Vier weken Steun aan voetbal rust voor weer actief weer in discussie v. Hanegem KOMEN WE TERUG Niet naar India HET GROTE PROBLEEM: SPOIffMW PETER POST CNAU-trainers in overleg Toto/lotto De Nieuwe Middenklasse Volvo 66 „Elf-steden” is al „MET DIT MATERIAAL „Nestor” Boerma van hockeykampioen Amsterdam: V) I Als u dóórdenkt V R IJ D A G 14 NOVEMBER 197 5 SPORT Bijsmaak Grote kans Het is hoog tijd voor een nieuwe midden' klasse. Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit. Daarom introduceert^^ Volvo de Volvo 66. VOIA7O 31 jfWs ft i WMHIIüii.ijiisw BERT BREVOORD Schuiten akkoord met Franse baas (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) akkoord met (Van onze sportredactie) per X F Du Cha tinier legde zijn eis op tafel tijdens het debat over de begroting van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, nadat hij zijn grote zorg had uitgesproken over de financiële situatie van het betaalde voetbal. Jan Boerma (op de foto rechts in actie): Mochten we kampioen worden, dan zal er voor mij toch een bijsmaakje aan de titel zitten.” Keja wilde tenslotte weten of de btw-heffing bij sportwedstrijden van zestien percent, ook zal worden ver hoogd naar achttien percent. Gezien de moeilijkheden, waarin veel sport verenigingen zich bevinden, lijkt dit de VVD bijzonder ongewenst. wordt, dat voetballers als handels- waar verkocht kunnen worden. Dit is een vorm van moderne slavernij”. Keja: „BTW voor sport liever niet omhoog.” Manchester City-speler Marsh gaat niet naar Anderlecht. Du Chatinier: „snel knopen doorhak ken.” Dat we vorig seizoen kampioen wer den, was geloof ik vooral mogelijk om dat Amsterdam, dat is althans mijn indruk, als team beter functioneerde dan de twee andere topclubs. En ik denk dat ook dit jaar de factor teamgeest een belangrijke rol gaat spelen’’. Hoewel Jan Boerma een type is dat de hockeysport en het fenomeen sport in het algemeen vrij afstandelijk kan benaderen, maakt hij er geen geheim van een forse dosis sportieve eerzucht te bezitten: „Natuurlijk heb ik die. Ik ben twee jaar geleden van HIC naar Am sterdam gegaan om in de hoofdklasse te kunnen spelen; dat doe je niet als je in het geheel geen ambities hebt. En het spreekt vanzelf dat ik met Amsterdam graag landskampioen wil worden”. Daarom zit het me ook echt niet zo lekker dat ik zelf verre van optimaal draai en in elf wedstrijden pas twee doelpunten heb gemaakt. Normaal ge sproken sta ik op de topscorerslijst toch altijd wel bij de eerste drie, vier spelers. Maar een type van „hockey ten koste van alles”, nee zo een ben ik er toch niet. Voor mij zou het bijvoorbeeld helemaal afgelopen zijn als er geld in het geding zou komen. Dan gaan er allerlei zaken een belangrijke rol spelen die niets meer met de sport als zodanig te maken hebben, en daar wens ik geen boodschap aan te hebben. Hoewel Schuiten samen met Gevers in de Franse hoofdstad verbleef, tekende hij nog geen contract. Het wachten is namelijk op een akkoord met Peter Post, ploegleider van Raleigh. Schuiten is namelijk nog contractueel aan Raleigh verbonden. Pierre Lejeune echter voorziet geen al te grote moeilijkheden. „Wij hebben met Schuiten een principieel akkoord. Roy wil voor onze ploeg rijden. Hij heeft ons duidelijk kenbaar gemaakt niet meer in dienst te willen blijven van Raleigh”. Voor de deelnemers zijn de voorde len van het lidmaatschap voorname lijk gelegen in de keuze van de starttijd, waarbij rekening wordt ge houden met de volgorde van aanmel ding. ZEIST (ANP>- Het onderuitlopen van Ruud Krol in de wedstrijd Ajax- Feyenoord is Willem van Hanegem te staan gekomen op vier wedstrijden. Zoals verwacht mocht worden haalde het verweer dat de Feyenoord-speler mocht voeren tegen de bijkomende bepaling dat een voorwaardelijke straf van twee wedstrijden, zou wor den omgezet in een definitieve, niets uit. Voor de schaatsliefhebbers komt er weer een supermarathon (oftewel een „alternatieve elfstedentocht) dit keer in Finland. Rond Lahti in Finland is een tlcht van 