Twee Palestijnse organisaties eisen verantwoordelijkheid op FNLA: „Nog maar 20 pet van Angolees grondgebied Oud-premier Frankrijk is in handen van MPLA bemiddelt in Libanon Westduitse sociaal-democraten gespleten ontwikkelingshulp houding ten aanzien van Sadat bemiddelt tussen Marokko en Algerije h L ■1 Gans-Heyboer Giscard wijst Couve de Murville aan Bert Voeten VERZOEK WHITLAM Lager interim Viba OPNIEUW. TE BENOEMEN door mco scheepmaker I V Recreatieproject in moeilijkheden 1 tl 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1 4 197 5 V R IJ D A G NOVEMBER (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) Niet geplunderd 99 Verergerd o I Veroordeeld Zuid-Afrika JL t i Mas Heroïsch” I* vob zeker zeven doden (Van onze redacteur in Parijs F. Onnen) mannen I “1 e S 1 i i later, op een paar meter van mij van daag, explodeerde. De springlading moet in de wagen verborgen hebben gezeten. Het was vreselijk; een bloedbad, gillende mensen’’. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Alton droeg gisteren op het SPD- congres in Mannheim duidelijk zijn standpunt uit. g 1 e s n tw^e „De schilder Henri ten Holt sprak graag in het openbaar op bijeenkomsten, maar placht wat lang van stof te zijn. A. Roland Holst zei daarover: „Zijn spre ken in het openbaar geeft mij de over tuiging, dat de eeuwigheid een begin heeft”. Zoals al gezegd, is „Zachtjes knetteren de letteren” van Jeroen Brouwers een heel feestelijk leesboek, waarin hij naar zijn eigen schatting 600 van de 1200 anekdotes over Nederlandse en Vlaamse schrijvers, die hij in de loop der jaren op kaartjes verzameld had, bijeen heeft gebracht. Maar volmaakt is het nog niet. Hij bekende, dat hij niet alleen „Zalig zijn de schelen” van H. P. de Boer en Betty van Garrel over het hoofd had gezien, 'maar ook het uit 1966 daterende „Hollands Kwartier” van een journalist wiens naam mij even niet te binnen wil schieten. Toch staan daar ook enkele niet te versmaden verhalen over schrij vers in. Voor het gemak van een even tueel vervolg op zijn Knetterende Let teren citeer ik nu voor Jeroen Brouwers uit „Hollands Kwartier” de tweekamp tussen de inmiddels overleden Jacques Gans en de inmiddels beroemd geworden Anton Heyboer: zaakt om zelfs door een ervaren bemid delaar als Couve in een handomdraai te kunnen worden overbrugd. Voor zijn missie zouden in een vroeger stadium dan ook zeker grotere kansen weggelegd zijn geweest. Het schijnt dat Beiroet, uit vrees voor een herstel van de invloed van Frank rijk in Libanon, aanvankelijk van een Franse interventie weinig wilde weten. PARIJS. Het is de voormalige pre mier en minister van Buitenlandse Za ken Maurice Couve de Murville die door de Franse president Giseard d’Estaing is aangewezen om te pogen een einde te maken aan de burgeroorlog die in de Libanon nu al 6000 doden heeft gekost. Couve de Murville, die onder generaal De Gaulle 15 jaar minister van Buiten landse Zaken is geweest, zal de komende dagen al naar Beiroet vertrekken. Naties aangenomen anti-zionisme-resolu- tie. De demonstranten in de Jaffastraat droegen Davidsterren, met daarop de tekst: „Ik ben een zionist”. In Jeruzalem wordt verondersteld dat de aanslag te gen het zionisme was gericht, of een „herdenking” was van het feit dat giste ren precies een jaar geleden PLO-leider Arafat triomfantelijk de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties toe sprak. Twee uur na de explosie was er nog maar weinig van het onheil te zien. Gemeenteambtenaren waren druk bezig de schade op te nemen en te herstellen. Want het leven moet gewoon doorgaan, en psychologisch is het uiterst belangrijk dat vanmorgen niets meer van het dra matische gebeuren te zien zou zijn. Ra dio en televisie hebben de zaak zo sober mogelijk verslagen: geen paniekverha len, geen hysterie. „Simon Vestdijk kon