De vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer is teleurgesteld over het feit dat minister Vredeling bespre kingen heeft gevoerd in Duitsland zon der dat de commissie daarvan op de hoogte was. Het overleg had betrekking op de herindeling van de defensietaken in NAVO-verband. Amsterdam geh. bew. De Bilt Deelen Belde Éindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlin I Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca listanboel Las Palmas New York Tunis petitie aangeboden. Hierboven een over zicht van de optocht. Op de voorgrond enige galgen die de Arabische landen voorstellen. De poppen die eraan hangen stellen de daar onderdrukte of racistisch behandelde bevolkingsgroepen voor. Het gemeentebestuur' van het Drentse Ruinen heeft tegen 25 ouders proces verbaal laten opmaken omdat ze weige ren hun kinderen naar de lagere school in Fluitenberg te sturen. De ouders hou den de kinderen thuis omdat het school hoofd ontucht zou hebben gepleegd met de kinderen. De rechtbank in Assen en in hoger beroep het Leeuwarder Hof hebben de man echter vrijgesproken van deze beschuldigingen. Paus Paulus heeft gisteren de Hon gaarse premier Lazar in audiëntie ont vangen. ROME (UPI). Paus Paulus heeft zijn eigen suggestie, gedaan tijdens het consistorie van maart 1973 om thet passe lijk kiescollege uit te breiden tot de rk patriarchen van de oosterse kerken en enkele leden van de raad bij het secre- tariaat-generaal van de bisschoppensy node niet gerealiseerd. De enorme groei van het lerzersaantal blijkt uit een steekproef. Op grond daarvan is becijferd, dat er eind van dit jaar tenminste een kwart miljoen nieu we jeugdige lezers bij de bibliotheken zal zijn ingeschreven. Vorig jaar was de groei ongeveer 70.000. De uitleencijfers groeien overeenkomstig. Dit jaar zullen zes a zeven miljoen meer uitleningen worden gedaan. Bewijst deze groei van de afgelopen maanden, dat de openbare bibliotheken terecht de contributie als een drempel hebben beschouwd, de gevolgen van de contributievrijdam kunnen niet worden opgevangen, omdat niet tegelijkertijd extra middelen ter beschikking zijn ge steld. Met name de christen-democraten suggereerden dat, nu de Sovjet-Unie zo weinig waarde blijkt te hechten aan hetgeen op de conferentie is overeenge komen over humanitaire contacten, de negen EEG-landen hieruit conclusies zouden moeten trekken ip een terrein waarover in Helsinki ook aanbevelingen zijn opgesteld en dat de Russen kenne lijk nader aan het hart ligt, te weten economische samenwerking. Tijdens een gisteren gepubliceerde pauselijke verordening blijft het kiescol lege beperkt tot de kardinalen. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft gisteren in Genève bekendgemaakt dat Azië voor het eerst in de geschiedenis volledig pokkenvrij is. Het Aziatische land waar het laatst nog pokken zijn gesignaleerd is Bangladesj. In Afrika is nog één land waar pokken voorkomen: Ethiopië. Het gaat hier om een minder gevaarlijk soort pokken, waaraan „slechts” één op de honderd zieken over lijdt. Een team van de WHO gaat nu in Ethiopië de pokken uitroeien. communistische afgevaar digden en het stakingscommando van de bouwvakkers. e aS 2« Een brand heeft gisteren voor vijf miljoen mark schade aangericht aan een aluminiumfabriek in de Westduitse stad Neheim-Wüsten. DUBLIN. (A?)De Nederlandse regering heeft de Ierse autoriteiten geprezen voor de wijze waarop zij de ontvoeringszaak rond dr. Tiede Her- rema hebben behandeld. In Dordrecht is café Elckerlyc geslo ten wegens drughandel. In het café, waar veel jongeren kwamen, zouden niet alleen hasj en dergelijke produkten zijn verhandeld, maar oök hard drugs. Ter ondersteuning van het onlangs opgerichte fonds voor de maatschappe lijke ontwikkeling van blinden en slechtzienden heeft de Nederlandse Blin- denraad een aantal braille-memozegels uitgegeven. Met het fonds wil de Blin- denraad het wetenschappelijk onderzoek naar de integratie van blinden in de samenleving financieren. De uitgegeven zegels zijn vooral bestemd voor verza melaars. Ze kosten drie gulden per stuk. Het ligt in de bedoeling 35.000 series van 4 zegels uit te geven. Het slachtoffer, dat als ambtenares in dienst was van de gemeente, werd ge vonden door