200 km. uitgestippeld. De wed strijd is 31 januari. „Ik zei dat in de strijd om het kampi oenschap de teamgeest uiteindelijk weer een heel belangrijke rol gaat spelen. En in dat opzicht geloof ik heilig in onze mogelijkheden. Mocht Amsterdam kam pioen worden, dan zal er bij mij overi gens wel een vraag blijven hangen, na melijk: zou het ook gelukt zijn als HCKZ de hele competitie had kunnene beschikken over Ties Kruize. Het beha len van de titel zou voor mij deze keer toch een bijsmaakje hebben, zonder meer. En ik weet dat ik niet de enige ben die er zo over denkt". Kees van Kooten (Telstar) kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 250 voor het op ruwe wijze ten val brengen van een tegen stander in de ontmoeting NEC-Tel- star. Door de KNVB werden niet minder dan tien jeugdspelers voor een of twee wedstrijden geschorst. Daar bij o.a. Haarlem-speler Harry Hege- man: twee onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk. Twaalf spelers kre gen een boeking, onder wie Hoven kamp (AZ 67). een man die ongelooflijk goed op de hoogte is van alle facetten van het hockey; iemand die overal datgene op pikt wat hij nodig denkt te hebben en dat dan uitstekend weet over te bren gen". „Het is voor Amsterdam en voor HCKZ en eigenlijk alle andere ploegen misschien .wel een nadeeltje dat hij coach van Kampong is. Als bondscoach krijgt hij nu eenmaal alle informatie die hij voor zijn werk als zodanig nodig heeft, en het lijkt me logisch dat hij van die gegevens gebruik maakt ten bate van zijn eigen ploeg. Ik wil niet zeggen dat er voor de andere ploegen sprake is van een grote handicap, want zo ex treem ligt het volgens mij bepaald niet”. AMSTERDAM. Het Nederlandse hockeyteam zal niet deelnemen aan het toernooi dat van 28 december tot 8 januari in de Indiase stad Madras wordt gehouden. De KNHB wees de invitatie af omdat het toernooi min der goed paste in de door bondscoach Wim van Heumen uitgestippelde voorbereiding op het olympisch toer nooi, die zich voor een groot deel in de zaal zal afspelen. Piet Duinker van „En dan hadden PARIJS. André Gevers, wereld kampioen wielrennen bij de amateurs, zal volgend jaar als beroepsrijder debu teren onder de vlag van een nieuwe Franse ploeg: BP Lejeune. Hij tekende in Parijs een contract voor deze equipe, onder leiding van ex-coureur Henri Anglade, die uit 16 renners (Fransen, Belgen en Nederlanders) zal bestaan. De formatie wacht nog op de komst van Roy Schuiten. Peter Post heeft aangekondigd het vertrek van Schuiten te willen verhinde ren. Niet alleen op basis van het be staande contract, maar ook op het vlak van het vele geld dat Raleigh in Schui ten, onder meer in het kader van de poging om het werelduurrekord te ver breken, geïnvesteerd heeft. Vice-voorzitter De Beer: „We hebben iet de technische commissies en de rainers geprobeerd lering en conclusies e trekken uit de ervaringen met de uidige trainingsopzet. Veel verwijten ie over en weer in het verleden ge laakt zijn, bleken daarbij te berusten P misverstanden. We hebben daarom oorgesteld volgend jaar eenmaal per wartaal met elkaar te vergaderen.” Het zone-schaaktoernooi in Pula werd een zege voor de Hongaar Csom, die 9*/a punt verzamelde tegen Anders son en Padevski 9. Lejeune: „Ik geloof niet dat Post erin slagen zal Schuiten vast te houden. Het huwelijk tussen Post en Schuiten is stuk gelopen. Het lijkt mij verstandiger dat Post zich bij de feiten neerlegt. Of dat betekenen zal dat Schuiten Raleigh een bepaald bedrag dient terug te betalen, is een zaak van de renner zelf”. Tom Okker plaatste zich voor de derde ronde van het tennistoernooi in Hong Kong. Hij versloeg Syd Ball: 6-2, 6-3. De Italiaanse ploeg die op 22 no vember tegen Nederland speelt, oefende in Varese tegen een amateurclub- De uitslag 9-1. De voetbalclub Groningen zit weer zonder voorzitter. Na 2 maanden ver trekt praeses Hans van der Vlugt we gens verhuizing naar Den Haag. Het lot wil dat Amsterdam juist de wee komende weken, in rechtstreekse onfrontaties