niet werken als zich onregelmatige geluiden aan hem opdrongen: geblaf van een hond, een brommer, gekwinkeleer van vogels, noem maar op. Hij bestreed die geluidshinder met oordoppen, maar in de oorlog hiel pen zelfs die niet tegen de bombarde menten en het geschiet in de omgeving Gelukkig had hij van een regelmatig ge luid geen last, daarom zette hij toen de stofzuiger aan naast zijn schrijftafel, die als een geluidsmuur alle andere geluiden afweerde. Maar eerst rekende hij nauw keurig uit of het hem niet méér zou kosten als hij bij een draaiende stofzui ger bleef schrijven, dan wanneer hij niet schreef en daardoor op zijn elektrici teitsrekening bezuinigde. Schrijven mét stofzuiger bleek, ten gerieve van de Ne derlandse literatuur, toch nog net iets voordeliger”. „De dichter Gerard den Braban der had een chronisch tekort aan geld om zijn chronische behoefte aan drank te kunnen bevredigen. Op een dag trad prof. dr. Nico Donkersloot, die behalve als hoogleraar en Eerste-Kamerlid ook bekendheid genoot als de dichter Antho nie Donker, het café van Theo Ruiter op de Rozengracht in Amsterdam binnen. Gerard den Brabander stapte op hem af en zei: „Senator, ja! Hoogleraar, ja! Maar dichter, nee! Dat was je vijftien jaar ge leden, en geef me nu maar een tientje!” JERUZALEM Het centrum van Jeruzalem veranderde gisteravond tijdens het spitsuur in een bloedbad, toen een tien kilo zware bom explo deerde. Voor zover vanmorgen bekend kostte de aanslag zeven mensen drie vrouwen en vier mannen het leven. Er vielen 42 gewonden, waarvan tien ernstig. De bom ontplofte in een van de druk ste winkelstraten van Jeruzalem, de Jaf fastraat. Een kelner van het restaurant vlakbij, die aan een toonbank op straat frisdranken verkocht, vertelde direct na de aanslag: „Het was bijzonder druk. Een man met een handkar bestelde ook een glas, dronk het op en ging weg. Hij liet zijn handkar staan, die korte tijd M CAIRO, RABAT (Reuter), AFP, AP). Het semi-officiële Egyptische dagblad „Al Achram meldde gisteren dat Egyp- te’s president Sadat aan bemiddelen is tussen Marokko en Algerije. In een artikel op de voorpagina werd gëzegd dat premier Salem naar koning Hassan,van Marokko en president Houa- ri Boumedienne van Algerije zou gaan met een boodschap van Sadat. Algerije en Marokko zijn in conflict in verband met de Spaanse Sahara. „Al Achram” zei dat Sadat vooral de instandhouding van de Arabische een heid voor ogen hééft met zijn bemidde lingspoging. Marokko heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland ver broken. zo is in een communiqué' van het Marokkaanse ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Het com muniqué geeft als reden voor de breuk „de door Oost-Duitsland ontketende vij andige compagne tegen de eerbiedwaar dige instellingen van het koninkrijk, te gen het Marokkaanse volk en zijn aspi raties”. Volgens het communiqué is de Oost- duitse pers een campagne begonnen te gen de „legitieme verlangens van het Marokkaanse volk zijn territoriale inte griteit te voltooien”. Dit heeft klaarblij kelijk betrekking op de Marokkaanse inspanningen de Spaanse Sahara in te lijven. Bom ontploft in Jeruzalem: een permanente politiebewaking in het centrum, tegen in handkarren verstopte springladingen helpt geen enkele pa- trouillering. Juist dat maakt dit drama voor de inwoners van Jeruzalem zo deprimerend: vrijwel iedereen passeert het fatale punt in de Jaffastraat wel eens per dag. En men beseft daarom terdege morgen, overmorgen of volgende week zelf tot de slachtoffers te kunnen behoren. De politie arresteerde na de explosie honderden Arabieren, en beperkte zich verder tot het op afstand houden van het nieuwsgierige publiek. Er werd dit keer niet geplunderd, zoals drie maanden ge leden, toen op nog geen honderd meter van dezelfde plaats een ijskast met