haar vriendin en collega met wie zij de woning deelde. De vrien din had woensdagavond de woning ver laten en keerde gisterochtend terug. Ze ging de kamer van het slachtoffer bin nen omdat ze de fiets van het meisje buiten had zien staan, terwijl mw Van der Heide al op haar werk had moeten zijn. Toen ze ontdekte wat er gebeurd was, waarschuwde ze onmiddellijk de politie, die eerst een vluchtig buurton derzoek instelde. Opvallend was dat geen van de omwonenden meer kon zeggen dan dat men wel „iets” gehoord en/of gezien had. In de kamer van het slachtoffer heer ste enige wanorde. De politie leidt daar uit af dat aan het schieten een ruzie vooraf is gegaan. Over het motief van de dader(s) is niets bekend. De politie zegt een zedenmisdrijf vrijwel uitgeslo ten te achten; het slachtoffer was geheel gekleed. DEN HAAG (ANP). De crisissitua tie van voor de invoering van contribu- tievrijdom voor jeugdige lezers is bij de openbare bibliotheken toegenomen. De bibliotheekwereld spreekt al van rade loosheid. Een oplossing wordt slechts verwacht van extra middelen of een ledenstop, aldus de overkoepelende orga nisatie van openbare bibliotheken, het NBLC. Intussen hadden de besturen van de sociaal-democratische en volksdemocra- tische partijen hun kaders - opgeroepen zich gereed te houden „voor verdediging van de democratie, met alle ten dienste staande middelen”. De sociaal-democra tische minister van buitenlandse handel, Jorge Campinos noemde het beleg van de bouwvakkers „een poging van ex- treem-links om de macht over te ne men”. Hij sprak zelfs pessimistisch over de mogelijk „laatste minuten van vrede” in Portugal. In de belegerde presidentiële residen tie bevonden zich naast premier De Azevedo de ministers Rosa, van arbeid, Crespo van dekolonisatie, landmachtge- passing van het openbaar vervoer en de weg erheen en terug prioriteit krijgt in elke gemeente en bij elk openbaar ver voerbedrijf”, zo sprak zij. Zij had nog meer wensen op haar verlanglijstje: de bezuiniging op de straatverlichting opheffen (37,5 percent van alle voetgangersdoden valt ’s avonds of ’s nachts), bij voetgangersoversteek- plaatsen een fase tussen rood en groen licht (een absolute eis van de vereniging) en nog meer zitplaatsen in tramhuisjes. Voor de andere sprekers op deze stu diemiddag stond de schoolroute centraal in hun betoog. Enkele uitspraken over dit onderwerp: bij 80 percent van de door het gebruik van mobilofoons. Na tuurlijk is er hier en daar wel een fout gemaakt en daaruit zullen we ook duch tig lering trekken, aldus de minister. Hij benadrukte dat de rampenbestrij ding in de eerste plaats een zaak is van lokaal bestuur. Voor een goede bestrij ding van rampen is de coördinatie van de brandweer op regionaal niveau een eerste vereiste. Op dit punt is er overleg gaande met de gemeenten in de Weste lijke Mijnstreek. Minister de Gaay Fort man was het met vragensteller Konings (PvdA) eens dat dit veel te lang duurt. Het blijft echter een taak van de ge meenten op dit moment. Op verschillende vragen vanuit de Kamer kon de minister geen antwoord geven, omdat het toekomstig beleid af hankelijk is van hoe onder meer de Kamer staat tegenover de voorstellen zo als die in de nota rampenbestrijding zijn neergelegd. Kamervoorzitter Vondeling deelde mee, dat de Kamer zal proberen deze nota nog voor het Kerstreces te behandelen. De Bescherming Bevolking heeft vol gens de minister De Gaay Fortman alles gedaan om op eventuele bijstand voor bereid te zijn. Die bijstand was echter op het terrein van de ramp niet nodig. Minister De Gaay Fortman betuigde vóór zijn antwoorden de deelneming van de regering aan degenen, die bij de ramp getroffen zijn door het verlies van echtgenoot, vader of vriend. De bewinds man zei verder te hopen dat allen die gewond zijn geraakt snel zullen genezen. De laatste twee slachtoffers van de DSM-ramp zijn gisteren geïdentificeerd. De stoffelijke overschotten van J. Gar- deniers, PTT-employee uit Geleen en G. Laumen uit Roermond zijn door de officier van Justitie vrijgegeven aan de familie. Gardeniers wordt in Geleen en Laumen in Roermond begraven. De identificatie is gebeurd met hulp van dr. Zeldenrust, anatoom-patholoog, enkele huisartsen en enkele tandartsen. De Belg