met de belangrijkste riva- en voor het kampioenschap, Kampong n het Haagse HCKZ, de mogelijkheid rordt aangeboden de recente misstappen rotendeels uit te wissen. Zondag komt Lampong op bezoek in het Wagener- tadion, een week later is HCKZ gast- leer van de huidige kampioensploeg. Jan Boerma, Amsterdams linkerspits n met zijn 30 jaar de „nestor” van de loeg, blijkt niet alleen over de twee latste wedstrijden van zijn club minder oed te spreken. „Eigenlijk heeft het lleen lekker gedraaid in de thuiswed- trijd tegen Hattem. We wonnen toen iet slechts 21, maar dat resultaat gaf e verhouding in het veld lang niet reer. Het is voor ons te hopen dat het ondag tegen Kampong weer een beetje ril lopen, want het is inmiddels pure oodzaak geworden dat we die not win- len”. Voor het feit dat Amsterdam dit sei- oen nog niet naar het niveau van de orige competitie heeft kunnen reiken, leeft Jan Boerma een simpele verkla- ing: „Er is nogal wat veranderd in de loeg; een paar vervangingen, enkele inzettingen, je kent dat wel. Daarbij ras vooral van veel gewicht dat Nico Ipits ermee stopte en dus in de verdedi- ing wegviel. Niet dat ik ook maar iets en nadele van welke speler dan ook wil eggen, maar een vent met het inzicht n de routine van Nico mis je natuurlijk rel. Je kunt zegegen dat het geen excuus i om elf wedstrijden beneden kunnen te pelen, maar een ploeg heeft nu eenmaal ijd nodig om in te spelen, aan een ieuwe situatie te wennen. Hoelang dat uurt, Weet je nooit. Je kunt in ieder eval met geen mogelijkheid een bepaal- e vorm forceren. En wat die twee latste wedstrijden betreft: tegen MEP ebben we gewoon erg dom gespeeld, en egen Venlo hadden we, maar dat lees je an nergens, vier invallers; onder meer oor Donald Kalff (de aanvoerder, red.) n Koen Kranenberg. Ook weer geen xcuus, maar wel een verklaring”. De nederlagen tegen MEP en Venlo lebben Jan Boerma bepaald niet in Roy Schuiten: principieel BP Lejeune. De Indiaanse hockeyinternationaal Kuldip Singh is door zijn nationale bond voor het leven geschorst. Hij kreeg deze opzienbarende zware straf voor een inci dent waarvan de aard niet bekend werd gemaakt en dat plaatsvond tijdens een toernee door Nieuw-Zeeland. UTRECHT. De bondstrainers van e atletiekunie enerzijds en de techni- che- en opleidingscommissies anderzijds aan de komende maanden elk een be- ïidsstuk opstellen voor de trainingsaan- ak na de Olympische Spelen van vol end jaar- Uit de twee rapporten zal de ieuwe trainingsaanpak moeten voort loeien na afloop van het trainingsplan at de KNAU startte in 1972. Hiertoe rerd besloten op een bijeenkomst in trecht, waar veertien van de zestien ondscoaches aanwezig waren. Directeur Piet Duinker van het bondsbureau: „En dan hadden we bovendien te maken met het feit dat een aantal spelers de kalender wel erg vol vond worden. Tussen allerlei centrale trainingen en wedstrijden door moet dan ook de competitie nog sens worden afgewerkt. Het kan voor de spelers waarvan een fors aan tal dit jaar al toernooien speelden in Koeala Loempoer (WK) en Montreal (voor-olympisch toernooi) ook te veel van het goede worden”. DEN HAAG (ANP). Namens de drie christendemocratische fracties heeft de KVP-er Du Chatinier CRM- minister Van Doorn dringend ge vraagd een saneringsplan voor het betaalde voetbal op te stellen. Dit zou tot stand moeten komen in overleg met de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de Vereniging van Con tract Spelers en de federatie van betaald voetbal-organisaties in het belang van het behoud van een be langrijk stuk passieve recreatie. Naar alle waarschijnlijkheid zullen nog twee andere Nederlandse renners een verbintenis met BP Lejeune aan gaan. Lejeune: „Ik kan op dit ongeblik niet zeggen wie het zijn. Het tweetal is namelijk tot eind dit jaar contractueel aan een andere ploeg verbonden”. „Maar omdat het daar nog niet naar uitziet, ga ik voorlopig maar vrolijk door. Ik hoop de Olympische Spelen van Montreal in ieder geval mee te kunnen maken (Boerma maakte begin dit jaar> na een „pauze” van acht jaar, zijn rentree in de nationale ploeg red.) en daarna bij Amsterdam toch zeker nog een of twee jaar door te gaan. Als ik tenminste niet door jong talent wordt verdrongen, want dat kan natuurlijk ook”. LOTTO NO. 45 Aantal deelnemers: 933.872. Bruto in leg: 3.650-799. Prijzenbedrag: 1.734.129. Ie prijs: 1 winnaar, die bruto 606.945 ontvangt. 