ex- plosieven de lucht in ging en dertien mensenlevens eiste. Soldaten patroui- leerden gisteravond door de straten, op zoek naar andere explosieven. Vlak voor de bom in de Jaffastraat ontplofte, werd op een drukke markt plaats in Jeruzalem een andere, kleine bom ontdekt, die bijtijds onschadelijk kon worden gemaakt. Maar al is er sinds de ijskastexplosie die hulp moeten verlagen”, zei hij. Mi nister Bahr zei dat ook voor de uitgaven op het gebied van de ontwikkelingshulp de wetten van de spaarzaamheid gelden, maar dat men er niet van uit kan gaan dat de financiële mogelijkheden tot 1979 zo minimaal zouden blijven als ze nu zijn. Het partijcongres van de sociaal-de mocraten stond gisteren overigens in het teken van de buitenlandse politiek. In drukwekkend was de reden, die Hel muth Frenz, de evangelisch-lutherse bis- schop die door de Chileense junta het land is uitgewezen, hield. Frenz zei dat honderdduizenden in Chili momenteel leven onder een vervolgingsmachine, die haar weerga niet heeft. DEN HAAG (ANP). Verenigde In- genieursbureaux Viba NV zal, vooruitlo pende op de 'resultaten over 1975, een interimdividend uitkeren van 5 percent tegen 8 percent over 1974, zo heeft de directie meegedeeld. Over de levering van kernenergiecen trales aan Zuid-Afrika zei kanselier Schmidt dat de Bondsrepubliek vanzelf sprekend transacties op het gebied van het vreedzame gebruik van kernenergie zal afsluiten. „Even vanzelfsprekend ge beurt dit alleen in het kader van het non-proliferatieverdag (het verdrag dat een verspreiden van kernwapens moet verhinderen) en andere internationale voorschriften. Dit geldt ook voor Zuid- Afrika. Een bijzondere samenwerking met Zuid-Afrika bestaat niet en wordt ook niet voor de toekomst overwogen”, aldus de kanselier- KINSJASA/LOESAKA (AFP, AP). De MPLA heeft nog maar 20 percent van het grondgebied van Angola in han den, zo is gisteren vernomen van de zijde van het FNLA in Kinsjasa. Vrijwel de gehele kuststrook, met uitzondering van de kust bij Loenda, zou in handen zijn van de troepen van FNLA en Unita. Deze foto werd dezer dagen gemaakt in Loeanda. Deze MPLA-recruut schijnt zijn „boord”, bestaande uit mitrailleur- ammunitie, wel wat te knellen. Op het moment van de aanslag werd een paar honderd meter verder gede monstreerd tegen de door de Verenigde MANNHEIM. De Westduitse sociaal democraten hebben hun gespleten hou ding ten aanzien van de ontwikkelings samenwerking gisteren overtuigend ge demonstreerd. Terwijl de partijtop in de personen van kanselier Schmidt en par tijvoorzitter Brandt, duidelijk een ope ning naar de Derde Wereld demon streerde, bleek alleen al uit het aantal voorstellen, dat betrekking had op de ontwikkelingspolitiek, namelijk drie van de 1500, welke prioriteit het partijvolk aan deze politiek geeft. In tal van straten van Beiroet waren gisteren weer gewapende benden heer en meester, zo meldt het persbureau AP. De problemen zijn verergerd in de Liba nese hoofdstad nadat woensdag en daar na op grote schaal ontvoeringen waren verricht van christenen door moslims, en omgekeerd. Hier en daar is gisteren schieten ge hoord in Beiroet. Er zijn volgens de politie geen doden gevallen, wel werden 10 a 15 mensen gewond. Op de luchthaven hebben commando’s van het leger twee gewapende mannen gedood tijdens een vuurgevecht. Nie mand vap de honderden mensen die er voor vertrek waren aangekomen, werd geraakt. Tot welke groep de behoorden, is niet bekend. CANBERRA (AFP). De voorzitter van het Australische Lagerhuis, Gordon Scholes, heeft de Britse koningin ge vraagd Labourleider Gough Whitlam weer tot premier te benoemen. De gou- verneur-generaal van Australe, sir John Kerr, heeft dinsdag het Labour-kabinet naar huis gestuurd en de liberale leider, Malcolm Fraser, opdracht gegeven een tussentijdse regering te