Fernand Spaak, deskundige op het gebied van energievraagstukken bij de EEG, is gisteren benoemd tot verte genwoordiger van de EEG in de VS. De 52-jarige zoon van EEG-pionier Paul Henri Spaak volgt Jens Otto Krag Deens ex-premier op. I ger per int teg dir< neraal Galvao de Melo, en de hoofdre dacteur van het socialistische blad „A Luta”. Buiten schreeuwen de betogers om de terugkeer van de pro-communis- tische ex-premier Vasco Goncalves. Steeds meer arbeiders sloten zich bij hun demonstrerende collega’s aan. De situatie voor de parlementsgebouwen werd „gecontroleerd” door eenheden van de militaire veiligheidspolitie Copcon. Tegen zes uur braken de bouwvakar beiders hun beleg op en liepen zij jui chend door de nog „slapende” straten van Lissabon. Zij voerden spandoeken mee, voorafgegaan door een jeep van de militaire politie die getooid was met een enorme Portugese vlag, en liepen via de Weg van de Vrijheid naar het Handels- Volgend voorjaar wil de Tweede Ka mer in het openbaar praten over de financiële positie van de gescheiden vrouwen en hun gezinnen. Zij lichtte dit toe door op te merken, dat de door haar genoemde mensen nergens met hun pas heen kunnen, om dat zij wegens het drukke verkeer de straat niet durven oversteken, de bussen vaak een te hoge instap hebben, men vaak bij een station de trap niet op of af kan komen en roltrappen vaak een te hoog tempo hebben om op te stappen. „Prachtig alle bejaardenpassen, prachtig die voorgenomen integratie, maar voorwaarde is dat thans de aan- Het supersonische verkeersvliegtuig Concorde zal op zijn minst tweemaal zoveel lawaai maken als de lawaaiigste conventionele straalvliegtuigen die thans in gebruik zijn en het zal bovendien in de huizen bij de landingsgebieden vijf maal zoveel structurele trillingen ver oorzaken. Dit staat te lezen in een in de VS opgesteld rapport. „Poging van extreem-links om de macht over te nemen” ZATERDAG 15 NOVEMBER Zon op 7.59 uur onder 16.50 uur Maan op 15.10 uur onder 4.14 uur Waterstanden Uinuiden Hoogwater 1.15 uur en 13.38 uur Laagwater 9.14 uur en 21.26 uur basisscholen moeten de meeste leerlin gen om de school te bereiken drukke straten en gevaarlijke kruispunten over steken (bij de helft van de oversteek plaatsen is geen enkele beveiliging aan wezig en 60 percent van de scholen heeft een onveilige omgeving), het ge drag van volwassen weggebruikers als voetganger of fietser vormt vaak een voorbeeld, dat zelden overeenkomt met wat de kinderen op school tijdens de verkeerslessen hebben geleerd (daarom zijn er legio jeugdige verkeerszondaars), de vrijheid in de keuze van onderwijs mag niet beknot worden door de onvei ligheid in het verkeerssysteem. plein, waar zondag een betoging van de socialistische partij en de links van het centrum staande volksdemocratische partij was gehouden om steun te betui gen aan de regering-Azevedo. Zij brachten hulde aan de militaire politie die hen gesteund had en scan deerden de woorden „hier is het volk” en riepen, met rauwe stemmen na 40 uur leuzen te hebben geschreeuwd: „Wij zullen overwinnen”. De premier aanvaardde de door de vakbonden voorgestelde loonschalen en de benoeming van een commissie van onderzoek naar de houding van de mi nister van arbeid. Deze zal onder leiding staan van de commandant van de mili taire politie, Campos de Andrade. regen motregen regen wzw geh .bew. zzw regen nnw regen motregen zw. bew. mist zw. bew. w.st. licht bew. licht bew. geh. bew. onbew. mist w.st. geh bew. regen motregen UTRECHT (ANP). - Een „magnifiek natuurgebeuren” noemt de Volkssterre- wacht Simon Stevin de volledige maans verduistering die zich dinsdagavond 18 november om acht minuten over half tien zal gaan voordoen als de volle maan in de slagschaduw van de aarde verdwijnt. Als er geen wolken zijn, wordt dit de eerste totale maansverduistering sinds 19 december 1964 die in de Benelux in haar geheel kan worden gevolgd (van 21.39 uur op 18 november tot ruim een uur na middernacht. Het is namelijk een vrij zeldzaam natuurverschijnsel, dat de door de zon veroorzaakte slagschaduw van de aarde precies in de richting van de volle maan wijst. Of de maan helemaal niet meer te zien zal zijn, valt niet te voorspellen, soms blijft de maan zichtbaar als een bloedrode bol dcordat er, na breking door de dampkring, toch nog een klein beetje zonlicht op valt. Vaak is er vol gens de Volkssterrewacht sprake van een „fantastisch kleurenspel”. Bijna twee uur nadat de maan de slagschaduw van de aarde binnenkomt, om 23 23 uur, is de verduistering maximaal. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG. Overgang naar onbestendig weer. Geleide lijk hogere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp, omstreeks 4 graden. Max. temp omstreeks 8 'graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. WERKRAPPORTEN -o- Het staatstoezicht voor de volksge zondheid heeft alle artsen in Nederland meegedeeld dat de inentingswet 1939 is ingetrokken. Dit betekent dat de vacci natie van zuigelingen tegen pokken niet meer in het landelijk entprogramma is opgenomen. Premier De Azevedo weigerde eerder op de eisen van de bouw vakkers - onder andere een loons verhoging van 25 percent - in te gaan. Tweehonderd leden van de grondwetgevende vergadering die de nacht van woensdag op gisteren in de belegerde gebouwen moesten doorbrengen, werden gistermiddag „vrijgelaten” na onderhandelingen DEN HAAG (ANP). Ieder mens zou zelf moeten bepalen wanneer hij van het beroepsleven overstapt naar een vrije-tijdsleven oftewel pensionering. De huidige regeling dat iedereen op zijn 65- ste moet stoppen met werken, leidt in veel gevallen tot onbevredigde en zelfs traumatische situaties. Dit heeft profes sor dr. J. Stalpers gisteren gezegd ter gelegenheid van de manifestatie „dag ouwe dag”, in het Congresgebouw in Den Haag. no w zzw zw. bew. w.st. regen onbew. mist w.st. mist nw geh. bew. no mist w.st. onbew. nw mist w.st. regen h. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. w.st. ono zo ozo z z n gezaaid door Kamer- en Statenleden die de boel, zoals hij betoogde, maar in de weg lopen. DSM verdient volgens de burgemeester een grote pluim. De burgemeester deelde mee dat een rampenplan voor de gemeente Beek die zo dicht bij de chemische complexen is gelegen binnenkort in behandeling zal komen. Mr. Van Meeuwen zei: „Het is inderdaad vijf voor twaalf en er zal spoed betracht moeten worden. Het plan was al klaar, maar zal nu op verzoek van de politie nog op enkele punten gewijzigd worden. Van elk ongeluk leert men”, aldus mr. Van Meeuwen. Aan de oproep van een aantal inwo ners van Beek om „gezamenlijk uiting te geven aan het wantrouwen ten aanzien van de mentaliteit van het gemeentebe stuur in uiterst belangrijke kwesties als de Veiligheid van de bevolking” was door enkele tientallen mensen gehoor gegeven. Enkele inwoners gaven hoor baar uiting aan hun afkeuring, waarop de burgemeester dreigde de zaal te ont ruimen. Waarom vertrouwt men niet op de autoriteiten, aldus burgemeester Van Meeuwen. De oppositiepartij in de Beekse gemeenteraad had kritiek op het bouwen van huizen dicht in de buurt van de chemische bedrijven bij Neerbeek. Niet alleen actiegroepen, maar ook DSM hebben tegen het bouwen van woningen in de buurt van de chemie- complexen gewaarschuwd. Burgemeester Van Meeuwen zei het gevaar denkbeel dig te achten. De bij de explosie geleden schade voor Beek kwam, zoals hij zei, neer op „slechts glasschade”. Het potentieel, dat beschikbaar was voor bestrijding van de ramp bij DSM was voldoende. Minister de Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken heeft dit gisteren gezegd tijdens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer. Ondanks het feit, dat de openbare telefoon al snel was geblokkeerd, hebben de verbindingen bevredigend gewerkt In zijn rede benadrukte profesoor Stalpers de noodzaak om bejaarden meer op te nemen in het' maatschappe lijk gebeuren. Naast een vrijwillige pen sionering zou ook het „uitbouwen van een hobby ten bate van de samenleving” hieraan mee kunnen werken. Bijvoor beeld het maken van muziek door be jaarden in scholen, kerken of in het buurthuis. Hierdoor zou de bejaarde minder het gevoel hebben overbodig te zijn geworden, aldus dr. Stalpers, hoog leraar in de sociale pedagogiek aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg- De manifestatie „Dag ouwe dag” is georganiseerd door de Nederlandse fe deratie voor bejaardenbeleid.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2