2e prijs: 24 winnaars, die elk bruto 7.225 ontvangen. 3e prijs: 327 winnaars, die elk per kolom 795 ont vangen. 4e prijs: 10.275 winnaars, die elk kolom ƒ33 ontvangen. 5e prijs: 13.715 winnaars, die elk per kolom 25 ontvangen. TOTO NO. 45 Aantal deelnemers: 259.780- Bruto in leg: 771.528. Prijzenbedrag: 416.726. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 98.420 ontvangen. 2e prijs: 28 winnaars, die elk per kolom 3272 bruto ontvan gen. 3e prijs: 454 winnaars, die elk per kolom 282 ontvangen. Ach, je weet nooit hoe het loopt. Toen ik bij Amsterdam kwam, wilde ik nog twee jaar in de hoofdklasse spelen en er dan mee kappen. Maar nu ben ik aan mijn derde jaar bezig, is dat Neder lands elftal erbij gekomen, en is er ineens volop de ambitie cm volgend jaar die Spelen mee te maken. Of dat ge beurt, is een tweede, want het is nog niet eens zeker of ik wel een uitnodiging krijg voor de eerstkomende centrale training. De nieuwe bondscoach Van Heumen kiest nu eenmaal de mannen van het moment, zoals dat heet, dat is ziin systeem. Voor Van Heumen heb ik overigens veel respect gekregen. Het is LEEUWARDEN (ANP). Na het eerste nachtvorstje heeft de Vereni ging de Friese Elf Steden zijn bijna gebruikelijke november-telegram la ten uitgaan naar de Nederlandse kunstijsbanen. De tekst: „Om aan de wedstrijd, verbonden aan de elfste dentocht te kunnen deelnemen en om van de verdere voordelen van het lidmaatschap te kunnen profiteren, moet men zich voor 1 december voorafgaande aan de wedstrijd en de tocht hebben aangemeld als lid van de vereniging de Friese Elfsteden te Leeuwarden”. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Twee verrassende, >m niet te zeggen sensationele, nederla- ;en hebben de nationale hockeykampi- >en bij de heren, Amsterdam, in een ituatie gebracht waarin de ploeg zich ;een puntenverlies meer kan permitte- ■en. Amsterdam raakte vier punten ach- er op koploper Kampong, door eerst huis te verliezen van het dit seizoen iterk spelende MEP (02) en afgelopen ondag met dezelfde cijfers de boot in te ;aan tegen Venlo. Een gelukkige bij komstigheid voor Amsterdam in die pe- iode van sportieve misère was, dat ook iampong zich verslikte in Venlo, waar- loor de achterstand nog enigszins bin ten de perken bleef. „De raad voor het betaalde voetbal schijnt tot de conclusie te zijn geko men dat het structuele tekort van het betaalde voetbal 25 miljoen zal be dragen. Ook hier dreigen de proble men ons te overspoelen. Er moeten nu snel knopen doorgehakt worden”, vindt Du Chatinier- De KVP-afge- vaardigde acht thans meer dan ooit een breed gecoördineerd nationaal sportbeleid wenselijk. Hij drong er op aan op korte termijn een nationale raad van overleg voor de sport in te stellen. Hierin dienen alle problemen besproken te worden en kan het nationale sportbeleid worden opgezet. Met andere kamerleden wilde de VVD-afgevaardigde Keja vernemen, wanneer de nota topsport verwacht kan worden. „Ik blijf het een onge wenste toestand vinden dat in ons land bijvoorbeeld goedgevonden paniek gebracht. „Och, natuurlijk heb je na zo’n sofresultaat flink de pest in, maar dat blijft bij mij niet zo lang hangen. Een dag later pluk ik weer vrolijk de nieuwe dag. Ik heb er boven dien vertrouwen in dat het materiaal waarover Amsterdam beschikt in staat is om toch weer een belangrijke rol te gaan spelen in deze competitie. Vorig seizoen stonden we ook geruime tijd een paar punten achter, en toen heeft een sterke eindsprint ons toch langs Kam pong en HCKZ gebracht. Wie weet heb ben we weer zoiets in petto. J?". 4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31