vormen. Scholes verklaarde gisteren dat hij de koningin had geschreven nadat haar vertegenwoordiger, sir John, had gewei gerd in te gaan op het verzoek van het Lagerhuis Whitlam zijn post terug te geven. Scholes is van mening dat het parle mentaire stelsel in gevaar is gebracht door de benoeming van een premier die niet op een parlementaire meerderheid steunt. Aan het zuidelijke front, waar op 10 november NOVO Redondo werd bezet, maken de verenigde troepen van Unita en FNLA snelle vorderingen. Ze zouden nog maar 200 km van Loeanda vandaan zijn, aldus het FNLA. Aan het noorde lijk front, dat is opgeschoven tot op 17 km van de hoofdstad, is de situatie volgens deze bronnen stabiel. In de Angolese regering van FNLA en Unita, die in Hoeambo (het vroegere Nova Lisboa) zal zetelen, wordt José Ndele premier, zo heeft d,e Unita-func- tionaris Jorge Samgoemba in Loesaka meegedeeld. Ndele was een van drie co- premiers in de kortstondige overgangsre gering. FNLA-leider Roberto Holden en Unita-leider Jonas Savimbi zullen bei den verantwoordelijk zijn voor de militai re en politieke organisatie. Samgoemba zei ook dat de spoorlijn van Zambia via Zaire naar de Angolese haven Lobito binnenkort weer in gebruik genomen zal kunnen worden. Gisteren zou Loeanda’s watervoorzie ning opnieuw afgesneden zijn, nadat de ze woensdag weer op gang gekomen was. Aangenomen wordt dat de pijplei ding bij Quifangondo, 18 km verderop, die met mortieren vernield was door troepen van het Nationale Front, nog steeds niet gerepareerd is en dat het water dat woensdag de stad bereikte, uit een reservoir kwam. De laatste nog in Porto Amboij aan wezige 20 blanken zijn gisteren aan boord genomen van het Westduitse vrachtship Norderau. De uit het zuiden aanrukkende kolonnes zouden die kleine havenstad reeds dicht genaderd zijn. China heeft vanmorgen de nieuwe Af rikaanse staat Angola geluk gewenst met haar pas verworven onafhankelijk heid en tegelijkertijd de beschuldiging geuit dat de Sovjet-Unie de „aarts-mis- dadiger” is die de eenheid van het Ango lese volk en de nationale onafhankelijk heid van het land saboteert. In een artikel, dat werd gepubliceerd in de nieuwsdienst van het officiële Chinese persbureau Hsinhoea, werd er aan toegevoegd dat het beleid van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (O- AF), die alle drie de bevrijdingsorgani saties wil erkennen in een poging de kwestie tot een oplossing te brengen, juist en duidelijk is. ARNHEM. (ANP) - Het in april van dit jaar gestarte recreatie-object „Gou den Handen” in de Gelderse grensplaats ’s-Heerenberg kampt met financiële moeilijkheden. De financiering van wat genoemd wordt „Europa’s grootste hobbyhof”, ge vestigd in het oude klooster Don Rua, blijkt ondanks een flink bezoekersaantal, te zijn tegengevallen. Er zijn besprekingen met de bank en de overheid gaande om het complex te behouden en de werkgelegenheid van de ongeveer 100 personeelsleden veilig te stellen. Schuldeisers is gevraagd nog even geduld te hebben, aldus voorlichter J. Lens. Natuurlijk zwerven er los van de reeds gepubliceerde schrij versanekdotes ook nog vele tientallen rond in de mond-tot- mond-reclame. De keizer van de anek dotenkenners is Bert Voeten, die nu be zig is voor uitgever Geert van Oorschot zijn dagboeken om te spitten, voor een eerste uitgave daarvan. In die dagboe ken staan ook veel anekdotes opgete kend. Bert Voeten vertelde me er enke le, los uit het vuistje: Volgens het persbureau UPI maakten in Damascus en Beiroet woordvoerders van El Fatach, de grootste Palestijnse guerrillabeweging bekend, dat het om een „heroïsche en moedige operatie” ging van een commando van deze orga nisatie. Zij meldden dat de actie van het „commando van de martelaar Nader Mona” aan tien tot 20 Israëliërs het leven had gekost. In Damascus heeft later nog een Pa lestijnse organisatie de verantwoorde lijkheid voor de aanslag voor zich op geëist. Het is het Democratische Volks front voor de Bevrijding van Palestina (PDFLP), een marxistische groep onder leiding van Najef Hawatmeh. Frenz deed een beroep op de Duitse autoriteiten om de extremistenwetgeving niet klakkeloos toe te passen op de vluchtelingen uit Chili. „Zij komen niet om de binnenlandse veiligheid te versto ren. Ze willen zo snel mogelijk weer terug”. Bijzonder scherp veroordeelde hij het feit dat in de Bondsrepubliek bij het opnamebeleid met dossiers wordt ge werkt die afkomstig zijn van de junta. Het congres nam vervolgens een voor stel aan waarin op uiterst scherpe wijze het regime in Chili werd veroordeeld. Het congres veroordeelde eveneens de VN-resolutie over het zionisme. De Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreisky ver klaarde in Mannheim: „De resolutie is niet erg nuttig en velen van ons be schouwen ze als een niet zo goede poli tieke strategie van de Arabische landen”. Kreisky meende dat het goed zou zijn de resolutie spoedig weer te vergeten. „Het is net als bij een auto-ongeluk, dat kun je ook beter achter de rug hebben”. „Klassiek is het verhaal, dat Harry Mulisch en de graficus Anton Heyboer in de Kring naast Jacques Gans op een van die hoge afvalkrukken kwamen te zitten. Mulisch links, Heyboer in het midden en Gans rechts. Heyboer (al een beetje tintelend in het hoofd) vraagt op luide toon aan'Mulisch: „Zeg, die jour nalist die elke dag zo’n keuteltje in De Telegraaf schrijft, hoe heet-ie ook al weer? De Zwaan of zoiets, of Kip, of Eend, kom, je weet wel wie ik bedoel, de een of andere maffe vogelnaam; kén jij die vent eigenlijk?” Mulisch kucht en bromt wat. Gans begint rood aan te lopen, maar Heyboer laat niet los: „Je weet toch wel wie ik bedoel, de Haan of zoiets, of Mus, of Meeuw, of Fazant, ach je weet wel (maakt met beide handen van boven naar beneden een omkransend gebaar bij het hoofd). Die kerel met dat HAAR!!” Op dat moment explodeert Gans, zijn hand schiet uit en hij slaat Heyboer pardoes van diens barkruk af. Heyboer valt languit op de grond, krab belt weer overeind, zet zijn barkruk rechtop, hijst zich er weer op, negeert Gans, wendt .zich tot Harry Mulisch en dringt (hetzelfde gebaar makend als daarnet) bij deze met luider stemme aan: „Ach je weet wel, die kerel met dat HAAR!!!” Dank zij een ingrijpen van de minis ter voor economische samenwerking, Egon Bahr, werd op het nippertje een voorstel om te trachten 0,7 percent van het bruto nationale produkt voor ont wikkelingshulp te reserveren, aangeno men. Een gedelegeerde noemde dit voor stel een „algemene banaliteit”, en „het minste wat men kon doen”, te meer daar de Verenigde Naties de industrie landen hadden opgeroepen om dit per centage beschikbaar te stellen. Desondanks voelde minister van fi nanciën, Hans Apel, zich geroepen om te verklaren dat er tot 1979 geen enkele kans bestond de bilaterale en multilate rale ontwikkelingshulp te vergroten. „We moeten zelfs vrezen dat we eerder Na zijn lange ervaring als diplomaat, liggen ook om andere redenen de papie ren van de Franse bemiddelaar bij de strijdende partijen in de Libanon mis schien niet al te slecht. De christenen hebben, tijdens het mandaat waarmee Frankrijk voor de oorlog was belast, voor het merendeel hun onderwijs op Franse scholen genoten. En de Arabie ren zullen evenmin vergeten kunnen zijn dat Couve de Murville, Uit naam van generaal De Gaulle, indertijd de basis legde voor de vriendschap met de Arabi sche wereld, met inbegrip van de Pales tij nen. De vraag is alleen of de politieke, economische en religieuze tegenstellin gen de laatste maanden in de Libanon al niet een te brede kloof hebben veroor- “e- IJ&JL- -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3